Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημενος με την cm14 , την έχω από αρχάς Οκτωβρίου.

μπαταρία πολύ καλή. πρόβλημα με το wifi δεν εχω.

κυρίως browsing youtube emails (6 acounts) excel και κάνα διάβασμα σε ebook και λίγο kodi

παιχνίδια δεν παίζω οπότε δε ξέρω. από κει και πέρα δε μου έτυχε εφαρμογή να μην εγκαθιστάτε απο το Play store

μόνο αρνητικό για την ώρα το xposed

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα!

 

Πρώτο πόστ στο φόρουμ μετά απο γοογκλ σέρτς!

 

Λοιπόν θα σας πω εν συντομία τι αντιμετωπίζω με το gpad v500 μου. Ένα πρωινό απλά δεν άνοιγε και μου δειχνε οτι δεν έχει μπαταρία και μετά δεν ξανα άνοιξε ποτέ! Κάνει συνεχώς bootloops στο logo της LG. Αφότου δοκίμασα reset to factory settings, upgrade το software με το LG Software Tools, τίποτα! Γενικότερα όλους το συνδυασμούς που υπάρχουν μετα volume up & down και power button.

 

Tι πιστέυετε εσείς;

 

Ένας μου έγραψε να αλλάξω μπαταρία και θα ανοίξει κανονικά. Απλά η μπαταρία έχει ένα Χ κόστος και δεν λέει να την αγοράσω τζάμπα άν δεν φτιαχτεί μετά. Επίσης εννοείται πως το πήγα σε service τηλεφώνων όπου μου είπαν ότι έχει κάπου βραχυκυκλώσει. Λίγο δύσκολο να το πιστέψω αφού μάλιστα αμφιβάλω αν είχαν άλλη μπαταρία να βάλουν για να το δοκιμάσουν.

 

Αυτά τα ολίγα,

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

 

 

Πρώτο πόστ στο φόρουμ μετά απο γοογκλ σέρτς!

 

 

 

Λοιπόν θα σας πω εν συντομία τι αντιμετωπίζω με το gpad v500 μου. Ένα πρωινό απλά δεν άνοιγε και μου δειχνε οτι δεν έχει μπαταρία και μετά δεν ξανα άνοιξε ποτέ! Κάνει συνεχώς bootloops στο logo της LG. Αφότου δοκίμασα reset to factory settings, upgrade το software με το LG Software Tools, τίποτα! Γενικότερα όλους το συνδυασμούς που υπάρχουν μετα volume up & down και power button.

 

 

 

Tι πιστέυετε εσείς;

 

 

 

Ένας μου έγραψε να αλλάξω μπαταρία και θα ανοίξει κανονικά. Απλά η μπαταρία έχει ένα Χ κόστος και δεν λέει να την αγοράσω τζάμπα άν δεν φτιαχτεί μετά. Επίσης εννοείται πως το πήγα σε service τηλεφώνων όπου μου είπαν ότι έχει κάπου βραχυκυκλώσει. Λίγο δύσκολο να το πιστέψω αφού μάλιστα αμφιβάλω αν είχαν άλλη μπαταρία να βάλουν για να το δοκιμάσουν.

 

 

 

Αυτά τα ολίγα,

 

ευχαριστώ

 

 

 

Φυσικά δεν είναι το πρόβλημα η μπαταρία κι αυτός που σου το είπε καλύτερα να μην έχει γνώμη. Η συσκευή σου κόλλησε softwareικά. Δεν έχω εμπειρία στη συγκεκριμένη συσκευή , αλλά ψάξε στο Ίντερνετ.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

 

Πρώτο πόστ στο φόρουμ μετά απο γοογκλ σέρτς!

 

Λοιπόν θα σας πω εν συντομία τι αντιμετωπίζω με το gpad v500 μου. Ένα πρωινό απλά δεν άνοιγε και μου δειχνε οτι δεν έχει μπαταρία και μετά δεν ξανα άνοιξε ποτέ! Κάνει συνεχώς bootloops στο logo της LG. Αφότου δοκίμασα reset to factory settings, upgrade το software με το LG Software Tools, τίποτα! Γενικότερα όλους το συνδυασμούς που υπάρχουν μετα volume up & down και power button.

