Jump to content

Galaxy S Duos (S7562) : Root / Flash Custom ROM


xristosxat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παρατήρησα ότι και με την 10.1 και με την 10.5 pmp light, το κινητό ζεσταινόταν και έκανε επανεκινήσεις,

ακόμα κι όταν δεν έκανα σύνθετα πράγματα, π.χ. κατέβασμα μίας εφαρμογής από το store.

 

Έτσι πέρασα μέσω odin την εργοστασιακή ρομ που βγήκε τον φλεβάρη, μετά recovery και απλά root.

 

Πριν κάνω το ότιδήποτε, πήρα backup τις επαφές μου και τα sms με το super backup.

 

το πρόβλημα που έχω είναι το εξής:

 

όταν κάνω restore τα sms, δεν μου τα περνάει όλα, αλλά μέχρι μία συγκεκριμένη ημερομηνία π.χ. μέχρι 16 φλεβάρη.

τι μπορώ να κάνω για να τα περάσει όλα?

να πω επίσης ότι όταν ανοίγω το αρχείο xml που δημιουργήθηκε από το backup και έχει μέσα τα sms, βλέπω ότι τα έχει σώσει όλα μέχρι και 24 απριλίου που πήρα το τελευταίο μήνυμα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπερα. Αγορασα απο το ebay το duos για τη γυναικα μου. Το προβλημα ειναι οτι οταν εβαλα τις καρτες για να δουλεψει δεν τις διαβασε καθολου και τις δυο μαζι και την καθε μια ξεχωριστα και κανει συνεχως reboot. Μπορει να βοηθησει καποιος?

Ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

SAMSUNG GALAXY S DUOS ( GT-S7562 )

ΟΔΗΓΟΣ ROOT

4. CWM 5 RECOVERY

( http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1384777&d=1349682668 )

γιατί όταν το αποσυμπιέζω το αρχείο μετατρέπεται σε .img και όχι .tar ?

με αποτέλεσμα να μην το βρίσκει το odin

Link to comment
Share on other sites

Με τα πληκτρα Vol. Up και Down μεταφερθητε στο install zip from sdcard και

πατηστε το Home Button για να το επιλεξετε.

Επιλεξτε install zip from sd card.

 

πατω Vol. UP + Vol. Down + Home + Power

και οι επιλογές που μου εμφανίζει έιναι

reboot system now

apply update from external storage

wipe data/factory reset

wipe cache partition

apply update from cache

 

 

 

κ εγω αυτο παθαινα...........η λυση ειναι να περασεις με το ODIN πρωτα αυτο

S7562XXBMD6_S7562OXXBME1_S7562XXBMD4_HOME.tar.md5

 

 

Αυτό το αρχείο που λες να περαστεί ΠΡΩΤΑ .....με ποιο τρόπο?....οκ...με το odin αλλά ΠΟΙΑ διαδικασία ακολουθούμε ?...την ίδια ?....δηλαδή ........PDA -βρίσκουμε το αρχείο και μετά -START ?

 

Εντωμεταξύ αυτό ακριβώς το πρόβλημα το συναντάμε και σε άλλα τηλέφωνα κατά την διαδικασία του root .....εγώ για παράδειγμα είχα το ίδιο δεν έβρισκα δηλαδή το .....install zip from sd card.......αλλά έβλεπα αυτά που λέει ο φίλος παραπάνω.....

 

