Jump to content

Συχνότητες 4G / LTE


stargazer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα καθως σκοπευω πιθανων να αγορασω συσκευη κινητου απο το εξωτερικο και θελω να ξερω αν δουλευει στην ελλαδα

 

απο οτι ειδα στην ιστοσελιδα της ΕΕΤΤ τα πραγματα ειναι απολυτα ξεκαθαρα

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/BaseStationRdt/GRNetworks/

 

 

Στην Ελλάδα λειτουργούν τρεις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, οι εταιρείες COSMOTE, WIND και VODAFONE. Τα δίκτυα τους χρησιμοποιούν ζώνες συχνοτήτων περί τα 800 MHz, 900 MHz, 1800 ΜΗz, 2100 MHz και 2600 ΜΗz

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα αγόρασα το Jiayu S3 Plus με βασικά κριτήρια 1) τα 3GB ROM, 2) το Dual Standby και 3) τη μπάντα 800, μιας όλα τα καρτοκινητά είναι στην Wind.

Πήγα σήμερα σε κατάστημα, για να αλλάξω τις sim που είχα αλλάξει πέρυσι πάλι, και ο υπάλληλος αρχικά είπε ότι δεν γνωρίζει το κινητό και μάλιστα αν δέχεται 4G και στις κατηγορηματικές διαβεβαιώσεις μου, άλλαξε τη μια δοκιμαστικά με κάρτα που είχε μόνο micro (σκούρα μπλε) και όχι γαλάζιο όπως ήταν οι περσινές.

 

Έκανε πολλά στο μόνιτορ προσπαθώντας να ελέγξει την αναβάθμιση του λογισμικού και άλλα, αν και του είπα ότι την προηγούμενη βδομάδα είχε κατέβει η τελευταία αναβάθμιση, αλλά δεν τον άφηνε το σύστημά του (???). Η ένδειξη 3G παρέμεινε στη νέα sim και, σε ερώτησή μου αν η περιοχή καλύπτεται από 4G, είπε ότι μπορεί να πιάνει μια στιγμή αλλά αν μετακινηθώ 1-2 μ. μπορεί να το χάσει.

 

Είπε να δοκιμάσω με τη sim αυτή και αν δεν πιάσει 4G να ξαναπάω. Επέστρεψα στο χώρο μου αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε, παρά το γεγονός ότι το κινητό του γιου μου ( Sony Xperia Z3) πιάνει 4G, από μέρες, όταν του ήρθε σχετικό μήνυμα από την Wind, αλλά και σήμερα όταν έβαλα το δικό μου δίπλα.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει στην περίπτωση αυτή και πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν γνωριζω με σιγουρια να σου πω καθως εμενα οι παλιες που ειχα κοψει και οι νεες καρτες micro sim ειχαν λογοτυπο πανω 3G και της COSMOTE που χρησιμοποιω για DATA και της WIND

 

φοβαμαι οτι εχει να κανει με την Sim Card το προβλημα σου σχετικα με το 4G μαλλον δεν το υποστηριζει η Sim Card

 

επειδη ομως δεν ειμαι και ο "ειδικος" οπως τα παιδια εδω περα και μπορει να λεω βλακειες περιμενε να σου πει καποιος που ξερει καλυτερα απο μενα

 

βεβαια μπορεις να δοκιμασεις και την καρτα 4G του γιου σου στο δικο σου κινητο να δεις θα πιασει (μπακαλιστικος τροπος) αν ειναι ιδιου τυπου υποδοχη με την δικη σου.

 

μην δινεις και τοσο σημασια στους υπαλληλους των καταστηματων (ελαχιστοι γνωριζουν) ξερεις πως ειναι η κατασταση σημερα πανω στην εργασια.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα δοκιμάσω με την sim του γιου μου, αν και έπρεπε να το είχα κάνει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καρδίτσα LTE σε ολη την πολη και εκτος πόλης εως 5 χιλιομετρα τουλαχιστον απο κεντρο (που δουλευω) Η+. Καλη η 800αρα αμα εισαι στα βουνα και τις παραλίες. Αλλα αυτο θα το δουμε οταν βαλουν 800αρα σε πολυσυχναστες παραλιες το καλοκαιρι, που θα γινεται με πατεις σε πατω, να δουμε λιγο την χωρητικότητα και τις ταχυτητες (που θα ειναι επιπεδο 3G στην καλυτερη και αμα)

 

Καρδίτσα φιλε μου βονταφον και ειδικα η κοσμοτε ειναι μια χαρα. Η γουιντ ειναι οτι χειροτερο απο mobile internet. Να δουμε ποτε θα αναβαθμισει κ εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

να ρωτησω κ γω ρε παιδια τους γνωστες της παρέας.. κοιταω αυτο το Vernee Thor και λεει ότι παίζει σε αυτές τις συχνότητες :

 

