Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπενθυμίζω ότι ως μέλη μιας κοινότητας αποφεύγουμε να δημιουργούμε εντάσεις και σεβόμαστε τις απόψεις-επιλογές του καθενός.

@Pharmex, δεκτή η off topic αναφορά σου. Ας μείνει όμως όπως έχει χωρίς να δοθεί συνέχεια μια και δεν μας αφορά εδώ τι γίνεται με άλλες συσκευές.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μπορώ να μη γράψω (διαβάζοντας τα ανωτέρω και έχοντας όλα τα κορυφαία smartphones της αγοράς) ότι μόνο το iPhone κάνει αυτά που ζητάει ο φίλος από ΜΟΝΟ ΤΟΥ. Χρειάζεται DATA για το ο,τιδήποτε, ψάχνει μόνο τότε και με σειρά προτεραιότητας (WiFi - 4G), χρειάζεται GPS, το ανοίγει μόνο τότε. Φυσικά, αυτές οι επιλογές πρέπει να είναι προεπιλεγμένες και ενεργές για να τις χρησιμοποιήσει όταν τις χρειαστεί, εντούτοις αν κατά τη διάρκεια της ημέρας ο χρήστης δε χρησιμοποιήσει κάποια εφαρμογή που να απαιτεί data ή GPS, δε θα πέσει ραγδαία η μπαταρία στο iPhone γιατί απλά θα είναι σα να είναι ανενεργές αυτές οι επιλογές. Φορτίστε πλήρως ένα 1020 και ένα 5S και αφήστε τα με όλα ανοιχτά (GPS, Data, WiFi, NFC) και κλειστή οθόνη, χωρίς να τα χρησιμοποιήσετε καθόλου. Πηγαίνετε και τσεκάρετε το υπόλοιπο της μπαταρίας μετά από ας πούμε 24 ώρες και μου λέτε...

Το iPhone υπό αυτές τις συνθήκες μπορεί να μη σβήσει από μπαταρία ακόμη και μετά από 4-5 ημέρες. Το 1020 θα σβήσει σε 1-1.5.

I rest my case...

 

Χωρίς να θέλω να δώσω συνέχεια στο offtopic αλλά πιστεύω ότι αφορά εν μέρη και το 1020... Αυτά που είπες γαι το iphone τα ξέρω... ΑΛΛΑ λέμε άλλο πράγμα... Το 1020 ΔΕΝ τα κάνει αυτόματα αυτά που είπες... Άρα ή θα τα κάνεις χειροκίνητα ή θα τα αφήσεις να καταναλώνουν μπαταρία... Συμφωνώ 100000% ότι πρέπει σιγά σιγά να προστεθούν και αυτές οι αυτοματοποιήσιες (να κλείνουν και να ανοίγουν μόνα τους) αλλά είναι άλλο αυτό και άλλο το να μένουν μονίμως ανοιχτά και να μην καταναλώνουν... Ελπίζω να κατάλαβες πως το εννοώ...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και επαναλαμβανω, κλεινοντας το off topic οτι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι κανω ολα αυτα τα απαραιτητα, για να κανω οικονομια στην μπαταρια οσο περισσοτερο γινεται....

Και GPS και Data και 3G και WiFi και NFC και Bluetooth και Location . . .ολα ΟΝ/OFF (ας ειναι καλα το Action Center της 8.1 preview, εκτος του Data - φαντασου ολα αυτα πριν, χωρις αυτο . . .) αναλογως οταν τα χρειαζομαι . . .

Ελα μου ντε, οτι τα μισα και παραπανω, σχεδον συνεχως ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ!!!

Μπορει οχι παραλληλα, αλλα ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ!!!

Και εκει ειναι που η μπαταρια, δεν . . .

Το point ου ομως ειναι αλλο και απορω που δεν . . .

ΘΑ ΗΘΕΛΑ να ΜΗ χρειαζοταν να κανω ολα αυτα, η εστω να κανω τα μισα, για να ειναι ''καλα'' η μπαταρια . . .(και ουτε καν ηξερα οτι το Iphone, τα κανει . . .)

