Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει τοπικ εδω στο myphone http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=409132 για να μαθεις περισσοτερα απο τους κατοχους του :)

 

Ευχαρισω θα το κοιταξω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα παιδια, καμια προταση για φτηνο 6άρι phablet κινεζικο:

- να παιρνει εστω KitKat

- να χει sd card slot

camera δε μ ενδιαφερει να χει καλη, ας ειναι και περσινο μοντελο αν ειναι και πιο οικονομικο. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει όλοι οι υποψήφιοι αγοραστές από Κίνα να ριξουν μια ματιά στο σχετικό νήμα του φόρουμ που εχει να κάνει με τον "οδηγό αποστολής από Κίνα " διότι το τελευταίο διάστημα πολλά δέματα περνούν από το τελωνείο με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρωσετε έξτρα χρήματα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6076967#post6076967

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, καμια προταση για φτηνο 6άρι phablet κινεζικο:

- να παιρνει εστω KitKat

- να χει sd card slot

camera δε μ ενδιαφερει να χει καλη, ας ειναι και περσινο μοντελο αν ειναι και πιο οικονομικο. Ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388249

 

http://www.minideal.net/lenovo-s939-smartphone-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-2-dual-sim-with-6-0-inch-hd-ips-screen-8-0mp.html

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

πόσες μέρες κανουν να μας στειλουν απο ΚΙΝΑ

Eννοω site οπως (vickmall,to2c κτλ)

ο ποιο αξιόπιστος ποιος είναι?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας

πόσες μέρες κανουν να μας στειλουν απο ΚΙΝΑ

Eννοω site οπως (vickmall,to2c κτλ)

ο ποιο αξιόπιστος ποιος είναι?

ευχαριστώ

 

Απο 12-25 ημερες,εχει κανει και περισσοτερο,το πρωτο ειναι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, καμια προταση για φτηνο 6άρι phablet κινεζικο:

- να παιρνει εστω KitKat

- να χει sd card slot

camera δε μ ενδιαφερει να χει καλη, ας ειναι και περσινο μοντελο αν ειναι και πιο οικονομικο. Ευχαριστω

 

 

...εφόσον θα κινηθείς σε αυτή την κατηγορία τιμής, προτίμησε το: Lenovo A936 Note 8.

Πολύ δυνατό CPU/GPU, 2GB RAM, 64bit (υποστήριξη Android 5 Lollipop), 4G, απροβλημάτιστο, ποϊοτικότατο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω κινητό με 3gb Ram, HD, ΚΑΛΉ κάμερα και να μην χρειάζεται πολύ σκαλιά στην Rom κτλ. Έχω στο μυαλό μου ecoo e04 plus, jiayu s3, και elephone 3000s σε αυτά τα λεφτά με αυτά τα χαρακτηριστικά σκέφτεστε κάτι καλύτερο? Από τα 3 το Ecco νομίζω είναι λίγο καλύτερο αν δεν κάνω λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω κινητό με 3gb Ram, HD, ΚΑΛΉ κάμερα και να μην χρειάζεται πολύ σκαλιά στην Rom κτλ. Έχω στο μυαλό μου ecoo e04 plus, jiayu s3, και elephone 3000s σε αυτά τα λεφτά με αυτά τα χαρακτηριστικά σκέφτεστε κάτι καλύτερο? Από τα 3 το Ecco νομίζω είναι λίγο καλύτερο αν δεν κάνω λάθος.

 

Και Elephone P7000 !!!!!

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi 2 με 2 gb ram ή Mlais M52 Red Note ή Jiayu S3;

 

Γενικά κάτι κάτω από $200 που να αξίζει τα λεφτά του.

 

Με "χαλάει" το μεγάλο bezel του Mlais.

Edited by barca10
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi 2 με 2 gb ram ή Mlais M52 Red Note ή Jiayu S3;

 

Γενικά κάτι κάτω από $200 που να αξίζει τα λεφτά του.

 

Με "χαλάει" το μεγάλο bezel του Mlais.

"Redmi 2" εννοείς προφανώς το Redmi 2 Note, μιας και αναφέρεις και τα άλλα 2 που είναι 5.5-ιντσα;

Redmi 2 Note δεν έχει ακόμα παρουσιαστεί. Μόνο φήμες υπάρχουν ακόμα...

