Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βρηκε κανεις Parts για αυτο εχω βρει οθονη με digitizer και την μπαταρία του, το πλαστικο καπάκι πάνω στο usb το εχει δει κανεις πουθενα ??
Mobile Phones: Nokia 3300, Nokia 7710, HTC touch dual, HTC touch 2, Dell Streak mini 5, Coming Soon Lenovo P780
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα και απο μενα , ενα μελλοντικο κατοχο του Ρ780.Διαβασα αρκετα (στις 40 σελιδες αυτου του νηματος) και τελικα εκανα την καλυτερη επιλογη τηλεφωνου βαση χρηματων.Ηδη το εχω αγορασει απο minideal μαζι με ενα Α390 για την γυναικα μου....Πως αλλιως θα περναγε και το WAF αλλωστε.Ερχεται με EMS το οποιο οπως μου ειπε ενα φιλος δεν εχει προβλημα τελωνειου μιας και το κινεζο γραφει εξω απο το κουτι (Garden tools , 20$ gift) .Τουλαχιστον ετσι μου ειπε εμενα οτι εγραψε.

Δεν ξερω αν θα χρειαστει να κανω ολα αυτα τα ομορφα κολπακια που κανετε εσεις αλλα για αρχη θα το αφησω οπως ερθει και αν σε κατι εχω προβλημα σιγουρα θα σας ζητηθει η βοηθεια σας.

Λοιπον εχω μια ερωτηση.....για τους γνωστες.Τα MMS δουλευουν σωστα ?

Το ρωταω γιατι ενα φιλος εχει ενα HTC το οποιο εχει ερθει απ'εξω και δεν του δουλευουν.Δεν μπορει να στειλει και να λαβει.

Την καλημερα μου σε ολους

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα , ενα μελλοντικο κατοχο του Ρ780.Διαβασα αρκετα (στις 40 σελιδες αυτου του νηματος) και τελικα εκανα την καλυτερη επιλογη τηλεφωνου βαση χρηματων.Ηδη το εχω αγορασει απο minideal μαζι με ενα Α390 για την γυναικα μου....Πως αλλιως θα περναγε και το WAF αλλωστε.Ερχεται με EMS το οποιο οπως μου ειπε ενα φιλος δεν εχει προβλημα τελωνειου μιας και το κινεζο γραφει εξω απο το κουτι (Garden tools , 20$ gift) .Τουλαχιστον ετσι μου ειπε εμενα οτι εγραψε.

Δεν ξερω αν θα χρειαστει να κανω ολα αυτα τα ομορφα κολπακια που κανετε εσεις αλλα για αρχη θα το αφησω οπως ερθει και αν σε κατι εχω προβλημα σιγουρα θα σας ζητηθει η βοηθεια σας.

Λοιπον εχω μια ερωτηση.....για τους γνωστες.Τα MMS δουλευουν σωστα ?

Το ρωταω γιατι ενα φιλος εχει ενα HTC το οποιο εχει ερθει απ'εξω και δεν του δουλευουν.Δεν μπορει να στειλει και να λαβει.

Την καλημερα μου σε ολους

Με το καλο να σου ερθει. Αγορασες τετοιο κινητο και θα στελνεις mms? Πιστευω οτι θα εισαι ο μονος που θα το κανει αυτο. Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει ποτε να στειλω mms αλλα 99% δεν θα εχεις θεμα. Συμβουλη μου ειναι να αφησεις τα mms και να ξεκινησεις τα email!!!;)

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Σιγα να μην ασχοληθω με τα MMS.Απλα το ρωτησα γιατι μου φανηκε περιεργο στον φιλο μου να μην του στελνει.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο ποιά την έβαλες; ROW ή Chinese; Root έκανες με το Framaroot από ότι βλέπω και Gapps έβαλες εσύ;

 

Εγώ του φόρεσα εδώ και δύο μέρες τωρα την SLXROM based GravityMod2 είναι σχεδόν pure android με ενσωματωμένα Xposed και GravityMod, πολύγλωσση και με ελληνικά, rooted και Gapps και αλλαγμένο modem. Ως τώρα δουλεύει τέλεια, με πολύ καλύτερο σήμα, γρήγορη και με αρκετά χαμηλή κατανάλωση.

