Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα πέρασα από ενα Winmerge τα zip αλλά δεν έβγαλα πολύ άκρη και μιας και δεν γνωρίζω από modding δεν τα πειράζω.

 

Τώρα σε άλλη ερώτηση, έχω μπροστά μου μερικά ZTE V975 που δεν λένε να πάρουν την έκδοση B06, λέω να περάσω την κινέζικη ROM και μετά να ξανακάνω όλη την διαδικασία του root, mod, βγάλσιμο κινέζικων κτλπ, αλλά φοβάμαι μήπως η κινέζικη ROM δεν έχει Ελληνικά μέσα, την έχει περάσει κάποιος να μου απαντήσει;

 

Κινέζικη ROM http://devicedownload.zte.com.cn/cn/UpLoadFiles/product/602/soft/2013121615040253.7z

 

Εμένα ήρθε με την 02 και όταν μπήκε στο ίντερνετ ζήτησε μόνο του να κατεβάσει την 06.

Κατέβηκε, μπήκε και όλα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα ήρθε με την 02 και όταν μπήκε στο ίντερνετ ζήτησε μόνο του να κατεβάσει την 06.

Κατέβηκε, μπήκε και όλα κανονικά.

 

Ναι και με εμένα έτσι έγινε, στα υπόλοιπα που προσπάθησα να το κάνω εκτός από το δικό μου και ένα άλλο, μόλις ολοκληρώνεται η λήψη λέει σφάλμα δικτύου! :wacko: και μετά πρέπει να ξανακατέβειε και μετά ξανά το ίδιο το δοκιμάσα 4-5 φορές σε διάφορα τηλέφωνα παντού το ίδιο :worry:

 

Στο DOC, http://tinyurl.com/ztev975 προστέθηκαν πληροφορίες για manual αναβάθμιση σε B06, και οδηγίες

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει κανεις να εγκαταστασει το google+ ;

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με εμένα έτσι έγινε, στα υπόλοιπα που προσπάθησα να το κάνω εκτός από το δικό μου και ένα άλλο, μόλις ολοκληρώνεται η λήψη λέει σφάλμα δικτύου! :wacko: και μετά πρέπει να ξανακατέβειε και μετά ξανά το ίδιο το δοκιμάσα 4-5 φορές σε διάφορα τηλέφωνα παντού το ίδιο :worry:

Εχω κρατησει με CWM recovery κομπλε backup B06,root και google play ακριβως οπως τελειωσε το set up παρθενο, πριν να κανω οποιαδηποτε επεμβαση. Να στο ανεβασω καπου? Θελει μονο να καθαρισεις τις Κινεζιες..
εχει καταφερει κανεις να εγκαταστασει το google+ ;
Ποιο google εννοεις, αυτο το γκρι πανω δεξια?

[ATTACH]42480[/ATTACH]

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κρατησει με CWM recovery κομπλε backup B06,root και google play ακριβως οπως τελειωσε το set up παρθενο, πριν να κανω οποιαδηποτε επεμβαση. Να στο ανεβασω καπου? Θελει μονο να καθαρισεις τις Κινεζιες..

 

Thanks αλλά τελικά ξαναπέρασα την ROM από την αρχή και τέλειωσα μία και έξω :lol:

 

Ποιο google εννοεις, αυτο το γκρι πανω δεξια?

[ATTACH]42480[/ATTACH]

 

Όχι εννοεί το Google Plus https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.plus

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Xposed Framework (installer) /Gravity Box στο V975 μας (και σε οποιοδηποτε Android) που πρεπει να ειναι rooted.

--------------------------------------------------

 

1) Κατεβαζουμε απ ευθειας στο κινητο τον installer απο εδω http://dl.xposed.info/latest.apk

2) Τσεκαρουμε settings/security/uknown sources και εγκαθιστουμε το APK που μολις κατεβασαμε.

