Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και γω φοιτητικο Wind εχω.Απλετο λες το 1.5 GB + bonus 1 GB?

 

Υπεραρκετο μιας και οπου κινουμαι βρισκω αξιοπρεπες wifi.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Για να έχει 700+ απαντήσεις το σχετικό θέμα, μάλλον το γνωρίζουν αρκετοί.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=405455

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ειναι αυτο που εβαλες. Δεν υπαρχει θεμα γιαυτο που ρωταω

 

Το ιδιο τηλεφωνο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοήθεια, είμαι ανάμεσα σε xiaomi red mi note 2 prime και jiayu s3 3gb.

Κοιτούσα και για κάποια κινητά κοντά στα 250 ευρώ, πχ Asus zenforce 2 4gb ram, Lenovo ZUK που βγαίνει Οκτώβρη. Θα κοιτούσα και meizu αλλά θέλω να παίρνει κάρτα μνήμης αν δεν είναι 64gb η έστω 32. mx4 ίσως? Το mx5 ξεφεύγει αρκετά σε τιμή αν και φαίνεται πολύ καλό. ,

Αλλα για τα παραπάνω λεφτά δεν βλέπω να υπερτερούν κάπου με διαφορά. τώρα αν είναι ο επεξεργαστής 1,7 ghz και όχι 2, δεν είναι βασικός παράγοντα ς για μένα, αλλά θα προτιμούσα τα 3gb ram από δύο, ή την καλύτερη απόδοση οθόνης σε χρώματα/ήλιο, και να υπάρχει διαθεσιμότητα σε custom roms.Και καλή απόδοση μπαταρίας με προτίμηση να ναι αποσπωμενη.

Είμαι φαν πιο πολύ του aosp android, και δεν συμπαθώ miui, όπου αυτός είναι ο λόγος που σκέφτομαι άλλες εναλλακτικές από το xiaomi, το οποίο ξέρω ότι αυτό θα επέλεγαν οι περισσότεροι. Αν ήμουν σίγουρος ότι θα βγουν και άλλες rom εκτός miui τότε το συζητάω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοήθεια, είμαι ανάμεσα σε xiaomi red mi note 2 prime και jiayu s3 3gb.

Κοιτούσα και για κάποια κινητά κοντά στα 250 ευρώ, πχ Asus zenforce 2 4gb ram, Lenovo ZUK που βγαίνει Οκτώβρη. Θα κοιτούσα και meizu αλλά θέλω να παίρνει κάρτα μνήμης αν δεν είναι 64gb η έστω 32. mx4 ίσως? Το mx5 ξεφεύγει αρκετά σε τιμή αν και φαίνεται πολύ καλό. ,

Αλλα για τα παραπάνω λεφτά δεν βλέπω να υπερτερούν κάπου με διαφορά. τώρα αν είναι ο επεξεργαστής 1,7 ghz και όχι 2, δεν είναι βασικός παράγοντα ς για μένα, αλλά θα προτιμούσα τα 3gb ram από δύο, ή την καλύτερη απόδοση οθόνης σε χρώματα/ήλιο, και να υπάρχει διαθεσιμότητα σε custom roms.Και καλή απόδοση μπαταρίας με προτίμηση να ναι αποσπωμενη.

Είμαι φαν πιο πολύ του aosp android, και δεν συμπαθώ miui, όπου αυτός είναι ο λόγος που σκέφτομαι άλλες εναλλακτικές από το xiaomi, το οποίο ξέρω ότι αυτό θα επέλεγαν οι περισσότεροι. Αν ήμουν σίγουρος ότι θα βγουν και άλλες rom εκτός miui τότε το συζητάω.

Το S3 συγκρίνεται με το Μ1 ΝΟΤΕ λόγω hardware.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ειναι αυτο που εβαλες. Δεν υπαρχει θεμα γιαυτο που ρωταω

 

xiaomi redmi note 2 ζήτησες.

Σου δίνουν link γι αυτό.

Παρόλα αυτά δεν είναι αυτό...

Χέρια ψηλά.:)

 

Παιδια μια βοήθεια, είμαι ανάμεσα σε xiaomi red mi note 2 prime και jiayu s3 3gb.

