Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να είναι η έκδοση με Τα 16gb η τα 32;

 

Η 16αρα στα 619. Εχει και την 32αρα αλλα δεν ρωτησα τιμη. Σε τετοια τιμη δεν θα το αγοραζα ουτε κατα διανοια.

Link to comment
Share on other sites

Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόνο τα 16gb θα έχουν όλοι για αρχή δηλαδή 8 περίπου διαθεσιμα. Για tablet που σκοπεύει κάποιος να κρατήσει αρκετό καιρό, απλά τραγικό. Να θες να αγοράσεις κάτι και να μην σε αφήνουν με διάφορες βλακείες κάθε φορά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω από τη στιγμή που οι μνήμες είναι πλέον τόσο φτηνές γιατί επιμένουν να βάζουν μόνο 16gb. Να υποθέσω ότι η έκδοση με snapdragon έχει έρθει στην Ελλάδα; Επίσης να υποθέσω ότι η έκδοση με τον exymos δε θα πάρει αναβάθμιση ώστε να χρησιμοποιεί ταυτόχρονα όλους τους πυρήνες όπως έγινε και με το note 3
Link to comment
Share on other sites

Μερικες εντυπωσεις μετα απο ολιγολεπτη χρηση μαζι με το φιλο Χαρη (ampelift).

Οθονη να την πιεις στο ποτηρι, σαφως καλυτερη απο την ηδη κορυφαια του nexus 10, γενικα βασικος λογος αγορας. Κορεσμενα χρωματα, χωρις ανομοιομορφιες, χωρις colour degradation.

Ιδιος σχεδιασμος με το note 3, τα γνωστα κλαρινογαμπριατικα πλαστικα δηλαδη σε μεγαλη version. Καλυτερη υφη δηλαδη στην πλατη, οχι glossy, αρα λιγοτερες δακτυλιες και καλο δεσιμο, χωρις φαινομενα bending και "βουλιαγματων" στο κεντρο της πλατης που ειδαμε στο πρωτο 10.1.

Δυστυχως εχει lags. Μικρα αλλα υπαρκτα και δε θεωρω οτι θα λυθουν σε βαθος χρονου. Πλεον, καταλαβαινω day 1 μιας συσκευης πως θα συμπεριφερθει σε βαθος χρονου και το 10.1 προφανως λογω μεγαλης αναλυσης δε συμπεριφερεται το ιδιο smooth οσο το μικρο αδελφακι του note 3.

Συμπερασματικα, μια καλη αναβαθμιση απο το πρωτο 10.1, η οθονη ειναι λογος αγορας απο μονη της , το κορυφαιο touch της σαμμυ (λογω ακριβων digitizer) αλα ipad, αλλα προσωπικα δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναδωσω 600 ευρω για ταμπλετα android, ios, την ιδια στιγμη που με τα ιδια χρηματα αγοραζω ativ tab 3 με full windows 8 pro, full office preinstalled στα ιδια επιπεδα μεγεθους και βαρους.

Link to comment
Share on other sites

O exynos που φοραει παιδια ειναι ο καινουργιος?

Δηλαδη αυτος που υποστηριζει ετερογενη ενεργοποιηση των πυρηνων? Δεν ξερω αν το λεω καλα...

Εννοω αν μπορει να συνεργαζονται οι Α15 με τους Α7 ωστε ας πουμε να δουλευουν πχ 2 Α15 και 2 Α7 που στο s4 δεν γινοταν.

Kαι ποσοι cores μπορουν να λειτουργουν ταυτοχρονα? 4 ή και οι 8?

Edited by karn
Link to comment
Share on other sites

O exynos που φοραει παιδια ειναι ο καινουργιος?

Δηλαδη αυτος που υποστηριζει ετερογενη ενεργοποιηση των πυρηνων? Δεν ξερω αν το λεω καλα...

Εννοω αν μπορει να συνεργαζονται οι Α15 με τους Α7 ωστε ας πουμε να δουλευουν πχ 2 Α15 και 2 Α7 που στο s4 δεν γινοταν.

Kαι ποσοι cores μπορουν να λειτουργουν ταυτοχρονα? 4 ή και οι 8?

 

S800 φοραει αυτο που εχει ερθει Ελλαδα.

