Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Είμαι στην 2η φόρτιση ουσιαστικά και τολμώ να πω ότι η μπαταρία του είναι πολύ χειρότερη απ όσο περίμενα. Για κάποιο λόγο έχω το Cell Standbye και το Device Idle να μου τρώνε 18% και 20% αντίστοιχα. Δεν βγάζει μέρα ούτε για αστείο.

 

το κινητό όταν είναι με τα δεδομένα ανοιχτά καταναλώνει σαν τρελό ενέργεια και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. φανταστείτε ότι idle με wifi μου έφαγε 6% μέσα σε 7 ώρες και με data On και ελάχιστη χρήση (10-12 μηνύματα , 10 λεπτά τηλέφωνο) μου έχει φάει σε 5 ώρες 24%

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

 

Είμαι στην 2η φόρτιση ουσιαστικά και τολμώ να πω ότι η μπαταρία του είναι πολύ χειρότερη απ όσο περίμενα. Για κάποιο λόγο έχω το Cell Standbye και το Device Idle να μου τρώνε 18% και 20% αντίστοιχα. Δεν βγάζει μέρα ούτε για αστείο.

 

το κινητό όταν είναι με τα δεδομένα ανοιχτά καταναλώνει σαν τρελό ενέργεια και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. φανταστείτε ότι idle με wifi μου έφαγε 6% μέσα σε 7 ώρες και με data On και ελάχιστη χρήση (10-12 μηνύματα , 10 λεπτά τηλέφωνο) μου έχει φάει σε 5 ώρες 24%

 

Φιλε μου δυστυχως και γω μια απο τα ιδια αν και εχωτο duos δηλαδη οπως καταλαβες χειροτερα απο σενα. Κατεβαινει η μπαταρια για πλακα χωρις να κανω τιποτα. Μαλλον παει για πουλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πεί κάποιος τί να κάνω ώστε στη γραμματοσειρά των μηνυμάτων να έχω ελληνικά?

Επίσης η οθόνη χωρίς φίλμ προστασίας θα γρατζουνιστεί?Γενικά χαλάει εύκολα ή δέν παίζει θέμα?

Άν έχω βάλει πακέτο για ιντερνετ κάποια mb πώς θα βλέπω άν τα υπερβαίνω?

Άν μπορεί ας απαντήσει κάποιος γιατί είμαι καινούργιος στα smartphone και απο Δευτέρα φεύγω για διακοπές και θέλω να το χω φτιάξει το κινητό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. στην ίδια χρήση που έκανα με τα άλλα κινητά βρίσκεται και αυτό και η μπαταρία με Internet πολλές κλήσεις λίγο gps το βράδυ ζητάει . σε μέρα μόνο με κλήσεις και μηνύματα έχω φθάσει βράδυ με 60 τοις εκατό. όλα τα ίδια πιάνουν μέσες άκρες :happy:
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια τα εχει τα θεματακια του με την μπαταρια οπως περιμενα. Χαλασε ο κοσμος να βαλουν μια 2100mah?

 

Καλημέρα. Είμαι στην 3η φόρτιση.

 

Μέχρι στιγμής έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα. Το κινητό όταν είναι με Wi-Fi έχει πάρα πολύ καλή κατανάλωση. Όταν το κινητό είναι σε 3g απλά καταπίνει την μπαταρία χωρίς έλεος στο standby. Δεν ξέρω αν φταίει η έκδοση που έχω (το κινητό το πήρα από το Birdphone και ήταν από γερμανία). Κατά ένα παράδοξο τρόπο στην διάρκεια κλήσης ομιλίας αλλά και όταν το χρησιμοποιείς το τηλέφωνο η κατανάλωση πάλι αλλάζει. Οπότε έχω καταλήξει πως υπάρχει θέμα με την κατανάλωση στο Standby όταν είναι με 3G το κινητό.

 

Για την ιστορία έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα , την εξοικονόμηση ενέργειας και έχω ανοιχτό το συγχρονισμό για Whatsapp - Google και τον έχω κλειστό για Facebook, samsung account και dropbox. Το δε δίκτυο το έχω μόνιμα σε 3G.

