Jump to content

Doogee DG100


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομίζω το geek το είχε φέρει ξανα... δεν γνωρίζω αν έφυγαν κιολας όσα έφερε. Πριν μια βδομάδα είχα δει και στο focalprice να υπάρχει απόθεμα

 

Το focal ειναι αξιοπιστο;; ή καλυτερα το aliexpress;;

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 729
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω πάρει πολλά πράγματα από focal (και κινητό) όλα μια χαρα και καλή εξυπηρέτηση
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα μια sd στο τηλεφωνο και ενω εχω επιλεξει σαν πρωτη επιλογη αποθηκευτικου χωρου την sd βλεπω οτι οι εφαρμογες δεν πανε εκει !!!

Τι κανω λαθος ????

Link to comment
Share on other sites

Το aliexpress ειναι αξιοπιστο???
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Το aliexpress ειναι αξιοπιστο???

είναι σαν το ebay. Βλέπεις τις αξιολογήσεις των εμπόρων και κρίνεις. Ή καλυτερα κλικάρεις το top-rated στην αναζητηση

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα κι εγώ ένα από focal χθες. Αν κάνεις εγγραφή πριν, σου δίνει και κουπόνι έκπτωσης 5%. 78,46$ πήγε τελική τιμή

Oukitel K6000 Pro

LG G3

Link to comment
Share on other sites

είναι σαν το ebay. Βλέπεις τις αξιολογήσεις των εμπόρων και κρίνεις. Ή καλυτερα κλικάρεις το top-rated στην αναζητηση

 

είναι σαν το ebay+paypal, κρατάει το ίδιο τα χρήματα μέχρι να επιβεβαιώσεις εσύ οτι παρέλαβες κανονικά.... αυτό πρακτικά σου δίνει μια περίοδο ασφαλείας 60 ημερών έναντι των 45 του paypal.

Πάντα όμως πρέπει να διαλέγεις πωλητές με πολλές και καλές αξιολογήσεις, και είναι χρήσιμο να βλέπεις και παραγγελίες και αξιολογήσεις για το προιόν που θέλεις. Προσοχή στα πολύ φτηνά και στους πωλητές με πολύ λίγες ή καθόλου αξιολογήσεις...

 

 

Γιατί το λες αυτό ; Ο πωλητής από aliexpress πουλάει 2η μπαταρία και στέλνει με swiss post που δεν έχει πρόβλημα.

 

δεν ισχύει αυτό, μπορεί να σου δίνει το option για 2η μπαταρία αλλά πιο κάτω έβγαλε anouncement οτι δεν στέλνει 2η μπαταρία

http://www.aliexpress.com/item/DOOGEE-Collo-DG100-Green-MTK6572-Dual-Core-Android-4-2-2-WCDMA-Bar-Phone-w-4/1303436446.html 'ασε που κοιτάς το πράσινο και έχει μόνο 6 παραγγελίες και 2 αξιολογήσεις.

 

δες και από το sunsky, έχει 73 παραγγελίες κ 8 αξιολογήσεις ήδη και έχει free case

http://www.aliexpress.com/item/MTK6572W-Doogee-DG100-4-0inch-WVGA-Capacitive-Screen-mtk6572-Dual-Core-Smartphone-4GB-ROM-5-0MP/1270442323.html

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Άμα βγει off το τηλέφωνο μετά από 6 μήνες, θα τον βρείτε τον πωλητή αυτόν στο Alipasa express, για να του το στείλετε πίσω για επισκευή?
Link to comment
Share on other sites

Άμα βγει off το τηλέφωνο μετά από 6 μήνες, θα τον βρείτε τον πωλητή αυτόν στο Alipasa express, για να του το στείλετε πίσω για επισκευή?

 

ενώ στο ebay θα τον βρούμε??? Ή στο amazon?? Εκτος αν θες και εσύ να τα συγκρίνεις με τα Ελληνικά μαγαζιά που τα εισάγουν, και που ΠΙΘΑΝΟΝ (όχι σίγουρα) θα στο αλλάξουν αφού στο πούλησαν στη 2πλάσια τιμη...

Link to comment
Share on other sites

Άμα βγει off το τηλέφωνο μετά από 6 μήνες, θα τον βρείτε τον πωλητή αυτόν στο Alipasa express, για να του το στείλετε πίσω για επισκευή?

 

Αυτό είναι ένα ρίσκο που παίρνεις. Και το ρίσκο έγκειται στο γεγονός ότι αν το πάρεις από κάποιο ιντερνετομάγαζο (merimobiles, deal-extreme, focal price), απλά θα μπλέξεις με ταχυδρομεία, αναμονές e-mail κτλ.

 

Αναρωτήσου όμως.

