Jump to content

Sony Xperia M and M dual


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με κάθε επιφύλαξη, μέχρι την 2.3 έκδοση και κάνοντας root, κάποιος μπορούσε να περάσει όλες τις εφαρμογές (παιχνίδια κτλ) στην κάρτα μνήμης κάτι το οποίο δεν ισχύει από την 4.0 και μετά παρά μόνο σε κάποιες συσκευές της Sammy η οποία είναι η μόνη που δίνει αυτή τη δυνατότητα πλέον.

 

Φιλε μου κανεις λαθος. Τη δυνατοτητα στο android να μπορεις να μεταφερεις τις εφαρμογες στην sd card (δεν μεταφερεται ολη αλλα ενα τμημα της), εφοσον το επιτρεπουν και οι εφαρμογες φυσικα, την εδωσε η google απο την 2.2 και μετα. Εχοντας κανει root ομως μπορεις να περνας και τις εφαρμογες που δεν το επιτρεπει ο προγραμματιστης της εφαρμογης και μαλιστα ολοκληρη την εφαρμογη. Αυτο συμβαινει στη 2.2-2.3 αλλα και στην 4.0 και ειχα τσεκαρει το ιδιο και σε ενα sony με 4.1. Χωρις root μιλαμε.

 

Αν καποιος με το xperia m, επειδη εχει την 4.1, εχει διαφορετικη αποψη, δηλαδη να μπορουσε να μεταφερει μια εφαρμογη στην sd card με την 4.0 αλλα να μην μπορει να το κανει με την 4.1, ας το γραψει.

 

Ναι, όποιες εφαρμογές μπορείς να μεταφέρεις, πάνε στην κάρτα μνήμης.

 

Ενα μεγαλο τμημα παει, οχι ολοκληρο. Για να μεταφερθει ολοκληρο, αν εχεις προβλημα χωρου στη rom, θα πρεπει να το κανεις root ωστε να χρησιμοποιησεις την εφαρμογη link2sd. Το καλο με το android ειναι οτι εχεις λυσεις.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όποιος έχει το κινητό αυτό και έχει και χρόνο ας κάνει το κόπο να κατεβάσει 1-2 εφαρμογές που επιτρέπεται να το μεταφέρεις στηνsd card να μας πει τι γίνεται
Link to comment
Share on other sites

Mόλις ήρθε στα χέρια μου παιδιά! Είμαι και επίσημα μέλος της παρέας σας! Πρώτες εντυπώσεις (εμφάνισης) άριστες. Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο!! Ήθελα να σας ρωτήσω, πόση ώρα πρέπει να το φορτήσω πριν το ανοίξω?
Link to comment
Share on other sites

Mόλις ήρθε στα χέρια μου παιδιά! Είμαι και επίσημα μέλος της παρέας σας! Πρώτες εντυπώσεις (εμφάνισης) άριστες. Δεν περίμενα να μου αρέσει τόσο!! Ήθελα να σας ρωτήσω, πόση ώρα πρέπει να το φορτήσω πριν το ανοίξω?

Επιχείρηση: Πρώτη φόρτιση

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

μόλις το άνοιξα και μου ήρθε απευθείας η ενημέρωση 15.1.C.2.8 Να την κάνω απο εκεί η pc companion?

 

Καλυτερα με pc companion για να μην φας κανα disconnect στο wifi οσο την κατεβαζει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει το κινητό αυτό και έχει και χρόνο ας κάνει το κόπο να κατεβάσει 1-2 εφαρμογές που επιτρέπεται να το μεταφέρεις στηνsd card να μας πει τι γίνεται

 

Ας δοκιμασει καποιος το ES file manager που μεταφερεται στην sd card για να επαληθευσει οτι μεταφερεται και με την 4.1. ;) Εγω το εχω δοκιμασει σε αλλο xperia με 4,1 και δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω πιο θεωρειτε το καλυτερο χρωμα για το xperia M .Εγω στην αρχη ημουν με το ΛΕΥΚΟ αλλα τωρα που ειδα το ΜΩΒ -PURPLE ΚΟΛΛΗΣΑ...Τι λετε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μόλις πριν από λίγες ώρες έγινα και εγώ επίσημα κάτοχος του XPERIA M. όλα καλά και ωραία, πολύ εύκολη πιστεύω χρήση (ακόμα και για άσχετους) έχω όμως ένα πρόβλημα. Δεν μου εμφανίζει καθόλου σελίδες που απαιτούν φλας! τι κάνω τώρα για αυτό? υπάρχει κάτι αντίστοιχο του Adobe Flash για το Android?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μόλις πριν από λίγες ώρες έγινα και εγώ επίσημα κάτοχος του XPERIA M. όλα καλά και ωραία, πολύ εύκολη πιστεύω χρήση (ακόμα και για άσχετους) έχω όμως ένα πρόβλημα. Δεν μου εμφανίζει καθόλου σελίδες που απαιτούν φλας! τι κάνω τώρα για αυτό? υπάρχει κάτι αντίστοιχο του Adobe Flash για το Android?

