Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από δύο μέρες δοκίμασα την lineageOS 17, που είναι ανδροιντ 10. Στο δικό μου κινητό είχε κάποια μικρά προβλήματα (δεν ενεργοποιούνταν κάποιες λειτουργίες στις ρυθμίσεις) και γι'αυτό επέστρεψα στη havoc. Σε λίγες μέρες που θα βγει η σταθερή έκδοση το κινητό μας θα έχει την πιο καινούρια έκδοση ανδροιντ που κυκλοφορεί.

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-lineageos-17-0-t3971019

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναμονή για Android 10 havoc. Το κινητό πετάει ακόμα και σήμερα.

Καλά, εννοείται ότι αν αναβαθμίσει την havoc θα μείνουμε εκεί.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Havoc Android 10 για την κινηταρα μας. Ενα κινητο που το βαζεις στην καρδια σου 6 χρονια μετα συνεχιζει να ακουει σε οτι του πεταξεις πανω και η υποστηριξη του ειναι απο τις καλυτερες στο XDA. Την περναω μαζι με magisk και gapps.

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-havocos-3-0-t4000767

Link to comment
Share on other sites

Havoc Android 10 για την κινηταρα μας. Ενα κινητο που το βαζεις στην καρδια σου 6 χρονια μετα συνεχιζει να ακουει σε οτι του πεταξεις πανω και η υποστηριξη του ειναι απο τις καλυτερες στο XDA. Την περναω μαζι με magisk και gapps.

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-havocos-3-0-t4000767

 

Την έβαλες τελικά; Πώς τρέχει σε σχέση την 2; Σκέφτομαι να την περάσω απόψε αν δεν μου αργήσει πολύ το ναντρόιντ.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλες τελικά; Πώς τρέχει σε σχέση την 2; Σκέφτομαι να την περάσω απόψε αν δεν μου αργήσει πολύ το ναντρόιντ.

 

Οχι δεν την εβαλα ακομα. Αυριο μεθαυριο θα την βαλω και θα γραψω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένη την havoc 3 από χθες το βράδυ. Δεν είδα μεγάλες διαφορές σε σχέση με την 2.9. Σίγουρα είναι πιο γρήγορη ομαλότερη και μου φαίνεται και πιο σταθερή κατά την χρήση των εφαρμογών. Βέβαια την έχω λιγότερο από 24 ώρες και είμαι ακόμα στο στήσιμο. Την πέρασα με τα bitgaps sw, και μου ξαναπέρασε αυτόματα τις εφαρμογές και κάποιες ρυθμίσεις της προηγούμενης ρομ. Γενικά λειτουργεί απροβληματιστα εκτός από δύο ρυθμίσεις που δεν μου ενεργοποιούνται. Η μία είναι να μένει η οθόνη ανοιχτή όταν την κοιτάς όπως με τις ρομ της samsung, και η άλλη να δείχνει το ρολόι όταν φορτίζει. Το μόνο κακό είναι ότι σε σχέση με την 2.8 και 2.9 της λείπουν κάποια χαρακτηριστικά τα οποία ελπίζω να προσθέσει αργότερα ο jprimero.
gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένη την havoc 3 από χθες το βράδυ. Δεν είδα μεγάλες διαφορές σε σχέση με την 2.9. Σίγουρα είναι πιο γρήγορη ομαλότερη και μου φαίνεται και πιο σταθερή κατά την χρήση των εφαρμογών. Βέβαια την έχω λιγότερο από 24 ώρες και είμαι ακόμα στο στήσιμο. Την πέρασα με τα bitgaps sw, και μου ξαναπέρασε αυτόματα τις εφαρμογές και κάποιες ρυθμίσεις της προηγούμενης ρομ. Γενικά λειτουργεί απροβληματιστα εκτός από δύο ρυθμίσεις που δεν μου ενεργοποιούνται. Η μία είναι να μένει η οθόνη ανοιχτή όταν την κοιτάς όπως με τις ρομ της samsung, και η άλλη να δείχνει το ρολόι όταν φορτίζει. Το μόνο κακό είναι ότι σε σχέση με την 2.8 και 2.9 της λείπουν κάποια χαρακτηριστικά τα οποία ελπίζω να προσθέσει αργότερα ο jprimero.

