Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλή χρονιά!

Έχω τώρα ένα παλιό νόκια με κουμπιά. Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει να μεταφέρω τον τηλεφωνικό μου κατάλογο στο Α760? Δοκίμασα μέσω nokia pc suite αλλά το αρχείο csv που δημιουργεί, δεν περνάει ακέραιο στις επαφές του gmail...

(Η πρώτη μου επαφή με android παιδιά!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπορεις να περασεις τις επαφες απο το google..κανει login και πανω αριστερα πηγαινε στις επαφες και περασετες..Ειτε με .xls είτε .csv..διαλεγεις και παιρνεις
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια.

Φιλος εκανε update και δεν εχει πλεον Ελληνικα.

 

Πως μπορω να του περασω ρομ με Ελληνικα;

 

Κατι λινκς που βρηκα σε αυτο εδω το θεμα ειναι νεκρά.

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα 37, τρίτο post από το τέλος έχω link από dropbox που το έχω ανεβάσει και λειτουργεί ακόμη.
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να περασεις τις επαφες απο το google..κανει login και πανω αριστερα πηγαινε στις επαφες και περασετες..Ειτε με .xls είτε .csv..διαλεγεις και παιρνεις

μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας αν μπορείτε και θέλετε φυσικά. Λόγω του ότι έχω Q-CARD, οι rom οι οποίες δοκίμασα και παίζουν χωρίς σκάλισμα είναι οι AUDI V1 και MIUIV5. Έχω την αίσθηση ότι με αντικατάσταση του αρχείου apn-config.xml θα έπαιζαν και οι άλλες αλλά δεν το δοκίμασα.

 

Πραγματικά το MIUI V5 έχει μια εξαιρετική αισθητική, αλλά το ότι έχει κάποιες κινέζικες εφαρμογές (market) και κινέζικο superuser-root προβληματίζει. Επίσης κάποιο κομμάτια είναι στα ρώσσικα (time zones). Το google play - services κλπ. το εγκατέστησα με search στο κινέζικο μάρκετ και δουλεύει κανονικά. Δεν υπάρχει περιοχή όπου μπορείς να πετάξεις τις εφαρμογές ώστε να μην τις βλέπεις (μπορείς ωστόσο να τις απενεργοποιήσεις οπότε και δεν εμφανίζονται). Δοκίμασα να εγκαταστήσω κάποιον άλλο dialer με full face caller ID αλλά εξακολουθεί να εμφανίζεται ο προεγκατεστημένος. Το superuser-root που έχει δεν μπόρεσα να το αλλάξω με εύκολο τρόπο αλλά την κάνει τη δουλειά του όταν μάθεις λίγο κινέζικα.

 

Το AUDIV1 είναι πιο συμβατικό αλλά έχει και αυτό κάποια θέματα. Φυσικά δεν έχει ελληνικά αλλά είναι σε καλύτερη μοίρα από τα ρωσοκινέζικα. Εγκατέστησα και εδώ άλλή εφαρμογή messaging (Textra) και απενεργοποίησα τα πάντα στην προεγκατεστημένη, αλλά επέμενε όχι μόνο να εμφανίζει μηνύματα popup αλλά εμφάνιζε και τα εισερχόμενα διπλά!! Και εδώ δοκίμασα μια άλλη dialer-contacts-callerID (Rocket Dialer) εφαρμογή με μερική επιτυχία. Όλα λειτουργούσαν σωστά πλην του Full Face caller ID στο οποίο και πάλι εμφανιζόταν ο προεγκατεστημένος με μια μικρή μπάρα με επιλογές της εφαρμογής. Όμως είχα sidebar με ελληνικά στον dialer και άλλες ευκολίες.

 

Εγκαθιστώντας την ενημερωμένη έκδοση της lenovo με τα κινέζικα, δεν δούλευε η Q-CARD οπότε και μετά από μικρή ενασχόληση το παράτησα.

 

Τέλος πάντων, έχει καταφέρει κανείς να λύσει τα προβλήματα του dialer και των popup

ή και της Q-CARD στην αρχική rom με τα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλεις dialer ,contscts,sms της μανας του ξυλωνεις το idealfriend απο titanium.εγω τα ξυλωσα και παιζω με ex dilarer και textra.τον dialer ορισετον ως system app απο titanium για να παιζει σωστα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

 

 

Όπα λεβέντη μου.

