Jump to content

Doogee DG100


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πιθανότατα αφορά το γνωστό θέμα με τα κινέζικα που έχουν εσωτερική sdcard ως internal memory+phone storage, και άρα η εξωτερική είναι η sdcard2 ή sdcardext. Η απορία θα σου λυθεί να κοιτάξεις με έναν explorer στο /mnt, εγώ π.χ. στο lenovo A660 εκεί βλέπω sdcard και sdcard2 και στο menu storage έχω:

INTERNAL STORAGE 2,43GB

PHONE STORAGE 1,55GB

και SDCARD που είνια η 8άρα εξωτερική που έχω βάλει

 

Παίζει ένα τρικ που ενοποιείς τα 2partition της εσωτερικής κάρτας (internal+phone storage) σε 1 ως internal, οπότε η εξωτερική κάρτα γίνεται η sdcard, αλλά εγώ δεν το πολυκατάλαβα και δεν έχω λόγο να μπλέξω, αφού προς το παρόν η μνήμη μου είνια υπεραρκετή.

 

edit: μέχρι να ποστάρω είδα οτι σου απάντησαν ήδη οι εμπειρότεροι!!

 

@gestavros: εγώ δεν είπα οτι ΟΛΟΙ οι Ελληνες έμποροι είναι κλέφτες, αλλά οτι έχουν 2πλάσια τιμή (δικαιολογημένα ή αδικαιολογητα δεν το εξετάζω), άρα μπορείς κάλιστα αν θέλεις να πάρεις το ρίσκο να ψωνίσεις απευθείας από Κίνα και αν σου κάτσει καλή παρρτίδα είσαι τυχερός, αν όχι έχεις περιθώριο να ξαναδοκιμάσεις!

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 729
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φυσικά και δεν είναι μειονέκτημα από τη στιγμή που η nand είναι εώς και 100 φορές γρηγορότερη από μία SD class 10 και κατά πολύ ασφαλέστερη.

Η επιλογή που αναφέρεις ΔΕΝ είναι για την εγκατάσταση των εφαρμογών αλλά των ρυθμίσεων των εφαρμογών και των userdata των εφαρμογών. Τα apk εγκαθίστανται στην εσωτερική ενώ τα παρελκόμενα αρχεία στην SD. Επίσης με την επιλογή αυτή που αναφέρεις αποθηκεύονται στην SD τυχόν φωτογραφίες ή/και βίντεο που τραβάς με το κινητό.

 

 

Οκ ευχαριστω πολυ.

Αλλα δεν ειναι λιγη η μνημη που εχει το κινητο ?

Απο οτι καταλαβα ειναι καλο να βαζουμε μονο τα παιχνιδια στην sd ?

 

Επισης τι προτεiνεις να εχω σαν επιλογη σε αυτο που μου ειπες οτι δεν ειναι για εγκατασταση των εφαρμωγων , εσωτερικη ή sd ?

 

Ευχαριστω και παλι και συγγνωμη για το offtopic αλλα ειχα καιρο να ασχοληθω με android και καπου εχω χαθει :O

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει edit το προηγούμενο μου ποστ....

άλλο είναι το repartition (internal-phone storage)

και άλλο το swap της internal με την SD

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω πολυ.

Αλλα δεν ειναι λιγη η μνημη που εχει το κινητο ?

Απο οτι καταλαβα ειναι καλο να βαζουμε μονο τα παιχνιδια στην sd ?

 

Επισης τι προτεiνεις να εχω σαν επιλογη σε αυτο που μου ειπες οτι δεν ειναι για εγκατασταση των εφαρμωγων , εσωτερικη ή sd ?

 

Ευχαριστω και παλι και συγγνωμη για το offtopic αλλα ειχα καιρο να ασχοληθω με android και καπου εχω χαθει :O

 

Εάν η μνήμη είναι αρκετή ή όχι το γνωρίζει μόνο ο κάτοχος ανάλογα με την χρήση που θέλει να κάνει και τος πλήθος και είδος αυτών που θα εγκαταστήσει.

Το τηλέφωνο έχει από μαμα 1.5GB internal για εγκατασταση εφαρμογών... επιπλέον εαν θες κάνεις reartition και φτάνεις στα 2.5

 

Φυσικά και το καλύτερο είναι να εγκαθιστάς σε internal... με τα userdata να τα πετάς στην SD (λόγω εξοικονόμησης χώρου)

Link to comment
Share on other sites

με κίνδυνο να γίνω κουραστικός...,

έχει βρει κάποιος κάπου κάτι σχετικό με το SAR της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και γω το τηλέφωνο από geekbuying.Έχει βρει κανείς να πωλούνται screen protectors και tpu case;

 

Απο geekbuying εχει πανω screen protector.

