Jump to content

myphone POLL: Ναι ή όχι στο root του Android και γιατί;


DJDB
 Κοινοποίηση

Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;  

847 members have voted

  1. 1. Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;

    • Ναι
      611
    • Όχι
      184
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      52


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eννοείται πάντα root. Και μόνο η ευχαρίστηση να ξηλώνεις ό,τι σου βάζουν με το στανιό πχ fb, από μόνη της φτάνει! :p

 

Χαχα οντως. Ειδικα στο FB εχω τετοια αντιπαθεια που θα εκανα ροοτ μονο για να μην βλεπω καν το εικονιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πλέον έχουμε ολοένα λιγότερους λόγους να κάνουμε root.

Η κατανάλωση έχει βελτιωθεί, πολλές λειτουργίες έχουν ενσωματωθεί στο λειτουργικό (ακόμα και το στοκ, αλλά ειδικά σε custom ROMs). Απλά νιώθω μεγαλύτερο σιγουριά ξέροντας ότι μπορώ να πειράξω ότι θέλω οποτεδήποτε χρειαστεί. Η αλήθεια είναι ότι μετά που έχω στήσει το τηλέφωνο, το root το χρειάζομαι στη χάση και στη φέξη - από το ΟΤΑ 4.3 που έχω χάσει το root δεν το έχω χρειαστεί ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

φυσικά ναι,δεν υπάρχει λόγος για το αντίθετο,αν ηταν έτσι όλοι θα είχαμε τηλέφωνα κονσέρβες,θα είχαμε μείνει στο s40 της nokia και θα ήμασταν ευχαριστημένοι που μπορούμε να αλλάζουμε wallpapers και ringtones..

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται και απο μένα για εφαρμογές που ήδη έχουν αναφερθεί. To μεγάλο πλεονέκτημα του root είναι για μένα το εξής. Έχω το galaxy s3 mini το οποίο με 1gb ram και 1ghz επεξεργαστή όταν το είχα τελείως stock είχε αρκετά lagαρίσματα. Μετά το root με greenify και setCPU (σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό Nova prime) το κινητό πετάει και η κατανάλωση μπαταρίας έχει βελτιωθεί αισθητά. Φίλος που έχει το s3 εντελώς stock είχε πάθει πλάκα το πως ανταποκρινόταν η συσκευή την οποία την είχα σε max 800mhz (για εξοικονόμηση). Μια συσκευή την οποία την αγόρασα 230 ευρώ. Τώρα αν είχα ακριβότερες συσκευές δεν ξέρω αν θα προχωρούσα σε root.
Link to comment
Share on other sites

Nαι στο root για "πειραγμα" του κινητου και κατεβασμα εφαρμογων με διαφορα features κλπ.Επισης πολλα mods τα οποια με στοκ ρομ και unroot δεν επαιζε να τα δουμε
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Και να αναφερθώ και προσωπικά:

 

Νομίζω πως το πρώτο πράγμα που κάνω αφού αγοράσω ένα Android κινητό, είναι να το rootάρω.

 

Οι λόγοι; Ίσως όχι πολλοί. Titanium backup, greenify, adblock, firewall είναι μερικοί από αυτούς.

 

Για να λέμε όμως και του στραβού του δίκιο, ίσως ο σημαντικότερος λόγος είναι πως απλώς θέλω root για να έχω την αίσθηση πως "βγάζω τα μάτια" στη συσκευή μου :p (δηλαδή να αλλάζω roms, kernels κτλ).

 

Πράγματα δηλαδή με το οποίο ζω και χωρίς, αλλά η geekιά μου δεν με αφήνει ήσυχο...