 

Ή κάνεις πλάκα ή μας κοροιδεύεις... Σιγά το δύσκολο δηλαδή βγαίνοντας από το σπίτι να κλείσιες το WiFi για να μην κάνει αναζήτηση για πόσες ώρες... Δηλ για να καταλάβω εσύ είσια πάνω στη μηχανή ή πας γυμναστήριο και όλες αυτές τις ώρες το wifi είναι ανοιχτό για να ψάχνει αέρα?

 

Επίσης το 3G μόνιμα ανοιχτό σε σπίτι χωρίς καλό σήμα είναι ένα θέμα...

 

Αλλά από τη μία μου λες ότι κατάλαβες τι σου λέμε και από την άλλη μου λες ότι δεν θες να ανοιχοκλείνεις τα data... Εγώ δεν σου είπα αυτό όμως... Απλά όταν μπαίνεις σπίτι και είσαι στο wifi για ποιο λόγο να αφήσιες ανοιχτό το 3g?? Ή το ανάποδο?? Απλό είναι:

Είσαι σπίτι -> WiFi ON & Data OFF

Βγαίνεις έξω -> Data ON & WiFi OFF

Ούτε 3 δευετρόλεπτα...

 

Επειδη μαλλον εσυ μου κανεις πλακα η με κοροιδευεις, διαβαζε καλυτερα τι γραφω πριν απαντησεις . . .

3G . . . Το εχω αναγκαστηκα ανοιχτο, γιατι στο σπιτι μου δεν εχω καθολου σημα απ'την κεραια της περιοχης και ετσι η Vodafone μου εστειλε τη συσκευη Vag, σημα παντου, που λειτουργει ομως μονο σε 3G...

Και ειναι μεγαλη βλακεια καθε φορα φευγοντας/μπαινοντας να το αλλαζω σε 2G...

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ενα φιλαρακι ενδιαφερεται για το 1020, να κανω 3 συντομες ερωτησεις?? 1) διαβασε πως το flash player δεν υποστηριζεται με αποτελεσμα να εισαι αποκλεισμενος απο πολλα βιντεο κτλ,ισχυει ή ειναι ραδιο αρβυλα? 2) viber κτλ δουλευονται κανονικα? και 3) (δικη μου απορια) εχει οντως μεσα χαρτες πλοηγησης??? πρωτη φορα το ακουσα.. κ αν ναι,αξιολογες? κανεις δλδ ανετα την πλοηγηση σου? πχ ειναι στυλ navigon κτλ που θεωρειται απ τα καλυτερα? ευχαριστω!

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ενα φιλαρακι ενδιαφερεται για το 1020, να κανω 3 συντομες ερωτησεις?? 1) διαβασε πως το flash player δεν υποστηριζεται με αποτελεσμα να εισαι αποκλεισμενος απο πολλα βιντεο κτλ,ισχυει ή ειναι ραδιο αρβυλα? 2) viber κτλ δουλευονται κανονικα? και 3) (δικη μου απορια) εχει οντως μεσα χαρτες πλοηγησης??? πρωτη φορα το ακουσα.. κ αν ναι,αξιολογες? κανεις δλδ ανετα την πλοηγηση σου? πχ ειναι στυλ navigon κτλ που θεωρειται απ τα καλυτερα? ευχαριστω!

 

1) ναι δεν παιζει flash ΑΚΟΜΑ!

 

2) Ναι

 

3) Εχει ΔΩΡΕΑΝ συστημα πλοήγησης και πιστεψε με ειναι ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ που εχω δοκιμάσει... Ειμαι κάτοχος MLS Destinator Live Traffic & Talk & Drive, 400€ το ειχα παρει! Και το 1020 μου το εκανε να μοιαζει σαν να μην υπηρχε ποτέ :P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ενα φιλαρακι ενδιαφερεται για το 1020, να κανω 3 συντομες ερωτησεις?? 1) διαβασε πως το flash player δεν υποστηριζεται με αποτελεσμα να εισαι αποκλεισμενος απο πολλα βιντεο κτλ,ισχυει ή ειναι ραδιο αρβυλα? 2) viber κτλ δουλευονται κανονικα? και 3) (δικη μου απορια) εχει οντως μεσα χαρτες πλοηγησης??? πρωτη φορα το ακουσα.. κ αν ναι,αξιολογες? κανεις δλδ ανετα την πλοηγηση σου? πχ ειναι στυλ navigon κτλ που θεωρειται απ τα καλυτερα? ευχαριστω!

