Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τωρα που το εχετε παρει τοσος κοσμος εδω μεσα, για πειτε μου λιγο για ποιοτητα-ενταση σηματος ληψης. Ειχα μεινει σε μια εντυπωση πριν απο κανα μηνα οτι δεν τα παει καλα στην ληψη (σε περιοχες με οχι και τοσο ισχυρο σημα).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στην αρχή μου είχε χάσει μερικές κλήσεις και φοβήθηκα . Πέρασε όμως ένας μήνας γύρισα όλη την Χαλκιδική και το μισό άγιο όρος και αποδείχτηκε πολύ δυνατό και στο ηχείο και στο σήμα και σε πολύ δύσκολα σημεία. Το ψιλό θέμα το είχε στο 3g σήμα σε ορισμένα σημεία αλλά μετά δεν ξανάφάνηκε . γενικά είναι πολύ καλό :)
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το εχετε παρει τοσος κοσμος εδω μεσα, για πειτε μου λιγο για ποιοτητα-ενταση σηματος ληψης. Ειχα μεινει σε μια εντυπωση πριν απο κανα μηνα οτι δεν τα παει καλα στην ληψη (σε περιοχες με οχι και τοσο ισχυρο σημα).

 

Έχει πολύ καλό σήμα και ειδικά με το 3G τα πάει πολύ καλά.... Βέβαια σε σύγκριση με το S plus που είχα πριν!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Απο σημα παει παρα πολυ καλα! Βασικα ειναι πολυ κοντα στο S3 που ειχα στο 3g! σε LTE στην αναμονη την σκοτωνει

πολυ γρηγορα την μπαταρια αλλα δεν ξερω εαν σε αυτο φταει η συσκευη η το δικτυο! (vodafone) παντως ετσι και αλλιως

το LTE το απενεργοποισα και βρηκα την υγεια μου!!! :lol: αλλωστε ακομα με το τουφεκι ψαχνουμε LTE οποτε ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ κάνω σύγκριση με το σκυλί ποια Ν8 που έχω παράλληλα στο τσαντάκι μου και βρίσκονται στα ίδια επίπεδα . και τα δύο στην ίδια εταιρεία :p
Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια τα εχει τα θεματακια του με την μπαταρια οπως περιμενα. Χαλασε ο κοσμος να βαλουν μια 2100mah?

 

εμ! τα λεγα στο review κ καποιοι ειπαν οτι ειναι ιδανικο για το μεγεθος!

οπως κ να χει τα λεφτα ειναι πολλα για ενα τετοιο μοντελο που θα πεσει η τιμη -100€ σε 2μηνες το πολυ.

προτιμω να μεινω στο 5αρι που ξερω τις καταναλωσεις.

αυτο το θεμα smartphone-battery δε θα λυθει ποτε! εκτος αν φτασουμε στο σημειο να κυκλοφορουμε με ταμπλετες

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το mini της κοπέλας μου. Στα καλά καθούμενα δεν μπορεί να βάλει ξυπνητήρι. Όταν πατάω να βάλω γράφει ότι το "ρολόι διακόπηκε". Έκανα διαγραφή δεδομένων αλλά τίποτα.
:D
Link to comment
Share on other sites

εμ! τα λεγα στο review κ καποιοι ειπαν οτι ειναι ιδανικο για το μεγεθος!

οπως κ να χει τα λεφτα ειναι πολλα για ενα τετοιο μοντελο που θα πεσει η τιμη -100€ σε 2μηνες το πολυ.

προτιμω να μεινω στο 5αρι που ξερω τις καταναλωσεις.

αυτο το θεμα smartphone-battery δε θα λυθει ποτε! εκτος αν φτασουμε στο σημειο να κυκλοφορουμε με ταμπλετες

 

Σε μένα η μπαταρία πάει πολύ καλύτερα από τότε που πέταξα όλα τα bloatware της Samsung και το Google maps.... Με αρκετή χρήση 3g μου βγάζει 1 μιση μέρα και χαλαρά 2! Απενεργοποιημένο το LTE βέβαια μιας και δεν έχω σύνδεση 4g για να δω πως πάει!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις από θέμα αυτονομίας.