reboot system now

apply update from external storage

wipe data/factory reset

wipe cache partition

apply update from cache

........και ΔΕΝ μπόρεσα να το κάνω τελικά............................το συγκεκριμένο αρχείο που λέτε να το τρέξουμε με το odin ΠΡΙΝ από την διαδικασία είναι ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο τηλέφωνο ?......κάνει για όλα που θέλουμε να ρουτάρουμε ?.....ή είναι μόνο για samsung ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια θελω μια βοηθεια. Εγκαθηστω την baseband το cwm και οταν κανω εκτελεση το αρχειο Rom απο το cwm recovery το εγκαθηστα και μολις κανω Reboot system now κανει reboot φτανει στο logo της samsung που γραφει το μοντελο του κινητου μενει λιγο και ξανα κανει reboot. Επαναλαμβανεται αυτο για λιγο και μετα ξαφνηκα με πεταει στο cwm recovery απο μονο του και αν κανω παλι reboot κανει το ιδιο. Βοηθηστε με λιγο. Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα κινητο στο δρομο. Οταν το ανοιγω μου βγαζει 7 κλησεις και 2 μηνυματα, αλλα οταν παω να τα επιλεξω μου βγαζει μια σελιδα με πλαισια για να βαλω gmail και κωδικο, και λεει οτι εχω υπερβει τις μεγιστες προσπαθεις για το συνδιασμο μοτιβου.

 

Υπαρχει περιπτωση να βρω ποιανου ειναι ή να το φλασαρω;

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν εχω sd card. Μπορω και παλι να το φλασαρω ή οχι;;

 

Που θα βρω την official εκδοση για να την περασω;

 

Βασικα, εαν κανω hard reset με τον συνδιασμο των πληκτρων θα ειμαι οκ; Δε θελω να βαλω καποια custom rom.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει και η κοπελα μου ενα samsung s duos και σκεφτομαι να βαλω καποια custom rom. Μερικες ερωτησεις :

 

1) Πρεπει να γινει root πρωτα;

 

2) Πως θα κρατησω backup καποια πραγματα που θελει; Μηνυματα, επαφες, κτλ;; Ισως και καποια εξειδικευμενα οπως saves απο παιχνιδια ( :S )

 

 

Το αλλο το εχω ανοικτο, περιμενω μπας και παρει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν εχω sd card. Μπορω και παλι να το φλασαρω ή οχι;;

 

Που θα βρω την official εκδοση για να την περασω;

 

Βασικα, εαν κανω hard reset με τον συνδιασμο των πληκτρων θα ειμαι οκ; Δε θελω να βαλω καποια custom rom.

 

Επίσημες εκδόσεις λογισμικού θα βρεις στο Sammobile.com με λίγο ψάξιμο.

Χρειάζεσαι υπολογιστή και το πρόγραμμα Odin όπως γράφει και στο site που σου είπα αλλά και στο πρώτο σχόλιο του νήματος.

Δεν πιστεύω πως θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με hard reset (μέσω recovery) εκτός του ότι θα διαγράψει επαφές, μηνύματα κτλ.

 

Παιδια εχει και η κοπελα μου ενα samsung s duos και σκεφτομαι να βαλω καποια custom rom. Μερικες ερωτησεις :

 

1) Πρεπει να γινει root πρωτα;

 

2) Πως θα κρατησω backup καποια πραγματα που θελει; Μηνυματα, επαφες, κτλ;; Ισως και καποια εξειδικευμενα οπως saves απο παιχνιδια ( :S )

 

 

Το αλλο το εχω ανοικτο, περιμενω μπας και παρει κανεις.

 

Για να βάλεις custom Rom χρειάζεσαι custom Recovery. Ο τρόπος υπάρχει στο πρώτο σχόλιο του νήματος.

 

Για backup είτε χρησιμοποιείς ξεχωριστά διάφορες εφαρμογές από το market αναλόγως του τί θέλεις να κάνεις backup (π.χ. για τις επαφές μπορείς απλά να κάνεις εισαγωγή/εξαγωγή μέσα από τις επιλογές των εφαρμογών) είτε Helium - App Sync and Backup (απαιτεί χρήση υπολογιστή). Ειδάλλως αν είσαι rooted η καλύτερη των επιλογών είναι το Titanium Backup * Root.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα θελω να ρωτησω εχω το Samsung duos gt-s7562 θελω να βαλω καποιο καινουργιο firmware που δεν κολλαει και δουλευει καλα στο κινητο και από που θα το κατεβασω και πιο και τι παταμε στο odin να μην κανω καποιο λαθος