Με αυτά δεν πρόκειται ποτέ να κάνεις update. :lol:

 

Κατέβασε ΑΥΤΗ που μας πόσταρε ο φίλος Αλέξανδρος. PASS: leask

 

Έχει μέσα 2 αρχεία. Το μεγάλο που είναι η ROM και έχει κατάληξη qsb και ένα pdf.

Το μεγάλο θα βάλεις μέσα στο κατάλογο που σου είπα χτες.

Και καλό update.

 

 

Νομίζω όχι.

Αλλά υπάρχει ακόμα πιο εύκολος τρόπος.

Το γράφω αργότερα μόλις βρώ χρόνο και τα αρχεία.

Θα ετοιμάσω και ένα φάκελο με το recovery για να το περάσετε με ένα κλικ χωρίς πολλά πολλά.

 

 

Μην πειράξεις τπτ.

Θα το βάλουμε πάλι το GPlay.

Σε λίγο.

----------------------------------------------------------------

Πάμε.

 

Πέρασμα recovery στο κινητό.

 

Κατεβάστε AYTO

Αποσυμπιέστε το zip και θα έχετε ένα φάκελο με όνομα adb.

 

Αφού σιγουρευτείτε πως έχετε περάσει τους drivers του κινητού για το pc, συνδέετε το τηλέφωνο και κοιτάτε να δείτε πως η επιλογή "USB debug mode" είναι τσεκαρισμένη. Αν δεν είναι την τσεκάρετε εσείς.

 

Με το κινητό συνδεδεμένο στο pc και το USB debug mode τσεκαρισμένο, πάτε στο pc και μπαίνετε στο φάκελο που αποσυμπιέσατε.

Εκεί έχει ένα αρχείο με όνομα LenovoA760_recovery.bat . Απλά το τρέχετε.

Έτοιμο! Έχετε το καινούριο σας recovery περασμένο πλέον!

-----------------------

Ρουτάρισμα.

 

Κατεβάστε AYTO

Δεν το αποσυμπιέζετε. Απλά το αντιγράφετε στην εσωτερική μνήμη του κινητού όπως είναι.

Μετά ξεκινήστε σε recovery και διαλέξτε γλώσσα τα αγγλικά.

 

Για να ξεκινήσουμε το τηλέφωνο σε recovery mode, απλά όπως είναι σβηστό πατάμε ταυτόχρονα και τα 2 πλήκτρα τις έντασης μαζί με το power και τα κρατάμε πατημένα μέχρι το κινητό να ξεκινήσει και να μπει στο recovery.

 

To recovery που βάλαμε είναι αφής.

Πατάμε Install from SD-->choose zip from sd

Διαλέγετε το αρχείο που βάλατε (Root_Lenovo_A760.zip) και το φλασάρετε.

Έτοιμοι!! Το κινητό είναι πλέον routed!

 

--------------------------

 

Google Play

 

Κατεβάστε από ΕΔΩ το gapps που είναι για έκδοση 4.1.2.

(Αν δε γουστάρετε τη light έκδοση αυτή, απλά βρείτε τα gapps που θέλετε για έκδοση 4.1.2 όμως.

Χωρίς να αποσυμπιέσετε, το αντιγράφετε στη μνήμη του κινητού.

 

Μετά ξεκινήστε σε recovery και διαλέξτε γλώσσα τα αγγλικά.

 

wipe or format-->wipe cache

wipe or format-->wipe dalvik-cache

Install from SD-->choose zip from sd

Το φλασάρουμε όπως το από πάνω πριν.

wipe or format-->wipe cache

wipe or format-->wipe dalvik-cache

power-->reboot

 

Έτοιμοι! Και το Google Play εγκατεστημένο πλέον!

Απλό?

