Jump to content

blogging @ myphone: Nokia, το «κύκνειο άσμα» ενός γίγαντα...


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η αλαζονια μιας εταιρίας από το 07 μέχρι σήμερα. Αν είχε στα σωστά πόστα τα παιδιά της jolla για παράδειγμα που βλέπουμε με πόσο αγάπη κάνουν ότι κάνουν όλα θα ήτανε διαφορετικά

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν εχεις αδικο, αλλα για μας τους πιο παλιους (30+) η NOKIA ηταν η "πρωτη μας αγαπη"...

 

Έτσι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος ... Προφανώς και η MS είχε ως συμφέρον την υποτίμηση (εκ του "συρρίκνωση") της Nokia ..

Υποτίμηση με τον λογιστικό όρο ... Και σαφέστατα έγινε, δουλευόμαστε ???

 

 

 

Η Nokia είναι κατασκευαστής και η MS ήθελε έναν προκειμένου να προσφέρει ότι μόνο η Apple έχει προσφέρει σήμερα, το οποίο δεν θα εξηγήσω, αν δεν κατέχεις βασικές έννοιες οικονομικών δεν μπορώ να σου πω γιατί η MS κυνηγάει το πελατολόγιο της Apple ... Ας εστιάσουμε αλλού, εντάξει η συμφωνία, αλλά οι συμφωνίες σπάνε και η MS μπορούσε να είχε μείνει ξεβράκωτη σε χρόνο dt γιατί δεκάρα δεν έδιναν όλοι οι άλλοι κατασκευαστές για τα WP ... Συν και ότι με την αγορά επιπλέον τεχνογνωσία και πατέντες έπεσαν στα μπατζάκια της ..

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι άλλο ... Γιατί εστιάζουμε στο πόσο την σύμφερε ή δεν την σύμφερε την MS η όλη ιστορία ???? Γιατί δεν εστιάζουμε στο πως ήταν η Nokia αρχές του 2011 και στο πως είναι τώρα, τέλη του 2013 ???? Η MS έχει τεράστια απορροφητικότητα για επενδύσεις, σκασίλα μας και αν δεν την βγήκε μία ...

 

Γιατί η Nokia όμως, έκανε λίγα αλλά τρανταχτά λάθη, όλα για να προστατέψει τα WP λες και ήταν δικό της παιδί ????

 

Ας μου απαντήσει κάποιος σε αυτό, θα χαρώ πολύ να μάθω ... Κάθομαι οκλαδόν με ένα σακί ποπ κορν και περιμένω ..

 

ΟΚ ας παμε πισω στο 2011. Οχι ομως για τον λογο που θες. Επαναλαμβανω πως συμφωνω στο οτι εκ μερους της Nokia εγιναν σημαντικα λαθη. Θα σου παραθεσω ομως μερικα σεναρια μετα την συμφωνια αποκλειστικης χρησης των WP απο την Nokia για να καταλαβεις ποσο οξυμωρο ειναι αυτο που υποστηριζεται απο πολλους σαν λογικο:

 

Σεναριο Α: Η MS παρουσιαζει τα WP7 τα οποια θεριζουν. Το λειτουργικο πιανει 10% απο το πρωτο τριμηνο παρουσιασης του και τα ποσοστα αυξανονται συνεχως. Απο τον πρωτο χρονο ηδη εχει αφησει πισω την Apple και με την παρουσιαση των WP8 πλεον κοντραρει το Android για την πρωτη θεση. Η MS δεν προλαβαινει να πουλαει αδειοδοτησεις του λειτουργικου σε ολους τους OEM κατασκευαστες (και μετα ξυπνησαμε). Η Nokia εκμεταλευομενη την προνομιουχο θεση της μεταξυ των κατασκευαστων WP εχει επιστρεψει σε κερδη επιπεδου 2007.

 

Σεναριο Β: Το σημειο στο οποιο ημασταν μεχρι πριν λιγους μηνες, αλλα με διαφορετικη εξελιξη. Το λειτουργικο δεν περπαταει και η Nokia παρουσιαζει για δευτερο συνεχες ετος ζημιες. Ο Elop πειθει τους μετοχους πως η κατασταση θα αλλαξει συντομα τωρα που ωριμαζει το λειτουργικο. Υπογραφουν λοιπον νεα 3ετη συμφωνια αποκλειστικης χρησης με την MS και συνεχιζουν να εξασκουνται στο σπορ του πεταγματος φελων στο βαρελι μεχρι την τελικη ωριμανση.

