Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Samsung Galaxy S4 mini Duos GT-i9192 (8GB) στα 439,00

 

Samsung Galaxy S4 mini GT-i9195 LTE (8GB) στα 365,95

 

Στο skroutz και τα 2 αλλα τι διαφορες εχουν ξερουμε??

 

Το duos είναι dual SIM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Samsung Galaxy S4 mini Duos GT-i9192 (8GB) στα 439,00

 

Samsung Galaxy S4 mini GT-i9195 LTE (8GB) στα 365,95

 

Στο skroutz και τα 2 αλλα τι διαφορες εχουν ξερουμε??

Ο ίδιος απαντάς στο ερώτημά σου :rolleyes:

 

Το ένα είναι dual sim και το άλλο single sim...

Link to comment
Share on other sites

OculatusAbis πες μας περισσοτερα στοιχεια για τη μπαταρια σε παρακαλω

Υπάρχει ενδεχόμενο η τελευταία ROM που έβαλα (XXUAMG4-DBT) να μην "έκατσε καλά". Συμβαίνεις κάποιες φορές αυτό. Παλαιότερα με MF5, MF7 κλπ είχα καλύτερη αυτονομία. Μάλιστα, η μαμά ROM (BTU-XXUAMF5) ήταν η καλύτερη από πλευράς αυτονομίας.

 

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ το τηλέφωνο (ημερησίως κάνω ~2+ώρες κλήσεις, αρκετό web σε 3G/LTE, αρκετό πείραγμα σε μενού κλπ). Θα έλεγα πως με τη δική μου χρήση βγάζει 1,5 μέρα (από νωρίς το πρωΐ έως αύριο βράδυ). Πάντως αν γίνει προσεκτική απενεργοποίηση εφαρμογών και η φωτεινότητα είναι απλά στο αυτόματο χωρίς προσαύξηση, τότε τα αποτελέσματα θα είναι και λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ βρε παιδια χιλια συγνωμη δεν το ειδα καθολου οτι λεει duos οτι να ναι ειμαι... ΕΕΕ ενταξη ειναι λιγο φουσκωμενη η τιμη του duo υπομονη ομως
kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

ΩΧ βρε παιδια χιλια συγνωμη δεν το ειδα καθολου οτι λεει duos οτι να ναι ειμαι... ΕΕΕ ενταξη ειναι λιγο φουσκωμενη η τιμη του duo υπομονη ομως

Θα πέσει σύντομα η τιμή του. Πάντα έτσι γίνεται. Αν δεν το βιάζεσαι, σε κανά μήνα θα είναι σίγουρα -100 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πέσει σύντομα η τιμή του. Πάντα έτσι γίνεται. Αν δεν το βιάζεσαι, σε κανά μήνα θα είναι σίγουρα -100 ευρώ

Εγω αδελφε μου γερνω προς το 4g ή αν ερθει το 3g διοτι παει για δωρο αλλα κοιταω και το duo διοτι ψαχνει ενα τετοιο κινητο ενα φιλαρακι αλλα αυτη την στιγμη ειναι πολλα πιστευω

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Το πούλησα! Δυστυχώς, λόγω της αδυναμίας του σε καταστάσεις οριακού σήματος είχα πολλές χαμένες κλήσεις. Κατά τα άλλα ήταν πολύ καλό.

 

Δηλαδη υπαρχει προβλημα με τη ληψη σηματος ;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως δύσκολα βγάζει την ημέρα, από νωρίς πρωι μέχρι 12 βράδυ με αρκετές κλήσεις, μόνιμα ανοιχτο το wifi και λίγο 3g
sotiris
Link to comment
Share on other sites

εγώ το κουφό που αντιμετώπισα την πρώτη μέρα ήταν ότι σε κλήσεις που έκανα τους άκουγα καμπάνα και δεν με άκουγαν καθόλου . ευτυχώς ήταν το 3g σήμα. το γύρισα σε 2g και έκτοτε καλά. αυτό με το σήμα ισχύει αλλά σε πολύ οριακές καταστάσεις .έχασα μια κλήση σήμερα αλλά δεν είχε καθόλου σήμα.........σήμερα Τρίτη ημέρα σε 2g ρύθμιση και λειτουργεί μια χαρά .δοκίμασα να το ζορισω σε μέρος με οριακό σήμα και δεν με άφησε . μπορεί να είναι τυχαίο. νομίζω ότι το θέμα υπάρχει στη 3g και Lte επιλογή όταν το κινητό παλεύει στην εναλλαγή των σημάτων αλλά όχι παντα Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Είχα το S3 mini για δεύτερο αλλά η ευκρίνεια της οθόνης του ήταν χάλια κάτω απ τον ήλιο.

