Jump to content

iPhone 5S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις ταμπλέτα τότε μπορείς κατά τη γνώμη μου να κάνεις την μετάβαση για λόγους καθαρά και μόνο φορητότητας. Αν όχι τότε όχι δεν αξίζει γιατί το εξάρι είναι καλύτερο για internet και διάβασμα.

Εγώ που έχω 6s, πήρα το se (κάτι αντίστοιχο με σένα) και το 6s το έβαλα στο συρτάρι, αλλά για internet έχω ένα ipad.

 

Είχα αλλά το πουλησα το είχα βαρεθεί κι αυτό

Το se τι λέει σε σχέση με το 6s

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

9.3.2 κανείς;

Πήρα σήμερα την συσκευή. Έκανα αμέσως αναβάθμιση σε 9.3.2. Δεν βλέπω να έχει κάποιο θέμα. Φαίνεται να είναι σφαίρα.

Εσείς τι λέτε;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είχα αλλά το πουλησα το είχα βαρεθεί κι αυτό

 

Το se τι λέει σε σχέση με το 6s

 

 

 

Το se είναι αυτό που λένε και τα spec του. Ένα δυνατό κινητό εξίσου γρήγορο όπως το 6s με όχι τόσο ακαριαίο Touch ID (καλό αυτό γιατί προλαβαίνεις να δεις γνωστοποιήσεις πριν ανοίξει), με λιγότερη οθόνη πιο κουραστική στο διάβασμα και μπαταρία στα ίδια επίπεδα σχεδόν με την ίδια χρήση (αν και εγώ φορτίζω τα κινητά όταν φτάσουν το 40%).

Γενικά είναι μια μικρογραφία του 6s αλλά η φορητότητα που για μένα είναι το πρώτο συν σε ένα κινητό με κάνει να ξεχνάω την περισσότερη οθόνη το μόνο κατά τη γνώμη μου ουσιαστικό μειονέκτημα του se σε σχέση με το 6s (και βέβαια πάντα σύμφωνα με τα δικά μου θέλω και το πως χρησιμοποιώ εγώ τα κινητά στην καθημερινότητά μου).

Πάντως αν δεν είχα ταμπλέτα αναγκαστικά θα προτιμούσα το 6s ασυζητητί.

Link to comment
Share on other sites

Το se είναι αυτό που λένε και τα spec του. Ένα δυνατό κινητό εξίσου γρήγορο όπως το 6s με όχι τόσο ακαριαίο Touch ID (καλό αυτό γιατί προλαβαίνεις να δεις γνωστοποιήσεις πριν ανοίξει), με λιγότερη οθόνη πιο κουραστική στο διάβασμα και μπαταρία στα ίδια επίπεδα σχεδόν με την ίδια χρήση (αν και εγώ φορτίζω τα κινητά όταν φτάσουν το 40%).

Γενικά είναι μια μικρογραφία του 6s αλλά η φορητότητα που για μένα είναι το πρώτο συν σε ένα κινητό με κάνει να ξεχνάω την περισσότερη οθόνη το μόνο κατά τη γνώμη μου ουσιαστικό μειονέκτημα του se σε σχέση με το 6s (και βέβαια πάντα σύμφωνα με τα δικά μου θέλω και το πως χρησιμοποιώ εγώ τα κινητά στην καθημερινότητά μου).

Πάντως αν δεν είχα ταμπλέτα αναγκαστικά θα προτιμούσα το 6s ασυζητητί.

 

Μάλιστα κατάλαβα. Σωστά αυτά που λες. Καλή η άνετη οθόνη αλλά το μέγεθος του 5s είναι το ανώτερο πιστεύω για φορητότητα και χρήση με το ένα χέρι στο δρόμο η όπου άλλου.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα. Σωστά αυτά που λες. Καλή η άνετη οθόνη αλλά το μέγεθος του 5s είναι το ανώτερο πιστεύω για φορητότητα και χρήση με το ένα χέρι στο δρόμο η όπου άλλου.

