Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα είμαι και εγώ πλέων κάτοχος του κινητού και έχω καποιες απορίες,διάβασα αρκετά εδώ ότι αλλάζετε την ρομ, το κινητό έχει από minideal την viberrom 1.0-1347-3 St p7 πρέπει να την αλλάξω? Το μονό πρόβλημα που έχω είναι ότι η φωτογραφική κολλάει και κάνοντας reboot ξαναεπαναφέρετε και όταν παταω SU το εικονίδιό που έχει εγκατεστημένο μου βγάζει ότι δεν υπάρχει SU binary
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα είμαι και εγώ πλέων κάτοχος του κινητού και έχω καποιες απορίες,διάβασα αρκετά εδώ ότι αλλάζετε την ρομ, το κινητό έχει από minideal την viberrom 1.0-1347-3 St p7 πρέπει να την αλλάξω? Το μονό πρόβλημα που έχω είναι ότι η φωτογραφική κολλάει και κάνοντας reboot ξαναεπαναφέρετε και όταν παταω SU το εικονίδιό που έχει εγκατεστημένο μου βγάζει ότι δεν υπάρχει SU binary

Κατέβασε αυτή την εφαρμογή https://play.google.com/store/apps/details?id=stericson.busybox&hl=el και πάτησε install, μετά δοκίμασε το εικονίδιο su που έχεις

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και δεν μου το ανοίγει το πρόγραμμα λέει ότι Υπάρχει πρόβλημα με το root access Edited by sveel
Link to comment
Share on other sites

Στη viverom με τον LenovoLauncher μπορούμε να βάλουμε συντόμευση εφαρμογών στην αρχική επιφάνεια γιατί δεν βρίσκω πως μπαίνει αν μπαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι και εγώ πλέων κάτοχος του κινητού και έχω καποιες απορίες,διάβασα αρκετά εδώ ότι αλλάζετε την ρομ, το κινητό έχει από minideal την viberrom 1.0-1347-3 St p7 πρέπει να την αλλάξω? Το μονό πρόβλημα που έχω είναι ότι η φωτογραφική κολλάει και κάνοντας reboot ξαναεπαναφέρετε και όταν παταω SU το εικονίδιό που έχει εγκατεστημένο μου βγάζει ότι δεν υπάρχει SU binary

 

Κάνε poweroff και μετά πατώντας ταυτόχρονα τα 2 πλήκτρα ήχου (+ -) πάτα και το πλήκτρο on παρατεταμένα. Τι εικόνα βγάζει; Κινέζικα; Αν όχι κινέζικά τι menu σου δίνει;

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει το μενού του recovery με διάφορές επιλογές wipe User data , install update package, reboot και power of

 

Πήγαινε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053, post #1 και κατέβασε το installable zip, βάλε το στην SD κάρτα, και ύστερα επέλεξε install update package ή install από external SD. Για την κάμερα αν δε δουλεύει ακόμα κατέβασε ένα update από εδώ (αν και στο παρόν έχουν ανεβάσει νομίζω και update για την κάμερα) http://forum.xda-developers.com/lenovo-p780/themes-apps/lenovo-aplications-1-t2650385 post #5 (Snapit and see it) Οταν τρέχει τσέκαρε αν υπάρχει update.

Από το παραπάνω link και αν ψάχνεσαι μπορείς να βρεις διάφορα... και τελευταία vibe... αλλά πρόσεχε αυτή που έχεις έχει ελληνικά κτλ και είναι δοκιμασμένη από τους χρήστες εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1538053, post #1 και κατέβασε το installable zip, βάλε το στην SD κάρτα, και ύστερα επέλεξε install update package ή install από external SD. Για την κάμερα αν δε δουλεύει ακόμα κατέβασε ένα update από εδώ (αν και στο παρόν έχουν ανεβάσει νομίζω και update για την κάμερα) http://forum.xda-developers.com/lenovo-p780/themes-apps/lenovo-aplications-1-t2650385 post #5 (Snapit and see it) Οταν τρέχει τσέκαρε αν υπάρχει update.