Προσπάθησα φίλε μου και ΄γω να την βάλω αλλά μου βγάζει στην εκκινηση μαύρη οθόνη με τη λέξη google στην μέση. Τι λάθος έκανα δεν ξέρω αν θέλεις και μπορείς πες μου λίγο την διαδικασία.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα φίλε μου και ΄γω να την βάλω αλλά μου βγάζει στην εκκινηση μαύρη οθόνη με τη λέξη google στην μέση. Τι λάθος έκανα δεν ξέρω αν θέλεις και μπορείς πες μου λίγο την διαδικασία.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Πρέπει να την περάσεις πάνω από ROW ROM. Εγώ κατέβασα και πέρασα πρώτα από το PC την S116, στη συνέχεια του έκανα root με το FRAMAROOT, πέρασα το CWM recovery από εδώ και, τέλος, πέρασα την SLX ROM.

 

Η τελευταία έκδοση έχει μάλιστα και το launcher της Kitkat!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο ποιά την έβαλες; ROW ή Chinese; Root έκανες με το Framaroot από ότι βλέπω και Gapps έβαλες εσύ;

 

Εγώ του φόρεσα εδώ και δύο μέρες τωρα την SLXROM based GravityMod2 είναι σχεδόν pure android με ενσωματωμένα Xposed και GravityMod, πολύγλωσση και με ελληνικά, rooted και Gapps και αλλαγμένο modem. Ως τώρα δουλεύει τέλεια, με πολύ καλύτερο σήμα, γρήγορη και με αρκετά χαμηλή κατανάλωση.

 

Καλησπερα την εβαλα και εγω αυτη αλλα δεν μου αναγνωριζει την καρτα μνημης.Με βοηθατε γιατι δεν μπορω ουτε φωτογραφια να βγαλω.Πριν τραβηξω φωτο μου λεει βαλτε καρτα μνημης.Βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..εχω ενα θεματακι με τ wifi..καθε φορα που ειμαι στ wifi λοιπον δεν μ ερχονται ειδοποιησεις απο fb ουτε μνμ και γενικα απο καμια ρφαρμογη..εχω την s125 ξερετε τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό θα ήθελα να μου πούν αυτοί που χρησιμοποιούν το GPS τι γνώμη έχουν?

Το χρησιμοποιώ πολύ και επειδή έχω διαβάσει ότι γενικά οι ΜΤΚ επεξεργαστές έχουν ένα θεματάκι με το GPS δεν θα ήθελα να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα..Χρησιμοποιώ την εφαρμογή Tom-Tom οχι Google Maps κτλ γιατί με ενδιαφέρει να λειτουργεί και χωρίς internet

Και μια 2ή ερώτηση : Μέχρι στιγμής η καλύτερη rom ποία είναι?

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω το κινητό θα ήθελα να μου πούν αυτοί που χρησιμοποιούν το GPS τι γνώμη έχουν?

Το χρησιμοποιώ πολύ και επειδή έχω διαβάσει ότι γενικά οι ΜΤΚ επεξεργαστές έχουν ένα θεματάκι με το GPS δεν θα ήθελα να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα..Χρησιμοποιώ την εφαρμογή Tom-Tom οχι Google Maps κτλ γιατί με ενδιαφέρει να λειτουργεί και χωρίς internet

Και μια 2ή ερώτηση : Μέχρι στιγμής η καλύτερη rom ποία είναι?

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων..

