Jump to content

Xiaomi Mi 2S


cableguy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας...εχω και εγω το MI2S και ειμαι πολη ηκανοπιοιμενος....απλα θα ηθελα να ρωτισω εαν γνοριζετε πως μπορω να βαλω μια καλη custom rom χορις bugs...και επισης να μην εχει Miui interface...ευχαριστω πολη..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 895
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα σας...εχω και εγω το MI2S και ειμαι πολη ηκανοπιοιμενος....απλα θα ηθελα να ρωτισω εαν γνοριζετε πως μπορω να βαλω μια καλη custom rom χορις bugs...και επισης να μην εχει Miui interface...ευχαριστω πολη..

 

δες εδω οποιο τοπικ ξεκιναει με [ROM] και διαλεξε αυτην που σου αρεσει

http://xiaomi.eu/community/forums/xiaomi-mi2-s.101/

Link to comment
Share on other sites

Ποσο λετε να παει μεχρι να κυκλοφορησει το Μι3?

 

http://www.ibuygou.com/crazy-discount/ χαμηλοτερη τιμη,παλι.

Η τιμη πεφτει μονο στο 32αρι...Φοβαμαι μην ξεστοκαρουν το 32αρι και μεινει μονο το 16αρι στο τελος.Οποτε μετα η 16αρι η MI3

Link to comment
Share on other sites

Ποσο λετε να παει μεχρι να κυκλοφορησει το Μι3?

 

http://www.ibuygou.com/crazy-discount/ χαμηλοτερη τιμη,παλι.

 

Γιατί να μην το πάρεις από εκεί που το πήρα και εγώ;

 

http://www.ebay.com/itm/Xiaomi-MI-2S-32GB-Quad-Core-1-7GHz-2G-Ram-4-3-Screen-13MP-Camera-RAM-/151126983566?pt=Cell_Phones&hash=item232fdec38e

 

EDIT: Δεν είχα δει το βιντεάκι. Όντως έχει όλα αυτά τα έξτρα;;; Ξενέρωσα... Εγώ πρέπει να δώσω 100 ευρώ για όλα αυτά

Edited by giarlos
Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα τέλεια. Απλά στέλνει μόνο το κουτάκι με το κινητό σφραγισμένο. Δεν έχει τα extra που δείχνει στο ibuygou πριν φτάσει στο κινητό
Link to comment
Share on other sites

Για το βιντεο δεν νομιζω να ειναι η κανονικη παραγγελια

Μηπως ο Γαλλος ειχε παραγγειλει τα υπολοιπα εξτρα και το καταστημα τα στελνει στο ιδιο πακετο?

Επειδη εγω το παραγγειλα στην προηγουμενη προσφορα με τα 296 ευρω και αναφερει καθαρα οτι η συσκευασια περιλαμβανει το κινητο την μπαταρια τον φορτιστη και το καλωδιο usb

Package included:

 

 

1 * Charger

1 * Data cable

1 * BM20 battery

1 * Xiaomi phone

1 * User guide booklet

( Please notice : earphone is not accessorized. Thank you )

 

Και το screen protector ως free gift

Επισης παραγγειλα και το Αλουμινενο καλυμα Hunter και το δερματινο λουρακι που θα ειναι στο ιδιο πακετο αλλα φυσικα πληρωμενα ξεχωριστα

Edited by popay66
Link to comment
Share on other sites

Στο Merimobiles.com εχει περιπου ενα 20αρικο πανω απ οτι στο ebay.. Βεβαια του merimobiles ξερεις οτι ειναι σιγουρα γνησιο.. ΠΑντως το μελος giarlos ειπε οτι του εστειλαν γνησιο.. Εγω παντως απο merimobiles θα κανω την παραγγελια να εχω το κεφαλι μου ησυχο..
Link to comment
Share on other sites

Το eBay ομως εχει buyer's protection που εδω εχεις το κεφαλι σου ησυχο, οχι στο merrimobiles.. (+ το PayPal επι πλεον) Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου ήρθε μετά από 10 εργάσιμες ημέρες. Όσο περίπου είχαν κάνει και από το minideal. Καλή συσκευασία... Οπότε είμαι φουλ ευχαριστημένος
Link to comment
Share on other sites

To παραγγειλα και εγω απο ibuygou επειδη το ειδα με την προσφορα των 296 ευρω και για να ειμαι σιγουρος γιατι θεωρειται απο τα αξιοπιστα κινεζομαγαζα

Γι οσους ψωνιζουν απο εκει να εχετε υποψιν οτι με ems μαλλον παιξατε και χασατε και ας πληρωσατε κατι παραπανω