Μάλιστα μετά τη 1η φόρτιση είχε 2 μέρες περίπου και είχε μπαταρία 30% και βάλε με πάνω από 4 ώρες οθόνη!

Είχα βγάλει screen shot αλλά δε το έχω πρόχειρο τώρα καθώς το mini το πήρα για τη γυναίκα μου.

Θα το βρω όμως κ θα το ποσταρω.

Γενικά το mini με έχει εκπλήξει πολύ ευχάριστα.

Ακόμα και το ακουστικό του είναι επιπέδου note 2(ένα απ τα δυνατότερα ever) χωρίς πλάκα ειδικά σε ένταση κάτι που δε το περίμενα με τίποτα!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα το mini είναι εκπληκτικό, και η οθόνη του απίστευτη. Λόγω της ανώτερης τεχνολογίας της, πρακτικά τα pixels δεν φαίνονται, οπότε δεν έχει σημασία που δεν είναι 720p. Τα χρώματα μαγικά, και η εικόνα μοιάζει να είναι πάνω στο γυαλί.

 

Δυστυχώς, δεν έχει haptic feedback, δηλαδή δεν μπορούμε να ενεργοποιήσουμε την δόνηση στα πλήκτρα αφής και στο πληκτρολόγιο. Παράξενο, δεδομένου ότι έχει vibrator. Το ίδιο θέμα έχει και το S3 mini. Ελπίζω να το προσθέσουν σε κάποιο update. Στο S3 mini πάντως δεν το πρόσθεσαν. Έστειλα μήνυμα στην Samsung για αυτό.

 

Ενώ σε πολλά video reviews έχω δει πως στις ρυθμίσεις κλειδώματος οθόνης μπορείς να ορίσεις τα shortcuts (δεν εννοώ με multiple widgets, αλλά όπως γινόταν και στο S2), στο δικό μου εδώ στην Γερμανία δεν το βρίσκω πουθενά. Προφανώς αφαιρέθηκε η δυνατότητα σε κάποιο firmware update πριν το πάρω. Ελπίζω από λάθος.

 

Κάτι άλλο που με ενοχλεί είναι το συνεχόμενο auto focus της φωτογραφικής, που δεν απενεργοποιείται, καθώς και ότι η ένταση της οθόνης όταν τραβάμε φωτογραφίες δυναμώνει πάρα πολύ.

 

Και τέλος, δεν συγχρονίζει bookmarks στον stock browser, ούτε με το apk που κυκλοφορεί στο Internet. Το ίδιο θέμα έχει και το S4. Προφανώς το έκοψαν για να προωθήσουν τον Chrome, ο οποίος σημειωτέον στο S4 mini είναι σούπερ, πολύ μοντέρνος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφου το πηρατε αρκετοι, θα μας πειτε τι γινεται με το χωρο αποθηκευσης; Μπορω να αποθηκευσω στην καρτα μνημης τις εφαρμογες; γιατι καποιοι ελεγαν οτι δεν υπαρχει η επιλογη και αποθηκευονται στη συσκευη, χωρις να μπορεις να τις μεταφερεις...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφου το πηρατε αρκετοι, θα μας πειτε τι γινεται με το χωρο αποθηκευσης; Μπορω να αποθηκευσω στην καρτα μνημης τις εφαρμογες; γιατι καποιοι ελεγαν οτι δεν υπαρχει η επιλογη και αποθηκευονται στη συσκευη, χωρις να μπορεις να τις μεταφερεις...

 

Φυσικά και μπορείς. Απλά πατώντας το κουμπί για μετακίνηση στην sd. Όμως, ακόμα στο Google Music δεν μπορούμε να αποθηκεύσουμε τη μουσική στην sd, όπως και τα offline λεξικά στο Google Translate, όπως και τους προσωρινά αποθηκευμένους χάρτες Google.

 

Τα 5GB ελεύθερα φαίνονται απελπιστικά λίγα, και θα νιώσετε ασφυκτικά μετά τις πρώτες εγκαταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς. Απλά πατώντας το κουμπί για μετακίνηση στην sd. Όμως, ακόμα στο Google Music δεν μπορούμε να αποθηκεύσουμε τη μουσική στην sd, όπως και τα offline λεξικά στο Google Translate, όπως και τους προσωρινά αποθηκευμένους χάρτες Google.