Από το παραπάνω link και αν ψάχνεσαι μπορείς να βρεις διάφορα... και τελευταία vibe... αλλά πρόσεχε αυτή που έχεις έχει ελληνικά κτλ και είναι δοκιμασμένη από τους χρήστες εδώ...

Παταω install update package μου βγάζει now system will install update.zip of root directory και μόλις παταω yes……. Install failure δεν έχει άλλες επιλογές για SD η κάτι άλλο:worry:

Link to comment
Share on other sites

για σας παίδες,

επιτέλους έφτασε η ώρα να κάνω τη παραγγελια μου και εγώ. ήθελα να ρωτήσω κάτι πρώτα, θέλω να πάρω και 1 κάρτα μνήμης, έχει αγοράσει κανεις σας από minideal? Θα ήθελα να ξέρω τι class έχουν.

προσπάθησα να μιλήσω μαζί τους, αλλα μάλλον δεν ξέρουν τι είναι το class.

 

Επίσης, σαν πρόταση, θα μπορούσαμε να προσθέσουμε κάποιο γκάλοπ για τις rom? επειδή το νήμα αρχίζει και μεγαλώνει αρκετά, και για να πω την αλήθεια δεν παρακολουθούσα από κοντά, όλον αυτό το καιρό τη συζήτηση, έχω μείνει λίγο πίσω. Πιστεύω για αυτούς που μπαίνουν τώρα στη συζήτηση θα τους βοηθήσει να διαλέξουν πιο εύκολα τη rom.

 

ευχαριστώ, ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Παταω install update package μου βγάζει now system will install update.zip of root directory και μόλις παταω yes……. Install failure δεν έχει άλλες επιλογές για SD η κάτι άλλο:worry:

Δεν έχω αυτό το recovery, αλλά ποτέ install update zip. Πάντα το συγκεκριμένο που θες. Μπορείς να δεις όταν κάνεις boot με αυτόν τον τρόπο κάποιο χαρακτηριστικό του revovery (έκδοση κτλ);

 

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις μεσα σε αυτό το topic, πιο πίσω, κάποιος έχει βάλει link για τη vibe έκδοση που έχεις και να την κάνεις flash με το flashtool, απλώς βρες τις οδηγίες μέσα εδώ (δεν είναι πολύ πίσω για το πως χρησιμοποιούμε το flashtool). Roms υπάρχουν πολλές και οδηγίες στα αγγλικά αναλυτικές στο xda, απλώς εδω πέρα τα παιδιά έχουν και τις rom με ελληνικά κτλ... Αν δε σε πειράζουν τα ελληνικά από το XDA μπορώ να σου πω που να κοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites

για σας παίδες,

επιτέλους έφτασε η ώρα να κάνω τη παραγγελια μου και εγώ. ήθελα να ρωτήσω κάτι πρώτα, θέλω να πάρω και 1 κάρτα μνήμης, έχει αγοράσει κανεις σας από minideal? Θα ήθελα να ξέρω τι class έχουν.

προσπάθησα να μιλήσω μαζί τους, αλλα μάλλον δεν ξέρουν τι είναι το class.

 

Επίσης, σαν πρόταση, θα μπορούσαμε να προσθέσουμε κάποιο γκάλοπ για τις rom? επειδή το νήμα αρχίζει και μεγαλώνει αρκετά, και για να πω την αλήθεια δεν παρακολουθούσα από κοντά, όλον αυτό το καιρό τη συζήτηση, έχω μείνει λίγο πίσω. Πιστεύω για αυτούς που μπαίνουν τώρα στη συζήτηση θα τους βοηθήσει να διαλέξουν πιο εύκολα τη rom.

 

ευχαριστώ, ηλίας

Ποτέ κάρτα μνήμης από εξωτερικό (κυκλοφορουν πολλές μαιμούδες).Βάλε στο skroutz και βρες οπωσδήποτε class10.Οι δοκιμασμένες και οικονομικές είναι kingston,sandisk και adata.

