Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πες τα ρε maniac...ήμαρτον...αυτο που απόλαυσα με το 808 και ξενερώνω με το 1020 είναι ότι το πήραμε όσοι γουστάραμε την φωτογραφία και ξέραμε τι παίρναμε,ενώ τώρα στο χώρο έχουν μπει όλα τα θύματα του μάρκετινγκ που ακουνε megapixel και τσιμπάνε....υπαρχουν τα iPhone Kai κάτι Sony για αυτους ήμαρτον.,,,

 

όλοι οι επίδοξοι αγοραστές ας διαβάσουν να δουν τι ειναι το preview που λέει η Νοκια και να δουν,την πραγματική δύναμη της κάμερας...,,μην τρώνε το τυρί των megapixel η των πυρήνων η της μνήμης...

 

Ξέρω ακούγομαι εκνευριστικός αλλα δεν το κάνω από κάκια απλαπροσπαθω να σας κάνω να δειτε τις ανάγκες σας και μην παίρνεται ότι σας πουλάνε....

 

 

Φιλικά...

 

Μα η κάμερα του ειναι τόσο..και πες ότι σου έδινε από το κινητό πρόσβαση στα 41 mp....Τι θα την έκανες..?που θα την χρησιμοποιούσες?

Edited by ktlk
KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδια.το παρηγγειλα σημερα από το mall στο μαρουσι.το πολύ ειπαν σε δυο μερες θα το εχω...Αυτό που θα ηθελα να ρωτησω είναι αν μπορω να στειλω περα από φωτο με mail και αρχεια pdf.Στελνω συχνα από το Ν8 για την δουλεια μου και είναι από τα βασικα για εμενα......

 

Μόλις έστειλα ένα μέσω του Adober Reader.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι παιδιά.

Το 1020 διαφημίζεται για την κάμερά του και συγκεκριμένα για τα 41ΜΡ..

 

η κάμερα του ειναι φοβερή όχι γιατι βγαζει 41mp φωτογραφίες. Φυσικά το μάρκετινγκ θα επικεντρωθεί σε αυτο γιατι αυτο καταλαβαίνει ο απλος χρηστής. Όσοι το πάρετε θα δειτε ότι θα καταλήξετε να βγαζεται σε νορμάλ mp φωτογραφίες και όχι σε 41.

επίσης μετά το black update ξεπέρασε και το 808 συνολικά σαν κάμερα. Σαν smartphone ούτε και αλλιως ήταν κάτι αιωνες μπροστά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Τα περισσότερα ΜΡ σημαίνουν περισσότερο data, οπότε και καλύτερη ανάλυση όταν βλέπεις τη φωτο σε μεγάλη οθόνη.

Οι νορμαλ φωτο ποιές είναι; Οι 5ΜΡ; Οχι ακριβώς τώρα πια που έχουμε περισσότερα απο τα smartphones.

και όσον αφορά την επεξεργασία των μεγάλων φωτογραφιών, θα έπρεπε να υπάρχει φυσικά, διότι πολύ απλά, θα ήθελα π.χ. να διορθώνω μια φωτο σε εσωτερικό χώρο (όχι κοντινή) που βγαίνει με λάθος χρώματα (κιτρινισμένη)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Λάθος.....κσνε ένα κόπο να διαβάσεις το white paper της τεχνολογίας pureview...σε αυτα τα δεδομενα υπάρχει θόρυβος και σχρηστη πληροφορία που δεν θέλουμε..Ν ήθελες αισθητήρα με τόσα megapixel και αριστη ποιότητα τότε δεν θα χώραγε σε slr ....επισης τα megapixel αφορούν κυρίως και έχουν λογουπαρξης για την χρήση της εκάστοτε φωτογραφίας.....τι μέγεθος προβολής θες και κυρίως εκτύπωσης.....αρα β χρήση για οθόνη κινητού και υπολογιστή τα 5 ειναι παρά πολλά...απο εκεί και πέρα θα είχες άχρηστα Mb να πιάνουν θέση στην μνήμη σου...