 

Τα 5GB ελεύθερα φαίνονται απελπιστικά λίγα, και θα νιώσετε ασφυκτικά μετά τις πρώτες εγκαταστάσεις.

 

Να'σαι καλα.. Ξαχνω κινητο και αυτο το βλεπω καλη περιπτωση. Αν πεσει λιγο η τιμη...

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι την διαφορα ευρωπαικης αντιπροσωπιας με ΕΛΛΗΝΙΚΟ μενου και γραμματοσειρα, με αυτο της ελληνικης αντιπρος. Τι διαφορα εχουν που κοστιζει 150 € παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα.. Ξαχνω κινητο και αυτο το βλεπω καλη περιπτωση. Αν πεσει λιγο η τιμη...

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι την διαφορα ευρωπαικης αντιπροσωπιας με ΕΛΛΗΝΙΚΟ μενου και γραμματοσειρα, με αυτο της ελληνικης αντιπρος. Τι διαφορα εχουν που κοστιζει 150 € παραπανω...

 

Δεν ξέρω. Εγώ πήρα το LTE 369 από Mediamarkt Γερμανίας. Τώρα κάνει 359, με πτωτικές τάσεις. Σύντομα θα φτάσει τα 319...

Ήθελα να περιμένω την 16GB έκδοση, άλλα είναι άγνωστο το πότε θα βγει, και ήθελα και εγώ κινητό αφού πούλησα το S2 μου για 200 ευρώ.

Ίσως να βγει η 16GB μαζί με τα άλλα χρώματα που ανακοίνωση η Samsung το Σεπτέμβριο. Μπορεί τότε να πάρω ένα 16άρι για μένα, και να δώσω το 8άρι στην γυναίκα μου που έχει το S3 mini (με την παλιά τεχνολογία οθόνης και το άσχημο πιξέλιασμα, και την αργή κάμερα).

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,γνωρίζει κανεις αν ερθει και πότε το GT-i9190 3G ? εχω απελπιστεί να περιμένω.

 

Άγνωστο ακόμα ... φαντάζομαι ότι ίσως κυκλοφορήσει το Σεπτ μαζί με τα νέα χρώματα

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο χρόνια με τα iphone αποφάσισα να δοκιμάσω samsung.

Έτσι πριν μια βδομάδα πήρα στο S4 mini LTE.

Το κινητό σαν συσκευή τα σπάει σαν λειτουργικό είναι πολύ καλό.

Δυστηχώς θα το πουλήσω , παρα πολύ μεγάλη απογοήτευση η μπαταρία του.

30 λεπτά 3G - 4G με χρήση fb και η μπαταρία πέφτει κατά 25 μονάδες.

Δεν υπάρχει μέρα που να μην έχω κάνει 2 ή 3 φορές φόρτιση.

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο χρόνια με τα iphone αποφάσισα να δοκιμάσω samsung.

Έτσι πριν μια βδομάδα πήρα στο S4 mini LTE.

Το κινητό σαν συσκευή τα σπάει σαν λειτουργικό είναι πολύ καλό.

Δυστηχώς θα το πουλήσω , παρα πολύ μεγάλη απογοήτευση η μπαταρία του.

30 λεπτά 3G - 4G με χρήση fb και η μπαταρία πέφτει κατά 25 μονάδες.

Δεν υπάρχει μέρα που να μην έχω κάνει 2 ή 3 φορές φόρτιση.

Η κατανάλωση γενικά είναι λογική. Φυσικά, τα πολλά "κακούδια" της Samsung έχουν ένα τίμημα στην αυτονομία. Πάντως ένα iPhone με παρόμοια χρήση δεν θα τα πήγαινε καλύτερα. Άσε που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις 2η μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Όπως σας είπα να και τα δύο screenshots.

Μετά την 1η μόλις φόρτιση και έχει τέτοιους χρόνους.