Link to comment
Share on other sites

σε ένα που παρέλαβα είχε πάνω ένα screen protector και ένα ρεζέρβα καθώς και flip case. Silicon/tpu case δεν έχω βρει ακόμα πουθενα, και θα ήθελα
Link to comment
Share on other sites

1η αγορα απο εξωτερικο οποτε καταλαβατε........

Μια ερωτηση στους πιο εμπειρους,απο ποιο καταστημα λετε να το αγορασω?ποιο παρεχει την καλυτερη ασφαλεια-after sale?

Ποιο δινει τα ποιο πολλα extra κατα την αγορα του,και φυσικα την καλυτερη τιμη?

Σε αυτα τα 2 που εχουμε εδω στο fora (minid-to)δεν βλεπω να το εχουν.

Βοηθατε παιδια...........:D

Link to comment
Share on other sites

1η αγορα απο εξωτερικο οποτε καταλαβατε........

Μια ερωτηση στους πιο εμπειρους,απο ποιο καταστημα λετε να το αγορασω?ποιο παρεχει την καλυτερη ασφαλεια-after sale?

Ποιο δινει τα ποιο πολλα extra κατα την αγορα του,και φυσικα την καλυτερη τιμη?

Σε αυτα τα 2 που εχουμε εδω στο fora (minid-to)δεν βλεπω να το εχουν.

Βοηθατε παιδια...........:D

 

Απο after sale δεν ξερω γιατι μεχρι στιγμης δεν μου χρειαστηκε.Το geekbuying ειναι αξιοπιστο.Extras δεν εχει πολλα καθως ειναι νεο μοντελο και δεν εχουν βγει πολλα αξεσουαρ ακομα.Στο πακετο η εταιρεια δινει ακουστικα handsfree μια απλη δερματινη θηκη πορτοφολι και μια ζελατινα για την οθονη

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μήπως υπάρχει τρόπος να απεργοποιήσουμε τον ήχο και την εικόνα της Doogee

κατά το on / off της συσκευής?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μήπως υπάρχει τρόπος να απεργοποιήσουμε τον ήχο και την εικόνα της Doogee

κατά το on / off της συσκευής?

 

αρχικά χρειάζεται να είσαι root.

μετά... με κάποιον root explorer πρέπει να πας στο /system/media

εκεί θα βρεις τα αρχεία...

bootanimation.zip (animation στην ενεργοποίηση του κινητού)

shutanimation.zip (animation στην απενεργοποίηση του κινητού)

bootaudio.mp3 (ήχος στην ενεργοποίηση του κινητού)

shutaudio.mp3 (ήχος στην απενεργοποίηση του κινητού)

τα μετονομάζεις ή τα σβήνεις (αφού τα κρατήσεις backup)

 

Το splash screen είναι άλλη υπόθεση όπου για να αλλάξει θέλει διαδικασία και flashαρισμα

Link to comment
Share on other sites

αρχικά χρειάζεται να είσαι root.

μετά... με κάποιον root explorer πρέπει να πας στο /system/media

εκεί θα βρεις τα αρχεία...

bootanimation.zip (animation στην ενεργοποίηση του κινητού)

shutanimation.zip (animation στην απενεργοποίηση του κινητού)

bootaudio.mp3 (ήχος στην ενεργοποίηση του κινητού)

shutaudio.mp3 (ήχος στην απενεργοποίηση του κινητού)

τα μετονομάζεις ή τα σβήνεις (αφού τα κρατήσεις backup)

 

Το splash screen είναι άλλη υπόθεση όπου για να αλλάξει θέλει διαδικασία και flashαρισμα

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, αλλά

ενώ είναι root το τηλ. μπαίνω μεσω Root Browser βρίσκω τα αρχεία που προανέφερες

τα κάνω del μου εμφανίζει μήνυμα ότι διαγράφηκαν

στο δια ταύτα όμως αυτά παραμένουν :(

Τι κάνω λάθος?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

πράγματι κάτι πρέπει να κάνεις λάθος... δοκίμασε να τα μετονομάσεις απλά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι .

Εσβησα την εφαρμογη facebook που ειχε μεσα απο μαμα γιατι δεν την εκανε αναβαθμιση και τωρα παλι δεν κανει install απο το google play.

Μου λεει οτι το αρχειο πακετο δεν εινε υπογεγραμμενο , κατι τετοιο....

 

Τι κανω για να βαλω παλι την εφαρμογη ???

Edited by goregr
Link to comment
Share on other sites

πράγματι κάτι πρέπει να κάνεις λάθος... δοκίμασε να τα μετονομάσεις απλά.

