Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 13χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχει ενημερωθεί η εφαρμογή. Ακόμη δίνει ημερ. ληξης στο εξάμηνο.

ουτε και η τηλ. ενημέρωση υπολοίπου έχει κάποια αλλαγή. Κάποια στιγμή βέβαια θα γίνει. Αν και ο τρόπος που γράφονται αυτές οι ανακοινώσεις της wind είναι...αινιγματικός. Σε πρώτη ανάγνωση κατάλαβα οτι μόνο οι νέες συνδέσεις επηρεάζονται από την αλλαγή. Χρειάστηκε να το ξαναδώ 1-2 φορές για να σιγουρευτώ οτι ισχύει για όλους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Που να στειλω sms για να μου πει ποτε ληγει το 3μηνο?

 

για q με κενό sms στο 1225. Για f2g δοκίμασε με κενό στο 1269 ή 1265

Link to comment
Share on other sites

ουτε και η τηλ. ενημέρωση υπολοίπου έχει κάποια αλλαγή. Κάποια στιγμή βέβαια θα γίνει. Αν και ο τρόπος που γράφονται αυτές οι ανακοινώσεις της wind είναι...αινιγματικός. Σε πρώτη ανάγνωση κατάλαβα οτι μόνο οι νέες συνδέσεις επηρεάζονται από την αλλαγή. Χρειάστηκε να το ξαναδώ 1-2 φορές για να σιγουρευτώ οτι ισχύει για όλους.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

για q με κενό sms στο 1225. Για f2g δοκίμασε με κενό στο 1269 ή 1265

 

Ευχαριστω! Οντως με κενο sms στο 1269 με ενημερωσε.

 

Αλλα δεν καταλαβα τελικα τι γινεται....οπως ειχα πει, τελευταια μου ανανεωση ηταν τελη Σεπτεμβρη. Με τα προηγουμενα δεδομενα, εληγε το υπολοιπο τον Μαρτιο 2017(εξαμηνο).

Ε, στελνοντας σημερα το sms, αυτο μου εδωσε ως απαντηση, οτι ληγει Μαρτιο 2017!

Να το πιστεψω; Γιατι αυτη η ανακοινωση της wind θυμιζει χρησμο πυθιας.

Να πιστεψω οτι λεει το σημερινο μηνυμα που μου ηρθε ως απαντηση;

Link to comment
Share on other sites

Aνανέωσα χτες με 10€ κάρτα απο περίπτερο .Και στην εφαρμογή και στο site αλλά και η απάντηση σε sms στο 1269 το χρηματικό υπόλοιπο λήγει στις 8-4-2017 :confused:
Link to comment
Share on other sites

παίδες έτσι είχε κάνει και την αλλη φορά..... κάποια στιγμή μέσα σε οκτ νοε θα τα αλλάξει....

 

προσέξτε...

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παίδες έτσι είχε κάνει και την αλλη φορά..... κάποια στιγμή μέσα σε οκτ νοε θα τα αλλάξει....

 

προσέξτε....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Προσωπικά δεν με πειράζει καθώς κάθε μήνα χρειάζομαι πακέτο ομιλίας οπότε κάνω ανανέωση.

Αλλά γενικά ευτυχώς που δεν υπάρχει καρτέλ!!!!:ninja::lol:

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ανανεωσα πριν από λίγο και μέχρι στιγμής μου δείχνει 6 μηνη διάρκεια.
Link to comment
Share on other sites

Τι επηρεάζει αυτή η αλλαγή κάποιον που έχει μέσα ένα υπόλοιπο των 5 ή 10 ευρώ και έχει ένα και μοναδικό νούμερο ; Τπτ απόλυτως...δεν τον αγγίζει η ανακοίνωση ούτε στο ελάχιστο και αυτό γιατί μέσα σε τρεις μήνες θα καταναλώσει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο τα 5 ή 10 ευρώ και θα προβεί εκ νέου σε νέα ανανέωση.

Που μάλλον αυτοί είναι και οι περισσότεροι....

