Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια πολλά.

H Cosmote έχει δικό της speedtest server. Λογικό είναι να βγάζει περισσότερο. H Wind παίζει με server άλλων εταιρειών. Πρόσεξε ποιο server χρησιμοποιεις. Εκφράσεις του τύπου "ανάθεμα και αν αυτό είναι 4g" τις λέμε όταν έχουμε χαμηλές ταχύτητες (στην πράξη) κολλήματα και ασταθές σήμα και όχι αν το ping είναι 60ms... Μην γκρινιαζετε για ανυπαρκατα προβλήματα. Φιλικά πάντα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάλυψη τους δρόμους Γιατί σου λέει θα τρακαρουν..Ενώ στην θάλασσα έχει 4g για να έχουν οι επιβάτες.ξύπνια η wind..χαχαχαχαχαχαχα ..που να δεις Β.Ελλάδα σε μια διαδρομή 160 χιλιόμετρα βλέπεις g και αν δεις Ε κάνεις τρελές στον δρόμο,αν πετύχεις δε και Η αστα να πάνε,κάνεις Χριστούγεννα

 

Εγραψες ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ , κλαιω απο τα γέλια ........................ :) ;) ;)

 

Θα υπαρξει επεκταση και βελτιωση του 3G δικτυου της σε περισσοτερες περιοχες στην Ελλαδα , θελω να πιστευω .

 

Καλημερα σε ολους , να περασετε ωραια την δευτερη μερα των Χριστουγέννων ;)

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

H Cosmote έχει δικό της speedtest server. Λογικό είναι να βγάζει περισσότερο. H Wind παίζει με server άλλων εταιρειών. Πρόσεξε ποιο server χρησιμοποιεις. Εκφράσεις του τύπου "ανάθεμα και αν αυτό είναι 4g" τις λέμε όταν έχουμε χαμηλές ταχύτητες (στην πράξη) κολλήματα και ασταθές σήμα και όχι αν το ping είναι 60ms... Μην γκρινιαζετε για ανυπαρκατα προβλήματα. Φιλικά πάντα.

 

Η μια χρησιμοποιει 10 Mhz και η αλλη 20 Mhz

Λογικα τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα με υγεια και καλες γιορτες σε ολους!!!

 

το δειγμα ειναι απο την κυπαρισσια μεσσηνιας. ηταν η πρωτη περιοχη στη πελοποννησο που εβαλε 4G η wind . Τα τεστ εγιναν διαφορες ωρες της ημερας ακομα και τις πρωτες πρωινες ωρες 04:00 -06:00 τα αποτελεσματα πανωκατω τα ιδια

 

WIND 4G

http://i63.tinypic.com/2d98j9s.jpg

 

 

COSMOTE 4G

http://i64.tinypic.com/2qbceqa.png

 

Τα τηλεφωνα με τα οποια εκανα τα τεστ ειναι nokia lumia 930 και microsoft lumia 640 lte.τις καρτες wind και cosmote τις εβαλα διαδοχικα και στα δυο τηλεφωνα

 

Να πω οτι cosmote εφτασε και 60Mbit/s

 

Ενω για την wind αυτο που εχω παραπανω ηταν το ταβανι . Αναθεμα αν το λες 4G στην ένδειξη στα τηλ και μονο. οχι σε ταχυτητα. Και φυσικα στον ιδιο server εγιναv τα τεστ σε ολες τις περιπτωσεις

Αν ανέβεις πάνω στα χωριά όμως κανένας από τους 3 παρόχους δεν έχει πρακτικά internet, αφού κανένας δε δίνει καν 3g

 

Κάθε φορά που πάω προς τα κει λόγω γυναίκας αποκόβομαι από το πολιτισμό

 

Ναύπλιο που είμαι τώρα έχει 4g όχι γρήγορες ταχύτητες αλλά για να κάνω τη δουλειά μου είναι μια χαρά

 

Στο χωριό μου κοντά στο Αίγιο ανέκαθεν τα πήγαινε περίφημα η wind (πολύ καλύτερα από κοτε μάλλον λιγότερου φόρτου αφού ελάχιστοι έχουν) και καλύτερο σήμα σε κάποια δύσκολα σημεία

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Η μια χρησιμοποιει 10 Mhz και η αλλη 20 Mhz

Λογικα τα αποτελεσματα.

