Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο J. Primero, developer όλων σχεδόν των oreo και pie roms της συσκευή μας, έβγαλε μια έκδοση lineage os με διορθωμένη την κλήση μέσω bluetooth. Οποίος θέλει να δοκιμάσει https://androidfilehost.com/?fid=6006931924117897171

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εδώ είναι το fix για όλες τις pie roms https://www.androidfilehost.com/?fid=6006931924117897532

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Πριν δύο χρόνια χάλασε το WiFi και το Bluetooth του Note 3 μου και έτσι πήρα άλλο κινητό. Σήμερα διαπίστωσα με χαρά πως λειτουργούν κανονικά και τα δύο. Τότε θυμάμαι είχα την phronesis 6.5. Τώρα τι καλό να βάλω; Με ενδιαφέρει να λειτουργούν όλα κανονικά όπως με την phronesis.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Πριν δύο χρόνια χάλασε το WiFi και το Bluetooth του Note 3 μου και έτσι πήρα άλλο κινητό. Σήμερα διαπίστωσα με χαρά πως λειτουργούν κανονικά και τα δύο. Τότε θυμάμαι είχα την phronesis 6.5. Τώρα τι καλό να βάλω; Με ενδιαφέρει να λειτουργούν όλα κανονικά όπως με την phronesis.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αν θέλεις να λειτουργεί το πενάκι δοκίμασε τη magma nx

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-magma-nx-rom-t3508672/page2128

Αν δεν σε ενδιαφέρει το πενάκι αλλά σε ενδιαφέρει το τηλέφωνό σου να έχει τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας, πιστεύω ότι η havoc είναι μονόδρομος. Είναι ότι πιο καινούριο και σταθερό υπάρχει.

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-havocos-2-2-t3903379

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Πάει μπάλα η havoc. Τρομερή rom. Δουλεύει κανονικά και το bt call. Νέα κινητά και παλεύουν να πάρουν Ιουνίου αναβαθμίσεις και εμείς κάθε μήνα περνουμε τις καινούργιες.

 

Screenshot-20190709-151845.png

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το κινητό μας με τη havoc πέραν του spen, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα καινούρια κινητά. Τα πάντα (όσα έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα) λειτουργούν άψογα. Μακάρι να συνεχιστεί αυτή η υποστήριξη από τους προγραμματιστές. Τελικά αυτό το κινητό είναι η καλύτερη αγορά συσκευής που κάναμε ποτέ.
gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το κινητό μας με τη havoc πέραν του spen, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα καινούρια κινητά. Τα πάντα (όσα έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα) λειτουργούν άψογα. Μακάρι να συνεχιστεί αυτή η υποστήριξη από τους προγραμματιστές. Τελικά αυτό το κινητό είναι η καλύτερη αγορά συσκευής που κάναμε ποτέ.

Η καλύτερη φίλε μου είμαι στον έκτο χρόνο και απλά το αγαπώ αυτό το κινητό. Δεν με έχει αφήσει ποτέ και πραγματικά κάνω τα πάντα οθοναρα έχει sd ir σωστή αναλογία led notification και την καλύτερη υποστήριξη του xda. Τα καλύτερα 400 ευρώ που έχω δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα update της havoc μπορει να μου πει κάποιος πως θα τα περασω?

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Τα update της havoc μπορει να μου πει κάποιος πως θα τα περασω?

 

Τι εννοείς;

Αν έχεις ήδη την 2.6 και σου ήρθε ΟΤΑ, ακολουθείς τις οδηγίες που σου λέει, αλλιώς με βρώμικη εγκατάσταση.

Αν κάτι δεν σου δουλέψει καλά, π.χ. οι κλήσεις μέσω Bluetooth, κάνε καθαρή εγκατάσταση, διαγράφοντας και την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;

 

Αν έχεις ήδη την 2.6 και σου ήρθε ΟΤΑ, ακολουθείς τις οδηγίες που σου λέει, αλλιώς με βρώμικη εγκατάσταση.

