Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποια σημεία θα τελειώσουν έως το τέλος της χρονιάς χωρίς να έχουν διευκρινήσει ποιες οι διάφορες πηγές.

 

Εκτός από τις περιοχές που συζητάμε έχει μείνει νότια Εύβοια, Δράμα, Κιλκίς, Θράκη Βόρεια πάνω από Σουφλί, μικρή και μεγάλη Βοβλη και κάποια ανάμεσα σε Κατερίνη - Θεσσαλονίκη και κάποια ακόμα σημεία που ξέχασα να γράφω όπως ανάμεσα απο Μαρκόπουλο - Λαύριο κλπ.

 

Για να δούμε τι θα δούμε. 3 μήνες έμειναν μέχρι το τέλος του έτους.

 

Όλη η κεντρική Ελλάδα κομπλέ Δραμα κομπλέ Κιλκίς κομπλέ Θράκη Βόρεια έχει πολύ καιρό που τελείωσαν Λαγκαδά μέχρι Βόλβη επίσης κομπλέ Κατερίνη-Θεσσαλονικη πλέον κομπλέ για Νόμο Αττικής δε ξέρω και θα το έχουν για το τέλος...

Έχουν να αλλάξουν τον χάρτη από το καλοκαίρι αλλά άνοιξαν πολύ μεγάλες περιοχές με 4G φέτος και πολύ γρήγορα μάλιστα... Αναρωτιέμαι γιατί δεν έγινε από του 2015 αυτό... Πρώτη φορά είχα δει το 2015 4g μόνο μέσα στο νομό Αττικής μήνα Ιούλιο όταν πήγαινα στρατό... Και για να φτάσουν έως εδώ έκαναν 3.5 χρόνια!!! Κάλλιο αργά παρά ποτέ...

Υστερόγραφο: από το χωριό μου μέχρι την Νεράιδα σε ίδια ευθεία είναι σχεδόν 60 χιλιόμετρα!!! Άσχετα με το βουνό εμποδιο και το ίδιο σχεδόν ΤΑ και από τις 2 μεριές που βλέπουμε την ίδια κεραία... Κάτι κοινό έχουμε προς το παρόν... Όταν δείτε 4G για Δυτική Μακεδονία υπενθυμίζω θα πρέπει το Lac να είναι 50400 όχι τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια σημεία θα τελειώσουν έως το τέλος της χρονιάς χωρίς να έχουν διευκρινήσει ποιες οι διάφορες πηγές.

 

Εκτός από τις περιοχές που συζητάμε έχει μείνει νότια Εύβοια, Δράμα, Κιλκίς, Θράκη Βόρεια πάνω από Σουφλί, μικρή και μεγάλη Βοβλη και κάποια ανάμεσα σε Κατερίνη - Θεσσαλονίκη και κάποια ακόμα σημεία που ξέχασα να γράφω όπως ανάμεσα απο Μαρκόπουλο - Λαύριο κλπ.

 

Για να δούμε τι θα δούμε. 3 μήνες έμειναν μέχρι το τέλος του έτους.

 

Το volte παραμένει ένα αστείο για τα 2 δίκτυα μας. 2018 φεύγει και ακόμα όχι vowifi or volte. Τραγικό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το volte παραμένει ένα αστείο για τα 2 δίκτυα μας. 2018 φεύγει και ακόμα όχι vowifi or volte. Τραγικό.
Συμφωνώ έπρεπε να υπάρχει ανεξαρτήτως που ελάχιστες συσκευές θα το υποστήριζαν στην αγορά.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το volte παραμένει ένα αστείο για τα 2 δίκτυα μας. 2018 φεύγει και ακόμα όχι vowifi or volte. Τραγικό.