 

5 ευρώ στο τρίμηνο και το συζητάμε...

Και μάλιστα στην πιο οικονομική εταιρεία.

Ας μη γινόμαστε υπερβολικοί...

 

ΠΟλυ σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, τι γίνεται με το ιντερνετικό δύκτιο της wind? Εχει τελικά τους ίδιους πομπούς με την vodafone?

Θέλω να αλλάξω απο κοσμοτέ κ να βάλω σε ένα σύστημα monitoring κάρτα ίντερνετ της wind. Αλλα μου λένε ότι δεν πιάνει καλά το δίκτυο της. Ισχύει?

Edited by Mark_K
Ας εκφραζόμαστε λίγο πιο κόσμια

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, τι γίνεται με το ιντερνετικό δύκτιο της wind? Εχει τελικά τους ίδιους πομπούς με την vodafone?

Θέλω να αλλάξω απο κοσμοτέ κ να βάλω σε ένα σύστημα monitoring κάρτα ίντερνετ της wind. Αλλα μου λένε ότι δεν πιάνει καλά το δίκτυο της. Ισχύει?

Για ποιες περιοχές αναφέρεσαι ;

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Για ποιες περιοχές αναφέρεσαι ;

Για την τηλεφωνία μου, παντού, όπως όλους.

 

Αλλα για το μηχανάκι, είναι στην Καρδίτσα.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Για την τηλεφωνία μου, παντού, όπως όλους.

 

Αλλα για το μηχανάκι, είναι στην Καρδίτσα.

 

Επειδη η Wind ακομα δεν εχει αναβαθμισει το δικτυο,πολυ πιθανο ειναι να μην εχει καν 3G.Οποτε μεινε στην κοσμοτε αμα θες ανα πασα στιγμη προσβαση στο ιντερνετ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για την τηλεφωνία μου, παντού, όπως όλους.

 

Αλλα για το μηχανάκι, είναι στην Καρδίτσα.

 

Επειδη η Wind ακομα δεν εχει αναβαθμισει το δικτυο,πολυ πιθανο ειναι να μην εχει καν 3G.Οποτε μεινε στην κοσμοτε αμα θελεις να ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ μονιμα το μηχανακι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το δικτυο ίντερνετ αναβαθμίζεται κάθε μέρα. Καρδίτσα μέχρι τέλος του 16 είχαν πει όπως και Τρίκαλα. Θα έλεγα να πας σε ενα καταστημα να ρωτήσεις. Αν προλάβω αυτές τις ημέρες θα ρωτήσω εγω εργολάβους. Edited by Mark_K

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα ζευγάρι απο εκεί και συχνά πυκνά μου λένε για τα χάλια της..Όταν πάνε..Ίσως Τέλος του 16 να έχει απίστευτο δίκτυο.Τώρα δεν έχει καν δίκτυο όσον αφορά το ίντερνετ..και τα παιδιά έχουν sammy δεν έχουν κινεζους χωρίς 800..

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Mark_K

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μικρές τροποποιήσεις.

Επειδή ο άνθρωπος ρωτάει κάτι συγκεκριμένο προκειμένου να κάνει κάποια δουλειά, παρακαλώ όποιος έχει να δώσει κάποια πληροφόρηση για την περιοχή, να το κάνει αν έχει όντως κάποια εμπειρία, και όχι βασιζόμενος σε εκτιμήσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται φίλε, ζήτα να γίνει απομαγνητοφώνηση στην τελική, εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο τέτοιο πρόβλημα στην Wind
Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μικρές τροποποιήσεις.

Επειδή ο άνθρωπος ρωτάει κάτι συγκεκριμένο προκειμένου να κάνει κάποια δουλειά, παρακαλώ όποιος έχει να δώσει κάποια πληροφόρηση για την περιοχή, να το κάνει αν έχει όντως κάποια εμπειρία, και όχι βασιζόμενος σε εκτιμήσεις.

Ευχαριστώ

Σε ευχαριστώ.