 

Γιατί λογικό; μόνο εγώ τελικά είμαι που δε καταλαβαίνω πως συνδέεται το speediest με τo φάσμα. Να πω ότι η Ελλάδα ήταν και καμιά χώρα με υψηλή κίνηση δεδομένων να το καταλάβω. Επιπλέον η Wind uses everything. 800/1800/2600. Απλά στην μια περίπτωση ο φίλος μετράει lan ενώ στην άλλη Internet.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λογικό; μόνο εγώ τελικά είμαι που δε καταλαβαίνω πως συνδέεται το speediest με τo φάσμα. Να πω ότι η Ελλάδα ήταν και καμιά χώρα με υψηλή κίνηση δεδομένων να το καταλάβω. Επιπλέον η Wind uses everything. 800/1800/2600. Απλά στην μια περίπτωση ο φίλος μετράει lan ενώ στην άλλη Internet.

 

Μάλλον είσαι ο μόνος ... Από εκεί και μετά ότι του κατέβει του καθένα :)

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάτω από 25 δεν πιάνω πουθενά στην Πελοπόννησο εκτός και είναι ασθενες το σήμα... ένα test. http://www.speedtest.net/my-result/a/1631864230[/url]

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ κάτω από 25 δεν πιάνω πουθενά στην Πελοπόννησο εκτός και είναι ασθενες το σήμα... ένα test. Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/1631864230

Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν 10 λεπτα περασα απο την Μακρυνιτσα και τωρα ειμαι στην Πορταρια , οπου και στα δύο αυτα ιδιαιτερα τουριστικά και κοσμοπολιτικα χωρια του Πηλιου , υπαρχει 4G καλυψη ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 3 δικτυα παρακαλω , με την Wind να εχει το ΜΕΓΙΣΤΟ 2/4 μπαρες σημα (οχι παραπανω) , στο 4G tablet μου , απο το οποιο σας γραφω αυτην την στιγμη .

 

ΜΠΡΑΒΟ στην Wind και ΜΑΚΑΡΙ να συνεχισει ετσι , ΔΥΝΑΤΑ ;)

 

Μολις εκανα και μια μετρηση του Wind 4G στην Πορταριά του Πηλίου με 2/4 μπαρες σημα :

 

Ping 44ms , Download : 9,91 mbps , Upload : 3,50 mbps

 

Χαμηλες ταχυτητες για 4G ειναι γεγονος και αληθεια , αλλα ειναι σχετικα αρχη ακομα για την Wind στο 4G , γενικα στην Ελλάδα .

 

Θα βελτιωσει τις ταχυτητες της στο αμεσο και εμεσο μελλον , πιστευω .

Edited by SUMMER_2000
Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν 10 λεπτα περασα απο την Μακρυνιτσα και τωρα ειμαι στην Πορταρια , οπου και στα δύο αυτα ιδιαιτερα τουριστικά και κοσμοπολιτικα χωρια του Πηλιου , υπαρχει 4G καλυψη ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 3 δικτυα παρακαλω , με την Wind να εχει το ΜΕΓΙΣΤΟ 2/4 μπαρες σημα (οχι παραπανω) , στο 4G tablet μου , απο το οποιο σας γραφω αυτην την στιγμη .

 

ΜΠΡΑΒΟ στην Wind και ΜΑΚΑΡΙ να συνεχισει ετσι , ΔΥΝΑΤΑ ;)

 

Μολις εκανα και μια μετρηση του Wind 4G στην Πορταριά του Πηλίου με 2/4 μπαρες σημα :

 

Ping 44ms , Download : 9,91 mbps , Upload : 3,50 mbps

 

Χαμηλες ταχυτητες για 4G ειναι γεγονος και αληθεια , αλλα ειναι σχετικα αρχη ακομα για την Wind στο 4G , γενικα στην Ελλάδα .

 

Θα βελτιωσει τις ταχυτητες της στο αμεσο και εμεσο μελλον , πιστευω .