 

καλησπέρα πηρα κι εγω το κινητο και ειχε προεγκατεστημενο ενα firmware στα αγγλικα αλλα εκανα ανβαθμιση βιαστικά και περασα το κινεζικο χωρις το google store.Προσπαθησα λοιπον να ακολουθήσω τα βήματα που αναφερερονται παραπανω αλλα ,κολλαω στο πρωτο με το recovery.ενω δλδ μου γραφει ότι το recovery περαστηκε στο pc, όταν προσπαθω να κανω boot στο recovery του κινητου μου βγαζει το android recovey mode κ οχι αφης...μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πηρα κι εγω το κινητο και ειχε προεγκατεστημενο ενα firmware στα αγγλικα αλλα εκανα ανβαθμιση βιαστικά και περασα το κινεζικο χωρις το google store.Προσπαθησα λοιπον να ακολουθήσω τα βήματα που αναφερερονται παραπανω αλλα ,κολλαω στο πρωτο με το recovery.ενω δλδ μου γραφει ότι το recovery περαστηκε στο pc, όταν προσπαθω να κανω boot στο recovery του κινητου μου βγαζει το android recovey mode κ οχι αφης...μπορειτε να με βοηθησετε?

 

:lol::lol:

Το έχω αλλάξει λεβέντη μου με αυτό που βλέπει και την κάρτα μνήμης για backup.

Κατα τα υπόλοιπα δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

ΥΓ. Έχω κάνει μία ROM για την πάρτη μου που είναι βασισμένη στο τελευταίο επίσημο update της lenovo.

Πέραν του "καθαρίσματος" από τις κινεζιές και φυσικά το ρουτάρισμα και το play store, την έχω "πειράξει" λιγάκι.

Έχω διορθώσει το ideafriend γιατί είχε ένα θεματάκι με την αναγνώριση, άλλαξα γραμματοσειρά, έκοψα διαφημίσεις και διάφορα τέτοια τσιλιμπουρδίσματα. :lol:

Αν θέλετε μόλις βρω χρόνο, την φτιάχνω να φλασάρεται με fastboot που είναι ευκολάκι για το χρήστη και την ανεβάζω κιόλας. :p

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Εε αντε ρε παλικαρι τι κανεις τοση ωρα :-D

 

Βασικα δε ξερω ποσο δυσκολο/ευκολο ειναι..θα μπορουσες να τη φιαξεις ετσι ωστε να περαστει απο recovery για να εχουμε την επιλογη backup/restore?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Για να βγαλεις dialer ,contscts,sms της μανας του ξυλωνεις το idealfriend απο titanium.εγω τα ξυλωσα και παιζω με ex dilarer και textra.τον dialer ορισετον ως system app απο titanium για να παιζει σωστα

 

Σε ευχαριστώ για την οδηγία. Ξηλώνοντας το ideafriend κατέληξα να μην μπορώ να πάρω τηλέφωνο (μηνυμα ideafriend ....) να μη λειτουργούν οι επαφές και δεν ξέρω τι άλλο. Δεν ξέρω αν οφείλεται στο ότι δεν μπορώ να κάνω τον dialer system app (δεν έχω titanium pro).

 

:lol::lol:

Το έχω αλλάξει λεβέντη μου με αυτό που βλέπει και την κάρτα μνήμης για backup.

Κατα τα υπόλοιπα δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

ΥΓ. Έχω κάνει μία ROM για την πάρτη μου που είναι βασισμένη στο τελευταίο επίσημο update της lenovo.

Πέραν του "καθαρίσματος" από τις κινεζιές και φυσικά το ρουτάρισμα και το play store, την έχω "πειράξει" λιγάκι.

Έχω διορθώσει το ideafriend γιατί είχε ένα θεματάκι με την αναγνώριση, άλλαξα γραμματοσειρά, έκοψα διαφημίσεις και διάφορα τέτοια τσιλιμπουρδίσματα. :lol:

Αν θέλετε μόλις βρω χρόνο, την φτιάχνω να φλασάρεται με fastboot που είναι ευκολάκι για το χρήστη και την ανεβάζω κιόλας. :p

 

