Jump to content

[Επίσημο] Nokia 207


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συσκευασία

Το κουτί της συσκευής είναι πολύ απλό. Χάρτινο και μικρό χωρίς περιττούς χώρους. Περιλαμβάνει τη συσκευή, ένα φορτιστή, μία μπαταρία, ακουστικά και οδηγίες χρήσης. Τα ακουστικά είναι ένα απλό ζευγάρι, όχι με πλαστικά μαξιλαράκια απομόνωσης εξωτερικών ήχων. Οι οδηγίες χρήσης είναι στα Γερμανικά, αλλά έτσι κι αλλιώς παράγγειλα τη συσκευή από Γερμανία.

 

Πρώτη επαφή και Ποιότητα Κατασκευής

Είναι μία ελαφριά και μικροκαμωμένη συσκευή. Είναι από πλαστικό, αλλά στην όψη δεν δείχνει ‘φτηνιάρικη’. Φαίνεται μία σοβαρή πρόταση και η αίσθηση στο χέρι είναι πολύ καλή. Δεν υπάρχουν τριγμοί στο πίσω κάλυμμα, δηλαδή όταν μπει η μπαταρία, το κάλυμμα είναι πολύ σταθερό. Από βάρος είναι σαν το Galaxy S3 που έχω.

 

Μόλις έβαλα την κάρτα SIM και την μπαταρία έκανα την πρώτη εκκίνηση. Ο κλασσικός ήχος εκκίνησης της Nokia με καλωσόρισε. Δεν είναι το καλής ποιότητας κομμάτι που υπάρχει στα τελευταία τηλέφωνα, αλλά μοιάζει πολύ με πολυφωνικό παλιού Nokia. Στη συνέχεια ένα οδηγός για επιλογής γλώσσας και πρώτων ρυθμίσεων ακολούθησε. Η οθόνη είναι αξιοπρεπής για τα χρήματα του. Κάποιος που έρχεται από iPhone ή Samsung Galaxy καταλαβαίνει τη διαφορά, αλλά μιλάμε για εντελώς διαφορετική κατηγορία συσκευών. Από ήχους κλήσεις έχει μόνο το κλασικό Nokia Tune και 3-4 διαφορετικούς ήχους μηνυμάτων. Αλλά υπάρχουν επιλογές για ορισμό ήχων από πιθανή κάρτα μνήμης.

 

Εφαρμογές και Ρυθμίσεις

Περιέχει πάρα πολλές ρυθμίσεις όπως μας έχουν συνηθίσει ανά τα χρόνια τα Nokia κινητά. Πολύ παραμετροποιήσιμο και είναι μία αξιόλογη συσκευή που δεν θα άφηνε παραπονεμένο ένα μέσο χρήστη σε θέματα λειτουργικότητας. Όταν λέω μέσω χρήστη, εννοώ και την κυρά Κίτσα που αγόρασε iPhone επειδή λύσσαξαν να τα δίνουν στο ‘ΔΕΣΤΕ ΤΟΥΣ’.

 

Έχει προεγκατεστιμένες αρκετές εφαρμογές και κάποια παιχνίδια. Ο browser λέγεται ΄Xpress’ και νομίζω πως περνάει τα δεδομένα από κάποιου είδους proxy για να κάνει συμπίεση. Δεν δοκίμασα sites από flash. Όλα τα υπόλοιπα φόρτωσαν κανονικά. Υπάρχει δυνατότητα zoom in. Δοκίμασα το YouTube (m.youtube.com) το οποίο λειτουργεί πολύ καλά: με GPRS βγαίνει προειδοποίηση και δείχνει τα βίντεο με πολύ χαμηλή ποιότητα, ενώ με 3G φαίνονται όλα αρκετά καθαρά.

 

Facebook και Twitter είναι παρόντα και λειτουργούν κανονικά. Διαπίστωσα καθυστερήσεις στο φόρτωμα του Facebook αλλά δεν ξέρω αν ευθύνεται η σύνδεση, η συσκευή ή η υλοποίηση της εφαρμογής.