 

Σεναριο Γ: Αυτο στο οποιο ειμαστε σημερα. Μετα απο δυο ετη με ζημιες οι μετοχοι πλεον αμφιβαλλουν κατα ποσο ειναι εφικτη η κερδοφορια με αποκλειστικη χρηση των WP και ψαχνουν εναλλακτικες. Η MS μη θελοντας να χασει τον μεγαλυτερο κατασκευαστη WP εξαγοραζει την Νοκια.

 

Σεναριο Δ: 2014 και μετα απο 3 ζημιογονα ετη η Nokia αποφασιζει να μην ανανεωσει την συμφωνια της με την MS και στρεφεται προς το Android να σωσει οτι σωζεται. Η MS χανει τον μεγαλυτερο κατασκευαστη της και αποφασιζει να εγκαταλειψει τα WP.

 

Η δικη μου γνωμη ειναι πως αφου το Α και το Β απετυχαν η MS επελεξε το Γ για να μην καταληξει στο Δ. Εσυ μου λες πως απο την αρχη ο σκοπος ηταν το Γ και πως θα την χαλαγε το Α ή το Β. ΟΚ ισως να φταιει το οτι μου λειπουν οι βασικες οικονομικες γνωσεις οποτε δεν εχει λογικη να συζηταμε περισσοτερο.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο (plankton69) θα ήθελα να σε ευχαριστίσω προσωπικά για την αναφορά σου στην προηγούμενη δουλειά μου. Είναι πολύ σημαντικό για μένα μετά από 1-2 χρόνια απουσίας από τον χώρο να βλέπω αναφορές σε άρθρα μου κι εδώ και στο OSArena. Έχοντας στην πλάτη μου μια ιδιαίτερα γεμάτη χρονιά λόγο των μεταπτυχιακών σπουδών μου και φτάνοντας στο τέλος αυτού του ταξιδιού ελπίζω σύντομα να επιστρέψω στην ενεργό δράση με περαιτέρω αναλύσεις στον χώρο της κινητής τηλεφωνίας εφόσον φυσικά ηρεμήσω και λίγο.

 

Όσον αφορά την Nokia τα προβλήματα ήταν πάντα εκ των έσω και άρχισαν με την μετατροπή της εταιρίας σε μια πιο.. .Αμερικάνικη. Όπως έχει δείξει η ιστορία η ξαφνική αλλαγή νοοτροπίας (που είχε αρχίσει πριν 10 χρόνια για πρώτη φορά) μπορεί να φέρει αρνητικά αποτελέσματα σε μια εταιρία, και ο κοινός παρανομαστής σε όλες τις Αμερικάνικες εταιρίες είναι το ότι επίκεντρο δεν είναι ο καταναλωτής αλλά ο μέτοχος της εταιρίας και η μεγιστοποίηση των κερδών του. Η Nokia αναγκάστηκε να κάνει ριζικές αλλαγές 3 φορές τα τελευταία 15 χρόνια. Η τρίτη και η πιό μεγάλη ήρθε με τον Stephen Elop αλλά η πιο σημαντική ήταν η αρχική με τον Jorma Ollila πριν μια περίπου 10ετία μιας και σε εκείνο το σημείο ήταν που ξεκίνησε το...bozo explosion εντός της εταιρίας και ιδιαίτερα στο management της εταιρίας.

 

Άποψή μου είναι ότι ασχέτως με το τι έγινε με την Nokia ζούμε την πιο σημαντική στιγμή στην ιστορία της κινητής τηλεφωνίας και είναι χρέως όλων να προωθήσουμε νέες υλοποιήσεις στον χώρο της κινητής τηλεφωνίας ειδάλως οδηγούμαστε με μαθηματική ακρίβεια στην μετατροπή της αγοράς αυτής σε μια αγορά παρόμοια με αυτή των υπολογιστών όπου τα μονοπώλεια έπνιγαν την οποιαδήποτε ριζική και θετική για τον καταναλωτή αλλαγή στον χώρο.