Ακολουθει το τρακινγκ απο την μερα που το εστειλαν

 

Sun 10/13/2013 10:56 am SHENZHEN Despatch from Sorting Center

Sun 10/13/2013 8:30 am SHENZHEN Arrival at Sorting Center

Sat 10/12/2013 1:32 am GUANGZHOU Despatch from Sorting Center

Fri 10/11/2013 11:10 pm GUANGZHOU Arrival at Sorting Center

Wed 10/9/2013 11:06 pm GUANGZHOU Despatch from Sorting Center

Wed 10/9/2013 10:25 am GUANGZHOU Arrival at Sorting Center

Tue 10/8/2013 10:04 pm SHENZHEN Despatch from Sorting Center

Tue 10/8/2013 8:13 pm SHENZHEN Arrival at Sorting Center

Tue 10/8/2013 7:54 pm Despatch from Sorting Center

Tue 10/8/2013 7:52 pm Posting

 

 

Απο τις 8 Οκτ πηγαινοερχεται SHENZHEN-GUANGZHOU και τουμπαλιν:wacko:

 

Τους πετυχα σημερα το πρωι στο live chat και τελικο συμπερασμα απο τον chameleon: EMS Sucks!

 

Συμφωνησαμε να μου το στειλει με registered Singapore post 3 εβδομαδες με 18$ και να αφαιρεσει τη διαφορα απο την ems

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου ήρθε μετά από 10 εργάσιμες ημέρες. Όσο περίπου είχαν κάνει και από το minideal. Καλή συσκευασία... Οπότε είμαι φουλ ευχαριστημένος

Με Singapore post registered, στα 261€?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Τον φοβαμαι τον τυπα απο το ebay μην στειλει κανα fake και κλαιω μετα τα 261ε... Βεβαια το μελος giarlos ειπε πως του εστειλε γνησια συσκευη..

Τωρα θα μου πεις πως ειναι κ top rated seller k στα comments δεν ειδα καποιο να λεει για fake συσκευη...

 

Διλλημα...

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογες για refund το αναφερει.

Οτι αποδεκτικα στοιχεια εχεις καλο ειναι.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

δες εδω οποιο τοπικ ξεκιναει με [ROM] και διαλεξε αυτην που σου αρεσει

http://xiaomi.eu/community/forums/xiaomi-mi2-s.101/

 

ευχαριστω φιλε μου..αλλα θα μπορουσε καποιος να με βοειθιση πως να φλασαρω την ROM και τι διαδηκασια χρηαζετε? και κατι αλλο αν μετα θα μπορω να το επαναφερω στην STOCK εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν γνωριζω για να σε συμβουλεψω, αλλα φανταζομαι οτι οι πληροφοριες που αναφερονται στο νημα του mi2 θα κανουν και για το δικο σου.. (στην μεθοδολογια αναφερομαι)

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σιγουρο αυτο??

 

Τέτοιους πωλητές από το ebay μη τους φοβάσαι, πόσο μάλλον και με την ασφάλεια που σου προσφέρει το PayPal.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου..αλλα θα μπορουσε καποιος να με βοειθιση πως να φλασαρω την ROM και τι διαδηκασια χρηαζετε? και κατι αλλο αν μετα θα μπορω να το επαναφερω στην STOCK εκδοση...

 

Το κινητό μας έχει την δυνατότητα του TDB (true dual boot). Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να έχεις 2 ROMS και να διαλέγεις εσύ σε ποιά ROM θα bootάρει. Αυτά τα 2 αναφέρονται στo Recovery ως System 1 και System 2. Οπότε μπορείς για παράδειγμα να δοκιμάζεις τις ROM σου στο System 2 και να αφήσεις το άλλο με την Stock ROM. Εγώ στην παρούσα φάση έχω

 

System 1: Mokee 4.3 RC1 by love_dcp

System 2: [ROM] Marvin [English\Multilanguage] Xiaomi MI2/S [17.9]

 

Για να ενεργοποιήσεις όλα αυτά τα ωραία :p θα χρειαστεί να αντικατάστήσεις το ήδη υπάρχον Recovery (MI Recovery αν δεν κάνω λάθος) με το ClockWorkMod Recovery. Για να το κάνεις αυτό θα χρειαστεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ http://xiaomi.eu/community/threads/2013-05-24-clockworkmod-recovery-6-0-3-2.19686/

 

Μετά κάνεις ότι θες.