Πολύ καλή προσπάθεια. Αν παίζει και η Q-CARD (όταν έκανα το update και έγιναν όλα κινέζικα δεν έπαιζε) τότε θα τη χρειαστώ. Όποτε μπορείς ανέβασε τη και σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by misterbean
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μέρες με την αναβαθμισμένη έκδοση επέστρεψα πίσω στην παλιά. Αν και στην αρχή μου φάνηκε πως υπήρχε κάποια βελτίωση στο touch, σιγά σιγά με τη χρήση παρατηρούσα πως ήταν το εντελώς αντίθετο. Σε σημείο που ούτε με το swype μπορούσα να γράψω σωστά. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η κάθε συσκευή μεμονωμένα ή είναι το ίδιο για όλους, αλλά συμπεριφερόταν σαν να ήθελε κάποιου είδους calibration η οθόνη αφής. Πότε έπιανε πιο ψηλά, αλλού πιο χαμηλά κλπ. Με την επιστροφή στην αρχική έκδοση(αυτήν που έχει και ελληνικά) έχω τεράστια βελτίωση σε αυτόν τον τομέα. Θα μου λείψει λιγάκι ο launcher της lenovo, και ιδιαίτερα το widget που πατάς και σου αδειάζει τη μνήμη, αλλά δε βαριέσαι.

 

edit:

Και μια πατέντα. Αν πάμε να αλλάξουμε ήχο κλήσης, τα default ringtones είναι στα κινέζικα. Βρήκα πως τα αρχεία είναι στα αγγλικά, απλά είχανε tags στα κινέζικα. Τα άλλαξα με αγγλικά, έσβησα τα original και έγραψα στη θέση τους τα αλλαγμένα(ίδια ονόματα αρχείων) και μετά από ένα restart, ήταν πλέον στα αγγλικά. Σας επισυνάπτω σε ένα zip τα αλλαγμένα αρχεία αν θέλει να το κάνει κανείς. Με έναν root file explorer, πρέπει να πάτε στο system/system/media/audio/ringtones. Εκεί μέσα βρίσκονται όλα. Τα σβήνετε και βάζετε αυτά του αρχείου.

 

Επίσης στο system/system/media/audio/ui βρίσκονται μερικοί ήχοι συστήματος όπως αυτοί της κάμερας. Το camera_click.ogg και camera_focus.ogg κάνουν τα προφανή. Αν θέλετε μπορείτε να τα αντικαταστήσετε με κάτι άλλο. Προσοχή, πρέπει ο άλλος ήχος να έχει ακριβώς το ίδιο όνομα αρχείου, αλλιώς δεν θα δουλεύει η εφαρμογή της κάμερας. π.χ. εγώ είχα κάνει rename το camera_focus.ogg σε κάτι άλλο, και έκανα ένα αντίγραφο του effect_tick.ogg, μετονόμασα το αντίγραφο σε camera_focus.ogg, και έτσι αντικαταστάθηκε ο σπαστικός ήχος που έχει κατά την εστίαση με ένα κλικ.

 

https://www.dropbox.com/s/lrckrcl0qwjzqsn/lenovo_ringtones.zip

 

edit 2:

Το ίδιο ακριβώς ισχύει για τους ήχους sms και ξυπνητηριού που βρίσκονται στους φακέλους notifications και alarm μέσα στο system/system/media/audio. Επισυνάπτω και αυτά αλλαγμένα.

https://www.dropbox.com/s/se343gffgta2ojv/Lenovo_Notifications.zip

https://www.dropbox.com/s/77um2sr1mau2dso/Lenovo_alarms.zip

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, καλή χρονιά και πάντα με υγεία. Το 2014 να είναι καλύτερο από το 13, αν και κάτι τέτοιο προς το παρόν φαντάζει μάλλον ουτοπία.

 

Την Δευτέρα στις 30.12. παρέλαβα από το ταχυδρομείο το πακετάκι με το Α760. Χρειάστηκαν ακριβώς τρεις εβδομάδες για να φτάσει στα χέρια μου. Πάλι καλά, ή όπως λέει η παροιμία: "κάλλιο αυγά παρά πουρέ" :D Όλα στο πακετάκι ήταν όπως έπρεπε, απείραχτα, καλά συσκευασμένα. Το τηλέφωνο ξεκίνησε χωρίς κανένα πρόβλημα, ρυθμισμένο στα αγγλικά και με όλες τις απαραίτητες εφαρμογές εγκατεστημένες. Κινέζικο ήταν μόνο το logo την ώρα της εκκίνησης του. Με άψογο τρόπο έγινε η σύνδεση με το δίκτυο (WIND), με το ασύρματο router και με τον υπολογιστή ομοίως, η δε εγκατάσταση drivers και όλα τα άλλα σχετικά προγράμματα χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. Η μεταφορά του τηλεφωνικού καταλόγου από το Κ750i μέσω του Outlook χωρίς προβλήματα. Το μόνο "προβληματάκι" ήταν ότι άλλαξαν οι χαρακτηρισμοί των αριθμών σε άλλες κατηγορίες, αλλά αυτό είναι μάλλον δευτερεύον θέμα. Η περαιτέρω διαχείριση του με το Ideatool είναι εύκολη.

