Jump to content

myphone REVIEW: Συγκρίνουμε τα chat apps για smartphones


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app  

770 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app

    • Whatsapp
      249
    • Viber
      272
    • Skype
      80
    • Facebook Messenger
      46
    • Hangouts
      39
    • Χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή
      26
    • Δεν χρησιμοποιώ chat app
      58


Recommended Posts

ολα αυτα τα apps, το μονο που καταφεραν να κανουν σε μενα ειναι να τελειωνουν τη μπαταρια σε απιστευτο χρονο.

 

πλεον χρησιμοποιω μονο την (σχεδον) καλογραμμενη εφαρμογη του fb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Διαφωνώ κάθετα κάνω videoκληση χαλαρά με μονοπύρηνα τηλέφωνα το viber και το whatsup είναι ποιο βαριά !!!

 

Για βιντεοκλησεις χρησιμοποιω το Tango. Ακομα και σε 3G ειναι αψογο. Οι προηγουμενες εκδοσεις, γιατι τελευταια τα σπαει προσπαθωντας να πουλησει παιχνιδια.

Μακραν καλυτερο του Skype. Θα επρεπε να αναφερθει.

Στο δικο μου κινητο το σκαιπ δεν υποστηριζει βιντεο αλλα η ποιοτητα ηχου ειναι απλως τελεια.

Αναλογα με το κινητο μαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα κάνω videoκληση χαλαρά με μονοπύρηνα τηλέφωνα το viber και το whatsup είναι ποιο βαριά !!!

 

Δεν μπορείς να το έχεις συνέχεια ανοιχτό στο android. Θα σέρνεται στις υπόλοιπες εφαρμογές. Είναι να το ανοίξεις να κάνεις την δουλειά σου και να το κλείσεις.

Όλα αυτά βέβαια ισχύουν για το android διότι στα windows phone αλλάζουν τα πράγματα. Εκεί το skype παραμένει συνέχεια ανοιχτό χωρίς να βαραίνει καθόλου το κινητό. Επίσης το whatsapp είναι δωρεάν.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ κυρίως skype σε pc, tablet, κινητό και σαν δεύτερο το viber στο κινητό και το pc.

Link to comment
Share on other sites

To skype μπορεί να καθυστερεί που και που, αλλά πραγματικά δε με έχει ενοχλήσει ιδιαίτερα στο GN. Το viber το έχω μονίμως κλειστό.

Και μια ερώτηση για όσους χρησιμοποιούν hangouts: Ακόμα δεν το έχω ενημερώσει, διαβάζοντας από ολα τα σχόλια ότι λείπει η βασικότατη λειτουργία απεικόνισης κατάστασης (online/offline). Εσάς δεν σας ενοχλεί αυτό?

 

Και μένα το μεγάλο μου θέμα μ αυτήν την εφαρμογή είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Viber με καταπληκτική ποιότητα ήχου και άμεση παράδοση μηνυμάτων. Το έχω και σε android και σε iOS και είναι καταπληκτικό ΚΑΙ δωρεάν!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω facebook messenger για τον πολύ απλό λόγο ότι το έχουν οι περισσότεροι. Μπορείς να μιλάς και με κάποιον που δεν έχει smartphone. Επίσης είναι πολύ βολικό ότι μπορώ να κάνω κάτι άλλο στο κινητό και παράλληλα να απαντάω σε μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Λόγω privacy αποκλείω το Facebook Messenger.

Αρκετά στοιχεία έχει το FB, δεν χρειάζεται να κρατάει και τις συνομιλίες μου.

Whatsapp και Viber είναι αρκετά καλά και μάλλον τα κορυφαία.

Το Skype έχει το πλεονέκτημα ότι υπάρχει σε πολλές μορφές (έξυπνη κίνηση του Viber ο desktop client), αλλά σε κινητές συσκευές είναι ιδιαίτερα βαρύ και στις περισσότερες τρώει και πολλή μπαταρία.

Χρησιμοποιώ αρκετά το Google Talk αλλά δεν έχω δουλέψει το καινούριο Hangouts για να έχω άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Whatsapp μακραν για μυνηματα αν και εχει την βλακεια να μην φορτωνει τα παλια σου μηνυματα στο νεο κινητο,viber για κλησεις,skype για βιντεοκλησεις και βεβαια απορω πως ξςχασατε το voxer για χαβαλεδομυνηματα!!

υγ:δωστε poll στον λαο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να το έχεις συνέχεια ανοιχτό στο android. Θα σέρνεται στις υπόλοιπες εφαρμογές. Είναι να το ανοίξεις να κάνεις την δουλειά σου και να το κλείσεις.

