Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι το σωστό θέμα, έχει κατάλληλο για αποστολές. Έχει ευρωπαϊκές αποθήκες αλλά και ευρωπαϊκές τιμές, δλδ θα το ήξερες αν είναι να έρθει από Ευρώπη. Αλλά περνάει από ολλανδικά ταχυδρομεία, ακόμα και από Κίνα αν έρθει. Πολύ μικρή πιθανότητα για τελωνείο, εκτός και αν είσαι από Β. Ελλάδα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατα 99% εχει MTK6572,512MB ram,2-4GB rom,οθονη 854x480,καμερες vga και 2MP.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

πιστευεις οτι η συγκριση μεταξυ jiayu s3 vs elephone p7000 ειναι ιδια; ειχα 3 jiayu και δε ειχα προβλημα. μου αρεσει ομως καλυτερα το elephone. απλα φοβαμαι γιατι ακουγετε οτι δε ειναι και τοσο αξιοπιστη σα εταιρια. μια ματα που εριξα στο νημα του π3000ς ολο θεματα και προβληματα ειναι......

 

Παιζει ενα promotion οτι στις 25/4 το P7000 θα κοστιζει 160$.Να δουμε τις λεπτομερειες...

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους. Ψαχνω ενα τηλεφωνο απο Κινα για να το κανω δωρο στις 4.5 ιντσες, ουτε καν 4.7. Εχει κανεις να μου προτεινει καποιο καλο κομματι να το δω; Εχω δει τοσα τηλεφωνα που μαλλον με εχουν μπερδεψει αντι να με βοηθησουν να καταληξω σε καποιο. :confused:

Εχω εμπειρια μονο απο Lenovo. Ποιες μαρκες ειναι πιο αξιοπιστες ως συσκευες κατα τη γνωμη σας ωστε να περιορισω την αναζητηση μου σε αυτες; Καθε προταση ευπροσδεκτη.

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιους απαντησουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη στις 4.5 ιντσες υπαρχουν τα Ulefone Be X και Blackview Breeze.Θα σου προτεινα να δεις το Doogee DG750 στις 4.7 ιντσες στα 79$ απο Gearbest.Υπαρχει επισης το Infocus M2 στα 77$ στο vickmall στα 76$.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε μου, θα τα κοιταξω αμεσα. Οποιος αλλος εχει αλλη προταση, ευπροσδεκτη. Γενικως, ποιες θεωρειτε αξιοπιστες μαρκες;
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε ολους. Καινουργιος στο furoum. Θα ηθελα την βοηθεια σας ειμαι αναμεσα σε τρια κινητα και ηθελα την γνωμη σας στο πολυ καλο οπως εχετε αντιπαραθεση Cubot S168 στο Lenovo A536 και στο Samsung galaxy grand neo plus....Μπορειτε να μου πειτε πιο κατα τι γνωμη σας θα μου προτεινατε ωσ καλυτερη λυση?Ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το γράφω κι εδώ μήπως υπάρχουν άτομα που δεν επισκέπτονται το "επιλογή συσκευής" σαν και μένα.

 

Jiayu S3 3g ram (199$) ή Meizu M1 Note (199$)

 

http://www.vickmall.com/jiayu-s3

http://www.vickmall.com/meizu-m1-note

 

Δεν πάει παραπάνω παιδιά. Μέχρι 185ε μπορώ να δώσω...

 

Αυτό που ψάχνω στη συσκευή είναι έχει καλή κατασκευή, να είναι τούμπανο σε επιδόσεις για τα λεφτά του, να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη κάμερα και να μην έχει (hardware) προβλήματα/ελαττώματα. Δεν με ενοχλεί αν έχει θεματάκια με την ΡΟΜ εφόσον είναι δυνατόν να λυθούν στο μέλλον με κάποιο update.