 

Τα WhatsApp και Viber δεν είναι προεγκατεστιμένα και δεν υπάρχει επίσημο τρόπος εγκατάστασης. Για το WhatsApp γίνεται εγκατάσταση χειροκίνητα με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω. Για το Viber θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο αλλά δεν το έχω ψάξει. Επίσης, αν βρεθεί τρόπος να εγκατασταθεί θα είναι μόνο για μηνύματα όπως και για άλλες Series 40 συσκευές.

Εντύπωση μου έκανε η εφαρμογή ‘Transfer’ η οποία τράβηξε με Bluetooth όλες τις επαφές από το Galaxy S3 μου και τις έκανε import με τη φωτογραφία του χρήστη.

 

Η εφαρμογή Mail επιτρέπει να περαστούν mail accounts από διάφορους παρόχους ή και με χειροκίνητες ρυθμίσεις. Επιπλέον υπάρχει η δυνατότητα αυτόματου ελέγχου νέων μηνυμάτων ανά χρονικά διαστήματα ή συνεχούς ελέγχου σε πραγματικό χρόνο. Δεν γνωρίζω αν έχει κάποιο όριο στα mail accounts που μπορεί κάποιος να περάσει. Προς το παρών έχω περάσει 2 και με αφήνει να βάλω κι άλλα.

Δεν υπάρχει εφαρμογή με χάρτες αλλά έχουν βάλει μία που λέγεται ‘Nearby’, η οποία δείχνει κοντινά σημεία ενδιαφέροντος σε κατηγορίες.

 

Υπάρχει Music player και ραδιόφωνο. To ραδιόφωνο λειτουργεί άψογα και έχει RDS & stereo. Η λειτουργία του είναι εφικτή μόνο με ακουστικά, αφού χρησιμοποιούνται σαν κεραία λήψης σήματος. Δεν δοκίμασα τον music player γιατί ακόμα δεν έχει έρθει η κάρτα μνήμης που έχω παραγγείλει.

 

Μην περιμένετε να βρείτε κάτι αξιόλογο στο Nokia App Store. Προσωπικά ήταν το μόνο που με απογοήτευσε λίγο, αλλά δεν περίμενα κάτι συγκλονιστικό για τα δεδομένα της σημερινής Nokia και το κόστος της συσκευής.

 

Ποιότητα Ομιλίας και Σήματος

Δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα. Εξαιρετική ποιότητα ομιλίας και το σήμα πολύ καλό σε διάφορα σημεία. Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από μία εταιρία με πολυετή εμπειρία σαν τη Nokia.

 

Συμπεράσματα

Γενικά πρόκειται για μία αξιόλογη πρόταση της κατηγορίας του και η συσκευή φαίνεται αρκετά όμορφη εξωτερικά. Η ποιότητα της είναι αρκετά καλή και δεν δίνει αίσθηση ‘φτηνιάρικης’ συσκευής. Για το μέσο χρήστη (δες και παραπάνω) είναι η κατάλληλη συσκευή. Εξαιρετική ως δεύτερη συσκευή. Εξαιρετική και για άτομα που έχουν συνηθίσει με iPhone και Galaxy, και θα βρίσκονται σε χώρους όπου δεν επιτρέπονται κάμερες (βλέπε στρατόπεδα).

Σε όσους φίλους το έδειξα που βγήκαν τώρα από το στρατό έπαθαν πλάκα και ρωτούσαν πού το βρήκα και αν βγήκε τώρα πρόσφατα. Έχει τα πάντα, χωρίς κάμερα :)

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα και εγώ το πρωί από Kaizershop. Μέχρι τώρα με το λίγο που ασχολήθηκα η συσκευή είναι εξαιρετική για αυτά που προσφέρει. Καλή κατασκευή και ωραίο interface menu. Απλά να σημειώσω ότι η δική μου συσκευή περιέχει κανονικά Ελληνική γλώσσα. Edited by fiorentinos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για το πληρες review! Υπερ αναλυτικος σε ολα!