Κοιτούσα και για κάποια κινητά κοντά στα 250 ευρώ, πχ Asus zenforce 2 4gb ram, Lenovo ZUK που βγαίνει Οκτώβρη. Θα κοιτούσα και meizu αλλά θέλω να παίρνει κάρτα μνήμης αν δεν είναι 64gb η έστω 32. mx4 ίσως? Το mx5 ξεφεύγει αρκετά σε τιμή αν και φαίνεται πολύ καλό. ,

Αλλα για τα παραπάνω λεφτά δεν βλέπω να υπερτερούν κάπου με διαφορά. τώρα αν είναι ο επεξεργαστής 1,7 ghz και όχι 2, δεν είναι βασικός παράγοντα ς για μένα, αλλά θα προτιμούσα τα 3gb ram από δύο, ή την καλύτερη απόδοση οθόνης σε χρώματα/ήλιο, και να υπάρχει διαθεσιμότητα σε custom roms.Και καλή απόδοση μπαταρίας με προτίμηση να ναι αποσπωμενη.

Είμαι φαν πιο πολύ του aosp android, και δεν συμπαθώ miui, όπου αυτός είναι ο λόγος που σκέφτομαι άλλες εναλλακτικές από το xiaomi, το οποίο ξέρω ότι αυτό θα επέλεγαν οι περισσότεροι. Αν ήμουν σίγουρος ότι θα βγουν και άλλες rom εκτός miui τότε το συζητάω.

 

Άρα αποκλείεις και το redmi note 2 και το m1 note που πρότεινε ο junglist λόγω rom. Λάθος για μένα μιας και είναι και τα δύο εξαιρετικές επιλογές.

Για jiayu s3 σε κόβω. Τα 3gb ram σου είναι όντως απαραίτητα;

Κοίτα μια και το Lenovo K3 Note.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξτε λιγο το λινκ αν δεν σας κανει κοπο. Mtk helio x10 λεει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξτε λιγο το λινκ αν δεν σας κανει κοπο. Mtk helio x10 λεει αυτο

 

Αν ανοίξεις και εσύ το link που σου δώσαν,θα έβλεπες ότι το αρχικό post είναι του 2014 που δεν είχε βγει ακόμα η συσκευή κι όλα ήταν φήμες,πήγαινε στα νεότερα και θα καταλάβεις ότι είναι η ίδια συσκευή με τον helio x10

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που δεν διαβασα 750 ποστ με τη μια δεν θα ξαναγινει

 

Υπάρχει η επιλογή να σε πάει στην τελευταία σελίδα,για να ψάξεις αντίστροφα

Υπάρχει το 2ο κι όλας σχόλιο που λέει ότι τα χαρακτηρηστικά είναι υποθετικά

Οπότε άσε τις ειρωνείες γιατί δεν υπήρχε καμία στο δικό μου post,απλά σου είπα να κοιτάξεις καλύτερα το link που σου λένε 3 άτομα ότι είναι το ίδιο με αυτό που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το S3 συγκρίνεται με το Μ1 ΝΟΤΕ λόγω hardware.

 

Εννοω λόγω χαρακτηριστικών, μεγέθους και παραπλήσιας τιμής. Σε επεξεργαστή υπερέχει το xiaomi, αλλά μπορεί κάποιο άλλο να υπερέχει αλλού (διάρκεια μπαταρίας ίσως, καλύτερη φωτογραφία, )και να αλλάζει την συνολική άποψη.

 

 

 

 

Άρα αποκλείεις και το redmi note 2 και το m1 note που πρότεινε ο junglist λόγω rom. Λάθος για μένα μιας και είναι και τα δύο εξαιρετικές επιλογές.

Για jiayu s3 σε κόβω. Τα 3gb ram σου είναι όντως απαραίτητα;

Κοίτα μια και το Lenovo K3 Note.

