Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχα πάρει πριν 1+ χρόνο για την αδερφή μου το Newman N1. Όποιος το είδε αυτό το κινητό, έπαθε πλάκα. Πανέμορφο κινητό με τέλειες διαστάσεις για την οθόνη του, σου έβγαζε μια εμπιστοσύνη στο πιάσιμο. Κάποια άλλα που έχω δει, όπως Zoppo, δεν είχαν αυτή την ωραία αίσθηση στο χέρι ούτε σε ομορφιά.

 

Πριν λίγο της πήρα ένα Cubot One που τελικά μου κακοφάνηκε. Καμία σχέση η ποιότητα κατασκευής και από feel και από ομορφιά. Πάλι καλά βγήκε προβληματικό και θα ζητήσω refund.

 

Τώρα θέλω να πάρω καινούριο και βασικά κριτήρια είναι να είναι όμορφα αλλά και σταθερά (όσον αφορά το hardware).

 

Lenovo S820

JIAYU G4

Xiaomi Hongmi

iNew V3

Nekken N6

Iocean X7S

 

Προσπάθησα να μην ανέβω πολύ σε διαστάσεις, γιατί είναι κινητό για γυναίκα, αλλά δυστυχώς όλα πλέον τα καλά βγαίνουν σε 4.7" και πάνω...

 

Iocean ανύπαρκτο gps.

Nekken ίσως υπάρχει θέμα με το sar.

Inew έχει θέμα με τη φόρτιση. (Δες ένα παρόμοιο που μόλις κυκλοφόρησε: Doogee 2014, αλλά είναι καινούριο και δε το ξέρει κανείς).

G4 έχει πολλαπλά θέματα.

 

Lenovo,Xiaomi καλά κινητά με την υποσημείωση ότι το xiaomi έχει miui.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Iocean ανύπαρκτο gps.

Nekken ίσως υπάρχει θέμα με το sar.

Inew έχει θέμα με τη φόρτιση. (Δες ένα παρόμοιο που μόλις κυκλοφόρησε: Doogee 2014, αλλά είναι καινούριο και δε το ξέρει κανείς).

G4 έχει πολλαπλά θέματα.

 

Lenovo,Xiaomi καλά κινητά με την υποσημείωση ότι το xiaomi έχει miui.

 

Ευχαριστώ ρε Στράτο. Είσαι εγγύηση σε αυτά.. ;)

 

Κρίμα για το G4 γιατί έχει τις καλύτερες διαστάσεις σε σχέση με τις ίντσες του.

Link to comment
Share on other sites

Iocean ανύπαρκτο gps.

Nekken ίσως υπάρχει θέμα με το sar.

Inew έχει θέμα με τη φόρτιση. (Δες ένα παρόμοιο που μόλις κυκλοφόρησε: Doogee 2014, αλλά είναι καινούριο και δε το ξέρει κανείς).

G4 έχει πολλαπλά θέματα.

Lenovo,Xiaomi καλά κινητά με την υποσημείωση ότι το xiaomi έχει miui.

Στράτο εγώ έχω το DOOGEE DG500 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το έχω 4 μήνες και δεν παρουσίασε το παραμικρό.

Και οι άτιμοι έβγαλαν το TURBO DG2014 και με "γαργαλάει" ... μόνο στην μπαταρία κολλάω που είναι 1750 .:)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

...παιδιά μην μπερδεύεστε. Μνήμη εννοώ την RAM 1GB που διαθέτουν εξίσου ούτως ή άλλως. Σε miui, το 1GB συνήθως καλύπτεται σε υψηλά ποσοστά, χωρίς ωστόσο αυτό να προβληματίζει στη χρήση.

Τα 4GB και 8GB είναι η εσωτερική αποθηκευτική μνήμη ROM που δεν θα πρέπει να σας απασχολεί (και άρα δεν είναι μέτρο σύγκρισης σε καμία περίπτωση), δεδομένου ότι με έξτρα MicroSD την επεκτείνεις έως και συν 64GB.

Γίνεται όμως εγκατάσταση εφαρμογών εύκολα στην microSD; Αν από τα 4GB διαθέσιμα είναι τα 2,5 και θελήσεις να βάλεις παιχνίδι που ζητάει 2GB, υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Στράτο. Είσαι εγγύηση σε αυτά.. ;)

 

Κρίμα για το G4 γιατί έχει τις καλύτερες διαστάσεις σε σχέση με τις ίντσες του.