 

Επισης ο ελευθερος χωρος αποθηκευσης ειναι 11gb περιπου στη 16αρα εκδοση.

 

Lags δεν εχω παρατηρησει, με το που το ανοιξα αλλωστε ηρθε ενημερωση της Samsung για βελτιστοποιηση αποδοσης.

Link to comment
Share on other sites

S800 φοραει αυτο που εχει ερθει Ελλαδα.

 

Επισης ο ελευθερος χωρος αποθηκευσης ειναι 11gb περιπου στη 16αρα εκδοση.

 

Lags δεν εχω παρατηρησει, με το που το ανοιξα αλλωστε ηρθε ενημερωση της Samsung για βελτιστοποιηση αποδοσης.

 

 

Mα στη σελιδα του πλαισιου λεει για οκταπυρηνο!:worry:

Επισης η οθονη ειναι RGB stripe?

Link to comment
Share on other sites

Επισης η οθονη ειναι RGB stripe?

 

Οχι. RB GW ειναι η διαταξη.

Που σημαινει 2 subpixels per pixel.

Το θετικο ειναι οτι με την προσθηκη του λευκου subpixel κανει οικονομια οταν απεικονιζει λευκο (αφου αναβει μονο το W subpixel ενω σε ενα rgb stripe panel αναβουν ολα) και οτι εχει μεγαλυτερη φωτεινοτητα υποτιθεται.

Το αρνητικο ειναι η αναλυση που δεν ειναι αυτο που λεει αλλα και παλι σε αυτα τα νουμερα μονο εκπαιδευμενα ματια το παρατηρουν.

Link to comment
Share on other sites

Mα στη σελιδα του πλαισιου λεει για οκταπυρηνο!:worry:

Επισης η οθονη ειναι RGB stripe?

 

Πράγματι τώρα το παρατήρησα. :lol: Είχα την εντύπωση οτι φόραγε S800.

Link to comment
Share on other sites

Mα στη σελιδα του πλαισιου λεει για οκταπυρηνο!:worry:

Quad-core = τετραπυρινος

 

edit:

α ναι το λεει, αλλα στα χαρεακτηριστκα το εχει κανονικα τετραπυρινο

Τι να πει κανεις εκτος απο ντροπη τους

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Quad-core = τετραπυρινος

 

O καρν εχει δικιο. Οκταπυρηνο λεει το πλαισιο, οκταπυρηνο διαφημιζει η sammy. Αλλο τι ισχυει κατα τη λειτουργια.

Και επειδη απαντηση στην αρχικη σου ερωτηση karn δεν πηρες, απαντω εγω.

Δουλευει παλι μονο το ενα σετ πυρηνων καθε φορα. Ειτε οι Α15 ειτε οι Α7. Μαξιμουμ 4 πυρηνες.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του εξαιρετική όπως και ο σχεδιασμός παρόλο που έχουν επιλεχθεί πλαστικά, αλλά το κακό είναι πως και εγώ παρατήρησε lag παρόλο που το δοκίμασα μονάχα για 1 ώρα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του εξαιρετική όπως και ο σχεδιασμός παρόλο που έχουν επιλεχθεί πλαστικά, αλλά το κακό είναι πως και εγώ παρατήρησε lag παρόλο που το δοκίμασα μονάχα για 1 ώρα.

 

Λαγκ σε άνοιγμα εφαρμογών, σε scrolling?

 

Εγώ το bug που έχω παρατηρήσει είναι πως αν αποθηκεύσω ένα video του youtube στο scrapbook μετά αυτό δεν παίζει στο scrapbook αλλά ξεκινάει και σταματάει σχεδόν αμέσως. Δεν ξέρω βέβαια μήπως εγώ έχω κάνει κάποιο λάθος ή υπάρχει κάποια ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε scrolling και δεν ξέρω το γιατί... το περίμενα πως και πως και με απογοήτευσε ολίγον.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε scrolling και δεν ξέρω το γιατί... το περίμενα πως και πως και με απογοήτευσε ολίγον.

