Jump to content

Doogee DG100


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις παρελαβα ενα doogee DG100,παρατηρω οτι στο settings->about phone->status->serial number.Μου εχει ολο τους δεκαεξαδικους αριθμους.απο το 0-F.Ειναι φυσιολογικο αυτο?Και στο adb οταν κανω list devices μου εχει το ιδιο.Πως μπορω να δω εαν ειναι τελευταια εκδοση?Build number μου εχει 2013 09 26. Edited by evangeloz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 729
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι διαφορετική έκδοση από τις υπόλοιπες, μην πας να βάλεις την 0917, θα το μπρικάρεις. Περιμένουμε από το εργοστάσιο μπας και αξιωθεί να απαντήσει.

 

Τελευταίο DG100 που αγόρασα, απο δω και πέρα Cubot GT90, που είναι το ίδιο κινητό, από λίγο πιό σοβαρή εταιρία. 3 μέρες παρακαλάω για ένα firmware για να ξυπνήσω το κινητό μου και με παίζουν από Doogee σε Geekbuying λες και ζήτησα τον κώδικα DaVinci...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο DG100 που αγόρασα, απο δω και πέρα Cubot GT90, που είναι το ίδιο κινητό, από λίγο πιό σοβαρή εταιρία.

 

δε βλέπω να έχει οθόνη IPS το cubot, αν όντως δεν έχει τότε δε νομίζω να τίθεται θέμα σύγκρισης.

 

Στο focalprice ενώ όταν παρήγγειλα το πράσινο έγραφε in stock ships in 24 hours, 3 μέρες πέρασαν και ακόμη ούτε φωνή ούτε ακρόαση....

Στο email μου είπαν ότι ξαφνικά εκεί που το έψαξαν καλύτερα είχαν έλλειψη και αν θέλω να περιμένω ή να μου κάνουν refund...

Link to comment
Share on other sites

δε βλέπω να έχει οθόνη IPS το cubot, αν όντως δεν έχει τότε δε νομίζω να τίθεται θέμα σύγκρισης.

Στο focalprice ενώ όταν παρήγγειλα το πράσινο έγραφε in stock ships in 24 hours, 3 μέρες πέρασαν και ακόμη ούτε φωνή ούτε ακρόαση....

Στο email μου είπαν ότι ξαφνικά εκεί που το έψαξαν καλύτερα είχαν έλλειψη και αν θέλω να περιμένω ή να μου κάνουν refund...

Συμφωνώ, την διαφορά (για τηλέφωνο $80) την κάνει η IPS οθόνη για μένα...

 

Επειδή σήμερα έκανα chat για αυτό το τηλ., είχαν στοκ ΟΛΑ τα χρώματα εκτός από μπλε (παρήγγειλα ένα λευκό)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

IPS είναι και το Cubot. Απλά το ονομάζουν 178ο viewing angle, που είναι ακριβώς το χαρακτηριστικό των IPS οθονών, έναντι των απλων που έχουν 160-170ο γωνία...

 

Η μόνη πραγματική διαφορά είναι τα 2000mAh του Doogee, έναντι των 1350 του GT90, που όμως σήμερα που την έβλεπα καλύτερα την μπαταρία του από κοντά, δεν παίζει με την καμία να είναι 2000. Την είχα δίπλα στην 2200 του Cubot GT99 και ήταν ούτε τα 2/3 της και στον όγκο και στο βάρος...

Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

Μην φλασάρεις τίποτα για την ώρα λέμε, μπορεί να το μπρικάρεις και να περιμένεις σαν και μένα πότε θα ξυπνήσουν οι κινέζοι να βγάλουν το σωστό firmware...
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω οτι root παιζει κανονικα,οπως και αλλαγας στο dir: /system/media. Το πιο πιθανό ειναι να παιζουν και αλλαγες στο build.prop,με μετρο βέβαια......
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, την διαφορά (για τηλέφωνο $80) την κάνει η IPS οθόνη για μένα...

 

Επειδή σήμερα έκανα chat για αυτό το τηλ., είχαν στοκ ΟΛΑ τα χρώματα εκτός από μπλε (παρήγγειλα ένα λευκό)

 

αν θες πες μου σε παρακαλώ σε ποιο μαγαζί έχουν στοκ για να ακυρώσω στο focal και να παραγγείλω από εκεί.

αν και στο focal παίζει και το κουπόνι με τα 8 δολάρια, που όπως και να το κάνεις είναι ένα 10% κάτω.