 

Απο την αρχή τείνω στο xiaomi,και να κάνω υπομονή από θέμα rom, αλλά έθεσα το ερώτημα μήπως αξίζει να δοκιμάσω και κάποιο άλλο που δεν το γνώριζα. Τα 2gb δεν τα αποκλείω, και ανάλογα την εμπειρία χρήσης που δίνει μια συσκευή,πχ κάπου εδώ διάβασα ότι το jiayu σε βαρύ παιχνίδι κολλάει, ενώ το xiaomi μπορεί να το παίζει νερακι. Το M1 note απ ότι είδα σε κανά δυο κινεζομαγαζα έχει μια κάποια διαφορά σε χρήματα προς τα πάνω (vickmall 260$)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω λόγω χαρακτηριστικών, μεγέθους και παραπλήσιας τιμής. Σε επεξεργαστή υπερέχει το xiaomi, αλλά μπορεί κάποιο άλλο να υπερέχει αλλού (διάρκεια μπαταρίας ίσως, καλύτερη φωτογραφία, )και να αλλάζει την συνολική άποψη.

 

 

 

Απο την αρχή τείνω στο xiaomi,και να κάνω υπομονή από θέμα rom, αλλά έθεσα το ερώτημα μήπως αξίζει να δοκιμάσω και κάποιο άλλο που δεν το γνώριζα. Τα 2gb δεν τα αποκλείω, και ανάλογα την εμπειρία χρήσης που δίνει μια συσκευή,πχ κάπου εδώ διάβασα ότι το jiayu σε βαρύ παιχνίδι κολλάει, ενώ το xiaomi μπορεί να το παίζει νερακι. Το M1 note απ ότι είδα σε κανά δυο κινεζομαγαζα έχει μια κάποια διαφορά σε χρήματα προς τα πάνω (vickmall 260$)

Το Vickmall γενικά είναι πολύ ακριβό.

Αλλά γενικά να ξέρεις το Μ1 ΝΟΤΕ θεωρείται από τα πιο απροβλημάτιστα κινητά και για αυτό κρατάει υψηλή τιμή τόσους μήνες μετά την κυκλοφορία του.

Το Xiaomi που λες ότι είναι πιο δυνατό, τι σκορ βγάζει στο Antutu;

Το Μ1 έφτασε τις 46.000 με την 5.1

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το Vickmall γενικά είναι πολύ ακριβό.

Αλλά γενικά να ξέρεις το Μ1 ΝΟΤΕ θεωρείται από τα πιο απροβλημάτιστα κινητά και για αυτό κρατάει υψηλή τιμή τόσους μήνες μετά την κυκλοφορία του.

Το Xiaomi που λες ότι είναι πιο δυνατό, τι σκορ βγάζει στο Antutu;

Το Μ1 έφτασε τις 46.000 με την 5.1

ειναι ακριβοτερο της ταξης τον 2-3 ευρω. Αλλα στο θεμα after sales και εποικοινωνια πελατη ειναι ετη φωτος μπροστα απο καθε κινεζομαγαζο που εχω γνωρισει

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοω λόγω χαρακτηριστικών, μεγέθους και παραπλήσιας τιμής. Σε επεξεργαστή υπερέχει το xiaomi, αλλά μπορεί κάποιο άλλο να υπερέχει αλλού (διάρκεια μπαταρίας ίσως, καλύτερη φωτογραφία, )και να αλλάζει την συνολική άποψη.

 

 

 

Απο την αρχή τείνω στο xiaomi,και να κάνω υπομονή από θέμα rom, αλλά έθεσα το ερώτημα μήπως αξίζει να δοκιμάσω και κάποιο άλλο που δεν το γνώριζα. Τα 2gb δεν τα αποκλείω, και ανάλογα την εμπειρία χρήσης που δίνει μια συσκευή,πχ κάπου εδώ διάβασα ότι το jiayu σε βαρύ παιχνίδι κολλάει, ενώ το xiaomi μπορεί να το παίζει νερακι. Το M1 note απ ότι είδα σε κανά δυο κινεζομαγαζα έχει μια κάποια διαφορά σε χρήματα προς τα πάνω (vickmall 260$)

 

Eκει που ησουν ημουν....λεει η παροιμια.

Μετα απο αρκετη σκεψη κατεληξα στο jiayu γνωριζοντας οτι και οι δυο ειναι πολυ καλες συσκευες. Ποντους εδωσα στο jiayu λογω των αισθητηρων και γοριλογυαλλιου που το Χιαομι δεν εχει..