Link to comment
Share on other sites

aloialone, βγηκε καμια νεα rom?

Κατι με ABS, CZIP και ETC κατα προτιμηση...ή θα κολλησουμε στην XDA?

:p

 

http://rom.lenovo.com/xiazai_p780_olk.html

 

1411 και η επομενη θα ειναι και adnroid 4.4!!

Εγω πλεον εχω το Κ910 στα χερια μου!!:p

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

http://rom.lenovo.com/xiazai_p780_olk.html

 

1411 και η επομενη θα ειναι και adnroid 4.4!!

Εγω πλεον εχω το Κ910 στα χερια μου!!:p

Κατευάστετο απο δω https://disk.yandex.net/disk/public/?hash=5s4IHv8Oas510V2KvuiloMruUQ27ZevFFiEf9Js43GA%3D γιατί μεχρι να κατεβει απο το κινέζικο θα βγεί νέα έκδοση :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! Είμαι καινούργιος στην παρέα! Έχω το lenovo το P780 εδώ και 3-4 μήνες και κολάει! Δεν κατεβαίνει η μπάρα απο πάνω προς τα κάτω (όσοι έχουν λενοβο καταλαβαίνουν εννοώ την μπάρα που κατεβαίνει και έχει τα εικονίδια του wifi, gprs. bloutooth, data και πολλά άλλα) αν το κάνω 15-20 φορές συνεχόμενα κατεβαίνει και λειτουργεί κανονικά! Την προηγούμενη παρασκευή

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και reset και μετά απο 15 ώρες λειτούργησε κανονικά! Σήμερα πάλι κάνει το ίδιο πράγμα! έκανα και πάλι επαναφορά εργοστ ρυθμ και reset και τπτ! Κάτέβασα χθες κάποιες καινούργιες ΡΟΜ αλλά δεν μπόρεσα να πέράσω κάποια! Χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΠΑΙΔΙΑ! Είμαι καινούργιος στην παρέα! Έχω το lenovo το P780 εδώ και 3-4 μήνες και κολάει! Δεν κατεβαίνει η μπάρα απο πάνω προς τα κάτω (όσοι έχουν λενοβο καταλαβαίνουν εννοώ την μπάρα που κατεβαίνει και έχει τα εικονίδια του wifi, gprs. bloutooth, data και πολλά άλλα) αν το κάνω 15-20 φορές συνεχόμενα κατεβαίνει και λειτουργεί κανονικά! Την προηγούμενη παρασκευή

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και reset και μετά απο 15 ώρες λειτούργησε κανονικά! Σήμερα πάλι κάνει το ίδιο πράγμα! έκανα και πάλι επαναφορά εργοστ ρυθμ και reset και τπτ! Κάτέβασα χθες κάποιες καινούργιες ΡΟΜ αλλά δεν μπόρεσα να πέράσω κάποια! Χρειάζομαι την βοήθεια σας!

 

  1. Από που αγόρασες το κινητό;
  2. Είχε το ίδιο πρόβλημα από την αρχή ή στο παρουσίασε πολύ αργότερα; Αν στο εμφάνισε πολύ αργότερα, μήπως στο ενδιάμεσο έφαγε κάποια «σουπα» ή το κέρασες κανενα καφε;
  3. Η οθόνη είναι σχετικά καθαρή; Μιλώ για όλη την οθόνη, οχι μόνο στο πάνω μέρος
  4. Ποια rom φοράει;
  5. Η rom που φοράει ειναι η rom που ήρθε από το μαγαζί ή πέρασες κάποια δική σου;
  6. Μήπως στο κείμενο σου εννοείς ΓΙΑ 15 ώρες αντί για ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ώρες; Στο ενδιάμεσο τι εφαρμογές έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα απο ένα σαίτ απο κίνα! έχω αγοράσει και άλλα κινητά απο το συγκεκριμένο σάιτ και είναι κομπλε! Το πρόβλημα το εμφάνισε σου είπα πρίν μια βδομάδα και το κινητό το έχω 3 μήνες! Το κινητό έχει θήκη και δεν έχει πέσει καθόλου κάτω. δεν έχει πέσει ουτε νερό! η οθόνη είναι πεντακάθαρη! Δεν έχω αλλάξει κάτι στο κινητό ουτε rom ουτε τπτ!

