Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγα σημερα λιγο σε ενα μαγαζι να χαζεψω τις συσκευες. Η μερα ηταν γενικα πολυ ηλιολουστη εδω.

 

Τελικα απογοητευτηκα πολυ απο οσα διαπιστωσα για την οθονη του note...

 

Το εβαλα διπλα διπλα σε g2 και htc one και η φωτεινοτητα στα λευκα (δλδ το backround του 90% των site) σε συνθηκες ημερας ειναι τραγικη για το note. Εκει που τα αλλα εχουν φανταστικο λευκο ευκρινες και τελειο οταν διαβαζεις κειμενο το note εχει μια αθλια κιτρινομπεζ αποχρωση. Δεν το ειχα συνειδητοποιησει μεχρι που τα εβαλα διπλα διπλα.

 

Απο εμενα oled τελος απο την επομενη συσκευη. Ειδικα εφοσον το χρησιμοποιω πολυ εξω.

δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο, εκτός από ένα νόκια c7 που είχα πιο παλιά, η οθόνη του νοουτ3 είναι η καλύτερη που είχα ποτέ με άριστη επίδοση στον ήλιο , απλά πρέπει η φωτεινότητα να είναι ρυθμισμένη στο αυτόματο
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

οι amoled έχουν δουλεια ακόμα να κάνουν για να φτάσουν να δείχνουν πραγματικό λευκό,αυτη είναι η αλήθεια,όσο και αν τις προτιμώ απο ips οθόνες
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω την εξης ερωτηση.Χρησιμοποιησα το easy phone sync για να μεταφερω αυτα που ηθελα απο το αιφον,εβαλα καταλαθος και τα μηνυματα που ειχα μια τεραστια συζητηση και για να την μεταφερει θα χρειαστει μερες και οπως ειπα εχθες σε ποστ προσπαθησα να την διακοψω και το καταφερα σβηνοντασ την εφαρμογη.Τωρα θελω να ξαναπερασω τσ επαφες μου απο το αιφον αλλα μολις κανω εγκατασταση το easy phone sync και το τρεχω αρχιζει και φερνει παλι τα μηνυματα και δεν μπορω να φερω τσ επαφες γιατι πρεπει πρωτα να τελειωσουν τα μηνυματα.Ξερει κανεις πως θα το κανω να σταματησει να φερνει τα μηνυματα?

Γιατί δεν διαγράφεις τα μηνύματα που δεν θελεις να περαστούν στο note ώστε να μείωσης τον χρόνο συγχρονισμού .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Οτι τα λευκα του ειναι τραγικα πιο σκοτεινα απο τα αλλα με αποτελεσμα σε συνθηκες εξωτερικες να ειναι πολυ χειροτερη η ολη ευκρινεια.

 

Με το s3 με ενοχλουσε σε βαθμο να μη βλεπω. Με το note βλεπω απλα δεν ειναι ευχαριστο. Διαβαζοντας για την υψηλοτατη φωτεινοτητα στα νουμερα οταν μπει στο auto brightness θεωρησα οτι ειναι καπου στα επιπεδα των αλλων συσκευων. Ε τελικα η διαφορα ειναι χαωδης στα λευκα φοντα. Τα αλλα ειναι κρυσταλλο και το note μπεζ.

Μια χαρα ειναι τα λευκα του και τα μαυρα του και τα κιτρινα του :p Εξαιρετικη οθονη, η καλυτερη σε galaxy

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα λευκα του και τα μαυρα του και τα κιτρινα του :p Εξαιρετικη οθονη, η καλυτερη σε galaxy

 

και οχι μονο......... ονομα δε λεμε οικογενειες δε θιγουμε.... ε ενταξει με δυνατο ηλιο κανεις απλα τη δουλεια σου... δε θα κατσεις να δεις ταινια το κινητο ειναι οτι καλυτερο... και ειδικα για την οθονη του δε γινεται να χεις παραπονα... εκτος και αν δεν ειναι δικο σου οποτε γκρινιαζεις λογω χομπι... :X

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν διαγράφεις τα μηνύματα που δεν θελεις να περαστούν στο note ώστε να μείωσης τον χρόνο συγχρονισμού .

 

δεν μπορω να κανω κατι γιατι με το που κανω εκκινηση την εφαρμογη στο κινητο αρχιζει να κατεβαζει τα μηνυματα μονο του.