 

Το δικτυο ίντερνετ αναβαθμίζεται κάθε μέρα. Καρδίτσα μέχρι τέλος του 16 είχαν πει όπως και Τρίκαλα. Θα έλεγα να πας σε ενα καταστημα να ρωτήσεις. Αν προλάβω αυτές τις ημέρες θα ρωτήσω εγω εργολάβους.

Θα ήμουν πραγματικά υπόχρεος αν ήξερες κάτι.

Κ να κάνω ταξίδι αστραπή, με όποιο κόστος, δεν έχω με τι να το δοκιμάσω.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Θα ήμουν πραγματικά υπόχρεος αν ήξερες κάτι.

Κ να κάνω ταξίδι αστραπή, με όποιο κόστος, δεν έχω με τι να το δοκιμάσω.

 

Σε ποιες περιοχές του Νομού θα κινηθείς; Λίμνη Πλαστήρα, πόλη Καρδίτσας, Σοφάδες, Μουζάκι, Παλαμά έχει 3η γενιά (το παλιό δίκτυο αλλά λειτουργεί για κάποιες εφαρμογές αρκετά καλά, είναι η τελευταία φουρνιά 3.6Mbps). Για ποιο λόγο θες να το χρησιμοποιήσεις; Δεν έχω καταλάβει. Μπορείς να πάρεις μια free2go για να δοκιμάσεις.

GSM έχει πολύ ανώτερο από τους άλλους αλλά 3η γενιά έχει κάλυψη στο μισό νομό. Λογικά η Θεσσαλία αναβαθμίζεται αυτή την περίοδο - αυτή ήταν η τελευταία πληροφόρηση που είχα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που θέλει το κινητό μόνο για να δέχεται κλήσεις και για κανένα τηλεφώνημα σε ώρα ανάγκης, βολεύει το Κοσμοτέ μηδενικό πάγιο.

 

Το μόνο πιθανό θέμα είναι πως δε μπορείς να βάλεις όριο χρέωσης (έλεγχο λογαριασμού ή όπως το λένε) οπότε αν κάνεις κανένα λάθος μπορεί να σου έρθει κανάς τρελός λογαριασμός. Οπότε για μεγαλύτερες ηλικίες ίσως είναι ρίσκο.

 

(Και η Q το είχε παλιά αλλά τώρα δε το βρίσκω. Επίσης η βόντα το έχει καταργήσει αλλά σε κάποιο φόρουμ διάβασα πως μπορεί να στο δώσουν αν έχεις ήδη βόντα, ξεκινήσεις φορητότητα και σε πάρουν τηλέφωνο να ρωτήσουν γιατί.)

Edited by besddimo
Δωρεάν ορθογράφος: addons.mozilla.org/el/firefox/addon/english-greek-spelling-diction/
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιοχές του Νομού θα κινηθείς; Λίμνη Πλαστήρα, πόλη Καρδίτσας, Σοφάδες, Μουζάκι, Παλαμά έχει 3η γενιά (το παλιό δίκτυο αλλά λειτουργεί για κάποιες εφαρμογές αρκετά καλά, είναι η τελευταία φουρνιά 3.6Mbps). Για ποιο λόγο θες να το χρησιμοποιήσεις; Δεν έχω καταλάβει. Μπορείς να πάρεις μια free2go για να δοκιμάσεις.

GSM έχει πολύ ανώτερο από τους άλλους αλλά 3η γενιά έχει κάλυψη στο μισό νομό. Λογικά η Θεσσαλία αναβαθμίζεται αυτή την περίοδο - αυτή ήταν η τελευταία πληροφόρηση που είχα.

10 χλμ απο Σοφάδες.

Θέλω ένα 3G για συναγερμό κ παρακολούθηση Φωτοβολταΐκού συστήματος

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

10 χλμ απο Σοφάδες.

Θέλω ένα 3G για συναγερμό κ παρακολούθηση Φωτοβολταΐκού συστήματος

 

Σε ποιο χωριό; Μπορείς να μου στείλεις τοποθεσία; Δύσκολο το κόβω να έχεις 3η γενιά εκεί.