Εξαιρετικη φαίνεται από αυτά που γράφεις. Να μην βάλω open gapps λες?

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτά βάζεις πάντα, τότε δοκίμασε τα. Εγώ έβαλα τα bitgaps και συγκεκριμένα τα sw γιατί στο op έγραφαν ότι τα sw έχουν setup wizard, οπότε θεώρησα ότι τα opengaps δεν θα έχουν. Επίσης στην πρώτη εγκατάσταση που έκανα, φλάσαρα τη ρομ, την άφησα να εκκινήσει και μετά φλάσαρα και τα gaps αλλά μου έβγαζε σφάλμα στις υπηρεσίες της google. Μετά φλάσαρα πάλι με καθαρή εγκατάσταση μαζί τη ρομ και τα gaps και τότε λειτούργησε απροβλημάτιστα.
gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρες σε όλους. 'Έμεινα χωρίς συσκευή και έπεσε στα χέρια μου ένα note 3 το οποίο έχει την τελευταία επίσημη lolipop πάνω.

Θέλω να δοκιμάσω την havoc, αλλά πάει πολύς καιρός που έχω να ασχοληθώ με custom roms. Έψαξα να βρω κάποιοβ οδηγό σχετικά, χωρίς επιτυχία όμως γιατί οι περισσότεροι οδηγούν σε σελίδες που δεν υπάρχουν.

Μπορείτε να μου στείλετε κάποιο λινκ με οδηγό για το πως να περάσω την custom rom από official, και πως να επιστρέψω πίσω σε official σε περίπτωση που χρειαστεί;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Τελικά βρήκα άκρη από αυτό το site: https://phoneprism.com/havoc-os-custom-android-aosp-rom/

 

Τώρα το μόνο πρόβλημα που έχω είναι στη θύρα USB. Από ότι φαίνεται είναι πολύ ευαίσθητη. Βάζω το καλώδιο για μεταφορά αρχείων, το βλέπει το PC κανονικά. Αλλά αν το ακουμπήσω και κουνηθεί έστω και ελάχιστα, βγάζει USB device not recognized. Για φόρτιση λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα. Πόσο άραγε να κοστίζει επιδιόρθωση σε περίπτωση που χρειαστεί;

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση: υπάρχει κάποιο link για τις official roms που να μπορούν όμως να εγκατασταθούν με το twrp? Έψαξα στο xda χωρίς τύχη δυστυχώς

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

bump: ξέρει κανείς αν μπορούμε να βάλουμε app shortcuts στην lock screen της havoc 3.6? Θέλω να βάλω το app της κλήσης και το app της κάμερας

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση: υπάρχει κάποιο link για τις official roms που να μπορούν όμως να εγκατασταθούν με το twrp? Έψαξα στο xda χωρίς τύχη δυστυχώς
Βάλε αυτή την ρομ 6.5 https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fforum%2Exda-developers%2Ecom%2Fshowthread%2Ephp%3Ft%3D3241910&share_tid=3241910&share_fid=3793&share_type=t&link_source=app

Δεν θα ασχοληθείς ξανά με ρομ μακραν η καλύτερη, όλες η άλλες είναι για δοκιμή.

Η συσκευή είναι σκύλος μαύρος. Ο γιος μου το έχει λιώσει και δεν κάνει κιχ μετα απο έξι χρόνια.

