Jump to content

myphone REVIEW: Συγκρίνουμε τα chat apps για smartphones


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app  

770 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app

    • Whatsapp
      249
    • Viber
      272
    • Skype
      80
    • Facebook Messenger
      46
    • Hangouts
      39
    • Χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή
      26
    • Δεν χρησιμοποιώ chat app
      58


Recommended Posts

Πάντως για εμένα βγήκε κάτι χρήσιμο από το θέμα. Πείστηκα και αναβάθμισα το talk σε hangouts και δεν το μετάνοιωσα. Είναι καλύτερο από όλες τις απόψεις και με βλέπω να το χρησιμοποιώ αρκετά περισσότερο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο περιέργεια, τι μπορεί να κάνει λάθος κάποιος χρήστης? Αγοράζω ένα smartphone, εγκαθιστώ το skype και αρχιζουν τα προβλήματα. Τι μπορώ να έχω κάνει λαθος???? Πολυ κουφο μου ακούγεται και γι αυτο ρωτάω.

 

Εγκατασταση bloatware και προβληματικών εφαρμογων που βαραινουν τη συσκευή.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατασταση bloatware και προβληματικών εφαρμογων που βαραινουν τη συσκευή.

Δε χρειάζεται άλλο bloatware, αρκεί το Skype.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πραγματικά είναι πολύ βαρύ το Skype, ή γονατίζει το κινητό όπως λένε ορισμένοι, πάντως θα συμφωνήσω ότι στο Note 2 δουλεύει τόσο καλά, ώστε όποτε χρειάζεται να συνδεθώ, το κάνω πλέον μόνο από το κινητό και όχι από το laptop. Αντίστοιχα, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ούτε στο LG 4x.
Link to comment
Share on other sites

what's up ασυζητιτι χαλαρα ο βασιλιας!!! Με το viber που το εκθειαζουν πολλοι ξεχνανε και δεν είδα πουθενα να αναφερεται σαν μεινονεκτημα οτι το viber αν φορας miui rom στο κινητο σου δεν δουλευει ενω το what's up δεν φερει προβλήμα το λεω σαν χρηστης miui και φανταζομαι ειναι αρκετοι που τους αρεσουν οι ρομ miui αν φορατε miui μην περασετε viber θα σκαλωσετε το κινητο σας
Link to comment
Share on other sites

Hangouts

http://content.myphone.gr/photo/full/14517/google-plus-hangouts.png

 

Είναι δυνατόν η Google να δει πίτα και να μην απλώσει το χέρι; Έσβησε το Google Chat παρουσιάζοντας μια διαφορετική ανανεωμένη λύση. Θα τα καταφέρει όμως να πετύχει;

 

Θετικά

  • Όμορφο UI.
  • Ικανότητα φωνητικών κλήσεων με πολύ καλή ποιότητα ήχου, ίσως την καλύτερη από όλα τα προγράμματα.

 

Αρνητικά

  • Σχετικά βαρύ πρόγραμμα, όχι φυσικά σαν το Skype.
  • Το UI είναι αρκετά μπερδεμένο, σίγουρα όχι όπως τα υπόλοιπα προγράμματα.
  • Σχετικά άγνωστο στο ευρύ κοινό.

 

 

 

Εντάξει στο Gtalk γινόταν..Στο Hangout πως γίνεται ρε παιδιά η φωνητικη κληση? (οχι video) Το ψάχνω τρεις μέρες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει στο Gtalk γινόταν..Στο Hangout πως γίνεται ρε παιδιά η φωνητικη κληση? (οχι video) Το ψάχνω τρεις μέρες τώρα...

 

Απλό. Κλείνεις την κάμερα :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει backup κανονικα το whatsapp, ψαξε λιγο τις ρυθμισεις και θα το βρεις. Εγω εκανα μεταβαση χωρις να χασω απολυτως τπτ

 

Δεν το ηξερα!!!θα το ψαξω και θα δω μπας και το σωσω!!επειδη ξερεις πολλα μηπως ξερεις και για το shazam πως παιρνω backup??:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα!!!θα το ψαξω και θα δω μπας και το σωσω!!επειδη ξερεις πολλα μηπως ξερεις και για το shazam πως παιρνω backup??:p

 

Χαρτί και μολύβι...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα!!!θα το ψαξω και θα δω μπας και το σωσω!!επειδη ξερεις πολλα μηπως ξερεις και για το shazam πως παιρνω backup??:p

 

Titanium back up ;-)

Link to comment
Share on other sites

Whatsapp με κλειστά τα μάτια. Το viber μου σπάει τα νεύρα αφού δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται και στο s4 πολλές φορές όταν μου στέλνουν μήνυμα (μέσω κινητής) μου τα εμφανίζει μέσω viber. Έχω πειράξει όλες τις ρυθμίσεις αλλά δεν διορθώνεται με τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερο. Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα του.