 

Εδώ είναι Ελλάδα φίλε, είμαστε τεχνολογικά 10 χρόνια πίσω σε όλα, η ουρά της Ευρώπης...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λειτουργεί το volte .....στο leeco με αυτό μιλάω συνέχεια..στην μεγάλη όμως του χώρου..οι άλλες δύο είναι σε δικό τους ανταγωνισμό

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο και στο Le max 2, την εχω καταβρεί με το volte. Ανυπομονώ να το φέρει και η wind και ελπίζω να ενεργοποιείται άμεσα απο το κινητό ακόμη και αν δεν είναι στην συμβατή λίστα. Oσο για το πόσο πίσω είμαστε, προσωπικά θεωρώ ότι αυτό ισχύει κυρίως για τις τιμές που πληρώνουμε για τα δεδομένα και την ομιλία και όχι τόσο για τις ταχύτητες στα δίκτυα κινητής..
Link to comment
Share on other sites

Από Καστανιά βλέπεις... Μέχρι εκεί φτάνει μπράβο!!! Κοίτα να δεις που αυτή τη κεραία την πιάνουμε κι εδώ...

 

Σωστός είναι από Καστανιά και πιάνει σε όλα τα παραλίμνια χωριά από Βελβεντό μέχρι Αυλές. Μέσα στα Σέρβια πιάνει κανονικότατα και ρίχνει άκυρο στο feed που έχει η wind μέσα στα Σέρβια στην κεραία του ΟΤΕ, ακόμα και δίπλα από αυτή δεν αποσυνδέεται αν δεν ξεμείνει τελείως απο 4g

Link to comment
Share on other sites

Μια εικόνα για το τι μπορεί να καλύψει η Καστανιά σε μια ακτίνα 40χλμ.

Να μην ξεχνάμε επίσης, ότι η Καστανιά, ήταν (και είναι) στρατηγικό σημείο για την διασύνδεση Κεντρικής & Δυτικής Μακεδονίας & Ηπείρου.

Στην Καστανιά παλιά, περνάγαμε πάσα link, από Θεσσαλονίκη για Κατάρα με άψογο αποτέλεσμα...

 

Kastania.jpg

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Μια εικόνα για το τι μπορεί να καλύψει η Καστανιά σε μια ακτίνα 40χλμ.

Να μην ξεχνάμε επίσης, ότι η Καστανιά, ήταν (και είναι) στρατηγικό σημείο για την διασύνδεση Κεντρικής & Δυτικής Μακεδονίας & Ηπείρου.

Στην Καστανιά παλιά, περνάγαμε πάσα link, από Θεσσαλονίκη για Κατάρα με άψογο αποτέλεσμα...

 

Kastania.jpg

 

Πιο πρόγραμμα χρησιμοποιησες;

Γενικά το LTE παίζει και extended CP αλλά πολύ πιο χαμηλές ταχύτητες πάνω από 16κμ απόσταση.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε πάει καλά με το πρωτόκολλο... Στην θέση αράπης δεν το έβαλες μάλλον... Δε γίνεται να μη καλύπτει ντεμεκ το χωριό μου όταν μπορώ να το έχω μέχρι και καμπάνα εδώ!!! Εδώ περνάει ξυστά στη Βέροια στο γήπεδο που έχει άνοιγμα... Και αν μπορείς δείξει όλα τα χιλιόμετρα όχι μόνο σε ακτίνα 40 χιλιομέτρων έτσι από περιέργεια...
Link to comment
Share on other sites

αρχες του μηνα βρεθηκα στο Λουτράκι Αριδαίας και παραμένει το κλασικό G! εχουμε κανενα νεο απο εκει την πλευρά;
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε πάει καλά με το πρωτόκολλο... Στην θέση αράπης δεν το έβαλες μάλλον... Δε γίνεται να μη καλύπτει ντεμεκ το χωριό μου όταν μπορώ να το έχω μέχρι και καμπάνα εδώ!!! Εδώ περνάει ξυστά στη Βέροια στο γήπεδο που έχει άνοιγμα... Και αν μπορείς δείξει όλα τα χιλιόμετρα όχι μόνο σε ακτίνα 40 χιλιομέτρων έτσι από περιέργεια...

 

Στους 800MHz παίζει να πιάνεις και με κάποια αντανάκλαση στη διάδοση. Βουνά και πλαγιές έχει μπόλικα, υψομετρική διαφορά καλή, οπότε μου φαίνεται λογικό...