 

POCO F1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίζω με havoc andoid 10 πάει τραίνο το κινητό παντού. Μια μπαταρία αλλάζω κάθε 2 χρόνια με 8 ευρώ και τίποτα άλλο. Ότι καλύτερο έχει βγάλει η Samsung πάει σφαίρα παντού το έχω και 256gb κάρτα πάνω ούτε notch τρύπες έχει υπέρυθρες οθοναρα 16:9 έχω κανονικά AOD gestures από oneplus γενικά η havoc είναι εξαιρετική έχει λειτουργίες που θα ζήλευαν αλλα κινητά του 2020. Δεν με κανει καθόλου να πάω να πάρω κάποιο νέο έχω σιχαθει τα notch τρύπες και το κόψιμο χαρακτηριστικών. Είμαι στον 7ο χρόνο και δεν έχει σημαδάκι η οθόνη το bezel γύρω έχει ξεβαψει γιατί το κάνω κάθε μέρα με οινόπνευμα όλο το κινητό λόγω δουλειάς. Και ο φορτιστής του κινητού δουλεύει ακόμα έχει πάνω από 10000 φορτίσεις. Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ευχαριστημένος. Έχω 100 εφαρμογές και αρκετά παιχνίδια και πάει μπάλα σε multitasking.
Link to comment
Share on other sites

Στην havoc που έχεις (εγώ έχω την τελευταία 3,6) έχεις επιλογή να βάλεις app shortcuts στην lockscreen? Προσπαθώ να βάλω το app της κλήσης και την κάμερα, αλλά δεν βλέπω πουθενά κάποια επιλογή. Τώρα είναι κενό, δεν έχει καμία εφαρμογή για γρήγορη πρόσβαση η lockscreen

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Στην havoc που έχεις (εγώ έχω την τελευταία 3,6) έχεις επιλογή να βάλεις app shortcuts στην lockscreen? Προσπαθώ να βάλω το app της κλήσης και την κάμερα, αλλά δεν βλέπω πουθενά κάποια επιλογή. Τώρα είναι κενό, δεν έχει καμία εφαρμογή για γρήγορη πρόσβαση η lockscreen
Νομίζω θέλει αλλαγή launcher για αυτό. Τον άλλαξε στην τελευταία havoc και δεν πρέπει να έχει τέτοια επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

στην τελευταία havoc, ο ήχος όταν κλειδώνει / ξεκλειδώνει το κινητό είναι εξαιρετικά χαμηλός. Ξέρει κανείς πως μπορούμε να τον αυξήσουμε; Έψαξα στις ρυθμίσεις, τα έβαλα όλα full, αλλά δεν άλλαξε τίποτα.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Συντομεύσεις στην οθόνη κλειδώματος, δεν έχει η 10αρα havoc. Το πρόβλημα με τον ήχο δεν κατάλαβα ποιο είναι. Αν εννοείς τον ήχο που κάνει το κινητό τη στιγμή που κλειδώνει - ξεκλειδώνει, δεν γνωρίζω γιατί δεν τον έχω ενεργοποιημένο. Αν εννοείς τον ήχο γενικά σε εμένα είναι μια χαρά.

Την havoc την χρησιμοποιώ από όταν βγήκε και τη θεωρώ την καλύτερη ρομ για το κινητό μας. Γρήγορη και σταθερή. Στην αρχή και εγώ γκρινιαζα για τις ελλείψεις σε σχέση με τις tw ρομς, αλλά τελικά εδώ κόλλησα . Χρησιμοποίησε τη για λίγες μέρες και θα σε κερδίσει με το πόσο ξεκούραστα και ομαλά λειτουργεί το κινητό.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

ναι ναι.... κι εγώ με αυτή κόλλησα.

Τον ήχο που κάνει όταν κλειδώνει/ξεκλειδώνει εννοώ. Ακούγεται εξαιρετικά χαμηλά.

 

Τώρα ψάχνω να βρω ένα bumper για να σώσω τα πλαστικά στο πλάι που μου έχουν σπάσει... αν έχει κάποιος για πούλημα, ας μου στείλει ένα PM γιατί λόγο παλαιότητας του κινητού δεν βρίσκω πουθενά, ούτε στο ebay.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι.... κι εγώ με αυτή κόλλησα.

Τον ήχο που κάνει όταν κλειδώνει/ξεκλειδώνει εννοώ. Ακούγεται εξαιρετικά χαμηλά.

 

Τώρα ψάχνω να βρω ένα bumper για να σώσω τα πλαστικά στο πλάι που μου έχουν σπάσει... αν έχει κάποιος για πούλημα, ας μου στείλει ένα PM γιατί λόγο παλαιότητας του κινητού δεν βρίσκω πουθενά, ούτε στο ebay.