Υπάρχει βεβαίως η ελαφρώς νεότερη εκδοχή του Redmi Note, με τον Snapdragon 410 - που όμως νομίζω ότι είναι απλώς εκτός συναγωνισμού (από πλευράς ισχύος) με τα MT6752 που αναφέρεις.

Πάντως, επειδή έχω δει από κοντά το "προηγούμενο" Redmi Note (με τον Snapdragon 400) και με 1GB RAM, είναι ανέλπιστα καλό κινητό και δε θα σε χάλαγε καθόλου. Υπ' όψιν όμως ότι σε διαστάσεις (άρα και σε bezels!) είναι όμοιο με το Mlais!

 

Από τα υπόλοιπα που αναφέρεις τώρα...

Το Jiayu S3 φαίνεται να ξεπερνάει κάποια προβλήματα "νεότητας" (με το firmware του και μόνο) και αναδεικνύεται σε πολύ καλό κινητό.

Το Mlais M52 πρέπει να αποτελεί το καλύτερο value for money αυτήν τη στιγμή! Χαλαρά παραβλέπεις και τα όποια μικρά του μειονεκτήματα.

Στη... συνταγή θα προσέθετα και το Lenovo K3 Note, το ECOO E04 Aurora, φυσικά το Meizu M1 Note, το TCL M2U (που περιέργως δεν ακούγεται πολύ) και το Elephone P7000 (που στις 25 Απριλίου θα παρουσιάσουν σε μια εξαιρετικά ελκυστική τιμή "γνωριμίας" - προφανώς για λίγο)

 

Πολύ καλά όμως είναι και τα quad-core 64-bitα MTK (στην πράξη δε φαίνονται καθόλου βραδύτερα από τα 8-πύρηνα - βλέπεις, μάλλον μόνο τα benchtests κάνουν χρήση των πολλών πυρήνων), οπότε αξίζουν και αυτά μια ματιά (αλλά και δύο...!):

To Ulefone Be Pro έχει αποδειχθεί πολύ καλό (το έχω δει και από κοντά). Το Mlais M4 Note φαίνεται πολύ ενδιαφέρον επίσης (για αυτό δε και το Be Pro, το GearBest -με"κουπόνι"- και το GeekBuying έχουν εξαιρετικές τιμές!). Ενδιαφέρον τέλος αναμένεται και το BluBoo X550.

 

Οι καλές προτάσεις στην (ευρύτερη) κατηγορία φαίνονται να πολλαπλασιάζονται και οδηγούν σε -ευχάριστα- διλήμματα...

Να 'χαμε ακόμα και καμιά "καλή" ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου... :(

Link to comment
Share on other sites

"Redmi 2" εννοείς προφανώς το Redmi 2 Note, μιας και αναφέρεις και τα άλλα 2 που είναι 5.5-ιντσα;

Redmi 2 Note δεν έχει ακόμα παρουσιαστεί. Μόνο φήμες υπάρχουν ακόμα...

Υπάρχει βεβαίως η ελαφρώς νεότερη εκδοχή του Redmi Note, με τον Snapdragon 410 - που όμως νομίζω ότι είναι απλώς εκτός συναγωνισμού (από πλευράς ισχύος) με τα MT6752 που αναφέρεις.

Πάντως, επειδή έχω δει από κοντά το "προηγούμενο" Redmi Note (με τον Snapdragon 400) και με 1GB RAM, είναι ανέλπιστα καλό κινητό και δε θα σε χάλαγε καθόλου. Υπ' όψιν όμως ότι σε διαστάσεις (άρα και σε bezels!) είναι όμοιο με το Mlais!

 

Από τα υπόλοιπα που αναφέρεις τώρα...

Το Jiayu S3 φαίνεται να ξεπερνάει κάποια προβλήματα "νεότητας" (με το firmware του και μόνο) και αναδεικνύεται σε πολύ καλό κινητό.

Το Mlais M52 πρέπει να αποτελεί το καλύτερο value for money αυτήν τη στιγμή! Χαλαρά παραβλέπεις και τα όποια μικρά του μειονεκτήματα.