 

IPS είναι και το Cubot. Απλά το ονομάζουν 178ο viewing angle, που είναι ακριβώς το χαρακτηριστικό των IPS οθονών, έναντι των απλων που έχουν 160-170ο γωνία...

 

μα στα χαρακτηριστικά δεν την αναφέρουν/διαφημίζουν καν σαν IPS, συνήθως το αντίθετο γίνεται μάλιστα, οπότε δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όντως είναι IPS.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

ας πούμε ότι δε ξέρω (αν και με ένα απλό και γρήγορο google search μπορεί εύκολα κάποιος να τις βρει).

Αυτό όμως είναι το θέμα;

 

Αυτό που πουλάει είναι το IPS, γιατί να μη το αναφέρει κάποιος όταν πουλάει ένα προϊόν;

btw το "178ο viewing angle" που το είδες;

δε το πρόσεξα σε κανένα από τα γνωστά μαγαζιά, αν θες δώσε link

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα στο "δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όντως είναι IPS", όχι αν κάνει καλως η Cubot και δεν το λέει IPS.

 

http://www.cubot.net/product_more.aspx?id=182

Link to comment
Share on other sites

...

Αυτό που πουλάει είναι το IPS, γιατί να μη το αναφέρει κάποιος όταν πουλάει ένα προϊόν;

...

Αυτή την απορία την έχω και 'γω! αν όντως είναι IPS.

Από την άλλη και το Doogee DG100 δεν άναφέρει στις προδιαγραφές του IPS, αλλά όσοι το έχουν λένε ότι είναι σαν IPS (και ότι σίγουρα δεν είναι απλή TFT).

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

με προγραμμα που σου λεει τι μπαταρια εχει το τηλεφωνο , μου λεει οτι το dg100 εχει 1000αρα και οχι 2000 οπως την παρουσιαζουν.

 

Ετσι εξηγειται οτι η μπαταρια φευγει αερα.....

 

Και την καμερα την παρουσιαζουν σαν 5αρα και ειναι 3.1 mp....

 

Οτι ναναι τελικα οι κινεζοι.

Link to comment
Share on other sites

ποιο πρόγραμμα;

 

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=ccc71.bmw&hl=el

 

με αυτο , δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστο , ας το δει καποιος που γνωριζει να μας πει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ! πραγματικα με βοηθησατε τοσο στην επιλογη του κινξητου, αλλα και στις τροποποιησεις της εντασης. απλως κατι που παρατηρω ειναι οτι παρα το γεγονος οτι παταω το κουμπι για την ρυθμιση της εντασης και δειχνει οτι μεταβαλλεται, στην πραγματικοτητα δεν αλλαζει η ενταση. εβαλα sph:100 και sph2:150. αυτα πειραξα. αυτο μπορει να επηρεασε κατι? γιατι δεν ειμαι και ειδικος. παντως σαν κινητο, τα σπαει!!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλατε IPS οθόνη στο DG100, ετοιμαστείτε για τα ωραία. Μόλις κατάφερα και πέρασα τελικά το 0917, αλλά η οθόνη βγάζει garbage. Η υποψία μου είναι ότι έχουν αλλάξει display στις νέες παρτίδες και το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι γκριζάρει μόλις την γυρίσεις λίγο στο πλάι. Κοινώς πάπαλα IPS οι νέες παρτίδες και για αυτό το κινητό ήρθε με firmware 0926, που πιθανώς η μόνη του αλλαγή είναι στον driver της οθόνης.

 

Μην προχωράτε λοιπόν σε νέες αγορές, μέχρι να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, μόλις λάβω το 0926 από το Geek (που κάνουν περιέργως την παλαβή εδώ και 4 μέρες που τους το ζητάω) και επιβεβαιώσω με την οθόνη πλήρως λειτουργική. Πιθανώς βέβαια να είναι και καμιά παρτίδα με μη-IPS οθόνες, που βγήκε με modified firmware για να καλύψουν την ζήτηση (ίσως να μείναν από IPS οθόνες και βάλαν ότι βρήκαν διαθέσιμο στην αγορά), οπότε και για αυτό δεν δίνουν ελεύθερα το 0926 στο site τους, γιατί με αυτό δεν θα δουλεύουν οι νορμάλ εκδόσεις και θα χαλάσουν τα κινητά τους όσοι πήρες προηγούμενες παρτίδες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορία την έχω και 'γω! αν όντως είναι IPS.

Από την άλλη και το Doogee DG100 δεν άναφέρει στις προδιαγραφές του IPS, αλλά όσοι το έχουν λένε ότι είναι σαν IPS (και ότι σίγουρα δεν είναι απλή TFT).

