Jump to content

Samsung Galaxy Core Duos (I8262)


zio_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να κάνω μια ερώτηση που λογικά απασχολεί πολλούς.

Το κινητό είναι μια χαρά και το έχω πάνω από 1,5 χρόνο το πρόβλημα είναι η μπαταρία, αποφάσισα να την αντικαταστήσω, αρχικά αγόρασα (θεωρητικά original) από το ebay, το πρόβλημα ήταν ότι όταν έφθανε γύρω στο 30% έκλεινε το τηλέφωνο. όταν το άνοιγα ήταν στο 0%.

Αφού μίλησα με τον Κινεζούλι μου έστειλε νέα αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.

Τελικά αγόρασα μια νέα από κατάστημα στην Ελλάδα, το ίδιο πρόβλημα ξανά, ενώ πλέον όταν φορτίζει και γράφει 100%, με το που βγάζω το καλώδιο πάει στο 34%,

Από το κατάστημα μου είπαν να κάνω επαναφορά εργοστασιακών, γιατί υποτίθεται το κινητό κρατά στατιστικά της μπαταρίας.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Πόσο σας κρατά εσάς η μπαταρία;

Ευχαριστώ.

 

Σίγουρα πολύ περισσότερο. Μετά από 1,5 χρόνο όμως... κάνεις μια επαναφορά και στρώνουν όλα, όχι μόνο η μπαταρία.

Πάρε backup πρώτα !!! :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 430
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω το κινητό και είμαι υπερ-ευχαριστημένος από αυτό, σκέφτομαι σιγά σιγά όμως λόγω της δουλείας μου να πάω σε κάτι νέο, δίκαρτο πάντα, μεγαλύτερη κάμερα και οθόνη. Καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό και είμαι υπερ-ευχαριστημένος από αυτό, σκέφτομαι σιγά σιγά όμως λόγω της δουλείας μου να πάω σε κάτι νέο, δίκαρτο πάντα, μεγαλύτερη κάμερα και οθόνη. Καμιά ιδέα;

Για ερωτήσεις σχετικά με Επιλογή Συσκευής θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο ανάλογο νήμα εδώ για τη καλύτερη εξυπηρέτηση σου. :-)

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάνεις viber.

Και αν ναι όλα καλά.

Ευχαριστώ.

(σε μένα δεν μπαίνει με τίποτα).

Όταν βάζω τον αριθμό του κινητού και πατάω συνέχεια μετά από λίγο

μου γράφει ότι χρειάζεται ίντερνετ για να συνδεθείτε.

Ίντερνετ έχω κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει ?

Το δοκίμασα με την ίδια sim στο tablet και όλα μια χαρά.

Στο τηλέφωνο όμως πάντα λέει ότι χρειάζομαι ιντερνετ. ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κάνεις viber.

Και αν ναι όλα καλά.

Ευχαριστώ.

(σε μένα δεν μπαίνει με τίποτα).

Όταν βάζω τον αριθμό του κινητού και πατάω συνέχεια μετά από λίγο

μου γράφει ότι χρειάζεται ίντερνετ για να συνδεθείτε.

Ίντερνετ έχω κανονικά.

Τι μπορεί να φταίει ?

Το δοκίμασα με την ίδια sim στο tablet και όλα μια χαρά.

Στο τηλέφωνο όμως πάντα λέει ότι χρειάζομαι ιντερνετ. ?

Ευχαριστώ.

 

Κανονικά δουλεύει το viber. Κάνε μια διαγραφή cache, εκκαθάριση δεδομένων, απεγκατάσταση και εγκατέστησε το πάλι.

Αν δεν στρώσει, προφανώς κάτι θα κολλάει με κάποια άλλη εφαρμογή και σίγουρα θα θέλει πολύ ψάξιμο...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους

 

 

ξαδερφος εχει το συγκεκριμενο κινητο ι8262 duos και εχει ενα προβλημα.

Του πεταει πολλες διαφημισεις με ολες τις εφαρμογες, ακομα και με το ξυπνητηρι, το σημειοματαριο, στα μηνυματα.

 

 

Εχει κανει 2-3 φορες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλά επανερχονται.

Εχει διαγραψει ολες τις εφαρμογες, αλλά και παλι τιποτα.

 

Καποιος που να μπορει να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους

 

 

ξαδερφος εχει το συγκεκριμενο κινητο ι8262 duos και εχει ενα προβλημα.

Του πεταει πολλες διαφημισεις με ολες τις εφαρμογες, ακομα και με το ξυπνητηρι, το σημειοματαριο, στα μηνυματα.

 

 

Εχει κανει 2-3 φορες επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλά επανερχονται.

Εχει διαγραψει ολες τις εφαρμογες, αλλά και παλι τιποτα.

 

Καποιος που να μπορει να βοηθησει?

Κάποια εφαρμογή βάζει που τρέχει στο background και βγάζει διαφημίσεις, είναι σίγουρο αυτό, για το ποια κάνει όμως τη ζημιά, ούτε εγώ μπορώ να το γνωρίζω, αλλά ούτε και κανείς άλλος. Θα κάνει πάλι επαναφορά της συσκευής και θα βάζει τις εφαρμογές μία μία (και όχι όλες μαζί), ώστε να εντοπίσει ποια φταίει.