 

Είχα πάει πριν χρόνια με Wind πάλι στο κινητό και δεν είχε καλό σήμα ... οπότε υπάρχει βελτίωση και αυτό είναι το θετικό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάτω από 25 δεν πιάνω πουθενά στην Πελοπόννησο εκτός και είναι ασθενες το σήμα... ένα test. http://www.speedtest.net/my-result/a/1631864230[/url]

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ κάτω από 25 δεν πιάνω πουθενά στην Πελοπόννησο εκτός και είναι ασθενες το σήμα... ένα test. Check out my Ookla Speedtest result. What's your speed? http://www.speedtest.net/my-result/a/1631864230

 

Ο μεσος ορος είναι γυρω στα 30 για ολες. Μονο σε κεντρικες πλατειες βλέπεις στην επαρχια κατά μεσο ορο γυρω στα 60mbps.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεται την διαφορα...Θεσσαλονικη ανατολικα,μεσα στο σπιτι επιανα παντω 2G,πλεον με το 4G πιανω 4Mbps down and 0.68 up.

Μιλαμε για μερα με τη νυχτα !!!

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Βολτίτσα στην Ν.Αγχίαλο Βόλου. Εκεί δεν έχει φτάσει ακομα το 4G απ'ότι φαινεται.

 

http://s16.postimg.org/s6aiv1l91/IMG_0179.png

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λογικό; μόνο εγώ τελικά είμαι που δε καταλαβαίνω πως συνδέεται το speediest με τo φάσμα. Να πω ότι η Ελλάδα ήταν και καμιά χώρα με υψηλή κίνηση δεδομένων να το καταλάβω. Επιπλέον η Wind uses everything. 800/1800/2600. Απλά στην μια περίπτωση ο φίλος μετράει lan ενώ στην άλλη Internet.

Με τα 20 έχεις να μοιρασεις στην περιοχή απο έναν σταθμό 100+.

Με τα 10 το πολύ 35.

Link to comment
Share on other sites

Με τα 20 έχεις να μοιρασεις στην περιοχή απο έναν σταθμό 100+.

Με τα 10 το πολύ 35.

 

Είναι πολύ πιο πολύπλοκο από ότι το βλέπεις. Δεν ισχύει αυτό που λες. Είναι πολύ χοντρικό και είναι εμπειρικός κανόνας.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιο πολύπλοκο από ότι το βλέπεις. Δεν ισχύει αυτό που λες. Είναι πολύ χοντρικό και είναι εμπειρικός κανόνας.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Αν έχεις κουράγιο και διάθεση εξήγησε το θα κάνει καλό σε όσους ενδιαφέρονται να μάθουν.

 

(Προσωπικά δεν μπαίνω ξανά στην διαδικασία να κάτσω να το κάνω γιατί έχω φάει πολύ χρόνο εξηγώντας στο forum και τελικά η βαριούνται να τα διαβάσουν ή μετα από λίγο αφού δείχνουν ότι τα έχουν καταλάβει και να σεβαστούν τουλάχιστον τον χρόνο που ξόδεψε κάποιος για να τους το εξηγήσει αρχίζουν τα δικά τους. Είναι θέμα νοοτροπίας δυστυχώς).

 

Αν θέλουν οι mod ας μα δώσουν την πρόσβαση να ανανεώνουμε ένα θέμα του forum για να καθόμαστε να τα γράφουμε και μετα να τα ανανεώνουμε όταν αλλάζει κάτι. Ειδάλλως δεν αξίζει γιατί μετά από μερικά post χάνονται μέσα στα θέματα….

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιο πολύπλοκο από ότι το βλέπεις. Δεν ισχύει αυτό που λες. Είναι πολύ χοντρικό και είναι εμπειρικός κανόνας.

 

Δεν είναι εμπειρικος κανόνας.

Έχεις 1 σταθμο με 1 χρήστη

Είναι δυνατόν να Έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα στα 10;

 

Σε live συνθήκες η cosmote Έχει τουλάχιστον διπλάσιους σταθμούς από τη wind και σε όλους διπλάσιο bandwith.

Θεωρητικά και πρακτικά τα νούμερα βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εμπειρικος κανόνας.

Έχεις 1 σταθμο με 1 χρήστη

Είναι δυνατόν να Έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα στα 10;

 

Σε live συνθήκες η cosmote Έχει τουλάχιστον διπλάσιους σταθμούς από τη wind και σε όλους διπλάσιο bandwith.