 

Αν κάτι δεν σου δουλέψει καλά, π.χ. οι κλήσεις μέσω Bluetooth, κάνε καθαρή εγκατάσταση, διαγράφοντας και την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.

Όχι την εσωτερική μνήμη, τα δεδομένα (data) εννοείς.

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Όχι την εσωτερική μνήμη, τα δεδομένα (data) εννοείς.

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

 

Εγώ τον τελευταίο καιρό, όταν φλασάρω με καθαρή εγκατάσταση, διαγράφω τα πάντα συμπεριλαμβανομένης και της εσωτερικής εκτός της κάρτας έτσι ώστε η νέα ρομ να αντιγράψει τα απαραίτητα αρχεία της στους φακέλους που θα δημιουργήσει η ίδια. Το ανέφερε και κάποιος στο νήμα της Χαβοκ και μάλιστα έγραψε ότι ο ίδιος διαγράφει και τον φάκελο android από την κάρτα μνήμης γιατί και εκεί παραμένουν από προηγούμενες εγκαταστάσεις, δεδομένα συστήματος και εφαρμογών που μπορεί να προκαλέσουν κάποιο σφάλμα. Απλά πρίν το φορμαρισμα θέλει προσοχή ώστε όλες οι φωτογραφίες και τα άλλα αρχεία να αντιγραφούν στην κάρτα μνήμης.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον τελευταίο καιρό, όταν φλασάρω με καθαρή εγκατάσταση, διαγράφω τα πάντα συμπεριλαμβανομένης και της εσωτερικής εκτός της κάρτας έτσι ώστε η νέα ρομ να αντιγράψει τα απαραίτητα αρχεία της στους φακέλους που θα δημιουργήσει η ίδια. Το ανέφερε και κάποιος στο νήμα της Χαβοκ και μάλιστα έγραψε ότι ο ίδιος διαγράφει και τον φάκελο android από την κάρτα μνήμης γιατί και εκεί παραμένουν από προηγούμενες εγκαταστάσεις, δεδομένα συστήματος και εφαρμογών που μπορεί να προκαλέσουν κάποιο σφάλμα. Απλά πρίν το φορμαρισμα θέλει προσοχή ώστε όλες οι φωτογραφίες και τα άλλα αρχεία να αντιγραφούν στην κάρτα μνήμης.
Συμφωνώ με τη διαγραφή του φακέλου android αλλά όχι της εσωτερικής μνήμης. Το να προτείνεις κάτι τέτοιο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιο χρήστη ειδικά άπειρο και θα σου εξηγήσω αμέσως γιατί. Ο χώρος που αποθηκεύονται by default τα αρχεία λήψης είναι στο φάκελο downloads της εσωτερικής μνήμης. Αν λοιπόν κατεβάσει κάποιος μια rom θα αποθηκευτεί στην εσωτερική μνήμη. Όταν θα κάνει format τα πάντα και την εσωτερική μνήμη θα μείνει με ένα τηλέφωνο χωρίς rom να εγκατασταθεί και χωρίς σύστημα να εκκινήσει. Προσοχή λοιπόν σε αυτά που προτείνεις ειδικά σε άπειρους χρήστες.

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη διαγραφή του φακέλου android αλλά όχι της εσωτερικής μνήμης. Το να προτείνεις κάτι τέτοιο μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιο χρήστη ειδικά άπειρο και θα σου εξηγήσω αμέσως γιατί. Ο χώρος που αποθηκεύονται by default τα αρχεία λήψης είναι στο φάκελο downloads της εσωτερικής μνήμης. Αν λοιπόν κατεβάσει κάποιος μια rom θα αποθηκευτεί στην εσωτερική μνήμη. Όταν θα κάνει format τα πάντα και την εσωτερική μνήμη θα μείνει με ένα τηλέφωνο χωρίς rom να εγκατασταθεί και χωρίς σύστημα να εκκινήσει. Προσοχή λοιπόν σε αυτά που προτείνεις ειδικά σε άπειρους χρήστες.