 

1)Το flash player αντικαθίσταται σιγά σιγά σε όλες τις φορητές συσκευές από την HTML5. Κανένα λειτουργικό δεν το υποστηρίζει native. Βέβαια υπάρχουν εφαρμογές που σου επιτρέπουν την προβολή flash περιεχομένου (live streaming κλπ). Βίντεο που είναι σε διάφορες σελίδες αναπαράγονται κανονικά.

2)Κανονικά με τα γνωστά κολλήματα που έχουν και στις άλλες πλατφόρμες.

3) Πολλοί τους χάρτες της Nokia τους θεωρούν καλύτερους και από αυτούς της Navigon! Δωρεάν πλοήγηση χωρίς να κάνεις χρήση data και μάλιστα με εξαιρετική ακρίβεια στις φωνητικές οδηγίες!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

1)Το flash player αντικαθίσταται σιγά σιγά σε όλες τις φορητές συσκευές από την HTML5. Κανένα λειτουργικό δεν το υποστηρίζει native. Βέβαια υπάρχουν εφαρμογές που σου επιτρέπουν την προβολή flash περιεχομένου (live streaming κλπ). Βίντεο που είναι σε διάφορες σελίδες αναπαράγονται κανονικά.

2)Κανονικά με τα γνωστά κολλήματα που έχουν και στις άλλες πλατφόρμες.

3) Πολλοί τους χάρτες της Nokia τους θεωρούν καλύτερους και από αυτούς της Navigon! Δωρεάν πλοήγηση χωρίς να κάνεις χρήση data και μάλιστα με εξαιρετική ακρίβεια στις φωνητικές οδηγίες!

 

1. ναι flash δεν υποστηριζεται στα wp αλλα τα βιντεο στο youtube ανοιγουν ολα μεσω HTML5

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ θα συμφωνήσω αρκετά με τον Doukas_F. Χωρίς να έχω εμπειρία από άλλες πλατφόρμες ( πριν απο το 925 που έχω τώρα είχα το N8), μου φαίνεται αρκετά ενοχλητικό που πρέπει να θυμάσαι τέτοια toggles. Και σίγουρα αφού υπάρχει η δυνατότητα, πιστεύω θα έπρεπε να γίνει. Εξάλλου smart-something δε σημαίνει η απλή ενέργεια που πρέπει να γίνει, να γίνεται αυτόματα χωρίς να το ζητήσει ο χρήστης;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ θα συμφωνήσω αρκετά με τον Doukas_F. Χωρίς να έχω εμπειρία από άλλες πλατφόρμες ( πριν απο το 925 που έχω τώρα είχα το N8), μου φαίνεται αρκετά ενοχλητικό που πρέπει να θυμάσαι τέτοια toggles. Και σίγουρα αφού υπάρχει η δυνατότητα, πιστεύω θα έπρεπε να γίνει. Εξάλλου smart-something δε σημαίνει η απλή ενέργεια που πρέπει να γίνει, να γίνεται αυτόματα χωρίς να το ζητήσει ο χρήστης;

 

Σε αυτό όπως είπα συμφωνώ και εγώ... Θα πρέπει να αυτοματοποιήσει κάποια πράγματα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά εγώ θα συμφωνήσω αρκετά με τον Doukas_F. Χωρίς να έχω εμπειρία από άλλες πλατφόρμες ( πριν απο το 925 που έχω τώρα είχα το N8), μου φαίνεται αρκετά ενοχλητικό που πρέπει να θυμάσαι τέτοια toggles. Και σίγουρα αφού υπάρχει η δυνατότητα, πιστεύω θα έπρεπε να γίνει. Εξάλλου smart-something δε σημαίνει η απλή ενέργεια που πρέπει να γίνει, να γίνεται αυτόματα χωρίς να το ζητήσει ο χρήστης;

 

Σε αυτό όπως είπα συμφωνώ και εγώ... Θα πρέπει να αυτοματοποιήσει κάποια πράγματα...