 

Αυτό είναι και το σημείο κλειδί κατά την άποψη μου. Άυτός που θα καταφέρει να αλλάξει τα δρώμενα στην σημερινή κατάσταση (Google,Apple να έχουν το πάνω χέρι) είναι κι αυτός που θα φέρει το κάτι επαναστατικό. Μέχρι να γίνει αυτό, το μόνο επαναστατικό δυστυχώς αυτή την στιγμή στην αγορά είναι η τιμολογιακή τακτική που ακολουθούν νεοσύστατες εταιρίες από Κίνα και προσεχώς Ινδία κι αυτό εν μέρη μπορεί να φαίνεται καλό για τον τελικό καταναλωτή αλλά πιστέψτε με, μακροπρόθεσμα δεν είναι καθόλου καλό για την ευρωπαϊκή (κι όχι μόνο) οικονομία (κοινώς σήμερα μπορείς να αγοράσεις ένα κινέζικο κινητό σε τιμές χώμα, αύριο δε θα έχεις να φας). Ίσως να οδηγούμαστε γενικά σε μια νέα "βιομηχανική επανάσταση" γιατί η ιστορία έχει την τάση να επαναλαμβάνεται. Οι καιροί θα δείξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά να πάθουν, το χαίρομαι. Έιχαν κάτσει στην πρώτη θέση και νόμιζαν ότι θα κάτσουν έκει για πάντα.

Σου λέει αγοράζουν αυτοί, δεν φεύγουν από εμάς. Και που καιρός για εξέλιξη... με το σταγονόμετρο. Ενώ είχαν όλα τα μέσα να το κάνουν.

Την προσπέρασαν ΟΛΟΙ και ούτε καν έτρεξε να προλάβει τις εξελίξεις. Μάπες κινητά συνέχιζε να βγάζει. Πάντα πίσω.

Κάθεστε και κλαίγεστε οι πιο πολλοί τόσα χρόνια λες και χάσατε ένα δικό σας πρόσωπο! Έλεος πια, μια εταιρεία είναι που τα έγραψε στα παλιά της τα παπούτσια κάποια στιγμή, και το πληρώνει τώρα.

Ποιος ξέρει. Αυτή η καθίζιση από το 2007 να ήταν μέρος σχεδίου από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει λογική να είσαι φαν οποιασδήποτε εταιρείας. Εκτός αν είσαι και μέτοχος. Αν βγάζει μια εταιρεία καλά προϊόντα σε ανταγωνιστικές τιμές, τη στηρίζουμε.. Αν όχι, ας πάει στο καλό..
Link to comment
Share on other sites

http://content.myphone.gr/photo/full/17042/blogging-myphone-nokia-kykneio-asma-enos-giganta.jpg

 

Το αρθρο αυτο ειναι μια νοσταλγια για την παλια nokia..; :p

Link to comment
Share on other sites

Και όλοι εμείς μετά θα είχαμε μόνο 2 επιλογές. Android και IOS.

 

Αυτό δεν προκύπτει από πουθενά. Ανέκαθεν (από 2002 τουλάχιστον) στον χώρο είχε παρουσία και τρίτος παίκτης που άκουγε στο όνομα Microsoft. Η Nokia δεν ήταν ο τρίτος. Ο τέταρτος ήταν. Η πιο σωστά ο τρίτος με πρώτη και δεύτερη Microsoft και Palm αντίστοιχα και τους άλλους, τέταρτη τη RIM και τους άλλους δυο να ακολουθούν.

 

Βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Δεν υπάρχει νόγμα στον ανταγωνισμό του hardware. Είναι άνευ ουσίας από ένα σημείο και μετά για τον καταναλωτή που δεν αλλάζει κινητό κάθε 6 μήνες. Το software πρέπει να εξελίσσεται και ο ανταγωνισμός εκεί. 3 σοβαρά λειτουργικά είναι μια καλή αρχή για όλους εμάς.