Θεωρητικά και πρακτικά τα νούμερα βγαίνουν.

 

Πολύ ανακριβές μιας και δε μιλάμε για ενσύρματες αλλά για ασύρματες επικοινωνίες, και εκεί μόνο ντετερμινιστικά δεν είναι τα πράγματα.

Εσύ υποθέτεις: ίδιο φάσμα για: ίδια συχνότητα, ίδιο επίπεδο σήματος, ίδιο επίπεδο παρεμβολών, ίδιο επίπεδο θερμικού θορύβου, μία κεραία, ίδιο επίπεδο διαλείψεων, ίδια τερματική συσκευή, ίδιο αλγόριθμο κατανομής πόρων, ίδιο εξοπλισμό, ίδιο backbone, ίδιο configuration.

Ναι, τότε με μεγαλύτερο φάσμα μπορείς να πετύχεις μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

Εάν λοιπόν βγάλουμε όλες αυτές τις υποθέσεις, που για να τις έχεις όλες μαζί πρέπει να χτυπήσεις Joker άμεσα, τότε το φάσμα είναι απλά μια παράμετρος που επηρρεάζει τη χωρητικότητα του δικτύου, αλλά δεν είναι απόλυτα καθοριστική για τις ταχύτητες.

Σχεδόν όλα τα παραπάνω που ανέφερα επηρρεάζουν την διαμόρφωση των φερόντων στο LTE (το backbone όχι αλλά και εκεί μπορείς να παίξεις με QoS settings). Τι είναι διαμόρφωση φέροντος; Συνδέεται άμεσα με τον αριθμό των bits που κάθε Resource Block (minimum transfer unit in LTE) μπορεί να μεταφέρει. Το LTE (το απλό, όχι το modified) υποστηρίζει 4-QAM (shifted QPSK ;)) , 16-QAM, 64-QAM modulation level που σημαίνει 2 4 ή 6 bits per second. Το επίπεδο διαμόρφωσης επηρρεάζεται άμεσα από το σηματοθορυβικό λόγο (καθαρό σήμα στη συσκευή σου, μετά το signal processing gain). Και εκεί είναι που εμπλέκεται άμεσα το επίπεδο σήματος. Όσο καλύτερο επίπεδο σήματος έχεις, τόσο καλύτερα επίπεδα διαμόρφωσης μπορεις να πετύχεις (ας αφήσουμε τις διαλείψεις απ'έξω παρακαλώ γιατί δε θα μπορέσουμε να συζητήσουμε τις ντετερμινιστικές παραμέτρους μετάδοσης σήματος)

 

Θα πάρω δύο ακραίες περιπτώσεις. Στην ίδια κεραία έχουμε 2600MHz και 800MHz και έχουμε διαθέσιμα 20MHz (100 RB) kai 10ΜΗz (50 RB), και FDD transmission.

Ας υποθέσουμε τότε ελεύθερο χώρο και απόσταση 2ΚΜ από το σταθμό βάσης με ίδιο κέρδος για όλες τις κεραίες

@2600: Free Space Path Loss: 94.76 dB

@800: FSPL: 85.52 dB

Περίπου 10dB gain για το 800άρι. Με αυτά τα 10dB άνετα κάνεις το άλμα από QAM σε 64QAM ή τουλάχιστον σε υποσύνολο των φερόντων...και τσουπ.... τα 10MHz σου βγάζουν μεγαλύτερη ταχύτητα και τρελαίνονται στην Cosmote που έριξαν τόσα χρήματα στο LTE και ξέχασαν να βάλουν τη βασική συχνότητά του. Και μιλάμε για εξωτερικό χώρο, γιατί αυτό αποτελεί σενάριο ρουτίνας σε εσωτερικό χώρο.

 

Η παραπάνω προσέγγιση είναι εξαιρετικά απλοική και δεν έχει κάποια σχέση με το πως υπολογίζεται η χωρητικότητα δικτύου σε σύγχρονα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Συνήθως εκεί εμπλέκονται χάρτες υψηλής ακρίβειας, μοντέλα μετάδοσης και διαλείψεων. Ακόμα και οι καιρικές συνθήκες και η κινητικότητα του περιβάλλοντός σας επηρρεάζουν την ποιότητα επικοινωνίας. Διάφοροι αστάθμητοι παράγοντες επηρρεάζουν τις ταχύτητες επικοινωνίας. Το φάσμα είναι μία παράμετρος χωρητικότητας και όχι καθοριστική.