Τι εννοείς να σώσεις τα πλαστικά στο πλάι? Εκτός το ξεβαμμα του bezel από ασημί σε μαύρο ίσως και λόγου οινοπνευματος που το κάνω συχνά δεν έχουν πάθει κάτι άλλο. Σίγουρα από τα πιο ανθεκτικά κινητά εκεί έξω πάνω στα smartphone.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, απλά αυτό που έλαβα εγώ από κάποιον φίλο που δεν το ήθελε έχει σπασμένο bezel στην μία γωνία (κάτω δεξιά) και όσο είναι εκεί κομμένο, αν το βάζω σε τσέπες και τσάντες, τόσο γαντζώνει σε υφάσματα και σπάει όλο και πιο πολύ.

Γενικά είναι στιβαρή κατασκευή, απλά αυτό που έχω εγώ ήταν από την αρχή με σπασμένη την μία γωνία. Επομένως, σκέφτομαι να βάλω ένα bumper ώστε να μην είναι εκτεθειμένο το σπάσιμο.

 

Δοκίμασα και μία απλή θήκη, αλλά επειδή το έχω με το back cover της ασύρματης φόρτισης (το οποίο είναι ελάχιστα πιο χοντρό από το κανονικό) δεν κουμπώνει καλά στις γωνίες.

 

Δυστυχώς όμως, όσο κι αν έψαξα να βρω bumper, δεν τα κατάφερα... ούτε καν από εξωτερικό. Βρήκα κάποιους από ebay αλλά στέλνουν από Αμερική, που είναι άλλα 32€ περίπου τα μεταφορικά, και δεν αξίζει. Παλαιότερα υπήρχαν παντού διαθέσιμα, αλλά τώρα λόγο παλαιότητας του κινητού δεν βρίσκεις εύκολα.

 

Ιδανικά ψάχνω για κάτι τέτοιο:

ή καλύτερα κάτι τέτοιο:

https://www.ebay.com/itm/For-Samsung-Galaxy-Note-3-Armor-Shockproof-Hard-Aluminium-Bumper-Slim-Case-Cover/123947961747?hash=item1cdbdfcd93:g:Z0wAAOSw7gZa7LvU

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα.

Αν και προσπάθησα πέρυσι να περάσω ROM μετά και τις συμβουλές του φίλου King τελικά φοβήθηκα και δεν το έκανα μιας και δεν έχω ξανασχοληθεί ούτε έχω κάνει root την συσκευή .

Τώρα που είδα και το βίντεο στο link που ανέβασε ο φίλος Kogos ξεθάρεψα κάπως και λέω να προχωρήσω.

Θα ήθελα την βοήθεια σας για το αν κατάλαβα σωστά την διαδικασία γιατί κάποια πράγματα θεωρούνται αυτονόητα σε όσους τα γνωρίζουν και τα έχουν κάνει πολλές φορές.

Λοιπόν :

  • Κατεβάζω odin sto PC
  • Κατεβάζω το κατάλληλο TWRP File στο PC
  • κατεβάζω στο κινητό το opengapss ( ARM, 10, PICO) και την ROM havoc σε εξωτερική κάρτα κατά προτίμηση
  • Εγκαθιστώ odin στο PC
  • Συνδέω το Νότε στο PC

  • και μέσα από το odin επιλέγω το AP και επιλέγω το TWRP File και αυτό εγκαθίσταται στο Note .
  • Μέσα από το Note ανοίγω το recovery που εγκατέστησα και κάνω wipe τα ακόλουθα προσέχοντας να μην σβήσω την internal storage :
  • Davlic , system, data και cache
  • Μετά από το recovery πάλι κάνω install την havoc.
  • Στη συνέχεια κάνω install τα gapps και τέλος έχω την havoc 10 στο Note 3

?

Πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Να προσέξω κάτι Πχ να βάλω το magisk , κλπ

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες.. λίγες μόνο μικρές παρατηρήσεις στα βήματά σου:

 

- Κατεβάζω odin sto PC. (καλύτερα κατέβασε την έκδοση Odin3 v3.12.3 που είναι αυτή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Το πιο πιθανό είναι να λειτουργούν και άλλες εκδόσεις, αλλά από ότι βλέπω όλοι έχουν αυτή την έκδοση, οπότε play safe).

 

- Κατεβάζω το κατάλληλο TWRP File στο PC (το link είναι αυτό: https://eu.dl.twrp.me/hlte/ . Κατέβασε την πιο πρόσφατη έκδοση).

 

- κατεβάζω στο κινητό το opengapss ( ARM, 10, PICO) και την ROM havoc σε εξωτερική κάρτα κατά προτίμηση (από opengapps καλύτερα κατέβασε την έκδοση nano, που έχει όλα όσα χρειάζεσαι. Η έκδοση pico δεν έχει το πρόγραμμα για τους ήχους, επομένως καλύτερα nano).

 

- Εγκαθιστώ odin στο PC (δεν χρειάζεται εγκατάσταση, μόνο unzip).

 

- Συνδέω το Νότε στο PC (όχι... πρέπει πρώτα να βάλεις το note σε download mode. Για να το κάνεις αυτό, σε κλειστό κινητό πατάς το volume down + home + power, και όταν ξεκινήσει τα αφήνεις. Μετά ανοίγεις το odin, και συνδέεις το κινητό με καλώδιο στο PC. Το odin θα το δει. Καλό είναι όλη την διαδικασία να την κάνεις με το πίσω καπάκι της μπαταρίας βγαλμένο).

 

- και μέσα από το odin επιλέγω το AP και επιλέγω το TWRP File και αυτό εγκαθίσταται στο Note . (στο τέλος την διαδικασίας το κινητό θα κάνει μία δόνηση, και θα αρχίσει μόνο του να κάνει restart... Σε αυτό το σημείο πρέπει να βγάλεις την μπαταρία. Αν κάνει restart, αυτόματα αντικαθιστά το twrp που έβαλες με το default recovery που δεν το θες. Για το λόγο αυτό σου έγραψα πριν να έχεις το καπάκι της μπαταρίας βγαλμένο, ώστε να μπορείς να την βγάλεις γρήγορα).

 

- Μέσα από το Note ανοίγω το recovery που εγκατέστησα και κάνω wipe τα ακόλουθα προσέχοντας να μην σβήσω την internal storage :

Davlic , system, data και cache (για να μπεις στο recovery, πατάς σε κλειστό κινητό volume up + home + power και τα αφήνεις όταν αρχίσει το load. Άνετα μπορείς να σβήσεις και την internal storage ... εγώ τα σβήνω όλα εκτός της κάρτα SD, ώστε να έχω καθαρή εγκατάσταση).

 

- Μετά από το recovery πάλι κάνω install την havoc.

 

- Στη συνέχεια κάνω install τα gapps και τέλος έχω την havoc 10 στο Note 3 (σωστά... μόνο που είναι havoc 3.6 / android 10)

 

To magisk είναι προεραιτικό. Εγώ αφού βάλω την ROM και gapps, μετά ανοίγω το κινητό, κάνω το πρώτο setup που σε ρωτά γλώσσα, χώρα κλπ, και μετά ξαναμπαίνω twrp και βάζω και magisk, ώστε να έχω καλύτερο έλεγχο των προγραμμάτων που έχουν root access. Αλλά όπως σου είπα, είναι προεραιτικό. Μπορείς ανά πάσα στιγμή να το βάλεις μετά, ακόμα κι αν έχεις εγκαταστήσει μία σειρά από δικά σου apps.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες.. λίγες μόνο μικρές παρατηρήσεις στα βήματά σου:

 

- Κατεβάζω odin sto PC. (καλύτερα κατέβασε την έκδοση Odin3 v3.12.3 που είναι αυτή που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι. Το πιο πιθανό είναι να λειτουργούν και άλλες εκδόσεις, αλλά από ότι βλέπω όλοι έχουν αυτή την έκδοση, οπότε play safe).