 

Το αν αλλάζει ο καταναλωτής κινητό κάθε έξι μήνες είναι καθαρά επιλογή του και πρόβλημα δικό του, όχι του κάθε κατασκευαστή. Μη τρελαθούμε και τελείως.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ ας παμε πισω στο 2011. Οχι ομως για τον λογο που θες. Επαναλαμβανω πως συμφωνω στο οτι εκ μερους της Nokia εγιναν σημαντικα λαθη. Θα σου παραθεσω ομως μερικα σεναρια μετα την συμφωνια αποκλειστικης χρησης των WP απο την Nokia για να καταλαβεις ποσο οξυμωρο ειναι αυτο που υποστηριζεται απο πολλους σαν λογικο:

 

Σεναριο Γ: Αυτο στο οποιο ειμαστε σημερα. Μετα απο δυο ετη με ζημιες οι μετοχοι πλεον αμφιβαλλουν κατα ποσο ειναι εφικτη η κερδοφορια με αποκλειστικη χρηση των WP και ψαχνουν εναλλακτικες. Η MS μη θελοντας να χασει τον μεγαλυτερο κατασκευαστη WP εξαγοραζει την Νοκια.

 

Η δικη μου γνωμη ειναι πως αφου το Α και το Β απετυχαν η MS επελεξε το Γ για να μην καταληξει στο Δ. Εσυ μου λες πως απο την αρχη ο σκοπος ηταν το Γ και πως θα την χαλαγε το Α ή το Β. ΟΚ ισως να φταιει το οτι μου λειπουν οι βασικες οικονομικες γνωσεις οποτε δεν εχει λογικη να συζηταμε περισσοτερο.

 

Με άλλα λόγια εσύ βλέπεις σαν λογική διέξοδο την αγορά τώρα, όπως ακριβώς ήθελαν να στην πλασάρουν από τότε ...

 

Ας ξεκαθαρίσω κάτι, αν η MS έβλεπε πως είναι σήμερα τα WP, ίσως και να μην έβγαζε τα WP7 στην αγορά τότε, αν έβλεπε τόσο μικρά περιθώρια κέρδους ... Δεν λέω ότι η MS ήξερε ακριβώς ότι θα φτάσει σε αυτή την χάλια συμφωνία, κανείς δεν μπορεί να προβλέψει κέρδος από thin air ... Σίγουρα όμως ήθελε από τότε έναν κατασκευαστή και αυτό αποδεδειγμένα το προσπάθησε ...

 

Και στην μπίζνα κάποια πράγματα δεν γίνονται με λεφτά άμεσα ... Και κάποια πράγματα είναι καλύτερα και από λεφτά γιατί σου αποδίδουν περισσότερα λεφτά ... Για παράδειγμα, της MS μπορεί να της πήρε 2 χρόνια, τις απολαβές του Elop και κάτι ψιλά δις, απέκτησε όμως πατέντες που μπορούν να της αποφέρουν περισσότερα έσοδα και κάτι μονοψήφια % στην πίτα παραπάνω ...

 

Εγώ προσωπικά θεωρώ πως δεν θα μάθουμε ποτέ τι ήθελε ακριβώς η MS από την Nokia ... Ξέρεις που δεν διαφωνεί κανένας κατόπιν εορτής ???? Ότι αυτή η συμφωνία προκάλεσε ανεπανόρθωτη ζημιά στην Nokia ...

 

:thanks:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θεωρώ πως δεν θα μάθουμε ποτέ τι ήθελε ακριβώς η MS από την Nokia ...

 

Ποτέ δεν θα μάθουμε ακριβώς ποιος ήτανε ο στόχος της MS εξ'αρχής, αλλά το ότι μετά την ανακοίνωση της εξαγοράς, εμφανίζονται όλο και περισσότερες ειδήσεις σχετικά με την βελτιστοποίηση του λειτουργικού της και την κάλυψη "κενών" που έως τώρα ήταν κάτι παραπάνω από ορατά και αναγκαία (βλ. notification centre, ενοποίηση συστημάτων (Win 8, RT, WP), πιο γρήγορη διάδοση της gdr3 κτλ), τόσο πιο πολύ μας πείθει για τις μη και τόσο αγνές τις προσθέσεις από την αρχή ... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Είναι κρίμα για τη Nokia. Κορυφαία εταιρία στο χώρο. Έχω ακόμα αρκετά τηλέφωνα της και όλα ήταν άψογα. Δυστυχώς δεν κατάφερε να ακολουθήσει την εξέλιξη των smartphone τα οποία η ίδια δημιούργησε. Ο χώρος της τεχνολογίας αλλάζει τόσο γρήγορα που εταιρίες κολοσσοί καταρρέουν σε λίγα χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Ισως δεν καταλαβες το μεγεθος της ειδησης. Ειναι σαν να αγορασει η Ford την Mercedes και σε μια νυχτα να την κλεισει... ;)

 

Δεν την έλεγες και mercedes την έρημη τη Nokia όταν την πήρε η Microsoft!! Γιατί αν ήταν, δε θα την ενδιέφερε μια τόσο εξευτελιστική πρόταση!

