Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

aloialone

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το τηλ τώρα είναι root βέβαια περασε και κάποιες κινεζιές μέσα αλλά οκ!!

Εισαι μεγάλος gourou και έχω διαβάσει πολλά post σου!!

Να είσαι καλά φίλε μου!!!

 

Καταρχάς το vroot το έχω αναφέρει εδώ και πάρα πολύ καιρό σαν την καλύτερη λύση για root (ακόμα και στην vibe) και το μόνο που άκουσα ήταν αρνητικά σχόλια.

 

Δευτερο περιέργο...

το supersu δεν κάνει αναβάθμιση....

ενώ όταν προσπαθώ να πάρω backup με το MTKtooldroids βρίσκει root τη συσκευή αλλά το κουμπί back up δεν είναι εργοποίημενο.Πατώντας το κουμπί root μου βγάζει ότι θα πρέπει να κάνω grant το adb programm,

Πως το κάνω αυτό??

Πολλά προβλήματα.........

 

Εφόσον έβαλες το vroot το supersu δεν χρειάζεται. Θα σου πρότεινα να βάλεις το busybox ώστε να έχεις πιο πολλές εντολές διαθέσιμες στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δευτερο περιέργο...

το supersu δεν κάνει αναβάθμιση....

ενώ όταν προσπαθώ να πάρω backup με το MTKtooldroids βρίσκει root τη συσκευή αλλά το κουμπί back up δεν είναι εργοποίημενο.Πατώντας το κουμπί root μου βγάζει ότι θα πρέπει να κάνω grant το adb programm,

Πως το κάνω αυτό??

Πολλά προβλήματα.........

 

Τελικά τα ελυσα τα προβλήματα μου με το rootadb, πηρα back up και τώρα αν κάποιος θα ήθελε να μου προτέινει μια καλή rom, όχι απαραίτητα καινούργια αλλά με ελληνικά θα του ήμουν ευγνώμων.

Αλλάζω την υπάρχουσα γιατί μοιάζει πολύ με i-phone και όταν με καλούν ή πέρνω μηνυμα εμφανίζεται κατι κινέζικο δίπλα στο νουμερο....

Μια rom pure android θα ήτνα αψογη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ελυσα τα προβλήματα μου με το rootadb, πηρα back up και τώρα αν κάποιος θα ήθελε να μου προτέινει μια καλή rom, όχι απαραίτητα καινούργια αλλά με ελληνικά θα του ήμουν ευγνώμων.

Αλλάζω την υπάρχουσα γιατί μοιάζει πολύ με i-phone και όταν με καλούν ή πέρνω μηνυμα εμφανίζεται κατι κινέζικο δίπλα στο νουμερο....

Μια rom pure android θα ήτνα αψογη.

 

Η SLX ειναι pure android με ελληνικα

http://lenovo-forums.ru/topic/3018-custom-rom-slxrom-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D0%B7%D0%B5-gravitymod2/

και post #1046 , #597 κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση που έκανα στο contacts παρατήρησα ότι ενώ όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο μου βγάζει ποιος είναι όταν πάω να δω ποιος με πήρε λέει μονό το νούμερο χωρίς να βγαίνει το όνομά και στα μηνύματα το ίδιο, στο handcent πού έβαλα τα βλέπω κανονικά ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι γιατί το έψαξα αλλά δεν μπορώ να το βρω. έχω την vibe rom από το minideal Edited by sveel
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά δεν ξέρω τι λάθος κάνω και θα θελα να με βοηθήσετε έβαλα την P780_US_ST1347_3 και όλα καλά μετά αποφάσισα να βάλω την VIBEROM_V1.0_1413_2 με recovery CMW 6.0.2.8 ενώ μου γράφει ότι είναι επιτυχής όταν κάνω επανεκκίνηση κολλάει στο λογότυπο με την λέξη Lenovo, τι λάθος κάνω μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Ηρθε στα χερια μου ενα Lenovo P780

Μια χαρα ολα αλλα δεν μπορει να κανει λογαριασμο στο playstore

Τι να φταιει?

 

P780_S308_130814

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά δεν ξέρω τι λάθος κάνω και θα θελα να με βοηθήσετε έβαλα την P780_US_ST1347_3 και όλα καλά μετά αποφάσισα να βάλω την VIBEROM_V1.0_1413_2 με recovery CMW 6.0.2.8 ενώ μου γράφει ότι είναι επιτυχής όταν κάνω επανεκκίνηση κολλάει στο λογότυπο με την λέξη Lenovo, τι λάθος κάνω μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ

 

Πιθανόν να μην έκανες clear cache.. Πιο πάνω υπάρχουν πολλά ποστ για το πως κάνεις update την vibe.

 

Καλησπερα σας

Ηρθε στα χερια μου ενα Lenovo P780

Μια χαρα ολα αλλα δεν μπορει να κανει λογαριασμο στο playstore

Τι να φταιει?