 

Tι πιστέυετε εσείς;

 

Ένας μου έγραψε να αλλάξω μπαταρία και θα ανοίξει κανονικά. Απλά η μπαταρία έχει ένα Χ κόστος και δεν λέει να την αγοράσω τζάμπα άν δεν φτιαχτεί μετά. Επίσης εννοείται πως το πήγα σε service τηλεφώνων όπου μου είπαν ότι έχει κάπου βραχυκυκλώσει. Λίγο δύσκολο να το πιστέψω αφού μάλιστα αμφιβάλω αν είχαν άλλη μπαταρία να βάλουν για να το δοκιμάσουν.

 

Αυτά τα ολίγα,

ευχαριστώ

 

Ουτε τα LG Tools δεν το βλεπουν ?

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζει το ταμπλετ? Συνήθως το πρόβλημα είναι στην καλωδιοταινια και οχι στην μπαταρία στα lg gpad 8.3
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Δυστυχως η οθονη του αγαπημενου μας ταμπλετ, τα επαιξε :cry::cry::cry::cry: . μολις παταω επανω κανει διαφορες γραμμες και χρωματα. πηρα να ρωτησω για οθονη στην lg , και βεβαια ειναι απαγορευτηκη η τιμη :mad::mad:. Αλλος που ειχε το ιδιο προβλημα,μηπως το ελυσε πιο οικονομικα?? θα ηθελα τις γνωμες-αποψεις σας. ευχαριστω.
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημερα σε ολους. Δυστυχως η οθονη του αγαπημενου μας ταμπλετ, τα επαιξε :cry::cry::cry::cry: . μολις παταω επανω κανει διαφορες γραμμες και χρωματα. πηρα να ρωτησω για οθονη στην lg , και βεβαια ειναι απαγορευτηκη η τιμη :mad::mad:. Αλλος που ειχε το ιδιο προβλημα,μηπως το ελυσε πιο οικονομικα?? θα ηθελα τις γνωμες-αποψεις σας. ευχαριστω.

 

Κανεις ???:blink::blink:

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις ενα τηλέφωνο στον dr.fix? Εχει καλες τιμες. Σίγουρα τα επαιξε η οθόνη του? Μήπως είναι καμια ρομ?
Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πέρασα στο v500 την Κορεάτικη έκδοση του lollipop !!!

Χωρίς κανένα πρόβλημα με τις παρακάτω οδηγίες :

https://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/general/tutorial-korea-v30a-how-to-flash-t3076576

 

Ελληνικά χωρίς κανένα πρόβλημα , ir , wifi , knock , καρτα sd κλπ δουλεύουν τέλεια ...

Το έκανα rοοt με kingroot ..

 

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα ...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη είναι αλλα λίγο βαρια, εγω Εχτες περασα την cm 13.0 unoficial και ξεμπουκωσε το ταμπλετ
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα που βαλαμε της Lineage θελει δουλειά ακόμα είναι βαρια πολυ.,Η cdroid ετρεχε καλα αλλα καποια παιχνιδια τα εβγαζε μη συμβατά με το ταμπλετ
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία επίσημη lp (Κορεάτικη) είναι η μοναδική που δουλεύει απροβλημάτιστα. Από εκεί και πέρα, εφόσον κρατήσετε back up της, η μόνη που αξίζει να δοκιμάσετε είναι η N aosp του adriano. Καμία άλλη.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είμαι με την AOSP 6 του Adrianο, και σκεφτόμουν να φλασάρω την 7 του, αλλά είχα δει κάτι bugs (νομίζω αποσυνδέσεις wifi). Θα τσεκάρω πάλι στο xda :)
Link to comment
Share on other sites

Οντως η lp δουλευει τελεια αλλα είναι λίγο βαριά, για αυτο ξαναπερασα την cm 13 ,το nougat που το ξαναδοκιμασα ακομα εχει θεματακια
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ακριβώς η κορεάτικη είναι βαριά ?

Ολα δουλεύουν τέλεια και σφαίρα !!!

Είχα τις αμφιβολίες μου σχετικά με το κορεάτικο περιεχόμενο και την γραμματοσειρά .. Τελικά τα ελληνικά είναι άψογα εκτός από ένα app του support που είναι στα κορεάτικα ( Αδιάφορο !!! )

 

Αρχικά έψαχνα την έκδοση Hong Kong v30B , δεν βρήκα πουθενά το kdz .

 

Έκτος από την επίσημη κορεάτικη που υποστηρίζει IR ( υπέρυθρες ) στις άλλες εκδόσεις που δοκιμάσατε δούλευε ?

Link to comment
Share on other sites

IR δεν δουλεύει σε καμία άλλη εκτός από στοκ.

Τελικό συμπέρασμα μετά από άπειρες δοκιμές:

Όποια rom κι αν έχω δοκιμάσει πάντα επιστρέφω στην Original.

