Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Εχω ένα πρόβλημα πλέον με το ταμπλετ μου. Οταν βλέπω βίντεο στην εφαρμογή του facebook ή σε browser αρχίζει να λαγκάρει δείχνοντας μου γκρι αλλοιωμένη εικόνα του βίντεο και καμιά φορά αν πατήσω πίσω ή κλείσω το βίντεο και το ξαναβάλω μετά τότε φτιάχνει. Μερικές φορές δεν φτιάχνει. Καμία ιδέα ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γειά σας παιδιά. Εχω ένα πρόβλημα πλέον με το ταμπλετ μου. Οταν βλέπω βίντεο στην εφαρμογή του facebook ή σε browser αρχίζει να λαγκάρει δείχνοντας μου γκρι αλλοιωμένη εικόνα του βίντεο και καμιά φορά αν πατήσω πίσω ή κλείσω το βίντεο και το ξαναβάλω μετά τότε φτιάχνει. Μερικές φορές δεν φτιάχνει. Καμία ιδέα ;

 

Το ίδιο πρόβλημα το έχω και εγώ στο συγκεκριμένο ταμπλετ ενώ σε κινητό (lg g2) παίζουν κανονικά. Στο browser δεν έχω δοκιμάσει.

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Τι ROM έχετε; Με AOSP 6 δεν είχα, ούτε έχω κάτι τέτοιο.

 

Εγώ το έχω όπως το πήρα (μαμά).

Nokia:5110->6150->3310->3330->5210|Sharp:gx20|Sony ericsson:W800|Nokia:N82->N900|HTC:EVO 3D|Nokia:101 Dual Sim|Samsung:Galaxy Note 4(exynos 32Gb Black)|LG:G2->V10LG Tablet:G pad 8.3 White|Huawei:Mate 10 Pro|Samsung:Galaxy S21 Ultra 256Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Την έχω δοκιμάσει. Μια χαρά μου φάνηκε, όμως εμένα δεν μου έκανε.

Με ότι gapps κι αν προσπάθησα δεν μπορούσε να κάνει synch τις επαφές του λογαριασμού μου. Είμαι βασικό για μένα, γιατί χωρίς αυτό δεν δουλεύει σωστά το viber.

Προς το παρόν έχω κρατήσει την cm του fefiforum. Ομως μάλλον θα γυρίσω στην μαμά Κορεάτικη πάλι. Και εξηγώ γιατί:

Σε όλες, μα όλες τις custom υπάρχουν τα εξής θέματα:

Πολύ κακό contrast και χρώματα οθόνης.

Κακός ήχος. Χαμηλός και παραμόρφωση ηχείων.

Μικρό θέματα από σύνδεσης με το wifi, όσο είναι σβηστή η οθόνη.

Αν χρησιμοποιείτε Skype το ξεχνάτε.

Εξαιρετικά αργή φόρτιση.

Χάνεται η δυνατότητα του ir blaster.

Για μένα μαμά, rooted, με τον kernel, του fishwear (έκδοση 1.07 γιατί στις νεώτερες κάνει ψιλό unmount την ssd).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια καλησπερα μαλλον μπηκα στο καταλληλο αρθρο για βοηθεια.Λοιπον εγω εγκατεστησα στο LG G PAD 8.3 V500 ταμπλετ μου την AOSP 6.0.1 και ενω ολα δειχνουν μια χαρα και το ταμπλετ πεταει το μονο προβλημα μου ειναι οτι πλεον δεν ειμαι ROOT. Oσο ειχα την μαμα 4.4.2 το ειχα ρουταρισμενο με το Towelroot. Μηπως γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει και τι μπορω να κανω για να το ξαναρουταρω? Εντωμεταξυ δοκιμασα απο περιεργεια να του περασω την CM 12.1 και το εδειχνε ρουταρισμενο κανονικα.Το αλλο τρελο παλι που μου κανει οτι μετα την εγκατασταση της CM 12.1 πλεον το TWRP εχει εξαφανιστει και moy βγαζει της CM recovery ενω εχω περασμενη την AOSP αλλα και παλι δεν ειναι root και για τελος δεν μπορω να μπω στο recovery mode γιατι με αναγκαζει πρωτα να κανω hard factory reset και μετα με βγαζει στο recovery της CM...Eχει συμβει και σε αλλον αυτο???? :help:
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μαλλον μπηκα στο καταλληλο αρθρο για βοηθεια.Λοιπον εγω εγκατεστησα στο LG G PAD 8.3 V500 ταμπλετ μου την AOSP 6.0.1 και ενω ολα δειχνουν μια χαρα και το ταμπλετ πεταει το μονο προβλημα μου ειναι οτι πλεον δεν ειμαι ROOT. Oσο ειχα την μαμα 4.4.2 το ειχα ρουταρισμενο με το Towelroot. Μηπως γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει και τι μπορω να κανω για να το ξαναρουταρω? Εντωμεταξυ δοκιμασα απο περιεργεια να του περασω την CM 12.1 και το εδειχνε ρουταρισμενο κανονικα.Το αλλο τρελο παλι που μου κανει οτι μετα την εγκατασταση της CM 12.1 πλεον το TWRP εχει εξαφανιστει και moy βγαζει της CM recovery ενω εχω περασμενη την AOSP αλλα και παλι δεν ειναι root και για τελος δεν μπορω να μπω στο recovery mode γιατι με αναγκαζει πρωτα να κανω hard factory reset και μετα με βγαζει στο recovery της CM...Eχει συμβει και σε αλλον αυτο???? :help:

 

Τι ROM έχετε; Με AOSP 6 δεν είχα, ούτε έχω κάτι τέτοιο.

Με την AOSP σου είναι είναι ρουταρισμενο? Γιατί εγω που έβαλα την 6.0.1 μου το δείχνει unroot,και δεν ξερω πως να το ρουταρω...:(

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την recovery είναι έτσι γενικώς, σου λέει ότι πας να κάνεις factory reset αλλά δεν το κάνει, σε πηγαίνει στην custom recovery που έχεις. Σχετικά με CM recovery δεν γνωρίζω να σου πω 100% αλλά έχω την εντύπωση ότι όποια recovery και να έχεις (CWM, TWRP) αν φλασάρεις CM12.1 σου περνάει αυτόματα και την recovery της CM (δεν σε ρωτάει; - δεν έχω δοκιμάσει)

Τώρα για root στην AOSP 6 απλά φλασάρεις το SuperSU από τη recovery, νομίζω πως οι τελευταίες εκδόσεις του SuperSU είναι ασυμβατες (εκτός κι αν κάποιος το διόρθωσε πλέον). Εγώ φλασάρω συνήθως την UPDATE-SuperSU-v2.46.zip (υπάρχει στο xda)

Αν καταλαβαίνω καλά, τώρα μάλλον πρέπει πρώτα να φλασάρεις την TWRP, μετά την AOSP και μετά το SuperSU για root. (Εκτός κι αν γίνεται να αφήσεις την CM Recovery, εφόσον δεν σε πειράζει κι εσένα)

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα είσαι ο μόνος που καταλαβε το πρόβλημα,απο όπου εχω ρωτήσει να μου πουν....Οχι δεν ρωτάει οταν την φλασαρει την rom.Τωρα οσο για το ρουτ και εγω τελικα απο τους xda κατέβασα αυτην που μου ανεφερες. Να σε ρωτησω τωρα που σε βρηκα εσυ εχεις δοκιμασει και την CM 5.1 nightly και την Snapshot να μου πεις εντυπώσεις?Γιατί έχει ενα θεμα με την κάμερα δεν την έχει σαν εφαρμογή μεσα και αναγκάζομαι να την κατεβαζω απο το play store...Και μια ερώτηση ακομη,εσυ ποια custom rom φοράς στο δικό σου,την 6.0.1?Γιατί παράτηρησα οτι οποια εφαρμογή τελικά για καμερα και αν κατέβασα δεν δουλεύει η μπροστινη....Μήπως εβαζα ξανα την 6αρα!!! Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό είμαστε εδώ να βοηθάμε! :) Γράφεις CM 5.1, αλλά μάλλον εννοείς την CM12.1 που είναι βασισμένη στην lollipop? (5.1) Αυτήν την είχα δοκιμάσει για λίγο, έχει κάποιες παραμετροποιήσεις (να αλλάξεις δηλ πχ το ρολόι να το βάλεις στο κέντρο της μπάρας και τέτοια), αλλά τη θεωρώ πιο βαριά από την AOSP, αργεί λίγο παραπάνω. Γενικά στο τάμπλετ αυτό νομίζω τέλειες CM δεν έχουν βγει (κάποιες όπως λες δεν είχαν καλή κάμερα, κάποιες έσβηνε η οθόνη κλπ). Προσωπικά είχα βάλει την AOSP 5.1.1 ήταν ταχύτατη, και όταν βγήκε η AOSP 6.0.1 δεν το πολυσκέφτηκα, μόλις είδα ότι έγινε σταθερή την φλάσαρα. Αυτήν έχω ακόμα, την προτείνω ανεπιφύλακτα, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, είναι ελαφριά και η μπαταρία με το doze είναι πολύ καλή, η μπροστινή κάμερα δουλεύει, απλώς να ξέρεις είναι ό,τι πιο απλό γίνεται. Αν θέλεις να παραμετροποιήσεις κάποια πράγματα βάζεις μετά και κάποιες άλλες εφαρμογές, πχ το texdroider dpi για να μην τα βλέπεις όλα τεράστια, ή το xposed για να πειράξεις κλπ.