για αυτο λέω μην τρώτε το παραμύθι του marketing με τα νούμερα

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τι σημαίνει pureview και τι κάνει και θα καταλάβεις.Δες και τα αρθρα του linchfield στο allaboutwindowsphone
http://briefcase.pathfinder.gr/download/Privateer2004/7783/221488/0/karaiskakh2.jpg
Link to comment
Share on other sites

Άρα σύμφωνα με τα ανωτέρω, τα 41 (38) ΜΡ τα θεωρείς άχρηστα;

Ποιός ο λόγος ύπαρξης; Κάτι δεν προσπαθούν να κάνουν εκεί στη Nokia όταν βγάζουν αυτό το κινητό που γράφει απο πίσω 41ΜΡ;

Παίρνουμε το 1020 για την 5άρα του κάμερα; (με την ποιότητα φακών ΝΟΚΙΑ που είναι καλή πράγματι).

Δεν μπορώ να δεχθώ οτι παίρνω αυτό το κινητό γιατί η Nokia με ξεγέλασε με το marketing, και ουσιαστικά βασίζομαι στην 5ΜΡ κάμερα. Αν αυτό εννοείς, αν κατάλαβα σωστά.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και εγώ... Μου έβγαλε παιδιά μια αναβάθμιση.

Ξέρετε τι ακριβώς περιλαμβάνει???

Σαν πρώτη εντύπωση η κάμερα του και ειδικά τώρα που είναι βράδυ φαίνεται τέρας...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Θα σου βγάλει πολλές και διάφορες αναβαθμίσεις, προχώρα μέχρι το τέλος και θα έχεις Black

 

Ευχαριστώ...

Υπάρχει περίπτωση να φαίνεται το ποσοστό της μπαταρίας???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...

Υπάρχει περίπτωση να φαίνεται το ποσοστό της μπαταρίας???

 

Ψάξε στο Market για μια δωρεάν εφαρμογή να σου βάλει ένα Tile στην οθόνη.

Ένα καλό και ελαφρύ που βρήκα είναι ένα που έχει το ποσοστό της μπαταρίας μέσα σε κύκλο. Υπάρχουν και άλλα πολλά

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο Market για μια δωρεάν εφαρμογή να σου βάλει ένα Tile στην οθόνη.

Ένα καλό και ελαφρύ που βρήκα είναι ένα που έχει το ποσοστό της μπαταρίας μέσα σε κύκλο. Υπάρχουν και άλλα πολλά

 

Θυμάσαι όνομα της εφαρμογής???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Άρα σύμφωνα με τα ανωτέρω, τα 41 (38) ΜΡ τα θεωρείς άχρηστα;

Ποιός ο λόγος ύπαρξης; Κάτι δεν προσπαθούν να κάνουν εκεί στη Nokia όταν βγάζουν αυτό το κινητό που γράφει απο πίσω 41ΜΡ;

Παίρνουμε το 1020 για την 5άρα του κάμερα; (με την ποιότητα φακών ΝΟΚΙΑ που είναι καλή πράγματι).

Δεν μπορώ να δεχθώ οτι παίρνω αυτό το κινητό γιατί η Nokia με ξεγέλασε με το marketing, και ουσιαστικά βασίζομαι στην 5ΜΡ κάμερα. Αν αυτό εννοείς, αν κατάλαβα σωστά.

Αν παρεμεναν ετσι αυτουσια ναι...!!!

μειωμενης ποιοτητας φωτογραφιας αναλογα του μεγεθους των φωτογραφιων και προβληαμτα στοι διαμοιρασμο τους...Τωρα η νοκια εβαλε τοσο μεγαλο αισθητηρα για την υλοποιηση του pureview...αυτη ειναι η μαγκια...συνδυαζει Pixel ,αφαιρει θορυβο και βγαζει στα 5Mpχ απιστευτητς καθαροτητας φωτογραφιες ποτ ακομα και slr θα ζηλευαν....τα 41 Mpx βοηθανε και στο θεμα ζοομ..που ειναι ψηφιακο μεν αλλα χωρις να πεφτει η ποιοτητα οπως στα απλα ψηφιακα...στο 808 επετρεπε και στα 8mpχ αλλα η ουσια οτι για χρηση ιντερνετ και κινητου και να τις στειλεις στην τηλεοραση και να τις εκτυπωσεις σε κανονικες διαστασεις η 5 ειναι κορυφη.....