Μεσα στις επομενες εβδομαδες θα το παραγγειλω και εγω.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα τα σχόλιά σας και έχω ψηθεί να το πάρω για τον στρατό κυρίως, αλλά και για 2ο καθημερινό.

Κώστα ευχαριστούμε και για το Review, αναλυτικότατος. :)

 

2 ερωτήσεις:

1) Δοκίμασε κανείς τελικά να εγκαταστήσει το Viber?

2) Έχετε βρει πουθενά διαθέσιμο το κίτρινο ή το Cyan? Λέω να περιμένω μήπως και τα φέρουν μέχρι 3 Νοέμβρη, αλλιώς να πάρω το μαύρο..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία κάποια εμπειρία? Επιβεβαιώνονται οι ώρες ομιλίας που ισχυρίζεται η Nokia?
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Με αρκετή χρήση (κάποιες κλήσεις και μηνύματα) και ενεργοποιημένο What'sApp (απαιτεί συνεχή σύνδεση δεδομένων) βγάζει 3 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Με αρκετή χρήση (κάποιες κλήσεις και μηνύματα) και ενεργοποιημένο What'sApp (απαιτεί συνεχή σύνδεση δεδομένων) βγάζει 3 ημέρες.

 

Κώστα ευχαριστώ για την ενημέρωση, φαντάζομαι με το 3G κλειστό και να ανοίγει πού και πού για να τσεκάρουμε λίγο net θα βγάζει κανένα 5μερο. :cool:

Το Viber τελικά βρήκες τρόπο να το εγκαταστήσεις? Στο Ovi Store το βλέπω http://store.ovi.com/content/306686?clickSource=search&pos=1

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κλειστό, εννοείς να το βάλεις χειροκίνητα GSM? Γιατί να σταματήσεις την πρόσβαση στα δεδομένα δικτύου με το WhatsApp εγκατεστημένο και ρυθμισμένο δεν νομίζω ότι γίνεται, χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Δεν πολυ-ενδιαφέρομαι για το Viber οπότε δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα :p

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κλειστό, εννοείς να το βάλεις χειροκίνητα GSM? Γιατί να σταματήσεις την πρόσβαση στα δεδομένα δικτύου με το WhatsApp εγκατεστημένο και ρυθμισμένο δεν νομίζω ότι γίνεται, χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Δεν πολυ-ενδιαφέρομαι για το Viber οπότε δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα :p

 

Ακριβώς, να είναι σε 2G/GSM ώστε να έχει ακόμα λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας και να το ανοίγουμε επιλεκτικά κάποιες ώρες για να τσεκάρουμε email, facebook, whatsapp, κλπ.

ΟΚ, ούτως ή άλλως και το Viber σε λίγο καιρό δεν θα το χρειάζομαι τόσο, για 1-2 φίλους στο εξωτερικό το θέλω και επιστρέφουν Ελλάδα. :cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από τη στιγμή που γράφεις κάτι τέτοιο, εξηγείς και πώς το έκανες γιατί στάνταρ κάποιος θα ενδιαφέρεται να μάθει...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, κατάφερα να περάσω Ελληνικά μέσω USB! :clap:

Το παραξενο θα ηταν παντως, να τα περναγες με bluetooth!..:bow:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που γράφεις κάτι τέτοιο, εξηγείς και πώς το έκανες γιατί στάνταρ κάποιος θα ενδιαφέρεται να μάθει...

Το παραξενο θα ηταν παντως, να τα περναγες με bluetooth!..:bow:

Είναι παράξενο γιατί καμία από τις τεχνικές που υπάρχουν online δεν δουλεύει και δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να καταγράψω την διαδικασία εδώ γιατί χρησιμοποίησα το Nokia Care Suite for Stores.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι ανάλογο με αυτόν τον οδηγό δεν αναφέρεσαι; Αναβάθμιση συσκευής σε Symbian Belle

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά είναι λίγο διαφορετικά τα βήματα σε επίπεδο εφαρμογής και συσκευής.