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οι οδηγιες ειναι αναλυτικοτερες φιλε αφου διαβασεις ολο το θεμα..μπες και xda forum και διαβασε και αλλο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σε ολους.Παιδια προσπαθω να κανω root στο κινητο μου με τον παραπανω οδηγω και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:Κανω κανονικα οτι λεει ο οδηγος,το odin μου γραφει pass και κλεινω το κινητο.Οταν ο ανοιγω με τον συνδιασμο κουμπιων για να μπω recovery να βαλω superuser δεν μου εμφανιζει την επιλογη install zip from sd card και δεν επιλεγει με το home button αλλα με το power.Tο εκανα 2-3 φορες ακομη αλλα παλι το ιδιο.Εχω την εντυπωση οτι η συσκευη δεν φλασαρεται η οτι δεν παιρνει το recovery.Tι να φταιει?Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σε ολους.Παιδια προσπαθω να κανω root στο κινητο μου με τον παραπανω οδηγω και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:Κανω κανονικα οτι λεει ο οδηγος,το odin μου γραφει pass και κλεινω το κινητο.Οταν ο ανοιγω με τον συνδιασμο κουμπιων για να μπω recovery να βαλω superuser δεν μου εμφανιζει την επιλογη install zip from sd card και δεν επιλεγει με το home button αλλα με το power.Tο εκανα 2-3 φορες ακομη αλλα παλι το ιδιο.Εχω την εντυπωση οτι η συσκευη δεν φλασαρεται η οτι δεν παιρνει το recovery.Tι να φταιει?Ευχαριστω

με το που θα δεις το pass στο odin στον υπολογιστη σου φιλε μου θα πρεπει να βγαλεις την μπαταρια του τηλεφωνου πιο γρηγορα και απο τον σουπερμαν.αστο 1 λεπτο ετσι ,ξαναβαλτην,ξεκινα το κινητο με τον συνδιασμο των κουμπιων που γραφει ο αναλυτικος οδηγος εδω και θα εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
με το που θα δεις το pass στο odin στον υπολογιστη σου φιλε μου θα πρεπει να βγαλεις την μπαταρια του τηλεφωνου πιο γρηγορα και απο τον σουπερμαν.αστο 1 λεπτο ετσι ,ξαναβαλτην,ξεκινα το κινητο με τον συνδιασμο των κουμπιων που γραφει ο αναλυτικος οδηγος εδω και θα εισαι μια χαρα.

 

Το έκανα αυτό που είπες μαζί με όλα τα άλλα και δούλεψε μετά από πολύ προσπάθεια και κόπο. Ευχαριστώ πολύ!

 

Για το προβλημα με το ελληνικο πληκτρολογια κατεβαστε αυτο το αρχειο http://www.filedropper.com/t9db και με εναν οποιοδηποτε file manager ( π.χ. es file explorer ) που θα του εχετε δωσει δικαιωματα root βαλτε το φακελο αφου τον αποσυμπιεσετε μεσα στον φακελο system της συσκευης. Λογικα αμεσως θα εχετε και ελληνικο πληκτρολογιο. Καλο θα ηταν και μια επανεκινηση της συσκευης!!!

 

Απο οσο ξερω ο φιλος που εφτιαξε την rom θα λυσει το θεμα με επομενο update. Παρολα αυτα για μενα δουλευουν ολα ρολοι με αυτη τη λυση!

 

Δεν βγάζει κάτι όταν πατάω το λινκ, πρέπει να κάνω καμιά αναβάθμιση λογισμικού για να περαστούν τα Ελληνικά? Χτες έκανα το root και έχω την v10.5.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή δεν την παλεύει άλλο η σύζυγος , ή πρέπει αύριο να φλασάρω την Light ROM v10.5 , ή να της αγοράσω νέα συσκευή μεγαλύτερων δυνατοτήτων .

Θέλει μόνο να μπαίνει στο νετ (όπου τώρα αργεί απίστευτα στο να συνδεθεί στο ρούτερ ) και να λειτουργούν σωστά και οι δύο sim κάτι που τώρα γίνεται .

Θα υπάρξει βελτίωση σε αυτό ή να μην ασχοληθώ και να το βάλω προς πώληση ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Επειδή δεν την παλεύει άλλο η σύζυγος , ή πρέπει αύριο να φλασάρω την Light ROM v10.5 , ή να της αγοράσω νέα συσκευή μεγαλύτερων δυνατοτήτων .