Το S4 mini πως τα πάει σε αυτό το τομέα?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το πούλησα! Δυστυχώς, λόγω της αδυναμίας του σε καταστάσεις οριακού σήματος είχα πολλές χαμένες κλήσεις. Κατά τα άλλα ήταν πολύ καλό.

και

Δηλαδη υπαρχει προβλημα με τη ληψη σηματος ;

και

Έχω αναφέρει ότι σε οριακές καταστάσεις με πετάει εκτός λήψης ενώ άλλες συσκευές, στο ίδιο σημείο, κρατούν το σήμα έστω και με νύχια και με δόντια.

Θεωρώ ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά. Έχω δοκιμάσει στο ίδιο μέρος αρκετά κινητά νεότερης γενιάς (S2, S3, S4, S4mini) και όλα είχαν συναφές σήμα. Δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά, τουλάχιστον όχι τέτοια που να πω ότι το τάδε κινητό έχει πρόβλημα με το σήμα. Μάλιστα, το είχα γράψει και παλαιότερα πως το S4mini έχει την καλύτερη ποιότητα κλήσεων που έχω "δει".

Είχα το S3 mini για δεύτερο αλλά η ευκρίνεια της οθόνης του ήταν χάλια κάτω απ τον ήλιο.

Το S4 mini πως τα πάει σε αυτό το τομέα?

Καλύτερο θα έλεγα το S4mini και μάλιστα, στην αυτόματη φωτεινότητα έχει επιλογή για ρύθμιση του αισθητήρα +/-5 μονάδες από την προρυθμισμένη.
Link to comment
Share on other sites

η κάμερα εφάμιλλη του S3 που είχα πέρσι με έξτρα καλούδια του S4 στο μενού της ,πολύ χρήσιμα θα έλεγα . Η οθόνη καλύτερη του S3 . το σήμα δεν έχει θέμα
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όπως και το S3 mini, έτσι και το S4 mini δεν έχει ανάδραση δόνησης στα μενού. Η δόνηση χρησιμοποιείται μόνο για κλήση και ειδοποιηση.
Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα το κινητο φαινεται αρκετα αξιοπιστο και με αρκετες δυνατοτητες αν και η τιμη του αυτη την στιγμη ειναι υψηλη!

Κατι που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση, ειναι το η ελλειψη notification LED και απλα προσπαθω να φανταστω με τι προοπτικη

(ακομα και αν αυτο εγινε για οικονομικους λογους-κατασκευης) δεν προσθεσαν το LED.....???? Οκ μπορω να καταλαβω τον

περιορισμο μερικων feautures απο το S4 αλλα το notification LED... holy crap.....φυσικα και αυτο να αποτελει μεινονεκτημα μονο

για την προσωπικη μου χρηση, ωστοσο πιστευω οτι θα ηταν χρησιμο να υπαρχει.

 

p.s: και επικαλουμενος και παλι την λογικη της Samsung ειναι δυνατον να αφαιρεσε την δυνατοτητα ραδιοφωνου στο S4 και

να την επανεφερε στο S4mini...ειλικρινα η κατασκευαστικη σκεψη των εταιριων κινητων τηλεφωνων δεν υπαρχει...

Edited by Programmer
added additional text
Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα το κινητο φαινεται αρκετα αξιοπιστο και με αρκετες δυνατοτητες αν και η τιμη του αυτη την στιγμη ειναι υψηλη!

