Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από διάφορες rom ΜΜ που δοκίμασα, κάποιες από αυτές για αρκετό καιρό, εδώ και 3-4 μέρες χρησιμοποιώ τη rom του civato Rev 2.1 - non root. (5.0). Η rom δεν υπάρχει παίδες. Απόλυτα smooth, γρήγορη, χωρίς κολλήματα, μπορώ και χρησιμοποιώ wallet, otego η δυνατότητα ηχογράφησης κλήσης έχει παραμείνει, όπως και η δυνατότητα για βασικές παραμετροποιήσεις (status bar κλπ). Οι βασικές μου εφαρμογές είναι αγορασμένες και άρα θέμα διαφημίσεων δεν πολύ-έχω.... Super!!! Επίσης είδα σημαντική βελτίωση σε θέμα κατανάλωσης σε σύγκριση με τη phronesis 6.5 που χρησιμοποιούσα για αρκετό καιρό.

 

@menioseten ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά και για την υπόδειξη της εν λόγω rom.

Φίλε μου κάμερα έχει την στοκ του note 3;Δουλεύουν το hdr και τα διάφορα mods που έχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου κάμερα έχει την στοκ του note 3;Δουλεύουν το hdr και τα διάφορα mods που έχει;

 

Ναι δουλεύουν ολα κανονικά στη rom του civato.

Link to comment
Share on other sites

Πω ζημιά!Θα με κάνεις να ξαναφλασάρω τώρα.Ήταν το μόνο παράπονο που είχα με την phronesis 5.1.1!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξαφνικά από χθες όταν ξεκλειδώνω το κινητό μου βγάζει την παρακάτω οθόνη, ένα δεύτερο κλείδωμα

872477cb5336f9943e82773cae33dd2b.jpg

Το θέμα είναι ότι δεν έχω περάσει τίποτα και δεν μπορώ να βρω και από που είναι....καμία βοήθεια;

 

 

Τελικα ηταν απο αναβαθμιση απο ενα app για videodownload... μια μ$%#@%α και μιση.... AVD λεγεται...

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι και κάτοχοι του note 3 .

Έχω διαβάσει προσεκτικά όλες τις σελίδες για τις τροποποιήσεις και σας συγχαίρω για την προσπάθεια και την επιμονή σας.

Αποφάσισα κι εγώ να κάνω μια αλλαγή στη rom του δικού μου, έχω το n9005 και το πήρα από Αραβικά Εμιράτα πριν 5 μήνες με 4.4.2, εμπιστεύομαι τη γνώμη σας για την πρόταση που θα μου κάνετε, αρκεί να δουλεύουν όλα χωρίς προβλήματα και φυσικά το πενάκι που το δουλεύω πολύ.

Περιμένω με χαρά τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι και κάτοχοι του note 3 .

Έχω διαβάσει προσεκτικά όλες τις σελίδες για τις τροποποιήσεις και σας συγχαίρω για την προσπάθεια και την επιμονή σας.

Αποφάσισα κι εγώ να κάνω μια αλλαγή στη rom του δικού μου, έχω το n9005 και το πήρα από Αραβικά Εμιράτα πριν 5 μήνες με 4.4.2, εμπιστεύομαι τη γνώμη σας για την πρόταση που θα μου κάνετε, αρκεί να δουλεύουν όλα χωρίς προβλήματα και φυσικά το πενάκι που το δουλεύω πολύ.

Περιμένω με χαρά τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ.

 

Πρώτη rom και οτι πιο κοντα σε stock θα σου πρότεινα civato rev 2.1. Δουλεύουν ολα μια χαρά κανενα bug και ταχύτατα.Για έκδοση 5.1.1 θα σε πήγαινα σε Pronesis 6.5 και τέλος αν θες να δοκιμάσεις κατι σε MM τότε εχουμε τη Magma NX Note 7 port με λιγα bug και όλες τις λειτουργίες του spen του note 7 αφου ασχολείσαι πολύ με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη rom και οτι πιο κοντα σε stock θα σου πρότεινα civato rev 2.1. Δουλεύουν ολα μια χαρά κανενα bug και ταχύτατα.Για έκδοση 5.1.1 θα σε πήγαινα σε Pronesis 6.5 και τέλος αν θες να δοκιμάσεις κατι σε MM τότε εχουμε τη Magma NX Note 7 port με λιγα bug και όλες τις λειτουργίες του spen του note 7 αφου ασχολείσαι πολύ με αυτό.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου, επειδή είμαι λίγο άσχετος με τις μετατροπές αν μου έδινες κάποια link και τα βήματα που πρέπει ν' ακολουθήσω θα σου ήμουν ευγνώμων γι' άλλη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου, επειδή είμαι λίγο άσχετος με τις μετατροπές αν μου έδινες κάποια link και τα βήματα που πρέπει ν' ακολουθήσω θα σου ήμουν ευγνώμων γι' άλλη μια φορά.

