Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετές αποτυχίες, πήρα το θάρρος να ζητήσω κι εγώ τη βοήθεια των πιο έμπειρων...Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορώ να κάνω root το κινητό με τίποτα! Έχω δοκιμάσει τα εξής: VROOT,Framaroot & geno. Όλα μου βγάζουν μήνυμα ότι έγινε το root με επιτυχία, αλλά τελικά δεν γίνεται ποτέ!Γιατί το άτιμο?!? Έχω περάσει τους drivers του "professora" aloialone, δοκίμασα & με άλλους drivers για mediatek κινητό αλλά τζίφος...Παντού διαβάζω πόσο εύκολο είναι να γίνει root (πατώντας 1 κουμπί κλπ) αλλά το δικό μου αρνείται πεισματικά! Επισυνάπτω screenshot με την έκδοση της rom.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!

 

rom version: viberom_v1.0_1347_3_st_p7

 

Δοκίμασε να βάλεις το titanium back up και αφού το ανοίξεις δες λίγο κάτω πόσο ελεύθερο χώρο έχεις στην rom του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5315689#post5315689

 

ξέρεις κανείς τίποτα για το παραπάνω θέμα, η περισσότερες δοκιμές γίνονται στο p780

Mobile Phones: Nokia 3300, Nokia 7710, HTC touch dual, HTC touch 2, Dell Streak mini 5, Coming Soon Lenovo P780
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5315689#post5315689

 

ξέρεις κανείς τίποτα για το παραπάνω θέμα, η περισσότερες δοκιμές γίνονται στο p780

Κι εγώ δεν χρησημοποίησα τα "μαμίσια" γιατί παίζανε πολύ χαμηλά.

Αγόρασα αυτά http://www.ebay.com/itm/CLEAR-STEREO-SOUND-BASS-IN-EAR-EARBUD-EARPHONES-HANDS-FREE-HEADPHONES-BLACK-/251310408627?pt=UK_Mobile_Home_Phones_Bluetooth_Acc_ET&hash=item3a834483b3 και προσωπικά αν και φτηνά έμεινα ικανοποιημένος.Παίζουν αρκετά δυνατά.

Αλλά και πάλι,γούστα είναι αυτά...

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν χρησημοποίησα τα "μαμίσια" γιατί παίζανε πολύ χαμηλά.

Αγόρασα αυτά http://www.ebay.com/itm/CLEAR-STEREO-SOUND-BASS-IN-EAR-EARBUD-EARPHONES-HANDS-FREE-HEADPHONES-BLACK-/251310408627?pt=UK_Mobile_Home_Phones_Bluetooth_Acc_ET&hash=item3a834483b3 και προσωπικά αν και φτηνά έμεινα ικανοποιημένος.Παίζουν αρκετά δυνατά.

Αλλά και πάλι,γούστα είναι αυτά...

 

αυτα ειναι απομιμηση των URBEATS εγω εχω τα γνησια μιλαμε για 100ε ακουστικά

Mobile Phones: Nokia 3300, Nokia 7710, HTC touch dual, HTC touch 2, Dell Streak mini 5, Coming Soon Lenovo P780
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το titanium backup (φυσικά μου είπε ότι δεν βρήκε root), μου δείχνει 67,5mb free.Αυτό φταίει?

 

Είδες καλα σίγουρα είναι mb και όχι kb. Ειχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και ήταν από την ελάχιστη μνήμη που είχε μείνει, δεν έφτανε καν για να περαστούν τα αρχεία για το root

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Είναι mb όχι kb. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να καταφέρω κάτι τόσο απλό! Ότι έχω βρει από το νήμα εδώ και τον γούγλη έχει το ίδιο αποτέλεσμα: successful root αλλά δεν γίνεται root τελικά... :(

Καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια σου. Είναι mb όχι kb. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος και δεν μπορώ να καταφέρω κάτι τόσο απλό! Ότι έχω βρει από το νήμα εδώ και τον γούγλη έχει το ίδιο αποτέλεσμα: successful root αλλά δεν γίνεται root τελικά... :(

Καμιά ιδέα??

