Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tα μεγαλα + του κινητου ειναι η μπαταρια και η εμφανιση.

 

Η καμερα ειναι απαραδεκτη, παρα πολυ σκοτεινες φωτο (δεν με ενδιαφερει αλλα πχ σε ζοριζει στο skype), ειναι επισης αρνητικο οτι δεν εχει custom roms

Link to comment
Share on other sites

1)Tα μεγαλα + του κινητου ειναι η μπαταρια και η εμφανιση.

 

2)Η καμερα ειναι απαραδεκτη, παρα πολυ σκοτεινες φωτο (δεν με ενδιαφερει αλλα πχ σε ζοριζει στο skype),

3)ειναι επισης αρνητικο οτι δεν εχει custom roms

 

1) Το συμπερασμα του review :p

2) Η εμπρος καμερα θα εννοεις, γιατι η πισω ειναι μια χαρα -για το κοστος του παντα-. Αν ναι, το αναφερω και αυτο. :)

3) Καθολου αρνητικο, αφου i) μολις βγηκε, ii) ρολαρει μια χαρα και εχει πολλες λειτουργιες "απο custom". Χιλιες φορες ετσι, παρα να ειμαι απο το ενα φλασαρισμα στο επομενο για ''fixes'' και ''αφίξεις" :p

Link to comment
Share on other sites

1) Το συμπερασμα του review :p

2) Η εμπρος καμερα θα εννοεις, γιατι η πισω ειναι μια χαρα -για το κοστος του παντα-. Αν ναι, το αναφερω και αυτο. :)

3) Καθολου αρνητικο, αφου i) μολις βγηκε, ii) ρολαρει μια χαρα και εχει πολλες λειτουργιες "απο custom". Χιλιες φορες ετσι, παρα να ειμαι απο το ενα φλασαρισμα στο επομενο για ''fixes'' και ''αφίξεις" :p

 

Kαι η πισω καμερα βγαζει αρκετα σκοτεινες φωτο. Και μαλιστα αν πας να αυξησεις φωτεινοτητα ή να παιξεις με contrast, χαλανε τελειως και τα χρωματα, σε αισχρο βαθμο!

Λειτουργιες πολλες δεν εχεις, οπως πχ μια custom με CM ή AOKP πανω. Ουτε φυσικα το smoothness των custom.

 

Mια χαρα ειναι φυσικα, για να παρεις αναλογο τηλεφωνο απο εδω θελεις 250 και βαλε ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα και τις επόμενες ημέρες θα το τεστάρω. Το μόνο που πρόλαβα να δω είναι ότι η οθόνη του είναι φοβερή.....

Δεν νομίζω πάντως πως υπάρχει κινητό με 250Ε με αυτά τα χαρακτηριστικά....

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο, χωρις να εχω βεβαια τρελλες απαιτησεις.

Δεν βρισκεις κινητο με 150Ε επωνυμο με τετοια ποιοτητα και specs που σε οποιο τραπεζι το ακουμπησεις να το χαζευουν..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

που σε οποιο τραπεζι το ακουμπησεις να το χαζευουν..

 

με την οθονη προς τα κατω, για να ακουγετε το ηχειο ;)

 

αλλα οντως !!! ειναι κλασεις ανωτερο απο αλλα κινητα με διπλασια τιμη

JIAYU G2S και G3 black (το απλό διπύρηνο) και G4 Turbo 1/4 thin black build Official_G4LW-20130822-092045
Link to comment
Share on other sites

με την οθονη προς τα κατω, για να ακουγετε το ηχειο ;)

 

αλλα οντως !!! ειναι κλασεις ανωτερο απο αλλα κινητα με διπλασια τιμη

 

Το μισοακουμπαω σε καποιο αντικειμενο κανονικα οποτε αντανακλαει ο ηχος κι ερχεται μπροστα..

Βεβαια θα το βαλω χερι μπας και ανεβασω τις εντασεις λιγο.

http://www.modaco.com/topic/362180-guidemtk-increase-speaker-volume-of-your-phone/

Εχει τον ογκο του, σε μπροστινη τσεπη καθιστος με τιποτα..

Βεβαια ετσι δεν το ξεχνας και ευκολα, σου λειπει τοσο βαρος..:lol:

Αλλα με 2750 χωρις OGS τι περιμενεις..

Εχω περασει το IGO primo, χωρις χαρτες ακομα βεβαια, βρισκει στιγμα σε 15 δευτερα..

Εχω παραγγειλει ενα καπακι για πισω, οχι σιλικον, σκληρο πρεπει να ειναι, εχει ανοιγματα στο power στο volume και στην τροφοδοσια, να δουμε τι θα ειναι, οπως και μια θηκη για ολοκληρο μεσα, οταν το πεταω σε καμμια τσαντα θαλασσας..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψεμματα, ο ογκος ειναι αρκετος. Σε τσεπη νιωθω καπως, στα ΜΜΜ οταν το χρησιμοποιω, το ιδιο... Το εβαλα ως αρνητικο κι ολας.