 

ΥΓ: Ίσως μέσα στην εβδομάδα μπορέσω να κάνω ένα ελληνικό οδηγό για αυτά αν θέλουν και άλλα μέλη και αν δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μας έχει την δυνατότητα του TDB (true dual boot). Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να έχεις 2 ROMS και να διαλέγεις εσύ σε ποιά ROM θα bootάρει. Αυτά τα 2 αναφέρονται στo Recovery ως System 1 και System 2. Οπότε μπορείς για παράδειγμα να δοκιμάζεις τις ROM σου στο System 2 και να αφήσεις το άλλο με την Stock ROM. Εγώ στην παρούσα φάση έχω

 

System 1: Mokee 4.3 RC1 by love_dcp

System 2: [ROM] Marvin [English\Multilanguage] Xiaomi MI2/S [17.9]

 

Για να ενεργοποιήσεις όλα αυτά τα ωραία :p θα χρειαστεί να αντικατάστήσεις το ήδη υπάρχον Recovery (MI Recovery αν δεν κάνω λάθος) με το ClockWorkMod Recovery. Για να το κάνεις αυτό θα χρειαστεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ http://xiaomi.eu/community/threads/2013-05-24-clockworkmod-recovery-6-0-3-2.19686/

 

Μετά κάνεις ότι θες.

 

ΥΓ: Ίσως μέσα στην εβδομάδα μπορέσω να κάνω ένα ελληνικό οδηγό για αυτά αν θέλουν και άλλα μέλη και αν δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο εδώ μέσα.

 

Θα ηταν τρομερα χρησιμο να κανεις εναν οδηγο για φλασαρισμα για εμας τα νεα ψαρια. Περιμενω και το δικο μου προς τελος του μηνα απο minideal :) απλα εχω μπερδευτει με ολες αυτες τις rom. θα ηθελα οπως φυσικα και ο καθενας της 2 ποιο ομορφες,γρηγορες και σταθερες!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μας έχει την δυνατότητα του TDB (true dual boot). Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να έχεις 2 ROMS και να διαλέγεις εσύ σε ποιά ROM θα bootάρει. Αυτά τα 2 αναφέρονται στo Recovery ως System 1 και System 2. Οπότε μπορείς για παράδειγμα να δοκιμάζεις τις ROM σου στο System 2 και να αφήσεις το άλλο με την Stock ROM. Εγώ στην παρούσα φάση έχω

 

System 1: Mokee 4.3 RC1 by love_dcp

System 2: [ROM] Marvin [English\Multilanguage] Xiaomi MI2/S [17.9]

 

Για να ενεργοποιήσεις όλα αυτά τα ωραία :p θα χρειαστεί να αντικατάστήσεις το ήδη υπάρχον Recovery (MI Recovery αν δεν κάνω λάθος) με το ClockWorkMod Recovery. Για να το κάνεις αυτό θα χρειαστεί να ακολουθήσεις τις οδηγίες εδώ http://xiaomi.eu/community/threads/2013-05-24-clockworkmod-recovery-6-0-3-2.19686/

 

Μετά κάνεις ότι θες.

 

ΥΓ: Ίσως μέσα στην εβδομάδα μπορέσω να κάνω ένα ελληνικό οδηγό για αυτά αν θέλουν και άλλα μέλη και αν δεν υπάρχει κάτι παρόμοιο εδώ μέσα.

 

φιλε μου ωραια τα λες...αλλα δεν εχω ιδεα το πως θα το κανω μην γινει καμια πατατα...ευχαριστω παντος για την απαντιση και οσο για τον οδιγο αναλιτικα θα βοειθαγε πολλα ατομα...

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί οδηγός εγκατάστασης ClockWorkMod Recovery και ενεργοποίησης True Dual Boot στην συσκευή μας

 

Όλα τα παρακάτω τα κάνετε με δική σας ευθύνη και δεν φέρω καμία ευθύνη αν κολλήσει ή χαλάσει κάτι στην συσκευή σας!

 

Εγκατάσταση ClockWorkMod Recovery στα Mi2/2s

 

Για να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε το ClockWorkMod Recovery στην συσκευή θα χρειαστεί να μπείτε στο αντίστοιχο thread του M1cha στο http://xiaomi.eu/community/threads/2013-05-24-clockworkmod-recovery-6-0-3-2.19686/ όπου μπορείτε να δείτε τα features του ClockWorkMod Recovery, το changelog και αρκετές άλλες πληροφορίες.