 

P780_S308_130814

 

Τι ακριβώς σου λέει ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση που έκανα στο contacts παρατήρησα ότι ενώ όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο μου βγάζει ποιος είναι όταν πάω να δω ποιος με πήρε λέει μονό το νούμερο χωρίς να βγαίνει το όνομά και στα μηνύματα το ίδιο, στο handcent πού έβαλα τα βλέπω κανονικά ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι γιατί το έψαξα αλλά δεν μπορώ να το βρω. έχω την vibe rom από το minideal

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω..ας ελπισουμε οτι σε λιγες μερες θα βγει η vibeui 1.5 και για το δικο μας και θα λυθουν κι αυτα τα προβληματακια

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αναβάθμιση που έκανα στο contacts παρατήρησα ότι ενώ όταν με παίρνει κάποιος τηλέφωνο μου βγάζει ποιος είναι όταν πάω να δω ποιος με πήρε λέει μονό το νούμερο χωρίς να βγαίνει το όνομά και στα μηνύματα το ίδιο, στο handcent πού έβαλα τα βλέπω κανονικά ξέρει κανείς αν έχει αλλάξει κάτι γιατί το έψαξα αλλά δεν μπορώ να το βρω. έχω την vibe rom από το minideal

Πρώτα πρώτα να σε ενημερώσω οτι έχω το contact manager v1.18.502.Κάποια στιγμή που μου έβγαλε κι εμένα αναβάθμιση,δεν θυμάμαι ακριβώς ποιά version νομίζω v2, την έκανα αλλά δεν μου άρεσε καθόλου και γύρισα πίσω στην v1.18.502.Εδώ να υπεθυμίσω οτι πάντα να παίρνεται backup των εφαρμογών που θέλετε,στην προκειμένη περίπτωση των εφαρμογών της lenovo, με το titanium,ή όποιο άλλο θέλετε,ώστε αν γίνει καμμία στραβή π.χ μετά από αναβάθμιση είτε δεν σας αρέσει είτε γυρίσει στα Κινέζικα,έχει συμβεί και αυτό :p,να μπορέσετε να κάνετε restore.

Στο προκείμενο τώρα,για δοκίμσε στο contacts settings,στο επαφές για προβολή μήπως δεις κάτι περίεργο και για αυτό δεν σου εμφανίζει τα ονόματα.Εάν πάλι εκεί είναι όλα ok,δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης του contact manager.

Γεια σας παιδιά δεν ξέρω τι λάθος κάνω και θα θελα να με βοηθήσετε έβαλα την P780_US_ST1347_3 και όλα καλά μετά αποφάσισα να βάλω την VIBEROM_V1.0_1413_2 με recovery CMW 6.0.2.8 ενώ μου γράφει ότι είναι επιτυχής όταν κάνω επανεκκίνηση κολλάει στο λογότυπο με την λέξη Lenovo, τι λάθος κάνω μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις twrp recovery.Είχα κι εγώ cwm,αλλά μου έκανε κολπάκια κάποιες φορές.Δες εδώ λίγο πιο πριν στην υπογραφή του aloialone κατέβασε το αρχείο που έχει κι εκεί θα βρεις τα link και για το twrp.Προσοχή μόνο,θα βάλεις το twrp recovery για τις κινέζικες ρομ.Μετά,πιστευω θα είσαι κομπλέ.

Πρόσεχε μόνο τα βήματα...Μπαίνουμε twrp recovery,κάνουμε backup την ρομ που φοράμε τώρα,έπειτα όλα τα wipe (wipe cache,wipe dalvik cache,wipe data factory reset) και στην συνέχεια φλασάρεις την ρομ.Μόλις φλασαριστεί κάνεις τα wipe που σου προτείνει το twrp και μετα reboot system.

Καλησπερα σας

Ηρθε στα χερια μου ενα Lenovo P780

Μια χαρα ολα αλλα δεν μπορει να κανει λογαριασμο στο playstore

Τι να φταιει?

 

P780_S308_130814

Άρα δεν έχει προστεθεί στην συσκεύη λογαριασμός google,gmail δηλαδή.

Προσπαθείς να βάλεις κάποιον υπάρχων λογαριασμό ή να δημιουργήσεις νέο;

Εαν θες να δημιουργήσεις νέο λογαριασμό gmail,θα σου πρότεινα να τον δημιουργήσεις σε έναν υπολογιστή και μετά τον λογαριασμό αυτόν να τον βάλεις στο playstore.Θα είναι καλύτερα έτσι.

Εαν τώρα έχεις ήδη gmail και δεν μπορεί να συνδεθεί λάβε υπόψιν οτι κάποιες φορές είναι υπερφορτωμένοι οι servers της google.