Υπάρχουν σε όλες θέματα με το wifi. Ακόμα και στην τελευταία του Adriano (7), όσο κι αν έχει διορθωθεί υπάρχουν μικρές, εκνευριστικές αποσυνδέσεις.

Contrast της οθόνης. Καμία δεν έχει καταφέρει να έχει σωστό contrast, με αποτέλεσμα αύξηση της φωτεινότητας σε μεγάλο βαθμό για να βλέπουμε αξιοπρεπώς.

Ήχος: Κάτι δεν πάει καλά και με τον ήχο συνήθως.

SD card: Αποτελεί θέμα τύχης πλέον.

IR: Καμιά περίπτωση να λειτουργήσει.

Καλύτερα lollipop και να δουλεύουν όλα παρά....

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

IR δεν δουλεύει σε καμία άλλη εκτός από στοκ.

Τελικό συμπέρασμα μετά από άπειρες δοκιμές:

Όποια rom κι αν έχω δοκιμάσει πάντα επιστρέφω στην Original.

Υπάρχουν σε όλες θέματα με το wifi. Ακόμα και στην τελευταία του Adriano (7), όσο κι αν έχει διορθωθεί υπάρχουν μικρές, εκνευριστικές αποσυνδέσεις.

Contrast της οθόνης. Καμία δεν έχει καταφέρει να έχει σωστό contrast, με αποτέλεσμα αύξηση της φωτεινότητας σε μεγάλο βαθμό για να βλέπουμε αξιοπρεπώς.

Ήχος: Κάτι δεν πάει καλά και με τον ήχο συνήθως.

SD card: Αποτελεί θέμα τύχης πλέον.

IR: Καμιά περίπτωση να λειτουργήσει.

Καλύτερα lollipop και να δουλεύουν όλα παρά....

 

+1000

Συμφωνώ απόλυτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω κάνει είναι Root, με σχετική προσοχή πέταμα όλου του bloatware κι αλλαγή με ένα ωραίο kernel του fishears κι όλα μέλι.

Για πειραματισμούς στo Nexus μου. Εδώ σταθερότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά SOS! Το ταμπλετ δούλευε τέλεια μέχρι που το έκλεισα και δεν ξαναανοιγει με τίποτα. Το βάζω στο φορτιστή και δείχνει νεκρό. Μαύρη οθόνη. Το έχω αφήσει ήδη μισή ώρα κρατάω πατημένο το κουμπί αλλά δεν ανοίγει με τίποτα.. Είδα στο κάτω μέρος την τρυπούλα το κάνω reset αλλά πάλι δεν ανοίγει.. Καμία γνώμη πριν αρχίσω να ψάχνω service..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Το ταμπλετ δούλευε τέλεια μέχρι που το έκλεισα και δεν ξαναανοιγει με τίποτα. Το βάζω στο φορτιστή και δείχνει νεκρό. Μαύρη οθόνη. Το έχω αφήσει ήδη μισή ώρα κρατάω πατημένο το κουμπί αλλά δεν ανοίγει με τίποτα.. Είδα στο κάτω μέρος την τρυπούλα το κάνω reset αλλά πάλι δεν ανοίγει.. Καμία γνώμη πριν αρχίσω να ψάχνω service..

 

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά ποιά τρύπα κάνει reset; Αν λες αυτό στα αριστερά δίπλα από την θύρα του φορτιστή νομίζω είναι μικρόφωνο και όχι κουμπί για reset.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS! Το ταμπλετ δούλευε τέλεια μέχρι που το έκλεισα και δεν ξαναανοιγει με τίποτα. Το βάζω στο φορτιστή και δείχνει νεκρό. Μαύρη οθόνη. Το έχω αφήσει ήδη μισή ώρα κρατάω πατημένο το κουμπί αλλά δεν ανοίγει με τίποτα.. Είδα στο κάτω μέρος την τρυπούλα το κάνω reset αλλά πάλι δεν ανοίγει.. Καμία γνώμη πριν αρχίσω να ψάχνω service..

 

Δεν έχει τρύπα για reset. Στο κάτω μέρος είναι το μικρόφωνο και στο πάνω μέρος οι υπέρυθρες.

Δοκίμασε να το βάλεις να φορτίσει για >15' και μετά επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ως εξής:

Press and hold the Volume Down and Power button together for a couple of seconds. When the LG logo is displayed, let go of the Power key, keep pressing the Volume Down and then press once more the Power button
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...