Υποθέτω ότι δεν είναι ρούτ, γιατί αν έχει βάλει κάποια που έχει περάσει στο σύστημα, δεν βγαίνει με επαναφορά της συσκευής, αλλά θέλει εκ νέου πέρασμα το λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, πόσο κρατά η μπαταρία σας; Και με νέα μπαταρία και με επαναφορά πάλι τα ίδια.... Έχει βρει κανείς καμιά λύση για την μπαταρία;
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή βάζει που τρέχει στο background και βγάζει διαφημίσεις, είναι σίγουρο αυτό, για το ποια κάνει όμως τη ζημιά, ούτε εγώ μπορώ να το γνωρίζω, αλλά ούτε και κανείς άλλος. Θα κάνει πάλι επαναφορά της συσκευής και θα βάζει τις εφαρμογές μία μία (και όχι όλες μαζί), ώστε να εντοπίσει ποια φταίει.

Υποθέτω ότι δεν είναι ρούτ, γιατί αν έχει βάλει κάποια που έχει περάσει στο σύστημα, δεν βγαίνει με επαναφορά της συσκευής, αλλά θέλει εκ νέου πέρασμα το λογισμικό.

Με ολες ξυλωμενες παλι πεταει διαφημισεις.

Οποτε ειναι για ρουτ και περασμα φιρμγουερ με το οντιν?

 

Επειδη το θεμα εχει πολλες σελιδες, ποιος μπορει να μου πει εφαρμογη/προγραμμα να το ρουταρω αμεσα και ποιο φιρμγουερ ειναι καλο να μπει?

Link to comment
Share on other sites

Με ολες ξυλωμενες παλι πεταει διαφημισεις.

Οποτε ειναι για ρουτ και περασμα φιρμγουερ με το οντιν?

 

Επειδη το θεμα εχει πολλες σελιδες, ποιος μπορει να μου πει εφαρμογη/προγραμμα να το ρουταρω αμεσα και ποιο φιρμγουερ ειναι καλο να μπει?

 

Άμεσο ρουτ με το framaroot.

Για firmware, δε γνωρίζω. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδηποτε εκδοση φραμαρουτ?

 

Αν θυμάμαι καλά εγώ το είχα ρουτάρει με την 1.6.1 την πρώτη φορά και με την 1.9.1 τη δεύτερη, μετά από επαναφορά.

Δεν θυμάμαι μόνο ποιό exploit είχα διαλέξει, αλλά αν δεν δουλέψει το ένα, δουλεύει το άλλο.

Δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα σε αυτή τη διαδικασία, λίγα δευτερόλεπτα υπόθεση είναι.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά εγώ το είχα ρουτάρει με την 1.6.1 την πρώτη φορά και με την 1.9.1 τη δεύτερη, μετά από επαναφορά.

Δεν θυμάμαι μόνο ποιό exploit είχα διαλέξει, αλλά αν δεν δουλέψει το ένα, δουλεύει το άλλο.

Δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα σε αυτή τη διαδικασία, λίγα δευτερόλεπτα υπόθεση είναι.

Ωραιος, θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εγω εχω δυο καρτες μια wind και μια cosmote, δεδομενα εχω μονο στην wind. στην διαδικασια που ανεφερες τικαρω μονο την wind και εστω οτι εχω την wind ενεργοποιηνμενη και τα δεδομενα και με παρουν στην κοσμοτε τηλεφωνο τοτε αυτοματα ενεργοποιειτε η κοσμοτε τοτε τα δεδομενα αυτοματα απενεργοποιουντα??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,μιας και δεν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης κινητου λογω οικονομικων αν μπορουσε καποιος να βοηθησει με τις γνωσεις του να περασω αλλη rom μιας και αυτη που φοραει σερνεται και κολλαει χωρις ιδιαιτερη χρηση,σε μια αναζητηση που εκανα μιας και ασχετος με το θεμα δεν φαινεται πολυ δυσκολο να το τολμησω μονος μου,εκει που εχω κολλησει ειναι που μπορω να δω αν η νεα rom που θα εγκαταστησω εχει ελληνικα μεσα?

π.χ εχω κατεβασει αυτη http://forum.xda-developers.com/galaxy-core/development/rom-4-4-4-cyanogenmod-11l-core-i8262-t3057841

πως θα δω αν περιεχει και ελληνικα μεσα?

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας!!! Έχω το συγκεκριμένο τηλέφωνο από τον Αύγουστο πέρσι. Σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικό. Εντελώς ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί η δόνηση. Έκανα εργοστασιακή επαναφορά αλλά δυστυχώς τίποτα. Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σε αυτό το πρόβλημα???
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα εχω το i8262 πριν λιγες μερες μπηκα στην διαδικασια να του περασω αλλη rom την cosmic,το εκανα root,recavery και ολα τα σχετικα,τι με επιασε σημερα και οταν ηθελα να κανω επανεκινηση μου εβγαλε αν θυμαμαι καλα 4 επιλογες η μια κατω απο την αλλη,παντα πατουσα την πρωτη reboot system,ε σημερα πατησα την τελευταια Recovery με το σκεπτικο να με παει κατευθειαν σε αυτη τη κατασταση για να κοιταξω κατι,οντως με πηγε αλλα δεν λεει να φυγει απο αυτη την κατασταση [recovery].

