Jump to content

Samsung Galaxy Core (I8260)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

προμηθεύτηκα αυτό το κινητό πριν μια δυο μέρες, και έχω κάποιες ερωτήσεις περί θηκών και προστετευτικών, μια που είναι το πρώτο smartphone που παίνω ever και δεν έχω ιδέα.

 

1) Θήκη. Τι είναι καλύτερο = πιο ασφαλές ή/και πιο βολικό:

καλύμματα στυλ "πορτοφόλι",

καλύμματα που ανοιγοκλείνουν στο πλάι ή πάνω κάτω, ή

θήκες σιλικόνης που αγκαλιάζουν το κινητό απο πίσω και προεξέχουν λίγο απο μπροστά χωρίς άλλο κάλυμμα? (αυτό το έχω δει σε iphone).

Το κινητό προβλέπεται να φάει φέτες, γιατί απλά το χειρίζομαι εγώ, που το παρατάω όπου να'ναι, και συχνά πέφτει. Οπότε θέλω κάτι ανθεκτικό (και ιδανικά ελαφρώς αδιάβροχο)

 

2)Προστατευτικό Οθόνης. Ποιος είναι ο λόγος να βάλω κάποια μεμβράνη απο πάνω απο την touch οθόνη? Αποφεύγω γρατζουνιές ή δαχτυλιές? Επίσης, η ευαισθησία της αφής στην οθόνη, δε θα μειωθεί? (ή η φωτεινότητα λίγο)

 

Αυτά παιδιά απο μένα, περιμένω τις υπομονετικές συμβουλές σας (και κανα link ίσως) μια που είναι κρίμα το κινητάκι να πάει άκλαφτο :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

προμηθεύτηκα αυτό το κινητό πριν μια δυο μέρες, και έχω κάποιες ερωτήσεις περί θηκών και προστετευτικών, μια που είναι το πρώτο smartphone που παίνω ever και δεν έχω ιδέα.

 

1) Θήκη. Τι είναι καλύτερο = πιο ασφαλές ή/και πιο βολικό:

καλύμματα στυλ "πορτοφόλι",

καλύμματα που ανοιγοκλείνουν στο πλάι ή πάνω κάτω, ή

θήκες σιλικόνης που αγκαλιάζουν το κινητό απο πίσω και προεξέχουν λίγο απο μπροστά χωρίς άλλο κάλυμμα? (αυτό το έχω δει σε iphone).

Το κινητό προβλέπεται να φάει φέτες, γιατί απλά το χειρίζομαι εγώ, που το παρατάω όπου να'ναι, και συχνά πέφτει. Οπότε θέλω κάτι ανθεκτικό (και ιδανικά ελαφρώς αδιάβροχο)

 

2)Προστατευτικό Οθόνης. Ποιος είναι ο λόγος να βάλω κάποια μεμβράνη απο πάνω απο την touch οθόνη? Αποφεύγω γρατζουνιές ή δαχτυλιές? Επίσης, η ευαισθησία της αφής στην οθόνη, δε θα μειωθεί? (ή η φωτεινότητα λίγο)

 

Αυτά παιδιά απο μένα, περιμένω τις υπομονετικές συμβουλές σας (και κανα link ίσως) μια που είναι κρίμα το κινητάκι να πάει άκλαφτο :P

Εγω στο iphone που ειχα του ειχα θηκη σιλικονης και ηταν πολυ καλη ειχε φαει τουμπες χωρις να καταλαβει τιποτα.

τωρα στο Core του εχω θηκη σα βιβλιο με μαγνητη μαλιστα και την αγορασα απο κινα μεσω ebay και ειναι παρα πολυ καλη,καλυτερη και απο του γερμανου που την πουλαει 20 ευρω και ειναι δερματινη

Οσο για την ζελατινα επειδη τα προηγουμενα smartphone που ειχα ειχαν γρατζουνιστει οι οθονες τωρα πλεον του εχω ζελατινα ματ για την ακριβεια απο την πρωτη μερα..οσο για τη φωτεινοτητα δε νομιζω οτι εχει θεμα αλλα στον ηλιο ειναι καπως.

Link to comment
Share on other sites

ζελατινα ματ εννοεις με σαγρε υφη που ο διπλανος σου δεν μπορει να δει την οθονη?Μια τετοια θελω αλλα δεν μπορω να βρω.
Link to comment
Share on other sites

ζελατινα ματ εννοεις με σαγρε υφη που ο διπλανος σου δεν μπορει να δει την οθονη?Μια τετοια θελω αλλα δεν μπορω να βρω.
καπως ετσι και δεν αφηνει δακτυλιες οπως η απλη ζελατινα.αμα το ψαξεις εχει παντου..και μεσω ebay.εγω την πηρα απο καλλιθεα
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίκιο έχεις! Αυτη η ρυθμιση βρισκεται στις ρυθμισεις μηνυμάτων (εγω εψαχνα στις ρυθμισεις δικτυου). Το Άλλαξα σε αυτόματο και όλα εντάξει! Ευχαριστω!