 

- Κατεβάζω το κατάλληλο TWRP File στο PC (το link είναι αυτό: https://eu.dl.twrp.me/hlte/ . Κατέβασε την πιο πρόσφατη έκδοση).

 

- κατεβάζω στο κινητό το opengapss ( ARM, 10, PICO) και την ROM havoc σε εξωτερική κάρτα κατά προτίμηση (από opengapps καλύτερα κατέβασε την έκδοση nano, που έχει όλα όσα χρειάζεσαι. Η έκδοση pico δεν έχει το πρόγραμμα για τους ήχους, επομένως καλύτερα nano).

 

- Εγκαθιστώ odin στο PC (δεν χρειάζεται εγκατάσταση, μόνο unzip).

 

- Συνδέω το Νότε στο PC (όχι... πρέπει πρώτα να βάλεις το note σε download mode. Για να το κάνεις αυτό, σε κλειστό κινητό πατάς το volume down + home + power, και όταν ξεκινήσει τα αφήνεις. Μετά ανοίγεις το odin, και συνδέεις το κινητό με καλώδιο στο PC. Το odin θα το δει. Καλό είναι όλη την διαδικασία να την κάνεις με το πίσω καπάκι της μπαταρίας βγαλμένο).

 

- και μέσα από το odin επιλέγω το AP και επιλέγω το TWRP File και αυτό εγκαθίσταται στο Note . (στο τέλος την διαδικασίας το κινητό θα κάνει μία δόνηση, και θα αρχίσει μόνο του να κάνει restart... Σε αυτό το σημείο πρέπει να βγάλεις την μπαταρία. Αν κάνει restart, αυτόματα αντικαθιστά το twrp που έβαλες με το default recovery που δεν το θες. Για το λόγο αυτό σου έγραψα πριν να έχεις το καπάκι της μπαταρίας βγαλμένο, ώστε να μπορείς να την βγάλεις γρήγορα).

 

- Μέσα από το Note ανοίγω το recovery που εγκατέστησα και κάνω wipe τα ακόλουθα προσέχοντας να μην σβήσω την internal storage :

Davlic , system, data και cache (για να μπεις στο recovery, πατάς σε κλειστό κινητό volume up + home + power και τα αφήνεις όταν αρχίσει το load. Άνετα μπορείς να σβήσεις και την internal storage ... εγώ τα σβήνω όλα εκτός της κάρτα SD, ώστε να έχω καθαρή εγκατάσταση).

 

- Μετά από το recovery πάλι κάνω install την havoc.

 

- Στη συνέχεια κάνω install τα gapps και τέλος έχω την havoc 10 στο Note 3 (σωστά... μόνο που είναι havoc 3.6 / android 10)

 

To magisk είναι προεραιτικό. Εγώ αφού βάλω την ROM και gapps, μετά ανοίγω το κινητό, κάνω το πρώτο setup που σε ρωτά γλώσσα, χώρα κλπ, και μετά ξαναμπαίνω twrp και βάζω και magisk, ώστε να έχω καλύτερο έλεγχο των προγραμμάτων που έχουν root access. Αλλά όπως σου είπα, είναι προεραιτικό. Μπορείς ανά πάσα στιγμή να το βάλεις μετά, ακόμα κι αν έχεις εγκαταστήσει μία σειρά από δικά σου apps.

Φίλε σε υπερευχαριστώ για τις διευκρινήσεις . Θα τις μελετήσω και θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα αφού πάρω backup από όλα στο κινητό . Μήπως πρέπει πριν ξεκινήσω την διαδικασία να βάλω το Note σε developer mode και να ενεργοποιήσω το Enable OEM ή το USB debagging που διάβασα ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε υπερευχαριστώ για τις διευκρινήσεις . Θα τις μελετήσω και θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα αφού πάρω backup από όλα στο κινητό . Μήπως πρέπει πριν ξεκινήσω την διαδικασία να βάλω το Note σε developer mode και να ενεργοποιήσω το Enable OEM ή το USB debagging που διάβασα ?

 

Όχι, αυτά δεν χρειάζονται γιατί θα κάνεις χρήση του odin σε download mode.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...