Φυσικά αν μπορείς να κλειδώσεις στη συγκεκριμένη, και να πάρεις μια καλή μέτρηση σε ποιότητα σήματος και ταχύτητα, θα μας πει πολλά...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Μια εικόνα για το τι μπορεί να καλύψει η Καστανιά σε μια ακτίνα 40χλμ.

Να μην ξεχνάμε επίσης, ότι η Καστανιά, ήταν (και είναι) στρατηγικό σημείο για την διασύνδεση Κεντρικής & Δυτικής Μακεδονίας & Ηπείρου.

Στην Καστανιά παλιά, περνάγαμε πάσα link, από Θεσσαλονίκη για Κατάρα με άψογο αποτέλεσμα...

 

Πολύ καλός ο χάρτης σου και ακριβεστατος τουλάχιστον από την πλευρά δικιά μας, ισχύει και αυτό που λες για την αντανάκλαση σε εμάς λόγω των βουνών, από μετρησεις πήρα αυτές

 

http://www.speedtest.net/result/a/4291614751

http://www.speedtest.net/my-result/a/4292226037

Link to comment
Share on other sites

Στους 800MHz παίζει να πιάνεις και με κάποια αντανάκλαση στη διάδοση. Βουνά και πλαγιές έχει μπόλικα, υψομετρική διαφορά καλή, οπότε μου φαίνεται λογικό...

Φυσικά αν μπορείς να κλειδώσεις στη συγκεκριμένη, και να πάρεις μια καλή μέτρηση σε ποιότητα σήματος και ταχύτητα, θα μας πει πολλά...

 

Σε rural area αν έχεις αντανάκλαση από αντικείμενο σε απόσταση >1κμ καλή τύχη με ISI (inter symbol interference). Ειδικά αν κινείσαι. Οι μετρικές του LTE είναι κυρίως για urban and suburban areas, Και rural με οπτική επαφή. Αλλιώς έχεις θέμα. Στο 5g αυτό αλλάζει και μάλιστα πολύ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε rural area αν έχεις αντανάκλαση από αντικείμενο σε απόσταση >1κμ καλή τύχη με ISI (inter symbol interference). Ειδικά αν κινείσαι. Οι μετρικές του LTE είναι κυρίως για urban and suburban areas, Και rural με οπτική επαφή. Αλλιώς έχεις θέμα. Στο 5g αυτό αλλάζει και μάλιστα πολύ.

 

Συμφωνώ.

Άλλο πράγμα να έχεις απλά σήμα στο κινητό και άλλο να γίνεται πραγματική και απροβλημάτιστη μεταφορά δεδομένων, σε μακρινές ή περίεργες συνδέσεις σταθμού & κινητού...

Γι' αυτό πρότεινα και στον Αντώνη να μετρήσει (μεταφορά δεδομένων και ποιότητα) από την συγκεκριμένη μακρινή κεραία που αναφερόμαστε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ καλός ο χάρτης σου και ακριβεστατος τουλάχιστον από την πλευρά δικιά μας, ισχύει και αυτό που λες για την αντανάκλαση σε εμάς λόγω των βουνών, από μετρησεις πήρα αυτές

 

http://www.speedtest.net/result/a/4291614751

http://www.speedtest.net/my-result/a/4292226037

 

Εκεί που είσαι Γιώργο, έχετε καθαρή οπτική επαφή με την συγκεκριμένη κεραία, οπότε και απροβλημάτιστη σύνδεση.

Για αντανακλάσεις το ανέφερα για την περίπτωση του Αντώνη.

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Ανάκλαση αποκλείεται με -103dBm ο μέσος όρος και 20mbps ταχύτητα τουλάχιστον όπως ίδια είναι και η άλλη πλευρά της περιοχής... Κάτ αρχάς έχω κι εγώ οπτική επαφή (Με κυάλια εννοείται) μέχρι και το 2G και το 3G με έρχεται από εκεί...