Κατι που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση, ειναι το η ελλειψη notification LED και απλα προσπαθω να φανταστω με τι προοπτικη

(ακομα και αν αυτο εγινε για οικονομικους λογους-κατασκευης) δεν προσθεσαν το LED.....???? Οκ μπορω να καταλαβω τον

περιορισμο μερικων feautures απο το S4 αλλα το notification LED... holy crap.....φυσικα και αυτο να αποτελει μεινονεκτημα μονο

για την προσωπικη μου χρηση, ωστοσο πιστευω οτι θα ηταν χρησιμο να υπαρχει.

 

p.s: και επικαλουμενος και παλι την λογικη της Samsung ειναι δυνατον να αφαιρεσε την δυνατοτητα ραδιοφωνου στο S4 και

να την επανεφερε στο S4mini...ειλικρινα η κατασκευαστικη σκεψη των εταιριων κινητων τηλεφωνων δεν υπαρχει...

+1000

Ενας από τους βασικούς λόγους που το πούλησα + η μακρόστενη πλέον αντίληψη(σχετικά) της αναλογίας οθόνης.....πάντως αυτό το ότι εδώ λείπει το led και στο μεγάλο λείπει το ραδιο κλπ. είναι λίγο κοροϊδία πλέον από την Sammy,τι διάολο τζαμπα μας τα δίνουν ή πάμε και δίνουμε τα λεφτά μας σαν ζωντόβολα παραβλέποντας ορισμένες "ελλειψούλες" που όμως μπορεί μετά να μας εκνευρίζουν.......no more απο μενα και τέλος.....:mad:;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.το κινητό από θέμα φορητοτητα σκίζει. αυτό που με χαλάει λίγο είναι ο χαμηλός ήχος κλήσης . όσον αφορά το άλλο με ένα no Led λύνεται το θέμα . Έχω πάντως συμβιβαστεί ότι όλα δεν θα τα βρω πότε . το κάνουν επίτηδες οι εταιρείες για να μας τα παίρνουν χοντρά . Πάντως η μακρόστενη οθόνη το κάνει να κάθεται καλύτερα στο χέρι και το μικρό του βάρος σου δίνει την αίσθηση ότι δεν το κουβαλάς . μεγάλο συν. αρκετά με τις παντόφλες και τις ρακέτες κινητά ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυταπατώνται όσοι νόμιζαν πως το "mini" θα έχει διαφορά με τον μεγάλο του αδελφό μόνο στις διαστάσεις. Καμία εταιρεία δεν ακολούθησε αυτή την πρακτική. Σε μια τέτοια περίπτωση το S4 θα έχανε αρκετούς πελάτες.

 

Η έλλειψη LED λύνεται με το noLED. Τολμώ μάλιστα να πω ότι το noLED δίνει πιο άμεσα την εικόνα των ειδοποιήσεων. Όχι ότι δεν ήθελα να έχει LED αλλά το να ανάβει τόσο αραιά (άρα έπρεπε να το κοιτάς συνεχόμενα επί μακρόν) και μερικές φορές να μην φαίνεται η ειδοποίηση, δεν ήταν και ότι καλύτερο.

 

*1 είχα δουλέψει την MG4-DBT για λίγες μέρες και τελικά γύρισα στη "μαμά" MF5-BTU. H MG4 είχε χαμηλή αυτονομία και παρουσιάστηκαν αρκετές περιπτώσεις υπερθέρμανσης του επεξεργαστή σε χρήση που με άλλες ROM είχα χαμηλότερη θερμοκρασία κατά 8-10 βαθμούς. Γενικά η MF5 είναι σβέλτη, με καλή αυτονομία, και πάντα χαμηλές θερμοκρασίες (χθες δούλευα επί 30' το WiFi tethering με 3G data και ο επεξεργαστής δεν ξεπέρασε τους 38 βαθμούς).