 

Όπως έγραψα σε προηγούμενο post είχα ενδοιασμούς ως προς την μετάβαση από το παλαιό μου σαραβαλάκι σε smartphone. Επίσης και το μέγεθος με προβλημάτιζε. Πρέπει να πω, ότι το μέγεθος του είναι απολύτως αποδεκτό, η συσκευή "κάθεται" καλά στο χέρι μου και είναι εύκολο να το χειριστώ (για κλήσεις) με τον αντίχειρα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα (είμαι 1.95 και έχω σχετικά μεγάλη παλάμη ;) ).

 

Η οθόνη του είναι καλή, πάντα στα πλαίσια της τιμής του, και τα γράμματα αρκετά μεγάλα, ώστε να μπορώ να κάνω κλίσεις και χωρίς τα γυαλιά μου (με το Κ750 δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση ;) ). Έχει καλή ανάλυση και είναι ευδιάκριτη και έξω στο έντονο φως.

 

Το Α760 είναι γρήγορο. Δεν ξέρω τα άλλα, ακριβότερα κινητά τι κάνουν, αλλά δεν έχω βρει κάποια εφαρμογή που να τρέχει με κόπο ή "σκαλώματα". Εγκατέστησα την ελεύθερη εφαρμογή της AutoDesk, το AutoCAD 360, το οποίο ανοίγει σχέδια του γνωστού σχεδιαστικού πακέτου. Χειρίστηκε πολύ μεγάλα και φορτωμένα σχέδια μου με άνεση, το δε zoom και pan γίνεται πραγματικά σε χρόνο dt. Για τις άλλες εφαρμογές του στυλ Office κλπ. ουδείς λόγος, απλά πάνε "σφαίρα".

 

Η φωτογραφική μηχανή του Α760 είναι ΟΚ. Δεν έχει φλας, αλλά το Κ750 που το είχε ούτως ή άλλως ήταν άχρηστο, πολύ αδύναμο. Στο φως της ημέρας οι φωτογραφίες είναι απολύτως αποδεκτές και το βίντεο αν δεν κουνάμε απότομα την συσκευή μια χαρά κι αυτό και με καλή ανάλυση (720i). Δεν έχει δευτερεύουσα κάμερα εμπρός και αυτό είναι ένα μειονέκτημα, αν κάποιος θελήσει να κάνει βίντεο κλήση π.χ. στο Skype.

 

Ένα άλλο θέμα ήταν η μπαταρία και η αντοχή της. Προς το παρόν κρατάει άνετα τις 2 ημέρες, με λελογισμένη χρήση της οθόνης και ασύρματου δικτύου. Εγκατεστημένη είναι μια πολύ όμορφη εφαρμογή της Lenovo για την διαχείριση ενέργειας.

 

Τελειώνοντας θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιούς αντροϊντάδες: όταν με καλούν, άλλες φορές η αναγνώριση κλίσης λειτουργεί, άλλες όχι, γιατί το τηλέφωνο επιμένει να μου δείχνει τα νούμερα με το πρόθεμα +30 με αποτέλεσμα να μην βρίσκει τον γνωστό caller από τον κατάλογο. Μπορεί αυτό να αναιρεθεί με κάποιον τρόπο και αν ναι, πως; Υπάρχουν κάποια απλά βήματα σε κανένα tutorial? (Μην ξεχνάτε πως είμαι παντελώς άσχετος με τα smartphones πάσης φύσεως όπως και με προχωρημένες μεθόδους επεμβάσεων σε αυτά (πράγμα που δεν ισχύει με τους υπολογιστές :) )). Κάθε πληροφορία θα εκτιμηθεί πολύ. Ευχαριστώ.