 

Πάντως takeovernet δε καταλαβαίνω γιατί υποθέτεις ότι η Wind χρησιμοποιεί μόνο 800MHz. Το καλοκαίρι στη Δυτική Ελλάδα είδα πάρα πολλές τρίμπαντες (800.1800.2600) σε πολλές περιοχές. Στη θάλασσα ναι, κοιτάνε μόνο 800άρες. Αλλά στις πόλεις και σε άλλα σημεία πολλές τρίμπαντες...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η Wind εχει ολους τους παραογοντες σουπερ ρυθμισμενους, η Cosmote εχει την super γαντεμια που ολα πανε στραβα και μονο η ασφαλεια δεν εχει καει, η Wind εκπεμπει σε 10Mhz η Cosmote 20Mhz, και επομενως η διαφορα που ρωτουσε ο φιλος πιο πανω (30 με 100) οφειλεται μονο και μονο στον OOKLA server?:X

Δηλαδη και ετσι να το παρεις, μου λες οτι η Wind εχει bottleneck στην εξοδο προς το inernet?:X

 

Σε καθε περιπτωση το τυπικο δικτυο της Wind ειναι 10Mhz και της Cosmote 20Mhz.

Επομενως το max 35 με 100 ειναι αναμενομενο.

Link to comment
Share on other sites

Κεντρικό Ανατολική Μακεδονία Εγώ πάντως είμαι πάντα με την γκαντεμικη την γερμανική στο +50 στο κατέβασμα και με την οπου φυσάει ο άνεμος πάω..οριακά στο 1.5 μέσο όρο..το καλύτερο που εχω πετύχει είναι 12,30 στην Ξάνθη τα χαράματα..Ενώ στην πράσινη 119+ στα Άνω βρασνά 9 το πρωί..δεν ξέρω τι κάνει τα speedtest η πράσινη μα η διαφορά φαίνεται τεράστια στο κατέβασμα σε ταχύτητα στο σπίτι που εχω μέσο όρο πανω απο 16.50

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που έφυγα από Αθήνα για τις γιορτές, σε όλη τη διαδρομή τσέκαρα συνεχώς για το 4G της WIND. Στη Λεωφόρο Αθηνών από τη διασταύρωση με τη Λ.Κηφισού και προς το Περιστέρι-Χαϊδάρι, δεν έχει καθόλου 4G... Στο Χαϊδάρι τα ίδια, μόνο κοντά στο Δαφνί είδα για λίγο 4G και μετά χάθηκε. Στο ναυπηγείο Σκαραμαγκά, μόνο EDGE!!! Ελευσίνα και Μέγαρα μόνο Η+(φαίνεται και από το χάρτη της WIND στην Αττική).

 

4G είδα ξανά όταν πλησίαζα στον Ισθμό της Κορίνθου! Υπάρχει τεράστιο κενό σε 4G από το Περιστέρι Αττικής έως τον Ισθμό... Υποτίθεται πως οι άνθρωποι που ταξιδεύουν, θα θέλουν να "παίξουν" με το κινητό τους, οπότε θα έπρεπε να είχε φροντίσει γι' αυτό η WIND, σε αυτούς τους δρόμους... Μετά το ναυπηγείο, έπαιζε αρκετά με το παλιό 3G (σκέτο H, με ταχύτητες 1-2 Mbps) και έβλεπα πολύ EDGE επίσης... Φαίνεται η WIND δεν έχει ακόμα χρησιμοποιήσει τις υποδομές της Vodafone στην Αττική, για να βάλει παντού 4G... :p

 

Από τον Ισθμό έως τη Σπάρτη, η κάλυψη H+ και 4G είναι πολύ καλή, με εξαίρεση κάποια ελάχιστα σημεία. Στο ΣΕΑ Σπαθοβούνι, είχα 1 σκάλα EDGE!! Άλλο πρόβλημα υπάρχει στον Ε961, όταν περνάμε κάτω από το χωριό Βουτιάνοι στη Λακωνία, το σήμα χάνεται εντελώς και οι κλήσεις πέφτουν, αλλά νομίζω πως εκεί έχουν όλες οι εταιρίες πρόβλημα, ακόμα και η Cosmote...

