Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν θα διαφωνησω φιλε μου καθολου οσον αφορα το οτι ισως να μην εχει νοημα. δεν θα επρεπε ομως να υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να τις δω απο το κινητο οταν θελω? ας μην εμφανιζονται στην γκαλερι (για να μην κρασαρει, καλο ειναι αυτο), αλλα να μπορουσα να ανοιξω καποια που θα ηθελα. γιατι μπορει να εχω τραβηξει κατι που θελω να δω την λεπτομερεια της λεπτομερειας, ζουμαρωντας. θα μου πεις οτι λεω κοτσανες αλλα και παλι με χαλαει που δεν εχω την επιλογη. δε λεω και οι 5αρες ειναι πολυ καλες αλλα λιγο με χαλασε η ελειψη επιλογης... να εισαι καλα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν θα διαφωνησω φιλε μου καθολου οσον αφορα το οτι ισως να μην εχει νοημα. δεν θα επρεπε ομως να υπαρχει καποιος τροπος να μπορω να τις δω απο το κινητο οταν θελω? ας μην εμφανιζονται στην γκαλερι (για να μην κρασαρει, καλο ειναι αυτο), αλλα να μπορουσα να ανοιξω καποια που θα ηθελα. γιατι μπορει να εχω τραβηξει κατι που θελω να δω την λεπτομερεια της λεπτομερειας, ζουμαρωντας. θα μου πεις οτι λεω κοτσανες αλλα και παλι με χαλαει που δεν εχω την επιλογη. δε λεω και οι 5αρες ειναι πολυ καλες αλλα λιγο με χαλασε η ελειψη επιλογης... να εισαι καλα

 

Λογικά με τον File Manager που θα προσθεσουν οπως λενε ΛΟΓΙΚΑ παντα θα υπαρχει αυτη η επιλογη μιας και θα βλεπουμε ολα τα αρχεια του τηλεφωνου! Εκτος & αν ειναι & απο εκει κρυμμενα παλι... Θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω. ας το ελπισουμε να μας δωσουν αξες...

 

ψαχνωντας σε ξενο φορουμ βρηκα αυτο

Open Nokia pro cam app, scroll through the photos you've shot. When showing a pic you want to see Hi Res then select the Three dots menu ... One of the options is open in Nokia Pro Cam (i know you're already in it but select it from the three dot ... menu) the picture will now be the Hi Res version. There are probably other ways to do it too but i'm still learning.

 

διαβαζοντας παρακξατω σχολια καποιοι λεγανε οτι ισχυει καποιοι οχι. μηπως τελικα αυτο ειναι, και τσαμπασυγχηζομουν? μπορει καποιος να το κονφερμαρει που ξερει 5 πραγματα παραπανω απο εμενα τον ασχετο? ναστε καλα

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

ψαχνωντας σε ξενο φορουμ βρηκα αυτο

Open Nokia pro cam app, scroll through the photos you've shot. When showing a pic you want to see Hi Res then select the Three dots menu ... One of the options is open in Nokia Pro Cam (i know you're already in it but select it from the three dot ... menu) the picture will now be the Hi Res version. There are probably other ways to do it too but i'm still learning.

 

διαβαζοντας παρακξατω σχολια καποιοι λεγανε οτι ισχυει καποιοι οχι. μηπως τελικα αυτο ειναι, και τσαμπασυγχηζομουν? μπορει καποιος να το κονφερμαρει που ξερει 5 πραγματα παραπανω απο εμενα τον ασχετο? ναστε καλα

 

Δεν ισχυει...η Oneshot camera αποθηκευει σε 38Mp

edit : αλλαξα τη ρυθμιση απο 5 + 38 dng....σε 5 + 38 jpeg και τωρα μου αποθηκευει τις hi res στο κινητο....αλλα δεν φαινονται καλες

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει...η Oneshot camera αποθηκευει σε 38Mp

edit : αλλαξα τη ρυθμιση απο 5 + 38 dng....σε 5 + 38 jpeg και τωρα μου αποθηκευει τις hi res στο κινητο....αλλα δεν φαινονται καλες

 

Πια η διαφορά της ρύθμισης 5+34 jpeg με 5+34 dng;; jpeg είναι εμένα ρυθμισμένο

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω διαβασει εγω ειναι οτι τα dng εχουν καλυτεροη ποιοτητα και παιρνουν μεγαλυτερη επεξεργασια. και ειναι και 3 φορες μεγαλυτερα σε μεγεθος...