Με €60, τι κινητό παίρνεις από Ελλάδα και τι απ' έξω;

Οι πιθανότητες να πάθει κάτι ποιες είναι;

Οι πιθανότητες να πάθει κάτι ΚΑΙ να μη στο αλλάξουν / φτιάξουν ποιες είναι;

Ποιά ήταν η τιμή αγοράς; Αν σου χαλάσει, τι είχες τι έχασες; Αν κρίνεις ότι δε μπορείς να περιμένεις την επισκευή, αξίζει να αγοράσεις άλλο ίδιο ή καλύτερο στα ίδια λεφτά (μιας και θεωρητικά θα' χει περάσει καιρός για να χαλάσει οπότε θα' χουν βγει μοντέλα);

 

:rolleyes:

Edited by AfterForever
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για Focal και Geek που μου έχει τύχει να στείλω πίσω χαλασμένο προϊόν και εξυπηρετήθηκα, όχι για Ebay. Και στο Ebay ψωνίζω μόνο ότι δεν θα το κλάψω αν βγει off μετά τις 45 ημέρες του Paypal protection...
Link to comment
Share on other sites

δεν ισχύει αυτό, μπορεί να σου δίνει το option για 2η μπαταρία αλλά πιο κάτω έβγαλε anouncement οτι δεν στέλνει 2η μπαταρία

http://www.aliexpress.com/item/DOOGEE-Collo-DG100-Green-MTK6572-Dual-Core-Android-4-2-2-WCDMA-Bar-Phone-w-4/1303436446.html 'ασε που κοιτάς το πράσινο και έχει μόνο 6 παραγγελίες και 2 αξιολογήσεις.

 

δες και από το sunsky, έχει 73 παραγγελίες κ 8 αξιολογήσεις ήδη και έχει free case

http://www.aliexpress.com/item/MTK6572W-Doogee-DG100-4-0inch-WVGA-Capacitive-Screen-mtk6572-Dual-Core-Smartphone-4GB-ROM-5-0MP/1270442323.html

Έχεις δίκιο για την μπαταρία. Δεν το είδα.

Μάλλον πάω για τον sunsky

Ευχαριστώ

Edited by Dimitris
Link to comment
Share on other sites

ενώ στο ebay θα τον βρούμε??? Ή στο amazon?? Εκτος αν θες και εσύ να τα συγκρίνεις με τα Ελληνικά μαγαζιά που τα εισάγουν, και που ΠΙΘΑΝΟΝ (όχι σίγουρα) θα στο αλλάξουν αφού στο πούλησαν στη 2πλάσια τιμη...

 

+1000000000

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για την μπαταρία. Δεν το είδα.

Μάλλον πάω για τον sunsky

Ευχαριστώ

 

 

Dimitri εγώ από εκεί παρήγγειλα ήδη σήμερα το πρωί, δεν στο πρότεινα έτσι γενικά!!! Για να είσαι σίγουρος, γράψε και στις παρατηρήσεις για μάυρο χρώμα και charger with eu plug :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανακοιτώ για να ολοκληρώσω την παραγγελία, κόλλησα στο ταχυδρομείο που στέλνει ο καθένας.

Ο focal και ο geek στέλνουν με regular ή registered mail που σημαίνει λίγο πολύ 30 ημέρες.

Ο sunsky έχει και επιλογή για singapure post με $6

Ή πάλι κάτι δεν βλέπω σωστά ;

 

Όταν έχει 85 στο Focal, γιατί να το πάρεις στα 82 από τον αλή πασα?

Εγώ το βλέπω $82,59 στο focal

Edited by Dimitris
Link to comment
Share on other sites

Άμα βγει off το τηλέφωνο μετά από 6 μήνες, θα τον βρείτε τον πωλητή αυτόν στο Alipasa express, για να του το στείλετε πίσω για επισκευή?

Εξαρτάται τον έμπορο προφανώς. Αυτός http://www.aliexpress.com/store/404001 μου χει επισκευάσει δωρεάν κινητό 3 μήνες μετά την αγορά

Link to comment
Share on other sites

για το focal είπε ένας φίλος πιό πάνω οτι έχει επιπλέον έκπτωση αν γραφτείς, για δες το, αν θυμάμαι πάει 78 και κάτι, σχεδόν 10 δολάρια κάτω από την επιλογή του sunsky+singapore post.

 

Οι άλλοι έχουν standard mail που σημαίνει από 20 μέρες και πάνω, εγώ διάλεξα singapore post με επιπλέον 6 δολάρια από τον sunsky, παραδοσιακά τα SG έρχεται σε 10-15 μέρες, αν και τώρα τελευταία διαβάζω οτι μπούκωσαν λίγο...