 

Says who ? :wacko::wacko::wacko:

 

Εχω ανοιχτό το Skype ασταματητα 24/7 εδώ και 6 μηνες (όπως και Viber και Whatsapp και SIP Client και Gmail και συγχρονισμούς,όλα χωρίς δευτερόλεπτο downtime). Κλείνει μόνο όταν έχω πτήση :lol:. Το Note II :love::love::love::love:παίζει άψογα και απροβληματιστα. Δεν ξερω από πού έχει βγει αυτη η φήμη για το Skype στο Android, αλλά μην κρίνετε μόνο από mid-range συσκευές.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβάθμιση του Google talk σε Hangouts, έσβησα όλα τα υπολοιπα.

 

Κλήσεις ήχου και βίντεο με εξαιρετική ποιότητα, και cross-platform εφαρμογές για PC android Mac κλπ. Θέλει βελτίωση στο ui αλλά η Google παντα φροντίζει τα ui της να μην παλιώνιουν, αρα δεν τη φοβάμαι σε αυτό.

 

ΥΓ: Στα θετικά του hangouts να συμπληρώσω οτι είναι η μοναδικη με video call έως 9 ατομα.

 

+1000

 

Επίσης, με το hangouts η υπηρεσία δεν είναι δεμένη με τον τηλεφωνικό αριθμό. Δηλαδή, αυτός που θέλει να με καλέσει δεν χρειάζεται να ανησυχεί για το ποια συσκευή έχω μαζί μου. Θα χτυπήσει σε όλες τις συσκευές μου και μπορώ να απαντήσω είτε από το pc είτε από τη συσκευή που έχω μπροστά μου.

 

Αν πρόκειται για chat μπορώ να συνεχίσω από εκεί που σταμάτησα από άλλη συσκευή.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ;)
Link to comment
Share on other sites

Says who ? :wacko::wacko:

 

Εχω ανοιχτό το Skype ασταματητα 24/7 εδώ και 6 μηνες (όπως και Viber και Whatsapp και SIP Client και Gmail και συγχρονισμούς,όλα χωρίς δευτερόλεπτο downtime). Κλείνει μόνο όταν έχω πτήση :lol:. Το Note II :love::love::love::love:παίζει άψογα και απροβληματιστα. Δεν ξερω από πού έχει βγει αυτη η φήμη για το Skype στο Android, αλλά μην κρίνετε μόνο από mid-range συσκευές.

 

Ναι, να μην κρίνουμε από mid-range συσκευές, δεν είναι ικανές για τίποτα και όλοι πρέπει να σκάνε 700άρικα για Note II... :down:

Αν δηλαδή το Skype στο PC έτρεχε μόνο με Core i7 και 8gb ram, πάλι μια χαρά θα ήταν;

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

viber στο κινητό και skype στον υπολογιστή. θα ήταν ωραίο να έμπαινε ένα poll να δούμε τι αποφασίζουν οι χρήστες και όχι τι αρέσει στο vlachaquito

 

Φυσικά, θα έχουμε και νικητή με τον τίτλο του «Editors Choice», ενώ περιμένουμε και τις ψήφους σας για το δικό σας αγαπημένο πρόγραμμα.

 

Καλό ειναι να διαβάζουμε πριν γράφουμε

 

Πολυ ωραία ολα αυτά αλλά καμιά ανάλυση για το data θα μας κάνετε? Η ποιοτητα κλήσης δεν σημαίνει τίποτα αν δεν το συγκρίνεις με τον όγκο των δεδομένων που εστάλει και την κατανάλωση ενέργεια... Αν ήθελα να διαβάσω τα description κάθε εφαρμογής θα έμπαινα στο play store.

 

 

+1

 

Απο πότε το play store εχει αναλυση με αρνητικα και θετικα?? Μαλλον πρεπει να μπαινω πιο συχνα :lol:

 

Whatsapp μακραν για μυνηματα αν και εχει την βλακεια να μην φορτωνει τα παλια σου μηνυματα στο νεο κινητο,viber για κλησεις,skype για βιντεοκλησεις και βεβαια απορω πως ξςχασατε το voxer για χαβαλεδομυνηματα!!

υγ:δωστε poll στον λαο!!

 

Εχει backup κανονικα το whatsapp, ψαξε λιγο τις ρυθμισεις και θα το βρεις. Εγω εκανα μεταβαση χωρις να χασω απολυτως τπτ

 

Says who ?

 

Εχω ανοιχτό το Skype ασταματητα 24/7 εδώ και 6 μηνες (όπως και Viber και Whatsapp και SIP Client και Gmail και συγχρονισμούς,όλα χωρίς δευτερόλεπτο downtime). Κλείνει μόνο όταν έχω πτήση :lol:. Το Note II :love::love::love::love:παίζει άψογα και απροβληματιστα. Δεν ξερω από πού έχει βγει αυτη η φήμη για το Skype στο Android, αλλά μην κρίνετε μόνο από mid-range συσκευές.