το κινητό παρουσίασε πρόβλημα την προήγούμενη παρασκευή οχι χθες! το έκανα επαναφορα εργ ρυθμ και reset και τπτ μέτα απο 15 ώρες που ήταν ανοιχτό ψωρίσ sim και χωρίς να το πηράξω καθόλου δουλεψε κανονικά και χθές με παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα έκανα ότι έκανα και την προηγούμενη φοραά αλλά τπτ! Υπάρχει περίπτωση να κόλησε κάποιον ιό?

δεν ξέρω ποία ρόμ φοράει είμαι άσχετος απο αυτά :lol:

ΕΚΔΟΣΉ Aandroid

4.2.1

EΚΔΟΣΗ ΒΑΣΙΚΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟς

P780.V20,2013/07/31

AΡΙΘΜΟς εκδοσης

P780_ROW_S116_130828

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που περιγράφεις, δεν αποκλείεται να έχει παρουσιαστεί πρόβλημα με την «αίσθηση touch» στην πάνω μεριά της οθόνης και συνήθως ειναι πρόβλημα hardware οποτε μιλάς με τον πωλητή για εγγύηση. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις αλλη rom για το ενδεχόμενο να είναι θεμα software

 

Ιος λίγο απιθανο να χτυπήσει τέτοια δυνατότητα και επιπλέον με την επαναφορά, είναι ακομα πιο απιθανο να επιβίωσε.

 

Η rom που φοράς ειναι η P780_ROW_S116_130828

 

Τι θα έκανα στη θέση σου:

  1. Πρώτα θα επιβεβαίωνα οτι εχει περασμένη την twpr (πολύ πιθανό αν το κινητό ήρθε rootαρισμένο). Αν οχι θα την παιρνουσα (οδηγίες θα βρεις στα posts και υπογραφή του allinone-προσεχε να βαλεις τη σωστή έκδοση - αγγλικά ή κινεζικα)
  2. Μετά μεσω του twpr θα έκανα ενα πληρες backup στην sd card (μαζί και nvram).
  3. Μετά θα περνουσα την rom 1.0-1347-3 St που δίνει αυτό τον καιρό η minideal (δες το post Μου στη σελιδα 95). Είναι root και ελληνικά.
  4. Θα δοκίμαζα να δω αν λύθηκε το προβλημα. Αν ναι, ευχαριστουμε για τη συνεργασία και τη βοήθεια.
  5. Αν οχι θα περνουσα πάλι το twpr και θα επανεφερα το backup που πήρες σε προηγουμενο βήμα (αποθηκευμένο στην sd card). Ετσι το κινητό σου θα ειναι οπως τη στιγμή που πήρες το backup.
  6. Μετά θα εκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και επικοινωνία με τον πωλητή για επισκευή/αντικατάσταση σε εγγύηση.

 

EDIT: Δοκίμασε κάτι ακομα που ειναι πιο εύκολο αλλά αν δεν δουλέψει κάνε τα παραπάνω.

Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και οταν ανοίξει ΜΗΝ του περάσεις τον υπάρχον λογαριασμό σου στο google play (ή φτιάξε ένα καινουργιο) και μην εγκαταστήσεις τίποτα. Αυτό το λεω, μήπως έβαλες κάποιο πρόγραμμα που «χαλάει» το scroll down.