 

ΥΓ. Σκέφτομαι μήπως βάλω την Rom της Cosmote μήπως και δω διαφορά

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα της μπαταρίας είναι τόσο γνωστό, όσο και νεφελώδες στο παρασκήνιό του. Μην αναφέρετε στοιχεία μόνο για τη χρήση που κάνετε. Μην ξεχνάτε πως μερικές φορές, ξεχνάμε ανοιχτά πράγματα δεδομένα όπως η ενεργοποιημένη αυτόματη ενημέρωση σε λογαριασμό Google, Samsung, σε εφαρμογές τύπου facebook κλπ. Όπως και να έχει το πράγμα, πρέπει να μάθουμε να μη συγκρίνουμε τις νέες συσκευές και τα νέα λογισμικά με εκείνα του παρελθόντος γιατί από εκεί έρχεται η εκτίμηση του "κρατάει λίγο". Ακόμα και στο ίδιο λειτουργικό πχ στο Android, η έκδοση Gingerbread είχε καλύτερη αυτονομία από τη Jellybean. Και όχι μόνο αυτό. Ακόμη και η ίδια ROM, αν περαστεί στο ίδιο κινητό 2 φορές, θα έχει διαφορετική συμπεριφορά σε θέματα αυτονομίας, ταχύτητας κλπ. Είναι τρελό αλλά συμβαίνει. Πόσες φορές έχετε διαβάσει ατάκες του τύπου "η ROM δεν έκατσε καλά"...

 

Πάντως θεωρώ ότι 1,5 μέρα είναι πλέον μία καλή αυτονομία. Και πάλι, το S4 mini έχει καλύτερη αυτονομια από το S4 και εννοείται από το S3. Όλα αυτά τα εντυπωσιακά καλούδια που βάζουν πάνω οι εταιρείες δεν έχουν μόνο καλή πλευρά...

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το θέμα της μπαταρίας είναι τόσο γνωστό, όσο και νεφελώδες στο παρασκήνιό του. Μην αναφέρετε στοιχεία μόνο για τη χρήση που κάνετε. Μην ξεχνάτε πως μερικές φορές, ξεχνάμε ανοιχτά πράγματα δεδομένα όπως η ενεργοποιημένη αυτόματη ενημέρωση σε λογαριασμό Google, Samsung, σε εφαρμογές τύπου facebook κλπ. Όπως και να έχει το πράγμα, πρέπει να μάθουμε να μη συγκρίνουμε τις νέες συσκευές και τα νέα λογισμικά με εκείνα του παρελθόντος γιατί από εκεί έρχεται η εκτίμηση του "κρατάει λίγο". Ακόμα και στο ίδιο λειτουργικό πχ στο Android, η έκδοση Gingerbread είχε καλύτερη αυτονομία από τη Jellybean. Και όχι μόνο αυτό. Ακόμη και η ίδια ROM, αν περαστεί στο ίδιο κινητό 2 φορές, θα έχει διαφορετική συμπεριφορά σε θέματα αυτονομίας, ταχύτητας κλπ. Είναι τρελό αλλά συμβαίνει. Πόσες φορές έχετε διαβάσει ατάκες του τύπου "η ROM δεν έκατσε καλά"...

 

Πάντως θεωρώ ότι 1,5 μέρα είναι πλέον μία καλή αυτονομία. Και πάλι, το S4 mini έχει καλύτερη αυτονομια από το S4 και εννοείται από το S3. Όλα αυτά τα εντυπωσιακά καλούδια που βάζουν πάνω οι εταιρείες δεν έχουν μόνο καλή πλευρά...

 

1,5 Μέρα ? Εμένα ούτε 15 ώρες δεν βγάζει και με ελάχιστη χρήση όταν είναι το 3G ανοιχτό.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είμαι στην 3η φόρτιση.

