Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό είναι στην Εθν. Αμύνης;

 

Ναι αυτό είναι.

 

Πύργος ΟΤΕ τώρα... Με wind 25/36

 

Με πράσινη 120/50

 

Υπερ ευχαριστημένος είμαι φυσικά με τη Wind και το ποσό γρήγορα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Προσθηκη b3 (5mhz) στη πολη του Αργους (νομος αργολιδας).

Απο τον Απριλιο του '16 εως και πριν ~3εβδομαδες ειχε μονο b20. Απο τα dbm μαλλον το b3 ειναι περιφερειακα ειτε εκτος της πολης.

Οι μετρησεις ειναι σε εξωτερικο χωρο στο κεντρο της πολης:

 

http://i.imgur.com/TEV9bcH.jpghttp://i.imgur.com/xz0Z6sW.jpg

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Είχα πολλούς μήνες να μετρήσω με WIND στην επαρχία. Σήμερα έβαλα κάρτα στην Q και πήρα δωρεάν GB.

 

Στο μικρό χωριό του πατέρα μου λίγο έξω από την Σπάρτη.

 

Με 1800:

 

%5Bimg%5Dhttp%3A//i65.tinypic.com/2hya2j8.jpg[/img]

 

Με 800 (4/5 σήμα):

 

http://www.speedtest.net/android/3040420453.png

 

Η WIND είναι σταθερά 2η σε ταχύτητες εδώ και έχει τα καλύτερα Ping. Υπάρχει όντως διαφορά στο σερφαρισμα, σε σχέση με τις άλλες, σαν να έχω ξαφνικά άλλο, πιο γρήγορο κινητό. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πίνεται πρέπει να είναι καταπληκτικό....πάρε το αυτοκίνητο με δύο κινητά και ξεκινα απο Αθήνα να πας Έβρο να σου πω εγω ..Στα 3/5 της διαδρομής θα βλέπεις το μαγικό G,ούτε καν Ε...Πρόσφατα γύρισα από ξανθη Ασπροβάλτα...είδα και άλλος έγραψε για μαγική κάλυψη..Και μου έπεσαν τα μαλλιά.να μην μιλήσω για παραλιακή εθνικη Καβάλας Ασπροβάλτας..Εκεί πάσχει και η cosmote αλλά όχι σαν της άλλες δυο

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευτυχώς που εκεί στην Σουηδία εχετε τόσο καλή ενημέρωση για την wind και το δίκτυο της στην Ελλαδα γιατί εμείς εδώ είμαστε τσομπαναρεοι...Έχω κλειδωσει τα κινητά στο 2g και φταίει η wind που κατεβαίνουμε απο Αθήνα Θεσσαλονίκη και μετά πάμε ορεστιαδα και δεν βλεπουμε LTE η Η...Επίσης τα λέτε τόσο όμορφα και επιστημονικά..

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ξερω φιλε μου , το σχολιο μου αφορουσε το ξεχειλωμενο 4g (αλλα και 3g) μπλε χαρτη παραφωνια. Καθε 1-2 εβδομαδες πηγαινοερχομαι πλεον αθηνα- ανατολικη πελοποννησο και βλεπω τι γινεται η' δεν γινεται στην συνεχομενη καλυψη (ιδιως μετα τη Κορινθο).

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων για την ταχύτητα που σβήστηκε 2 φορές... Στα δικά μας τώρα:

Λίγες μέρες ακόμα για την Πιερία...