 

Η ουσία είναι μια: Όπως προείπε ο φίλος docofmobile στο πρώτο ποστ, η Nokia πουλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, προσπαθώντας να βγάλει λίγα ακόμα από παρωχημένη τεχνολογία. Εκεί λοιπόν ήρθε η Apple, η Samsung, η Google, η HTC, η LG και πολλές άλλες και πάτησαν τη Nokia και τη Microsoft, οι οποίες κρατούσαν τόσα χρόνια το μονοπώλιο, η μεν στις συσκευές, η δε στα λειτουργικά των τότε smartphones. Όταν πια η Microsoft ετοίμασε μετά από κόπους και βάσανα το 7άρι, ήθελε μια εταιρία-πείραμα για να μπει ξανά στην αγορά. Η Nokia με το μεγάλο όνομα, τις πατέντες και την τεχνογνωσία, ήταν δώρο για την Microsoft, η οποία τελικά την έφτασε εδώ που είναι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και με πίκρανε η νοκια με ορισμένες συσκευές της στο παρελθόν, ομολογώ ότι λυπάμαι για την κατάληξη της.

Φέρει μερίδιο ευθύνης αλλά υπήρχαν/ουν άνθρωποι που δούλεψαν εις βάρος της...να μη λέμε ονόματα;)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με λυπει απο ολη αυτη την υποθεση ειναι οτι απολυθηκε κοσμος απο την παραπεουσα Νοκια τα τελευταια χρονια και οτι η Ευρωπη εχασε μια ακομα μεγαλη εταιρια.

Πλεον υπαρχει το διπολο Αμερικη - Κινα και αυτο μακροπροθεσμα δε θα βγει σε καλο για μας στην Ευρωπη.

Κατα τα αλλα ολα οσα λεγαμε με τον plankton και τους υπολοιπους περι εξαγορας της Νοκια απο MS επαληθευτηκαν.

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό. Και για να γίνει "μικρό ψάρι" η νοκια σημαίνει ότι δεν αγόραζε κόσμος συσκευές της (με ότι αυτό συνεπάγεται).

Δώρο δεν μου έκανε ποτέ κάτι σαν εταιρεία, ούτε μετοχές είχα. Άρα όπως είναι λογικό, καρφί δε μου καίγεται!

BB nokia :)

 

Το μονο που με λειπει απο ολη αυτη την υποθεση ειναι οτι απολυθηκε κοσμος απο την παραπεουσα Νοκια τα τελευταια χρονια

 

Αυτό είναι το μόνο τραγικό της υπόθεσης.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

και εγώ από τη πλευρά μου πιστεύω ότι υπάρχουν υπόγειες διαδρομές και μεθοδεύονται με τέτοιο τρόπο ώστε να υπάρχει χώρος για άλλους παίχτες

θυμάμαι την αγορά της Palm από την HP και το κλείσιμο της δεν μπορεί να μην την έκλεισε στοχευμένα

μπορεί να την αγόρασε για λογαριασμό της google για να μην υπάρχει περισσότερος ανταγωνισμός λέω :)

τώρα πως ξαναβγάζει ταμπλέτα και κινητά;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο άρθρο και εμπεριστατωμένο. Πιστεύω ότι ο αρχικός σκοπός και το σχέδιο της MS ήταν αυτό που υλοποιήθηκε τελικά. Αρκετοί απο εμάς το βλέπαμε και το σχολιάζαμε ότι ''έρχεται'' και ήρθε βέβαια με το τρόπο που ήρθε. Δέν λυπάμαι ακριβώς για την ΝΟΚΙΑ γιατί δεν έχω συναισθηματικούς δεσμούς ούτε νιωθω κάποιου είδους στοργή για την οποιαδήποτε βιομηχανική/εμπορική εταιρία, απλώς ή όλη εξέλιξη προκαλεί αυτό που αναφέρεται ώς, ''κούνημα του κεφαλιού''...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...