 

 

 

Συμφωνώ γι'αυτό και το πήρα άλλωστε, αλλά χωρίς ταμπλέτα στο σπίτι την φορητότητα θα την έβαζα σε δεύτερη μοίρα για χάρη του πιο άνετου και πιο ξεκούραστου διαβάσματος στο internet (εγώ δεν έχω υπολογιστή). Αν και εδώ που τα λέμε το 6s έχει ικανοποιητικό μέγεθος. Αυτό που κατά την γνώμη μου δεν παλεύεται με τίποτα είναι το plus.

Αν βελτίωνε πάντως η Apple τα bezels της σε όλα τα κινητά της τα πράγματα θα ήταν σαφώς καλύτερα και πιο ξεκάθαρα για το τι θα βόλευε τον καθένα.

Edited by MICZ45
Link to comment
Share on other sites

9.3.2 κανείς;

Πήρα σήμερα την συσκευή. Έκανα αμέσως αναβάθμιση σε 9.3.2. Δεν βλέπω να έχει κάποιο θέμα. Φαίνεται να είναι σφαίρα.

Εσείς τι λέτε;

 

Φίλε Τάσο κι έγω πήρα σήμερα το iphone 5s και πέρασα 9.3.2. Το ίδιο κι εγω θα έλεγα όλα σφαίρα πάνε, κανένα απολύτως κόλλημα.

 

Προερχόμενος απο android έπρεπε να συνηθίσω λίγο το ios...είχα μείνει στο iphone 3g σαν τελευταίο που είχα χρησιμοποιήσει οπότε έχουν αλλάξει αρκετά :p

Επίσης συνήθισα γρήγορα την μικρότερη οθόνη μπορώ να πω μάλιστα οτι αρχίζει και μ'αρέσει. Δείχνει πολύ βολικό στο κράτημα γενικότερα

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Τάσο κι έγω πήρα σήμερα το iphone 5s και πέρασα 9.3.2. Το ίδιο κι εγω θα έλεγα όλα σφαίρα πάνε, κανένα απολύτως κόλλημα.

 

Προερχόμενος απο android έπρεπε να συνηθίσω λίγο το ios...είχα μείνει στο iphone 3g σαν τελευταίο που είχα χρησιμοποιήσει οπότε έχουν αλλάξει αρκετά :p

Επίσης συνήθισα γρήγορα την μικρότερη οθόνη μπορώ να πω μάλιστα οτι αρχίζει και μ'αρέσει. Δείχνει πολύ βολικό στο κράτημα γενικότερα

 

Καλορίζικο. Ναι είναι μεγάλη η διαφορά απο το 3G που είχες πριν

Όλα μια συνήθεια είναι.

Εγώ ξανά γύρισα σε 5s μετά από καιρό για λόγους τιμής και μεγέθους.

Κάνω την δουλειά μου και με αυτό δεν χρειάζεται να έχω συσκευή των 500€+

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ γι'αυτό και το πήρα άλλωστε, αλλά χωρίς ταμπλέτα στο σπίτι την φορητότητα θα την έβαζα σε δεύτερη μοίρα για χάρη του πιο άνετου και πιο ξεκούραστου διαβάσματος στο internet (εγώ δεν έχω υπολογιστή). Αν και εδώ που τα λέμε το 6s έχει ικανοποιητικό μέγεθος. Αυτό που κατά την γνώμη μου δεν παλεύεται με τίποτα είναι το plus.

Αν βελτίωνε πάντως η Apple τα bezels της σε όλα τα κινητά της τα πράγματα θα ήταν σαφώς καλύτερα και πιο ξεκάθαρα για το τι θα βόλευε τον καθένα.

 

Το 6s έχει κάπως καλό μέγεθος αλλά κάνει και 1 μηνιάτικο.

Εγώ αγόρασα το 5s 249€

Επίσης έχω και υπολογιστή σπίτι

Μια συσκευή ήθελα για Ίντερνετ έξω αλλά όχι μεγάλη γιατί στην δουλειά φοβόμουν μην πάθει ζημιά. Όσο μικρότερη για εμένα τόσο καλύτερα.

Το 5s έχει καλή κάμερα, ταχύτητα, εμφάνιση και έτσι πήγα ξανά σε αυτήν την συσκευή.

Θα δώσω και το iPhone 6 που έχω και θα μου μείνουν και χρήματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο. Ναι είναι μεγάλη η διαφορά απο το 3G που είχες πριν

Όλα μια συνήθεια είναι.