εγω το εχω σε jpg. δεν ξερω τελικ τι ειναι πιο πρακτικα και αν η διαφορα στην πραξη φαινεται... ας πει καποιος που το εχει τσεκαρει με τα ματια του. ευχαριστουμε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τηλέφωνο έχει την επιλογή να κάνει focus σε ένα αντικείμενο και από πίσω το θόλωμα ;; ευχαριστώ. .

 

Εννοείται... Αγγιξε την οθόνη στο σημείο που θες να εστιάσεις και θα το κάνει αυτόματα...

Ή αν θες μπορεις να το κανεις και χειροκινητα απο τις επιλογες επάνω...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τηλέφωνο έχει την επιλογή να κάνει focus σε ένα αντικείμενο και από πίσω το θόλωμα . .

 

Ναι. Απλά πατάς στην οθόνη που θες να εστιάσει και θολώνει το πίσω.. Αν πας στην προηγούμενη σελίδα θα δεις και δικες μου αλλά και άλλων παιδιών φωτογραφίες που είναι με αυτόν τον τρόπο

 

Ορίστε κιόλας ποσο εύκολο είναι... Στο αμάξι σταματημένος σε φανάρι μπαμ μπαμ!

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Πια η διαφορά της ρύθμισης 5+34 jpeg με 5+34 dng;; jpeg είναι εμένα ρυθμισμένο

 

RAW ειναι ακατεργαστο αρχειο και ασυμπιεστο....το jpeg ειναι συμπιεσμενη μορφη εικονας

Link to comment
Share on other sites

RAW ειναι ακατεργαστο αρχειο και ασυμπιεστο....το jpeg ειναι συμπιεσμενη μορφη εικονας

 

Πολυ σωστα.. Οι φωτογραφιες σε μορφη Raw/Dng (κατι που προσφερουν οι dSLR) ειναι η ακατεργαστη ποιοτητα φωτογραφιας, με ολα τα δεδομενα που εχει αυτη..

Η δυνατοτητα ληψης σε dng/Raw ειναι χρησιμη για οσους επεξεργαζονται τις φωτογραφιες τους στον υπολογιστη σε προγραμματα οπως το Lighroom (το πιο διαδεδομενο της Adobe) κτλ..

Προσωπικα το εχω λατρεψει καθως οι φωτογραφιες αυτης της μορφης σου δινουν πληρη ελευθερια στο post-processing στον υπολογιστη και πραγματικα αν μια εικονα ειναι "αψογη" ποιοτικα, την μετατρεπει σε "μαγευτικη" στα χερια ενος γνωστη προγραμματων επεξεργασιας εικονας..

 

Για οσους δεν "πειραζεται" τις φωτογραφιες σας, επιλεξτε την μορφη jpg και οχι dng καθως αδικως δεσμευετε παραπανω χωρο απο την μνημη της συσκευης σας..

»iPhone 8 plus

»Lumia1020

»Follow me on Instagram @aris.fydanakis

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση. εχω προσπαθησει 2 φορες να συνδεθω σε 2 wifi. ενα στη δουλεια και ενα σε μια καφετερια. και τις 2 φορες οι κωδικοι ηταν σωστοι. και δεν με εβαζε. εχω ομως συνδεθει σε αλλα wifi. ξερετε τι μπορει να παιζει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@BURNIN_AMBITION: Νομίζω πρέπει να διαβάσεις/καταλάβεις πως λειτουργεί το PureView στο 1020 για να καταλάβεις αν φαίνονται, πότε φαίνονται και τι μπορείς να κάνεις της 41ΜΡ φωτό...

Για το wifi παρακολούθησε το αν απλά έτυχε η συνεχίσει να στο κάνει...

 

@gkai27: Αν εννοείς το χαρακτηριστικό που έχουν οι φωτογραφικές εκ γεννήσεως κόσμου, να επιλέγεις το που θα εστιάσεις, φυσικά κι έχει όπως προείπαν οι άλλοι...

Αν εννοείς την δυνατότητα να επιλέξεις το που θα εστιάσεις ΑΦΟΥ εχεις βγάλει την φωτογραφία, την έχει μέσω προεγκατεστημένης εφαρμογής της ΝΟΚΙΑ (Refocus).

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται... Αγγιξε την οθόνη στο σημείο που θες να εστιάσεις και θα το κάνει αυτόματα...