 

Αλλάζοντας όμως από GSM σε Unicode ή αυτόματο, από 160 χαρακτήρες που μπορείς να γράψεις σε ένα μήνυμα (με το GSM), θα έχεις μόνο 70.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο iphone που ειχα του ειχα θηκη σιλικονης και ηταν πολυ καλη ειχε φαει τουμπες χωρις να καταλαβει τιποτα.

τωρα στο Core του εχω θηκη σα βιβλιο με μαγνητη μαλιστα και την αγορασα απο κινα μεσω ebay και ειναι παρα πολυ καλη,καλυτερη και απο του γερμανου που την πουλαει 20 ευρω και ειναι δερματινη

Οσο για την ζελατινα επειδη τα προηγουμενα smartphone που ειχα ειχαν γρατζουνιστει οι οθονες τωρα πλεον του εχω ζελατινα ματ για την ακριβεια απο την πρωτη μερα..οσο για τη φωτεινοτητα δε νομιζω οτι εχει θεμα αλλα στον ηλιο ειναι καπως.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση τρελάρα. Γιατί άλλαξες τύπο προστατευτικού case αν επιτρέπεται αφού έμεινες ευχαριστημένος απο τη σιλικόνης? Δεν έβρησκες για το core?

 

Μόνο σε Unicode έχεις 70 χαρακτήρες. Σε αυτόματο που το έβαλα έχω κανονικά 160.

και εμένα 70 μου δείχνει στο αυτόματο. Δλδ 160 δείχνει, αλλά άπαξ και πατήσω τον πρώτο Ελληνικό χαρακτήρα πάει στους 69 απευθείας, κοίταξέ το.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, σωστά! Μόνο με αγγλικούς χαρακτήρες διαθέτει το 160. Με ελληνικά πάει κατευθείαν στο 70.

Κάποια λύση υπάρχει?

Δηλαδή στο GSM βγάζει μήνυμα να το γυρίσουμε στο αυτόματο διότι το μήνυμα πιθανόν να είναι κατεστραμμενο αλλά έχεις 160 ελληνικούς χαρακτήρες, ενώ στο αυτόματο δεν έχεις μήνυμα αλλά έχεις 70 χαρακτήρες.

(Μην μου πείτε να γράφω greeklish τα συχαίνομαι...)

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, σωστά! Μόνο με αγγλικούς χαρακτήρες διαθέτει το 160. Με ελληνικά πάει κατευθείαν στο 70.

Κάποια λύση υπάρχει?

Δηλαδή στο GSM βγάζει μήνυμα να το γυρίσουμε στο αυτόματο διότι το μήνυμα πιθανόν να είναι κατεστραμμενο αλλά έχεις 160 ελληνικούς χαρακτήρες, ενώ στο αυτόματο δεν έχεις μήνυμα αλλά έχεις 70 χαρακτήρες.

(Μην μου πείτε να γράφω greeklish τα συχαίνομαι...)

αγνόησε το μήνυμα απλά. Νομίζω το πετάει κάθε φορά που στέλνεις μήνυμα σε νέο παραλήπτη, και μετά δε στο ξαναβγάζει στον ίδιο.

έτσι έστελνες και στα παλιά σου κινητά απλά δε το ήξερες :P

"κατεστραμένο" εννοεί μάλλον οτί στα κάνει κεφαλαία, χωρίς τόνους κτλ κτλ (τουλάχιστον εντός Ελλάδας). Δοκιμασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση τρελάρα. Γιατί άλλαξες τύπο προστατευτικού case αν επιτρέπεται αφού έμεινες ευχαριστημένος απο τη σιλικόνης? Δεν έβρησκες για το core?

 

 

και εμένα 70 μου δείχνει στο αυτόματο. Δλδ 160 δείχνει, αλλά άπαξ και πατήσω τον πρώτο Ελληνικό χαρακτήρα πάει στους 69 απευθείας, κοίταξέ το.

Στο Core εβαλα θηκη με μαγνητη σα πορτοφολι επειδη εχει μεγαλη οθονη και δε θελω να γραντζουνιστει κτλ και επειδη σαν ποιο μεγαλο κιν ειναι ποιο μεγαλο να το κρατας με το ενα χερι και μπορει να πεσει
Link to comment
Share on other sites

:) Παιδία γεια σας και από εμένα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν κάποιος έχει βάλει OTG (on the go) για σύνδεση mouse, usb stick κτλ.?

