Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tα μηνύματα σύγκρισης αφαιρέθηκαν. Υπενθυμίζω ότι το θέμα αυτό αφορά μόνο το Galaxy S4 mini. :!:

Για διαξιφισμούς και συγκρίσεις συσκευών, υπάρχει η ενότητα των Διαξιφισμών.

 

Συνεχίζουμε...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα . Στα 377 και κάθε μέρα πεφτει και 1 με 2 ευρώ η τιμή ... Έχουμε κανα νεότερο για την 3G έκδοση γιατί δεν έχω διαβάσει σε κανένα φόρουμ ή site ότι επίκειται κυκλοφορία της σε κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία.

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Στα 377 και κάθε μέρα πεφτει και 1 με 2 ευρώ η τιμή ... Έχουμε κανα νεότερο για την 3G έκδοση γιατί δεν έχω διαβάσει σε κανένα φόρουμ ή site ότι επίκειται κυκλοφορία της σε κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία.

 

Όντως η τιμή πέφτει τόσο γρήγορα που πιστεύω ήταν σε κάνα μήνα τελικά θα χει πει στα 300 κι όχι τα Χριστούγεννα που υπολόγιζα. Το θέμα είναι τι θα γίνει και με τη dual έκδοση που καιει πολλούς θα ρθει Ελλάδα. Γιατί τη 3g τη βλέπω με τιμή εκκίνησης τα 399 οπότε βλέπω στα σκρουτζομαγαζα στο 300αρι πολύ γρηγορα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση dual SIM από σήμερα κυκλοφορεί στις ΗΠΑ. Λογικά τέλη Ιουλίου θα είναι διαθέσιμο και στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση dual SIM από σήμερα κυκλοφορεί στις ΗΠΑ. Λογικά τέλη Ιουλίου θα είναι διαθέσιμο και στην Ελλάδα.

 

Ω ναι ω ναι

 

http://www.gsmarena.com/samsung_i9192_galaxy_s4_mini_dualsim_goes_on_sale-news-6416.php

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενοχλει το μεγεθος. Μου αρεσει που ειναι πιο μικρο.Η μνημη με τρωει που εχει μονο 8gb και ξερω τα samsung δεν μεταφερουν apps στην εξωτερικη sd

 

Που το άκουσες αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Που το άκουσες αυτό?

Φαίνεται ότι η μετακίνηση μπορεί να γίνει αλλά όχι μέσα από τη διαχείριση εφαρμογών. Μάλλον θέλει πρόσθετη εφαρμογή αλλά οι γνωστές του τύπου "Apps to SD" δεν μπορούν να λειτουργήσουν στην 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι η μετακίνηση μπορεί να γίνει αλλά όχι μέσα από τη διαχείριση εφαρμογών. Μάλλον θέλει πρόσθετη εφαρμογή αλλά οι γνωστές του τύπου "Apps to SD" δεν μπορούν να λειτουργήσουν στην 4.2.2

Τις ημέρες που το είχα δοκίμασα συγκεκριμμένα 2 εφαρμογές με πολύ μεγάλη απάιτηση χώρου για αρχεία εφαρμογής,το Asphalt 7 και το Sygic-τις εγκατέστησα και μετά μέσα από την διαχείρηση εφαρμογών μου δινόταν η επιλογή μετακίνηση σε καρτα SD το οποίο και έκανα,σε αυτήν την περίπτωση αλλά και από πριν δημιουργείται στην εξωτερική(διευκρινηση εδώ) κάρτα SD στην δομή φακέλων ο φάκελος Android κάτι που στο S4 Mini δεν δημιουργήθηκε.(στο Alcatel Idol με Jellybean 4.1.1 που έχω τώρα μια 16άρα κάρτα και στην δομή φακέλων υπάρχει ο φάκελος Android και φυσικά έχω το Sygic με συνολικό μέγεθος 674 ΜΒ κανονικά)

Αμφιβάλλω αν στο S4 Mini θα δουλέψουν οι App2SD εφαρμογές,μάλλον θέλει root και αλλαγή στο partition ούτως ώστε η εξωτερική κάρτα SD να θεωρείται εσωτερική μνήμη κλπ.;),πάντως out of the box δεν γίνεται στην κάρτα SD να εγκατασταθούν εφαρμογές και το κυριότερο τα αρχεία αυτών που μπορεί να είναι αρχεία .obb κλπ.κλπ.