 

Έχω διαβάσει και τα δυο θέματα των κινητών και έχω καταλήξει με σιγουριά πως το Meizu είναι (ελαφρώς; ) ανώτερο κινητό απο το Jiayu σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες. Το θέμα όμως για μένα είναι αν στην ίδια τιμή αξίζει να να προτιμήσω το Jiayu λόγω της μεγαλύτερης μνήμης και του έξτρα χώρου που μπορεί να έχει μιας και δέχεται SD κάρτα σε αντίθεση με το Meizu που απλά πρέπει να την βγάλεις με τα 16gb της εσωτερικής μνήμης του. Ξέρω πως υπάρχει και η έκδοση με 32gb αλλά όπως είπα και στην αρχή δεν με παίρνει άλλο...

 

Δεκτές και άλλες προτάσεις στην ίδια τιμή φυσικά. Το Lenovo K3 note αν και είναι ελκυστικό, έχει μάπα οθόνη σε σχέση με άλλα κινητά της κατηγορίας του και ειδικά σε σχέση με τα παραπάνω. Το elephone p7000 που θα βγει σε λίγες ημέρες έχω την εντύπωση πως θα έχει την χειρότερη κάμερα απο τα 4 αν και σαν κατασκευή είναι μακράν το ομορφότερο.

 

Για να βοηθήσω περισσότερο πρέπει να πω πως είμαι υπερευχαριστημένος κάτοχος του δημοφιλές Coolpad F1. Το κινητό το βρήκα άρτιο ως προς την κατασκευή του, τούμπανο για τα λεφτά του και δεν άλλαξα άλλη ΡΟΜ απο την πρώτη φορά που το φλάσαρα μιας και δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα τους τελευταίους 4-5 μήνες που το έχω. Θα μου πείτε αν είμαι τόσο ευχαριστημένος γιατί να μην πάρω πάλι το ίδιο (το έδωσα στον αδερφό μου το τωρινό); Γιατί απλώς βρήκα την κάμερα του μέτρια (όχι άθλια) και έχω πια την δυνατότητα να δώσω κάτι παραπάνω έτσι ώστε να αποκτήσω μια ανώτερη συσκευή σε όλα της.

 

Περιμένω απόψεις..

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο δίλημμα είμαι και εγώ φίλε αλλα έχω υπόψιν και το lenovo vibe x2 και το ZTE blade 6.Παντως και εγώ στο meizou κλείνω όσο πιο πολύ το μελετάω.
Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο δίλημμα είμαι και εγώ φίλε αλλα έχω υπόψιν και το lenovo vibe x2 και το ZTE blade 6.Παντως και εγώ στο meizou κλείνω όσο πιο πολύ το μελετάω.

 

To vibe x2 έχει πολύ κακή αυτονομία και είναι επίσης ακριβότερο. Το ΖΤΕ έχει άθλια κατασκευή. Δεν θέλω να πάρω κινητό και να τρίζει σαν το παλιό μου gameboy.. :D

 

Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα να δω τι παίζει με το Elephone p7000 μήπως και αποδειχθεί η έκπληξη της χρονιάς και που ξέρεις μπορεί να πέσει και η τιμή του Meizu advanced μέχρι τότε...

 

Το καλό με το Meizu πάντως είναι πως υποστηρίζει on the go usb και έτσι αν θες να πάρεις παιχνίδια ή βίντεο σε κάποιο ταξίδι μπορείς να τα βάλεις σε ένα στικάκι. Πιο πολύ τα 3g ram του Jiayu σκεφτόμουν παρά το χώρο...

Link to comment
Share on other sites

To vibe x2 έχει πολύ κακή αυτονομία και είναι επίσης ακριβότερο. Το ΖΤΕ έχει άθλια κατασκευή. Δεν θέλω να πάρω κινητό και να τρίζει σαν το παλιό μου gameboy.. :D

 

Θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα να δω τι παίζει με το Elephone p7000 μήπως και αποδειχθεί η έκπληξη της χρονιάς και που ξέρεις μπορεί να πέσει και η τιμή του Meizu advanced μέχρι τότε...