http://forums.adobe.com/thread/1061194

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά και ευχαριστώ για την απάντηση! Λοιπον μέχρι τώρα η αποψη μου για το συγκεκριμένο κινητό είναι η εξής (υπ'οψιν είμαι τελείως αρχάρια σε smartphones):

- Πολύ ωραία οθόνη και ζωντανά χρώματα

-Κάμερα πολύ καλή την ημέρα μέτρια την νύχτα

-Walkman, radio πολύ καθαρά και δυνατά με δική μου επιλογή στον ισοσταθμιστή

- Με το τελευταίο update που μου εμφάνισε απευθείας το pc companion (4.2.2 νόμιζω) το κινητό είναι πολύ γρήγορο δεν κολλάει πουθενά και μπόρεσα και αποθήκευσα μουσική, φωτός και κάποιες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

- Πολύ εύκολο περιβάλλον για αρχάριο χρήστη

- το έχω δυο μέρες και σήμερα φορτίζω την μπαταρία πρώτη φορά με αρκετή χρήση (stamina mode)

Στα κατά:

-Πολλές "χαζές" υποχρεωτικές εφαρμογές από την Sony kai to Android που τρώνε χώρο και μπαταρία.

- Αδικαιολόγητα δύσκολο το να βρείς ένα τηλέφωνο στις επαφές ή να ρυθμίσεις κάποια βασικά πράγματα στα μνμ. Ειπαμε smartphone αλλά να πέρνουμε και κανά τηλέφωνο χωρις να χρείαζετε κόπος:p

-Μικρή εσωτερική μνήμη για εφαρμογές που δεν μεταφέρονται σε κάρτα μνήμης.

 

Και τώρα ένα πρόβλήμα αρκετά σοβαρό που θα ήθελα άν κάποιος ξέρει να με βοηθήσει : από χθες 4-5 φορές σε διάφορες φάσεις μου εμφανίζει μνμ απενεργοποιήθηκε η σιμ, κλείνει το κινητό και ξανανοίγει αμέσως μόνο του. Εβγαλα την κάρτα και την ξαναέβαλα αλλά τίποτα :( Είχα κανονικη σιμ κοσμοτε, την οποία μου την αλλάξανε χθες στο πλάισιο σε μινι σιμ. Μήπως είναι ελλατωματική η κάρτα? πείτε μου μήπως είναι λογισμικού το πρόβλημα γιατί το λυπάμαι να το γυρίσω για αλλαγή καλά καλά δεν το πήρα :( και μου αρέσει και παρα πολυ :O

Link to comment
Share on other sites

το έχω δυο μέρες

 

Και τώρα ένα πρόβλήμα αρκετά σοβαρό που θα ήθελα άν κάποιος ξέρει να με βοηθήσει : από χθες 4-5 φορές σε διάφορες φάσεις μου εμφανίζει μνμ απενεργοποιήθηκε η σιμ, κλείνει το κινητό και ξανανοίγει αμέσως μόνο του. Εβγαλα την κάρτα και την ξαναέβαλα αλλά τίποτα :( Είχα κανονικη σιμ κοσμοτε, την οποία μου την αλλάξανε χθες στο πλάισιο σε μινι σιμ. Μήπως είναι ελλατωματική η κάρτα? πείτε μου μήπως είναι λογισμικού το πρόβλημα γιατί το λυπάμαι να το γυρίσω για αλλαγή καλά καλά δεν το πήρα :( και μου αρέσει και παρα πολυ :O

Για αρχη αν εχεις καποια αλλη sim δοκιμασε την, αν δεν εχεις αλλη sim αφησε το χωρις καρτα sim, σε καθε περιπτωση '''βασανισε το''' και δες αν θα κανει επανεκκινηση.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Έχω το Xperia M (όχι τη Dual Sim έκδοση) σε firmware: 15.1.C.2.8, Android 4.1.2.

Όταν επιχειρώ να το κάνω wi-fi hotspot (ως αυτόνομο WLAN, δεν θέλω να συνδέεται μέσω κάποιου gateway και στο Internet), πετάει "Attention network error occured". *

Ψάχνοντας στο google βρήκα κάποια αποτελέσματα σχετικά για Xperia συσκευές, αλλά από ό,τι κατάλαβα οι λύσεις δεν δουλεύουν για μένα (η μία αφορά τη ρύθμιση APN, και η άλλη το σβήσιμο ενός αρχείου TetherEntitlementCheck.apk, το οποίο θέλει root για να το κάνεις λογικά).