οτι λεει ο φιλος:)
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως λεμε ναι στο root. Μαλλον οχι στης rom (μεχρι να βγει το κινητο απο την εγγυηση). Οσοι ψηφισαν οχι στο root η γραφτηκαν σημερα στο site του myphone, ειτε δεν εχουν ιδεα απο android και γενικα smartphones, ειτε ειναι trolls, ειτε εχουν Nokia lumnia κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως λεμε ναι στο root. Μαλλον οχι στης rom (μεχρι να βγει το κινητο απο την εγγυηση). Οσοι ψηφισαν οχι στο root η γραφτηκαν σημερα στο site του myphone, ειτε δεν εχουν ιδεα απο android και γενικα smartphones, ειτε ειναι trolls, ειτε εχουν Nokia lumnia κλπ.

 

πωπω ισοπέδωση...:wacko:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως λεμε ναι στο root. Μαλλον οχι στης rom (μεχρι να βγει το κινητο απο την εγγυηση). Οσοι ψηφισαν οχι στο root η γραφτηκαν σημερα στο site του myphone, ειτε δεν εχουν ιδεα απο android και γενικα smartphones, ειτε ειναι trolls, ειτε εχουν Nokia lumnia κλπ.

 

Είσαι λίγο υπερβολικός μου φαίνεται...Αν εχεις κινητό που φυσάει ποιος ο λογος για ρουτ?Πειράζει δηλαδή που δεν με ενοχλούν οι διαφημισεις ώστε να ρουταρω?Γνώμη μου είναι οτι ανάλογα με τη συσκευή κανεις Ρουτ,π.χ. αν εχεις ενα S3 που σέρνεται όπως είπε κάποιος φίλος,το ρουταρεις κ πετάει.Σε ενα ν4 η One,τι να μασήσει η συσκευή?Μονο αν θέλεις να αλλαξεις ρομ...Οποτε "τρολαρισματα" κ "δεν έχουν ιδέα απο android",είναι λίγο άτοπα σχόλια κατα τη γνώμη μου:)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λίγο υπερβολικός μου φαίνεται...Αν εχεις κινητό που φυσάει ποιος ο λογος για ρουτ?Πειράζει δηλαδή που δεν με ενοχλούν οι διαφημισεις ώστε να ρουταρω?Γνώμη μου είναι οτι ανάλογα με τη συσκευή κανεις Ρουτ,π.χ. αν εχεις ενα S3 που σέρνεται όπως είπε κάποιος φίλος,το ρουταρεις κ πετάει.Σε ενα ν4 η One,τι να μασήσει η συσκευή?Μονο αν θέλεις να αλλαξεις ρομ...Οποτε "τρολαρισματα" κ "δεν έχουν ιδέα απο android",είναι λίγο άτοπα σχόλια κατα τη γνώμη μου:)

 

Ειναι λιγο υπερβολικος ο φιλος οντως, αλλα το root δεν το κανεις μονο για τις επιδοσεις... Εχεις πολυ περισσοτερα πραγματα να ασχοληθεις, καποια απο αυτα τα εχω περιγραψει λιγο πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο υπερβολικος ο φιλος οντως, αλλα το root δεν το κανεις μονο για τις επιδοσεις... Εχεις πολυ περισσοτερα πραγματα να ασχοληθεις, καποια απο αυτα τα εχω περιγραψει λιγο πιο πανω

 

Συμφωνώ,απλως είπα εναν απ τους πολλους λόγους,έχουν ηδη αναφερθεί σε παραπανω ποστ

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ρουτάρω μόλις η μαμά εταιρία σταματίσει τις αναβαθμίσεις.

 

Αν και με τρώει ο πωπός μου, όταν ξέρω πως θα πάρω κι αλλη επισημη αναβαθμιση, αποφευγω να επεμβαινω. Μετά... ο θεός βοηθός :P