από ότι έχω δει δεν έχουν βγάλει otg στην αγορά για το συγκεκριμένο μοντέλο

εάν κάποιος ξέρει κάτι θα παρακαλούσα να κάνει ένα κόπο και να μου πει εάν δουλεύει και με τη otg πχ του s2 η s3 κτλ η εαν χρειάζεται να είναι root για να δουλέψει με custom rom. :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες προσπαθώ με φουλ μπαταρία να κάνω κρυπτογράφηση συσκευής και Sd και το μενού είναι ανενεργό.

Ξέρετε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου, πρεπει να βαλεις κωδικο κλειδωματος στη συσκευη πρωτα, με τουλαχιστον 6 χαρακτηρες και ενα αριθμο

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παίδες προσπαθώ με φουλ μπαταρία να κάνω κρυπτογράφηση συσκευής και Sd και το μενού είναι ανενεργ

 

Καλησπερα φιλε μου, πρεπει να βαλεις κωδικο κλειδωματος στη συσκευη πρωτα, με τουλαχιστον 6 χαρακτηρες και ενα αριθμο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου, πρεπει να βαλεις κωδικο κλειδωματος στη συσκευη πρωτα, με τουλαχιστον 6 χαρακτηρες και ενα αριθμο

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παίδες προσπαθώ με φουλ μπαταρία να κάνω κρυπτογράφηση συσκευής και Sd και το μενού είναι ανενεργ

 

Καλησπερα φιλε μου, πρεπει να βαλεις κωδικο κλειδωματος στη συσκευη πρωτα, με τουλαχιστον 6 χαρακτηρες και ενα αριθμο

 

Σε πιο μενού πάω για κωδικό κλειδώματος ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο σπιτι το τελειο σημα της Cosmote και βλεπω οταν ανοιγω τα data στο κιν να μου δειχνει ενα H στο νετ του....αυτο ειναι και καλα ποιο δυνατο απο 3G ?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο σπιτι το τελειο σημα της Cosmote και βλεπω οταν ανοιγω τα data στο κιν να μου δειχνει ενα H στο νετ του....αυτο ειναι και καλα ποιο δυνατο απο 3G ?

Αυτό δεν είναι πιο δυνατό.......είναι πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι πιο δυνατό.......είναι πιο γρήγορο.
δηλαδη ειναι καλυτερο απο 3g ?
Link to comment
Share on other sites

Σε πιο μενού πάω για κωδικό κλειδώματος ευχαριστώ.

ρυθμισεις-κλειδωμα οθονης-κωδικος προσβασης

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε πιο μενού πάω για κωδικό κλειδώματος ευχαριστώ.

 

ρυθμισεις-κλειδωμα οθονης-κωδικος προσβασης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ένα φιλαράκι αγόρασε το συγκεκριμένο κινητό και δεν μπορεί να βρει πως να μεταφέρει τις εφαρμογές του στην κάρτα sd που έχει.

 

Που ακριβώς βρίσκεται στο μενού?

 

ps Δεν έχει κάνει root το κινητό του.

Edited by broxopios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ένα φιλαράκι αγόρασε το συγκεκριμένο κινητό και δεν μπορεί να βρει πως να μεταφέρει τις εφαρμογές του στην κάρτα sd που έχει.

 

Που ακριβώς βρίσκεται στο μενού?

 

ps Δεν έχει κάνει root το κινητό του.

 

μονο με root φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι ε? Έχουμε κανέναν λίνκ αν δω πως κάνουμε root στο συγκεκριμένο κινητό?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

το συγκεκριμενο γινεται πολυ ευκολα ρουτ με την εφαρμογη framaroot(google it) αν ανατρεξεις στις σελιδες πιο πισω θα δεις...

http://www.doctorandroid.gr/2013/06/framaroot-apk-root-unroot-60.html δες κ εδω

Edited by Kopoylos
Link to comment
Share on other sites

Ναι ε? Έχουμε κανέναν λίνκ αν δω πως κάνουμε root στο συγκεκριμένο κινητό?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

με το framaroot,κανεις και root και unroot. Αλλα πρωτα διαβασε ολες τις προηγουμενες σελιδες για ναβρεις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

με το framaroot,κανεις και root και unroot. Αλλα πρωτα διαβασε ολες τις προηγουμενες σελιδες για ναβρεις απαντησεις.

 

με το framaroot,κανεις και root και αν θες να το κάνεις UnRoot περνάς πάλι το επίσημο Firmware.Με το framaroot unroot δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

με το framaroot,κανεις και root και αν θες να το κάνεις UnRoot περνάς πάλι το επίσημο Firmware.Με το framaroot unroot δεν γίνεται

 

Ειχα κανει το τηλεφωνο μου root και δεν μπορουσα να το αναβαθμισω μεσω Kies. Στη συνεχεια το εκανα unroot με το framaroot και το αναβαθμισα. Η εκδοση του framaroot που εχω ειναι η 1.4.2. Δεν εχω κανενα λογο να πω ψεμματα.

[ATTACH]40231[/ATTACH]

 

[ATTACH]40232[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core (I8260)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...