Διαδρομή Ορεστιάδα - Ηγουμενίτσα:

Από Ορεστιάδα μέχρι μετά την Αλεξανδρούπολη εκεί πριν τις στροφές 4G αδιάλειπτο μετά 2G για 1.5km μετά εκεί στο κόμβο για Σαππες πάλι 4G μέχρι τα διόδια πριν την Ξάνθη μετά για 6.2km πάλι 2G και ακριβώς πριν τον Κόμβο της Ξάνθης μέχρι Ασπροβαλτα 4G μετά πάλι 2G για 3.4km πριν την Μεγάλη Βολβη μετά το παλιό 3G μέχρι και μετά τον Λαγκαδά που τελειώνει η ανηφόρα μετά παλι 4G καμπάνα μέχρι τα διόδια Μελγαρων και το 4G φτάνει μέχρι τον Κόμβο Αλεξανδρείας (4G only) μετά λίγο παλιό 3G για 2km μετά 2G μέχρι πριν τον Κόμβο Βέροιας για λίγο βγάζει 3G παλιό μετά μεχρι τον Κόμβο Κοζάνης όλη η διαδρομή μαζί με τα τούνελ Επίσης 2G εμφανίζεται για λίγο 3G και πάλι 2G μέχρι πριν τα Σιάτιστα μετά 4G μέχρι Ηγουμενίτσα σε όλη την διαδρομή με μικροδιακοπες στα τούνελ Που βγάζει 3G κατά τα αλλα όπου έχει 4G είναι αδιαλειπτο... Έχει κάνει άριστη δουλειά η wind... Λίγο στα μέρη μας να στήσει να φύγει το μεγάλο κενό...

Διαδρομή Ευζωνοι - Μαλγαρα:

Από Ευζωνοι μέχρι πριν τον Κόμβο Πολυκάστρου 2G εμφανίζεται για λίγο παλιό 3G και Επίσης για λιγο 4G απο Κιλκις και μετά πάλι 2G μέχρι πριν τον Άγιο Αθανάσιο όπου βγάζει 4G μέχρι τα Μαλγαρα...

Διαδρομή Κόμβο Αλεξανδρείας - Κόμβο Λεπτοκαρυάς:

Από τον Κόμβο Αλεξανδρείας με 4G only βγάζω μια γραμμή 4G εν συνεχεία με μικροδιακοπες μέχρι πριν το τούνελ Κατερίνης μετά στο αυτόματο πάει Η+ Επίσης στο αυτόματο Από Κόμβο Αλεξανδρείας βγάζει Επίσης 4G μέχρι Κόμβο Αιγινίου πέφτει λίγο στο παλιό 3G ξαναπάει 4G Από Κόμβο Μακρυγιαλου μέχρι μετά τον Κορινο όπου πέφτει Η+ μέχρι Λεπτοκαρυά... Όταν έρθει 4G θα γίνει εκ νέου μέτρηση... Όλα αυτα Από galaxy j5 16 ...

Υστερόγραφο: Στο τούνελ Κατερίνης δεν έχει καθόλου σήμα επειδή μόνο η wind δεν έβαλε ακόμα κεραία εκεί ενω οι άλλες 2 έχουν κανονικά...

Από Θεσσαλονίκη μέχρι Ποτιδαια Χαλκιδικής αδιαλειπτο 4G και σε όλη την Χαλκιδική Έχω δει 4G όπου κι αν πάω...

Τέλος Έχω δει 4G στην Φλώρινα μόνο μέσα στην Πόλη...

Για άλλες διαδρομές μείνετε προσεχώς εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Τα φρεσκότατα επίσημα νέα που έχω μάθει είναι ότι οι αναβαθμίσεις συνεχίζονται σε Κατερίνη και Θεσσαλονίκη και γίνονται και στον νομό Αργολίδας. Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό εδώ και λίγη ώρα όλο το δίκτυο στην Κατερίνη.
Link to comment
Share on other sites

Αθήνα Αλεξανδρούπολη πάντως που ανέβηκα πριν 2 μέρες ίντερνετικο ραδιόφωνο με wind ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ χωρίς διακοπές. Αναγκαστικά το έβαλα μέσω της πράσινης και έπαιζε σε όλο το δρόμο ασταμάτητα...
Link to comment
Share on other sites

@cocu Όταν κάνουν τεστ βγαίνει ως 65535 Δηλαδή αόρατη εταιρία κι Όχι 20210 κάτι σαν dummy load αν το ψάξει κάποιος... κάτι κινείται αυτή την ώρα πάντα τα τεστ γίνεται σε ώρες που όλοι κοιμούνται και δεν χρησιμοποιούν το κινητό...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@djtony σίγουρα οι διακοπές οφείλονται στο 3G και E που βρίσκεις στο δρόμο ενώ Όταν βρίσκεις 4G δεν έχεις θέμα... λίγη υπομονή ακόμα... Για Ραδιόφωνο δεν λέει ακόμα μέσω wind... YouTube κάτι έλεγε...