 

* Ωστόσο, η ένδειξη για το AP ενεργοποιείται κανονικά, και μπορώ να ρυθμίσω τα settings για το hotspot (security, password κλπ)

 

Έχει κάποιος άλλος το ίδιο θέμα με τη συσκευή;

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Έχω το Xperia M (όχι τη Dual Sim έκδοση) σε firmware: 15.1.C.2.8, Android 4.1.2.

Όταν επιχειρώ να το κάνω wi-fi hotspot (ως αυτόνομο WLAN, δεν θέλω να συνδέεται μέσω κάποιου gateway και στο Internet), πετάει "Attention network error occured". *

Ψάχνοντας στο google βρήκα κάποια αποτελέσματα σχετικά για Xperia συσκευές, αλλά από ό,τι κατάλαβα οι λύσεις δεν δουλεύουν για μένα (η μία αφορά τη ρύθμιση APN, και η άλλη το σβήσιμο ενός αρχείου TetherEntitlementCheck.apk, το οποίο θέλει root για να το κάνεις λογικά).

 

* Ωστόσο, η ένδειξη για το AP ενεργοποιείται κανονικά, και μπορώ να ρυθμίσω τα settings για το hotspot (security, password κλπ)

 

Έχει κάποιος άλλος το ίδιο θέμα με τη συσκευή;

 

Χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις την "κίνηση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας" για να μπορέσεις να κάνεις αυτό που θέλεις. Αν πας Ρυθμίσεις --> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας --> είναι εκεί ενεργοποιημένη η κίνηση δεδομένων; Αν όχι, ενεργοποίησέ το και -φαντάζομαι- ότι θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω ότι πρέπει να ενεργοποιήσεις την "κίνηση δεδομένων κινητής τηλεφωνίας" για να μπορέσεις να κάνεις αυτό που θέλεις. Αν πας Ρυθμίσεις --> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας --> είναι εκεί ενεργοποιημένη η κίνηση δεδομένων; Αν όχι, ενεργοποίησέ το και -φαντάζομαι- ότι θα δουλέψει.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ωστόσο, η ρύθμιση αυτή δεν αλλάζει κάτι. Πήγα (σε αγγλικό menu) Settings -> Mobile Networks -> Mobile data traffic, το γύρισα σε enabled, αλλά πάλι πήρα το error όταν άνοιξα το hotspot.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,κάτι νεότερο σχετικά με την νέα αναβάθμιση? κολλάει?να την επιχειρήσω και εγώ ή μπα?αναμένω σχόλια...γενικά υπερευχαριστημένη με το κινητό..είμαι κάτοχος του εδώ και 2 μήνες...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά και ευχαριστώ για την απάντηση! Λοιπον μέχρι τώρα η αποψη μου για το συγκεκριμένο κινητό είναι η εξής (υπ'οψιν είμαι τελείως αρχάρια σε smartphones):

- Πολύ ωραία οθόνη και ζωντανά χρώματα

-Κάμερα πολύ καλή την ημέρα μέτρια την νύχτα

-Walkman, radio πολύ καθαρά και δυνατά με δική μου επιλογή στον ισοσταθμιστή

- Με το τελευταίο update που μου εμφάνισε απευθείας το pc companion (4.2.2 νόμιζω) το κινητό είναι πολύ γρήγορο δεν κολλάει πουθενά και μπόρεσα και αποθήκευσα μουσική, φωτός και κάποιες εφαρμογές στην κάρτα μνήμης.

- Πολύ εύκολο περιβάλλον για αρχάριο χρήστη

- το έχω δυο μέρες και σήμερα φορτίζω την μπαταρία πρώτη φορά με αρκετή χρήση (stamina mode)

Στα κατά:

-Πολλές "χαζές" υποχρεωτικές εφαρμογές από την Sony kai to Android που τρώνε χώρο και μπαταρία.

- Αδικαιολόγητα δύσκολο το να βρείς ένα τηλέφωνο στις επαφές ή να ρυθμίσεις κάποια βασικά πράγματα στα μνμ. Ειπαμε smartphone αλλά να πέρνουμε και κανά τηλέφωνο χωρις να χρείαζετε κόπος:p

-Μικρή εσωτερική μνήμη για εφαρμογές που δεν μεταφέρονται σε κάρτα μνήμης.