 

Όσο για το Λουτράκι Αριδαίας από την αρχή του μήνα που λέει μέχρι και σήμερα έχει μια τεράστια διαφορά...

Λοιπόν τρίτη θα δω το κομμάτι Βεργίνα - Μελίκη - Κυψέλη

Τετάρτη θα δω όλο το λεκανοπεδιο της Αλμωπίας

Προσεχώς για Αλεξάνδρεια, Γιαννιτσά, Θεσσαλονίκη και από τους 3 δρόμους

Αύριο με το καλό Βέροια πρέπει να τελειώσουν επιτέλους έμειναν αρκετα πίσω... Το πρόγραμμα υποτίθεται τελειώνει 2 Οκτωβρίου αλλά έχουν τελειώσει ήδη τα τούνελ και το μόνο που έμεινε στο πρόγραμμα είναι η Βέροια 2 κεραίες και ο Σταυρός!!! Περίεργο για τον Σταυρό γιατί όλη μέρα είναι off και το βράδυ ανοίγει με το παλιό κι αυτό γίνεται κάθε μέρα... Τόσο δύσκολο είναι πια το Configuration???

Αυτά για τώρα... Περιμένω απάντηση και από τον ξάδερφο μου να γυρίσουμε όλο το νομό Κιλκίς στα γνωστά τα μέρη κυρίως εξωτερικό πως θα πηγαίνει η κάλυψη... Και τέλος να βρω χρόνο για Λαγκαδά και Αιγίνιο...

Μετά το πρόγραμμα θα έχει μια γύρα από Άγιο Αθανάσιο Βεγορίτιδας, Αμύνταιο, Πτολεμαϊδα, Κοζάνη, Επιστροφή μέσω τούνελ και κάπως έτσι θα τελειώσει η ιστορία επιτέλους...

Όσο πιο νωρίς τελειώσουν οι αναβαθμίσεις και οι μετρήσεις τόσο το καλύτερο για να φύγω πιο νωρίς Γερμανία...

Link to comment
Share on other sites

Πάλι για την Καστανιά και για να τελειώνουμε, άλλοι 2 χάρτες πιο αναλυτικοί για τους 800MHz.

Με κόκκινο είναι το σήμα από -90dBm έως -100dBm.

 

Kastania_Full.jpg Kastania_Veria.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσο πιο νωρίς τελειώσουν οι αναβαθμίσεις και οι μετρήσεις τόσο το καλύτερο για να φύγω πιο νωρίς Γερμανία...

 

Εγώ στη θέση σου, θα ζητούσα από την Wind να μου βγάλει το εισιτήριο, μετά από τόσο κόπο...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Αλεξάνδρεια επιτέλους 4g με ταχύτητες περίπου 40download και 23 upload με καλό σήμα και φούλ σήμα 4g κατά μήκος εγνατίας μέχρι Βέροια.Μετρήσεις σήμερα!
Link to comment
Share on other sites

Πάλι για την Καστανιά και για να τελειώνουμε, άλλοι 2 χάρτες πιο αναλυτικοί για τους 800MHz.

Με κόκκινο είναι το σήμα από -90dBm έως -100dBm.

 

Kastania_Full.jpg Kastania_Veria.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εγώ στη θέση σου, θα ζητούσα από την Wind να μου βγάλει το εισιτήριο, μετά από τόσο κόπο...

Καταρχήν γιατί να του βγάλει εισιτήριο απο χόμπι δεν το κάνει ; :)

 

δεύτερον ποιό είναι το πρόγραμμα που βγάζει αυτούς τους χάρτες ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν γιατί να του βγάλει εισιτήριο απο χόμπι δεν το κάνει ; :)

 

δεύτερον ποιό είναι το πρόγραμμα που βγάζει αυτούς τους χάρτες ;

 

Πλάκα πλάκα κι εγώ αυτό αναρωτιέμαι... Ποιο πρόγραμμα να ναι άραγε;