 

Εγω πολυ προσφατα πηρα το G4 για φιλο (1/4/3000μπαταρια) απο To2c + flip case

 

Περιττο να σου πω οτι οι φιλοι του εχουν ηδη παραγγειλει αλλα 2-3. Πανεμορφο σε μαυρο χρωμα και η θηκη που δινει το to2c ειναι κουκλαρα.

Στην χρηση δεν εχω δει κανενα κολημα.

 

Πολλοι λενε για σκαλοπατι στην μπαταρια, σε μενα μονο μια φορα παραπονεθηκε οτι με τα απο reboot του εδειχνε αλλο ποσοστο.

 

Σε αλλο φιλο πηρα το THL W200, παρα πολυ ομορφο και καλο, αλλά με μικρη μπαταρια! Μεγαλυτερο σε διαστασεις λογω οθονης, αλλα αρκετα λεπτοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται όμως εγκατάσταση εφαρμογών εύκολα στην microSD; Αν από τα 4GB διαθέσιμα είναι τα 2,5 και θελήσεις να βάλεις παιχνίδι που ζητάει 2GB, υπάρχει πρόβλημα.

 

...υπάρχει ρύθμιση να πηγαίνουν οι εφαρμογές στην εξωτερική SD πάντα. Σε κάθε περίπτωση, υπάρχει και η manual μέθοδος της τοποθέτησης μεγάλων εφαρμογών/παιχνιδιών στους ανάλογους φακέλους στην εξωτερική κάρτα SD. Δεν τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε Στράτο. Είσαι εγγύηση σε αυτά.. ;)

 

Κρίμα για το G4 γιατί έχει τις καλύτερες διαστάσεις σε σχέση με τις ίντσες του.

Ακολουθησε τη συμβουλη του Στρατου ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει πριν 1+ χρόνο για την αδερφή μου το Newman N1. Όποιος το είδε αυτό το κινητό, έπαθε πλάκα. Πανέμορφο κινητό με τέλειες διαστάσεις για την οθόνη του, σου έβγαζε μια εμπιστοσύνη στο πιάσιμο. Κάποια άλλα που έχω δει, όπως Zoppo, δεν είχαν αυτή την ωραία αίσθηση στο χέρι ούτε σε ομορφιά.

 

Πριν λίγο της πήρα ένα Cubot One που τελικά μου κακοφάνηκε. Καμία σχέση η ποιότητα κατασκευής και από feel και από ομορφιά. Πάλι καλά βγήκε προβληματικό και θα ζητήσω refund.

 

Τώρα θέλω να πάρω καινούριο και βασικά κριτήρια είναι να είναι όμορφα αλλά και σταθερά (όσον αφορά το hardware).

 

Lenovo S820

JIAYU G4

Xiaomi Hongmi

iNew V3

Nekken N6

Iocean X7S

 

Προσπάθησα να μην ανέβω πολύ σε διαστάσεις, γιατί είναι κινητό για γυναίκα, αλλά δυστυχώς όλα πλέον τα καλά βγαίνουν σε 4.7" και πάνω...

 

...εφόσον είσαι ευχαριστημένος από Newman, σου βάζω στην εξίσωση και το K1W που προσφέρεται στο etotalk περί τα 85 ευρώ + μεταφορικά (τώρα αν αξίζει ή αφορά ξεστοκάρισμα εσύ θα το κρίνεις).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω στη κατοχή μου ένα Lenovo A660 το οποίο και θα το πουλήσω σε φίλο για 70 ευρώ. Θέλω να διαθέσω άλλα τόσα περίπου για την αγορά νέου τηλεφώνου και είμαι μεταξύ των εξής τριών: Lenovo S650 στα 126 €, Lenovo S820 στα 150 €, Xiaomi Hongmi (Red Rice) στα 142 €. Θεωρώ το Xiaomi πιο ολοκληρωμένο τηλέφωνο και πολύ καλό για τα λεφτά του. Από την άλλη, τα Lenovo επειδή τα έχω δουλέψει μου αρέσουν (ιδίως το 820) και τα θεωρώ επίσης καλά τηλέφωνα με καλό brand name. Ποια είναι η άποψή σας;

 

