Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα πάντως η AOSP Extreme μετά από λίγες μέρες χρήσης μου παρουσιάζει το εξής κουλό. Κάποιες φορές στο άσχετο, πάω να ανοίξω την κάμερα και μου πετάει σφάλμα

"Σφάλμα φωτογραφικής μηχανής

Δεν είναι δυνατή η σύνδεση με την φωτογραφική μηχανή"

 

Συν του ότι το θέμα με το Call Recording μια δουλεύει καλά και μία όχι.

 

Θα την αφήσω μάλλον λίγες μέρες ακόμα, ίσως δοκιμάσω κι αυτήν που λένε τα παιδιά πιο πάνω, εναλλακτικά προτείνεται κάποια Oreo ROM που να είναι δοκιμασμένη;

 

Επίσης, μήπως υπάρχει κάποια δοκιμασμένη Pie ROM που να είναι Oxygen based; Γιατί έχω δει ένα module στο Magisk για Call Recording που λέει ότι δουλεύει σε OxygenOS based ROMs.

Edited by dante02004
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η AOSP Extreme μετά από λίγες μέρες χρήσης μου παρουσιάζει το εξής κουλό. Κάποιες φορές στο άσχετο, πάω να ανοίξω την κάμερα και μου πετάει σφάλμα

"Σφάλμα φωτογραφικής μηχανής

Δεν είναι δυνατή η σύνδεση με την φωτογραφική μηχανή"

 

Συν του ότι το θέμα με το Call Recording μια δουλεύει καλά και μία όχι.

 

Θα την αφήσω μάλλον λίγες μέρες ακόμα, ίσως δοκιμάσω κι αυτήν που λένε τα παιδιά πιο πάνω, εναλλακτικά προτείνεται κάποια Oreo ROM που να είναι δοκιμασμένη;

 

Επίσης, μήπως υπάρχει κάποια δοκιμασμένη Pie ROM που να είναι Oxygen based; Γιατί έχω δει ένα module στο Magisk για Call Recording που λέει ότι δουλεύει σε OxygenOS based ROMs.

 

Για oreo πας σε dot os 2.5 με κλειστά μάτια.Όσο την είχα πάει σφαίρα και απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν πρόλαβα και έβαλα Liquid Remix. Ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και την DotOS. Θα δω πώς θα πάει, μπορεί σε κάποια φάση να δοκιμάσω και DotOS...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που τρώει μπαταρία είναι το Nfc.

Εγώ δεν το δουλεύω, οπότε system /app

Βρίσκεις το φάκελο Nfc τον ανοίγεις και μέσα είναι το apk, το αλλάζεις σε

NfcNci.apk_old και reboot.

 

Αυτό πάντως πήγα να το κάνω τώρα και δεν δούλεψε. Για την ακρίβεια με το που έκανα rename το αρχείο και έκανα reboot, μετά από το PIN που μου ζητούσε να βάλω έκανε μόνο του boot σε recovery. Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνει και τίποτα άλλο πριν. Ευτυχώς το επανέφερα μέσα από τον file explorer του TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και με την Liquid Remix (8.1) παρατήρησα το ίδιο θέμα με το Call Recording. Σε κάποιες αρχικές δοκιμές φαινόταν να δουλεύει καλά, πριν λίγο πήγα να ηχογραφήσω μια κλήση και ο άλλος ακουγόταν πάλι από το υπερπέραν. Τι παίζει; Μόνο στην 9 δεν υποτίθεται ότι υπήρχε αυτό το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Για oreo πας σε dot os 2.5 με κλειστά μάτια.Όσο την είχα πάει σφαίρα και απροβλημάτιστα.

 

Καλημέρα. Τι θέλω για να περάσω την dot os? Kάποια λινκς παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ.

Mε ενδιαφέρει αυτό : Download the latest build and GApp

θα ήθελα σας παρακαλω βήμα βήμα το παραπάνω.

Ευχαριστώ.