Τωρα αν θες να δεις την 41 Mpx για μεγαλη εκτυπωση η επεξεργασια πιο σοβαρη απο τον υπολογιστη ειναι διαθεσιμη...ετσι κι αλλιως τετοιες δουλειες δεν γινονται απο το κινητο

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Ρε μάγκες όποιος μπορεί με μία μονολεκτική απάντηση...Αν τραβήξω 38mp φωτό ξέρω ότι από το κινητό ΔΕΝ θα μπορώ να την επεξεργαστώ. Η ερώτηση μου είναι η εξής, θα ΜΠΟΡΩ όμως να την δώ από το κινητό? (Είτε από το camera roll είτε από κάπου αλλου) Ή θα πρέπει να συνδέω το κιν με τον υπολογιστή για να την δώ εκεί?
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων οχι απο το κινητο μονο απο το pc...

Αν και αν την ανοιξεις με το nokia camera μαλλον βλεπεις την 38...!!!

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Μακάρι να το αλλάξουνε γιατί από την άλλη όσο τούμπανο να είναι οι 5ρες φωτό έχεις στο κιν να γράφει 41mp και θές να αξιοποιούνται στο έπακρον
Link to comment
Share on other sites

Άρα σύμφωνα με τα ανωτέρω, τα 41 (38) ΜΡ τα θεωρείς άχρηστα;

Ποιός ο λόγος ύπαρξης; Κάτι δεν προσπαθούν να κάνουν εκεί στη Nokia όταν βγάζουν αυτό το κινητό που γράφει απο πίσω 41ΜΡ;

Παίρνουμε το 1020 για την 5άρα του κάμερα; (με την ποιότητα φακών ΝΟΚΙΑ που είναι καλή πράγματι).

Δεν μπορώ να δεχθώ οτι παίρνω αυτό το κινητό γιατί η Nokia με ξεγέλασε με το marketing, και ουσιαστικά βασίζομαι στην 5ΜΡ κάμερα. Αν αυτό εννοείς, αν κατάλαβα σωστά.

 

Αυτο που δεν φαινεται να εχεις καταλαβει ειναι πως οι φωτο των 5mp βγαινουν απο αυτες των 38mp (ή 34mp) μικραινοντας τες ... και δεν ειναι το ιδιο σαν να τις εχει τραβηξει με μια καμερα που εχει 5mp αισθητηρα .. για αυτο ειναι και εξαιρετικες ποιοτικα αλλωστε ;)

 

Αν παλι θες να εχεις τεραστια αρχεια και φωτογραφιες σε μεγεθος αφισας εκει ειναι και οι φωτο των 38mp αν θες να τις χρησιμοποιεις .... απλα θα πρεπει να τις επεξεργαστεις απο καποιο pc. Τα 38mp περιεχουν σχεδον 20 φορες περισσοτερη πληροφορια απο μια fullhd 1080p εικονα. Η (σοβαρη) επεξεργασια τετοιων αρχειων/φωτο απαιτει και μεγαλη οθονη και δυνατους επεξεργαστες.

Edited by g1orgos

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ψάξω να το βρω σε Vodafone στα 350 η δεν παίζει να το βρω?

 

Εννωω σε καταστήματα...

Edited by alexandros82
Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι μόνο μαύρο και άσπρο φέρνει η Vodafone, δε ξέρω αν ισχύει βέβαια

Χθες μου είπαν τηλεφωνικά ότι η αποθήκη έχει μόνο άσπρο!

Link to comment
Share on other sites

παραγγειλα και εγω 2 ακομα με εχουν σε αναμονη για επιβεβαιωση ,αν τελικα πανε ολα καλα επειδη ο αδερφος μου τελικα δεν ψηνεται και τοσο οποτε αν δεν το παρει τελικα οποιος θελει ας πει
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή αντίστοιχη του kies for Android για να συνδέουμε το τηλέφωνο με το κομπιούτερ???

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εφαρμογή αντίστοιχη του kies for Android για να συνδέουμε το τηλέφωνο με το κομπιούτερ???

 

Όχι βέβαια!

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Ελπιζω να μην γινουμαι κουραστικος,αλλα ηθελα να ρωτησω παλι για το viber εαν δουλευει σωστα διοτι το χρησιμοποιω αρκετα και με το lumia 800 μου βγαζει λιγο το λαδι!Απλα θελω να δω αν χτυπαει σαν κληση κανονικη οταν η οθονη ειναι κλειστη και αν σου βγαζει καλα τις ειδοποιησεις,αν οχι παντα εστω τις περισσοτερες φορες δεν με πειραζει!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...