Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, MIKU said:

Χάλασε το Technicolor TG788vn στο από κάτω διαμέρισμα.

Δεν βγάλανε άκρη, πήρα εγώ τη Nova, τελικά είπαν θα στείλουν καινούργιο σε 2-3 μέρες και δώσανε στο κινητό της κοπέλας απεριόριστα GB και 1500 λεπτά προς όλους για 15 ημέρες.

Αρχικά μπράβο, δεν το περίμενα.

Ξέρουμε ποιο ρούτερ θα στείλουν;

Η γραμμή είναι 100/10 VDSL.

Μάλιστα νομίζω πως έχει αυτό το πράγμα και μέσω της εφαρμογής της Nova και μπορείς να επιλέξεις 2 αριθμούς για να πάρουν το δώρο. Σε αυτό τους αξίζει όντως μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sonakiasfun said:

Ο κάθε πάροχος σκάβει ξανά το δρόμο για να περάσει το δίκτυο του ή "κουμπώνει" επάνω σε υπάρχον δίκτυο;

Επίσης στην εγκατάσταση του σπιτιού ή της πολυκατοικίας αλλάζει κάτι;

Έχω Nova FTTH,σε δίκτυο και εγκατάσταση της Cosmote..

Αν αργότερα περάσει δικό της δίκτυο η Nova,θα πρέπει να γίνει νέα εγκατάσταση;

Σε αντίθεση με τον χαλκό που γινόταν ανάθεση σε μοναδικό πάροχο, στο FTTH μπορεί όποιος θέλει να κατασκευάσει υποδομή. Φαίνεται ήδη σε περιοχές που υπάρχουν δύο πάροχοι πχ Nova+Cosmote, Cosmote+ΔΕΗ, κλπ. Μέχρι τώρα δεν έχω δει περιοχή που υπάρχουν τρεις 😛. Σημειωτέον δεν μετράω παρόχους τύπου Inalan, γιατί δεν πουλάνε χονδρικής, οπότε έχουν μόνο τους δικούς τους πελάτες. Είναι και σε διαβούλευση από την ΕΕΤΤ ο κανονισμός για διαδικασίες και κόστη ενοικίασης floorbox.
Πάντως για να σκάψει κάποιος, απαιτείται άδεια από τον οικείο δήμο και να έχει περάσει κάποιο διάστημα από το προηγούμενο σκάψιμο στο ίδιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε φορητότητα του σταθερού και σε 2’ (πραγματικά) ήρθε μήνυμα να γυρίσω πίσω τους εξοπλισμούς. Μέχρι τώρα δεν τους ζητούσαν 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MIKU said:

Χάλασε το Technicolor TG788vn στο από κάτω διαμέρισμα.

Δεν βγάλανε άκρη, πήρα εγώ τη Nova, τελικά είπαν θα στείλουν καινούργιο σε 2-3 μέρες και δώσανε στο κινητό της κοπέλας απεριόριστα GB και 1500 λεπτά προς όλους για 15 ημέρες.

Αρχικά μπράβο, δεν το περίμενα.

Ξέρουμε ποιο ρούτερ θα στείλουν;

Η γραμμή είναι 100/10 VDSL.

Λογικά το ZTE 288A… ότι καλυτερο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, paanos said:

Μόλις έγινε φορητότητα του σταθερού και σε 2’ (πραγματικά) ήρθε μήνυμα να γυρίσω πίσω τους εξοπλισμούς. Μέχρι τώρα δεν τους ζητούσαν 

Για ρουτερ κ τέτοια αναφέρεσαι, αν δεν είχε κάποιος χρόνια συνδρομή, τα ζητούσαν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Μόλις έγινε φορητότητα του σταθερού και σε 2’ (πραγματικά) ήρθε μήνυμα να γυρίσω πίσω τους εξοπλισμούς. Μέχρι τώρα δεν τους ζητούσαν 

Κι εμένα πρόσφατα για ένα Zyxel.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hercoulis said:

Για ρουτερ κ τέτοια αναφέρεσαι, αν δεν είχε κάποιος χρόνια συνδρομή, τα ζητούσαν.

Τι να σου πω. 2-3 συνδέσεις που μετέφερα, πρώην wind, δεν ζήτησαν σε κανένα. Εγώ ήμουν πρώην forthnet που στο τότε συμβόλαιο είχα ξεκάθαρα δηλώσει ότι ο εξοπλισμός είναι με παροχή χρήσης 

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Λογικά το ZTE 288A… ότι καλυτερο.