Τι μπαταρια εβγαλα τι επαναφορα της παλιας rom μιας και ειχα αντιγραφο οταν κανει επανεκινηση επανερχεται σε recovery κατασταση,παρακαλω αν γνωριζει καποιος εχω μεινει χωρις κινητο και δεν ειναι καιρος για καινουριο.

ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το i8262 πριν λιγες μερες μπηκα στην διαδικασια να του περασω αλλη rom την cosmic,το εκανα root,recavery και ολα τα σχετικα,τι με επιασε σημερα και οταν ηθελα να κανω επανεκινηση μου εβγαλε αν θυμαμαι καλα 4 επιλογες η μια κατω απο την αλλη,παντα πατουσα την πρωτη reboot system,ε σημερα πατησα την τελευταια Recovery με το σκεπτικο να με παει κατευθειαν σε αυτη τη κατασταση για να κοιταξω κατι,οντως με πηγε αλλα δεν λεει να φυγει απο αυτη την κατασταση [recovery].

Τι μπαταρια εβγαλα τι επαναφορα της παλιας rom μιας και ειχα αντιγραφο οταν κανει επανεκινηση επανερχεται σε recovery κατασταση,παρακαλω αν γνωριζει καποιος εχω μεινει χωρις κινητο και δεν ειναι καιρος για καινουριο.

ευχαριστω!!!!

 

Ποιο recovery έχεις cwm ή twrp; Αν έχεις twrp δοκίμασες μέσα από αυτό να επιλέξεις επανεκκίνηση σε system;

Εάν έχεις δοκιμάσει τα πάντα και δεν κατάφερες να το επαναφέρεις τότε καλό θα ήταν μέσω recovery να κάνεις wipe system και έπειτα να του περάσεις μία "επίσημη" μέσω Odin, να το ρουτάρεις απ' την αρχή, να του περάσεις ξανά recovery κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή, βλέπει τα αρχεία της κάρτας και της μνήμης κινητού, μόλις πάω να αντιγράψω κάτι κολλάει η σύνδεση.

Έχω δοκιμάσει mtp και ptp, διαφορετικά καλώδια αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέω το κινητό με τον υπολογιστή, βλέπει τα αρχεία της κάρτας και της μνήμης κινητού, μόλις πάω να αντιγράψω κάτι κολλάει η σύνδεση.

Έχω δοκιμάσει mtp και ptp, διαφορετικά καλώδια αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Αφαίρεσε την κάρτα μνήμης και δοκίμασε να δεις αν στο κάνει και τότε.

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε την κάρτα μνήμης και δοκίμασε να δεις αν στο κάνει και τότε.

 

ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει και χωρίς κάρτα μνήμης

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς την ίδια συμπεριφορά έχει και χωρίς κάρτα μνήμης

Οπότε δε φταίει η κάρτα. Δοκίμασε σε άλλη θύρα και με άλλο καλώδιο αν έχεις. Εναλλακτικά κάνε απεγκατάσταση το kies και πέρασε το πάλι ώστε να εγκατασταθούν εκ νέου οι drivers.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που έχω παρατηρήσει.. φρόντισε η συσκευή σου να μην είναι κλειδωμένη όταν δοκιμάζεις τέτοιου είδους ενέργειες (σε περίπτωση που έχεις κάποια μέθοδο κλειδώματος οθόνης ενεργοποιημένη).
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα

έχω ένα Samsung Galaxy COre i8262

ξαφνικά μου μπήκε σε factory mode

προσπάθησα να το κάνω hard reset μέσω odin 3.10 από windows και κόλλησε κατά τη διάρκεια της διαδικασίας

τώρα είτε προσπαθώ να του φλασάρω νέα ρομ είτε το twrp μου βγάζει error

<ID:0/011> NAND Write Start!

<ID:0/011> Complete (Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

έχω ένα Samsung Galaxy COre i8262

ξαφνικά μου μπήκε σε factory mode

προσπάθησα να το κάνω hard reset μέσω odin 3.10 από windows και κόλλησε κατά τη διάρκεια της διαδικασίας

τώρα είτε προσπαθώ να του φλασάρω νέα ρομ είτε το twrp μου βγάζει error

NAND Write Start!

Complete (Write) operation failed.

All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω ?

Hard reset δεν γίνεται από το odin. Το πρόγραμμα αυτό χρησιμοποιείται για να περάσουμε κάποια άλλη ρομ. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχουμε βάλει τη συσκευή μας σε download mode, διάβασε εδώ τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759

Αρχικά μπες στο twrp που έχεις και κάνε από εκεί wipe factory reset.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core Duos (I8262)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...