 

Το καλό με το Meizu πάντως είναι πως υποστηρίζει on the go usb και έτσι αν θες να πάρεις παιχνίδια ή βίντεο σε κάποιο ταξίδι μπορείς να τα βάλεις σε ένα στικάκι. Πιο πολύ τα 3g ram του Jiayu σκεφτόμουν παρά το χώρο...

Για το Meizu θα σου πω ότι πετάει με τα 2gb.

Του Έχω βάλει 160+ εφαρμογές και παρόλο που δεν είναι 3gb η Ram,όπως του S3, είναι ταχύτατο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια εχω το xiaomi mi4 αξιζει να το αλλαξω για meizu mx4 pro? Δεν με νοιαζει η διαφορα χρηματων... Λιγο με προβληματιζει η μπαταρια του meizu.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν παιζει καποια καλυτερη προταση απο το meizu δεκτη να την ακουσω, αλλα παντα high end κινητο και με 3gb ram.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Myphoners.

 

Είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω εδώ οπότε δείξτε μου λίγο επιείκεια. ... :rolleyes:

 

Η ιστορία έχει ως εξής .... ένα όμορφο ηλιόλουστο πρωινό ήμουν σε έναν πελάτη ο οποίος μου είπε ότι είχε παραγγέλλει 3 Lenovo A808T από Aliexpress με 100ευρο το ένα ... του λέω ότι αποκλείεται ένα οκταπυρινο κινητό με 3GB RAM (και όλα τα αλλά χαρακτηριστικά) να κοστίζει μόνον 100ευρο.... οπότε, μιας και εγώ ήθελα να αντικαταστήσω το S2 μου και ένα HUAWEI από την δουλεία σκέφτηκα να το τσεκάρω.... (http://www.aliexpress.com/snapshot/6544648482.html?orderId=66249664399140) και τελικά σε μια στιγμή ανωριμότητας και ενθουσιασμού το παρήγγειλα .... μετά από αναμονή περίπου 3 εβδομάδων ανακαλύπτω ότι το product page και ο seller δεν υπάρχουν πλέον στο aliexpress .... αρχίζω και ανησυχώ και κάνω αυτό που έπρεπε να κάνω από την αρχή ... αρχίζω και σκαλίζω το θέμα ..... οπότε ανακαλύπτω ότι φυσικά αυτό το κινητό δεν είναι lenovo αλλά κάποιο JIAKE V5/V6/V13 (τελικά ήταν το V13) .... οπότε προετοιμαζόμενος πια περιμένω να έρθει το πακέτο για να ανοίξω dispute στο aliexpress ..... και έτσι ακριβώς γίνεται ... με το που έρχεται το πακέτο ξεκινώ το unboxing video και photos και καταθέτω dispute μετά από περίπου 2-3 εβδομάδες αλλεπάλληλων μηνυμάτων με τον seller και το aliexpress θα πάρω πίσω 80 εύρο (από τα 104) και θα κρατήσω το κινητό .... αυτό που ψάχνω είναι μια ROM η οποία να μην είναι tampered όπως αυτή ....

 

σας παραθέτω παρακάτω και το testing video που έφτιαξα μετά από πολύ κόπο ώστε να δείχνει κάποια αληθινά στοιχειά το κινητό ..... το unboxing θα το προσθέσω αργότερα καθώς θέλει λίγο edditing για να αφαιρέσω κάποια προσωπικά δεδομένα .... απλά θα σας πω ότι στο antutu αρχικά έδινε 45000 marks και μετά από tweeking τελικά δίνει κάτι πάνω από 10000 marks ..... ;) :lol:

 

 

search, and yea shall beleive ....
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να δω ολο το βιντεο ,καποια στιγμη με επιασε ναυτια :lol:

Βαλτο για πωληση με 20 ευρω και πηγαινε παρε ενα κινητο της προκοπης φιλε ,αυτο θα σου βγαλει την ψυχη και στο τελος θα το σουταρεις σε καποιο τοιχο για να αποκτησεις την ψυχικη σου ηρεμια.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτάξτε αυτό τον πύραυλο:

http://www.gizchina.com/2015/04/21/bluboo-x550-with-mt6735-5300mah-battery-can-now-be-pre-ordered/

 

Με το κουπόνι που λέει προς το τέλος του άρθρου βγαίνει στα 145 ευρώ (153 δολλάρια). Γνωρίζει κανείς αυτή τη μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Kοιτάξτε αυτό τον πύραυλο:

http://www.gizchina.com/2015/04/21/bluboo-x550-with-mt6735-5300mah-battery-can-now-be-pre-ordered/

 

Με το κουπόνι που λέει προς το τέλος του άρθρου βγαίνει στα 145 ευρώ (153 δολλάρια). Γνωρίζει κανείς αυτή τη μάρκα?

 

Εχω δουλεψει τρια μοντελα της(X1,X2,X3).Για 50-80$ που τα πηρα,ψιλοκαλα ηταν.Δεν νομιζω η μπαταρια να ειναι 5300...

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας ειμαι καινουργια εδω,εχω μπερδευτει λιγακι εχω διαβασει αρκετα αποψεις και θα χρειαστω την βοηθεια σας θελω ενα καλο κινητο με καλη καμερα ειμαι αναμεσα στα doogee dg550 i new v3 plus και το jiayu s2.απο χρηματικής αποψης μεχρι 150 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Kοιτάξτε αυτό τον πύραυλο:

http://www.gizchina.com/2015/04/21/bluboo-x550-with-mt6735-5300mah-battery-can-now-be-pre-ordered/

 

Με το κουπόνι που λέει προς το τέλος του άρθρου βγαίνει στα 145 ευρώ (153 δολλάρια). Γνωρίζει κανείς αυτή τη μάρκα?

 

Μιλά για προ παραγγελία (pre-ordered) ...!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα... Ψαχνω ενα κινεζικο να αντικαταστισω το σπασμένο μου LG G2 ( υπαρχει καποιο μεχρι 150 ευρω να το κοντραρει στα ισα ? )

 

Θέλω να εχει...

 

1) 4G ( δουλευει το 4G απο αυτα τα κινεζικα στην Ελλαδα? )

 

2)8 πυρηνες

 

3) μεγαλη μπαταρια

 

4) μεχρι 150 ευρω...

 

παιζει να βρω κατι καλο σαν το G2 ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αν και δεν ειμαι ειδικός νομίζω ότι τα μοντέλα που διάλεξες είναι λίγο "ξεπερασμένα"

Ας δούμε τι θα πούν και οι υπόλοιποι

Καλωσήρθες :up:

"Αναφέρομαι στη Vickygo"

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα... Ψαχνω ενα κινεζικο να αντικαταστισω το σπασμένο μου LG G2 ( υπαρχει καποιο μεχρι 150 ευρω να το κοντραρει στα ισα ? )

 

Θέλω να εχει...

 

1) 4G ( δουλευει το 4G απο αυτα τα κινεζικα στην Ελλαδα? )

 

2)8 πυρηνες

 

3) μεγαλη μπαταρια

 

4) μεχρι 150 ευρω...

 

παιζει να βρω κατι καλο σαν το G2 ?

 

φιλε λογικα θα χρειαστεις ενα απο τα καινουρια μοντέλα με τον 8πυρηνο επεξεργαστη 6752: http://www.kimovil.com/en/list-smartphones-by-processor/mediatek-mt6752

Eγω εχ ηδη παραγγείλει το meizu m1 note αλλά θα χρειαστεις γυρω στα 190 για να το παρεις..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...