3) Ανοιγουμε τον Xposed installer που μολις εγκαταστησαμε και βλεπουμε τις επιλογες: Framework, Modules, Download, Settings, About. Παταμε Framework, παταμε install/update και μετα απο αυτο κανουμε επανεκιννηση του τηλεφωνου. Λογικα εχουμε τελειωσει (καποια κοκκινα γραμματα που εμφανιστηκαν ζητωντας update, μετα απο αυτο λογικα θα εχουν εξαφανιστει).

 

Πατωντας στην επιλογη Download βλεπουμε τα διαφορα modules και εκ πρωτης οψεως τις δυνατοτητες καθ ενος. Αν μπουμε βαθυτερα βλεπουμε περισσοτερες πληροφοριες καθως και επιλογη download οπου πρεπει να ειμαστε συνδεδεμενοι για να γινει αυτο. Αν κατεβασουμε καποιο, στη συνεχεια κανουμε εγκατασταση του APK που κατεβασαμε και μετα επανεκιννηση. Με αυτον τον τροπο εγκαθιστουμε τα διαφορα modules. Εκτος απο αυτα που αναφερονται στην λιστα, μπορουμε να βρουμε και αλλα πολλα στο διαδικτυο, οπως πχ εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2327541. Κατεβαζουμε και εγκαθιστουμε με τον ιδιο τροπο, ομως διαβαζουμε παντα τα διαφορα σχολια που αναφερονται γιατι μπορει να μην ειναι συμβατο για την περιπτωση μας. Οταν το εγκαταστησουμε θα δουμε οτι εμφανιζεται εικονιδιο με το συγκεκριμενο, αν κανουμε ομως κλικ πανω του θα δουμε οτι δεν ανοιγει. Ειναι γιατι πρεπει να το ενεργοποιησουμε. Ανοιγουμε Xposed installer και παταμε την επιλογη modules. Εδω εμφανιζεται αυτο που εγκαταστησαμε, το τσεκαρουμε, κανουμε επανεκκινηση και ειμαστε ετοιμοι. Τωρα το module ανοιγει κανονικα. Εδω θα εμφανιζονται και ολα αυτα που θα εχουμε εγκατεστημενα.

 

Ενα module που μας ενδιαφερει αρκετα για να κανουμε επεμβασεις στο κινητο μας ειναι και το Gravity Box. Εγω εγκατεστησα την τελευταια εκδοση απο εδω http://repo.xposed.info/module/com.ceco.gm2.gravitybox πατωντας download. Το ενεργοποιουμε οπως ανεφερα παραπανω και μπαινοντας μεσα βλεπουμε τις διαφορες δυνατοτητες του.

Θα ασχοληθουμε εδω με την δυνατοτητα του για 160 χαρακτηρες σε Greek input method στα SMS. Πηγαινουμε στην επιλογη Phone tweaks/messaging-strip unicode και τσεκαρουμε Strip non encodable characters, μετα cancel, κανουμε reboot και ειμαστε ετοιμοι. Τωρα εχουμε SMS με 160 χαρακτηρες στα Ελληνικα.

 

Τα περισσοτερα modules χρειαζονται reboot για να δουλεψουν, καποια ομως οχι. Επισης θα δειτε οτι αρκετα απο αυτα δεν λειτουργουν στο "εξειδικευμενο" κινητο μας, οπως καποια που δοκιμασα για % ενδειξη της μπαταριας μας. Ιδανικοι επεξεργαστες για Xposed Framework ειναι οι Mediatek.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. (Εφαρμοζετε οτι διαβασετε με δικια σας ευθυνη)

Πηγη: xda-developers

 

Υ.Γ. @Romanos μπορεις τωρα να κανεις αυτο που πρεπει..:rolleyes:

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε guideman το βράδυ που θα επιστρέψω θα προστεθεί στο doc

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα πέρασα από ενα Winmerge τα zip αλλά δεν έβγαλα πολύ άκρη και μιας και δεν γνωρίζω από modding δεν τα πειράζω.