 

 

  • Πιέστε το link κάτω από το download και κατεβάζετε το νεότερα ανεβασμένο αρχείο. (Μέχρι σήμερα είναι το recovery-clockwork-6.0.3.2-aries-20130524-signed.zip)
  • Μετονομάστε το αρχείο σε update.zip και το περάστε στην sdcard. Το βάζετε στην ρίζα της sdcard και όχι σε κάποιον φάκελο για να γίνει σωστά η διαδικασία.
  • Κάντε reboot σε recovery mode. (Ενώ έχετε κλείσει το κινητό κρατάτε πατημένα Power Button + Volume Up μέχρι να δείτε στην οθόνη το σήμα MI. Αφήνετε το Power Button κρατώντας το Volume Up πατημένο μέχρι να κάνει boot σε Recovery)
  • Εκεί πλοηγηθείτε με τα Volume Up/Down και επιλέγετε με το Power Button. Για παράδειγμα στην 1η οθόνη, επιλογής γλώσσας, πατάτε Volume Down και μετά το Power Button για να επιλέξετε το English. (Εκτός αν νιώθετε extreme τύποι και θέλετε να επιλέξετε κινέζικα :P)
  • Στο μενού επιλέξτε install update.zip to System One και μετά κάντε reboot

 

Πλέον έχετε εγκατεστημένο το ClockWorkMod Recovery. Μπορείτε να δοκιμάσετε ότι έγινε σωστά κάνοντας την ίδια διαδικασία με το 3ο βήμα, όπου θα δείτε το menu του νέου σας recovery.

 

http://androidjinn.com/wp-content/uploads/2012/08/CWM-Recovery-v6-GT540.png (Ενδεικτική φωτογραφία)

 

Σημείωση:

Αν μετά το reboot δεν bootάρει η συσκευή στην MIUI θα χρειαστεί να κάνετε wipe το system χειροκίνητα από το ClockWorkMod Recovery επιλέγοντας το wipe data/factory reset

 

Ενεργοποίηση TDB (True Dual Boot)

 

Το TDB θα χωρίσει εικονικά σε Partition την μνήμη της συσκευής, έτσι ώστε να μπορούν να εγκατασταθούν παράλληλα 2 ROM και να μπορούν να χρησιμοποιούν όλο τον διαθέσιμο χώρο του data-partition. Θα πρέπει να ξέρετε ότι όταν τελειώσει αυτή η διαδικασία θα έχει σβηστεί όλο το data-partition. (εφαρμογές, ρυθμίσεις κτλ.)

Για να ενεργοποιήσετε το TDB

 

 

  • Μπείτε σε Recovery Mode με την παραπάνω διαδικασία ή κάνοντας Reboot into recovery
  • Πηγαίντε στο «advanced» και επιλέξτε «ENABLE TrueDualBoot»

 

 

Τώρα πλέον μπορείτε να κάνετε εγκατάσταση Custom ROMs είτε στο system 1 είτε στο system 2, ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του δημιουργού

 

Σημείωση:

Για να επιλέξετε σε ποιο σύστημα θέλετε να bootάρει η συσκευή πηγαίνετε Advanced-> active system και επιλέγετε το σύστημα που θέλετε αναλόγως

 

Αν κολλήσει σε bootloop η συσκευή κρατάτε πατημένα τα Power Button + Volume UP μέχρι να γίνουν 3-4 διαδοχικές δονήσεις ώστε να απενεργοποιήσετε «βρώμικα» την συσκευή (σαν να αφαιρείτε την μπαταρία). Bootάρετε σε recovery (βλέπε παραπάνω) και κάντε Wipe data/reset factory -> Reboot system now.

 

 

~Credits to M1cha~

 

(Όλος ο παραπάνω οδηγός είναι στηριγμένος πάνω στο αρχικό Post του M1cha, που βρήκατε σε link στην αρχή του οδηγού)

 

 

Όποιες διορθώσεις/προσθήκες, για το παραπάνω, είναι αποδεκτές

Edited by giarlos
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω πολυ θα ηθελα την βοηθεια σας επειδη ειμαι ηδη στην στιγμη της παραγγελιας θελω να ρωτησω τους σχετικους με ποιον τροπο να διαλεξω να ερθει? ems dhl ? δωρεαν αν διαλεξω ρισκαρω κατι η απλα θα ερθει αργα? γιατι δεν το βιαζομαι ! ουφ! τα ειπα ολα? α ναι επειδη 288 ευρω ειναι αυτα να προχωρησω στην αγορα ? θα το χαρω? μετα θα παρω κινιτο το 2016! γι αυτο με βλεπετε αγχομενο!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...