Ακριβώς το ίδιο δίλημμα είχα και εγώ. Τελικά παράγγειλα το Red Rice. Δεν έχω παραλάβει ακόμα για να σου πω αν έκανα καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους εχω προβλημα με τη μπαταρια μου ενα απο τα συμπτωματα της ειναι οτι αργει πολυ να φορτισει μπορει και 5 6 ωρες και να ειναι ακομα στο 98% για μια ωρα

 

δευτερο συμπτωμα ειναι οτι στην αρχη πεφτει πολυ γρηγορα αν ειναι στο 100 μολις το ανοιξω θα παει στο 87 και συνεχιζει να πεφτει μεχρι το 30% και μετα πεφτει αργα αλλα αν το ανοιγοκλεισω χανει καθε φορα 1% και αμα το κλεισω πολλες φορες μπορει να μεινει απο μπαταρια... ξερει κανεις τι μπορει να φταιει σε software η hardware????

 

το κινητο δεν εχει ουτε ενα προγραμμα μεσα ειναι αδειο και φορμαρισμενο... ευχαριστω!!

 

το κινητο ειναι κινεζικο αδροιδ 4,5 οθονη με 2 μπαταριες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Παρακολουθω αραια και που πως εξελισουν οι κινεζοι τα χαρακτηριστικα των κινητων που πουλανε, σε λιγο καιρο θα αλλαξω το w7s που εχω.

Βρισκεις πλεον σχετικα ευκολα μεγαλη gorilla glass, 8πυρινο και 2 gb ram,θα ηθελα ομως καποιος που ξερει παραπανω να μου πει γιατι τα νεα μοντελα ειναι ακομα κολλημενα στην 4.2 εκδοση android και στο 3g.

Αναμενεται αμεσα νεα φουρνια κινεζικων με πιο νεο android και 4g σημα?Kυριως για το 4g καιγομαι.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αναμένονται συσκευές με τον πρόσφατα ανακοινωθέν 8πύρηνο MTK 6595 με υποστήριξη σε lte δίκτυα. Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις ειδα αυτο το μηνυμα στο ε-μαιλ μου

hi, good day.

thanks for your purchase!

sorry,but the shipping of your order (10*****49) may be postponded for more time because some product

is out of stock.if you would like to take an exchange,please contact with us by chat online or email.

we appologize for any inconveniences this may cause.and your understanding would be appreciated. Emails Sent Automatically by Pandawill.

pandawill.com regards

 

τι λετε να κανω?

 

υπαρχει κανενα αλλο στα 174,99 που το ειχα πληρωσει που να αξιζει?

ή να περιμενω?

 

το ειχα παραγγειλει απο 7 φεβρουαριου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις ειδα αυτο το μηνυμα στο ε-μαιλ μου

hi, good day.

thanks for your purchase!

sorry,but the shipping of your order (10*****49) may be postponded for more time because some product

is out of stock.if you would like to take an exchange,please contact with us by chat online or email.

we appologize for any inconveniences this may cause.and your understanding would be appreciated. Emails Sent Automatically by Pandawill.

pandawill.com regards

 

τι λετε να κανω?

 

υπαρχει κανενα αλλο στα 174,99 που το ειχα πληρωσει που να αξιζει?

ή να περιμενω?

 

το ειχα παραγγειλει απο 7 φεβρουαριου

 

Να ζητήσεις refund και να το αγοράσεις όταν έρθει.

Ήδη έχεις φάει αρκετές μέρες και μέχρι να έχουν στοκ και να φτάσει στα χέρια σου, θα έχεις ξεπεράσει τις 45 του paypal για να είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!

 

να ρωτησω κατι

αμα μου πουνε οτι σε 5-6 μερες θα το εχουν,

μπορω να την αφησω την παραγγελεια και αν δεν εχει προλαβει να φτασει σε μενα σε 45 μερες παταω dispute και μολις μου ερθει το ακυρωνω?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!

 

να ρωτησω κατι

αμα μου πουνε οτι σε 5-6 μερες θα το εχουν,

μπορω να την αφησω την παραγγελεια και αν δεν εχει προλαβει να φτασει σε μενα σε 45 μερες παταω dispute και μολις μου ερθει το ακυρωνω?

 

Μπορείς.

Δεν υπάρχει περίπτωση πάντως να σου πουν πότε θα έρθει σίγουρα και αν σου πουν θα είναι μόνο για να μην ακυρώσεις την παραγγελία.