 

Μέχρι στιγμής έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα. Το κινητό όταν είναι με Wi-Fi έχει πάρα πολύ καλή κατανάλωση. Όταν το κινητό είναι σε 3g απλά καταπίνει την μπαταρία χωρίς έλεος στο standby. Δεν ξέρω αν φταίει η έκδοση που έχω (το κινητό το πήρα από το Birdphone και ήταν από γερμανία). Κατά ένα παράδοξο τρόπο στην διάρκεια κλήσης ομιλίας αλλά και όταν το χρησιμοποιείς το τηλέφωνο η κατανάλωση πάλι αλλάζει. Οπότε έχω καταλήξει πως υπάρχει θέμα με την κατανάλωση στο Standby όταν είναι με 3G το κινητό.

 

Για την ιστορία έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα , την εξοικονόμηση ενέργειας και έχω ανοιχτό το συγχρονισμό για Whatsapp - Google και τον έχω κλειστό για Facebook, samsung account και dropbox. Το δε δίκτυο το έχω μόνιμα σε 3G.

 

ΥΓ. Σκέφτομαι μήπως βάλω την Rom της Cosmote μήπως και δω διαφορά

 

Πολυ σωστα παρατηρησες. Το κινητο παραδοξως συμπεριφερεται καλυτερα εν χρησει παρα σε κατασταση αναμονης. Οσοι εχουμε δοκιμασει πολλα και διαφορα σε κινητα αναγνωριζουμε οτι η αυτονομια του ειναι καλη. Οχι η καλυτερη στην αγορα, αλλα σιγουρα καλη.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα παρατηρησες. Το κινητο παραδοξως συμπεριφερεται καλυτερα εν χρησει παρα σε κατασταση αναμονης. Οσοι εχουμε δοκιμασει πολλα και διαφορα σε κινητα αναγνωριζουμε οτι η αυτονομια του ειναι καλη. Οχι η καλυτερη στην αγορα, αλλα σιγουρα καλη.

 

Μόλις έκανα Factory reset και έχω βάλει μόνο το Whatsapp . Η αυτονομία έχει αλλάξει άρδην. Πρέπει να καταλάβω ποια εφαρμογή ήταν αυτή που μου "τσίμπαγε" την αυτονομία ρε γμότο ...

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. είμαι κοντά στην Κατερίνη πηγαίνοντας από Αθήνα Χαλκιδική και έχω την εντύπωση όπως είπε ο φίλος παραπάνω πως το 3g είναι αυτό που ρουφάει κυρίως την μπαταρία... Πάντως όπως έχω πει ξανά έχοντας από το πρωί στο παρμπρίζ το κινητό με το gps ότι η θέαση της οθόνης είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητικη Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Διαγραφήκαν κάποια post ,παρακαλώ κρατήστε καθαρό το θέμα . :!:

Να υπενθυμίσω για όσους το έχουν ξεχάσει οτι εδώ μιλάμε για το s4 mini i9195/i9190

Ευχαριστώ.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ποιό πρόγραμμα χρησημοποιείτε για διαχείρηση του κινητού απο τον υπολογιστή?

Επίσης η οθόνη ξέρει κανείς άν γρατζουνιέται εύκολα?Με χρήση σε τσέπες κλπ έχει βγάλει κάτι?

Ειδικά εσείς που το χετε κάποιο καιρό.

Προσπάθησα να βάλω μεμβράνη προστασίας και έκανε ένα σωρό φουσκάλες και γέμιζε σκόνη μέχρι να τη βάλω και την έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

για τον υπολογιστή που ρωτάς εγώ έχω wp8 και όταν το συνεδεσα μου έβγαλε τους φακέλους του κινητού σαν σκληρό δίσκο . Για το αν γρατζουνιεται η οθόνη λογικά όχι εύκολα αλλά εγώ πάντα βάζω ζελατίνα σε όλα τα κινητά μου ,δεν το ρισκάρω .ακόμη και τα gorilla glass έχουν τα όρια τους :)
Link to comment
Share on other sites

Με τις διάφορες εφαρμογές που ζητάνε πρόσβαση σε κλήσεις,μηνύματα κλπ τί παίζει?Σας έχουν κάνει κάτι περίεργο?
Link to comment
Share on other sites

Το παρηγγειλα σημερα απ το Birdphone μαυρο για τη γυναικα μου γιατι το ace2 δε παλευοταν:p

Μαζι πηρα και τη μαυρη flip θηκη τη γνησια με το παραθυρακι που δειχνει την ωρα και ποιος σε καλει.