Link to comment
Share on other sites

με την εγγραφη και την επαληθευση του mail το focalprice δινει δωρο 8 δολαρια,σου στελνει τον κωδικο στο email,.το παραγγειλα κι εγω για δωρο να ερθει με το καλο να δουμε τι λεει,οσοι το εχετε πειτε μας τι να προσεξουμε.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι προσφάτως η μόνη ανησυχία ήταν το ηχείο κατά την διάρκεια κλήσεων... κάποιος όμως που παρέλαβε πρόσφατα είπε ότι δεν έχει κάποιο θέμα με αυτό. Οπότε φαντάζομαι η νέα φουρνιά έχει διορθωμένο το πρόβλημα από το εργοστάσιο.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και γω το τηλέφωνο από geekbuying.Έχει βρει κανείς να πωλούνται screen protectors και tpu case;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ρωτησα και σε προηγουμενη σελιδα αλλα δεν μου απαντησε κανεις.

 

Βλεπω οτι ολες οι εφαρμογες πανε στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου και ας εχω βαλει 16 gb καρτα sd.

 

Εβαλα και προεπιλογη να ειναι η καρτα sd σαν αποθηκευτικος χωρος αλλα τιποτα.

 

Τελικα εβαλα μια εφαρμογη που μεταφερει οποιες εφαρμογες μπορουν να πανε στην sd.

 

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος οταν κανεις μια εφαρμογη εγκατασταση να πηγαινει απευθειας στην καρτα sd ????

 

Ευχαριστω εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ρωτησα και σε προηγουμενη σελιδα αλλα δεν μου απαντησε κανεις.

Βλεπω οτι ολες οι εφαρμογες πανε στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου και ας εχω βαλει 16 gb καρτα sd.

Εβαλα και προεπιλογη να ειναι η καρτα sd σαν αποθηκευτικος χωρος αλλα τιποτα.

Τελικα εβαλα μια εφαρμογη που μεταφερει οποιες εφαρμογες μπορουν να πανε στην sd.

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος οταν κανεις μια εφαρμογη εγκατασταση να πηγαινει απευθειας στην καρτα sd ????

Ευχαριστω εκ των προτερων .

Για ποιο λόγο να βαζεις τις εφαρμογές όλες στην κάρτα μνήμης; Είναι καλυτερο κ πιο ασφαλές να είναι στην εσωτερική μνήμη

ενώ στο ebay θα τον βρούμε??? Ή στο amazon?? Εκτος αν θες και εσύ να τα συγκρίνεις με τα Ελληνικά μαγαζιά που τα εισάγουν, και που ΠΙΘΑΝΟΝ (όχι σίγουρα) θα στο αλλάξουν αφού στο πούλησαν στη 2πλάσια τιμη...

Τα ελληνικά μαγαζιά που εισάγουν, έχεις ιδέα τι κόστη λειτουργίας και φόρους έχουν; Μάλλον όχι, νομίζεται πως όλοι οι έλληνες έμποροι είναι κλέφτες

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να βαζεις τις εφαρμογές όλες στην κάρτα μνήμης; Είναι καλυτερο κ πιο ασφαλές να είναι στην εσωτερική μνήμη

 

Εεε οχι και να κανουμε το μειονεκτημα προτερημα !!!

 

Μα φυσικα ο μεγαλος λογος για να βαλει καποιος τις εφαρμογες στην sd δεν ειναι αλλος απο τον πολυ μικρη εσωτερικη μνημη του κινητου !!!!

 

Το περιεργο με το τηλεφωνο ειναι οτι οτι προεπιλογη να εχεις σαν αποθηκευτικο χωρο , αυτο παει και κανει εγκατασταση στην εσωτερικη μνημη παντα !!!!

 

Υπαρχει καποια λυση ή κανω εγω κατι λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δεν είναι μειονέκτημα από τη στιγμή που η nand είναι εώς και 100 φορές γρηγορότερη από μία SD class 10 και κατά πολύ ασφαλέστερη.

 

 

Η επιλογή που αναφέρεις ΔΕΝ είναι για την εγκατάσταση των εφαρμογών αλλά των ρυθμίσεων των εφαρμογών και των userdata των εφαρμογών. Τα apk εγκαθίστανται στην εσωτερική ενώ τα παρελκόμενα αρχεία στην SD. Επίσης με την επιλογή αυτή που αναφέρεις αποθηκεύονται στην SD τυχόν φωτογραφίες ή/και βίντεο που τραβάς με το κινητό.

Ακόμα και εαν εγκαταστήσεις κάποιο μεγάλο παιχνίδι (πχ real racing) η εφαρμογή πάει στην εσωτερική ενώ τα ουκ ολίγα GB με τα επακόλουθα αρχεία θα περάσουν στην SD.

 

Επιπλέον, το κινητό έρχεται από το εργοστάσιο με διαφορετικό setup των partitions δίνοντάς σου 1.5GB internal memory για εγκατάσταση εφαρμογών το οποίο εάν επιθυμείς κάνεις repartition se 2.5GB.

 

Εάν ούτε αυτά σου είναι αρκετά τότε πας στην λύση του link2sd ή (εφόσον θεωρείς προτέρημα την χρηση της SD για την δουλειά της εσωτερικής) σε swap internal memory με external

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...