Γι αυτό σου πρότεινα να κάνεις ακύρωση.

Πήγαινε σε άλλο κατάστημα που το έχει ή πάρτα τώρα και βάλε παραγγελία στο ίδιο κατάστημα όταν το δεις σε στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,εχω θεμα με το κινητο μου (ZOPO ZP950+) αλλα δεν εβρισκα το σωστο θεμα να το ποσταρω. Εδω και καποιες μερες σε συγκεκριμενα τηλεφωνα με το που σηκωνω κλησεις τους ξεκιναει ΕΝΑΣ ΣΠΑΣΤΙΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ,σαν παρεμβολες (χρουτσου-χρουτσου:lol:) και ακουω συνχρονος και την φωνη τους, ξερουμε τι παιζει? :(

Remove before flight :!:

HTC Desire Z

ZOPO ZP950+

Xiaomi Redmi Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις Cosmote και τα τηλέφωνα που καλείς είναι επίσης Cosmote. Το ίδιο θέμα έχει και Cubot και THL. Μάλλον αυτό το HD Voice δεν συνεργάζεται σωστά με το driver κάποιων MTK...
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Ξέρουμε τίποτε για αυτό...?? Το περισσότερο που με ενδιαφέρει είναι η καλή ή όχι λειτουργία του gps.

 

http://www.aliexpress.com/item/in-stock-6-44-MP-i9200-MTK6592-Android-Phone-Octa-Core-2GB-16GB-IPS-Screen-Gorilla/1619065762.html

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχεις Cosmote και τα τηλέφωνα που καλείς είναι επίσης Cosmote. Το ίδιο θέμα έχει και Cubot και THL. Μάλλον αυτό το HD Voice δεν συνεργάζεται σωστά με το driver κάποιων MTK...

 

οοοοχ,και τι κανουμε για αυτο?? :( μπορουμε να κανουμε κατι ή μενω με το χρουτσου-χρουτσου?αλλαζω εταιρεια?και η vodafone νομιζω τα ιδια εχει κανει.. και κατι αλλο,πριν λιγα λεπτα που πηρα εναν απο αυτους τους αριθμους,δεν εκανε τιποτα:wacko:

Remove before flight :!:

HTC Desire Z

ZOPO ZP950+

Xiaomi Redmi Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

οοοοχ,και τι κανουμε για αυτο?? :( μπορουμε να κανουμε κατι ή μενω με το χρουτσου-χρουτσου?αλλαζω εταιρεια?και η vodafone νομιζω τα ιδια εχει κανει.. και κατι αλλο,πριν λιγα λεπτα που πηρα εναν απο αυτους τους αριθμους,δεν εκανε τιποτα:wacko:

 

Περιμένουμε. Εγώ έχω μιλήσει με την Minideal και είπαν ότι θα συννενοηθούν με την THL για να δούμε τι θα παίξει. Η άλλη λύση είναι να δοκιμάσουμε νέο driver modem από κάποιο πιό φρέσκο κινητό, που θα έχει νεώτερη έκδοση από την Mediatek. Περιμένω το W200s το οκταπύρηνο, να δω πως θα παίξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Cubot GT99 ή JiaYu G3S;; Ή μήπως κάποια από τα νεώτερα THL W100S, Zopo ZP820 ή ZP700; :confused:
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Cubot GT99 ή JiaYu G3S;; Ή μήπως κάποια από τα νεώτερα THL W100S, Zopo ZP820 ή ZP700; :confused:

 

Δεν ξερω τις απαιτησεις σου αλλα THL T5s! To ZP820 εχει χαλια οθονη.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τις απαιτησεις σου αλλα THL T5s! To ZP820 εχει χαλια οθονη.

Πρόκειται για τη γυναίκα μου. Τα αντίστοιχα θέματα τα έχω διαβάσει όσο μπόρεσα για να δω τα τυχόν προβλήματα. Πιο πολύ με ενδιαφέρει η μπαταρία τους. Θα πήγαινα στο Jiayu, αλλά το Cubot GT99 και το Zopo ZP700 τα βρίσκω φθηνότερα. Το THL T5S δεν το βρίσκω από Amazon ή Ebay (θέλω να κάνω άμεση αγορά), όπως επίσης και τα Mlais MX28 ή Star HD5000. Ειδικά το τελευταίο φαίνεται super!

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...