Edited by rostropol
Screenshots
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν στο S4 Mini θα δουλέψουν οι App2SD εφαρμογές,μάλλον θέλει root και αλλαγή στο partition ούτως ώστε η εξωτερική κάρτα SD να θεωρείται εσωτερική μνήμη κλπ.;)

Το θεωρώ επίφοβο σε περίπτωση που αλλάξει ή αφαιρεθεί η κάρτα μνήμης. Αναφέρεσαι στo swap της εσωτερικής μνήμης με την κάρτα μνήμης έτσι; Το κάνει η εφαρμογή "ICS SD Binder" αλλά δεν προχώρησα στην τροποποίηση...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ επίφοβο σε περίπτωση που αλλάξει ή αφαιρεθεί η κάρτα μνήμης. Αναφέρεσαι στo swap της εσωτερικής μνήμης με την κάρτα μνήμης έτσι; Το κάνει η εφαρμογή "ICS SD Binder" αλλά δεν προχώρησα στην τροποποίηση...:ninja:

 

Ο kyrillos το κατέχει καλα το θέμα(ήδη στο Ace 2 με root γίνεται αυτό

κάτι τέτοιο εννοώ-vold.fstab κλπ.)....;)-και΄γω όμως τότε και τώρα δεν θα προχωρούσα σε τέτοιο πείραγμα,δεν είναι κάτι τρομερό αλλά ποτέ δε ξέρεις....κανα μπρικάρισμα και ξαναμανα φλασαρισματα με οντιν κλπ.,τα βαριέμαι πλεον και τα αποφεύγω τελείως....;):worry: Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Tο άνοιξα τελικά το κουτί και αναγκαστικά το παντρεύτηκα. Καλές εντυπώσεις ειδικά σε όσον αφορά την επεξεργαστική του ισχύ και το τέλειο μέγεθος. Η ρυθμιζόμενη οθόνη είναι τελικά πολύ ωραία αλλά η διαφορά στην ευκρίνεια από μια HD IPS LCD δε χρειάζεται παρά πάνω από ένα δευτερόλεπτο για να γίνει αντιληπτή. Η έξτρα RAM θυσιάζεται στο βωμό του Touchwiz και με όλες τις εφαρμογές μου δε μένει παραπάνω από 400ΜΒ...όση έμενε και στο Xperia T. Το άλλο μειονέκτημα (που είχα προβλέψει με σιγουριά) είναι ότι το σήμα του είναι ξεκάθαρα κάτω από τον μέσο όρο. Κατά τα άλλα αποτελεί για την ώρα μονόδρομο για κάποιον που θέλει κάτι ισχυρό, και σύγχρονο αλλά μικρό!

Η διαθέσιμη RAM βελτιώνεται με root και απενεργοποίηση/διαγραφή εφαρμογών, άλλωστε και το S4 κινείται στα ίδια επίπεδα. Όσο για την οθόνη νομίζω είναι σε πολύ καλά επίπεδα απεικόνισης. Επίσης, κάτι που δεν έχει αναφερθεί είναι η πολύ καλή ποιότητα κλήσεων. Δυνατός και καθαρός ήχος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή θέλω να αγοράσω το s4mini με ενδιαφέρει πολύ αν τα παιχνίδια μεταφέρονται στην κάρτα sd. Διάβασα πιο πάνω ότι δεν γίνεται. Στο galaxy y duos του αδερφού μου αποθηκεύονται στην κάρτα sd με ένα πολύ μικρό μέγεθος στην εσωτερική μνήμη. Γιατί δεν γίνεται το ίδιο στο s4 mini? Ξέρει κάποιος?

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω πολλά από android μίας και 3 χρόνια είμαι με vivaz, symbian.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία , αν πάρω την έκδοση dual sim από ebay, θα έχει ελληνικό μενού και ελληνικό πληκτρολόγιο/λεξικό? στα Sony ξέρω ότι από όποια χώρα και να τα πάρεις έχουν όλες τις γλώσσες μέσα αλλά με Samsung δεν ασχολήθηκα ποτέ.
Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

έχω μια απορία , αν πάρω την έκδοση dual sim από ebay, θα έχει ελληνικό μενού και ελληνικό πληκτρολόγιο/λεξικό? στα Sony ξέρω ότι από όποια χώρα και να τα πάρεις έχουν όλες τις γλώσσες μέσα αλλά με Samsung δεν ασχολήθηκα ποτέ.

 

Αρκεί να είναι από Ευρωπαϊκή χώρα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση firmware XXUAMF9. Φαίνεται ότι προς το παρόν είναι διαθέσιμο μόνο σε branded συσκευές.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , υπάρχει διαθέσιμο σε μερικά αγγλικά sites τιμή όσο και το 4g
Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο μειονέκτημα (που είχα προβλέψει με σιγουριά) είναι ότι το σήμα του είναι ξεκάθαρα κάτω από τον μέσο όρο.

Ειναι σιγουρο αυτο φιλε μου? Επηρεαζει τις κλησεις του?

Ρωταω γιατι ενδιαφερομαι και εγω για την αγορα του αλλα λογω εργασιας δουλευω σε δυσκολα σημεια (υπογεια) και ψαχνω κινητο με καλο σημα γενικα (σε συνδυασμο με Vodafone)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

επειδή ψάχνω για ένα κινητό που έχει ραδιόφωνο, καλό GPS και μικρό όσο γίνεται μέγεθος, θα ήθελα να ρωτήσω για κάποια features που μ' ενδιαφέρουν:

 

- Μπορεί να γίνει φωνητική κλήση ελληνικών ονομάτων από τις επαφές απλώς πατώντας το κουμπί στο bluetooth headset (και χωρίς φυσικά να έχει γίνει προηγουμένως ηχογράφηση ή άλλη ρύθμιση)?