 

Απο users σε κινητό είναι το whatsapp. Άλλα δεν έχει desktop.

 

Γενικά απο αριθμό χρηστών το Facebook messenger δύσκολα μπορεί να το φτάσει κάποιο γιατί σχεδόν όλος ο κόσμος έχει Facebook.

Επίσης η υλοποίηση του στο android με το chatheads είναι πολύ καλή άλλα το κύριο πρόβλημα είναι ότι ακόμη αρκετός κόσμος δεν το θεωρεί σαν πλατφόρμα για mobile chat έτσι έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κρατήσεις συνομιλία στο whatsapp παρα στο Facebook. Γενικά νομίζω ότι είναι στην καλύτερη θέση για να επικρατήσει.

 

Προσωπικά προτιμώ το hangouts λόγω του τρόπου λειτουργίας/interface του και στο κινητό αλλά και λόγω του extention για running in the background με chrome. Το πρόβλημα είναι ότι θέλει g+ και ότι κανείς δεν το χρησιμοποιεί.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

οτι χρησιμοποιουν οι φιλοι... viber και whatsapp δηλαδη... ολα τα αλλα αντε να τα χρησιμοποιουν 2-3 ατομα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Whatsapp το καλυτερο απ'ολα !!!!!

 

Ότι είναι πρωτοπορώ, δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο, άσε που τώρα πληρώνεις να το έχεις, ενώ το viber κάνει την ίδια δουλεία είναι και τσάμπα, και μην ξεχνάμε το τσάμπα είναι ωραίο. :lol::lol::lol::lol:

 

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει και κάτι άλλο για να έχω άποψη το Skype οπότε το χρειάστηκε δούλεψε μια χαρά και στο nexus και στο galaxy S που είχα.

 

Skype εγγύηση. :blink:

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by impreza_sti

Creative your world!!

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ. Υπενθυμίζω ότι προσωπικές κόντρες δεν επιτρέπονται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το Viber είναι πιο ευχάριστο ως περιβάλλον έχει κάτι που εμένα προσωπικά με ενοχλεί.

Συχνά ενεργοποιείται, χωρίς να το κάνω εγώ, η ενημέρωση της θέσης μου.

Έτσι μπορεί να μιλάω με κάποιον και δείχνει πού ακριβώς βρίσκομαι!

Θα πρέπει να το ξεκλικάρω κάθε τρεις και λίγο.

Στο Whatsapp αυτό δεν γίνεται, οπότε μόνο για αυτό το προτιμώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Whats App. Απλο, λιτο κι ελαφρυ.

 

Στο ταπεινο μου xperia mini τα παει μια χαρα, ειναι αψογο. Και πως να μην ηταν, αφου ειναι native το GUI το οποιο χρησιμοποιει τα toolkits του Android SDK σε αντιθεση με κατι Viber, Skype κτλ.

Για το skype δεν το συζητω, με εκνευρισε τοσο πολυ το κολλημα του που το σιχαθηκα.

Το Viber ψιλοκολλαει κι αυτο, αλλα με ενοχλει που δεν εχει native GUI οπως το Whats App.

Whats app: Μια χαρα εφαρμογη, αλλα με χαλαει που δεν ειναι δωρεαν μετα τον πρωτο χρονο...τουλαχιστον ετσι λεει

Το κινητο σου κοστιζει 400€+, σε χαλανε τα 0,89€;

JESUS!

Edited by Hetfield89
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά viber και fb messenger. και πλέον έχω ξεχάσει τι σημαίνει sms. ειδικά το fb messenger με τα pop-up chat heads, είναι όλα τα λεφτά!! μακάρι να μπορούσα να βάλω και στις άλλες chat εφαρμογές να εμφανίζονται σαν το chat heads του fb.
Link to comment
Share on other sites

To skype δεν επρεπε καν να ειναι στην λιστα, αφου δεν υποστηριζει Push notifications και πρεπει να ειναι ανοιχτη η εφαρμογη. Πραγμα που δεν κανει κανενας στον κοσμο, μιας και ειναι θεοβαρια, τα μηνυματα σου δεν ξερεις αν τα εχει παρει ο αλλος κλπ.