Θέλει μόνο να μπαίνει στο νετ (όπου τώρα αργεί απίστευτα στο να συνδεθεί στο ρούτερ ) και να λειτουργούν σωστά και οι δύο sim κάτι που τώρα γίνεται .

Θα υπάρξει βελτίωση σε αυτό ή να μην ασχοληθώ και να το βάλω προς πώληση ;

 

Μια από τα ίδια φίλε......Ας περιμένουμε για απάντηση......ισως κάποιος μας πει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα δοκιμάσω παιδιά την Παρασκευή 28.11.14 το κινητό ενός φίλου με τη ρομ Light ROM v10.5, υπομονή και θα σας πω εντυπώσεις την Κυριακή.

Θα σας δώσω αναλυτικά οδηγίες και αν αξίζει ο κόπος ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια φίλε......Ας περιμένουμε για απάντηση......ισως κάποιος μας πει

 

 

Η καλύτερη rom κατά την προσωπική μου άποψη είναι η cosmic:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2503230

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339711&page=141

 

Τελικά άκυρο, έχει σημαντικές ελλείψεις και συνέχεια μου έχανε την sd κάρτα.

 

Έτσι κατέληξα στα εξής:

1. Το έκανα root και έβαλα το Superuser.

2. Του έκανα overclocking

στην αρχή πήγα στα 1.3 ghz αλλά μετά γιατί κατέβαινε η μπαταρία γρήγορα πήγα στα 1.17 ghz. http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=42037184

3. Τέλος έκανα reset Flash Counter με TriangleAway

το οποίο κατέβασα από εδώ:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/orig-development/2014-01-15-triangleaway-v3-26-t1494114

 

Τα αποτελέσματα των score με antutu ήταν:

1. Στην αρχή 6427

2. Με 1.3 ghz 7551 - 7727

3. Με 1.17 ghz 7183

 

Ελπίζω να βοήθησα ...

Edited by eliasrigas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδία καταρχάς καλημέρα σας. Θα είθελα να ξεκαθαρίσω οτι είμαι καινούργιος οπότε ζητάω προκαταβολικά συγνώμη για οτιδήποτε περίεργο δείτε και σας παρακαλώ να μου το επισημάνετε για να το διορθώσω. Είδα την μετάφραση των οδηγιών για το πως να κάνω root στο κινητό μου.... ευχαριστώ πολύ... αλλα λόγο του οτι δεν μου ανοίγει το σύνδεσμο για τους drivers.... αν το παραλοίψω τι πρόβλημα θα υπάρχει; .... αν κάπιος έχει τους drivers ή ενα έγκυρο σύνδεσμο παρακαλώ ας μου τον στήλει...... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με το google play δε μπορώ να εγκαταστήσω ουτε ενα πρωγραμμα.....τι φταιει? Καμια βοηθεια?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

 

Ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ένα κόκκινο θαυμαστικό πάνω αριστερά στην οθόνη εκκίνησης;

Έχω το GT-S7582, και έφτασα στο 9ο βήμα του οδηγού αλλά, αν και στο Odin η διαδικασία έγινε εντάξει και στο τέλος μου έβγαλε pass, το κινητό δεν κάνει επανεκκίνηση. Έχει κολλήσει στην εισαγωγική οθόνη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με το google play δε μπορώ να εγκαταστήσω ουτε ενα πρωγραμμα.....τι φταιει? Καμια βοηθεια?

 

Διαχειρ. εφαρμογων -> google play -> εκκαθαριση δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

 

Ήθελα να ρωτήσω τι σημαίνει ένα κόκκινο θαυμαστικό πάνω αριστερά στην οθόνη εκκίνησης;

Έχω το GT-S7582, και έφτασα στο 9ο βήμα του οδηγού αλλά, αν και στο Odin η διαδικασία έγινε εντάξει και στο τέλος μου έβγαλε pass, το κινητό δεν κάνει επανεκκίνηση. Έχει κολλήσει στην εισαγωγική οθόνη.

 

Κανείς; :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...