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα το g2 πριν το note νομιζω οτι μπορω να πω κ εγω τη γνωμη μου...η οθονη του lg ειναι καλυτερη στον ηλιο και αυτο το ειχα παρατηρησει και στο x2 που ειχα πριν μερικα χρονια..αλλα η αυτοματη φωτεινοτητα στο lg δεν δουλευει και τοσο καλα..δεν ειναι τοσο αμεση..ενω στο note οταν εχει πολυ φως και η φωτεινοτητα αυξηθει ειναι ευδιακριτη η οθονη του ωστε να μην ενοχλει..οποτε δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι που το κανει χειροτερο απο το lg απλα σε συγκριση ειναι λιγο λιγο καλυτερη του lg..που οπως λεει και ο φιλος παραπανω δεν θα κατσεις στον ηλιο να κανεις ολες της δουλειες σου...(δεν θα αντεξει το κεφαλι σου στον ηλιο καταρχας:) )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την 4.4.2 μου εχει αλλάξει το μενού που επιλεγα τι δικτυο θελω να χρησιμοποιώ! πχ ελεγα lte, 3g, gsm τώρα λεει κατι περιεργα wcdma κλπ! μπορει καποιος να μου εξηγησει τι σημαίνουν αυτά;

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την 4.4.2 μου εχει αλλάξει το μενού που επιλεγα τι δικτυο θελω να χρησιμοποιώ! πχ ελεγα lte, 3g, gsm τώρα λεει κατι περιεργα wcdma κλπ! μπορει καποιος να μου εξηγησει τι σημαίνουν αυτά;

 

Το πρώτο όπως το βλέπεις είναι το 4g, το 2ο από κάτω είναι το 3g και το τελευταίο κάτω κάτω είναι το απλό GSM

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το εχετε παρατηρησει και εσεις οτι στην 4.3 η διαθεσιμη μνημη ραμ ειναι 2,38 ενω στην 4.4.2 παει στο 2,71?

 

Με 4.4.2 τελικά και μένα πήγε από 2,38 που ήταν όταν παρέλαβα το τηλέφωνο στο 2,71! :D

1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

Οτι τα λευκα του ειναι τραγικα πιο σκοτεινα απο τα αλλα με αποτελεσμα σε συνθηκες εξωτερικες να ειναι πολυ χειροτερη η ολη ευκρινεια.

 

Με το s3 με ενοχλουσε σε βαθμο να μη βλεπω. Με το note βλεπω απλα δεν ειναι ευχαριστο. Διαβαζοντας για την υψηλοτατη φωτεινοτητα στα νουμερα οταν μπει στο auto brightness θεωρησα οτι ειναι καπου στα επιπεδα των αλλων συσκευων. Ε τελικα η διαφορα ειναι χαωδης στα λευκα φοντα. Τα αλλα ειναι κρυσταλλο και το note μπεζ.

 

Επειδη ειχα το g2 πριν το note νομιζω οτι μπορω να πω κ εγω τη γνωμη μου...η οθονη του lg ειναι καλυτερη στον ηλιο και αυτο το ειχα παρατηρησει και στο x2 που ειχα πριν μερικα χρονια..αλλα η αυτοματη φωτεινοτητα στο lg δεν δουλευει και τοσο καλα..δεν ειναι τοσο αμεση..ενω στο note οταν εχει πολυ φως και η φωτεινοτητα αυξηθει ειναι ευδιακριτη η οθονη του ωστε να μην ενοχλει..οποτε δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι που το κανει χειροτερο απο το lg απλα σε συγκριση ειναι λιγο λιγο καλυτερη του lg..που οπως λεει και ο φιλος παραπανω δεν θα κατσεις στον ηλιο να κανεις ολες της δουλειες σου...(δεν θα αντεξει το κεφαλι σου στον ηλιο καταρχας:) )

 

 

Παιδιά ή πλάκα κάνετε ή έχετε άλλα Νοτε από το δικό μου.:wacko:

Δεν το πιστεύω ότι έχουμε το ίδιο κινητό.

Το είδα διπλα σε LG G2 σε φως ημέρας επισταμένα .Δεν συγκρίνεται η φωτεινότητα του Νοτε 3 μπροστά στου LG.

Tώρα αν σας ενοχλει η απόχρωση της amoled αυτό είναι άλλο πράγμα,αλλά η διαφορά της φωτεινότητας υπέρ του Νοτε 3 είναι ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Note 3 (ελληνικό από Πλαίσιο, στο δίκτυο της Cosmote) και ακόμα δεν έχω λάβει την 4.4.2. Το ψάχνω καθημερινά και μέσω ΟΤΑ και μέσω Kies... Έστειλα στην Samsung και μου είπαν ότι ναι μεν έχουν βγάλει την 4.4.2 (μέσω ΟΤΑ Cosmote) αλλά την μοιράζει σε κάποια (?) serial numbers συσκευών o update server, και να μην ανησυχώ.. κάποτε θα έρθει η σειρά μου... να περιμένω και να τσεκάρω....

