Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τρυπουλα που λες είναι το μικροφωνο ποια συσκευή εχει reset? Τι είναι router? Σορυ κι ολας.Πατησε παρατεταμενα το volume down& on-off να σε παει στο recovery mode αν δεν ξερεις ομως μην το επιχειρήσεις γιατί για να γραφεις για reset προφανως δεν ξέρεις. Οταν βαζεις τον φορτιστη σου κανει δόνηση?
Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα την crDroid 3 (Nougat) εδώ και λίγες μέρες και με τρώει το χέρι μου να δοκιμάσω την Resurrection... :P Να προχωρήσω, ή τζάμπα κόπος;

 

Άκυρο! Είναι για το V521. Θα προτείνατε κάποια άλλη Nougat μήπως; Κάπως δεν μου αρέσει η crDroid, άλλοτε μου φαίνεται ελαφριά και άλλοτε βαριά. Η AOSP θα ήταν καλή, αλλά χωρίς παραμετροποιήσεις (xposed) δε λέει!

 

Επίσης στην crDroid, το Ambient Display είναι πολύ σκοτεινό, στην ουσία δεν βολεύει. Όταν έρχεται ειδοποίηση, ανάβει τόσο λίγο που αναγκάζεσαι να αγγίξεις την οθόνη, οπότε ανάβει τελείως - δώρο-άδωρο.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα μετά από τόσα χρόνια στοκ την τελευταία nightly.

Μια χαρά φαίνεται εδώ και 2 βδομάδες περίπου, δεν παρατήρησα τίποτα προβλήματα προς το παρόν.

Ωστόσο ο λόγος που είπα να δοκιμάσω custom, ήταν γιατί είχε γίνει πολύ αργό το τάμπλετ από την ώρα που έβαλα την επίσημη κορεατική λολιποπ (λίγους μήνες πριν).

Όσο δούλευε με κιτκατ, δεν είχε απολύτως κανένα θέμα σε εμένα.

Και αν αρχίσει να κάνει περίεργα με την lineage, σε KK θα το γυρίσω και θα το αφήσω εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την crDroid 3 (Nougat) εδώ και λίγες μέρες και με τρώει το χέρι μου να δοκιμάσω την Resurrection... :P Να προχωρήσω, ή τζάμπα κόπος;

 

Άκυρο! Είναι για το V521. Θα προτείνατε κάποια άλλη Nougat μήπως; Κάπως δεν μου αρέσει η crDroid, άλλοτε μου φαίνεται ελαφριά και άλλοτε βαριά. Η AOSP θα ήταν καλή, αλλά χωρίς παραμετροποιήσεις (xposed) δε λέει!

 

Επίσης στην crDroid, το Ambient Display είναι πολύ σκοτεινό, στην ουσία δεν βολεύει. Όταν έρχεται ειδοποίηση, ανάβει τόσο λίγο που αναγκάζεσαι να αγγίξεις την οθόνη, οπότε ανάβει τελείως - δώρο-άδωρο.

 

 

 

Δοκίμασα κι εγώ την crDroid. Αυτό που με χαλάει είναι ότι είναι πολύ επιθετική και κλείνει τα πάντα, ακόμα και τον launcher. Ξέρουμε αν αυτό αλλάζει κάπως;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις δεν έχει κάτι από όσο είδα, αλλά μπορείς να το αλλάξεις με κάποια εφαρμογή (πχ 3C System Tuner - αλλά ίσως μόνο στην επί πληρωμή, όχι την δωρεάν)

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται πολύ επιθετική η διαχείριση μνήμης, αντιθέτως μερικές φορές μου φαίνεται ότι γεμίζει η μνήμη και δεν αδειάζει... Τρώει κολλήματα και βαραίνει!

 

ΥΓ: Αν το θέμα σου είναι κυρίως ο Launcher, με Nova και τικαρισμένο το "προφόρτωση" στις ρυθμίσεις λειτουργεί OK.

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει ο google now γιατί έχει αριστερά τις ειδήσεις και ημερολόγιο και όλα βασικά. Πολύ φοβάμαι ότι δεν μπαίνει σε άλλον launcher.

Επειδή θέλω η μπαταρία να κρατάει όσο περισσότερο γίνεται, έβαλα πολύ λίγες εφαρμογές. Όποτε δεν παίζει να είναι θέμα μνήμης.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι χρήσιμο αυτό αριστερά. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν σ'αφήνουν να κάνεις πιο μικρα τα εικονίδια, φακέλους στο συρτάρι και τέτοια.