Εγώ ξανά γύρισα σε 5s μετά από καιρό για λόγους τιμής και μεγέθους.

Κάνω την δουλειά μου και με αυτό δεν χρειάζεται να έχω συσκευή των 500€+

 

Σ'ευχαριστώ επίσης καλορίζικο φίλε μου.

Είναι όντως πολύ βολικό σαν μέγεθος, όμορφο και γρήγορο. Μπορεί να μην έχει τετραπύρηνο επεξεργαστή, 2gb ram κλπ όπως το προηγούμενο android κινητό μου αλλά από τη στιγμή που όλα πάνε σφαίρα δεν με απασχολεί καθόλου. Κινητό να κάνουμε τη δουλειά μας θέλουμε όχι να πουλαμε μούρη για τον επεξεργαστή κλπ. Να 'ναι καλά και το ios βέβαια που είναι ελαφρύ :p

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ επίσης καλορίζικο φίλε μου.

Είναι όντως πολύ βολικό σαν μέγεθος, όμορφο και γρήγορο. Μπορεί να μην έχει τετραπύρηνο επεξεργαστή, 2gb ram κλπ όπως το προηγούμενο android κινητό μου αλλά από τη στιγμή που όλα πάνε σφαίρα δεν με απασχολεί καθόλου. Κινητό να κάνουμε τη δουλειά μας θέλουμε όχι να πουλαμε μούρη για τον επεξεργαστή κλπ. Να 'ναι καλά και το ios βέβαια που είναι ελαφρύ :p

 

Έτσι είναι. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

Τι σημασία τι έχει μέσα. Άμα δουλεύει καλά.

Την δουλειά μας να κάνουμε χωρίς πειράγματα και προβλήματα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το 6s έχει κάπως καλό μέγεθος αλλά κάνει και 1 μηνιάτικο.

Εγώ αγόρασα το 5s 249€

Επίσης έχω και υπολογιστή σπίτι

Μια συσκευή ήθελα για Ίντερνετ έξω αλλά όχι μεγάλη γιατί στην δουλειά φοβόμουν μην πάθει ζημιά. Όσο μικρότερη για εμένα τόσο καλύτερα.

Το 5s έχει καλή κάμερα, ταχύτητα, εμφάνιση και έτσι πήγα ξανά σε αυτήν την συσκευή.

Θα δώσω και το iPhone 6 που έχω και θα μου μείνουν και χρήματα

 

Γιατί δεν δίνεις κάτι παραπάνω για το SE;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δίνεις κάτι παραπάνω για το SE;

 

Δεν είναι κάτι παραπάνω. Είναι 200€

259 πήρα το 5s εχθές απο πλαίσιο. Το είχαν βγάλει μια προσφορά την Παρασκευή

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σαν επεξεργαστές το 5s με το 6 δεν έχουν διαφορές, εγώ πάλι σκέφτομαι σοβαρά να δώσω 100€ και να πάω απο 6s σε 6s plus

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σαν επεξεργαστές το 5s με το 6 δεν έχουν διαφορές, εγώ πάλι σκέφτομαι σοβαρά να δώσω 100€ και να πάω απο 6s σε 6s plus

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Έχουν πως δεν έχουν;

Το 6s plus είναι και μεγάλο και βαρύ. Είναι ιδιαίτερη συσκευή δεν είναι σίγουρο ότι θα σε βολέψει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

μάλλον έχει χαλάσει ή το βύσμα ή το καλώδιο και έχω μια δυσκολία στο να το φορτίζω και στον υπολογιστή δεν πιάνει καθόλου..

 

 

 

Το καλωδιο ειναι μαλλον θεμα.Αμα αργρι να φορτισει κι ολας η εχει φθορες.Αλλιως ισως το βυσμα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό τηλέφωνο. Δυστυχώς δείχνει σημάδια γήρανσης με το iOS 9 πλέον, αλλά παραμένει αγαπημένο μοντέλο για εμένα, αξιοπρεπέστατο και περισσότερο προτιμητέο από το 6/S.