Η ερώτηση είναι η εξής: Όντως έτσι παίζει το update? Υπάρχουν κι άλλοι εδώ σαν κι εμένα (με ελληνικό δηλαδή και στην Cosmote) που είναι ακόμα στην 4.3?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ενας φιλος μου το note 3 και του εχει ερθει η ενημερωση με τα 28 Mb. τον αφηνει κανονικα να κανει το install αλλα εχει και μια επιλογη που λεει για προγραμματισμενες ενημερωσεις. τι ειναι αυτο ? να το πατησει αλλαζει κατι ? ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ενας φιλος μου το note 3 και του εχει ερθει η ενημερωση με τα 28 Mb. τον αφηνει κανονικα να κανει το install αλλα εχει και μια επιλογη που λεει για προγραμματισμενες ενημερωσεις. τι ειναι αυτο ? να το πατησει αλλαζει κατι ? ευχαριστω.

 

Οι προγραμματισμενες ενημερωσεις αν το πατησει ειναι να διαλεξει εκεινος τι ωρα θελει να κανει την ενημερωση κατα την διαρκεια της ημερας η νυχτας.Κατι σαν χρονοδιακοπτης που το ρυθμιζεις εσυ φαντασου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο χρονια συμβιωσης με το iphone 4s ξαναγυρισα στο Android και το Note 3 (το οποιο θα παραλαβω το Σαββατο!!).

Θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις γρηγορες γιατι λογω δουλειας δεν θα μπορω να ψαχτω μεχρι την Κυριακη.Την μουσικη που ειχα στο iphone και τις επαφες απο το icloud πως μπορω να τα μεταφερω στο Note???

Τα υπολοιπα θα διαβασω εδω μεσα 10δες ωρες και θα βγαλω ακρη,αλλα επαφες και μουσικη τα θελω αμεσα ωστε να μπορω να το χρησιμοποιησω το κινητο.

Ευχαριστω!!

Κωνσταντινος..

-nokia 8800 special edition-XDA Flame-htc shift-nokia 8910i-htc touch HD-Blackberry Bold-Htc touch Pro 2-Qtek 9000-Nokia N900-BB Bold 9700-Htc Desire-Htc Desire HD-iphone 4 32gb...4s 64GB..Samsung Note 3-4-9-10+..iPhone 7 Plus..iPhone X 256..iPhone XS Max 512..iPhone 11 Pro Max 512

Link to comment
Share on other sites

Τιε επαφες θα τις κανεις extract απο το icloud σε csv αρχειο..Μετα θα πας στο λογαριασμο σου στο gmail-επαφες και θα τις κανεις import..

Αυτες θα περαστουν αυτοματα στο τηλ σου μολις μπεις στο playstore και πλεον θα συγχρονιζονται εκει.

Οσο για τη μουσικη σου,τη μεταφερεις στον υπολογιστη σου και μετα απλα copy paste στο τηλεφωνο.

Επισης εχω την.εντυπωση οτι βαλεις το samsung kiss στο pc σου,θα κανει import απο itunes τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ή πλάκα κάνετε ή έχετε άλλα Νοτε από το δικό μου.:wacko:

Δεν το πιστεύω ότι έχουμε το ίδιο κινητό.

Το είδα διπλα σε LG G2 σε φως ημέρας επισταμένα .Δεν συγκρίνεται η φωτεινότητα του Νοτε 3 μπροστά στου LG.

Tώρα αν σας ενοχλει η απόχρωση της amoled αυτό είναι άλλο πράγμα,αλλά η διαφορά της φωτεινότητας υπέρ του Νοτε 3 είναι ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ

 

Μιλαω για τα λευκα που ειναι και το background ολων σχεδον των online κειμενων σε σελιδες. Αν δεις την ιδια σελίδα πχ βαλε το google search θα καταλαβεις τη χαωδη διαφορα φωτεινοτητας στο λευκο. Σε αλλα χρωματα πιθανως δε συμβαινει. Αλλα εγω στο λευκο διαβαζω. Σε εσωτερικους χωρους δεν υπαρχει προβλημα προφανως.