Το Huawei στέλνουν συνήθως πλέον. ΖΤΕ έχουν σταματήσει πολύ καιρό να δίνουν 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, paanos said:

Τι να σου πω. 2-3 συνδέσεις που μετέφερα, πρώην wind, δεν ζήτησαν σε κανένα. Εγώ ήμουν πρώην forthnet που στο τότε συμβόλαιο είχα ξεκάθαρα δηλώσει ότι ο εξοπλισμός είναι με παροχή χρήσης 

Το Huawei στέλνουν συνήθως πλέον. ΖΤΕ έχουν σταματήσει πολύ καιρό να δίνουν 

Εμενα σε πρωην Wind ζήτησαν..

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, paanos said:

Το Huawei στέλνουν συνήθως πλέον. ΖΤΕ έχουν σταματήσει πολύ καιρό να δίνουν 

Εμένα ZTE μου έστειλαν πριν από 2 χρόνια. Είχα ένα μαύρο πιο πριν 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paanos said:

Τι να σου πω. 2-3 συνδέσεις που μετέφερα, πρώην wind, δεν ζήτησαν σε κανένα. Εγώ ήμουν πρώην forthnet που στο τότε συμβόλαιο είχα ξεκάθαρα δηλώσει ότι ο εξοπλισμός είναι με παροχή χρήσης 

Το Huawei στέλνουν συνήθως πλέον. ΖΤΕ έχουν σταματήσει πολύ καιρό να δίνουν 

Ποιο είναι;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ ο οποίος δεν βρήκε κάτι στον εκτενή έλεγχο που έκανε. Μου είπε να δοκιμάσω ένα άλλο ρούτερ(θα δοκιμάσω το παλιό το μαύρο που είχα μέχρι πριν δύο χρόνια). Επειδή σαν γειτονιά έχουμε αρκετοί Nova μου είπε ότι πιθανότατα να οφείλεται σε κάποια υπερφόρτωση για αυτό και οι διαφορετικές στιγμές που παρουσιάζεται. Έκανε μετρήσεις ο τεχνικός και σε καμία δεν έπεσε κάτω από 90,1 Mbps

Πριν από λίγο με πήραν τηλέφωνο τον πατέρα μου(σε αυτόν ανήκει η γραμμή και τα δικά στοιχεία επικοινωνίας είναι δηλωμένα)και του πρότειναν το Unlimited+8 GB με 15 ευρώ και δώρο 2 πάγια. Τον πήραν στο βασικό του νούμερο που είναι στην πράσινη και έχει δώσει ως στοιχείο επικοινωνίας για τι σταθερό 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το κανα 2 βδομάδες να δειτε αν παρουσιάσει τα ιδια προβλήματα.

Κάπου κάπου τα ρούτερ θέλουν κ μια επανεκκίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω nova 100αρα με ρουτερ ZTE εδω και πολυ καιρό κατα την διάρκεια της ημέρας,κολλάει το ίντερνετ και σέρνετε,και αναγάζομαι και κάνω επανεκκινηση το ρουτερ και όλα οκ(δέν ξέρω ΄είναι συμπτωση).Δέν είναι λύση αυτή όμως,το δοκιμασα σε άλλη μπριζα άλι τα ιδια.Αμα παρω τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα θα με πουν να αλλαξω κανάλι,προφιλ κλπ.Εκτος απο τα ZTE hη nova εχει άλλα αυτην την στιγμή;Υπάρχει περίπτωση να τους πεισω μηπως και με αλλάξουν ρουτερ;Εχετε κατι να με προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Hliasat said:

Λοιπόν έχω nova 100αρα με ρουτερ ZTE εδω και πολυ καιρό κατα την διάρκεια της ημέρας,κολλάει το ίντερνετ και σέρνετε,και αναγάζομαι και κάνω επανεκκινηση το ρουτερ και όλα οκ(δέν ξέρω ΄είναι συμπτωση).Δέν είναι λύση αυτή όμως,το δοκιμασα σε άλλη μπριζα άλι τα ιδια.Αμα παρω τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα θα με πουν να αλλαξω κανάλι,προφιλ κλπ.Εκτος απο τα ZTE hη nova εχει άλλα αυτην την στιγμή;Υπάρχει περίπτωση να τους πεισω μηπως και με αλλάξουν ρουτερ;Εχετε κατι να με προτεινετε;

Έχω το ίδιο πρόβλημα με το ZTE ρούτερ. Εγώ αυτή την στιγμή έχω βάλει το παλιό για να δω αν φταίει αυτό. Στο 13700 μου έλεγαν ότι δεν βλέπουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα και το ίδιο μου είπε και ο τεχνικός

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Hliasat said:

Λοιπόν έχω nova 100αρα με ρουτερ ZTE εδω και πολυ καιρό κατα την διάρκεια της ημέρας,κολλάει το ίντερνετ και σέρνετε,και αναγάζομαι και κάνω επανεκκινηση το ρουτερ και όλα οκ(δέν ξέρω ΄είναι συμπτωση).Δέν είναι λύση αυτή όμως,το δοκιμασα σε άλλη μπριζα άλι τα ιδια.Αμα παρω τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα θα με πουν να αλλαξω κανάλι,προφιλ κλπ.Εκτος απο τα ZTE hη nova εχει άλλα αυτην την στιγμή;Υπάρχει περίπτωση να τους πεισω μηπως και με αλλάξουν ρουτερ;Εχετε κατι να με προτεινετε;

Huawei δίνουν τώρα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Hliasat said:

Λοιπόν έχω nova 100αρα με ρουτερ ZTE εδω και πολυ καιρό κατα την διάρκεια της ημέρας,κολλάει το ίντερνετ και σέρνετε,και αναγάζομαι και κάνω επανεκκινηση το ρουτερ και όλα οκ(δέν ξέρω ΄είναι συμπτωση).Δέν είναι λύση αυτή όμως,το δοκιμασα σε άλλη μπριζα άλι τα ιδια.Αμα παρω τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα θα με πουν να αλλαξω κανάλι,προφιλ κλπ.Εκτος απο τα ZTE hη nova εχει άλλα αυτην την στιγμή;Υπάρχει περίπτωση να τους πεισω μηπως και με αλλάξουν ρουτερ;Εχετε κατι να με προτεινετε;

Προσπάθησε να βγάλεις ένα screenshot τα stats της γραμμής σου. Αν είναι εντάξει και παρόλα αυτά έχει θέματα με κολλήματα στο ίντερνετ, πιθανότατα παίζει να στο αλλάξουν. Αν όμως δεν είναι εντάξει η γραμμή, θα σου πουν ότι μπορεί να φταίει πχ εσωτερική καλωδίωση κλπ. Οπότε θα σου πουν να σου στείλουν τεχνικό κλπ. Γενικά πρέπει να είναι εντάξει η γραμμή για να πεις να σου δώσουν άλλο ρουτερ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnny_htc said:

Προσπάθησε να βγάλεις ένα screenshot τα stats της γραμμής σου.

Καταρχήν που φαίνονται αυτά στο ρούτερ;Κατά δεύτερον παρόλο που λειτουργεί σωστά το ίντερνετ να το κάνω αυτό;η μόνο την ώρα που κολλάει;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Hliasat said:

Καταρχήν που φαίνονται αυτά στο ρούτερ;Κατά δεύτερον παρόλο που λειτουργεί σωστά το ίντερνετ να το κάνω αυτό;η μόνο την ώρα που κολλάει;

Λοιπόν, θα ανοίξεις το βιβλίο οδηγιών του ρουτερ. Σε κάποιο σημείο, συνήθως προς το τέλος, σου λέει ότι μπορείς να συμπληρώσεις την up του ρουτερ στον browser (βάζοντας κάποιους κωδικούς που λέει που θα τους βρεις) και αυτό θα σε οδηγήσει στο service menu ουσιαστικά του ρουτερ, μέσα από το οποίο διαχειρίζεσαι τα πάντα πχ ποια channels θες να παίζουν, άνοιξε κλείσε wifi κλπ. Θα πας με λίγο ψάξιμο, εκεί που θα έχει διαφορά νούμερα όπως noise margin, line attenuation κλπ που συνήθως είναι όλα μαζί σε λίστα. Αυτά, βγαλτα ένα screenshot. Μόνο αυτά και χωρίς να φαίνεται κάποιο τηλέφωνο και φυσικά μη πειράξεις κάτι και το κάνεις "μαντάρα" (αν και με reset θα επανέλθουν όλα). Επίσης δες αν μαζεύει η γραμμή errors. Άμα έχεις πολλά σε λίγο χρόνο, θέλει πείραγμα η γραμμή και δεν φταίει απαραίτητα το ρουτερ. Αν δεν θες screenshot, γράψε line attenuation, noise margin, output power και τα errors που σου βγάζει εδώ πέρα απλά! 