 

Μπορείς να μου πεις αν έβαλες του Temasek δηλ αυτήν;

http://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/development/rom-unofficial-temasek-cm13-t3312308

Γιατί γενικά από παλιά έφτιαχνε καλές ROM και σκεφτόμουν να τη δοκιμάσω, αλλά βαριόμουν την διαδικασία από την αρχή...

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, να κανω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος? Εχω περασμενη την lollipop (hong kong) και σκεφτομαι πως θελω να παω σε καποια custom rom για καλυτερη μπαταρια και κυριως καλυτερη οθονη (kernel που να υποστηριζει gamma calibration).

Η aosp 6.0.1 υποστηριζει κατι τετοιο? Αλλιως ξερετε καποιο kernel για lollipop?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη οθόνη εννοείς πιο φωτεινή; Δεν ξέρω αν θα ήταν καλό αυτό (δεν ξέρω καν αν γίνεται, από πλευράς hardware). Είχα βάλει στην lollipop την εφαρμογή Screen Adjuster που τόνιζα λίγο παραπάνω το μπλε χρώμα, ώστε να μην φαίνεται αυτή η κίτρινη χροιά στο άσπρο, αλλά μέχρι εκεί...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.netmanslab.sa

Για να την κάνεις πιο σκοτεινή, ώστε να έχεις λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας είναι λογικό, αλλά αν θες πιο φωτεινή, ίσως είναι κακό για την οθόνη. Kernel για την AOSP 6 νομίζω δεν έχει καν στο xda... Αλλά για gamma calibration δεν νομίζω να χρειάζεσαι άλλον kernel από τον στοκ! Η εφαρμογή που σου είπα δουλεύει και την AOSP 6.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό είμαστε εδώ να βοηθάμε! :) Γράφεις CM 5.1, αλλά μάλλον εννοείς την CM12.1 που είναι βασισμένη στην lollipop? (5.1) Αυτήν την είχα δοκιμάσει για λίγο, έχει κάποιες παραμετροποιήσεις (να αλλάξεις δηλ πχ το ρολόι να το βάλεις στο κέντρο της μπάρας και τέτοια), αλλά τη θεωρώ πιο βαριά από την AOSP, αργεί λίγο παραπάνω. Γενικά στο τάμπλετ αυτό νομίζω τέλειες CM δεν έχουν βγει (κάποιες όπως λες δεν είχαν καλή κάμερα, κάποιες έσβηνε η οθόνη κλπ). Προσωπικά είχα βάλει την AOSP 5.1.1 ήταν ταχύτατη, και όταν βγήκε η AOSP 6.0.1 δεν το πολυσκέφτηκα, μόλις είδα ότι έγινε σταθερή την φλάσαρα. Αυτήν έχω ακόμα, την προτείνω ανεπιφύλακτα, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, είναι ελαφριά και η μπαταρία με το doze είναι πολύ καλή, η μπροστινή κάμερα δουλεύει, απλώς να ξέρεις είναι ό,τι πιο απλό γίνεται. Αν θέλεις να παραμετροποιήσεις κάποια πράγματα βάζεις μετά και κάποιες άλλες εφαρμογές, πχ το texdroider dpi για να μην τα βλέπεις όλα τεράστια, ή το xposed για να πειράξεις κλπ.

 

Μπορείς να μου πεις αν έβαλες του Temasek δηλ αυτήν;

http://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/development/rom-unofficial-temasek-cm13-t3312308