Στη... συνταγή θα προσέθετα και το Lenovo K3 Note, το ECOO E04 Aurora, φυσικά το Meizu M1 Note, το TCL M2U (που περιέργως δεν ακούγεται πολύ) και το Elephone P7000 (που στις 25 Απριλίου θα παρουσιάσουν σε μια εξαιρετικά ελκυστική τιμή "γνωριμίας" - προφανώς για λίγο)

 

Πολύ καλά όμως είναι και τα quad-core 64-bitα MTK (στην πράξη δε φαίνονται καθόλου βραδύτερα από τα 8-πύρηνα - βλέπεις, μάλλον μόνο τα benchtests κάνουν χρήση των πολλών πυρήνων), οπότε αξίζουν και αυτά μια ματιά (αλλά και δύο...!):

To Ulefone Be Pro έχει αποδειχθεί πολύ καλό (το έχω δει και από κοντά). Το Mlais M4 Note φαίνεται πολύ ενδιαφέρον επίσης (για αυτό δε και το Be Pro, το GearBest -με"κουπόνι"- και το GeekBuying έχουν εξαιρετικές τιμές!). Ενδιαφέρον τέλος αναμένεται και το BluBoo X550.

 

Οι καλές προτάσεις στην (ευρύτερη) κατηγορία φαίνονται να πολλαπλασιάζονται και οδηγούν σε -ευχάριστα- διλήμματα...

Να 'χαμε ακόμα και καμιά "καλή" ισοτιμία ευρώ-δολλαρίου... :(

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, και για τις νέες προτάσεις σου.

Ναι το mlais είναι το καλύτερο value for money αλλά ερωτεύτηκα το Elephone P7000.

Μου άρεσε ο σχεδιασμός του. Θα περιμένω λίγο μέχρι να βγει και θα το τσιμπήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,

 

υπάρχουν κινέζοι κατασκευαστές που να τρέχουν τα κινητά τους στοκ αντροιντ?

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,

 

υπάρχουν κινέζοι κατασκευαστές που να τρέχουν τα κινητά τους στοκ αντροιντ?

 

Αρκετά κινητά από Κίνα είναι near-stock, χωρίς απαραίτητα να ισχύει αυτό βέβαια για όλα τα κινητά μία εταιρίας. Η ZTE πχ έχει το Blade S6 με σχεδόν στοκ Lollipop αλλά άλλες συσκευές είναι εντελώς skinned.

Το Ulefone Be Pro και το Gionee Elife E7 μου έρχονται στο μυαλό σαν παραδείγματα άλλον συσκευών με σχεδόν στοκ Android, αλλά πιστεύω θα πρέπει να το ψάξεις συγκεκριμένα για τις συσκευές που σε ενδιαφέρουν αν έχουν στοκ

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα απο το Alie το παραπάνω κινητό, οκ το ξέρω οτι δεν ειναι original lenovo αλλά κάποια απομίμηση τα χαρακτηριστικά του γράφουν (5.0inch Android phone 4.4 MTK6592 Octa Core 4G RAM 16G ROM) εκτός ότι δεν είναι και τόσο γρήγορο για octacore ή 4gb ram έχω quad core TCL και μπροστά του είναι πολύ πιο γρήγορο. Το πρόβλημα που έχω είναι στην εσωτερική μνήμη γράφει ότι είναι 16gb ενώ στις ρυθμίσεις συστήματος γράφει ότι έχω ελεύθερα 14gb όταν έβαλα το app2sd γράφει ότι έχω μόλις 2gb παρόλο που δείχνει ότι έχω 16gb rom.

Έχω ήδη κάνει μια πρώτη επαφή με το πωλητή του έχω πει οτι είναι αργό για octacore η οτι δεν βγάζει μνμ οτι το όριο είναι 2gb για εφαρμογές και μου λέει τα δικά του κλασικά να βάλω κάρτα μνήμης ή να καθαρίσω ta junk files κλπ. Καμιά ιδέα μπας και το σώσω ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,

 

υπάρχουν κινέζοι κατασκευαστές που να τρέχουν τα κινητά τους στοκ αντροιντ?