Ή αν θες μπορεις να το κανεις και χειροκινητα απο τις επιλογες επάνω...

 

 

 

Aυτη την λειτουργια ποια αλλα μοντελα lumia την εχουν?

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Aυτη την λειτουργια ποια αλλα μοντελα lumia την εχουν?

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω όλα τα Lumia... Λογικά σε όλα είναι διαθέσιμη η εφαρμογή Nokia Camera... Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω στο θέμα μετά την περιπετειώδη χρήση του skype αλλά τώρα ως προσωρινός κάτοχος λόγω δουλειάς.

Την κατάσταση με το store την ήξερα από τον συνάδερφο , αλλά μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα σχετικά με τη λειτουργικότητα των εφαρμογών παρά με το κενό.

Σαν γνωστός όμως @ την έκανα από την αρχή: κάτι πάτησα και τώρα στο μενού με τα προγράμματα έχει εμφανιστεί ένα που λέγεται εισερχόμενα. Το πατάω, βάζω το email μου (και αυτό που έβαλα κατά το στήσιμο) μου εμφανίζει τις κατηγορίες εισερχόμενα, εξερχόμενα κλπ αλλά δεν εμφανίζει τίποτα. Το κακό όμως είναι το έκανα 2-3 φορές και τώρα όποτε πάω να στείλω κάτι στην κοινοποίηση μου έχει εκτός των άλλων και hotmail 2, hotmail 3. Πως φεύγει αυτό και από την κοινοποίηση και από την λίστα των προγραμμάτων ??

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω στο θέμα μετά την περιπετειώδη χρήση του skype αλλά τώρα ως προσωρινός κάτοχος λόγω δουλειάς.

Την κατάσταση με το store την ήξερα από τον συνάδερφο , αλλά μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα σχετικά με τη λειτουργικότητα των εφαρμογών παρά με το κενό.

Σαν γνωστός όμως @ την έκανα από την αρχή: κάτι πάτησα και τώρα στο μενού με τα προγράμματα έχει εμφανιστεί ένα που λέγεται εισερχόμενα. Το πατάω, βάζω το email μου (και αυτό που έβαλα κατά το στήσιμο) μου εμφανίζει τις κατηγορίες εισερχόμενα, εξερχόμενα κλπ αλλά δεν εμφανίζει τίποτα. Το κακό όμως είναι το έκανα 2-3 φορές και τώρα όποτε πάω να στείλω κάτι στην κοινοποίηση μου έχει εκτός των άλλων και hotmail 2, hotmail 3. Πως φεύγει αυτό και από την κοινοποίηση και από την λίστα των προγραμμάτων ??

 

Επαναφορά εργοστασιακών έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βάλει στο μάτι το Bluetooth Plantronics Marque 2 M165 υπάρχει κανείς που να χρησιμοποιεί bluetooth στο Lumia 1020?? Επηρεάζει πολύ την μπαταρία να μένει μόνιμα ανοιχτό? Υπάρχει κάποιο τρικ να μην καταναλώνει τόσο??
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Aυτη την λειτουργια ποια αλλα μοντελα lumia την εχουν?

 

Ξεκαθαρίστε τι εννοείτε !!!

Μιλάς για touch to focus ή για refocus (να εστιάζεις εκεί που θες αφού έχεις τραβήξει την φωτογραφία) ?

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρίστε τι εννοείτε !!!

Μιλάς για touch to focus ή για refocus (να εστιάζεις εκεί που θες αφού έχεις τραβήξει την φωτογραφία) ?

 

 

θα ηθελα να μαθω και για τα δυο , αλλα νομιζω οτι ισως ποιο βολικο και δημιουργικο ειναι το δευτερο .

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Touch to focus δεν το συζηταμε καθόλου. ΟΛΑ τα smartphones εχουν και φυσικά δεν είμαστε εξαίρεση...