Γιατί γενικά από παλιά έφτιαχνε καλές ROM και σκεφτόμουν να τη δοκιμάσω, αλλά βαριόμουν την διαδικασία από την αρχή...[/QUOT Καλημερα και καλο σ/κ.Εχεις δικιο CM 12.1 ηθελα να γραψω :p.Σε ευχαριστω πολυ και παλι για τις αμεσες απαντησεις σου.Ναι την unofficial CM13 Temasek του εβαλα και δεν διαβαζει δυστυχως την καρτα sd.Το ειχα διαβασει και σε αλλα σχολια το προβλημα της sd και ελεγα μηπως το εφτιαξαν.Κριμα γιατι σαν rom ειναι πολυ ωραια.Οποτε θα ξαναβαλω παλι την AOSP 6.0.1 και εγω.Η αληθεια ειναι οτι η CM13 ειναι πιο πλουσια σε θεματα και επειδη την εχω περασει και στο κινητο εχω αγορασει και καποια απο το play store .Αλλα γιατι τα κανεις ολα απο την αρχη? Δεν κανεις ενα backup ωστε οταν την περασεις να σου ειναι το ταμπλετ οπως ηταν πριν? Εγω το μονο που περιμενω οταν του περναω αλλη rom ειναι το κατεβασμα των εφαρμογων μονο.Ολα τα αλλα βρισκονται μεσα...

Υ.Γ Οσον αφορα την καμερα την πισω εννοουσα εκανα λαθος sorry αλλα το 12.1,και την απουσια καμερας την ειχε στην CM12 .

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες. Μήπως δεν είχες δώσει δικαιώματα (permissions) στην sdcard? Έχω καιρό να διαβάσω στο φόρουμ της ROM του Temasek και μου φαίνεται λίγο σοβαρό για να μην το έχει διορθώσει (από ό,τι βλέπω τώρα λειτουργεί ως portable μάλλον όχι ως internal)... Για το backup, ναι, υπάρχει κι αυτή η λύση (με Titanium Backup μάλλον ε; ) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ τόσα χρόνια :P Δεν ξέρω αν θα μείνουν πχ οι ρυθμίσεις εφαρμογών ή κάποια saves κλπ... Λίγο το ότι θέλει χώρο αρκετό, λίγο ότι προτιμώ να σβήνω τα πάντα με αγχώνει :P :P
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω και κατι ακομα jaranor .Εσυ με την AOSP εχεις καποιο θεμα με το root? Γιατι για καποιο λογο τωρα που του ξαναπερασα την AOSP μου το δειχνει unroot παλι.Παροτι φλασαρα το su beta μεσω TWRP
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω... Κάτι δεν κάνεις σωστά... Ποτέ δεν είχα, απλά το φλασάρεις στο τέλος (αφου βάλεις τη ROM δηλαδή). Που το δείχνει unroot?

https://download.chainfire.eu/696/SuperSU/

αυτό δεν έβαλες;

επίσης πριν φλασάρεις τη ROM έκανες full wipe (format system κλπ); Μήπως έχουν μείνει απομεινάρια από την CM...

Edited by jaranor
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη οθόνη εννοείς πιο φωτεινή; Δεν ξέρω αν θα ήταν καλό αυτό (δεν ξέρω καν αν γίνεται, από πλευράς hardware). Είχα βάλει στην lollipop την εφαρμογή Screen Adjuster που τόνιζα λίγο παραπάνω το μπλε χρώμα, ώστε να μην φαίνεται αυτή η κίτρινη χροιά στο άσπρο, αλλά μέχρι εκεί...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.netmanslab.sa

Για να την κάνεις πιο σκοτεινή, ώστε να έχεις λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας είναι λογικό, αλλά αν θες πιο φωτεινή, ίσως είναι κακό για την οθόνη. Kernel για την AOSP 6 νομίζω δεν έχει καν στο xda... Αλλά για gamma calibration δεν νομίζω να χρειάζεσαι άλλον kernel από τον στοκ! Η εφαρμογή που σου είπα δουλεύει και την AOSP 6.

 

Όχι δεν εννοώ πιο φωτεινή, εννοώ απλά να πειραξω το gamma. Με το app που λες μπορώ να πειραξω αντίθεση αλλά το αποτέλεσμα είναι ξεπλυμενο και γκρι λευκό. Με το gamma θα φαίνονται πιο καθαρα τα μαύρα και όχι τοσο καμενα τα λευκά. Βασικά είχα ξαναγράψει εδώ πως το μόνο μου θέμα με τη συσκευή είναι ότι δεν μπορώ να δω ταινία με σκοτεινές σκηνές. Δεν φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παντου μου το δειχνει unrooot αλλα μου ειχαν προτεινει να κατεβασω το flashable zip του su. Δοκιμασα και αυτο που μου εστειλες αλλα παλι μου το δειχνει unroot...Eντωμεταξυ τα κανω ολα σωστα.Τι να πω δεν ξερω...Με την CM που ειχα βαλει μου το εδειχνε κανονικα root ολες τις φορες...Με το kingroot για marchmallow παλι μου το ειχε ρουταρει τωρα παλι οχι...
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...