 

Επισης χρειαζεται προστασια το καπακι παιδια, τα κλιψακια τσακιζουν με τη μια και κατι μου λεει οτι αυτο το "ασημι" δε θελουμε να το δουμε ξεβαμμενο ευκολα :p

 

Εγω προς το παρον δε το πειραζω καθολου, δουλευει μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

το θεωρω οτι με αυτα τα χαρακτηριστικα και με μια περιοχη τιμης στα +-150 ευρω ειναι οτι καλυτερο μπορεις να βρεις.

Ετσι κατευθυνομαι μετα απο πολυωρο ψαξιμο και διαβασμα σε αυτο,

και αν δεν μεσολαβουσαν οι διακοπες θα το ειχα κανει ηδη.

Ο στοχος ειναι οταν θα ειμαι στα τελειωματα των διακοπων (πχ 15 αυγουστου) να το κτυπησω

για να ειναι τελος αυγουστου σπιτι μου.

Σημειωτεον οτι εμενα οι φωτογραφιες μου ειναι σχεδον αδιαφορες αρκει να ειναι καποιου επιπεδου

αν και εφοσον χρειαστει ποτε να βγαλω.

(το λεω αυτο γιατι εχω ηδη μια καλη φωτ. μηχανη για διακοπες και παντα ημουν της γνωμης οτι δεν πρεπει να μπερδευεις πολλα πραγματα σε μια συσκευη)

 

Τα μονα ερωτηματικα που εχω και εδω θα ηθελα μια αποψη ειναι δυο σημεια:

 

1. να το παρω τελικα απο minideal?

 

2. θα ηθελα οπως και δηποτε μια καλη θηκη οπως αυτη τηω φωτο, τι πιθανοτητες εχω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, διαβασε το review: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4805067#post4805067

 

2) Δυστυχως δεν γνωριζω να σε βοηθησω.

 

Ο,τι αλλη ερωτηση εχεις, ριχτην!

Edited by GeorgeManim
Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει ενα καπακι για πισω, οχι σιλικον, σκληρο πρεπει να ειναι, εχει ανοιγματα στο power στο volume και στην τροφοδοσια, να δουμε τι θα ειναι, οπως και μια θηκη για ολοκληρο μεσα, οταν το πεταω σε καμμια τσαντα θαλασσας..

 

Για δωσε Link και για τα 2

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζει κανείς αν το Miracast δουλεύει σε αυτό το κινητό ή ακόμα καλύτερα αν κάποιος το έχει δοκιμάσει?

---------------------------------------------

Jiayu G4T thick, Rom Oficial G4H-20131021-172551

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε Link και για τα 2

http://www.aliexpress.com/item/1PC-Free-Shipping-Bulk-2012-Newest-arrival-jiayu-G3-Hard-Case-Cover-Mix-Colors/702903323.html

http://www.aliexpress.com/item/HK-Free-Shipping-Leather-PU-Pouch-Case-Bag-for-jiayu-g3-Cell-Phone-Accessories-1-Screen/852883822.html

Αυτα και τα δυο απο τον ιδιο με Singapore Post.

Και αυτα τα ακουστικα παραγγειλα με China Post, να δουμε τι θα ειναι..

http://www.aliexpress.com/item/2013-Free-shipping-new-Cable-3-5MM-In-ear-earphone-headset-for-jiayu-g2-g2s-g3/924672952.html

Ολοι εδωσαν Trucking number

 

1)Ο,τι αλλη ερωτηση εχεις, ριχτην!

Να ριξω εγω μια?

Για το θεμα της αναφορας των μηνυματων εγραψες καπου αλλου:

"Ειναι στις ρυθμισεις -> ρυθμισεις ειδοποιησης -> ενεργοποιηση ειδοποιησεων αποστολης (το τσεκαρεις)"

Οτι λες το τσεκαρισα (εχω το GO SMS Pro οπως ειπες) αλλα το μονο που παιρνω οταν στελνω μηνυμα ειναι μια ειδοποιηση (οπτικη) "το μηνυμα εληφθη απο.." αλλα ηχο κανενα. Εσυ ρε φιλε πως παιρνεις και ηχο δηλαδη? ;)

 

#visualuser για τη θηκη που ζητας ψαξου στο aliexpress

Edited by navi55
συνεχόμενα posts

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ναι χτυπαει κανονικα, σα να ελαβα SMS (με κλειστη την οθονη του κινητου ε). Αμεσως κατω απ τη ρυθμιση αυτη εχει κι αλλες, για δοκιμασε εκει να ορισεις αλλον ηχο. Αν και παλι δεν λειτουργει, πηγαινε στις ρυθμισεις ειδοποιησης και δες μηπως ειναι τιποτα στραβο εκει.