 

Τώρα σε άλλη ερώτηση, έχω μπροστά μου μερικά ZTE V975 που δεν λένε να πάρουν την έκδοση B06, λέω να περάσω την κινέζικη ROM και μετά να ξανακάνω όλη την διαδικασία του root, mod, βγάλσιμο κινέζικων κτλπ, αλλά φοβάμαι μήπως η κινέζικη ROM δεν έχει Ελληνικά μέσα, την έχει περάσει κάποιος να μου απαντήσει;

 

Κινέζικη ROM http://devicedownload.zte.com.cn/cn/UpLoadFiles/product/602/soft/2013121615040253.7z

 

Έχει κανονικά, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανονικά, κανένα πρόβλημα.

 

Ναι την εγκατέστησα χθες και έκανε όλη την διαδικασία

 

ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Xposed Framework (installer) /Gravity Box στο V975 μας (και σε οποιοδηποτε Android) που πρεπει να ειναι rooted.

--------------------------------------------------

 

Υ.Γ. @Romanos μπορεις τωρα να κανεις αυτο που πρεπει..:rolleyes:

 

Προστέθηκαν στο Doc, το έσπασα στα 2, ένα για το Xposed Framework και ένα για το Unicode Chars Strip :O

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ωραια @Romanos.

Απ οτι βλεπω παντως, πολλες δυνατοτητες του Gravity Box ειναι ανενεργες στο κινητο μας..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτή την θήκη

 

http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Protective-Flip-Cover-View-Case-With-Windows-Holster-For-ZTE-Geek-V975-Smart-Phone/1633669553.html

 

Το παράθυρο αλά samsung θα δουλεύει;;; Αξίζει να την αγοράσω;

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτή την θήκη

 

http://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Protective-Flip-Cover-View-Case-With-Windows-Holster-For-ZTE-Geek-V975-Smart-Phone/1633669553.html

 

Το παράθυρο αλά samsung θα δουλεύει;;; Αξίζει να την αγοράσω;

 

Την έχω εγώ, μια χαρά είναι. Το παράθυρο είναι και καλά για να βλέπεις (συνήθως την ώρα) χωρίς να ανοίξεις την θήκη....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε βρει καμμια βαση για το παρμπριζ καταλληλη για το εργαλειο μας? Ειναι ολα τα κουμπια μαζεμενα στη μια πλευρα και με αυτο που ηδη εχω υπαρχει προβλημα. Εχει ενα μπρατσο σε καθε πλευρα και στην μια παταει τα κουμπια..

Βρηκα αυτα:

http://www.aliexpress.com/item/Middle-East-360degree-spin-Car-Windshield-and-cell-mobile-phone-Holder-Bracket-stands-for-iPhone5-5s/1615591238.html

http://www.aliexpress.com/item/Car-Windscreen-Mount-Stand-Holder-For-Samsung-Galaxy-Note-i9220-free-shipping/547252741.html

http://www.aliexpress.com/item/Universal-5-Sucker-360-Degree-Spin-Car-Windshield-Mount-cell-mobile-phone-Holder-Bracket-stands-for/1567822725.html

Ριξτε καμμια ματια και πειτε ποιο νομιζετε οτι θα ταιριαζει καλυτερα.