 

Και τώρα ένα πρόβλήμα αρκετά σοβαρό που θα ήθελα άν κάποιος ξέρει να με βοηθήσει : από χθες 4-5 φορές σε διάφορες φάσεις μου εμφανίζει μνμ απενεργοποιήθηκε η σιμ, κλείνει το κινητό και ξανανοίγει αμέσως μόνο του. Εβγαλα την κάρτα και την ξαναέβαλα αλλά τίποτα :( Είχα κανονικη σιμ κοσμοτε, την οποία μου την αλλάξανε χθες στο πλάισιο σε μινι σιμ. Μήπως είναι ελλατωματική η κάρτα? πείτε μου μήπως είναι λογισμικού το πρόβλημα γιατί το λυπάμαι να το γυρίσω για αλλαγή καλά καλά δεν το πήρα :( και μου αρέσει και παρα πολυ :O

 

 

 

Και εμενα ετσι εκανε οταν το αγορασα και μου περασανε στο μυαλο τα ιδια με εσένα. ΑΛΛΑ εγω εκανα το εξης από μονος μου

1. Εβγαλα την sim απο την υποδοχη που μπαίνει και πατησα το σιδερακι προς στα μεσα για να σφηνωσει καλητερα η sim...

Μετα απο αυτο δεν μου το ξανα εκανε ποτε εδω και 2 μηνες και το κινητό δουλεύει άψογα. ;-)

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ετσι εκανε οταν το αγορασα και μου περασανε στο μυαλο τα ιδια με εσένα. ΑΛΛΑ εγω εκανα το εξης από μονος μου

1. Εβγαλα την sim απο την υποδοχη που μπαίνει και πατησα το σιδερακι προς στα μεσα για να σφηνωσει καλητερα η sim...

Μετα απο αυτο δεν μου το ξανα εκανε ποτε εδω και 2 μηνες και το κινητό δουλεύει άψογα. ;-)

 

μολις παρελαβα το Μ dual και θελω να ρωτησω πρεπει να παρω sim Καρτες micro οποσδηποτε ή κανουν κι αυτες που εχω. ρωταω επειδη

ακομα δεν τ εχω ανοιξει κι επειδη εχω δει εδω ν αναφερεται οτι βαζουν sim micro

ακυρο. παιρνει μονο τις micro. οποιος ξερει ομως ας μου πει εκει επανω που εχει το wifi και τα υπολοιπα πως τα καταργω να μην εχει τπτ εκει γιατι εχω αλλη εφαρμογη με ποιο πολλα

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά . αν βγάλεις το καπάκι η αριστερή βίδα κάτω αριστερά είναι κάπως προς τα έξω . σαν μην είναι βιδωμένη μέχρι μέσα . γιατί είναι έτσι ? Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατοχος κι εγω απο χθες του Μ dual και θελω να ρωτησω αν καποιος το εχει κανει ροοτ ευχαριστω
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά . αν βγάλεις το καπάκι η αριστερή βίδα κάτω αριστερά είναι κάπως προς τα έξω . σαν μην είναι βιδωμένη μέχρι μέσα . γιατί είναι έτσι ?

Μηπως ειναι για να περασεις λουρακι / κορδονακι ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια το Μ που εχει εντοπισμο σφαλματων USB οπως εχουν κι ολα τ αλλα? πηγαιναμε Επιλογες για προγραμματιστες/ Εντοπισμος σφαλματων USB

εδω που ειναι το εχω ψαξει σπιθαμη προς σπιθαμη δεν υπαρχει

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια το Μ που εχει εντοπισμο σφαλματων USB οπως εχουν κι ολα τ αλλα? πηγαιναμε Επιλογες για προγραμματιστες/ Εντοπισμος σφαλματων USB

εδω που ειναι το εχω ψαξει σπιθαμη προς σπιθαμη δεν υπαρχει

Αν και δεν έχω το τηλέφωνο δοκίμασε στο μενού "σχετικά με το τηλέφωνο/ about phone" και στην επιλογή "αριθμός έκδοσης/ build number" να την πατήσεις επτά - δέκα φορές.

Πατώντας της 7-10 φορές ενεργοποιείς το κρυφό μενού για να επιλέξεις το usb debugging.

 

Το κείμενο που έγραψα είναι από copy - paste ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω το τηλέφωνο δοκίμασε στο μενού "σχετικά με το τηλέφωνο/ about phone" και στην επιλογή "αριθμός έκδοσης/ build number" να την πατήσεις επτά - δέκα φορές.

Πατώντας της 7-10 φορές ενεργοποιείς το κρυφό μενού για να επιλέξεις το usb debugging.

 

Το κείμενο που έγραψα είναι από copy - paste ;)

 

εισαι ωραιος!!!!!! σ ευχαριστω παρα πολυ

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!! Έχω το κινητό σε όλο μαύρο και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βρω μόνο του το πίσω μέρος σε μωβ να πωλείται ξεχωριστά..Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M and M dual

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...