 

Μου έκανε τεραστια εντυπωση δεδομενου ότι το στις μετρησεις στο αυτοματο βγαζει πολυ υψηλο νουμερο και στα site ειδικα για οθονες κινητων την βγαζουν κορυφη ακομα και στο θεμα της φωτεινό και της αποδοσης στο φως. Ισως ειναι μονο τα λευκα.

Edited by General_lee
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια υπαρχει καποιος τροπος ωστε να μπορει το κινητο να διαβαζει εφαρμογες ( π.χ πλοηγους κτλπα) απο την επεκτασιμη μνημη εννοω χωρις ροοτ ??? ειμαι στην 4.4.2 και με το διορθωτικο πακετακι ......
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάτοχος note 3 από χθες κι εγώ προερχόμενος από S4! Μια παρατήρηση έχω να κάνω! Στην λειτουργία νύχτας και με ελάχιστο φωτισμό (πχ σε δωμάτιο το μόνο φως που υπάρχει να είναι από την τηλεόραση) όταν πας να βγάλεις φωτογραφία στην οθόνη υπάρχει πολύ θόρυβος και μου βγάζει κάτι παράσιτα περίεργα, γραμμές σε όλη την οθόνη! Μόλις όμως ενεργοποιείται το φλας εξαφανίζονται και η φωτογραφία βγαίνει καθαρή! Είναι κάποιο πρόβλημα της κάμερας ή το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για τα λευκα που ειναι και το background ολων σχεδον των online κειμενων σε σελιδες. Αν δεις την ιδια σελίδα πχ βαλε το google search θα καταλαβεις τη χαωδη διαφορα φωτεινοτητας στο λευκο. Σε αλλα χρωματα πιθανως δε συμβαινει. Αλλα εγω στο λευκο διαβαζω. Σε εσωτερικους χωρους δεν υπαρχει προβλημα προφανως.

 

Μου έκανε τεραστια εντυπωση δεδομενου ότι το στις μετρησεις στο αυτοματο βγαζει πολυ υψηλο νουμερο και στα site ειδικα για οθονες κινητων την βγαζουν κορυφη ακομα και στο θεμα της φωτεινό και της αποδοσης στο φως. Ισως ειναι μονο τα λευκα.

 

Σε ότι και να διαβάζεις η σύγκριση είναι τραγικά υπέρ του Νοτε 3. Αν μάλιστα δεν το είχα δει δεν θα το πίστευα. Άλλο να σε ενοχλεί το λευκό της amoled και άλλο η φωτεινότητα.

Στη φωτεινότητα απλά δεν συγκρίνεται με το LG g2

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κάτοχος note 3 από χθες κι εγώ προερχόμενος από S4! Μια παρατήρηση έχω να κάνω! Στην λειτουργία νύχτας και με ελάχιστο φωτισμό (πχ σε δωμάτιο το μόνο φως που υπάρχει να είναι από την τηλεόραση) όταν πας να βγάλεις φωτογραφία στην οθόνη υπάρχει πολύ θόρυβος και μου βγάζει κάτι παράσιτα περίεργα, γραμμές σε όλη την οθόνη! Μόλις όμως ενεργοποιείται το φλας εξαφανίζονται και η φωτογραφία βγαίνει καθαρή! Είναι κάποιο πρόβλημα της κάμερας ή το έχει παρατηρήσει και κάποιος άλλος;

 

 

απενεργοποίησε το wifi

 

είναι γνωστό πρόβλημα σε λήψεις με χαμηλό φωτισμό αλλά συνήθως γίνεται σε λήψεις βίντεο σε φωτογραφίες πρώτη φορά το ακούω δοκίμασε πάντως

 

Σε κάποιο παιδί του είχαν κάνει αντικατασταση συσκευής γιαυτό το θέμα ψάξε το λίγο

Link to comment
Share on other sites

απενεργοποίησε το wifi

 

είναι γνωστό πρόβλημα σε λήψεις με χαμηλό φωτισμό αλλά συνήθως γίνεται σε λήψεις βίντεο σε φωτογραφίες πρώτη φορά το ακούω δοκίμασε πάντως

 

Σε κάποιο παιδί του είχαν κάνει αντικατασταση συσκευής γιαυτό το θέμα ψάξε το λίγο

 

Το είχα διαβάσει γι αυτή την περίπτωση! Μόλις είδα ότι με το wifi απενεργοποιημένο δεν το κάνει! Το θέμα είναι να πάω για DOA ή στο service κατευθείαν! Χτες το βράδυ το άνοιξα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...