Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχω την arya και θελω να αλλαξω Launcher απο τον 4 να παω σε αυτον του note 3 ..

περναω την ρομ παλι απο πανω χωρις wipe και κανω τις αναλογες ρυθμισεις?

ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την arya και θελω να αλλαξω Launcher απο τον 4 να παω σε αυτον του note 3 ..

περναω την ρομ παλι απο πανω χωρις wipe και κανω τις αναλογες ρυθμισεις?

ετσι δεν ειναι ?

 

Ναι έτσι είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι. :)

 

ωραια δεν μου κάθισε καλα ο 4 launcher για αυτο ρωταω ..!:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά την χθεσινή αναβάθμιση σε Lollipop ( v.5.0 ) όλες οι λειτουργίες φαίνεται να ανταποκρίνονται κανονικά ...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα fulgor 1.2 στην s6 η διαφορά στην ταχύτητα φάνηκε αμέσως.

 

Καθάρισμα με Kernel_Cleaning_AudaxL δεν χρειάζεται αν ερχόμαστε απο fulgor 1.1, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι,

Μολις αγορασα ενα note 3 απο φιλο μου και εχω το εξης προβλημα.

Μου κανει 1-3 restart την ημερα κατα την διαρκεια χρησης.

Δοκιμασα wipe cache,hard reset,αλλαγη μπαταριας και λειτουργια σε safe mode αλλα το προβλημα παραμενει.

Αυτη τηστιγμη χρησιμοποιω lolipop from Poland και περιμενω να κατεβει η τελευταια εκσοση της Ελληνικης για να την δοκιμασω μηπως αλλαξει κατι.

Περιμενω προτασεις για τι αλλο μπορω να κανω μηπως και λυθει το προβλημα.

Σας ευχαριστω!!

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που βαλαμε και κερνελ..ποια εφαρμογη να βαλουμε για διπλο χτυπημα και ανοιγμα του κινητου;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισμα με Kernel_Cleaning_AudaxL δεν χρειάζεται αν ερχόμαστε απο fulgor 1.1, σωστά?
Εγώ δεν κάνω ποτέ αλλά τον 1.2 τον έβγαλα είχα battery drain έβαλα civz .

 

 

 

Τωρα που βαλαμε και κερνελ..ποια εφαρμογη να βαλουμε για διπλο χτυπημα και ανοιγμα του κινητου;
Δεν παίζει ακόμη μόνο μέσω κερνελ γίνεται όχι εφαρμογής.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κάνω ποτέ αλλά τον 1.2 τον έβγαλα είχα battery drain έβαλα civz.

 

Καλα το ψιλιαστηκα κι εγω ενα drain...

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι,

Μολις αγορασα ενα note 3 απο φιλο μου και εχω το εξης προβλημα.

Μου κανει 1-3 restart την ημερα κατα την διαρκεια χρησης.

Δοκιμασα wipe cache,hard reset,αλλαγη μπαταριας και λειτουργια σε safe mode αλλα το προβλημα παραμενει.

Αυτη τηστιγμη χρησιμοποιω lolipop from Poland και περιμενω να κατεβει η τελευταια εκσοση της Ελληνικης για να την δοκιμασω μηπως αλλαξει κατι.

Περιμενω προτασεις για τι αλλο μπορω να κανω μηπως και λυθει το προβλημα.

Σας ευχαριστω!!

Μπορεί να στο προκαλεί κάποια εφαρμογή. Πέρασε μια άλλη ρομ κάνοντάς επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν και μετά το flashing και ΧΩΡΙΣ να εγκαταστήσεις κάποια τρίτη εφαρμογή, παρακολούθησε το να δεις αν θα στο ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το ψιλιαστηκα κι εγω ενα drain...

Έχει παιδιά... Το επιβεβαιώνω και εγώ.. Γύρισα σε lean και ήρθε η συσκευή στα ίσια της...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

εχει ο πατερας μου ενα note 3 μαμα (χωρις root κτλ). απο την ωρα που εκανε αναβαθμιση σε lollipop ξεκινησε ενα περιεργο προβλημα που δεν εχω βρει τι φταιει για να το λυσω

ειναι κανονικα στην επιλογη με ηχο, τον καλεις και μολις κλεισει η γραμμη το κινητο γυριζει κατευθειαν σε σιγαση.