Για συναγερμό δε θες 3G. Για φωτοβολταϊκό σύστημα θες surveillance ή απλά data monitoring (παραγωγή κτλ); Για surveillance (camera) θες 3η γενιά τουλάχιστον αλλά για data monitoring παίζεις και με GPRS.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο χωριό; Μπορείς να μου στείλεις τοποθεσία; Δύσκολο το κόβω να έχεις 3η γενιά εκεί.

Για συναγερμό δε θες 3G. Για φωτοβολταϊκό σύστημα θες surveillance ή απλά data monitoring (παραγωγή κτλ); Για surveillance (camera) θες 3η γενιά τουλάχιστον αλλά για data monitoring παίζεις και με GPRS.

Σου απάντησα προσωπικά για την τοποθεσία.

Χθες μίλησα με τον τεχνικό που μου είχε κάνει τη εγκατάσταση εκεί κ λέει ότι θέλει 3G.

Monitoring Θέλω, αλλα δεν παίρνω κ όρκο τι θέλει...

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα προσωπικά για την τοποθεσία.

Χθες μίλησα με τον τεχνικό που μου είχε κάνει τη εγκατάσταση εκεί κ λέει ότι θέλει 3G.

Monitoring Θέλω, αλλα δεν παίρνω κ όρκο τι θέλει...

 

Στην τοποθεσία που μου έστειλες μπορεί να έχει 3η γενιά αλλά μόνο εξωτερικό χώρο, άρα δε πας σε Wind αν θες εσωτερικό χώρο. Τώρα βέβαια αυτό σε κανένα μήνα μπορεί να αλλάξει.

Τώρα για τον τεχνικό, πες του ότι ο συναγερμός στέλνει ένα μήνυμα 50ΚΒ σε ένα σερβερ ενώ το report του φωτοβολταικού είναι maximum 5MB/day. Με GPRS είσαι σούπερ. Αλλά δε ξέρω τι εξοπλισμό έχει και γιατί θέλει 3η γενιά... Κανένα wifi γείτονα δεν υπάρχει να του δίνεις ένα αντίτιμο να παίξεις με Access Point; :worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι καλά θα κάνουν τα τσακάλια της Wind να σταματήσουν τις μπλόφες, γιατί θα το πάθουν σαν τον ψεύτη βοσκό. Όταν ανακοινώσουν κάτι που σκοπεύουν πραγματικά να εφαρμόσουν, δε θα τους πιστεύει κανείς. Θέλουν να τα έχουν καλά με όλους: Με τους πελάτες (γι'αυτό και στην πράξη διατηρούν το εξάμηνο), αλλά και με τις άλλες εταιρείες (γι'αυτό και βγάζουν κάθε τρεις και λίγο εικονικές ανακοινώσεις ότι θα το κάνουν τρίμηνο, ώστε να μην τους κατηγορεί το αντίπαλο δέος για αθέμιτο ανταγωνισμό).
Link to comment
Share on other sites

Στην τοποθεσία που μου έστειλες μπορεί να έχει 3η γενιά αλλά μόνο εξωτερικό χώρο, άρα δε πας σε Wind αν θες εσωτερικό χώρο. Τώρα βέβαια αυτό σε κανένα μήνα μπορεί να αλλάξει.

Τώρα για τον τεχνικό, πες του ότι ο συναγερμός στέλνει ένα μήνυμα 50ΚΒ σε ένα σερβερ ενώ το report του φωτοβολταικού είναι maximum 5MB/day. Με GPRS είσαι σούπερ. Αλλά δε ξέρω τι εξοπλισμό έχει και γιατί θέλει 3η γενιά... Κανένα wifi γείτονα δεν υπάρχει να του δίνεις ένα αντίτιμο να παίξεις με Access Point; :worry:

Μπορώ να υποθέσω μόνο ότι έχεις δίκιο, βάσηι της κατανάλωσης σε ΜΒ.

Η κεραία όπως σου έγραψα, είναι εξωτερική.

Απο γείτονες κ μάλιστα με wi fi, γιόκ.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...