 

Πες μας τα αποτελέσματα των δοκιμών

Edited by manoliscrete
Link to comment
Share on other sites

Όποιος φίλος θέλει να δοκιμάσει τα τελευταία updates των παρακάτω εφαρμογών

LenovoCalendar-2.2.27_140109 http://wikisend.com/download/483480/LenovoCalendar-2.2.27_140109.apk,LenovoMusic-2.6.60_140115 http://wikisend.com/download/326866/LenovoMusic-2.6.60_140115.apk,LenovoPowercenter-2.1.153_140117(beta) http://wikisend.com/download/446964/Lenovo-2.1.153_140117.apk,LenovoSafeCenter http://wikisend.com/download/273156/LenovoSafeCenter.apk και LenovoSNAPit.and.SEEit-3.5.6.0085.140102.PR ( η νέα εφαρμογή κάμερας και γκάλερι) http://wikisend.com/download/948756/LenovoSNAPit.and.SEEit-3.5.6.0085.140102.PR.apk

Είναι στα Αγγλικά με ανανεωμένο interface.Ειδικά τα Powercenter και SafeCenter είναι ΦΟΒΕΡΑ.Μόνο που το powercenter είναι beta και δεν έχει κάποια features όπως το battery calibration.Εγώ δεν δοκίμασα την κάμερα και την μουσική.Τα άλλα είναι κομπλέ.

ΠΡΟΣΟΧΗ:Για να εγκαταστήσετε κάποια απο αυτές θα πρέπει να απεγκαταστήσετε την προηγούμενη έκδοση.Απεγκατάσταση της εφαρμογής,όχι μόνο των ενημερώσεων ;)

Enjoy...:)

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα δεν ξέρω πολλά πραγματα απο κινητά! Δεν καταλαβαινω τι είναι το twpr!

Προσπάθησα να περάσω την νέα ρομ αλλά δεν την πέρνει ακολουθάω όλα τα βήματα κανονικά όπως λες στο αρθρο 95! Δεν ξέρω αν πρεπει πρώτα να διαγράψω τπτ. Μπακ απ κάνω απο ένα εικονίδιο που λεγετε backup&restore.

Έκανα επαναφορα εργστ και έκανα νέο λογαρισμο αλλα το πρόβλημα εμφανίζετα πάλι

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα δεν ξέρω πολλά πραγματα απο κινητά! Δεν καταλαβαινω τι είναι το twpr!

Προσπάθησα να περάσω την νέα ρομ αλλά δεν την πέρνει ακολουθάω όλα τα βήματα κανονικά όπως λες στο αρθρο 95! Δεν ξέρω αν πρεπει πρώτα να διαγράψω τπτ. Μπακ απ κάνω απο ένα εικονίδιο που λεγετε backup&restore.

Έκανα επαναφορα εργστ και έκανα νέο λογαρισμο αλλα το πρόβλημα εμφανίζετα πάλι

 

εχεις να ριξεις διαβασμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Μανώλη (manoliscrete) , μπορείς σε παρακαλώ να τσεκάρεις το link που έχεις για την 1347 (post σελ. 95) διότι δεν υπάρχει κάτι εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Κατευάστετο απο δω https://disk.yandex.net/disk/public/?hash=5s4IHv8Oas510V2KvuiloMruUQ27ZevFFiEf9Js43GA%3D γιατί μεχρι να κατεβει απο το κινέζικο θα βγεί νέα έκδοση :lol:

 

Ποια η διαφορα της με την 1347, ελληνικα εχει αυτη?

Link to comment
Share on other sites

τελικα σε ποια ρομ εχετε μεινει, εχω αποφασισα να βαλω την vibe απο hacker, τοσο καιρο δουλευα την life χωρις κανενα προβλημα, εξαλλου ειμαι και ο πιο παλιος :p
Mobile Phones: Nokia 3300, Nokia 7710, HTC touch dual, HTC touch 2, Dell Streak mini 5, Coming Soon Lenovo P780
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με τη λειτουργία της κάμερας!!!!!!!!!!!!

Μήπως γνωρίζει κάποιος , πως θα διορθώσουμε πρόβλημα που προέκυψε με τη λειτουργία της κάμερας ??????

Ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί..... Και δεν κάνει αναβάθμιση της εφαρμογής.

(P780_S125_130529)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...