 

Κατά τα άλλα τι λέει;; γιατί περιμένω να μαζέψω κάνα φράγκο για να το τσιμπήσω. Για το θέμα lag εικάζω πώς οφείλεται στο κοκτέιλ υψηλή ανάλυση - touchwiz - bloatware. Όχι ότι δηκαιολογείται αλλά με Nova το έχει δοκιμάσει κανείς;;;

Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

Κατα τα άλλα τρομερή οθόνη, απίστευτη, τέλεια ανταπόκριση με την πένα, πολύ βολικά τα capacitive κυρίως πλήκτρα και ικανοποιητικά επίπεδα αυτονομίας.

 

Κατασκευαστικά αφήνει την αίσθηση πως κρατάς κάτι πολύ πρόχειρα "δεμένο".

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα τι λέει;; γιατί περιμένω να μαζέψω κάνα φράγκο για να το τσιμπήσω. Για το θέμα lag εικάζω πώς οφείλεται στο κοκτέιλ υψηλή ανάλυση - touchwiz - bloatware. Όχι ότι δηκαιολογείται αλλά με Nova το έχει δοκιμάσει κανείς;;;

 

Δεν δοκίμασα Nova αλλά εξυπακούεται οτι θα πηγαίνει σφαίρα αφού είναι smooth σε κάθε συσκευή όπως και στο Ainol που έχω. Δυστυχώς το τάμπλετ ταξιδεύει για Γερμανία μαζί με τη θεία μου και δεν έχω πλέον την ευκαιρία να το δοκιμάσω. Παρ όλα αυτά ελάχιστες φορές ένιωσα ανεπαίσθητο λαγκάρισμα στο scrolling. Πρόκειται για εκπληκτικό εργαλείο με την οθόνη και την απόκριση γενικότερα να είναι όλα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Λαγκ σε άνοιγμα εφαρμογών, σε scrolling?

 

Εγώ το bug που έχω παρατηρήσει είναι πως αν αποθηκεύσω ένα video του youtube στο scrapbook μετά αυτό δεν παίζει στο scrapbook αλλά ξεκινάει και σταματάει σχεδόν αμέσως. Δεν ξέρω βέβαια μήπως εγώ έχω κάνει κάποιο λάθος ή υπάρχει κάποια ρύθμιση.

 

Αυτο με το scrapbook γινοταν και στο note 3.Αλλα μετα το πρωτο update διορθωθηκε και τωρα δουλευει κανονικα.Λογικα κατι αναλογο θα συμβει και με το 10αρι.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Σε scrolling και δεν ξέρω το γιατί... το περίμενα πως και πως και με απογοήτευσε ολίγον.

 

Λογικά λόγω του κακογραμμένου TouchWiz σε συνδυασμό με την πολύ μεγάλη ανάλυση οθόνης (η οθόνη πρέπει να χρησιμοποιεί πολλούς πόρους).

Ελπίζω ότι θα διορθωθεί όπως έγινε και με την έκδοση του S4 με τον Exynos (αν και η διαφορά στις ίντσες και στις αναλύσεις των 2 οθονών είναι πολύ μεγάλη).

Πάντως από hands on (όσο μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από βιντεάκια hands on) θεωρώ ότι είναι μακράν το πιο "παραγωγικό" tablet σε Android.

Βέβαια θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη ότι για πραγματική παραγωγικότητα τα tablets με Full Windows, απλά δεν έχουν αντίπαλο. Το να τρέχεις σε tablet, desktop εφαρμογές (office 2013 κλπ κλπ) είναι μεγάλη καβάτζα όπως και να το κάνουμε...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Με το Βαγγέλη πήγαμε Πλαισιο κ το είδαμε το 10αρι ,οθόνη πραγματικά εξαιρετικη σχεδιαστικά εμένα μου αρεσε αλλα...

Δυστυχώς ειδα έντονο σκαλοπάτι στο back button όπως επίσης αν πατήσεις home button απο τα μενού η από οπουδήποτε αλλού ,πολυ ενοχλητικό λαγκ στα δικά μου τουλάχιστον μάτια.

Το scrolling στης οθόνες δείχνει να χάνει frames.

O browser αργός με αργό refresh rate .

Ελπίζω να είναι θέματα που θα λυθούν σε επόμενες αναβαθμίσεις γιατί είναι απαράδεχτο σε μηχάνημα με οτι τελευταίο υπάρχει σε σπεκ να βλέπεις τοσο λαγκ .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...