 

Έχεις ενεργοποιήσει την επιλογη usb debuging να φανταστω.

Link to comment
Share on other sites

Ok,το stock android έχεις.

Η αλήθεια είναι οτι δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά με αυτό το recovery.

Συνεχίζουμε με pm για να μην γεμίζουμε το νήμα.

και εγω το ιδιο προβλημα, μπορεις να με βοηθησεις?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με άλλες ROMs? Είχες τα ίδια προβλήματα? Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις την X-Vibe , είναι pre-rooted. Έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος. Είναι στην version 1407.

 

http://forum.xda-developers.com/lenovo-p780/development/x-vibe-rom-lenovo-p780-t2665791

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να το κάνω root για να πάρω image backup πριν κάνω οτιδήποτε άλλο. Δεν υπάρχει τρόπος να ρουτάρω αυτή την έκδοση?

 

Εφόσον δεν κάνει root ούτε με vroot , δεν νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο προβλημα, μπορεις να με βοηθησεις?

 

Έχεις το ίδιο πρόβλημα με το StelioVi;

Το δικό σου,από οτι είδα σε παλιότερα μηνύματά σου,δεν bootαρε.Τελικά bootάρει;

Σου είχε δώσει οδηγίες και ο aloialone,τις ακολούθησες;Έμαθες πως φλασάρεται μια ρομ;.

Παιδιά,αν δε διαβάσετε το θέμα ή γενικά να ψαχτείτε,δεν θα καταφέρετε τίποτα.Και όχι να διαβάσετε αν δεν έχετε τον χρόνο και τις 120 σελ.,απλά κάντε search στο θέμα του p780.Τα έχουμε ξαναπεί,τι θέλω;να μάθω να φλασάρω ρομ;πατάω στο search επάνω δεξιά "φλασάρισμα ρομ" και βρίσκω αυτό που θέλω.

Γιατί τα λέω αυτά;Γιατί υπάρχουν πολλές ρομ για να πειραματιστείτε.Π.χ η s125 που φορούσα για αρκετό καιρό ηταν μια παρα πολύ σταθερή ρομ και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το root ποτέ.Η s135,που φοραει ο φίλος nek4d καιρό τώρα,είναι και αυτή μια πολύ καλή και σταθερή ρομ.

Με λίγα λόγια...

Το πρώτο και σημαντικότερο είναι να περάσετε τους drivers του κινητού στο PC.Υπάρχουν στο λινκ που έχει ο aloialone στην υπογραφή του.Υπάρχουν σε exe αρχείο για οποιο λειτουργικό σύστημα windows, 32 και 64 bit.Εκτελείται το αντίστοιχο.

Αφού έγινε αυτό,μετά ειναι σχετικά εύκολο με το flashtool να φλασάρεται ρομ.

Για όσους από εσάς δεν το έχετε,με τα root προγράμματα (vroot,framaroot κ.α) φλασάρεται μια ρομ,έτοιμη με root,recovery,Google apps π.χ την s135 και τελειώσατε.

Κι αν πάλι αυτή που θέλετε δεν έχει custom recovery και Google apps περνατε ένα custom recovery,π.χ TWRP (επίσης στην υπογραφή του φίλου aloialone,και μπορείτε να φλασάρεται απο εκει τα Google apps,να κάνετε update το binary του supersu,να φλασάρεται ρομ μέσω recovery,χωρις PC.

Είναι άπειρες οι δυνατότητες.Απλά θέλει να ασχοληθείτε.

Δείτε κι εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375197 .

Με συγχωρείτε για το μακροσκελές post.

Ειλικρινά,αν είχα χρόνο θα έφτιαχνα έναν οδηγό,με λινκ και πιο συγκεκριμένες οδηγίες αλλά....

Εάν κάποιος συμφορουμίτης εντοπίσει κάποιο λάθος,παρακαλω να με διορθώσει.Τα γράφω με πίεση χρόνου...