 

Τα βήματα ειναι τα εξης:Κάνεις root τη συσκευή σου μεσω odin με cf-auto root,περνάς custom recovery(TWRP) με το οποίο θα παιρνεις τα backup σου και θα φλασαρεις τις rom.Οποιαδηποτε rom θελεις απλα κατεβάσεις το zip file μπαινεις σε recovery mode παιρνεις backup και αφου κάνεις wipe φλασαρεις τις rom.Σου δίνω το παρακάτω λινκ για να μάθεις τα βασικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759. Για οποιαδήποτε απορία σχετικά με τα βήματα υπάρχουν βίντεο tutorial στο YouTube που θα σε βοηθήσουν. Για κατι που δε κατάλαβες εδω είμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα βήματα ειναι τα εξης:Κάνεις root τη συσκευή σου μεσω odin με cf-auto root,περνάς custom recovery(TWRP) με το οποίο θα παιρνεις τα backup σου και θα φλασαρεις τις rom.Οποιαδηποτε rom θελεις απλα κατεβάσεις το zip file μπαινεις σε recovery mode παιρνεις backup και αφου κάνεις wipe φλασαρεις τις rom.Σου δίνω το παρακάτω λινκ για να μάθεις τα βασικά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759. Για οποιαδήποτε απορία σχετικά με τα βήματα υπάρχουν βίντεο tutorial στο YouTube που θα σε βοηθήσουν. Για κατι που δε κατάλαβες εδω είμαστε!!!

 

Καλημέρα και πάλι σ' ευχαριστώ θερμά για ότι πληροφορία μου έδωσες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Είμαι με phronesis 6.5 και τώρα τελευταία όταν κάνω off και ξανακάνω on τη συσκευή δεν κάνει boot. Τι μπορεί να φταίει?
Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-civz-flexlollipop-rev1-2-aroma-t2987732

 

Εδώ είσαι. Είναι non root

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με ποιο αρχείο κάνουμε root σε αυτη την rom?

Αν και είμαι σε magma λέω να κάνω μια δοκιμή

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο αρχείο κάνουμε root σε αυτη την rom?

Αν και είμαι σε magma λέω να κάνω μια δοκιμή

https://www.androidfilehost.com/?fid=24591000424944400

Έχει μέσα το άρωμα για να βάλεις csc ,root ,viper.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα του civato αλλά επέστρεψα σε magma.

Εχει ομορφηνει παρα πολυ το iu της Samsung πλέον όποτε οσο γρήγορη rom και απροβλημάτιστη να ειναι του civato δεν μπορώ.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα του civato αλλά επέστρεψα σε magma.

Εχει ομορφηνει παρα πολυ το iu της Samsung πλέον όποτε οσο γρήγορη rom και απροβλημάτιστη να ειναι του civato δεν μπορώ.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Πόσο εμετικό μοιάζει το παλιο UI.

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα του civato αλλά επέστρεψα σε magma.

Εχει ομορφηνει παρα πολυ το iu της Samsung πλέον όποτε οσο γρήγορη rom και απροβλημάτιστη να ειναι του civato δεν μπορώ.

Αν το πρόβλημα είναι μόνο αισθητικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο launcher όπως τον nova και να φέρεις αισθητικά το τηλέφωνο στα μέτρα σου.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα είναι μόνο αισθητικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλο launcher όπως τον nova και να φέρεις αισθητικά το τηλέφωνο στα μέτρα σου.

 

Μα αυτό ειναι το "προβλημα".μου αρέσει πολύ το ui της samsung πλεον και δεν θέλω να το αλλάξω. Εξαλλου δεν νομιζω οτι λειπει η ταχύτητα στις mm port.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σας παρακαλώ μια βοήθεια από το site μας. Έκανα από βλακεία κρυπτογραφηση στην συσκευή μου για να περασω εταιρικο email και οταν τελειωσε μου ζηταει κωδικό τον οποίο τον βαζω το ιδιο με τον κωδικό που μου ζήτησε πριν την κρυπτογραφηση, αλλά δυστυχώς δεν τον δεχεται. Τι πρεπει να κάνω (και αν μπορώ να κάνω κάτι πλεον) ώστε να φύγει η κρυπτογραφηση;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Σας παρακαλώ μια βοήθεια από το site μας. Έκανα από βλακεία κρυπτογραφηση στην συσκευή μου για να περασω εταιρικο email και οταν τελειωσε μου ζηταει κωδικό τον οποίο τον βαζω το ιδιο με τον κωδικό που μου ζήτησε πριν την κρυπτογραφηση, αλλά δυστυχώς δεν τον δεχεται. Τι πρεπει να κάνω (και αν μπορώ να κάνω κάτι πλεον) ώστε να φύγει η κρυπτογραφηση;;;;;

Αν και δεν έχω ασχοληθεί με την κρυπτογράφηση των δεδομένων της συσκευής, με αφορμή τη δημοσίευσή σου έκανα μία πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο και αυτό που αναφέρουν είναι ότι μετά την κρυπτογράφηση δεν υπάρχει πισωγύρισμα παρά μόνο επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και απώλεια των δεδομένων. Ο λόγος είναι προφανής. Ίσως να σε έσωζε ένα nandroid backup πριν την κρυπτογράφηση.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω ασχοληθεί με την κρυπτογράφηση των δεδομένων της συσκευής, με αφορμή τη δημοσίευσή σου έκανα μία πρόχειρη αναζήτηση στο διαδίκτυο και αυτό που αναφέρουν είναι ότι μετά την κρυπτογράφηση δεν υπάρχει πισωγύρισμα παρά μόνο επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και απώλεια των δεδομένων. Ο λόγος είναι προφανής. Ίσως να σε έσωζε ένα nandroid backup πριν την κρυπτογράφηση.