 

Λοιπον για τ gps επειδη το εω χρησιμοποιησει αρκετα αλλα μονο γκουγκλ μαπς ειναο απαιχτο...και ετυχε να χασω μια στροφη απο δικο μου λαθος και αμεσως μου βρηκε αλλη...τ μονο προβλημα ειναι συνηθως σε κλειστους χωρους δεν βρισκει απευθειας την τοποθεσια μου και δειχνει οτι ειμαι καπου στη μεση τ ωκεανου...τωρα για την εφαρμογη που λες εσυ δεν το ξερω...για ρομ εγω εχω την s125 κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα δεν εχω δοκιμασει καποια αλλη..ελπιζω να σ βοηθησα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος δινει το λευκο που του ηρθε γιατι θελει μαυρο(κανει και ανταλλαγη με μαυρο αρκει να ειναι καινουριο σαν το δικο του). Οποιος θελει μιλαμε σε πμ να του δωσω το τηλ του φιλου! Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

έχω την P780_ROW_S116 και θέλω να κάνω repartition ομως διαβασα καπου στο φόρουμ οτι για να κανω repartition πρεπει να φορεσω την κινεζικη ρομ. Ισχυεί κατι τετοιο;

Επίσης μπορείτε να μου πείτε ποια διαδικασία να ακολουθήσω με το recovery;

 

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

http://www32.zippyshare.com/v/85479859/file.html

Μεσα εχω βαλει.

1. Προγραμμα για ροοτ

2. Αγγλικο TRWP(ΓΙΑ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ROM) μαζι με UNCLETOOLS

3. GAPPS για το Playstore

 

Για οσους εχουν ROW ROM κατεβαζουν αυτο το twrp και κανουν παλι ακριβως την ιδια διαδικασια.

http://www36.zippyshare.com/v/15579982/file.html

 

Ολες οι διαδικασιες για να γινουν πρεπει πρωτα να εχουμε περασει τους drivers του κινητου στο pc μας.

Πρωτα κανουμε ροοτ το κινητο.Ειναι πολυ ευκολο.

Το συνδεουμε με usb ανοιγουμε το προγραμμα,αναγνωριζει το κινητο και παταμε ροοτ. Μετα απλα βαζουμε Την εφαρμογη superSU και τελος.

Περναμε το uncletools(m44_toolbox.apk) στο κινητο και κανουμε εγκατασταση.

Περναμε το P780-trwprecovery-en-ydss.img η το αλλο recovery.img για ROW ROMS στη καρτα SD.(Οχι σε φακελο)

Ανοιγουμε uncletools και παταμε recovery update .Μας βγαζει το P780-trwprecovery-en-ydss.img και παταμε πανω του.

Μας λεει use recovery file P780-trwprecovery-en-ydss.img .... παταμε YES .Περιμενουμε περιπου 30 sec και στο επομενο που μας λεει reboot into recovery παταμε CANCEL.

Παμε πισω στο αρχικο μενου και παταμε INTO RECOVERY MODE και μας βγαζει στο Αγγλικο TRWP.

Εκει πλεον μπορουμε να κανουμε τα παντα. Backup την rom μας,Restore και οτι αλλο θελουμε.

Αν η ρομ που εχετε βαλει δεν εχει PLAYSTORE τοτε βαζουμε τα gapps μεσα στην καρτα SD και οταν μπουμε στο TRWP παταμε INSTALL βρισκουμε το αρχειο GAPPS και το κανουμε εγκατασταση,κανουμε

Wipe Data / Factory Reset -> delete all user data

– Wipe Cache Partition -> Wipe cache

– Wipe Dalvik Cache και μετα reboot το κινητο και πλεον εχουμε κανονικο PLAYSTORE.

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ RECOVERY ΟΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΑΠΛΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΟ UNCLETOOL ΚΑΙ ΠΑΤΑΜΕ INTO RECOVERY MODE.

Συγνώμη για τα κεφαλαία αλλα ειμαι σιγουρος οτι καποιος θα εκανε αυτή την ερώτηση καποια στιγμη.

 

Επισης.

Μετα την διαδικασια υπαρχει και 2ος τροπος να μπουμε στο recovery εκτος απο uncletool.

Με κλειστο το κινητο παταμε και κραταμε ταυτοχρονα power volume+ και volume - με το που κανει το κινητο την δονιση αφηνουμε το power και κραταμε τα αλλα δυο κουμπια πατημενα μεχρι να δουμε το σημα της Lenovo.Τοτε αφηνουμε και τα αλλα κουμπια και το κινητο θα μπει στο recovery.