 

Τέλος, μέσα στη Σπάρτη μέτρησα προς το παρόν 3 κεραίες WIND 4G... Το μόνο σημείο που δεν έχω ερευνήσει ακόμα, είναι το Β.Δ. τμήμα της πόλης... :p

 

Φίλε κάτι δεν λες καλά!

Κάνω τη διαδρομή Χαϊδάρι - Κέντρο καθημερινά λόγω δουλειάς.

Σε όλο το μήκος της Λεωφόρου Αθηνών η ένδειξη 4G δεν σβήνει για κανένα λόγο από την οθόνη του κινητού μου.

Ειδικά στο ύψος της Carrefour της Αθηνών, έχει 4G+.

Όσο για το Χαϊδάρι, μιας και είμαι κάτοικος, δεν πέφτει η ένδειξη κάτω από 3/5 4G.

Τέλος, ούτε στο Περιστέρι έχω παρατηρήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η Wind εχει ολους τους παραογοντες σουπερ ρυθμισμενους, η Cosmote εχει την super γαντεμια που ολα πανε στραβα και μονο η ασφαλεια δεν εχει καει, η Wind εκπεμπει σε 10Mhz η Cosmote 20Mhz, και επομενως η διαφορα που ρωτουσε ο φιλος πιο πανω (30 με 100) οφειλεται μονο και μονο στον OOKLA server?:X

Δηλαδη και ετσι να το παρεις, μου λες οτι η Wind εχει bottleneck στην εξοδο προς το inernet?:X

 

Σε καθε περιπτωση το τυπικο δικτυο της Wind ειναι 10Mhz και της Cosmote 20Mhz.

Επομενως το max 35 με 100 ειναι αναμενομενο.

 

Αν δε κάνω λάθος σου απάντησα στο θέμα που έθεσες με τo φάσμα, και σου λέω ότι είναι ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΟ να εκτιμάς τη χωρητικότητα μόνο με το φάσμα, γιατί αυτό είναι ανακριβές. Δεν είπα ότι η Wind έχει τα πάντα ρυθμισμένα και η ΚΟΣΜΟΤΕ τα πάντα αρύθμιστα. Απλά η WIND μπορεί να χτυπήσει άνετα μεγαλύτερες ταχύτητες με μικρότερο φάσμα, καθώς αυτό εμένα προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Μπορεί κάποιοι να το πιστεύουν. Αν ένα δίκτυο είχε 20MHz σε μια συχνότητα και η άλλη 10 MHz στην ίδια συχνότητα και βάζαν την ίδια κεραία τότε με την ίδια κίνηση το δίκτυο προφανώς θα συμπεριφερόταν καλύτερα σε αυτόν που έχει μεγαλύτερο φάσμα. Και πάλι σε κάποιες περιπτώσεις δε θα ήταν ντετερμινιστικό (πχ αν η γειτονική κυψέλη συμπεριφερόταν περίεργα).

 

Και κάτι άλλο: εγώ προσωπικά βλέπω 800MHz/1800MHz/2600MHz από Wind. Αυτό είδα το καλοκαίρι. Σπάνια έβλεπa only 800MHz. Για να τελειώνει αυτή η ιστορία. Είδα και 10MHz 1800 κεραίες, και 20MHz FDD @ 2600. Λευκάδα.

 

Στα του speedtest τώρα. Όταν χρησιμοποιείτε server της εταιρείας βλέπετε ταχύτητα από την κεραία μέχρι το server. Όταν χρησιμοποιείτε server εντελώς διαφορετικό τότε αρχίζετε και μετράτε ταχύτητα. Τις ξέρουμε τις παγαποντιές της Cosmote και της κάθε Cosmote με Servers και High QoS Priority όταν κάνεις τεστ. Κάτι σαν τις ψευτιές της Samsung με τα benchmarks... Βάζεις άλλο σερβερ και σέρνεται. Φοβερό δίκτυο. Κλαπ κλαπ.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μολις τώρα.... στην Ασπροβάλτα με τον server της cosmote Θεσσαλονίκη...a35ee28ce7bb2fa38edff65a97b5ca33.jpg