 

Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

e30c42acb24c265cb341b7c25b4b5d99.jpga046eeed667c194438c8ab7362c202ec.jpg

 

Για 3 χρονων μπαταρια νομιζω πολυ καλα

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimitris6694
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.

Έχω εντοπίσει ότι για τρεις φορές σε διάστημα 4 μηνών μου έχουν διαγραφεί φωτογραφίες από μόνες τους, υποψιάζεστε τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

e30c42acb24c265cb341b7c25b4b5d99.jpga046eeed667c194438c8ab7362c202ec.jpg

 

Για 3 χρονων μπαταρια νομιζω πολυ καλα

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάπου τόσο βγάζει και μένα ενώ στην αρχή είχα 7 ώρες Sot. Μάλλον πρέπει να πάμε σε καινούργια. Αυτές με το 10αρικο από skroutz που λένε ότι είναι Original είναι όντως?

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Κάπου τόσο βγάζει και μένα ενώ στην αρχή είχα 7 ώρες Sot. Μάλλον πρέπει να πάμε σε καινούργια. Αυτές με το 10αρικο από skroutz που λένε ότι είναι Original είναι όντως?

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Πάρε μια γνήσια από Samsung στα 20 ευρώ νομίζω.

Με τις ρομ που έχουμε μην περιμένεις θαύματα όμως, τα 7ωρα τα βγάζαμε με 4.4.2 και 10+ sot με odex ρομ.

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις n7 ρομ δοκίμασε phantom-kernel δείχνει να τα παει καλά σε μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια γνήσια από Samsung στα 20 ευρώ νομίζω.

Με τις ρομ που έχουμε μην περιμένεις θαύματα όμως, τα 7ωρα τα βγάζαμε με 4.4.2 και 10+ sot με odex ρομ.

 

Επειδή βλέπω ότι έχεις n7 ρομ δοκίμασε phantom-kernel δείχνει να τα παει καλά σε μπαταρία.

Με CM 11-12 x note έβγαζα 7 8 ώρες εύκολα. Τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον. Αυτές με 10αρικο δεν είναι 100% original? Magma με Lss 3.8 είμαι τώρα βγάζω 2.5 ώρες με 3 το πολύ. Και αν δεν έχει δουλέψει αυτό το κινητό το θεωρώ διαμάντι 3 χρόνια το έχω χαρεί στο έπακρο. Θα δοκιμάσω και phantom και μισή ώρα παραπάνω να βγάζει αξίζει.

 

Σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια να το πουλήσω να πάω σε le max 2 6gb Ram 128gb εσωτερικο χώρο στα 240 που το έχει το efox. Πόσο θα το πούλαγες?

 

Ακόμα το απολαμβάνω τρέχει τα πάντα άψογα παιχνίδια χωρίς lag απλά 3 χρόνια είναι 3 χρόνια και το Le max 2 δείχνει εξαιρετική προσφορά.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Με CM 11-12 x note έβγαζα 7 8 ώρες εύκολα. Τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον. Αυτές με 10αρικο δεν είναι 100% original? Magma με Lss 3.8 είμαι τώρα βγάζω 2.5 ώρες με 3 το πολύ. Και αν δεν έχει δουλέψει αυτό το κινητό το θεωρώ διαμάντι 3 χρόνια το έχω χαρεί στο έπακρο. Θα δοκιμάσω και phantom και μισή ώρα παραπάνω να βγάζει αξίζει.

 

Σκέφτηκα να σου πω την αλήθεια να το πουλήσω να πάω σε le max 2 6gb Ram 128gb εσωτερικο χώρο στα 240 που το έχει το efox. Πόσο θα το πούλαγες?

 

Ακόμα το απολαμβάνω τρέχει τα πάντα άψογα παιχνίδια χωρίς lag απλά 3 χρόνια είναι 3 χρόνια και το Le max 2 δείχνει εξαιρετική προσφορά.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Το ρεκόρ μου ήταν 11ωρες με την stock μπαταρία που έχω τώρα

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=57164951&postcount=3976&nocache=1&z=4481256469152868

 

Εγώ δεν το δίνω θα το κρατήσω μέχρι να τα παίξει.

Οτιδήποτε άλλο να πάρω θα το βαρεθώ έτσι απλά.

Από την στιγμή που τρέχει τα πάντα και έχουμε τα τελευταία firm δεν υπάρχει λόγος αντικατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...