Ιδωμεν..

Αν και δεν ειναι για μενα οπως προειπα θα το τεσταρω καλα καθως εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτο και εδω στο φορουμ και εξω σε γνωστους.

Ειχα και το S4 και θα δω στο περιπου τι ψαρια πιανει αν και ειναι αλλη κατηγορια μιας και ακουω πολλυ ενθαριντικα λογια εδω :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

γυρίζω από Χαλκιδική για Αθήνα. κυριολεκτικά του άλλαξα τα φώτα.έβγαλα 200 φώτο και καμιά δεκαριά βίντεο και βραδινά .gps συνέχεια . έφτασα να το φορτίζω 3 φορές την ημέρα . αν εξαιρέσουμε ότι στις νυχτερινές φώτο θέλουμε ξένον φλας τα καλύτερα έχω να πω. Αν αξιωθουν για κανένα ξένον στο μέλλον σε τέτοιο πακέτο φορητοτητας θα είναι το τέλειο για μένα . για το παντόφλα s4 χωρίς ράδιο δεν λέει .Υποκειμενικό βέβαια

 

:p

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι ίδια με του s3?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι ίδια με του s3?

Τουλάχιστον ίδιας ποιότητας αλλά σίγουρα κατώτερη του S4

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το πήρα και αυτό που μου άρεσε είναι ότι το τηλέφωνο είναι δουλεμένο και δε φέρει καταχρηστικα μόνο το όνομα S4 στο μισό του!

Απ το ace2 και την ήττα που είχα φάει αυτό είναι αλλού.

Χαλάλι τα 400 € με θήκες κ μεταφορικά που στοιχησε!

Μου θυμίζει όντως μικρογραφία του S4 που είχα πριν λίγο καιρό και μπορώ να πω στα σημεία ίσως καλύτερο απ το S3 που είναι βέβαια άλλη κατηγορία αλλά σίγουρα πολύ πιο φρέσκο.

Θα γράψω και πιο αναλυτικά κάποια στιγμή μετά από λίγη καλύτερη γνωριμία μαζί του ειδικά στο θέμα της μπαταρίας που πάντως μου άφησε θετική εντύπωση απ την αρχή.

Αν πέσει στα 250-300€ δε θα έχει αντίπαλο στη κατηγορία του αν και θα αργήσει να γίνει αυτό

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις μου εκανε αναβαθμηση μεσω ΟΤΑ στην εκδοση MG8 μενει να δουμε τι αλλαγες εφερε αυτη η νεα εκδοση!

σ.σ ειναι η ελληνικη εκδοση! απιστευτο η Ελλαδα στης πρωτες χωρες της νεας αναβαθμησης.... Περιεργο !!!!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις μου εκανε αναβαθμηση μεσω ΟΤΑ στην εκδοση MG8 μενει να δουμε τι αλλαγες εφερε αυτη η νεα εκδοση!

σ.σ ειναι η ελληνικη εκδοση! απιστευτο η Ελλαδα στης πρωτες χωρες της νεας αναβαθμησης.... Περιεργο !!!!!!!:p

 

Το δικο μου ειναι γαλλικο και πηρα επισης σημερα την ενημερωση για αναβαθμιση. Τωρα το φορτιζω, μετα θα γινει η εγκατασταση. Το μηνυμα της αναβαθμισης ειναι "βελτιωση της σταθεροτητας".

Το περιεργο ειναι που εδωσε απ'οτι φαινεται το update σε διαφορες χωρες ταυτοχρονα ! Μπας και βαζει μυαλο και σ αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...