Πάντως,στα παιδιά που έχετε πρόβλημα με τα root κ.α,θα σας συμβούλευα να φλασάρεται μια νέα ρομ για να ησυχάσετε.

Εγώ φοράω τώρα την vibe από mini deal,έβαλα αμέσως το TWRP recovery,και κάνω update το νέο binary του supersu,όταν αυτό είναι διαθέσιμο στους xda,μέσω του recovery.

Η λύση είναι μια...Ψαχτείτε.

Δεν έχω κάτι με κανέναν απο εσάς,απλά καταλάβετε οτι κάποια πράγματα πρέπει να τα διαβάσετε και να τα κατανοήσετε πριν τα επιχειρήσετε.Όλοι αυτό κάναμε.Δεν γίνεται να έρθουμε σπίτι σας και να φλασάρουμε το κινητό για εσάς:)

Συγνώμη και πάλι για το μακροσκελές post.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, έχω παραγγείλει από ebay το συγκεκριμένο κινητό, για δυο κύριους λόγους: 1oν Μπαταρία και 2ον ποιότητα κατασκευής. Θα έρθει routed με Ελληνική γλώσσα και google play και χωρίς κινέζικες εφαρμογές. Δεν ξέρω τι ρομ θα φοράει αλλά ευελπιστώ να δουλεύει χωρίς προβλήματα. Μόλις έρθει θα γράψω εντυπώσεις... Υπόψιν ότι θα είναι το πρώτο κινητό με android που θα έχω μετά το πολύ καλό nokia n8 που ακόμη δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Πάπαλα το κινητό...Προσπαθώντας να πάρω backup μέσω του Smart Phone Flash Tool και ενώ ήταν για αρκετή ώρα στο 0%, φαινόταν κολλημένο, πάτησα stop & έβγαλα το usb. Αποτέλεσμα: το κινητό δεν ανοίγει καν & όταν το συνδέω στο pc, από εκεί που το αναγνώριζε, τώρα βγάζει "Αγνωστη συσκευή USB". Είμαι στα όρια του πανικού! Φίλε vortex78 και λοιποί, συγχωρήστε την άγνοιά μου, αλλά πιστέψτε με έχω φάει αρκετές ώρες ψάχνοντας πριν γράψω εδώ. Μπορεί να μου έχει ξεφύγει κάτι, αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει έστω τι να κοιτάξω?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. Ανοίγεις το καπάκι από πίσω , πατάς το κόκκινο κουμπί (hard reset). Αφού γίνει αυτό , κάνε την διαδικασία ώστε να φλασάρις καινούργια ROM. Πιο πάνω σου είπα για την X-Vibe Rom και μάλιστα σου έχω και λινκ.
Link to comment
Share on other sites

ουφ! Στο πανικό μου ξέχασα το κόκκινο κουμπάκι. Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ netn2005, να σαι καλά! Όταν ξεφρικάρω θα δοκιμάσω και τη rom που λες. Ευχαριστώ και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι ότι όταν μπαίνω στο google play ή σε μία ιστοσελίδα τότε χάνεται το σήμα, αν το αφήσω χωρίς να κάνω κάτι είναι μια χαρά..Πριν λίγο δοκίμασα μία rom και βγήκε ίδια με την δικιά μου, το καλύτερο είναι ότι δούλευε το Wi-fi. (δεν είχε google play όμως να δω τι γίνετε). Αλλά δεν έχει ελληνικά, playstore, root κτλ.. Δεν ξέρω όμως..Μέχρι να τα βάλω πάλι όλα αυτά, είναι κόπος.. :wacko:

Eυχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Εχω παρόμοιο πρόβλημα με το WiFi

Δε μας λες και μας τι έκανες μπας και το λύσουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]Thessaloniki's Wireless Metropolitan Network member

a.k.a. TWMN community

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι,δυστυχως δεν εχει προχωρησει η τεχνολογια τοσο,οσο ωστε ,να μπορεσω να στειλω στον vortex78,ενα καφασι μπυρες για την βοηθεια του.:thanks:

 

Περασα την viberom_v1.0_1347_3_ST_P780 με flash tool,με ελληνικα στο μενου,αφου προηγουμενως ειχα παρει back up τα παντα.