ΠΦφφ κι εγώ νομίζω θα την αλλάξω μόλις βρω χρόνο. Έχω και την εντύπωση πως κάνει κ random reboots γιατί κάποιες ειδοποιήσεις λείπουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τωρα τελευταια το ταμπλετ κανει νερα.Οταν κλεισει δυσκολα ανοιγει και σου δινει την εντυπωση οτι τα επαιξε. Μολις το ξαναεπαθα ,ενω ειναι φορτισμενο το εκλεισα απο το κουμπι on-off και δεν λεει να ανοιξει με τιποτα.Αραγε υπαρχει τρυπουλα για reset οποτ διαβαζω σε καποια site για τα ταμπλετς μηπως κανω απο εκει τιποτα;
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Η τρυπούλα κάτω είναι μικρόφωνο από όσο ξέρω, δεν έχει reset. Εννοείς όταν σβήσεις την οθόνη; ή όταν το κλείνεις τελείως;

Αν αργεί να ανάψει η οθόνη, μάλλον κολλάει από εφαρμογή κλπ. Τώρα αν αργεί να κάνει boot, κι εμένα κάνει κουλά μερικές φορές, αλλά είναι θέμα ROM. Δηλ κάποιες φορές ανοίγει πχ σε 1 λεπτό κ άλλες σε 3 ας πούμε. Έτσι έκανε κ με φρέσκια εγκατάσταση, οπότε δεν πολυασχολήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Η τρυπούλα κάτω είναι μικρόφωνο από όσο ξέρω, δεν έχει reset. Εννοείς όταν σβήσεις την οθόνη; ή όταν το κλείνεις τελείως;

Αν αργεί να ανάψει η οθόνη, μάλλον κολλάει από εφαρμογή κλπ. Τώρα αν αργεί να κάνει boot, κι εμένα κάνει κουλά μερικές φορές, αλλά είναι θέμα ROM. Δηλ κάποιες φορές ανοίγει πχ σε 1 λεπτό κ άλλες σε 3 ας πούμε. Έτσι έκανε κ με φρέσκια εγκατάσταση, οπότε δεν πολυασχολήθηκα.

Τελειως κλειστο.Οταν του ειχα το marchmallow δεν ειχα θεμα με το που εβαλα το lollipop ξεκινησε.Με τα χιλια ζορια το ανοιξα.Παλια δεν μου το εκανε αυτο.Οσο για το reset ναιι το ειδα δεν εχει το δικο μας εντελει.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δοκίμασε κανείς καμιά Nougat; Έβαλα την Dirty Unicorns 11.5 (7.1.2) αλλά νομίζω έχει κι αυτή wifi drops... Κάπως η μπαταρία πέφτει γρήγορα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα .

Έχω το εξής πρόβλημα εδώ και καιρό . Ενώ βάζω το tablet να φορτίσει και μου δείχνει οτι φορτίζει ... ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ .

Στην αρχή νόμισα οτι είναι η μπαταρία και την άλλαξα . Τον πρώτο καιρό ( για λίγες μέρες ) φόρτιζε κανονικά , μετά με τίποτα .

Το έβαλα να φορτίσει μέσο Η/Υ και ενώ το έβλεπε ( άνοιγαν τα αρχεία ) δεν φόρτιζε , ούτε στην θέση φόρτισης . Το περίεργο είναι οτι το LG PC SUITE δεν το έβλεπε και μετά από κάμποση ώρα το είδε και φυσικά φόρτιζε πολύ αργά και σταμάτησε να φορτίζει στο 82%....

Το tablet συνεχίζει τα δικά του , ενώ δείχνει οτι φορτίζει ΔΕΝ ΦΟΡΤΙΖΕΙ .

ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ....

Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίει ο φορτιστής, ή το καλώδιο. Δοκίμασε με άλλο καλώδιο, επίσης βάλε την εφαρμογή Ampere και τσέκαρε εκεί πόσα mA τραβάει και δες αν "παίζουν" οι τιμές όταν κινείς το καλώδιο (πχ σε εμένα πλέον το σημείο που συνδέεται το καλώδιο με τον φορτιστή δεν κάνει καλή επαφή και σε κάποια σημεία φορτίζει κανονικά, σε άλλα δίνει πολύ λίγα mA οπότε φορτίζει αργά).
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαροστώ για την απάντηση jaranor.

Δοκίμασα εννοείται και άλλον φορτιστή αλλά πάλι τα ίδια . Έβαλα το πρόγραμμα που μου είπες και δείχνει οτι κάνει φόρτιση min 400mA - max 570mA .