Σε κάθε περίπτωση ενημέρωσε μας με λίγες παραπάνω λεπτομέρειες για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε :)

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

 

Άρα δεν έχει προστεθεί στην συσκεύη λογαριασμός google,gmail δηλαδή.

Προσπαθείς να βάλεις κάποιον υπάρχων λογαριασμό ή να δημιουργήσεις νέο;

Εαν θες να δημιουργήσεις νέο λογαριασμό gmail,θα σου πρότεινα να τον δημιουργήσεις σε έναν υπολογιστή και μετά τον λογαριασμό αυτόν να τον βάλεις στο playstore.Θα είναι καλύτερα έτσι.

Εαν τώρα έχεις ήδη gmail και δεν μπορεί να συνδεθεί λάβε υπόψιν οτι κάποιες φορές είναι υπερφορτωμένοι οι servers της google.

Σε κάθε περίπτωση ενημέρωσε μας με λίγες παραπάνω λεπτομέρειες για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε :)

 

Ειτε σε υπαρχοντα ειτε σε προσπαθεια δημιουργιας νεου μου βγαζει το ιδιο:

can't establish a reliable data connection to the server

Link to comment
Share on other sites

Ειτε σε υπαρχοντα ειτε σε προσπαθεια δημιουργιας νεου μου βγαζει το ιδιο:

can't establish a reliable data connection to the server

Αυτό συμβαίνει με όλες τις εφαρμογές της Google (gmail, YouTube); Διευκρίνησέ το λίγο.

Γιατί,συμβαίνει και αυτό κάποιες φορές, μπορεί με όλες τις άλλες να συνδέεται κανονικά και να έχει θέμα μόνο το playstore. Αυτό έκανε σε μένα το YouTube όταν πρωτοφλάσαρα την miui.Δεν συνδεόταν με τίποτα και το έλυσα με επεξεργασία του localhost. Ενώ gmail και playstore δουλευανε κανονικά.

Για δοκίμασε λοιπόν,αν δεν το έχεις κάνει,να συνδεθείς με κάποια άλλη εφαρμογή και πες τα αποτελέσματα.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε youtube ουτε playstore,τιποτα

 

Απο οτι ειδα και παρα εξω..μαλλον αυτο ειναι: επεξεργασία του localhost

αλλα πως γινεται?

Edited by SteliosVi
Link to comment
Share on other sites

Ουτε youtube ουτε playstore,τιποτα

 

Απο οτι ειδα και παρα εξω..μαλλον αυτο ειναι: επεξεργασία του localhost

αλλα πως γινεται?

Πρώτα θα πρέπει η συσκευή να είναι root.Είναι root;

Υπάρχει η εφαρμογή supersu εγκατεστημένη;

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι rooted.Απλα ουτε το superuser ουτε το Root explorer δεν δουλευουν

 

Ποια εφαρμογή root είναι εγκατεστημένη;Το superuser ή το supersu;

Όταν μπαίνεις στην εφαρμογή superuser σου πετάει μήνυμα οτι θέλει ενημέρωση το binary;

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογή root είναι εγκατεστημένη;Το superuser ή το supersu;

Όταν μπαίνεις στην εφαρμογή superuser σου πετάει μήνυμα οτι θέλει ενημέρωση το binary;

 

Συγγνωμη...

Το supersu ειναι εγκατεστημενο και λεει αυτο ακριβως.(The SU binary needs to be updated).

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη...

Το supersu ειναι εγκατεστημενο και λεει αυτο ακριβως.(The SU binary needs to be updated).

 

Ωραία.Δοκίμασε να το κάνεις.

Θα σου βγάλει 2 επιλογές : normal και twrp.

Επειδή μάλλον δεν έχεις twrp recovery και έχεις το stock recovery,πάτησε το normal και πες μου αν έγινε το update ή όχι.

Με σύνδεση στο internet έτσι;

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Δοκίμασε να το κάνεις.

Θα σου βγάλει 2 επιλογές : normal και twrp.

Επειδή μάλλον δεν έχεις twrp recovery και έχεις το stock recovery,πάτησε το normal και πες μου αν έγινε το update ή όχι.

Με σύνδεση στο internet έτσι;

 

Κατ' αρχην να σε ευχαριστησω για τη βοηθεια..

Normal: Instalation failed

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην να σε ευχαριστησω για τη βοηθεια..

Normal: Instalation failed

Δεν κάνει τίποτα.Σκοπός είναι να βοηθήσω.

Κάνε κάτι που θα σου ζητήσω για να βεβαιωθούμε τι recovery έχεις.

Κλείσε το κινητό (poweroff) και απο κλειστό πάτησε ταυτόχρονα τα volume + και volume - και το power.Μόλις εμφανιστεί το σήμα της Lenovo άφησε το power και συνέχισε να πατάς τα volume.Λογικά θα σου εμφανιστεί ένα μενού.Θέλω να μου πεις αν είναι κινέζικο η αγγλικό.Αν είναι αγγλικό πες μου τι γράφει πάνω πάνω,cwm ή twrp ή stock android recovery.Αν μπορείς να ανεβάσει και φωτό ακόμα καλύτερα.