Ευχαριστω και παλι τον vortex78,που ακομη κι απο την εργασια του,με κατηυθυνε με pm.

Edited by SteliosVi
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι,δυστυχως δεν εχει προχωρησει η τεχνολογια τοσο,οσο ωστε ,να μπορεσω να στειλω στον vortex78,ενα καφασι μπυρες για την βοηθεια του.:thanks:

 

Μπράβο,φίλε :D

Όλα τελικά λύνονται με υπομονή,επιμονή.......και διάβασμα :p;)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά.

Ήρθε το "κινητάκι" μου επιτέλους!

πως και πως το περίμενα!!!

να ρωτήσω κάτι, το στιλάκι που έχει το menu, μπορώ να το αλλάξω? αυτή τη περίοδο δεν έχω χρόνο να ψάχνω και να δοκιμάζω roms, και θα ήθελα να το κρατήσω, αλλα δεν μου αρέσει καθόλου πως ουσιαστικά δεν έχει επιφάνεια εργασίας. Η εγώ δεν το καταλαβαίνω σωστά.

Δεν είμαι και σίγουρος πως να το περιγράψω. έχει 3 οθόνες με διαφορα κουμπιά με προγράμματα, αλλα δεν μπορώ να τα εξαφανίσω και να έχω μια επιφάνεια για να βάλω links.

 

Αυτή τη στιγμή μου ήρθε με τη viberom_V1.0_1347. Ποια άλλη θα μπορούσα να εγκαταστήσω? διάβασα λίγο το forum (όχι όλο) και δεν έχω βρει πια είναι η κατάλληλη.

 

Ευχαριστώ,

Ηλίας

 

σχετικα με αυτο, μηπο

Κλείσε το κινητό (poweroff) και απο κλειστό πάτησε ταυτόχρονα τα volume + και volume - και το power.Μόλις εμφανιστεί το σήμα της Lenovo άφησε το power και συνέχισε να πατάς τα volume.Λογικά θα σου εμφανιστεί ένα μενού.Θέλω να μου πεις αν είναι κινέζικο η αγγλικό.Αν είναι αγγλικό πες μου τι γράφει πάνω πάνω,cwm ή twrp ή stock android recovery.Αν μπορείς να ανεβάσει και φωτό ακόμα καλύτερα.

Τώρα αν είναι κινέζικο,μην φοβηθείς.Κράτα πατημένο το power μέχρι να κλείσει το τηλ.Μετά μπορεις να το ενεργοποιήσεις κανονικά.

 

μήπως χρειαστεί η βοηθήσει

μου emfanzei αρχικά 2 κουμπιά για αγγλικά και κινεζικα με τίτλος "Lenovo"-Recovery.

Αν πατήσω στα αγγλικά εμφανίζει τις έξεις επιλογές

reboot

install update package

wipe user data

και

power off

Edited by skarosi
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θέλεις ν' αλλάξεις τον launcher. Θα σου πρότινα να βάλεις τον Next Launcher. Είναι επί πληρωμή βέβαια αλλά "ολα" γίνονται. Αν θέλεις γενικός να ψαχτείς μπες στο play store, υπάρχουν αρκετοί για να περάσεις την ώρα σου.
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά.

Ήρθε το "κινητάκι" μου επιτέλους!

πως και πως το περίμενα!!!

να ρωτήσω κάτι, το στιλάκι που έχει το menu, μπορώ να το αλλάξω? αυτή τη περίοδο δεν έχω χρόνο να ψάχνω και να δοκιμάζω roms, και θα ήθελα να το κρατήσω, αλλα δεν μου αρέσει καθόλου πως ουσιαστικά δεν έχει επιφάνεια εργασίας. Η εγώ δεν το καταλαβαίνω σωστά.