 

Το DG100 μιά χαρά αναφέρει ότι είναι IPS, και στην σελιδα τους http://www.doogee.cc/en/gb/pro_details.asp?ID=102 και http://www.doogee.cc/en/gb/pro_params.asp?id=102 και στο πίσω μέρος του κουτιού του. Και το πρώτο DG100 που πήρα στα χέρια μου στα τέλη Σεπτεμβρίου, ήταν IPS. Αυτό που έχω τώρα μάλλον δεν είναι...

 

 

Περιέργως, το Geek πλέον δεν αναφέρει το IPS στην περιγραφή του DG100, όπως έκανε παλιά, το έβγαλε. Τα υπόλοιπα μαγαζιά συνεχίζουν και το δηλώνουν IPS...

Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

Το DG100 μιά χαρά αναφέρει ότι είναι IPS, και στην σελιδα τους http://www.doogee.cc/en/gb/pro_details.asp?ID=102 και http://www.doogee.cc/en/gb/pro_params.asp?id=102 και στο πίσω μέρος του κουτιού του. Και το πρώτο DG100 που πήρα στα χέρια μου στα τέλη Σεπτεμβρίου, ήταν IPS. Αυτό που έχω τώρα μάλλον δεν είναι...

 

 

Περιέργως, το Geek πλέον δεν αναφέρει το IPS στην περιγραφή του DG100, όπως έκανε παλιά, το έβγαλε. Τα υπόλοιπα μαγαζιά συνεχίζουν και το δηλώνουν IPS...

 

Εγώ πάντως μιάς και έχω παραγγείλει από GEEK, τους έστειλα mail και τους ζητάω να μου επιβεβαιώσουν αν είναι ή δεν είναι IPS η οθόνη του (αναφέροντας ότι όταν έκανα την παραγγελία μου, στο site τους ανέφεραν IPS).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μιάς και έχω παραγγείλει από GEEK, τους έστειλα mail και τους ζητάω να μου επιβεβαιώσουν αν είναι ή δεν είναι IPS η οθόνη του (αναφέροντας ότι όταν έκανα την παραγγελία μου, στο site τους ανέφεραν IPS).[/quote

ποτε παρηγγειλες?την εκανα κι εγω τη βλακεια μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Μόλις διάβασα στο forum του XDA, ότι κι άλλος έπαθε το ίδιο με μένα, φλάσαρε σαν τον χαζό το 0917 μόλις πήρε το κινητό και του έμεινε κωφάλαλο. Άρα δεν είμα ο μόνος.

 

-1 και στο χαζο SP Tools, που πρώτα μηδένισε το κινητό μου και μετά κατάλαβε ότι πάω να βάλω wrong size ROM...

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου το στείλουν το firmware η μόνη λύση ειναι να βρεθεί κάποιος που παρέλαβε με την καινούρια παρτίδα και να κάνει ένα πλήρες backup με το sp flash tools http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372973
Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικά μπορούμε με droid tools ή με μία απλή εντολή adb να πάρουμε τις πληροφορίες των partitions (ουσιαστικά τις διευθύνσεις του scatter - start address & size) και με το flashtool να κάνουμε readback. Αλλά... όπως είπες πρέπει να έχουμε μία ρημάδα συσκευή στα χέρια

 

1. μέσα από droid tools επιλέγουμε στην αρχική καρτέλα το κουμπί block map και βλέπουμε την διάταξη των partitions ή

2. ανοίγουμε ένα adb terminal και πληκτρολογούμε

adb shell

cat /proc/dubchar_info

 

έχοντας αυτά τα στοιχεία με το sp flash tool πατάμε readback και δηλώνουμε το κάθε partition και τραβάμε άμεσα την rom από το κινητό

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

με προγραμμα που σου λεει τι μπαταρια εχει το τηλεφωνο , μου λεει οτι το dg100 εχει 1000αρα και οχι 2000 οπως την παρουσιαζουν.

 

Ετσι εξηγειται οτι η μπαταρια φευγει αερα.....

 

Και την καμερα την παρουσιαζουν σαν 5αρα και ειναι 3.1 mp....

 

Οτι ναναι τελικα οι κινεζοι.

Για την μπαταρία κάνεις λάθος, η εφαρμογή δείχνει 1000mAh επειδή δεν έχει στοιχεία για το κινητό. Σ όλα τα κινέζικα που δεν ειναι γνωστά, έτσι λέει. Για την κάμερα, 2άρα είναι, ούτε καν 3.1, με interpolation παράγει 5ΜΡ ανάλυσης φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...