 

 

 

Έκτακτο:

Άν Και το ψιλιαζομουν αυτές τις 2 νυχτες ότι και παίζεται όντως κάτι παίζεται...!!!

Φωτο από το σπίτι μου Που αυτή τη στιγμή βλέπει μακρινές κεραίες Γιατί αυτή την στιγμή είναι εκτός η Νάουσα η Βέροια η Σκυδρα η Έδεσσα και βλέπω Λειανοβεργι που είναι μετά την Αλεξάνδρεια την κεραία του Δέλτα στο Νόμο Θεσσαλονίκης με έρχεται και Από Καλλικράτεια κάποιες φορές και Επίσης η κεραία της Αλεξάνδρειας μια ανοίγει μια κλείνει... κάτι τεστ παίζει να κάνουν κι εδώ τώρα...

 

 

 

Οι κεραίες που πιάνω συνήθως στο χωριό...

 

 

 

 

Sorry για τα πολλά μηνύματα εδώ δε ξέρουμε πως θα εξελιχθεί η βραδιά αυτή τη στιγμή βλέπει μόνο μια κεραία και δυστυχώς δεν κάνει καμία κλήση τις πετάει έξω... Όλες τεστ κάνουν Τελικά τέτοια ώρα.. . Κοιτάω για Η τίποτα κοιτάω για 4G Επίσης τίποτα... Να δούμε τι θα γίνει... Για την ώρα Καλό βράδυ σε όλους... Για οτιδήποτε νεότερο θα στείλω...

 

Από χθες το βράδυ Απλα έκαναν τεστ ειχα βαλει ενα logging Πρόγραμμα και σε 4G only αλλα μέσα στη νύχτα δεν άνοιξαν καθόλου το 4G ακόμα... Κατά τα αλλα μιας που τώρα ξύπνησα είδα ότι όλες οι κεραίες επανήλθαν...

Edited by XP130TD
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Τα φρεσκότατα επίσημα νέα που έχω μάθει είναι ότι οι αναβαθμίσεις συνεχίζονται σε Κατερίνη και Θεσσαλονίκη και γίνονται και στον νομό Αργολίδας.

Στο Αργος μπηκε (5mhz) b3 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7260914#post7260914

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

@AntonisDedos92 Δε χρειάζεται να γράφεις τόσα μηνύματα. Αν το τελευταίο μήνυμα είναι δικό σου, απλά κάνε Τροποποίηση. Νομίζω πως και με αυτό τον τρόπο, πάλι φαίνεται σε εμάς ότι υπάρχει νέο μήνυμα και μπαίνουμε, ακόμα και αν δε σχολιάσει κανείς μετά από σένα.

 

Επίσης, επειδή φαίνεσαι νέος στο φόρουμ, οτιδήποτε άλλο γράφεται εκτός από 4G εδώ, είναι Offtopic (εκτός θέματος) και οι διαχειριστές το σβήνουν.

 

Πάντως φαίνεται να έχεις πολλές γνώσεις. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. :)

 

Για 2G/3G υπάρχει αυτό το θέμα:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7260524

 

Υ.Γ. Αυτή η εφαρμογή με το γκρι-κίτρινο που ανεβάζεις εικόνες, ποια είναι;

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο ότι έχουμε δοκιμαστικές μετρήσεις, αλλά που ακριβώς είναι οι δοκιμές? Από περιέργεια. Γιατί έχω δοκιμάσει όλη την εβδομάδα , κέντρο Κατερίνης , παραλία, Κορινό, Βόρεια Πιερία μέχρι Αιγίνιο, και Νότια μέχρι Παντελεήμονα, και δεν είδα καθόλου 4g.