Δεν είμαι και σίγουρος πως να το περιγράψω. έχει 3 οθόνες με διαφορα κουμπιά με προγράμματα, αλλα δεν μπορώ να τα εξαφανίσω και να έχω μια επιφάνεια για να βάλω links.

 

Αυτή τη στιγμή μου ήρθε με τη viberom_V1.0_1347. Ποια άλλη θα μπορούσα να εγκαταστήσω? διάβασα λίγο το forum (όχι όλο) και δεν έχω βρει πια είναι η κατάλληλη.

 

Ευχαριστώ,

Ηλίας

 

σχετικα με αυτο, μηπο

 

 

μήπως χρειαστεί η βοηθήσει

μου emfanzei αρχικά 2 κουμπιά για αγγλικά και κινεζικα με τίτλος "Lenovo"-Recovery.

Αν πατήσω στα αγγλικά εμφανίζει τις έξεις επιλογές

reboot

install update package

wipe user data

και

power off

Καλοδούλευτο.

Αυτές οι οθόνες είναι οι επιφάνειες εργασίας.

Εσύ θες το συρτάρι εφαρμογών.Όπως λέει και ο netm2005,δοκίμασε launchers απο το playstore.

Ορίστε κάποιοι δημοφιλείς....

Nova launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher&hl=el

Next launcher (του netm2005) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gtp.nextlauncher.trial&hl=el

Go launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gau.go.launcherex&hl=el και πολλοί άλλοι.

Δοκίμασε και κράτα όποιον θες.

Τώρα,για το μήνυμα μου που έκανες παράθεση,είναι για άλλο θέμα.

ΜΗΝ πειράξεις τίποτα στο recovery :rtfm: :!:

Αργά βήματα.....;)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο.

Αυτές οι οθόνες είναι οι επιφάνειες εργασίας.

Εσύ θες το συρτάρι εφαρμογών.Όπως λέει και ο netm2005,δοκίμασε launchers απο το playstore.

Ορίστε κάποιοι δημοφιλείς....

Nova launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher&hl=el

Next launcher (του netm2005) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gtp.nextlauncher.trial&hl=el

Go launcher https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gau.go.launcherex&hl=el και πολλοί άλλοι.

Δοκίμασε και κράτα όποιον θες.

Τώρα,για το μήνυμα μου που έκανες παράθεση,είναι για άλλο θέμα.

ΜΗΝ πειράξεις τίποτα στο recovery :rtfm: :!:

Αργά βήματα.....;)

δοκίμασα ήδη μερικά.

θα δοκιμάσω και θα δω.

Στο μεταξύ, αυτοί μου το έστειλαν το κινητό ανοιχτό. 20 μέρες γυρνούσε το κόσμο και ήταν αναμμένο, με το wifi και το BT σε λειτουργία!! το έβαλα να φορτίζει. έχουμε οδηγίες για πρώτο φόρτισμα? το έχω κλειστό για την ώρα μέχρι να φτάσει κατά το 90%, μετά θα το ανοίξω.

 

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΖΑ ΤΙΠΟΤΑ! δεν κάνω τέτοιες βιάστηκε κινήσεις! θα δουλέψω αυτή τη rom για την ώρα και βλέπουμε.

Αν και δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσω να διαλέξω.

 

ευχαριστώ ηλίας

 

Y.G.

κάτι ακόμα, για κάρτα μνήμης, σκέφτομαι για class 10, 16 ή 32GB. Έχετε να προτείνεται μάρκες? έχω καιρό να ασχοληθώ, αλλα πίστευα πως η kingston είναι από τις κορυφαίες. Απλά λίγο που είδα σε μερικά μαγαζιά, είναι πολύ φτηνότερες από αλλάς, σαν την sandisk για παράδειγμα.

επίσης, το u1 υποστηρίζεται από το κινητό? αξίζει? το σκέφτομαι μονο και μονο επειδή με βλέπω να κάνω εγκατάσταση τα προγράμματα στην SD λόγο έλλειψης χορού.

ευχαριστώ και πάλι.

Edited by skarosi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...