Εν τω μεταξύ εδώ δείχνει ξυστά από το χωριό μου με την κόκκινη ζώνη αλλά και πάλι έχω σήμα ευτυχώς ικανοποιητικό... Τουλάχιστον στο 3ημερο που έπαιζε μόνο αυτή τώρα βγάζει πολλές κεραίες 4g και θέλω να δω την κάλυψη της κάθε μίας... Ενδιαφέρον project...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο με το καλό Βέροια πρέπει να τελειώσουν επιτέλους έμειναν αρκετα πίσω... Το πρόγραμμα υποτίθεται τελειώνει 2 Οκτωβρίου αλλά έχουν τελειώσει ήδη τα τούνελ και το μόνο που έμεινε στο πρόγραμμα είναι η Βέροια 2 κεραίες και ο Σταυρός!!! Περίεργο για τον Σταυρό γιατί όλη μέρα είναι off και το βράδυ ανοίγει με το παλιό κι αυτό γίνεται κάθε μέρα... Τόσο δύσκολο είναι πια το Configuration???

 

Νέο πρόγραμμα κατευθείαν από τα κεντρικά (στείλε στο fb)

 

Veria City 2 -> 1/10

Stavros -> 2/10

Veria Δημαρχείο -> 3/10

 

Mετά την υπόλοιπη βδομάδα έχει κάποιες κεραίες στο νομό Λάρισα (Ελασσόνα, Καλλιπεύκη, Λιβάδι) και πιάνουν και νομό Κοζάνης (Βελβεντός, Λευκόβρυση, Αλωνάκια). Από την μεθεπόμενη βδομάδα (8/10) πιάνουν γερά Κοζάνη (κεραίες μέσα στην πόλη, Σέρβια, Τρανόβαλτο, Σαραντάπορο, Μεταξας).

 

:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Νέο πρόγραμμα κατευθείαν από τα κεντρικά (στείλε στο fb)

 

Veria City 2 -> 1/10

Stavros -> 2/10

Veria Δημαρχείο -> 3/10

 

Mετά την υπόλοιπη βδομάδα έχει κάποιες κεραίες στο νομό Λάρισα (Ελασσόνα, Καλλιπεύκη, Λιβάδι) και πιάνουν και νομό Κοζάνης (Βελβεντός, Λευκόβρυση, Αλωνάκια). Από την μεθεπόμενη βδομάδα (8/10) πιάνουν γερά Κοζάνη (κεραίες μέσα στην πόλη, Σέρβια, Τρανόβαλτο, Σαραντάπορο, Μεταξας).

 

:cool::cool::cool:

Για Πτολεμαΐδα μεριά τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν γιατί να του βγάλει εισιτήριο απο χόμπι δεν το κάνει ; :)

 

δεύτερον ποιό είναι το πρόγραμμα που βγάζει αυτούς τους χάρτες ;

 

Καταρχήν, πλάκα κάνω για το εισιτήριο, και φυσικά όπως την βρίσκει ο καθένας...

Δεύτερον δεν μπορώ να αναφέρω τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, για ευνόητους λόγους...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επιβεβαιώνω από έξοδο Βέροιας μέχρι Θεσσαλονίκη full κάλυψη 4G, εκτός από μια μικρή "τρύπα" ανάμεσα Κουλούρας και Αλεξάνδρειας (στο ύψος της Αγίας Κυριακής). Αναμένουμε την οριστικοποίηση και το επίσημο ανακοινωθέν...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντική η κάλυψη 4g στο δρόμο Θεσσαλονίκης - Βέροιας.

Είπαμε, από εδώ και πέρα είναι θέμα λίγων ημερών για να τελειώσουν σε Βέροια και Έδεσσα.

H μικρή "τρύπα" τι έχει; Η+;

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντική η κάλυψη 4g στο δρόμο Θεσσαλονίκης - Βέροιας.

Είπαμε, από εδώ και πέρα είναι θέμα λίγων ημερών για να τελειώσουν σε Βέροια και Έδεσσα.

H μικρή "τρύπα" τι έχει; Η+;

 

H (Netto) & E...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...