Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυνατο σκορ για μαμα!Νομιζω οτι μετα την αναβαθμιση ανεβηκαμε περιπου 300 ποντους.Βγαζω σταθερα λιγο πανω απο 26κ

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυνατο σκορ για μαμα!Νομιζω οτι μετα την αναβαθμιση ανεβηκαμε περιπου 300 ποντους.Βγαζω σταθερα λιγο πανω απο 26κ

 

24925 το δικό μου με root. Ίσως να φταίει το ότι το χω φορτωμένο με αρκετά apps. Όταν το είχα πρωτοτεστάρει χωρίς ρουτ και πολλά apps, πριν το update, ήμουν 25450.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Αγόρασα το συγκεκριμένο tablet σχεδόν παρορμητικά καθώς η πρώτη επαφή μαζί του ήταν "love at first sight" :) Μπαίνοντας στην συνέχεια στο forum και διαβάζοντας σχεδόν όλο το συγκεκριμένο thread προς στιγμήν σκέφτηκα να το επιστρέψω ειδικά από την στιγμή που ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες κατάφερα να δω και τα περίφημα "προβολάκια" στο κάτω μέρος της συσκευής!

Μετά από 10 μέρες εντατικής χρήσης της συσκευής μπορώ να πώ με σιγουριά ότι ο έρωτας της πρώτης ματιάς θα καταλήξει σε μακροχρόνια σχέση αγάπης και αφοσίωσης! :) Συνοψίζω την εμπειρία μου για όσους βρίσκονται στην αγορά για tablet αυτής της κατηγορίας.

 

1. Καταπληκτική οθόνη, όμοια η καλύτερη σ' αυτή στην κατηγορία των 8 ιντσών συναντά κανείς στο Ipad Mini το Retina πληρώνοντας φυσικά την διαφορά τιμής αλλά και το κόστος των περιορισμών επέκτασης/διασύνδεσης του IOS κόσμου.

Είναι λάθος να υποτιμάει κανείς την ανάγκη υψηλής ανάλυσης και πυκνότητας pixels σ' αυτό το μέγεθος οθόνης. Αυτές οι συσκευές χρησιμοποιούνται πολύ κοντά στο οπτικό μας πεδίο και η υψηλή ευκρίνεια βελτιώνει την εμπειρία χρήσης όχι μόνο σε ταινίες και φωτογραφίες αλλά ακόμα περισσότερο, στο ξεκούραστο διάβασμα κειμένων με μικρά fonts χωρίς να χρειάζεται κανείς να κάνει συνεχώς zoom in στο περιεχόμενο.

2. Εξαιρετική επεξεργαστική ισχύ και γενικότερη αίσθηση super γρήγορης και απρόσκοπτης εμπειρίας χρήσης την οποία μόνο στο IPAD είχα βιώσει μέχρι σήμερα. Σ' αυτό προφανώς βοηθάει και η βελτίωση του Android ως λειτουργικού. Το να βλέπει κανείς 1080p video το οποίο μάλιστα μπορείς να πηγαινοφέρνεις σαν παραθυράκι σε όποιο μέρος της οθόνης θέλεις την ώρα που παίζει, ενώ την ίδια ώρα κατεβάζεις την επομένη ταινία που θα δείς και ταυτόχρονα διαβάζεις και το e-mail σου είναι πράγματα που δεν φανταζόμουν ότι θα έκανε με τόση άνεση αυτό το μικρό πραγματάκι. Πραγματικά desktop εμπειρία τσέπης!

3. Εξαιρετικός built in video player που παίζει ματρόσκες και avi με ελληνικούς υπότιτλους (το γράφω αυτό για την Apple!). Επίσης αν έχετε DLNA enabled τηλεόραση στο ίδιο δίκτυο, σπρώχνει το video που παίζετε (ή τις φωτογραφίες σας) στην τηλεόραση με το πάτημα ενός κουμπιού και το προβάλει με εξαιρετική ποιότητα. Το δοκίμασα με LG τηλεόραση βέβαια, δεν ξέρω αν το κάνει με την ίδια επιτυχία με άλλες συσκευές.

4. Πολύ καλό desktop software από την LG, μεταξύ αυτών και εφαρμογή που δείχνει το tablet στο desktop και επιτρέπει τον χειρισμό του απo τo pc, γεγονός εξαιρετικά χρήσιμο για παρουσιάσεις από το Tablet!

5. Πολύ καλή αυτονομία μπαταρίας.

 

Συμπερασματικά το μηχανάκι αυτό δικαιώνει τα χρήματα που ζητάει για την αγορά του μέχρι το τελευταίο σέντς και ακόμα παραπάνω.

Ελπίζω να αποδειχθεί αξιόπιστο ως hardware και σε βάθος χρόνου.

 

Χαιρετώ,

 

ΤΖ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο φίλος από πάνω ακριβώς όπως τα είπες!!! Ήθελα να ρωτήσω μπορώ να βάλω nova launcher αλλά να έχω διαφάνεια όπως τον stock στην πάνω μπάρα και στα κουμπιά κάτω??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Αγόρασα το κονβετορα αυτό από το eBay.μεταφέρει κανονικότατα την εικόνα και ήχο

 

Αν μπορεις βαζεις και το link στο ebay?