 

Χρησιμοποιουσα πολυ messenger με το ετερον ημισι και whatsapp με φιλους μεταναστες. Με αυτα τα 2 δεν εχασα ποτε μηνυμα. Και το viber καλο ειναι για φωνη, αλλα ειναι λιγο πιο βαρυ προγραμμα και εχει προβληματα, πχ δεν αφηνει το κινητο να κοιμαται.

 

Οποτε, μιας και η κοπελα απεκτησε πια android, χρησιμοποιω whatsapp, viber και messenger, κατασειρα προτεραιοτητας,

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με MIUI και δεν εχω κανενα προβλημα με το Viber. Μαλιστα ειναι το chat της επιλογης μου

what's up ασυζητιτι χαλαρα ο βασιλιας!!! Με το viber που το εκθειαζουν πολλοι ξεχνανε και δεν είδα πουθενα να αναφερεται σαν μεινονεκτημα οτι το viber αν φορας miui rom στο κινητο σου δεν δουλευει ενω το what's up δεν φερει προβλήμα το λεω σαν χρηστης miui και φανταζομαι ειναι αρκετοι που τους αρεσουν οι ρομ miui αν φορατε miui μην περασετε viber θα σκαλωσετε το κινητο σας
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Hangouts και από εμένα. Τα υπόλοιπα πήραν πόδι. Σε κάθε update του viber και του whatsapp έριχνα ζάρι για να δω αν θα έχουν χαλάσει κάτι πάλι με τα wakelocks και η συσκευή θα χαλάει την μπαταρία σε 1 ημέρα. Σε iOS που εξ' ορισμού δεν μπορούν τα τρέξουν στο παρασκήνιο σώζεται αρκετά η κατάσταση, αλλά σε android έχω βαρεθεί να ψάχνομαι ποιος φταίει με την μπαταρία κάθε φορά.

 

Το hangouts δλδ σου τρώει λιγότερη μπαταρία? Με τα wakelocks δεν ξέρω ποιο είναι υπεύθυνο πρόγραμμα κάθε φορά...

αλλά λόγω μεγάλης κατανάλωση εγώ το έχω κλείσει δεν είμαι σίγουρος αν το έχω freezάρει κιόλας...

 

Anyway γενικά για το thread τώρα...

για μηνύματα για μένα μακράν το whatsapp απλό λιτό με δυνατότητα block Κακώς που είναι paid αλλά πρακτικά τα άλλα free από κάπου έχουν χρηματοδότηση... Και δεν ξέρουμε πολλές φορές απο που... Θα μπορούσαν να το εμπλουτίσουν με multiaccount και πιθανότατα encryption μεταξύ συνομιλίας χρηστών. Τέλος θα έπρεπε να σου δώσουν τη δυνατότητα ποιοι χρήστες ή group χρηστών θα θελες να βλεπουν ότι έχεις whatsapp ή έστω να δίνεις πρόσβαση στο να δουν το profile που φτιάχνεις εκεί σε συγκεκριμένα άτομα....

 

Τα ανωτέρω ισχύουν και για viber που δεν ξέρουμε επακριβώς τη χρηματοδότησή του... Μεγάλο του + για μένα η desktop υποστήριξη και έπειτα οι κλήσεις

 

Skype μετά τη ms για μένα γίνεται όλο και χειρότερο... Όλο και πιο βαρύ με άκυρα μηνύματα από άλλες ώρες την ώρα που κάνεις sign in. Την ίδια άποψη έχω και για το s2 και για το 3gs και το 4. Μεγάλη κατανάλωση χωρίς push notification....

Επίσης multiaccount με την επίσημη εφαρμογή δεν γίνεται ούτε σε pc/mac ούτε στα mobile os(τουλάχιστον Android/iOS)

 

Θα ψηφίσω μάλλον whatsapp παρόλο που θα θελα τρελά desktop app και multiaccount support. Μου αρέσει που αν και paid είναι ξεκάθαρη η πολιτική τους. Κάπως πρέπει να συντηρηθούν

 

 

P.S Το Hangouts ίσως βελτιωθεί αρκετά στο μέλλον και γίνει No1 Αν αρχίσει και το χρησιμοποιεί ο κόσμος μάλλον θα αποτελέσει την καλύτερη εναλλακτική του Skype με το φακέλωμα της google βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Αν φακελωνει η Google (που μπορώ να δεχτώ ότι το κάνει) γιατί να μην φακελωνει η ms, η εταιρεία του viber και του whatsapp?

Δηλαδή είναι έξυπνη η Google και οι άλλοι χαζοί και δεν το κάνουν; :-P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...