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

 

Ναι, έχεις δίκιο, μπορεί να συμβεί αυτό είτε από απροσεξία, είτε από απειρία. Βέβαια δεν θα καταστραφεί το κινητό, αλλά σίγουρα πέραν του σοκ που θα φάει θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο για να βάλει τη ρομ στην κάρτα του μέσω ενός άλλου κινητού ή του η/υ του ή για να περάσει μία μέσω odin.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δηλαδή στην havoc δεν λειτουργεί το πενάκι, δεν έχει το spen και απλά το κατεβάζεις?

 

Είχα παροπλησει το τηλέφωνο, ήρθε πάλι στα χέρια μου και δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάρω άλλο.... Θέλω όμως μια σταθερή ρομ με spen(και μια μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον θελετε full spen θα πατε σε magma. Οι havoc κτλ aosp roms δεν εχουν τετοιες δυνατοτητες. Δουλευει το πενακι αλλα χωρις τις επισημες εφαρμογες. Προχθες περασα την τελευταια havoc ενημερωσεις ασφαλειας Αυγουστος 2019 και ενα σωρο καλουδια. Τα gestures εξαιρετικα και το κινητο παει τρενο περα απο βαρυ gaming.
Link to comment
Share on other sites

Για την havoc ποιο Kernel περνάμε?

 

Εχω τον επισημο της havoc που ερχεται με τη rom. Δοκιμασα lolz αλλα με κολλουσε αρκετα. Πιθανως να ηθελε ρυθμιση απο τον kernel auditor.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.Επειδη εχω σκουριάσει λίγο μπορεις να μου πεις τη διαδικασια απο την αρχη του root?

Επισης που θα βρω bootloader και modem για update?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω.Επειδη εχω σκουριάσει λίγο μπορεις να μου πεις τη διαδικασια απο την αρχη του root?

Επισης που θα βρω bootloader και modem για update?

 

Δεν χρειαζεται να κανεις root. Θα περασεις μεσω odin το παρακατω recovery την τελευταια εκδοση. Επειτα μπαινεις recovery και φλασαρεις την havoc κανοντας ολα τα wipe εκτος καρτας sd που θα εχεις την rom gapps magisk.

 

https://dl.twrp.me/hlte/

 

Για bootloaders εισαι εδω

 

https://androidfilehost.com/?fid=24572388905582803

 

Για modem εδω

 

https://androidfilehost.com/?fid=24572330218881461

Link to comment
Share on other sites

Αρα :

Μπαινω μεσω odin,στο πεδιο AP βαζω το twrp.

Στα αντοιστιχα πεδια BL-CP βαζω τα bootloader - modem και περναω και αυτα.

Μετα μεσω κινητου την rom-gapps.

 

To magisk γιατι χρειαζεται?

Και το fix για bt calls ποτε?

 

Ευχαριστω και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αρα :

Μπαινω μεσω odin,στο πεδιο AP βαζω το twrp.

Στα αντοιστιχα πεδια BL-CP βαζω τα bootloader - modem και περναω και αυτα.

Μετα μεσω κινητου την rom-gapps.

 

To magisk γιατι χρειαζεται?

Και το fix για bt calls ποτε?

 

Ευχαριστω και πάλι.

 

Πρωτα περνας bootloader/modem και μετα θα φλασαρεις twrp. Οχι μαζι. Μετα rom gapps και magisk για systemless root. Το bt calls εχει διορθωθει εδω και 2 εκδοσεις στην havoc δουλευει εξαιρετικα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Κατι τελευταιο εχω τωρα την εκδοση 4.4.2.Να παω στην 5 και μετα να περασω την custom η δε πειραζει?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Κατι τελευταιο εχω τωρα την εκδοση 4.4.2.Να παω στην 5 και μετα να περασω την custom η δε πειραζει?

 

Καλυτερα βαλε καποια επισημη android 5 και μετα περασε recovery με την rom ωστε να πατησει πανω στην lolipop.

Link to comment
Share on other sites

Περναω μεσω odin το twrp και με βγαζει σε system recovery.Τι μπορει να φταιει?

Για δες εδώ

 

https://www.google.com/amp/s/forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/recovery-twrp-3-2-1-1-t3746760/amp/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...