 

Βέβαια, iPhone 4S δεν είναι κανένα. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλό τηλέφωνο. Δυστυχώς δείχνει σημάδια γήρανσης με το iOS 9 πλέον, αλλά παραμένει αγαπημένο μοντέλο για εμένα, αξιοπρεπέστατο και περισσότερο προτιμητέο από το 6/S.

 

Βέβαια, iPhone 4S δεν είναι κανένα. :)

 

Με iOS 8 γιατί νομίζω ότι ήταν χειρότερο;

Μια χαρά κρατάει ακόμα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Με iOS 8 γιατί νομίζω ότι ήταν χειρότερο;

Μια χαρά κρατάει ακόμα

Σιγουρα το 5s σημερα ειναι καλυτερο απο οτι οταν πρωτοβγηκε με την 7.0.X

:cool:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχει και 64bit επεξεργαστή οπότε αυτό φαντάζομαι θα του δώσει περισσότερη "ζωή" όσον αφορά και τα updates που θα πάρει!

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. καθως ειμαι λιγο ασχετος με ios εχω μια απορια.

 

πηρε ο ξαδερφος μου το 5ς και μου ειπε να του μεταφερω τις επαφες απο το android που ειχε πριν.

Το εκανα με την εφαρμογη move to iοs ...

 

Ολα οκ περαστηκαν.αλλα, περαστηκαν "σπασμενες".Δηλαδη, π.χ "νικος" (χωρις τηλεφωνο),"νικος1" με το κινητο του,"νικος2" με το σταθερο του..

 

(στο android τα ειχε σε μια επαφη και τωρα "ξεχωρισαν")

 

Υπαρχει ευκολος τροπος ή καμια εφαρμογη για να "ενωθουν" ; θα γινοταν χειροκινητα αλλα εχει 200+ επαφες και δεν υπαρχει χρονος να γινει :p

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να ανεβάσει ο φίλος σου τις επαφές στο google account του (αφού έχει android) και μετά απλα να βάλει το gmail του στο iPhone και μαζί θα εχει και τις επαφές του στη νέα συσκευή του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. καθως ειμαι λιγο ασχετος με ios εχω μια απορια.

 

πηρε ο ξαδερφος μου το 5ς και μου ειπε να του μεταφερω τις επαφες απο το android που ειχε πριν.

Το εκανα με την εφαρμογη move to iοs ...

 

Ολα οκ περαστηκαν.αλλα, περαστηκαν "σπασμενες".Δηλαδη, π.χ "νικος" (χωρις τηλεφωνο),"νικος1" με το κινητο του,"νικος2" με το σταθερο του..

 

(στο android τα ειχε σε μια επαφη και τωρα "ξεχωρισαν")

 

Υπαρχει ευκολος τροπος ή καμια εφαρμογη για να "ενωθουν" ; θα γινοταν χειροκινητα αλλα εχει 200+ επαφες και δεν υπαρχει χρονος να γινει :p

 

ευχαριστω

 

Στο android θα πρέπει να δεις να μπουν όλες οι επαφές στο gmail.

Μετά πηγαίνεις στο iPhone ρυθμίσεις/mail επαφές και κανείς προσθήκη νέου λογαριασμού και βάζεις το gmail.

Θα περάσουν κανονικά οι επαφές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αχαμ.οκ θα το δοκιμασω οταν ξαναβρεθουμε.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Και τους 2:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, πως περνάμε τις επαφές από microsoft 532 σε 5s

ευχαριστω γιατί με την αναζήτηση δεν το βρίσκω και η αγωνία δεν δαμάζετε..

M. K.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, πως περνάμε τις επαφές από microsoft 532 σε 5s

ευχαριστω γιατί με την αναζήτηση δεν το βρίσκω και η αγωνία δεν δαμάζετε..

Αν τις έχεις ανεβασμένες στον λογαριασμό outlook που έχεις τότε μόλις πάρεις το 5s θα περάσεις τον λογαριασμό σου στο κινητό μέσα από τις ρυθμίσεις και αμέσως θα κατεβούν στο νέο κινητό. Από εκεί και πέρα μετά μπορείς να τις συγχρονίσεις και με το icloud για να είσαι ήσυχος πως δεν θα χαθούν.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 5S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...