Just now, johnny_htc said:

Λοιπόν, θα ανοίξεις το βιβλίο οδηγιών του ρουτερ. Σε κάποιο σημείο, συνήθως προς το τέλος, σου λέει ότι μπορείς να συμπληρώσεις την up του ρουτερ στον browser (βάζοντας κάποιους κωδικούς που λέει που θα τους βρεις) και αυτό θα σε οδηγήσει στο service menu ουσιαστικά του ρουτερ, μέσα από το οποίο διαχειρίζεσαι τα πάντα πχ ποια channels θες να παίζουν, άνοιξε κλείσε wifi κλπ. Θα πας με λίγο ψάξιμο, εκεί που θα έχει διαφορά νούμερα όπως noise margin, line attenuation κλπ που συνήθως είναι όλα μαζί σε λίστα. Αυτά, βγαλτα ένα screenshot. Μόνο αυτά και χωρίς να φαίνεται κάποιο τηλέφωνο και φυσικά μη πειράξεις κάτι και το κάνεις "μαντάρα" (αν και με reset θα επανέλθουν όλα). Επίσης δες αν μαζεύει η γραμμή errors. Άμα έχεις πολλά σε λίγο χρόνο, θέλει πείραγμα η γραμμή και δεν φταίει απαραίτητα το ρουτερ. Αν δεν θες screenshot, γράψε line attenuation, noise margin, output power και τα errors που σου βγάζει εδώ πέρα απλά! 

Όταν λέω up, εννοώ ip (γράφτηκε λάθος) 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

648003120_2024-03-24201415.thumb.png.3f496371cdcfba451b1925e0230743de.png

1 ώρα πριν, johnny_htc said:

attenuation

 

το εβαλα σε σποιλερ.άν θελετε κάτι άλλο με screenshot ας με πει κάπιος

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Hliasat said:
  Hide contents

648003120_2024-03-24201415.thumb.png.3f496371cdcfba451b1925e0230743de.png

 

το εβαλα σε σποιλερ.άν θελετε κάτι άλλο με screenshot ας με πει κάπιος

Το περιθώριο θορύβου που σου γράφει, δεν είναι καλό νούμερο. Έπρεπε να παίζει πάνω από 12 ας πούμε για να σαι εντάξει όπως έχω παρατηρήσει εγώ στα δικά μου. Που και πάλι το καλύτερο άμα διαβάσεις στο ίντερνετ, είναι να παίζει πάνω από 15,αλλά οκ. Και τα errors είναι μπόλικα για 26 ώρες. Κάποιο προβληματάκι παίζει στη γραμμή σου η όποια όμως το μόντεμ καταφέρνει και την κρατάει μεν χωρίς να αποσυνδεεσαι, αλλά τρώει κοψίματα στην πορεία κατά τη χρήση. Πρόσφατα ενεργοποιηθηκες απ ο, τι καταλαβαίνω, σωστά; Τηλεφωνία voip? Έχεις συνδεδεμένα πάνω στη πρίζα ή σε άλλες πρίζες τηλεφωνικές συσκευές; Μια ασθενή γραμμή την διαλύεις με το παραμικρό έστω και με κάτι λάθος συνδεδεμένο. Ειδικά η vdsl την ακούει καλά... Και έχεις και 100αρα βλέπω 

Just now, johnny_htc said:

Το περιθώριο θορύβου που σου γράφει, δεν είναι καλό νούμερο. Έπρεπε να παίζει πάνω από 12 ας πούμε για να σαι εντάξει όπως έχω παρατηρήσει εγώ στα δικά μου. Που και πάλι το καλύτερο άμα διαβάσεις στο ίντερνετ, είναι να παίζει πάνω από 15,αλλά οκ. Και τα errors είναι μπόλικα για 26 ώρες. Κάποιο προβληματάκι παίζει στη γραμμή σου η όποια όμως το μόντεμ καταφέρνει και την κρατάει μεν χωρίς να αποσυνδεεσαι, αλλά τρώει κοψίματα στην πορεία κατά τη χρήση. Πρόσφατα ενεργοποιηθηκες απ ο, τι καταλαβαίνω, σωστά; Τηλεφωνία voip? Έχεις συνδεδεμένα πάνω στη πρίζα ή σε άλλες πρίζες τηλεφωνικές συσκευές; Μια ασθενή γραμμή την διαλύεις με το παραμικρό έστω και με κάτι λάθος συνδεδεμένο. Ειδικά η vdsl την ακούει καλά... Και έχεις και 100αρα βλέπω 

Πάνω από 12 db το down εννοώ 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, johnny_htc said:

Πρόσφατα ενεργοποιηθηκες απ ο, τι καταλαβαίνω, σωστά; Τηλεφωνία voip?

ναι το καλοκαιρι το ενεργοποιησα,τηλεφωνια voip.Σφάλματα πολλά βλέπεις;Αν ειναι αυτη η αιτια,,μάλλον τεχνικος πρεπει να ερθει.

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...