 

Επισης αν ειδα καλα απο τη φωτο, ειναι "κανονικο" USB σε HDMI

Αν ξερει καποιος, υπαρχει ανταπτορας mini USB σε HDMI ωστε να συνδεεται κατευθειαν απο το G pad? Ή πρεπει παντα να παρεμβαλεται καλωδιο OTG (αν το λεω σωστα)?

Υπαρχουν πολλοι τετοιοι στο ebay αλλα γραφουν οτι ειναι για συγκεκριμενα τηλεφωνα και tablets, θα παιζουν στο G pad?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο φίλος από πάνω ακριβώς όπως τα είπες!!! Ήθελα να ρωτήσω μπορώ να βάλω nova launcher αλλά να έχω διαφάνεια όπως τον stock στην πάνω μπάρα και στα κουμπιά κάτω??

 

Όχι, δε γίνεται με την έκδοση που έχει τώρα το g pad. Όταν πάρει kit kat, θα μπορείς

Link to comment
Share on other sites

 

4. Πολύ καλό desktop software από την LG, μεταξύ αυτών και εφαρμογή που δείχνει το tablet στο desktop και επιτρέπει τον χειρισμό του απo τo pc, γεγονός εξαιρετικά χρήσιμο για παρουσιάσεις από το Tablet

 

ΤΖ.

 

Καλησπερα. Και εγω προσφατος κατοχος με ακριβως την ιδια εμπειρια ερωτα σαν εσενα. Το ειδα στον κωτσοβολο και οπως ειπες το ερωτευτηκα αμεσως.

 

Πες μου ομως σε παρακαλω πως μπορω να κανω αυτο που λες? Να συνδεσω το ταμπλετ με το pc και να το χειριζομαι απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να δώ ταινία σε μορφή .mkv με τον mx player.Εικόνα έπαιζε κανονικά,αλλά με τον ήχο είχα θέμα,ήταν σε μορφή DTS και με ενημέρωσε οτι δεν είναι υποστηριζόμενος ο κωδικοποιητής ήχου(το DTS).Άνοιξα την ταινία και με τον native player,αλλά μου εμφάνισε το ίδιο μήνυμα.Ξέρει κανείς αν είναι θέμα συσκεύης αυτός ο περιορισμός ή των εφαρμογών?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Το λογισμικό για προβολή και έλεγχο της ταμπλέτας από το PC λέγεται LG On-Screen Phone και το είχε βγάλει η LG παλαιότερα για τα κινητά της. Εγώ το κατέβασα από εδώ http://www.lg.com/us/support-mobile/lg-LGMS770 (πηγαίνετε στο tab OSP και πατάτε το κουμπί Download) και συνεργάστηκε άψογα με το tablet μέσω σύνδεσης USB, δεν δοκίμασα μέσω Wifi.

Για τον φίλο που αναφέρει την μη υποστήριξη DTS audio είναι θέμα licensing προς την DTS, η LG δεν το έχει πληρώσει ούτε για τις SMART τηλεοράσεις της ούτε για τις ταμπλέτες της γι' αυτό και ο native player δεν το υποστηρίζει. Δοκίμασε τον BSPlayer, έκανα μια δοκιμή με network streaming με μια ματρόσκα με DTS ήχο που δεν έπαιζε με τον native player και έπαιξε στον BSPlayer.

 

Χαιρετώ,

 

TZ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

 

εχω βρει αυτες :

 

http://www.cellphones.gr/p/3045/

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=79692

 

υπαρχει καποια αλλη καλυτερη ή φθηνοτερη ???

HTC Desire HD <<<
Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/Black-TPU-Gel-Rubber-Soft-Case-Back-Cover-Pouch-Skin-For-LG-G-Pad-8-3-V500-8-3-/400637022083?pt=US_Tablet_eReader_Cases_Covers_Keyboard_Folios&hash=item5d47d3cf83 τι λέτε για αυτήν εδώ? Με κουράζει πολύ στο χέρι η flip... αν έχετε πάρει κάποια προτείνετε ....
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα απο το πουθενα παρατήρησα ενα σημειο στην οθονη οπου σε ασπρο φόντο ειναι πολυ πιο ασπρο, σαν κουκκίδα. Σε χρωματιστό φόντο φαίνεται λιγοτερο και σε μαύρο καθόλου.

 

Κολλημένο πιξελ ειναι?

 

Με ενημέρωσαν απο το service, τελικα παει για αλλαγη οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να δώ ταινία σε μορφή .mkv με τον mx player.Εικόνα έπαιζε κανονικά,αλλά με τον ήχο είχα θέμα,ήταν σε μορφή DTS και με ενημέρωσε οτι δεν είναι υποστηριζόμενος ο κωδικοποιητής ήχου(το DTS).Άνοιξα την ταινία και με τον native player,αλλά μου εμφάνισε το ίδιο μήνυμα.Ξέρει κανείς αν είναι θέμα συσκεύης αυτός ο περιορισμός ή των εφαρμογών?