Τώρα αν είναι κινέζικο,μην φοβηθείς.Κράτα πατημένο το power μέχρι να κλείσει το τηλ.Μετά μπορεις να το ενεργοποιήσεις κανονικά.

Αν θες κάνε τα και γράψε το αποτέλεσμα,και θα το δω αυριο.

Τώρα πάω για ύπνο,γιατί έχω πολύ πρωινό ξύπνημα.

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα.Σκοπός είναι να βοηθήσω.

Κάνε κάτι που θα σου ζητήσω για να βεβαιωθούμε τι recovery έχεις.

Κλείσε το κινητό (poweroff) και απο κλειστό πάτησε ταυτόχρονα τα volume + και volume - και το power.Μόλις εμφανιστεί το σήμα της Lenovo άφησε το power και συνέχισε να πατάς τα volume.Λογικά θα σου εμφανιστεί ένα μενού.Θέλω να μου πεις αν είναι κινέζικο η αγγλικό.Αν είναι αγγλικό πες μου τι γράφει πάνω πάνω,cwm ή twrp ή stock android recovery.Αν μπορείς να ανεβάσει και φωτό ακόμα καλύτερα.

Τώρα αν είναι κινέζικο,μην φοβηθείς.Κράτα πατημένο το power μέχρι να κλείσει το τηλ.Μετά μπορεις να το ενεργοποιήσεις κανονικά.

Αν θες κάνε τα και γράψε το αποτέλεσμα,και θα το δω αυριο.

Τώρα πάω για ύπνο,γιατί έχω πολύ πρωινό ξύπνημα.

 

Αγγλικο

Android system recovery<3e>

 

Volume up/down to move highlight:

enter button to select

 

reboot system now

apply update from ADB

apply update from sdcard

apply update from sdcard2

apply update from cache

wipe data/factory reset

wipe cache partition

 

Το κινητο μου το εφερε φιλος ναυτικος απο Κινα

κι αν βοηθαει εχει μονο αγγλικο και κινεζικο μενου

 

Ευχαριστω και παλι

Καλο ξημερωμα

Link to comment
Share on other sites

Αγγλικο

Android system recovery<3e>

 

Volume up/down to move highlight:

enter button to select

 

reboot system now

apply update from ADB

apply update from sdcard

apply update from sdcard2

apply update from cache

wipe data/factory reset

wipe cache partition

 

Το κινητο μου το εφερε φιλος ναυτικος απο Κινα

κι αν βοηθαει εχει μονο αγγλικο και κινεζικο μενου

 

Ευχαριστω και παλι

Καλο ξημερωμα

Ok,το stock android έχεις.

Η αλήθεια είναι οτι δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά με αυτό το recovery.

Συνεχίζουμε με pm για να μην γεμίζουμε το νήμα.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει κάποιος να πάρει το Lenovo P780 τώρα; Δε νομίζω να υπάρχουν πολλές επιλογές με την ίδια ή μεγαλύτερη μπαταρία αλλά σκέφτομαι μήπως βγει τίποτα με 2gb ram να είναι πιο future proof.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει κάποιος να πάρει το Lenovo P780 τώρα; Δε νομίζω να υπάρχουν πολλές επιλογές με την ίδια ή μεγαλύτερη μπαταρία αλλά σκέφτομαι μήπως βγει τίποτα με 2gb ram να είναι πιο future proof.

 

Έχει ανακοινωθεί και το s860,αλλά είναι λίγο μεγαλύτερο.

Δες εδώ http://m.gsmarena.com/lenovo_s860-6159.php

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από αρκετές αποτυχίες, πήρα το θάρρος να ζητήσω κι εγώ τη βοήθεια των πιο έμπειρων...Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορώ να κάνω root το κινητό με τίποτα! Έχω δοκιμάσει τα εξής: VROOT,Framaroot & geno. Όλα μου βγάζουν μήνυμα ότι έγινε το root με επιτυχία, αλλά τελικά δεν γίνεται ποτέ!Γιατί το άτιμο?!? Έχω περάσει τους drivers του "professora" aloialone, δοκίμασα & με άλλους drivers για mediatek κινητό αλλά τζίφος...Παντού διαβάζω πόσο εύκολο είναι να γίνει root (πατώντας 1 κουμπί κλπ) αλλά το δικό μου αρνείται πεισματικά! Επισυνάπτω screenshot με την έκδοση της rom.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας!

 

rom version: viberom_v1.0_1347_3_st_p7

Edited by panas_g
rom version: viberom_v1.0_1347_3_st_p7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...