Network type: FDD-LTE+WCDMA+GSM

2G: GSM 900/1900/2100MHz

3G: WCDMA 900/2100MHz

4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

 

θα υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο της cosmote? Tι λέτε? Η cosmote δεν παίζει στα 1800 το gsm?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κ γω ρε παιδια τους γνωστες της παρέας.. κοιταω αυτο το Vernee Thor και λεει ότι παίζει σε αυτές τις συχνότητες :

 

Network type: FDD-LTE+WCDMA+GSM

2G: GSM 900/1900/2100MHz

3G: WCDMA 900/2100MHz

4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

 

θα υπάρχει πρόβλημα με το δίκτυο της cosmote? Tι λέτε? Η cosmote δεν παίζει στα 1800 το gsm?

 

Vodafone

 

2G: 900/1800

3G: 900/2100

4G: 800/1800/2600

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι είναι, oneplus2 αμερικάνικο; Φοβάμαι πως σε 4G θα έχει θέμα. Σε 2G/3G δεν πρέπει να έχει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Κατοχος lenovo vibe k5 plus...Το κινητο τουμπανο μου ηρθε ρουταρισμενο.....Δυστηχως μονο 2G βλεπω και Ε σηματακι διπλα απο το σημα κινητης...Η αληθεια ειναι οτι δεν προσεξα τις μπαντες γιατι ειμαι ψιλο ασχετος...καμια ιδεα να το φτιαξω?
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος lenovo vibe k5 plus...Το κινητο τουμπανο μου ηρθε ρουταρισμενο.....Δυστηχως μονο 2G βλεπω και Ε σηματακι διπλα απο το σημα κινητης...Η αληθεια ειναι οτι δεν προσεξα τις μπαντες γιατι ειμαι ψιλο ασχετος...καμια ιδεα να το φτιαξω?

 

LTE TDD Band 38/40/41;FDD Band 1/3/5/7 /8/20

Με μια γρήγορη ματιά. Δε θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Τσέκαρε την κάρτα SIM/υπηρεσία.

Μπορεί να έχεις μόνο κάλυψη 2g στην περιοχή σου (παίξε τζόκερ)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση....Εχω βαλει τις LTE και TDD αλλα τιποτα....FDD δεν υπαρχει μεσα....Εχω σημα πεντε γραμμες ακομα και μεσα σε ασαννσερ που παλια δεν μιλαγα...Μενω Αθηνα οποτε το θεμα καλυψης δεν υπαρχει...Την καρτα δεν την κοιταξα...τωρα τελευταια μου εβγαζε ενα προβλημα.(com.android.phone).Εκανα force stop το Phone/Messaging Storage και το προβλημα λυθηκε.Θα βαλω την καρτα σε αλλο κινητο και θα δω...

 

Μολις δοκιμασα την καρτα σε ενα παλιο LADVO που ειχα...στην ιδια μπαντα....Αμεσως καρφωσε 3G H+....Ο κινεζος που μου το ρουταρε εβαλε κανα firmware και κλειδωσε τις καρτες στα 2G....Ειμαι για συνεργειο...

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

Σκέφτομαι να αγοράσω μία συσκευή από Κίνα.

Ο πωλητής γράφει ότι είναι 4G LTE freqency 800MHz.

Ο πάροχος μου είναι η Wind.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου λένε ότι εκπέμπουμε στις εξής συχνότητες:

800/1800/2600.

Τους ρωτάω αν θα παίξει το κινητό στο mobile broadband και μου λένε ρώτα τον κατασκευαστή...

Αφού ο κατασκευαστής μου είπε να ρωτήσω εσάς!!!

Τελικά θα παίξει ή να μην το πάρω καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ο αδελφος μου εχει παρει το lenovo vibe shot z90-7 και οταν το βαζω στην τριπλη λειτουργια 2g/3g/4g δεν βγαζει σημα 4g , εκανα χειροκινητα την αναζητηση και μονο την κοσμοτε 4g δειχνει , ενω στο δικο μου κινητο huawei y550 εμφανιζει κανονικα στην χειροκινητη αναζητηση της wind + της vodafone 4g .

Τι συχνοτητα 4g εχει η vodafone ; υπαρχει πιθανοτητα να ειναι το φασμα 900 ; για αυτο να μην το δειχνει;

παντως στο gsmarena γραφει LTE 800/1800/2100/2600 .

Λειπει καμια συχνοτητα; για αυτο και δεν μπορω να συνδεθει το κινητο; . ( εγω αυτο πιστευω αλλα θελω καποιον να μου το επιβεβαιωσει! ) .

ευχαριστω εκ των προτερων.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω παρατηρησει εγω αν αγορασει καποιος συσκευη απο το εξωτερικο (οχι ευρωπαικη αγορα) πιθανον να εχει θεματα με το 4G καθως συσκευες εκτος ευρωπαικης αγορας δεν υποστηριζουν τις μπαντες που παιζουν οι παροχοι στην ελλαδα.