 

*2 για όσους ενδιαφέρονται για την προστασία οθόνης, χρησιμοποιεί την Corning Gorilla Glass 2. Το αναφέρω γιατί δεν διευκρινίζεται ακριβώς. link

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

το θέμα φωτογραφική όπως έχω πει στο παρελθόν είναι μπαλαμουτι για να μας τα τρώνε.πριν από λίγο έπαιζα με το Ν8 μου στα 12 μέγα και με το μίνι .σε συνθήκες ημέρας δύσκολα βλέπεις διάφορα .το φλας ξένον υπερτερεί σε βραδυνές φώτο και από κάποια απόσταση και πάνω .τα είδα τα ζουμαρα και στο κινητό και στον υπολογιστή . όποιος θέλει ας μου δώσει μαιλ να του στείλω αυτά που έστειλα πριν από λίγο σε φίλο. όσον αφορά τους έξτρα πυρήνες την ραμ και ότι άλλο έχει ο μεγάλος αδερφός του,αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ή παιχνίδι που δεν μπορεί να τρέξει το μίνι η γενικώς είναι ανεπαρκείς σαν συσκευή σε κάποιο τομέα να το πει γιατί τουλάχιστον μέχρι τώρα πετάει σε όλα . ούτε λαγκαρει .....και έχει και ράδιο :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδη διατυπωθηκαν δυο διαφορετικες γνωμες για τη μπαταρια, η μια της 1,5 μερας και η αλλη των 12 ωρων, οι υπολοιποι τι αυτονομιες εχετε κατα μεσο ορο ;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη διατυπωθηκαν δυο διαφορετικες γνωμες για τη μπαταρια, η μια της 1,5 μερας και η αλλη των 12 ωρων, οι υπολοιποι τι αυτονομιες εχετε κατα μεσο ορο ;

Φίλε δεν θα βγάλεις άκρη με αυτό που ρωτάς. Ανάλογα με τη χρήση μπορεί να δεις και αυτονομία 5 ωρών. Πάντως αν το φορτίζεις πρωί και μετά πάλι το μεθεπόμενο βράδυ, είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο φιλος ποιο πανω.την μια μερα με wifi,ολη μερα να κατεβαζει ταινιες,λιγες φωτο και πειραματα μου κρατησε μεχρι της 5 το απογευμα,την επομενη που δεν ασχοληθηκα περα απο κλησεις και μηνυματα εφθασα βραδυ 10 η ωρα σπιτι με 70 της εκατο μπαταρια.κατι περισσοτερο απο το γκραντ που ειχα,που λογο μεγαλυτερης οθονης ετρωγε παραπανω μπαταρια....γενικως τα παει καλα παντως
Link to comment
Share on other sites

Ακομα ειναι πολυ νωρις για την μπαταρια. Θα βγουν καινουργια updates που θα κανουν αλλαγες κ στην μπαταρια κ επισης θελει κ καποιο διαστημα να στρωσει η μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει καποιος να αγορασει καποια εκδοση αυτου του κινητου(i9190 ή i9195) ή καλυτερα να αγορασει ενα galaxy s3(i9300 ή i9305) και γιατι?

 

Και το ρωταω αυτο γιατι απ' οτι βλεπω σε τιμη αντε να εχουνε κοντα στα 30-50 ευρω διαφορα και ειναι μερα με τη νυχτα το ενα με το αλλο κινητο.

 

Σε οσους εχουν ηδη αγορασει καποια εκδοση του s4 mini(i9190 ή i9195) ειναι ευχαρηστημενοι με την αποδοση της μπαταριας και γενικοτερα με την αποδοση του κινητου?

 

Samsung galaxy s4 mini i9195 4g -> Ξεκιναει απο 360 ευρω(Παντα στα ελληνικα μαγαζια)

Samsung galaxy s3 i9305 4g -> Ξεκιναει απο 385 ευρω(Παντα στα ελληνικα μαγαζια)

 

Οπως βλεπεται εχει διαφορα 25 ευρω το ενα με το αλλο κινητο και πιστευω το s3 i9305 ειναι πολυ ανωτερο σε ολα του απο το s4 mini οποτε ποιος ο λογος εκτος απο τον προφανη της μικροτερης οθονης κατα 0.5 ιντσες να παρει καποιος το s4 mini?

 

Και εδω συγκριτικό των απλων s3 & s4 mini και αυτο γιατι δεν εχει το s4 mini 4g.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...