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πρέπει να αλλαξω ρομ για να ακολουθήσω την παραπάνω διαδικασία;Με αυτη που εχω ηδη δεν γίνεται;

Αφου το κινητο ειναι ροοταρισμενο. Κ αν πρεπει να αλλαξω ρομ μπορεις να μου προτεινεις καποια;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή πρέπει να αλλαξω ρομ για να ακολουθήσω την παραπάνω διαδικασία;Με αυτη που εχω ηδη δεν γίνεται;

Αφου το κινητο ειναι ροοταρισμενο. Κ αν πρεπει να αλλαξω ρομ μπορεις να μου προτεινεις καποια;

 

Φιλε μου δεν ειπα εγω ουτε γραφω καπου οτι πρεπει να αλλαξεις την ρομ. Αυτη ειναι η διαδικασια για να περασεις και να εχεις; αγγλικο TWRP recovery στο κινητο.

Διαβασε λιγο το θεμα και θα βρεις πολλες ρομ και πολλες αποψεις!!!

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

πρωτον ειμαι φίλη και οχι φιλος:) Οπως και να εχει σ ευχαριστω που μπηκες στο κοπο να με βοηθησεις.

απλα επειδη διαβασα πολλες αποψεις στα ποστ του φορουμ για αυτο σε ξαναρωτησα οσον αφορα την αλλαγη της ρομ ωστε να το ξεκαθαρισω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου πω πια ρομ ειναι καλυτερη. Ο καθενας εχει την αποψη του. Εγω προσωπικα φοραω την τελευταια official που εχει βγει, στην οποια ομως δεν εχει Ελληνικο μενου.

 

Μια πολυ καλη ρομ οπως εχω γραψει σε μερικα ποστ πιο πισω ειναι η Vibe και αυτο ειναι το update της.

 

http://pan.baidu.com/share/init?shareid=140851496&uk=1327862826 password bjmv

 

EDIT: Την περασα και ειναι παρα πολυ καλη και ειναι και root. Μια χαρα δουλευουν ολα τωρα θελω να δω μερικες μερες και την μπαταρια.

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Σημερα εγινε η παραλαβη των δυο lenovo Ρ780 και Α390.

Η αποστολη τους εγινε με EMS και ουτε τελωνειο ουτε τιποτα.

Πρωτη εικονα ......απλα αψογη.Ειδικα το 780 ειναι ενα κουκλακι.

Απογευμα σημερα στη δουλεια οποτε οταν βρω και ευκαιρια ( που δεν νομιζω να κανω και τιποτα ) θα παιξω και θα κατεβασω

οτι ειναι να μπει μεσα........

Πραγματικα απο την πρωτη εικονα αξιζει τα χρηματα του και φυσικα πιστευω οτι εκανα μια παρα πολυ καλη αγορα.

Ευχομαι να ειναι σε ποιοτητα και πιστοτητα οπως και το lenovo laptop που εχω , που εδω και 6 χρονακια περιπου

δεν εχει βγαλει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΖΗΜΙΑ.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Σημερα εγινε η παραλαβη των δυο lenovo Ρ780 και Α390.

Η αποστολη τους εγινε με EMS και ουτε τελωνειο ουτε τιποτα.

..............

Ευχομαι να ειναι σε ποιοτητα και πιστοτητα οπως και το lenovo laptop που εχω , που εδω και 6 χρονακια περιπου

δεν εχει βγαλει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΖΗΜΙΑ.

 

Εγώ εχω το 780 3 μηνες περιπου.. Ο λόγος που κι εγώ το επέλεξα είναι ενα lenovo Note book που εχω και 7 χρονια δεν μου εβγαλε το παραμικρό!

Μανώλης - Ηράκλειο Κρήτης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για οσους εχουν το κινητο επειδη μενδιαφερει δεν εχω καταλαβει κατι την μπαταρια μπορουμε να την βγαλουμε η ειναι κολημενη?
Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια για οσους εχουν το κινητο επειδη μενδιαφερει δεν εχω καταλαβει κατι την μπαταρια μπορουμε να την βγαλουμε η ειναι κολημενη?