Edited by caddboss
Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα σημερα..αρκετα σβελτο και smooth.οπωσδηποτε value for money.το μονο που με ξενερωσε,και μου κανει εντυπωση που δε το χει αλλος,ειναι οτι μ@λακιζονται οι επαφες.αναγκαστηκα να περασω σε ολες το +30 για να μου φερνει αναγνωριση.και γενικα στο search καποιες φορες δεν ερχονται σωστα οι επαφες

 

 

Πηγα πολυ πισω αλλα εχω και γω αυτη την απορια.

Εκτος απο το gravity box υπαρχει αλλη λυση με καποια εφαρμογη απο το play?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα πολυ πισω αλλα εχω και γω αυτη την απορια.

Εκτος απο το gravity box υπαρχει αλλη λυση με καποια εφαρμογη απο το play?

 

αλλον dialer οπως πλεον εχω κανει

Link to comment
Share on other sites

Δωσε και καποια προταση φιλε γιατι το κινητο εχει το στοκ και δεν ξερω απο αυτα :D

 

επειδη το θεμα με την αναγνωριση ειναι γνωστο γραφω και πιο πισω τι εχω κανει...αν θες διαβασε και αν δε καταλαβεις εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

ενδιαφέρομαι να αγορασω το συγκεκριμένο κινητό. Διάβασα όλα τα ποστ και θα ήθελα να σας ρωτήσω το θέμα με τα ελληνικά , το play store κ το root που αναφέρει σχεδόν όποιος το αγόρασε.

Γενικά δεν έχω κανένα θέμα με τα αγγλικά, αν το πάρω χωρίς να τους πω να πειράξουν κάτι, θα μπορώ να κάνω update κανονικά ή πάλι δε παίζει η φάση όπως γράφουν άλλοι που έχουν τα ελληνικά? Επίσης αν δεν έχει ελληνικά αυτό σημαίνει πως δεν έχει καθόλου ελληνικούς χαρακτήρες, δλδ μνμα μπορώ να στείλω με ελληνικούς χαρακτηρες ή μπα?

Κάτι τελευταίο αν δεν τους πω να το πειράξουν το play store απλά θα είναι το αγγλικό ή το κινέζικο οπότε ουσιαστικά είναι άχρηστο?

Ευχαριστώ για όποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια , πήρα στα χέρια μου σήμερα το κινητό για έναν συνάδερφο , δυστυχώς πάτησα να κάνει το System Update και στο reboot μου τα γύρισε όλα στα κινέζικα ... χάθηκαν όλα , μίλησα με τη κοπέλα στο chat του Minideal , Μου έστειλε ενα λινκ και ένα κωδικό , μπήκα και κατέβασα ένα αρχείο που είχε (.exe) είναι στα κινέζικα , τι κάνω μετά ;;

Αυτή μου έγραψε για κλείσεις το τηλέφωνο , θα συνδέσεις το κινητό και θα τρέχεις το αρχείο , ... αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα ... Κινέζικα είναι και δεν κάνει τίποτα , ζητάει κωδικό

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν έχω κανένα θέμα με τα αγγλικά, αν το πάρω χωρίς να τους πω να πειράξουν κάτι, θα μπορώ να κάνω update κανονικά ή πάλι δε παίζει η φάση όπως γράφουν άλλοι που έχουν τα ελληνικά? Επίσης αν δεν έχει ελληνικά αυτό σημαίνει πως δεν έχει καθόλου ελληνικούς χαρακτήρες, δλδ μνμα μπορώ να στείλω με ελληνικούς χαρακτηρες ή μπα?

Κάτι τελευταίο αν δεν τους πω να το πειράξουν το play store απλά θα είναι το αγγλικό ή το κινέζικο οπότε ουσιαστικά είναι άχρηστο?