- Η μπαταρία πόσο πιο γρήγορα καταναλώνεται αν χρησιμοποιηθεί το GPS (πχ 1 ώρα)? Στο παλιό μου Nokia έβγαζε και 2η μέρα άνετα οπότε αν εδώ πέσουμε κάτω από 1 μέρα έχω ένα θεματάκι...

- Οι εφαρμογές για ειδοποίηση χαμένων κλήσεων/μηνυμάτων που αναφέρθηκαν νωρίτερα πώς εμφανίζουν την ειδοποίηση? Υπάρχει δυνατότητα πχ να αναβοσβήνει το button ή κάτι στην οθόνη?

- Τα μοντέλα με dual sim που αναφέρονται παραπάνω υποστηρίζουν ταυτόχρονη λειτουργία και των 2 sim? Ή πρέπει να γίνεται χειροκίνητη εναλλαγή?

 

Ευχαριστώ και σόρι αν κάποιες ερωτήσεις αποδειχτούν android-specific παρά s4-specific, αλλά επειδή δεν έχω δουλέψει android και αν πάρω κάποιο θα είναι το s4 mini, ίσως έχει τις ιδιαιτερότητές του.

 

thx

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το ειδα ξανα το κινητο. Πολυ ψευτικο και καπως πιο μικρο μου φαινεται απο το σ2 μου. Ετσι μου φαινεται. Ισως λογο οτι δεν ειναι τετραγωνισμνενο αλλα με καμπυλες. Ειμαι σε ανανεσα σ3, ισως σ3 4g και λεω ισως γτ με χαλαει που δεν εχει ραδιο και τελευταια επιλογη δεν ξερω αν θα με βολεψει η αγορα του σ4 μινι...
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και το ειδα ξανα το κινητο. Πολυ ψευτικο και καπως πιο μικρο μου φαινεται απο το σ2 μου. Ετσι μου φαινεται. Ισως λογο οτι δεν ειναι τετραγωνισμνενο αλλα με καμπυλες. Ειμαι σε ανανεσα σ3, ισως σ3 4g και λεω ισως γτ με χαλαει που δεν εχει ραδιο και τελευταια επιλογη δεν ξερω αν θα με βολεψει η αγορα του σ4 μινι...

 

Κι εγω το S2 εχω και το εχω στα υποψην το S4mini, οποτε γιατι λες οτι φαινεται σαν ψευτικο?!

Εννοεις οτι εχει μεγαλη διαφορα με το S2 σε ποιοτητα υλικων ?

Οι καμπυλες ειναι υποκειμενικο θεμα, εμενα μου αρεσουν παντως.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για ποιοτητα κατασκευης. Απλα αμα το δεις απο κοντα δεν σε γεμιζει το ματι, εμενα τουλαχιστον. Ισως επειδη θελω καποιο πιο μεγαλο και γι'αυτο να γλυκοκοιταω το σ3 που στο μονο που ειναι κατωτερο ειναι η ραμ για εμενα.
Link to comment
Share on other sites

Χθές κατέβασα το Generic Greece λογισμικό και ήταν 925 ΜΒ που σημαίνει ότι έχουν προστεθεί πολλά καλούδια και όλα δουλεύουν μάλλον υποδειγματικά...άσχετα αν εγώ θα προτιμούσα να μην υπάρχουν.
Από που το κατέβασες;
Link to comment
Share on other sites

Το είδα τις προάλλες που πήγα να αγοράσω το S4 μου και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Ιδανικό μέγεθος για αυτούς που δεν θέλουν μεγάλες συσκευές, μικρό βάρος και όμορφη κατασκευή. Πλαστικό μεν αλλά θα έχει αντοχή στην καθημερινή χρήση. Επίσης είδα ότι και η λειτουργία του ήταν υποδειγματικη χωρίς όμως να έχω χρόνο να προσέξω τι fw φορούσε. Εφαρμογές πρέπει να είχε καμιά 50αρια περασμένες
Link to comment
Share on other sites

@efthimis31: Μάλλον είδες αυτό της Cosmote γιατί το ελληνικό generic έχει εγκατεστημένες πολύ λιγότερες εφαρμογές.

Μένω μόνιμα εξωτερικό οπότε δεν είδα της Cosmote σίγουρα :D!

Εννοώ ότι ο κάτοχος είχε περάσει κάποιες εφαρμογές όπως παιχνίδια κτλ.. Ωραίο πάντως, μου έκανε καλή εντύπωση, το σκέφτομαι για κάποιον συγγενή μου. Εδώ είχε 350ευρω αλλά θα πέσει γρήγορα, φαντάσου πήρα το S4 450ευρω καινούργιο φυσικά και με εγγύηση (9505).. Με τον exynos ήταν ακόμα πιο φθηνό!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...