Απο εσας που το εχετε κανεις δεν το χρησιμοποιει σαν GPS?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..προσπαθω να βαλω το battery app κ εχω σπασει το κεφαλι μου..μου λενε ολα το explorer σχεδον οτι το system/app ειναι read only και δεν μπορω να κανω επικολληση κτλ κτλ κτλ..γιατιιιιιιιιι?
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις ES File Explorer, πατας το δεξι soft key, ανοιγεις Tools, root explorer τσεκαρεις ON, πατας στο root explorer και στο πινακακι που βγαζει πατας mount R/W και τσεκαρεις κατα σειρα απο πανω προς τα κατω RW, RO, RW, RW, RW και πατας ΟΚ. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αλλα εκει που τσεκαρω το root explorer λεει οτι η λειτουργια δεν μπορει να εκτελεστει στο τηλεφωνο σας..το τηλεφωνο το εχω ρουταρει με βαση τη διαδικασια που ειχε ανεβει σε ενα προηγουμενο ποστ και εχω κατεβασει απειρα root checker κ ολα μ λενε οτι ειναι ρουτ το τηλεφωνο κανονικα!
Link to comment
Share on other sites

Εχεις εγκαταστησει αλλες εφαρμογες που να θελουν ρουτ? Στα apps του superuser αυτες τις βλεπεις?

Πρεπει να βλεπεις και τον Explorer εκει μεσα εφ οσον εδωσες αδεια.

Μηπως οταν πρωτη φορα ανοιξες τον explorer και σου ζητησε permissions πατησες deny?

Κανε μια απεπανεγκατασταση του root explorer ωστε να σου ξαναζητησει αδεια.

Τα root checkers μη τα πολυεμπιστευεσαι.

Κατι παιζει μεταξυ superuser, root και File explorer.

Αν οχι, κανε ξανα ενα root.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

κομπλε το τικαρα να εχει προσβαση ρουτ επιλεξα το αρχειο κ παω να το κανω επικολληση στη διαδρομη system/app παταω επικαλυψη και μ πεταει οτι η εργασια απετυχε :( pfff
Link to comment
Share on other sites

κομπλε το τικαρα να εχει προσβαση ρουτ επιλεξα το αρχειο κ παω να το κανω επικολληση στη διαδρομη system/app παταω επικαλυψη και μ πεταει οτι η εργασια απετυχε :( pfff

 

Τη διαδικασία του Root την έχω κάνει γύρω στις 20 φορές όλες με επιτυχία σε διαφορετικά τηλέφωνα (δεν αντιστοιχεί 1 ροοτ σε μία συσκευή :p) anyway, μήπως να ξαναέκανες την διαδικασία του Root Και να δοκίμαζες κάνα root explorer και όχι μέσω του ES που θέλει και έξτρα ρυθμίσεις, που ομολογουμένως και μένα που δεν τις ήξερα με παίδεψαν στην αρχή

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

με τον ροοτ explorer τον κινεζικο δοκιμασες?για καπιο λογο μονο αυτος δουλευει σωστα στο κινητο μας.δοκιμασα κ αγγλικο root axplorer αλλα δεν τον εγγαθιστα βγαζει ερορ7.με τον κινεζικο ολα οκ
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΕΠΕΙΓΟΝ

μετα απο 40 ΗΜΕΡΕΣ ηρθε απο to2c ...το ανοιγω για πρωτη φορα..ανοιγει κανονικα...και ξεκιναω να δοκιμαζω αν δεν ειναι προβληματικο ( wifi,κλησεις,καμερα,μονο αυτα και gps νομιζω) μετα απο κανενα 10λεπτο μου βγαζει οτι ο launcher σταματησε να λειτουργει..παταω το κεντρικο κουμπι και συνεχιζει να βγαζει την ιδια ενδειξη...και τσουπ κλεινει..καθε φορα που προσπαθω να το ανοιξω επαναλαμβανει συνεχεια το indel inside χωρισ να προχωραει παρακατω...υποψιν δεν εκανα καμια ανανεωση(πχ λογισμικου κλπ)...ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ επειδη τελειωνει και η προθεσμια για το paypal θελω ΒΟΗΘΕΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο σταματησε να δουλευει ο launcher. Σε αυτή την περίπτωση καταρχη μπες από το recovery της συσκευης και κανε reset την συσκευη. Αν δεν σου δουλευει τοτε βαλε την γνησια ρομ οπως λενε τα παιδια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...