Για παιχνιδια δεν πιστευω, αν και δεν παιζω αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Το Xiaomi που λες ότι είναι πιο δυνατό, τι σκορ βγάζει στο Antutu;

Το Μ1 έφτασε τις 46.000 με την 5.1

To Xiaomi στα χαρτιά είναι όντως αισθητά πιο δυνατό με τον X10. Στην πράξη όμως αμφιβάλλω αν θα φανεί κάπου πιο γρήγορο από τα όσα με τον MT6752, καθώς το MIUI είναι κατά παράδοση... ασήκωτο!

Εκτός κι αν έχουνε κάνει κανα... θαύμα με το MIUI 7 που απ' ό,τι διαβάζω στο topic του Xiaomi αναμένεται να γίνει σύντομα διαθέσιμο και για αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που δεν διαβασα 750 ποστ με τη μια δεν θα ξαναγινει

 

Μην ανησυχείς πασά μου θα τα διαβάσουμε εμείς για σένα, για να πιστείς οτι πρόκειται για την συσκευή που εσύ ενδιαφέρεσαι.

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις κάν τον τίτλο, απλά ρώτα οτι θες και θα σπεύδουμε για βοήθεια.:lol:

 

Το Vickmall γενικά είναι πολύ ακριβό.

Αλλά γενικά να ξέρεις το Μ1 ΝΟΤΕ θεωρείται από τα πιο απροβλημάτιστα κινητά και για αυτό κρατάει υψηλή τιμή τόσους μήνες μετά την κυκλοφορία του.

Το Xiaomi που λες ότι είναι πιο δυνατό, τι σκορ βγάζει στο Antutu;

Το Μ1 έφτασε τις 46.000 με την 5.1

 

Καλά πολύ ακριβό δεν το λές. Σε μερικά είναι στα ίδια χρήματα και σε άλλα πάνω +20-30$. Αλλά αξίζει για το aftersales του.

Το 32άρι m1 ξεφεύγει σε τιμή, το 16άρι όμως είναι ακόμα πολύ τίμιο.

Redmi note 2 antutu πάνω κάτω ίδια σκόρ έχουν.

Αλλά ότι είναι καλύτερος ο MT6795 από τον MT6752 είναι γεγονός (και σε gpu).

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κάνεις σας leagoo elite 1;;;;;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια ,

ενδιαφερομαι για την αγορα κινητου απο την κινα μεχρι 250 ευρω . Αυτη τη στιγμη ειμαι αναμεσα σε xiaomi mi4 , zte honor 6 kai meizu mx4 pro . Προς το παρον εχω καταληξει στο τελευταιο , αλλα θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη . Αν εχετε να προτείνεται και καποιο αλλο σε αυτα τα λευτα η και φθηνοτερο καλα θα ηταν . Ευχαριστω εκ των προτερων !

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια ,

ενδιαφερομαι για την αγορα κινητου απο την κινα μεχρι 250 ευρω . Αυτη τη στιγμη ειμαι αναμεσα σε xiaomi mi4 , zte honor 6 kai meizu mx4 pro . Προς το παρον εχω καταληξει στο τελευταιο , αλλα θα ηθελα και μια δευτερη γνωμη . Αν εχετε να προτείνεται και καποιο αλλο σε αυτα τα λευτα η και φθηνοτερο καλα θα ηταν . Ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Μια διόρθωση μονο....το honor 6 είναι της Huawei.;)

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

μου ζήτησε μια φίλη κινητό μέχρι 130 ευρώ.

η χρήση που θα κάνει είναι fb chat και internet.

φανταστείτε ότι από ένα ZTE v5 2gb ήταν καλυμμένη.

 

έχετε κάποια πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

φανταστείτε ότι από ένα ZTE v5 2gb ήταν καλυμμένη.

Και γιατί να μην ήταν?

xiaomi redmi 2 και τα ρέστα mojito :)

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

xiaomi redmi 2 και τα ρέστα mojito :)

Υπάρχει και το pro που είναι σαφώς καλύτερο χωρίς πολύ μεγάλη χρηματική διαφορά.

XIAOMI Redmi 2 Pro

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το pro που είναι σαφώς καλύτερο χωρίς πολύ μεγάλη χρηματική διαφορά.

XIAOMI Redmi 2 Pro

συμφωνώ, ο p_under πληρώνει :cool:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω για εκει προσανατολιζομουν μιας και αξιοπιστια ειναι ενα απι τα κυρια ζητουμενα, μιας και θα το παραγγειλω για λογαριασμο φιλης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...