 

Αν εννοεις mid range το HTC One X και το Asus Padfone 2, τοτε εχεις δικιο. Διαφορετικα, τσεκαρε τις απαντησεις εδω και 3 σελιδες :)

 

Το Skype ειναι οπως ειπε ενας φιλος απο πανω ισως το πιο βαρυ προγραμμα στο android. Και απο παιχνιδια λιγα το τρωνε, μεγαλη η κοντρα με το real engine 3 (το οποιο φανταζομαι στο note 2 παιζει οπως στους υπολοιπους ο dialer)

Edited by vlachaquito
Link to comment
Share on other sites

Skype στο iphone skype στο ipad skype στην tv μονο στο pc εχω pidgin γιατι εχω μιντ .... Το viber καλα αλλα για λιγα πραγματα .....
I amar prestar aen, han mathon ne nen, han mathon ne chae a han noston ned 'wilith.
Link to comment
Share on other sites

Για μηνύματα χρησιμοποιώ το whatsapp, από αυτά που έχω δοκιμάσει είναι το πιο εύχρηστο και αποδοτικό. Για τις κλήσεις τώρα,αν χρησιμοποιήσω κάποια εφαρμογή αυτή θα είναι το skype, δε με ενολεί ιδιαίτερα το ότι είναι βαρύ αφού από το κινητό δεν το χρησιμοποιώ συχνά.
Link to comment
Share on other sites

Τα τρία που χρησιμοποιώ είναι skype, viber και whatsapp. Το πρώτο κάνει οτι τα υπόλοιπα συν βιντεοκληση και επικοινωνία με pc αρα είναι το καλύτερο. Λόγω του ότι πέφτει κάπως βαρύ σε κάποια smartphones (οπότε χάνω κάποιους φίλους), έρχεται το viber που καλύπτει το κενό. Όμως κάποιοι φίλοι μου είναι με το "κουσουριασμένο" Symbian οπότε τσουπ και το Whatsapp (το οποίο απορρίπτετε απο κάποιους λόγω χρέωσης...) Έχω και τα τρία (όχι μεταφορικά....χαχαχα) και κάνω την δουλειά μου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει και κάτι άλλο για να έχω άποψη το Skype οπότε το χρειάστηκε δούλεψε μια χαρά και στο nexus και στο galaxy S που είχα.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

viber και παλι viber

 

Εντελως τζαμπα και το χρησιμοποιουν πολλοι απ'αυτους που εχω στον καταλογο μου, ενω το whatsapp 2-3 ατομα.

 

Αυτο που γραφετε για το ποσο βαρυ ειναι το skype ειναι τρελλη υπερβολη, το τρεχω τελεια με το κινητο της υπογραφης μου.

Edited by epivitor3
http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

Hangouts απο εμένα διότι όλοι σχεδον ενεργοποιουν τα android τους με gmail, αρα ειναι εγγεγραμμένοι. Σβελτη και καλογραμμενη εφαρμογή. Δεύτερη το viber.
Link to comment
Share on other sites

Whatsup καλό γρήγορο και ελαφρύ. Έχω κάνει και ενεργοποίηση για 3 χρόνια. Πολλοί φίλοι μου το έχουν και είναι πιο παραμετροποιήσιμο σε σχέση με τα αλλά. Δεύτερη επιλογή το Viber, τρίτη επιλογή το Facebook, το Skype το ανοίγω όποτε και αν θυμηθώ όσο για το Hangouts αν και το έχω στο κινητό δεν το έχω χρησιμοποιήσει πότε, μάλλον ήρθε η ώρα να το κάνω. Για κάτι άλλες εφαρμογές που συζητάτε που το έχει ένας εδώ και ένας στην καζαμπλάνγκα, όταν αρχίσουν και φορτώνουν θα δείξουν αν και τι αξίζουν.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

μονο 5 χρησιμοποιουμε το hangout, τη μοναδικη built in εφαρμογη για chat στο android? Μαλλον ξεχάσατε οτι πρόκειται για την εξέλιξη του gtalk....
Link to comment
Share on other sites

Εγω watsapp ψηφισα γιατι το εχω χρησιμοποιησει πιο πολυ αλλα πιστευω οτι το καλυτερο ειναι το skype βιντεοκληση απλα τα λεει ολα.. τι καλυτερο απτο να βλεπεις τον συνομιλητη σου απτο να τον ακους απλα..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα το hangout να ειναι η απάντηση στο FaceTime αλλα δεν , πρεπει να τρέχει στο παρασκήνιο για να αντιληφθείτε ότι κάποιος σας καλει.αν κάνω λάθος με διορθώσετε και μου εξηγείτε και τον τροπο.κατα τα αλλα ψηφίζω viber.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...