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει root στην παλια xperia x10 mini pro συσκευη μου κυριως για να μπορω να μεταφερω εφαρμογες στην καρτα sd με app2sd επειδη ειχε παλια εκδοση android (2.1) που δεν το υποστηριζε και η εσωτερικη μνημη ηταν εκνευριστικα μικρη.Αργοτερα περασα και custom rom με android 2.3.Στο galaxy s3 δεν βρισκω λογο να κανω root αφου εχει τελευταια εκδοση android,περνει επισημες αναβαθμισεις απο την samsung οποτε δεν χρειαζεται να το σκαλισω και να καταφυγω σε custom roms ,και εχει αρκετα μεγαλη εσωτερικη μνημη που χωραει παρα πολλες εφαρμογες και αμα θελω βαζω και καρτα sd και τις μεταφερω εκει αφου αυτο υποστηριζεται by default απο την επισημη εκδοση android που εχω.O μονος λογος για να κανει καποιος root σε αυτο το τηλεφωνο θα ηταν για να βαλει ad-free ή να χρησημοποιησει εφαρμογες overclocking,κατι που δεν με ενδιαφερει αυτη την στιγμη.Θα το κανω μονο οταν η samsung σταματησει να δινει αναβαθμισεις του android για την συγκεκρειμενη συσκευη. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρώτο πράγμα που κάνω στο κινητό μου. Βασικοί λόγοι για εγκατάσταση διαφορετικών rom και kernel αλλά και πέταγμα διαφόρων προγραμμάτων που δεν χρειάζομαι από την κάθε rom.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ρουτάρω μόλις η μαμά εταιρία σταματίσει τις αναβαθμίσεις.

 

Αν και με τρώει ο πωπός μου, όταν ξέρω πως θα πάρω κι αλλη επισημη αναβαθμιση, αποφευγω να επεμβαινω. Μετά... ο θεός βοηθός :P

 

Πάλι καλα που διβασα όλες τις σελίδες πριν σχολιάσω γιατί έπεσα πάνω στην αποψη που με εκφράζει περισσοτερο. Όταν έμαθα ότι δεν έχει jb για το σολακι, έκανα ρουτ, πέρασα custom και δεν το μετάνιωσα.

Επιπλέον, αφότου μπήκα στον κόσμο του android, ώντας πριν σε feature phone, είδα ότι απλά θέλω κάτι καλύτερο από μια 512 ραμ που ανοίγει τις επαφές σαν δημόσιος υπάλληλος(no offense). Root λοιπόν!!

(Κρατάω πισινή για την περίπτωση που θα έχω ένα τηλέφωνο ακριβό, που θα με καλύπτει χωρίς root. Τότε νομίζω πως θα αργήσω να το κάνω)

Edited by mandoctor
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς την συσκευή σου ως τηλέφωνο, το root δεν είναι απαραίτητο. Ή τουλάχιστον δεν θα είναι απαραίτητο στο κοντινό μέλλον.

Αλλά αν χρησιμοποιείς την συσκευή σου ως υπέρ φορητό υπολογιστή πιστεύω πως το root access, δικαιώματα διαχειριστή του συστήματος μου δηλαδή, είναι απαραίτητο.

Firewall, tasker, backup, είναι εργαλεία απαραίτητα για μένα.

Όταν κάποιος φίλος παρατηρεί πως χειρίζομαι την συσκευή μου και τι είναι ικανή να κάνει εντυπωσιάζεται.

Π.χ. μίλησα το πρωί με ένα συνεργάτη, μου έδωσε κάποια νούμερα που χρειάζομαι. Η κλήση ηχογραφήθηκε αυτόματα. Αν φτάσω στην εταιρία ή στο σπίτι μέχρι τα ξημερώματα, θα περάσει στο δίκτυο μου και αύριο θα το πάρει η κοπέλα στην εταιρία για απομαγνητοφώνηση. Αν δεν πάω σπίτι ή στην εταιρία, τα ξημερώματα θα συγχρονίσει αυτόματα στο cloud μέσω 3g.

Με λίγα λόγια, η μόνη χρήση που μπορεί να χάσω σε περίπτωση κλοπής ή ατυχήματος είναι η τελευταία μέρα. Μονο.

Οι δυνατότητες που έχει το android είναι απεριόριστες. Το θέμα είναι τι ανάγκες έχει ο καθένας μας.