Η πρώτη μέτρηση είναι απο την διασταυρωση Κονταριώτισσας με επαρχιακή οδό Κατερίνης - Δίου. Η δεύτερη είναι μέσα στο κτήριο του ΚΤΕΛ Κατερίνης, η τρίτη απο τον Α/Κ Μακρυγιάλλου, που είχε και την πιο εξαιρετική κάλυψη 5/5 και η τέταρτη δε θυμάμαι ακριβώς αλλά σίγουρα μέσα στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι Αθηνα και δοκιμαζω τη wind σε διαφορες περιοχες.Μετρια πραγματα θα ελεγα και εδω...Σαφως ανωτερα βεβαια απο Κοζανη και περιχωρα αλλα και παλι δεν ειναι κορυφη.

 

Στάλθηκε από το Doogee Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε πρόλαβα να βγαλω screenshot έπαιξε για λίγα δευτερόλεπτα με full σήμα 4G στη Βέροια δοκιμαστικά κι έκλεισε... το 3G παραμένει umts Δηλαδή το παλιό 3G... ακριβώς με το που ήρθα στη Βέροια έγινε αυτό πριν λίγο... με έναν φίλο μου είμαι τώρα σε καφετέρια και μου ειπε ότι το ξαναεμφανισε χθες τα ξημερώματα όπως σας είχα πει κι εγώ χθες βράδυ και μετά δεν είχε σήμα όλη η πόλη ούτε 2G...
Link to comment
Share on other sites

Κοντοζυγώνει η ώρα και για εσάς. Κι εδώ Κρήτη εμφάνιζε 3G/4G για λίγες ώρες και μετά χανόταν. Και μια ωραία πρωία είχαν ανάψει όλες οι κεραίες στην περιοχή και έπιανε παντού 4G! Μάλιστα στο χωριό μου που δεν υπήρχε κεραία της Wind αλλά μόνο Vf και cote είχε πάρει μπρος μια κεραία Edge περίπου 3 εβδομάδες πριν το 4G και τουλάχιστον είχα σήμα για κλήσεις που πριν έβγαινα στο μπαλκόνι και πάλι έχανε το σήμα...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Δε πρόλαβα να βγαλω screenshot έπαιξε για λίγα δευτερόλεπτα με full σήμα 4G στη Βέροια δοκιμαστικά κι έκλεισε... το 3G παραμένει umts Δηλαδή το παλιό 3G... ακριβώς με το που ήρθα στη Βέροια έγινε αυτό πριν λίγο... με έναν φίλο μου είμαι τώρα σε καφετέρια και μου ειπε ότι το ξαναεμφανισε χθες τα ξημερώματα όπως σας είχα πει κι εγώ χθες βράδυ και μετά δεν είχε σήμα όλη η πόλη ούτε 2G...

 

Κοντα ειστε για να ξεκινησουν τα εργα.Οσο για το 2G που επεσε ειναι γιατι στηνουν δικτυο απο το μηδεν με εξοπλισμο της huawei.Ο εξοπλισμος των κεραιων που ειχε μεχρι τις αρχες του 15 ηταν Ericsson,Nokia.Γινεται η αντικασταση τους με Huawei για το 2G/3G και 4G.Θελω να δω στα χωρια κατω απο τη Βεροια(απο Μακροχωρι μεχρι Κλειδι) 4G στα 1800/2600 και οχι μονο απο B20/800.Εγω στη περιοχη του Πλατυ βλεπω 4G απο την Cosmote(που εχεις 2η στο κινητο σου) στα 1800/b3 και με Vodafone απο Αδενδρο στην B20/800.Και η μονη κεραια που εχει Edge εκτος αλεξανδρειας προς Θεσσαλονικη ειναι στο πλατυ.Πιο συγκεκριμενα στο υψος του εργοστασιου της Vivartia για το γαλα Βλαχας και της ΕΒΖ.