Refocus είμαστε το πρώτο μοντέλο που έχει αυτή τη δυνατότητα με την εφαρμογή Refocus της ΝΟΚΙΑ...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανενας κομμένα ringtones ετοιμα ? ( ρεφρεν εννοω απο τραγουδια ) Αν ναι ας τα κανει ενα zipaki και ας τα ανεβασει σε κανενα mediafire - mega.co.nz

 

Εγω εχω 2-3 και οταν τα θελω δε μου ερχονται στο μυαλο να κατεβασω να κοψω αλλα.... σε τυχαιες στιγμες τα βρισκω αλλά μετά τα ξεχναω ξανα :P

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το audiko να ξενοιασεις!!!! τρομερη εφαρμογη

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λοιπον. ειχα παει σε μια συναυλια χτες. και τραβηξα κατι φωτος. τις βλεπαμε σημερα με τον μπασιστα και τις αναλυαμε. στις ντιφολτ ρυθμισεις, ειχαν θορυβο. οταν αναβα το φλας λιγο βελτιωνοταν η φαση. σημερα εκανα καποια πειραματα. γενικα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα στις high resolution 38 megapixel jpeg, με τις 5αρες. βλεπω ομως ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στις 38 dng με τις 5αρες. διαφορα στην καθαροτητα της φωτο και την λεπτομερεια. ειμαι στο 1μιση μετρο απο ενα κουτακι ντεπον. η 38αρα jpeg δεν διαβαζα τα ψιλα γραμμτα. στην dng φαινονται ολα πεντακαθαρα. απιστευτο.

αρχιζω να πιστευω οτι η επιλογη 5 mp + 38 mp jpeg ειναι τεραστια μουφα. ειτε πρεπει να το εχουμε μονο στα 5 mpixel ειτε στα 38 dng + 5mp. γνωμη μου αλλα θα επανελθω συντομα ξανα στο θεμα. θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας...

υγ1. ολοι λενε οτι αμα τραβας dng θες να κανεις οπωσδηποτε postprocessing. εγω ειδα οτι οι dng by default μαμανε και δεν εχω καμια αναγκη να τις πειραξω. αυτο που λεει στο κινητο οτι αμα σωζω σε dng δεν μπορω να κανω αναπροσαρμογη τι σημαινει?

 

υγ2. κατι ασχετο. γενικα η μπαταρια μου ειναι μια χαρα πχ χτες με φωτος που τραβαγα, μιαμιση ωρα παιχνιδι, σερφαρισμα τηλεφωνα μουσικη κτλ krathse mia mera.

omvw to brady to eixa sto 100% κλειστα ολα κι το δικτυο 2g. μετα απο 5 ωρες ηταν στο 92%. background δεν ετρεχε τιποτα. σε παρομοιες συνθηκες αλλη φορα ηταν στο 100% οταν ξυπναγα. παει πουθενα το μυαλο σας?

Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

Οι dng (digital negative) είναι λογικό να φαίνονται πιο καθαρές αλλά και με λίγο περισσότερο θόρυβο, γιατί είναι αυτούσια η πληροφορία του αισθητήρα. Οι jpeg είναι συμπιεσμένες που έχουν επεξεργαστεί απ' την συσκευή, συνήθως για να μειώσει τον θόρυβο και γι αυτό χάνει σε καθαρότητα...

Αν αποθηκεύεις σε 5+38 dng τότε θα μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο την 5αρα απ' την συσκευή και θα χάσεις την δυνατότητα να ξανακαδράρεις την φωτο (η αναπροσαρμογή που λέει).

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγράφω στο θέμα μετά την περιπετειώδη χρήση του skype αλλά τώρα ως προσωρινός κάτοχος λόγω δουλειάς.

Την κατάσταση με το store την ήξερα από τον συνάδερφο , αλλά μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα σχετικά με τη λειτουργικότητα των εφαρμογών παρά με το κενό.

Σαν γνωστός όμως @ την έκανα από την αρχή: κάτι πάτησα και τώρα στο μενού με τα προγράμματα έχει εμφανιστεί ένα που λέγεται εισερχόμενα. Το πατάω, βάζω το email μου (και αυτό που έβαλα κατά το στήσιμο) μου εμφανίζει τις κατηγορίες εισερχόμενα, εξερχόμενα κλπ αλλά δεν εμφανίζει τίποτα. Το κακό όμως είναι το έκανα 2-3 φορές και τώρα όποτε πάω να στείλω κάτι στην κοινοποίηση μου έχει εκτός των άλλων και hotmail 2, hotmail 3. Πως φεύγει αυτό και από την κοινοποίηση και από την λίστα των προγραμμάτων ??

 

Δεν ξερω αν κατάλαβα τι λες αλλά πήγαινε ρυθμισεις->email+λογαριασμοί και διέγραψε το hotmai2 και hotmail3

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...