Κάποιοι θέλουν ρουτ για adblock ή ένα firewall και titanium.

Κάποιοι θέλουν πολλά περισσότερα.

 

Όμως ξέφυγα από το θέμα. Το root είναι απαραίτητο σαν επιλογή. Θα μου άρεσε να υπάρχει σαν επιλογή μέσα στις ρυθμίσεις. Ίσως κάποια στιγμή να το δούμε και αυτό.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Note II. Νο root, ειναι αψογη με στοκ. Τι να λέμε τώρα.

 

Γιατι , το ρουτ δεν ειναι στοκ? :p στοκ ειναι...

 

Παιδια, οσο περναει ο καιρος, οι λογοι για ρουτ λιγοστευουν.

Παλια, δεν μπορουσες ουτε screenshot να παρεις χωρις ρουτ. Ουτε για restart δεν υπηρχε επιλογη. Πλεον, αυτα υπαρχουν ,ετσι λαι αλλιως στις περισσοτερες συσκευες.

Σημερα, για εμενα, ο μονος λογος ειναι το titanium. Τα υπολοιπα δεν με συγκινουν.

 

Το ρουτ δεν δεν σημαινει υποχρεωτικα αλλαγη ρομ ή κερνελ, μην παρεξηγουμαστε :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ΝΑΙ ! Oχι τοσο για custom καταστασεις (σχεδον παντα στις συσκευες μου ειμαι με ρουταρισμενη στοκ ρομ) αλλα για την αφαιρεση της σαβουρας του καθε κατασκευαστη η παροχου αλλα και πλεον της ιδιας της google.

 

Δεν θελω ουτε twitter με το ζορι, oυτε google+ , chrome , keep , books και και και .Ο κυριοτερος λογος αυτος , παραπλευρα οπως και αλλοι φιλοι δουλευω greenify και αλλες εφαρμογες που απαιτουν τετοια δικαιωματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο root, ναι στις roms, ναι στους kernels. Γιατί μπορείς να μεταμορφώσεις τη συσκευή σου όπως πραγματικά εσύ θέλεις και να τις αναβαθμίσεις πέρα από τα όρια που θέτει ο κατασκευαστής. Μια απόλυτα ελεύθερη εμπειρία χρήσης.
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο ρουτ, γιατί μπορείς να παραμετροποιησεις τη συσκευή σου όπως θες και να τη φέρεις στα μέτρα σου!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

εγω ειμαι γενικα υπερ του root.

 

ομως, στο galaxy που εχω rooted με 4.1.2 αυθεντικο firmware, με search στο google play, δε μπορεσα να βρω την εφαρμογή Adblock ή Adfree. θυμαμαι παλιοτερα ενας γνωστος μου που ασχολιοταν περισσοτερο με root κτλ, μου ειχε πει οτι ψαχνεις εφαρμογες και σε αλλα stores εκτος google. ετσι ειναι?

 

αν καποιος του ειναι ευκολο, ας ενημερωσει ποιά ακριβώς από τις εφαρμογές που βγαζει το search στο google play σχετικα με Adblock/ Adfree ειναι η ζητούμενη ?

 

επισης, σχετικα με ηχογραφηση κλησης που ανεφερε προηγουμενως ο φιλος, πραγματικα ειναι ιδιαιτερως χρησιμη μερικες φορες. ομως το να εγγραφονται όλες οι κλησεις, δεν ειναι λύση. περισσότερο μπελας, βρες, ακου, σβησε κτλ.

 

ενα παλιο samsung wave (με το αποθανόν λειτουργικό bada) ειχε απλα ενα κουμπακι στην οθονη για record της κλησης εαν επιθυμουσες. το ιδιο και ενα samsung galaxy note 2 που χρησιμοποιησα για λιγο καιρο στο παρελθον με custom rom omega ομως.

 

για εμας που το κινητακι μας δεν ειναι ιδιαιτερα δημοφιλες και δεν εχουμε custom roms, υπαρχει καμια τετοια αναλογη λυση ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...