Edited by jimtsimb
Samsung note 3
Link to comment
Share on other sites

Το περασμα απο την magma 6.0 στην 9.0 μου εφερε 2 προβληματα.Εχασα το ρουτ και οσα προγραμματα και να βαλω δεν μπορει καποιο να το επαναφερει.Δευτερον εχω σημαντικα αρχεια snote και δεν μπορω να τα κανω import ειναι μαλλον πολυ παλιο το προγραμμα.Καποια λυση σε αυτα; Μηπως να παω σε dotos?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε πόσο limit έχει ο controller της sd στο κινητό μας σε ταχύτητες? Έβαλα 256 κάρτα την πάει μέχρι 20mb write read ενώ έχει περιθώριο για 90. Φταίει η rom η ο controller?
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε πόσο limit έχει ο controller της sd στο κινητό μας σε ταχύτητες? Έβαλα 256 κάρτα την πάει μέχρι 20mb write read ενώ έχει περιθώριο για 90. Φταίει η rom η ο controller?

 

 

Δεν γνωρίζω για το όριο του κινητού, αλλά στην μαγκμα με 128αρα σαμσουνγκ μου βγάζει για διάβασμα 16 και για εγγραφή 14 αν σε βοηθάει.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για το όριο του κινητού, αλλά στην μαγκμα με 128αρα σαμσουνγκ μου βγάζει για διάβασμα 16 και για εγγραφή 14 αν σε βοηθάει.

Οπότε να λέω καλά που βγάζω 21 και 21. Η κάρτα έχει όριο 100 και 90 οπότε ο controller είναι αρκετά αργός. Όχι ότι ενοχλεί βέβαια όλα πολύ γρήγορα τα ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το πενακι θα λειτουργει κανονιμα απλα δεν θα εχεις τις δυνατοτητες που σου δινει η official rom. Θα μπορεις να χειριζεσαι το κινητο με αυτο ομως.

 

Στα υπολοιπα.

Πρεπει να περασεις twrp μεσω odin απο εδω

 

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2494245

 

Θα κατεβασεις το αρχειο .tar του twrp. Θα μπεις download mode πατοντας το κατω volume το home και το power και απο εκει μεσω odin φλασαρεις ευκολα και γρηγορα το twrp. Επειτα κατεβαζεις την rom

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-aospextended-rom-v6-0-t3855841

 

Ειναι ενα αρχειο zip 400mb μαζι με τα gapps προτεινω την pico εκδοση για android 9 απο το παρακατω site

 

https://opengapps.org/

 

και μπαινοντας σε recovery mode πατοντας volume up home και power θα πας σε recovery. Κανεις wipe τα παντα εκτος την καρτα sd που εκει θα εχεις το αρχειο zip και το αρχειο με τα gapps. Τα φλασαρεις και εισαι ετοιμος. Πρωτα τη rom και στο καπακι τα gapps.

 

 

Καλησπέρα επειδή ειμαι αρχάριος πως μπορω να κανω πιο ευκολα το root στο κινητό? ??θα χασω αρχεία? ???μν γελάσετε κατοχος του note 3 αλλα δν το ξέρω σχεδόν καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις cf-autoroot απο τη σελιδα τους για τη συσκευή μας SM-N9005.Μετα κατεβάζεις odin.Μπαινεις σε dowbload mode(power button, home button, volume down ταυτόχρονα).Ανοίγεις το odin στο pc σου και συνδέεις το κινητό θα στο εμφανίσει μεσα στο odin.Στη συνέχεια περνας το αρχειο που κατέβασες στο AP του odin και πατάς START.Επισης στο odin φρόντισε να τσεκαρεις το κουτακι autoreboot.Ψαξε και youtube υπάρχει και βίντεο.

Καλησπέρα επειδή ειμαι αρχάριος πως μπορω να κανω πιο ευκολα το root στο κινητό? ??θα χασω αρχεία? ???μν γελάσετε κατοχος του note 3 αλλα δν το ξέρω σχεδόν καθόλου

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=286456

 

Τον δοκίμασα χωρίς να έχει πλέον bootloops μετά από reboot.

 

Το SmartPack-Kernel Manager έχει επιλογή να αλλάζεις με πόσα ma θέλεις να φορτίζει το τηλέφωνό.