 

Δοκίμασε και με αυτόν ---> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bsplayer.bspandroid.free

(Πέρσι που είχα android με τον συγκεκριμένο ΔΕΝ είχα κανένα πρόβλημα με ότι και αν του έβαζα!! Ελπίζω μέχρι σήμερα να μην τον έχουν χαλάσει με κακές αναβαθμίσεις!)

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να δώ ταινία σε μορφή .mkv με τον mx player.Εικόνα έπαιζε κανονικά,αλλά με τον ήχο είχα θέμα,ήταν σε μορφή DTS και με ενημέρωσε οτι δεν είναι υποστηριζόμενος ο κωδικοποιητής ήχου(το DTS).Άνοιξα την ταινία και με τον native player,αλλά μου εμφάνισε το ίδιο μήνυμα.Ξέρει κανείς αν είναι θέμα συσκεύης αυτός ο περιορισμός ή των εφαρμογών?

 

Μπορείς να παίξεις DTS ήχο με τον MX Player, αλλά πρέπει να του προσθέσεις έναν "driver".

 

Μπορείς να τον κατεβάσεις από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2156254

 

Πρέπει να κατεβάσεις την έκδοση για

Arm v7-Neon

 

1. Κατεβάζεις το σωστό zip όπως λέω παραπάνω

2. Αποσυμπιέζεις τα αρχεία (κάν' το στο pc σου για να μην παιδευτείς με unzippers σε Android)

3. Μεταφέρεις τα αποσυμπιεσμένα αρχεία κάπου στην ταμπλέτα σου που σε βολεύει

4. Ανοίγεις τον MX Player

5. Πας στο Settings >> Decoder >> Custom Codec

6. Διαλέγεις τα αρχεία που έχεις αποσυμπιέσει (πρέπει βέβαια να θυμάσαι που τα έχεις βάλει στην ταμπλέτα...) και πατάς οκ.

6. Ο MX Player επανεκκινεί αυτόματα

 

Στο εξής θα μπορείς να ακούς κανονικά DTS με χρήση SOFTWARE DECODER (που σημαίνει πρέπει να το επιλέξεις αφού ξεκινήσεις την ταινία πατώντας πάνω δεξιά την νότα).

 

 

Αυταααααά. Καλή θέαση!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παίξεις DTS ήχο με τον MX Player, αλλά πρέπει να του προσθέσεις έναν "driver".

 

Μπορείς να τον κατεβάσεις από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2156254

 

Πρέπει να κατεβάσεις την έκδοση για

Arm v7-Neon

 

1. Κατεβάζεις το σωστό zip όπως λέω παραπάνω

2. Αποσυμπιέζεις τα αρχεία (κάν' το στο pc σου για να μην παιδευτείς με unzippers σε Android)

3. Μεταφέρεις τα αποσυμπιεσμένα αρχεία κάπου στην ταμπλέτα σου που σε βολεύει

4. Ανοίγεις τον MX Player

5. Πας στο Settings >> Decoder >> Custom Codec

6. Διαλέγεις τα αρχεία που έχεις αποσυμπιέσει (πρέπει βέβαια να θυμάσαι που τα έχεις βάλει στην ταμπλέτα...) και πατάς οκ.

6. Ο MX Player επανεκκινεί αυτόματα

 

Στο εξής θα μπορείς να ακούς κανονικά DTS με χρήση SOFTWARE DECODER (που σημαίνει πρέπει να το επιλέξεις αφού ξεκινήσεις την ταινία πατώντας πάνω δεξιά την νότα).

 

 

Αυταααααά. Καλή θέαση!!!

 

Με πρόλαβες!:) Το βρήκα κ γώ απ το xda,απλώς δεν πρόλαβα να το ποστάρω...Ευχαριστώ πάντως!Μια χαρά δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Με ενημέρωσαν απο το service, τελικα παει για αλλαγη οθονης.

 

Ενημέρωσε μας για την πορεία γιατί και το δικό μου το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπέρα,λογικα θα έχει απαντηθεί.Μπορείτε να μου πειτε αν με το αναλογο ανταπτορακι μπορει να παρει στικακι otg απο εταιρεια κινητης τηλ.Ευχαριστω

 

Καμιά βοήθεια παιδιά, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η μπαταρία με browsing και φωτισμό γύρο στο 70% πόσο κρατάει?

 

Στο 75 το εχω εγω και μου βγαζει γυρω στις 5 ωρες

...Νίκος...

LG Optimus G, LG G Pad 8.3, LG G2, Sony Xperia Z

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια με τον Νίκο. 40-50% σπάνια 60 (μόνον για εξω) είμαι σταθερά 6+ ώρες. Νομιζω καποια στιγμή είδα και 7.

 

PS: Αλήθεια βρε παιδιά πως το πάτε 70 (80% έλεγε ο αλλος!!!!!!) Μιλάμε είναι σκέτη στραβωμαρα! Σε 5λεπτά αρχίζουν και σκούζουν τα ματια στο διαβασμα!!!!!!

 

PS2: Όχι, εμένα δεν ζεσταίνεται καθόλου πίσω.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...