 

Θα μπορούσαμε να το προτείνουμε στην Microsoft μέσω του uservoice και ανάλογα αν ψηφιστεί και από άλλους χρήστες μπορεί και να το δούμε σε κάποια από τις επόμενες εκδόσεις των WP!

Να την κλείσουμε όμως αυτή τη κουβέντα εδώ γιατί είναι off topic στο παρόν θέμα ή να την συνεχίσουμε στο επίσημο θέμα των WP.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον παρουσιάζει κάποιο ντέρμπι. Αυτό μάλλον αδιάφορο θα το έλεγα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια. . . μου απαντατε και οι δυο σα να ειμαι κανενας ασχετος και να μη γνωριζω τι πρεπει να κανω . . .

Τη ζωη μας θελουμε να τη διευκολυνουμε με την τεχνολογια . . . οχι να τη δυσκολευουμε . . . Γι' αυτο και δινουμε τοσα χρηματα γι'αυτες τις ''εξυπνες'' συσκευες . . . αρκετα προβληματα/εγνοιες εχουμε με τις δουλειες μας . . .

Κατ'αρχιν

 

3G . . . Το εχω αναγκαστηκα ανοιχτο, γιατι στο σπιτι μου δεν εχω καθολου σημα απ'την κεραια της περιοχης και ειτσι η Vodafone μου εστειλε τη συσκευη Vag, σημα παντου, που λειτουργει ομως μονο σε 3G...

Και ειναι μεγαλη βλακεια καθε φορα φευγοντας/μπαινοντας να το αλλαζω σε 2G...

 

Bluetooth . . .Ολη μερα πανω στη μηχανη κυριως (αντε στο αμαξι το εχεις στο φορτηστη . . .), ειναι συνδεμενο με το κρανος, να μιλας, να απαντας, να κανεις τη δουλεια σου γενικα, ενω οδηγεις...

Gym, jogging στην παραλια . . . Nokia Monster στερεοφωνικα bluetooth ακουστικα . . .Ολα τα λεφτα . .

 

Location . . . οχι τοσο απαραιτητο σιγουρα, αλλα να το βρασω το gps, οταν καθε φορα που οδηγαω και το το χρειαζομαι, πρεπει να το ανοιγω για να κανω τη δουλεια μου . . .

οπως επισης και για να κανω check in . . .

 

Data/gprs ανοιξε κλεισε, για να μπεις στο ιντερνετ,Facebook/mail κλπ και να ερχονται ειδοποιησεις, οταν εισαι εν κινησει . . .

 

WiFi . . . Οσο ειμαι στο σπιτι μου η στο γραφειο μου, ναι, θελω να ειμαι on line, να μου ερχονται ειδοποιησεις απο WatsApp κλπ, που δεν εχουν να κανουν με pc . . .και πρεπει παντα να θυμαμαι να το κλεινω, οταν φευγω απ'το σπιτι η το γραφειο . .

 

NFC . . . Ξεχασα να το αναφερω . . τι να το κανω το οταν πρεπει να το ανοιξω πρωτα και μετα να ακουμπησω τη συσκευη μου, για να γινει ζευγαρωμα . . .???

Κανω το ιδιο απο το Bluetooth απ'ευθειας και ξεμπερδευω . . .

 

Και τελος οτι καλουδι σε app, που το γουσταρουμε να τρεχει στο παρασκηνιο και να λειτουργει με τη συσκευη μας που το υποστηριζει, θα πρεπει να το εχουμε κλειστο . . .

 

Ελα μου ντε λοιπον που τα ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ???