Γενικά το προτείνω ανεπιφύλακτα πλέον καθώς το μόνο ουσιαστικό μείον του είναι η τιμή.

http://db.tt/yg3lQmuD

http://db.tt/lk00QzLW

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο χρόνια με τα iphone αποφάσισα να δοκιμάσω samsung.

Έτσι πριν μια βδομάδα πήρα στο S4 mini LTE.

Το κινητό σαν συσκευή τα σπάει σαν λειτουργικό είναι πολύ καλό.

Δυστηχώς θα το πουλήσω , παρα πολύ μεγάλη απογοήτευση η μπαταρία του.

30 λεπτά 3G - 4G με χρήση fb και η μπαταρία πέφτει κατά 25 μονάδες.

Δεν υπάρχει μέρα που να μην έχω κάνει 2 ή 3 φορές φόρτιση.

 

Βγάλε το facebook . Όταν έβαλα την εφαρμογή είχε τρελή κατανάλωση το κινητό μου. Από τότε που την έβγαλα μου βγάζει άνετα 1 μέρα με βαριά χρήση και 2 μέρες με νορμάλ χρήση.

 

Πλέον όποτε θέλω να μπω facebook μπαίνω μέσω του C hrome.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Φεύγω εχθές 10:30 απο το σπίτι και μόλις έχω βγάλει το κινητό απο την πρίζα με 100% μπαταρία..

Γύρισα σπίτι στις 2:30 με μπαταρία 8% !!!!!!

 

2 ώρες με 3G και άλλες 2 χωρίς , η χρήση του ήταν ΜΟΝΟ μηνύματα όλες αυτές τις ώρες.

Bye Bye Samsung πωλείται όπως είναι επιπλομένο...

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Φεύγω εχθές 10:30 απο το σπίτι και μόλις έχω βγάλει το κινητό απο την πρίζα με 100% μπαταρία..

Γύρισα σπίτι στις 2:30 με μπαταρία 8% !!!!!!

 

2 ώρες με 3G και άλλες 2 χωρίς , η χρήση του ήταν ΜΟΝΟ μηνύματα όλες αυτές τις ώρες.

Bye Bye Samsung πωλείται όπως είναι επιπλομένο...

 

Κάτι έχεις βάλει που τρώει την μπαταρία. Το δικό μου, με σωστές και τυπικές εφαρμογές, με λίγη χρήση μου βγάζει 4 μέρες, με κανονική 2,5, και με πολύ χρήση 2 μέρες τουλάχιστον. Όλα με τα δεδομένα και συγχρονισμό ανοιχτά. Κάτι δεν έχεις στήσει σωστά.

Πριν θεωρήσεις ότι φταίει το κινητό, καλό είναι να απεγκαθιστάς μία μία τις εφαρμογές που εγκατέστησες, ή που για κάποιον λόγο έμειναν ανοιχτές. Αν θες, μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά reviews από περιοδικά για την μπαταρία του. Σχεδόν όλοι λένε τα καλύτερα. Παίζει 720p βίντεο συνεχόμενα για 10 ώρες! Και surfing με Wifi για 12 ώρες. Τα link θα τα βρεις εύκολα.

 

Άρα κάτι άλλο φταίει... Ψάξτο.

Link to comment
Share on other sites

FB whatsapp viber instagram κάποια για ειδήσεις καθ αθλητικά sky drive.

 

πως μπορώ να βλέπω ποιες εφαρμογές τρέχουν απο πίσω ;

Γιατί και το FB υποτίθετε κλειστώ είναι αλλά μου πετάει όλες τις ειδοποιήσεις (τις καινούργιες )

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

FB whatsapp viber instagram κάποια για ειδήσεις καθ αθλητικά sky drive.

 

πως μπορώ να βλέπω ποιες εφαρμογές τρέχουν απο πίσω ;

Γιατί και το FB υποτίθετε κλειστώ είναι αλλά μου πετάει όλες τις ειδοποιήσεις (τις καινούργιες )

 

Κάνε εντελώς απεγκατάσταση το Facebook ... εμένα μου τσάκιζε την μπαταρία στην αναμονή και στις ειδήσεις / αθλητικά δες πόσο συχνά κάνει μόνο του update .

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...