Για Αλεξανδρεια στη Βετσοπουλου και 1-2 στενα πριν εχεις 3G.Και στο δρομο Βεροιας-Αλεξανδρειας.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Η κεραία έξω από το πλατύ είναι η μοναδική που βγάζω τα βράδια όλα τα άλλα ήταν off λόγω τεστ... θα σας πω τι κεραίες Ericsson έχουμε τώρα και τι Huawei βάζουν τώρα για 4G... προσεχώς...

Για την ώρα είμαι απασχολημένος δεν προλαβαίνω να διαβάσω μηνύματα Έχω πολλά να Πώ... θα στείλω εντός των ημερών αναφορές...

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μέτρηση είναι απο την διασταυρωση Κονταριώτισσας με επαρχιακή οδό Κατερίνης - Δίου. Η δεύτερη είναι μέσα στο κτήριο του ΚΤΕΛ Κατερίνης, η τρίτη απο τον Α/Κ Μακρυγιάλλου, που είχε και την πιο εξαιρετική κάλυψη 5/5 και η τέταρτη δε θυμάμαι ακριβώς αλλά σίγουρα μέσα στην πόλη.
Οκ! Πάντως χθες το βράδυ και το πρωί δεν είχα σήμα ούτε για ομιλία! Και τώρα το ίδιο γινεται. Το έχω μόνιμα μόνο 2g, και χάνεται το σήμα . Μετα απο λίγο έρχεται ένα κουτάκι , μετά full, μετά καθόλου! Πολλές δοκιμές γίνονται ! Καλά πάμε !
Link to comment
Share on other sites

Έκτακτο:

Άν Και το ψιλιαζομουν αυτές τις 2 νυχτες ότι και παίζεται όντως κάτι παίζεται...!!!

Φωτο από το σπίτι μου Που αυτή τη στιγμή βλέπει μακρινές κεραίες Γιατί αυτή την στιγμή είναι εκτός η Νάουσα η Βέροια η Σκυδρα η Έδεσσα και βλέπω Λειανοβεργι που είναι μετά την Αλεξάνδρεια την κεραία του Δέλτα στο Νόμο Θεσσαλονίκης με έρχεται και Από Καλλικράτεια κάποιες φορές και Επίσης η κεραία της Αλεξάνδρειας μια ανοίγει μια κλείνει... κάτι τεστ παίζει να κάνουν κι εδώ τώρα...

Το αδιαλεπτο 4g δεν σηκώνει ράδιο με 54kbbs? Έλα και στο 3ο πόδι να χορτάσεις g μετά το σταυρο και στην ουσία εκτός χωριών..αμμμουλιανη δεν βρήκα 4g...Στην εθνική θέλει πολύ δουλειά ακόμη όσο καλή δουλειά και αν έχει κάνει στα Θράκη..όσες φορές έκανα την διαδρομή από σοχο έως λαγκαδα σπάνια πιάνω 3g παλιο..Η Ε η καινούργιο που πάει να πει ότι κάπου άλλαξαν κάνα δυο κεραιες.Έχω και το να την κάνω την διαδρομή βεβαια αλλά δεν νομίζω απο νεο να το εκαναν παλιο

 

Στάλθηκε από το X9006 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παίδες Καλησπέρα!!! Θέλω να ρωτήσω τι παίζει από σήμα Αχαΐα Αιτωλοκαρνανία και γύρω περιοχές
Link to comment
Share on other sites

Παίδες Καλησπέρα!!! Θέλω να ρωτήσω τι παίζει από σήμα Αχαΐα Αιτωλοκαρνανία και γύρω περιοχές

 

Σούπερ. Έχει ολοκληρωθεί το νέο δίκτυο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...