Το κουφό είναι οτι μπήκα στην ρυθμίσεις - μπαταρία και μου δείχνει χρόνο πλήρης φόρτισης 31ωκαι 55λ , παράλογο

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον άλλαξες μπαταρία, θεωρώ ότι δεν φταίει αυτή (εκτός κι αν πέτυχες ελαττωματική - μήπως ήταν μεταχειρισμένη από ebay κλπ; ).

Αν είναι θέμα "software-ικό" λύνεται μια χαρά (παίρνεις backup και κάνεις επαναφορά εργ ρυθμίσεων ή ακόμα καλύτερα φλασάρεις από την αρχή μια ROM). Μήπως κάποια εφαρμογή καταναλώνει πολλή ενέργεια; Πχ σε μένα (με custom kernel όμως) φορτίζει με 750mA. Μπορεί πχ η διαφορά μας των 200mA περίπου να καταναλώνεται από εφαρμογές που τρέχουν (αν και αυτό δεν δικαιολογεί γιατί σταμάτησε να φορτίζει στο 82%)

Αλλιώς είναι θέμα φορτιστή/ καλωδίου, είπες ότι δοκίμασες άλλο φορτιστή, καλώδιο δοκίμασες; Δοκίμασε και συνδιασμούς (πχ ίδιο καλώδιο - άλλος φορτιστής, ή άλλο καλώδιο με τον ίδιο φορτιστή). Επιμένω γιατί κι εγώ το θεωρούσα απίθανο καθώς τα προσέχω κάτι τέτοια, αλλά έχουν χαλάσει και από το κινητό και από το τάμπλετ σε 2 χρόνια.

Επίσης αν δεν δοκίμασες, δες μήπως φορτίζει όπως θα έπρεπε κλειστό... Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ!

Link to comment
Share on other sites

Μία πολύ συχνή βλάβη σε όλες τις συσκευές είναι κόπωση του βύσματος microUSB. Εάν είναι αυτό, μπορεί να έχουν χαλάσει είτε οι επαφές μέσα στο βύσμα, είτε οι κολλήσεις του πάνω στην πλακέτα. Κοίταξέ μέσα στο βύσμα με φακό να δεις εάν φαίνεται κάποιο σκουπιδάκι ή κάποια καταπονημένη επαφή. Επίσης δες εάν με μικρές/προσεκτικές κινήσεις κοντά στο βύσμα βλέπεις διαφορά.

Τη νέα μπαταρία την εμπιστεύεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Αφου αλλαξες και εξακολουθεί να μην φορτίζει τότε θέλει η καλωδιοταινία αλλαγμα. Και στο λεω γιατί εχω αντιμετωπίσει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το ειχα στείλει στην procordia εδωσα περίπου 50€ και μου το έφτιαξαν. Αν πιανουν τα χέρια σου υπάρχουν βίντεο για το πως να αλλαξεις την καλωδιοταινια μόνοςσου. Προς πληροφόρηση η καλωδιοταινία ενώνει την USB θύρα με την μπαταρία..
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Στο ξαδερφακι του ταμπλετ, το optimus g, είχα το ίδιο θέμα και κατάλαβα ότι χάλασε η πλακέτα που έχει τον φορτιστή της συσκευής.

Πήρα ένα νέο "charging board" από το ebay με 5 ευρώ περίπου (πάνω κάτω, παει και καιρός) και δούλεψε άλλα 2 χρόνια άψογα και συνεχίζει.

Δεν χρειάστηκε ακόμα να ανοίξω το ταμπλετ, αλλά ξέρω ότι έχει flex ταινία όπως λέει ο φίλος παραπάνω, οπότε είναι πανεύκολο.

Για αυθεντική θα σου βγει γύρο στα 10-15€ από ebay, οπότε νομίζω αξίζει η επισκευή του.

Εμένα τουλάχιστον με έχει αφήσει ικανοποιημένο σχεδόν 4 χρόνια τώρα, για την απλή multimedia χρήση που το έχω πλέον.

 

Sent from my LG-V500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια.Ειμαι και εγω χρηστης του συγκεκριμενου ταμπλετ αλλα προεκυψε πριν 1.5-2 χρονια προβλημα με την φορτιση και αποφασισα να το φτιαξω τωρα.Λοιπον,καταλαθως στραβωσε το καλωδιο της φορτισης μεσα στην υποδοχη του ταμπλετ με αποτελεσμα να κανει νερα στην φορτιση.Για κανα χρονο γινοταν να φορτισει μονο αν το ακουμπουσα στο πατωμα ορθιο.Αλλα πρεπει να παρεδωσε πνευμα.Το ανταλλακτικο που πιστευω οτι χρειαζομαι ειναι μια νεα καλωδιοταινια.Ή θα χρειαστω και το τσιπακι της φορτισης;Ή η καλωδιοταινια το περιλαμβανει και το τσιπακι;

 

Ευχαριστω για οποια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία έχει πάνω το κύκλωμα φόρτισης απ όσο έχω δει. Αν σε καλύπτει παντού, αξίζει η επισκευή γιατί είναι φθηνή και εύκολη.