Ευχαριστώ και πάλι τα κατάφερα και απαλλάχτηκα από το ενοχλητικό "welcome" :lol:

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε εάν προτείνετε τελικώς την αγορά του, γιά να το πάρω γιά την κόρη μου.

Ευχαριστώ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψάχνω για αντίστοιχο λόγο, θεωρω οτι είναι πολύ καλή επιλογή, ειδικά για ένα παιδί 13-18 ετών (αρκεί να μην "κομπλάρει" που δεν θα έχει "επώνυμο"...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα και ΔΕΝ κανει για παιδι μιας και δεν γνωριζουμε το SAR.

 

Οσο για το επωνυμο , σε πληροφορώ οτι αν λεει στους αλλους οτι ειναι samsung το πιστευουν ανετα.

Εμενα ολοι για samsung το νομιζουν....

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα και ΔΕΝ κανει για παιδι μιας και δεν γνωριζουμε το SAR.

 

Οσο για το επωνυμο , σε πληροφορώ οτι αν λεει στους αλλους οτι ειναι samsung το πιστευουν ανετα.

Εμενα ολοι για samsung το νομιζουν....

 

Στα περι SAR, δεν έχεις άδικο, γι' αυτό και τα handsfree ειναι μονόδρομος (εξάλλου οι περισσότεροι νεοι τα χρησιμοποιούν λόγω μουσικής)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια ? εχω παραγγειλει 2 dg100(σημερα απο geek μεσω EMS επειδη μου ειπαν λογω εορτων θα με γκαστρωσουν κι εμενα..) και αλλα 2 dg300 επισης απο geek. τα dg300 μου τα εστειλαν με γερμανικη εταιρια αλλα στο tracking μου γραφει not found. στο geek μου γραφουν πως εσταλη 17/10. εχει παραλαβει κανεις μεσω γερμανιας? αργει πολυ? αποτι φαινεται το dg100 και το dg300 ειναι το ιδιο hardware με αλλη οθονη? ελπιζω να μην τα βαψω μπλε οταν ερθουν. Ταχω υποσχεθει κιολας..
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια ? εχω παραγγειλει 2 dg100(σημερα απο geek μεσω EMS επειδη μου ειπαν λογω εορτων θα με γκαστρωσουν κι εμενα..) και αλλα 2 dg300 επισης απο geek. τα dg300 μου τα εστειλαν με γερμανικη εταιρια αλλα στο tracking μου γραφει not found. στο geek μου γραφουν πως εσταλη 17/10. εχει παραλαβει κανεις μεσω γερμανιας? αργει πολυ? αποτι φαινεται το dg100 και το dg300 ειναι το ιδιο hardware με αλλη οθονη? ελπιζω να μην τα βαψω μπλε οταν ερθουν. Ταχω υποσχεθει κιολας..

 

 

Το θεμα ειναι να μην στα πιασουν στο τελωνιο και εχεις μπερδεματα - τρεχαματα.....

Καλυτερα να τα εβαζες free shiping και να μην τα εκανες παραγγελεια ολα μαζι .

Μπορει να στα κρατησουν τελωνειο.

Edited by goregr
Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο μειονεκτιμα του dg100 ειναι οτι η μπαταρια αδειαζει πολυ γρηγορα οταν εισαι σε wifi - 3g .

Μιλαμε για πολυ γρηγορα ομως.

 

Το μονο παραπονο που εχω ειναι η μπαταρια του.

Κατα τα αλλα ειναι φανταστικο σε ολους τους τομεις.

 

p.s H καμερα του ειναι το μελανο σημειο που ξεχασα να γραψω. Ιδικα το flash ειναι σαν να μην υπαρχει.... Θα δοκιμασω να το φτιαξω λιγο με τον οδηγο.

Edited by goregr
Link to comment
Share on other sites

ενα αλλο μειονεκτιμα του dg100 ειναι οτι η μπαταρια αδειαζει πολυ γρηγορα οταν εισαι σε wifi - 3g .

Μιλαμε για πολυ γρηγορα ομως.

 

Το μονο παραπονο που εχω ειναι η μπαταρια του.

Κατα τα αλλα ειναι φανταστικο σε ολους τους τομεις.

Μια βοήθεια από το battery doctor εγώ πάντως την πήρα ;)

Επίσης ρίξε λίγο την ένταση της οθόνης

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια από το battery doctor εγώ πάντως την πήρα ;)

Επίσης ρίξε λίγο την ένταση της οθόνης

 

Την οθονη στο χαμηλοτερο σημειο την εχω.

Θα δοκιμασω και το battery doctor.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...