Και με τον server στην Βουλγαρία και έναν ακόμη στην Βέροια μου βγάζει τα παρακατωd8db265299a2f43c1665adece6fe0202.jpg...Δεν θέλω να ανεβάσω με wind Γιατί θα μου πείτε ότι κάνω προπαγάνδα.Δεν ξέρω για χωρητικοτητες,φάσματα κτλ.Αλλά συνήθως μετράω είτε με Βέροια είτε με Αθήνα είτε με Βουλγαρία,τα νούμερα είναι πανομοιότυπα..3 γραμμές σήμα μέσα στο σπίτι.Η wind από το μπαλκόνι πέφτει σε Ε

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με Cosmote στο Βόλο πάνω από 25Mbps δεν είχα φθάσει το καλοκαίρι. Το ίδιο και στην Λευκάδα. Μόνο Αθήνα είδα καλύτερα αποτελέσματα - ακόμα και 100άρι - αλλά ήμουν Αύγουστο εκεί που η Αθήνα ήταν άδεια.

 

Στα Σύβοτα όλο βλάβες είχε, το ίδιο και στην Κέρκυρα. Περνούσε βροχή και το κινητό δεν είχε σήμα. Το ξέρω γιατί το εταιρικό μου από Σουηδία έκανε roaming με Cosmote/Vodafone. Και έχω 1GB/day in roaming και τεστάρω τα δίκτυα. Για εμένα στο Ιόνιο ήταν

1) Wind (>35Mbps all the time around)

2) Vodafone (20 Mbps average)

3) Cosmote (around 20Mbps average) αλλά με πολύ χειρότερη κάλυψη και σταθερότητα από Vodafone.

 

Το ότι είναι σε μια περιοχή καλή μην προσπαθείτε να αποδείξετε ότι έχει και καλό δίκτυο. Τραγικό είναι, όπως και τα άλλα στην Ελλάδα. Απλά δεν έχει κίνηση γιατί τα πακέτα δεδομένων είναι πανάκριβα. Τώρα με τη Victus θα δούμε προκοπή...

 

ps: βρήκα ένα speedtest από Λευκάδα, Πόρτο Κατσίκι. Στο ίδιο σημείο η Cosmote είχε μόνο EDGE. Από την παραλία με αγάπη.

 

http://www.speedtest.net/my-result/a/1396467090

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@mixtri

Πριν λίγες μέρες (τελείωνε ο μήνας και είχα ΜΒ για να ξοδέψω.....!) έκανα 2-3 τεστ με Cosmote Νέα Σμύρνη και 3 γραμμές!Ορίστε τα αποτελέσματα (όχι.....δεν είχε συνδεθεί με server της cosmote):

http://www.speedtest.net/my-result/a/1629774106

 

Τους έκραξα για την μπιιιιιπ που μου έκαναν με το συμβόλαιο αλλά κάποια πράγματα δεν αλλάζουν εύκολα!Μας αρέσει δεν μας αρέσει η συνολική κάλυψη της Cosmote αλλά και η ταχύτητα είναι καλύτερη!Και γενικά οι τιμές είναι λίγο πιο ακριβές!Από'κει και πέρα ας επενδύσει κάτι παραπάνω η Vodafone (γιατί είναι και αυτή αρκετά ακριβή και ΔΕΝ δικαιολογείται με βάση την κάλυψη και την ποιότητα!!!) όπως κάνει η Wind (αν και άργησε αρκετά!) αλλά ταυτόχρονα είναι η πιο φθηνή και να μην μείνει μόνο στην κοινοπραξία της επαρχίας VICTUS (VODAFONE-WIND)!

Edited by runner

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έκανε συνεργάτης ένα τηλέφωνο στην υποστήριξη για να ρωτήσει για αναβάθμιση 4g σε ανατολική Μακεδονία και Θράκη και τον γειώσανε.

 

Δεν υπάρχει καν στο πλάνο αναβάθμισης. Αυτό σημαίνει κουκουρουκου το όλο θέμα. Μάλλον αυτές οι περιοχές θα πάνε για 2017 από ότι φαίνεται. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...