Κι εγώ σκέφτηκα να αλλάξω την καλωδιοταινιά, την μπαταρία, να πάρω, νέο καλώδιο, φορτιστή, θήκη κλπ για να γίνει σαν καινούργιο, αλλά δεν αξίζει τώρα πια νομίζω. Θα το αφήσω να αναπαυθεί σε κάνα 2μηνο που θα κλείσει 4ετια!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ταινία έχει πάνω το κύκλωμα φόρτισης απ όσο έχω δει. Αν σε καλύπτει παντού, αξίζει η επισκευή γιατί είναι φθηνή και εύκολη.

Κι εγώ σκέφτηκα να αλλάξω την καλωδιοταινιά, την μπαταρία, να πάρω, νέο καλώδιο, φορτιστή, θήκη κλπ για να γίνει σαν καινούργιο, αλλά δεν αξίζει τώρα πια νομίζω. Θα το αφήσω να αναπαυθεί σε κάνα 2μηνο που θα κλείσει 4ετια!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Στην Ελλαδα η φθηνοτερη που βρηκα παει στα 50€ με μεταφορικα.Πιστευεις να τα εχει παιξει και η μπαταρια μετα απο κανα χρονο που το ταμπλετ ειναι απενεργοποιημενο;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έχει χάσει σε απόδοση μετά από τόσο καιρό.

Τώρα αν είναι να βγει κουστούμι κανα 100ρικο από Ελλάδα, νομίζω καλύτερα να πας σε κάτι νεότερο γύρο στα 200!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για 20-30€ όλα μαζί από eBay κλπ, θεωρώ ότι είναι μια χαρά.

Αλλά από Ελλάδα αν βγαίνει τόσο πολύ, θεωρώ ότι δεν αξίζει πια.

Ανάλογα και τη χρήση του καθένα βέβαια!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα αγοράσει ένα G pad για την γυναίκα. Το έχει αρκετά χρόνια μέχρι που πριν λίγο καιρό η μπαταρία άρχισε τα δικά της. Αγόρασα μία από την αντιπροσωπεία εξαιρετικά φτηνά (κάπου 27€ βγήκε με μεταφορικά). Πριν λίγες ημέρες, λοιπόν, άνοιξα την συσκευή, αλλά την ώρα που έβγαζα έξω την οθόνη με έσπρωξε ο μικρός που ερχόταν να δει τι κάνω, έφυγε το εργαλείο και έγινε η ζημιά, την οποία δεν κατάλαβα εκείνη την στιγμή. Το μηχάνημα το έδεσα πάλι, το έδωσα στην γυναίκα, το δούλεψε και, πριν λίγο, μου το έφερε και μου λέει ότι κάνει τα δικά του. Με μια πρώτη ματιά, γιατί τα εργαλεία μου δεν τα έχω εύκαιρα, έχει ξεκολλήσει το εξωτερικό τζάμι από το εσωτερικό (digitizer και οθόνη) σε ένα σημείο κάτω αριστερά, εκεί όπου μου έφυγε το εργαλείο με το σπρώξιμο του μικρού. Αποτέλεσμα αυτού είναι να πατάς την οθόνη κάτω αριστερά και αυτή να μην δίνει σήμα πατήματος. Αν κρατήσεις πατημένη την γωνία όλα δουλεύουν ρολόι.

 

Το ερώτημα τώρα: ξέρει κανείς πώς φτιάχνεται αυτό; Έστω ότι βλέπω την αποκόλληση κάτω αριστερά (αύριο θα το ανοίξω και θα το βρω το σημείο) με τι το κολλάω; Είναι με κόλλα ή με ταινία διπλής όψης; Και πού τα βρίσκουμε αυτά στην Ελλάδα; Γίνεται κάτι εύκολα και φτηνά με δική μου εργασία ή να το πάω σε μάστορα; Η τελική λύση είναι νέο κομμάτι (εξωτερικό τζάμι) από Κίνα μεριά με κάπου 35€ κόστος, αλλά αυτό το έχω ως τελευταία λύση, μιας και απαιτεί χρόνο για να έρθει προς τα εδώ το ανταλλακτικό και κόστος, φυσικά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...