 

Απ' οσα αναφέρεις νομίζω πως μόνο το NFC είναι μεγάλη ρουφήχτρα. Έχω δοκιμάσει ολη μέρα ανοιχτό WiFi και δεν είδα αξιοσημείωτη διαφορα. Data ούτως ή άλλως δεν κλείνω ποτε. Bluetooth δεν πολυχρησιμοποιώ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εγω συμφωνω με doukas.

 

Αμα ειναι αν κανουμε ταρζανιες σε smartphone για να μας βγαλει μερα τοτε δεν ειναι smartphone. Σιγα μην κλεινουμε wifi , data κτλ 20 φορες τη μερα αναλογα με το που ειμαστε. Με iphone ποτε δεν εκανα κατι τετοιο αλλα μερα εβγαζε.

Link to comment
Share on other sites

Doukas_F ευτυχώς φίλε μου τα είπες. Παρακολουθώ λόγω ενδιαφέροντος το θέμα και βλέπω συνέχεια, κλείσε το ένα, το άλλο για να σου κρατάει η μπαταρία. Ε όχι λοιπόν δεν είναι αυτή η λύση. Λύση είναι η αναβάθμιση που έφερε καλύτερη αυτονομία και όλες οι υπόλοιπες που θα ακολουθήσουν να είναι στο ίδιο μήκος κύματος. Και δεν είναι ότι γίνεται και πολύ απλά στα wp το άνοιξε κλείσε κτλ. Αν και με τα 8.1 με τη μπάρα είναι οκ. Αλήθεια τι ρυθμίσεις έχει η μπάρα από πάνω να επιλέξει-αλλάξει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Doukas_F ευτυχώς φίλε μου τα είπες. Παρακολουθώ λόγω ενδιαφέροντος το θέμα και βλέπω συνέχεια, κλείσε το ένα, το άλλο για να σου κρατάει η μπαταρία. Ε όχι λοιπόν δεν είναι αυτή η λύση. Λύση είναι η αναβάθμιση που έφερε καλύτερη αυτονομία και όλες οι υπόλοιπες που θα ακολουθήσουν να είναι στο ίδιο μήκος κύματος. Και δεν είναι ότι γίνεται και πολύ απλά στα wp το άνοιξε κλείσε κτλ. Αν και με τα 8.1 με τη μπάρα είναι οκ. Αλήθεια τι ρυθμίσεις έχει η μπάρα από πάνω να επιλέξει-αλλάξει κανείς?

 

4 επιλογες εχει και μπορεις να διαλεξεις

airplane,bluetooth,brightness,camera,location,vpn,wi-fi, rotation lock και αλλες.

Link to comment
Share on other sites

Ζεσταίνεται αρκετά όταν φορτίζει το τηλέφωνο ή είναι ιδέα μου;

 

Το έχω παρατηρήσει όταν το αφήνω σε μαλακές επιφάνιες πχ καναπέ, κρεβάτι κτλ που το ζεσταίνουν ακόμα περισσότερα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το έχω παρατηρήσει όταν το αφήνω σε μαλακές επιφάνιες πχ καναπέ, κρεβάτι κτλ που το ζεσταίνουν ακόμα περισσότερα...

 

Στα χέρια μου το κρατούσα και σέρφαρα σε σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Στα χέρια μου το κρατούσα και σέρφαρα σε σελίδες.

 

Μόλις είδα ότι για κάποιο λόγο δεν τελειώσα τη φράση μου :lol::lol:

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ όταν είμαι στο ίντερνετ και σερφάρω ή σε κάποια εφαρμογή/παιχνίδι και ταυτόχρονα φορτίζει...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι για κάποιο λόγο δεν τελειώσα τη φράση μου :lol::lol:

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ όταν είμαι στο ίντερνετ και σερφάρω ή σε κάποια εφαρμογή/παιχνίδι και ταυτόχρονα φορτίζει...

 

 

Ναι, το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ο file manager αλλά εφαρμογή μπαταρίας που να μας δείχνει πόση ώρα οθόνη έχουμε δε θα βγει ποτέ; από τα ποιο σημαντικά στατιστικά.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...