 

πιθανον αυτο να ειναι και το προβλημα με τον φιλο πιο πανω.

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ο αδελφος μου εχει παρει το lenovo vibe shot z90-7 και οταν το βαζω στην τριπλη λειτουργια 2g/3g/4g δεν βγαζει σημα 4g , εκανα χειροκινητα την αναζητηση και μονο την κοσμοτε 4g δειχνει , ενω στο δικο μου κινητο huawei y550 εμφανιζει κανονικα στην χειροκινητη αναζητηση της wind + της vodafone 4g .

Τι συχνοτητα 4g εχει η vodafone ; υπαρχει πιθανοτητα να ειναι το φασμα 900 ; για αυτο να μην το δειχνει;

παντως στο gsmarena γραφει LTE 800/1800/2100/2600 .

Λειπει καμια συχνοτητα; για αυτο και δεν μπορω να συνδεθει το κινητο; . ( εγω αυτο πιστευω αλλα θελω καποιον να μου το επιβεβαιωσει! ) .

ευχαριστω εκ των προτερων.

Έχει την official ROM; Από που το αγόρασε;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχω παρατηρησει εγω αν αγορασει καποιος συσκευη απο το εξωτερικο (οχι ευρωπαικη αγορα) πιθανον να εχει θεματα με το 4G καθως συσκευες εκτος ευρωπαικης αγορας δεν υποστηριζουν τις μπαντες που παιζουν οι παροχοι στην ελλαδα.

 

πιθανον αυτο να ειναι και το προβλημα με τον φιλο πιο πανω.

Βασικά οι συχνότητες που υποστηρίζει είναι ακριβώς αυτές που χρησιμοποιούνται στην Ευρώπη, οπότε είναι μάλλον ξεκάθαρο ότι κάπου αλλού πρέπει να εντοπιστεί το πρόβλημά του.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το GSM Arena τα χαρακτηριστικα δικτυου ειναι αυτα

 

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G bands LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 - Lenovo Z90-7

Speed HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps

GPRS Yes

EDGE Yes

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

ε, ναι. Οι 800/1800/2100/2600 είναι οι συχνότητες που πρέπει να έχει ένα τηλέφωνο που λειτουργεί στην Ευρώπη. Και σχεδόν τα περισσότερα τηλέφωνα εκ Κίνας τις υποστηρίζουν, εκτός από μερικά που δεν έχουν την 800. Αλλά αφού το δικό του την έχει, δεν θα έπρεπε να συναντήσει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

Σκέφτομαι να αγοράσω μία συσκευή από Κίνα.

Ο πωλητής γράφει ότι είναι 4G LTE freqency 800MHz.

Ο πάροχος μου είναι η Wind.

Τους πήρα τηλέφωνο και μου λένε ότι εκπέμπουμε στις εξής συχνότητες:

800/1800/2600.

Τους ρωτάω αν θα παίξει το κινητό στο mobile broadband και μου λένε ρώτα τον κατασκευαστή...

Αφού ο κατασκευαστής μου είπε να ρωτήσω εσάς!!!

Τελικά θα παίξει ή να μην το πάρω καθόλου?

Τελικά για να παίξει πρέπει να έχει η συσκευή και τις τρεις συχνότητες ή αρκεί μόνο η 800 που είναι και η βασική απ'ότι καταλαβαίνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Oppo A33

Technology GSM / HSPA / LTE

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

TD-SCDMA

4G bands LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)

Speed HSPA, LTE

GPRS Yes

EDGE Yes

 

Είναι για να το πετάω προφανώς... :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Link to comment
Share on other sites

http://www.banggood.com/Lenovo-ZUK-Z2-5_0-inch-4GB-RAM-64GB-ROM-Snapdragon-820-2_15GHz-Quad-core-4G-Smartphone-p-1064299.html

 

Καλησπέρα θα εχω προβλημα με 4g? Δεν εχει τα 800Μhz

 

Πιστεύω πως πρέπει να πάρεις τηλέφωνο με υποστήριξη της μπάντας 20(800mhz) ειδικά αν είσαι από επαρχία.

Αμέσως - αμέσως δεν θα έχεις αποκλείσει την μία από τις τρεις συχνότητες 4g που χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα.

Διάβασε εδώ ;)https://www.angroid.gr/%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82/4g-ke-800mhz-allios-b20-alithies-ke-psemmata

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα.Θέλω να αγοράσω μία συσκευή με τα παρακάτω στοιχεία για τος 4g

4G FDD-LTE: 1800/2100/2600MHz; TDD-LTE: B38/B39/B40/B41 (xiaomi Mi 4C)

Θα είμαι εντάξει εδω με ταχύτητες ;Ευχαριστώ .

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...