Ευχαριστώ για όποια απάντηση

Αυτό που πρέπει να ξέρει ο υποψήφιος αγοραστής του συγκεκριμένου τηλεφώνου είναι πως πρόκειται για μία συσκευή που είναι σχεδιασμένη για να βγει προς πώληση στην αγορά της Κίνας. Και για αυτό το λόγο επίσημα δεν κυκλοφορεί πουθενά αλλού. Δεν έχει καθόλου Playstore. Έχει ένα αντίστοιχο της Lenovo που είναι στα Κινέζικα. Αυτό που κάνουν οι κινέζοι πωλητές, είναι να περάσουν ένα λογισμικό που περιλαμβάνει και όλες τις άλλες γλώσσες, είναι root και περιέχει τις εφαρμογές της google(playstore κλπ). Με αυτό το λογισμικό κατά 90% είναι μια χαρά για να δουλέψει εδώ πέρα. Θα πρέπει να καταλάβει καλά όμως ο κάτοχος τι έχει αγοράσει, και να μην περιμένει updates κλπ. Η δεύτερη εναλλακτική είναι να πιάσει κανείς το κινέζικο λογισμικό, που εκτός από αυτήν τη γλώσσα έχει και αγγλικά, να το κάνει root μόνος του, να περάσει εφαρμογές google, και έπειτα να σβήσει ότι κινέζικο έχει. Σε αυτήν την περίπτωση ίσως να δέχεται updates, αλλά με την πιθανότητα όταν βγει ένα νέο να το γυρίζει πάλι στα κινέζικα και πάμε πάλι από την αρχή. Υπάρχει πάντως rom που το φτιάχνει έτοιμο με την τελευταία έκδοση, root και με εφαρμογές google. Εννοείται πως θα είναι όμως το μενού στα αγγλικά. Ελληνικά δείχνει μια χαρά σε sms,σελίδες κλπ και αν δεν γράφει, αρκεί απλά να κατεβάσουμε κάποιο 3rd party πληκτρολόγιο που θα μας δώσει τη δυνατότητα να γράψουμε.

 

Παιδιά μια βοήθεια , πήρα στα χέρια μου σήμερα το κινητό για έναν συνάδερφο , δυστυχώς πάτησα να κάνει το System Update και στο reboot μου τα γύρισε όλα στα κινέζικα ... χάθηκαν όλα , μίλησα με τη κοπέλα στο chat του Minideal , Μου έστειλε ενα λινκ και ένα κωδικό , μπήκα και κατέβασα ένα αρχείο που είχε (.exe) είναι στα κινέζικα , τι κάνω μετά ;;

Αυτή μου έγραψε για κλείσεις το τηλέφωνο , θα συνδέσεις το κινητό και θα τρέχεις το αρχείο , ... αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα ... Κινέζικα είναι και δεν κάνει τίποτα , ζητάει κωδικό

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις λίγο πιο πίσω. Στη σελίδα 37 θα βρεις ότι χρειάζεσαι για να το φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις λίγο πιο πίσω. Στη σελίδα 37 θα βρεις ότι χρειάζεσαι για να το φτιάξεις.

Έκανα μετά το post , βρήκα και έκανα το δικό σου , ευχαριστώ πολύ , όλα καλά , αλλά δεν έχει εικονίδιο για κλήσεις και μηνύματα ...

Edited by terry39
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έχει; Στην αρχική οθόνη; Αυτές οι 2 εφαρμογές είναι έτσι κι αλλιώς μέσα στο μενού. Από εκεί μπορείς να τις βγάλεις και στην αρχική οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε προφανως τον dialer και προφανως αφου ειναι ολα μαζι φυγανε και τα υπολοιπα...βαλε εναν αλλον dialer και μια αλλη εφαρμοη για μυνηματα
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε προφανως τον dialer και προφανως αφου ειναι ολα μαζι φυγανε και τα υπολοιπα...βαλε εναν αλλον dialer και μια αλλη εφαρμοη για μυνηματα

 

Βάζοντας τον exdialer ή τον rocketdialer και Textra με ξηλωμένο το Ideafriend (από titanium) δεν έπαιζε τίποτε. Ούτε κλήση ούτε εγγραφή επαφών. Επίσης δεν παίζει η Q-Card μόνη της οπουδήποτε (ή και με παρέα στο slot1). (Με την αρχική εξελληνισμένη rom)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...