εχω φαει τον κοσμο να βρω τι φταιει και δεν το βρισκω

ξερει καποιος;; ειναι κανα bug του lollipop;;;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Σημερα εκανα αναβαθμιση σε Lollipop το Note 3 (μεσω USB με Kies 3) κ οφειλω να πω οτι το εχω ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ πικρα.Απο τη στιγμη εκεινη,εχω προβλημα (α) με την εφαρμογη "ρολοι" η οποια πλεον δεν λειτουργει.Διακοπτεται. (β) Ο καιρος στο παραθυρακι του flip cover γραφει μονιμα 0 βαθμους celcious, (γ) η μπαταρια καταναλωνεται σαν τρελλη κ (δ) το κινητο βλεπω οτι τρωει κολληματακια...!Τι κανω στην προκειμενη περιπτωση;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Σημερα εκανα αναβαθμιση σε Lollipop το Note 3 (μεσω USB με Kies 3) κ οφειλω να πω οτι το εχω ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ πικρα.Απο τη στιγμη εκεινη,εχω προβλημα (α) με την εφαρμογη "ρολοι" η οποια πλεον δεν λειτουργει.Διακοπτεται. (β) Ο καιρος στο παραθυρακι του flip cover γραφει μονιμα 0 βαθμους celcious, (γ) η μπαταρια καταναλωνεται σαν τρελλη κ (δ) το κινητο βλεπω οτι τρωει κολληματακια...!Τι κανω στην προκειμενη περιπτωση;;;

 

Είναι root το note αν δεν είναι καν του ένα factory reset .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα . Ξερω οτι καπου εχει απαντηθει απλως εχω πελαγωσει και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Εχω περασει την πολωνικη official και θελω να κανω root. Αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα link με οδηγιες θα ειμαι υποχρεος. δεν με νοιαζει αν γραψει ο knox. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

εχει ο πατερας μου ενα note 3 μαμα (χωρις root κτλ). απο την ωρα που εκανε αναβαθμιση σε lollipop ξεκινησε ενα περιεργο προβλημα που δεν εχω βρει τι φταιει για να το λυσω

ειναι κανονικα στην επιλογη με ηχο, τον καλεις και μολις κλεισει η γραμμη το κινητο γυριζει κατευθειαν σε σιγαση.

εχω φαει τον κοσμο να βρω τι φταιει και δεν το βρισκω

ξερει καποιος;; ειναι κανα bug του lollipop;;;

ευχαριστω

 

Δεν έχω δει κάπου το συγκεκριμένο πρόβλημα, αλλά είναι γεγονός ότι μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε ακόμα και στις καλύτερες οικογένειες. Αν κάποιος άλλος φίλος δεν αντιμετώπισε το συγκεκριμένο πρόβλημα και δεν βρήκε λύση για να σου την πει, τότε εκείνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι ένα factory reset (με το οποίο θα χάσεις όλα τα δεδομένα σου), ή ακόμα καλύτερα αν καλύπτεσαι από την εγγύηση να το πας για να το κοιτάξουν στο service.

 

Ποια είναι τα τελευταία bootloader και modem για το κιν σε lollipop

 

To πιο πρόσφατο firmware είναι το N9005XXUGBOD6 και τα bootloader, modem και kernel αυτού του firmware, για φλασάρισμα μέσω odin θα τα βρεις εδώ.

Πρόσεχε μην το μπερδέψεις με το N9005XXUGBOB6 που είναι προηγούμενο firmware. :)

 

Παιδια καλησπερα . Ξερω οτι καπου εχει απαντηθει απλως εχω πελαγωσει και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Εχω περασει την πολωνικη official και θελω να κανω root. Αν μπορει καποιος να μου δωσει ενα link με οδηγιες θα ειμαι υποχρεος. δεν με νοιαζει αν γραψει ο knox. Ευχαριστω

 

Εδώ είσαι.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

To πιο πρόσφατο firmware είναι το N9005XXUGBOD6 και τα bootloader, modem και kernel αυτού του firmware, για φλασάρισμα μέσω odin θα τα βρεις εδώ.