Στην συσκευή επιλέγουμε Modem μόλις τη συνδέσουμε και τα αρχεία εγκατάστασης πρέπει να περαστούν χειροκίνητα στο Nokia Care Suite.

Στο Nokia Care Suite (product support tool) επιλέγουμε Language package.

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις ήρθε στα χέρια μου το κινητό από birdphone, να ενημερώσω ότι έχει ελληνικά κανονικότατα.
Link to comment
Share on other sites

και εγω μολις πηρα το κινητο απο το mobile phones (skroutz) και εχει και μενα ελληνικα.

Τρομερο για τα λεφτα του και για τη δουλεια που το θελω(στρατο)

το μονο αρνητικο ειναι οτι πρεπει να μπεις σε 2-3 φακελους για να ανοιξεις μια εφαρμογη.

δεν εχω βρει τροπο να κανω μετακινηση.

Για skype/viber ακομα δεν εχω βρει κατι , αν καποιος εχει καταφερει να τα βαλει.

Υπαρχει μηπως κατι εναλλακτικο για κλησεις μεσω ιντερνετ ??

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για το στρατό το πήρα.Για τις εφαρμογές που λες, αν πας στις συντομεύσεις και πατήσεις επιλογές θα μπορέσεις να προσθέσεις κάποιες στην αρχική οθόνη.Αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς...:p
Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα και εγώ. Αύριο - μεθαύριο θα έρθει στα χέρια μου.

Το καλύτερο κινητό για τον φαντάρο πιστεύω.

Πάντως πιστεύω ότι ειναι μια ποιοτική συσκευή που θα την κρατήσω για 2η μετά τον στρατό και να αντικαταστήσω το nokia 101.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το παράγγειλα και εγώ. Αύριο - μεθαύριο θα έρθει στα χέρια μου.

Το καλύτερο κινητό για τον φαντάρο πιστεύω.

Πάντως πιστεύω ότι ειναι μια ποιοτική συσκευή που θα την κρατήσω για 2η μετά τον στρατό και να αντικαταστήσω το nokia 101.

Όπως τα λες είναι. Το χρησιμοποιώ εδώ και 2 εβδομάδες ως κύρια και είμαι υπερευχαριστημένος. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κάνω update τις εφαρμογές κτλ ενώ έχω συνδεδεμένο το κινητό με τον υπολογιστή, έτσι ώστε να μην "φάει" mb απο το προγραμμα μου;

Επίσης, επαφές απο το gmail ή απο το iPhone μπορώ να τις στείλω με κάποιον τροπο στην συσκευή;

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα και γω, για το στρατό βεβαίως βεβαίως. :D

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης κάποιου άλλου Browser, γιατί στο youtube που είδα ένα βίντεο δεν μου πολυάρεσε αυτός που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Την παρελαβα και εγω την συσκευη.

Πολυ ποιοτικη κατασκευη, μπορω να πω οτι θα με βολεψει αρκετα και ειναι οτι ηθελα για να αντικαταστησω το 101 που ειχα για 2ο κινητο.

Βεβαια παιδευτικα πολυ για να μπορεσω να ρυθμισω το ιντερνετ στην συσκευη.

Ειναι η πρωτη μου επαφη με s40 κινητο.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα και γω, για το στρατό βεβαίως βεβαίως. :D

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα εγκατάστασης κάποιου άλλου Browser, γιατί στο youtube που είδα ένα βίντεο δεν μου πολυάρεσε αυτός που έχει.

 

Τσέκαρε στο κατάστημα Νόκια για τον Opera Mini. Λογικά θα είναι διαθέσιμος, μιας και υπάρχει για Series 40 κινητά.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...