Το έβαλα 1200ma που είναι μαμά, γιατί με τον stock kernel φορτίζει 1800ma.

Αν βιάζεσαι πάει max 2100ma αλλά καλό είναι μέχρι 1800ma d0c778ad2b8670b5b3bd9bf8cd59bdc6.jpg

Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=286456

 

Τον δοκίμασα χωρίς να έχει πλέον bootloops μετά από reboot.

 

Το SmartPack-Kernel Manager έχει επιλογή να αλλάζεις με πόσα ma θέλεις να φορτίζει το τηλέφωνό.

Το έβαλα 1200ma που είναι μαμά, γιατί με τον stock kernel φορτίζει 1800ma.

Αν βιάζεσαι πάει max 2100ma αλλά καλό είναι μέχρι 1800ma d0c778ad2b8670b5b3bd9bf8cd59bdc6.jpg

Μπαίνει κανονικά σε aosp extended μέσω recovery?

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση https://www.androidfilehost.com/?fid=11410963190603865225

 

Έχω την εντύπωση ότι πάει αρκετά γρήγορα και πλέον στα πρόσφατα έχει στρογγυλή γωνία. 74f881b0aed1069d69df516c53beedb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση https://www.androidfilehost.com/?fid=11410963190603865225

 

Έχω την εντύπωση ότι πάει αρκετά γρήγορα και πλέον στα πρόσφατα έχει στρογγυλή γωνία. 74f881b0aed1069d69df516c53beedb2.jpg

Ωραίος την πέρασα μόλις. Σφαίρα το εργαλείο. Patch Νοεμβρίου για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Lolz έβαλες? Πάει τρένο. Κατέβασα cpu gpu μαμά 2265 και 450 τα είχε 2496 και 600 χε χε μουλάρι το Note.
Link to comment
Share on other sites

Lolz έβαλες? Πάει τρένο. Κατέβασα cpu gpu μαμά 2265 και 450 τα είχε 2496 και 600 χε χε μουλάρι το Note.

Όχι έχω τον stock ακόμα. Θα τον περάσω όμως σήμερα. Ανεβαίνει η θερμοκρασία σε τέτοιες συχνότητες αλλά δεν έχει θέμα η κινηταρα. Του έβαλα και 256gb μνήμης πριν 5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Νέα AEX https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=286836

Με προσθήκες,smart nav,το εικονίδιο του GPS δείχνει πλέον την επιλογή πού θέλουμε,sepolity fixes και άλλα .

Αφήστε κερνελ μαμά ο lolz έχει θέματα σε αυτήν την έκδοση.

 

16b03830568764bc9936c8890579fe7b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τούμπανο ρε φίλε. Και Δεκέμβριος security updates. Και κινητά νέα εχουν μείνει κάτι μήνες πίσω. Άρε notara

 

6ac0fde7b9cc6c7f2830a730200ea340.jpg

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

https://androidfilehost.com/?w=files&flid=286859

Αυτή η έκδοση που ανέβασε την δοκιμασα και είναι εντάξει.

Το μόνο που άλλαξα στο smartpack είναι

το CPU hotplug σε MSM για να μηδενίζουν οι τρείς πυρήνες.

 

Η GPU έχει 27 Mhz min.01bca988c82ba39ad933b532646d57d3.jpg4b0680d8dd4cf7f95faa3c40dc6582fb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2.Δες πίσω σελίδες έχω δώσει οδηγίες για στέρεο ήχο.

Βάλε από Magisk το ViPER4Android.

3.Εγω έχω Magisk-v17.3 bootloops δεν έχω.

 

Αν μπορείς στείλε μου σε πμ οδηγίες για το stereo, πήγα 15-20 σελίδες πίσω και δεν βρήκα κάτι.

 

Χαμηλό ήχο εννοούσα την ένταση του ήχου κλήσης. Έβαλα το Viper αλλά δεν άλλαξε κάτι, έχω

τον ήχο κλήσης στο τέρμα και είναι χαμηλός. Σε αντίθεση με τον ήχο των media που είναι οκ.

 

Έχω Lineage και όχι AOSP, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Edited by Eaglos
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...