Πρόσεχε μην το μπερδέψεις με το N9005XXUGBOB6 που είναι προηγούμενο firmware. :)

 

 

 

Τί κερδίζεις βάζοντας τα πιο καινούργια?
Link to comment
Share on other sites

Μετά την χθεσινή αναβάθμιση σε Lollipop ( v.5.0 ) όλες οι λειτουργίες φαίνεται να ανταποκρίνονται κανονικά ...

Τελευταία κι εμένα άρχισε τα ρέσταρτ 1-2 την μέρα. Με κιτκατ δεν μου έκανε.

Γεια σας φιλοι,

Μολις αγορασα ενα note 3 απο φιλο μου και εχω το εξης προβλημα.

Μου κανει 1-3 restart την ημερα κατα την διαρκεια χρησης.

Δοκιμασα wipe cache,hard reset,αλλαγη μπαταριας και λειτουργια σε safe mode αλλα το προβλημα παραμενει.

Αυτη τηστιγμη χρησιμοποιω lolipop from Poland και περιμενω να κατεβει η τελευταια εκσοση της Ελληνικης για να την δοκιμασω μηπως αλλαξει κατι.

Περιμενω προτασεις για τι αλλο μπορω να κανω μηπως και λυθει το προβλημα.

Σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Τί κερδίζεις βάζοντας τα πιο καινούργια?

 

Αλλάζοντας modem και bootloader μπορεί να λυθούν κάποια προβλήματα συνδέσεων (wifi, δεδομένα, κακό σήμα, κλπ) που πιθανόν να έχεις, ή της κάμερας και του youtube (παγώματα της εικόνας, crashαρίσματα, κλπ), ενώ αλλάζοντας το κέρνελ πιθανόν να διορθώσεις τα γνωστά bug της lolipop με το bluetooth και την φωτεινότητα. Αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα τότε δεν είναι απαραίτητο να κάνεις την αλλαγή.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν αλλάξω modem και bootloader μέσω pc odin θα χάσω το root; Επίσης γίνεται full wipe σε τέτοια περίπτωση;

 

Ούτε το root χάνεις, ούτε κάποιο wipe χρειάζεται. Το μόνο ίσως που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αφαιρέσεις την μπαταρία για κάποια δευτερόλεπτα και να την ξαναβάλεις πριν κάνεις την εγκατάσταση μέσω odin.

 

Πάντως κατά την γνώμη μου όποιος είναι με lolipop rom και kitkat bootloader και modem και θέλει να αλλάξει μόνο τα παραπάνω σε lolipop, καλύτερο θα ήταν να περάσει όλο το lolipop firmware και όχι μόνο τα bootloader και modem. Όποιος είναι βέβαια με lolipop rom και lolipop bootloader και modem και θέλει απλώς να τα αναβαθμίσει τότε δεν χρειάζεται να περάσει όλο το firmware αλλά μόνο τα bootloader και modem.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε το root χάνεις, ούτε κάποιο wipe χρειάζεται. Το μόνο ίσως που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αφαιρέσεις την μπαταρία για κάποια δευτερόλεπτα και να την ξαναβάλεις πριν κάνεις την εγκατάσταση μέσω odin.

 

 

 

Πάντως κατά την γνώμη μου όποιος είναι με lolipop rom και kitkat bootloader και modem και θέλει να αλλάξει μόνο τα παραπάνω σε lolipop, καλύτερο θα ήταν να περάσει όλο το lolipop firmware και όχι μόνο τα bootloader και modem. Όποιος είναι βέβαια με lolipop rom και lolipop bootloader και modem και θέλει απλώς να τα αναβαθμίσει τότε δεν χρειάζεται να περάσει όλο το firmware αλλά μόνο τα bootloader και modem.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ούτε ο Knox θα γράψει έτσι; Ρωτάω γιατι έχω περάσει την lollipop του alexandr με το flashfire (πρώην mobile Odin pro) και μου εχει κάνει κανα δυο φορές επανεκκίνηση. Κατα τ´αλλα όμως είναι σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ούτε ο Knox θα γράψει έτσι; Ρωτάω γιατι έχω περάσει την lollipop του alexandr με το flashfire (πρώην mobile Odin pro) και μου εχει κάνει κανα δυο φορές επανεκκίνηση. Κατα τ´αλλα όμως είναι σούπερ!

 

Γι'αυτό δεν είμαι σίγουρος, μη σε πάρω και στο λαιμό μου. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...