 

Θεωρητικά και βάσει του κατασκευαστή δεν βγαίνει. Πρακτικά ωστόσο με το κατάλληλο πείραγμα μπορεί να βγει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αρχηγοι μου θελω τα φωτα σας.

Ενεργοποιησα το κινητο βαζοντας μια καρτα Vodafone και μια καρτα Cosmote.

Στο χωρο που ειμαι το σημα και απο τις δυο εταιριες δεν ειναι και πολυ καλο αλλα.....

στο Huawei που ειχα την πρωτη και σε ενα Nokia Ν8 τη δευτερη ειχα σημα κανονικα

και μιλουσα.Τωρα με το Lenovo δεν πιανει τιποτα και πρεπει να βγω εξω ή να παω κοντα σε παραθυρο

πραμα που ειναι και λιγο δυσκολο.

Η Version που εχει πανω του οπως ηρθε ειναι : P780_ROW_S116_130828.

Υπαρχει κανα κολπακι για το θεμα ληψης ή την κατσαμε τη βαρκα ????

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά και βάσει του κατασκευαστή δεν βγαίνει. Πρακτικά ωστόσο με το κατάλληλο πείραγμα μπορεί να βγει.

 

Εδώ http://shop.lenovo.com/ae/en/smartphones/p-series/p780/#techspecs αναφέρεται ως user replaceable;)

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αρχηγοι μου θελω τα φωτα σας.

Ενεργοποιησα το κινητο βαζοντας μια καρτα Vodafone και μια καρτα Cosmote.

Στο χωρο που ειμαι το σημα και απο τις δυο εταιριες δεν ειναι και πολυ καλο αλλα.....

στο Huawei που ειχα την πρωτη και σε ενα Nokia Ν8 τη δευτερη ειχα σημα κανονικα

και μιλουσα.Τωρα με το Lenovo δεν πιανει τιποτα και πρεπει να βγω εξω ή να παω κοντα σε παραθυρο

πραμα που ειναι και λιγο δυσκολο.

Η Version που εχει πανω του οπως ηρθε ειναι : P780_ROW_S116_130828.

Υπαρχει κανα κολπακι για το θεμα ληψης ή την κατσαμε τη βαρκα ????

 

Από ότι έχω καταλάβει, στο P780 υπάρχει διαφορετικό radio module στις κινέζικες από τις συσκευές εκτός κίνας, έτσι αν βάλεις ROW (ευρωπαική ή διεθνή) ROM σε κινέζικη συσκευή θα έχεις προβλήματα. Λύση για αυτό υπάρχει αν αντικαταστήσεις το radio firmware με το αντίστοιχο μιας κινέζικης ROM. Εγώ είδα όντως διαφορά χρησιμοποιώντας μια ROM που αν και βασίζεται σε ROW έχει αλλαγμένο κινέζικο radio (V51 S820).

 

Διάφορα radio modules και περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρείς εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω ενα τηλεφωνο που ειναι τουβλο.Ακολουθησα καποιες συμβουλες που ειναι στη σελιδα 11 post 157

αλλα απο εκει και μετα το τηλεδωνο δεν κανει τιποτα......γκα γκα ενα πραμα !!!

Κανει restart συνεχεια βγαζοντας μαυρη οθονη , το λογοτυπο lenovo και ξανα μανα απο την αρχη.

Προσπαθησα να κανω factory reset πατωντας volume up + on/off αλλα βγαινουν ολα κινεζικα και δεν ξερω που να παω.

Υπαρχει περιπτωση να ερθει στα καλα του ή με βλεπω να το στελνω πισω (miniDeal) ?

Περιμενω καποια λυση αν υπαρχει και φυσικα αν καποιος ειναι Χαλκιδα ή καπου κοντα να το φερω να το φτιαξουμε.

Ευχαριστω για οποια βοηθεια

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...