 

Οι Ulefone,Leagoo,Cubot(σε καποιες συσκευες),Newman,Mlais,Star.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα απο το Alie το παραπάνω κινητό, οκ το ξέρω οτι δεν ειναι original lenovo αλλά κάποια απομίμηση τα χαρακτηριστικά του γράφουν (5.0inch Android phone 4.4 MTK6592 Octa Core 4G RAM 16G ROM) εκτός ότι δεν είναι και τόσο γρήγορο για octacore ή 4gb ram έχω quad core TCL και μπροστά του είναι πολύ πιο γρήγορο. Το πρόβλημα που έχω είναι στην εσωτερική μνήμη γράφει ότι είναι 16gb ενώ στις ρυθμίσεις συστήματος γράφει ότι έχω ελεύθερα 14gb όταν έβαλα το app2sd γράφει ότι έχω μόλις 2gb παρόλο που δείχνει ότι έχω 16gb rom.

Έχω ήδη κάνει μια πρώτη επαφή με το πωλητή του έχω πει οτι είναι αργό για octacore η οτι δεν βγάζει μνμ οτι το όριο είναι 2gb για εφαρμογές και μου λέει τα δικά του κλασικά να βάλω κάρτα μνήμης ή να καθαρίσω ta junk files κλπ. Καμιά ιδέα μπας και το σώσω ?

Ευχαριστώ

Απο την στιγμή που είναι μαιμού γιατί να μην είναι μαιμου και η ποσότητα της μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα απο το Alie το παραπάνω κινητό, οκ το ξέρω οτι δεν ειναι original lenovo αλλά κάποια απομίμηση τα χαρακτηριστικά του γράφουν (5.0inch Android phone 4.4 MTK6592 Octa Core 4G RAM 16G ROM) εκτός ότι δεν είναι και τόσο γρήγορο για octacore ή 4gb ram έχω quad core TCL και μπροστά του είναι πολύ πιο γρήγορο. Το πρόβλημα που έχω είναι στην εσωτερική μνήμη γράφει ότι είναι 16gb ενώ στις ρυθμίσεις συστήματος γράφει ότι έχω ελεύθερα 14gb όταν έβαλα το app2sd γράφει ότι έχω μόλις 2gb παρόλο που δείχνει ότι έχω 16gb rom.

Έχω ήδη κάνει μια πρώτη επαφή με το πωλητή του έχω πει οτι είναι αργό για octacore η οτι δεν βγάζει μνμ οτι το όριο είναι 2gb για εφαρμογές και μου λέει τα δικά του κλασικά να βάλω κάρτα μνήμης ή να καθαρίσω ta junk files κλπ. Καμιά ιδέα μπας και το σώσω ?

Ευχαριστώ

Κατέβασε το cpu-z να δεις τι έχεις στα χέρια σου

Link to comment
Share on other sites

Και Elephone P7000 !!!!!

πιστευεις οτι η συγκριση μεταξυ jiayu s3 vs elephone p7000 ειναι ιδια; ειχα 3 jiayu και δε ειχα προβλημα. μου αρεσει ομως καλυτερα το elephone. απλα φοβαμαι γιατι ακουγετε οτι δε ειναι και τοσο αξιοπιστη σα εταιρια. μια ματα που εριξα στο νημα του π3000ς ολο θεματα και προβληματα ειναι......

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα,

δεν είμαι σίγουρη οτι γράφω στο σωστό thread οπότε συγχωρήστε με αν δεν έπρεπε να γράψω εδώ.. έκανα σήμερα μια παραγγελία από το to2c.com για ένα xiaomi mi4. Έβαλα να έρθει με singapore post γιατί δεν ήξερα καθόλου την άλλη επιλογή δηλαδή την NL . ξέρει κανείς ποια είναι η πιο ασφαλής επιλογή μήπως και προλάβω να τους στείλω μειλ?? ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντήσεις σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, αστο ετσι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η NL είναι τα ελτά της Ολλανδίας? to2c.com έχει αποθήκες ευρώπη και μπλέκει ευρωπαικό ταχυδρομείο? μηπως αν έβαζα NL θα ερχόταν από ευρωπη άρα σίγουρα χωρίς τελωνείο και πιο γρηγορα?? ή δεν παίζει σημασία?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...