 

Ξαναλεω ομως οτι δε χρησιμοποιω την εν λογω ρυθμιση γιατι στελνω πολλα sms, οποτε με ικανοποιει απλα η ενδειξη με το μηνυματακι και δεν μου σπανε τα νευρα :)

Link to comment
Share on other sites

Τζωρτζ, το μηνυματακι που εμφανιζεται για μερικα δευτερολεπτα οταν στελνεις sms ναι, ειναι μηνυμα αναφορας παραδοσης, ομως ο ηχος δεν εχει καμμια σχεση με αναφορα παραδοσης, απλα ειναι επιβεβαιωση αποστολης.

Αν κανεις δοκιμη στελνοντας sms σε κινητο διπλα σου, θα δεις οτι ο ηχος ερχεται μολις πατας το κουμπι αποστολης και πριν να φτασει το μηνυμα στον παραληπτη (οποτε και εμφανιζεται το μηνυμα αναφορας παραδοσης).

Οποτε το μονο που μπορουμε να κανουμε οταν στελνουμε ενα μηνυμα για να ξερουμε αν ο παραληπτης το παρελαβε ειναι να περιμενουμε να διαβασουμε το μηνυματακι που εμφανιζεται.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ψειριζουμε πολυ παντως, δεν ειναι κατι που απασχολει το Jiayu G3S :p

Σιγουρα ομως δεν ειναι οπως η κλασσικη και ξεκαθαρη αναφορα με ηχο οπως στα απλα τηλεφωνα.

Εμενα απασχολει, αλλα την jiayu σιγουρα οχι.

Ξερει κανεις αραγε αυτη η ιδιαιτεροτητα υπαρχει και σε αλλα jiayu?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σσσσσσσσσ...

μαλλον τον πεισαμε...

:lol::lol::lol:

 

xaxa.. πράγματι με πείσατε, αυτές τις μέρες λέω να το παραγγείλω, τη μία συσκευή κι αν μείνω ικανοποιημένη θα πάω από Σεπτέμβρη και για τη δεύτερη.

 

εκπληκτικό το review και πολύ βοηθητικές όλες οι απαντήσεις σας.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι !!! :D

 

ΥΓ. διόρθωση--> "μάλλον την πείσαμε :yahoo:

Edited by Einstein69
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησούλες..

Στο minideal όταν ζητάς τα ελληνικά φαντάζομαι ότι τα αγγλικά συνεχίζουν να υπάρχουν (αν θες να αλλάξεις την γλώσσα του μενού αργότερα);

Η μια sim υποστηρίζει 3g ή και οι 2;

Link to comment
Share on other sites

xaxa.. πράγματι με πείσατε, αυτές τις μέρες λέω να το παραγγείλω, τη μία συσκευή κι αν μείνω ικανοποιημένη θα πάω από Σεπτέμβρη και για τη δεύτερη.

 

εκπληκτικό το review και πολύ βοηθητικές όλες οι απαντήσεις σας.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι !!! :D

 

ΥΓ. διόρθωση--> "μάλλον την πείσαμε :yahoo:

 

Χαιρομαι που βοηθησα :)

 

2 ερωτησούλες..

Στο minideal όταν ζητάς τα ελληνικά φαντάζομαι ότι τα αγγλικά συνεχίζουν να υπάρχουν (αν θες να αλλάξεις την γλώσσα του μενού αργότερα);

Η μια sim υποστηρίζει 3g ή και οι 2;

 

Η μια, και ναι φυσικα και υπαρχουν αγγλικα οπως και πολλες αλλες γλωσσες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποιες είναι ακριβώς οι διαστάσεις του κινητού ?

Στη φωτογραφία που δείχνει στο minideals αναγράφει : 147 x 78 x 7 mm (δε μου φαίνονται και πολύ λογικές...)

http://www.minideal.net/catalog/product/gallery/image/7042/id/929/

Παρακάτω, στον πίνακα που έχει τα τεχνικά χαρακτηριστικά, αναγράφει Dimensions 135 x 65x10.8mm

http://www.minideal.net/jiayu-g3s-silver-mtk6589-quad-core-android-4-2-smart-phone.html

Τι ισχύει τελικά? :confused:

 

Γενικά ψήνομαι να πάρω το συγκεκριμένο μοντέλο, καθώς από την αρχή που το είδα μου έκανε κλικ. Από την άλλη είμαι διστακτικός για τον αν θα πρέπει να προτιμήσω κάποια πιο "επώνυμη" φίρμα (π.χ. ΖΤΕ, Huawai, Lenovo, κτλ). Για να είμαι ειλικρινής, δε τη γνωρίζω τη Jiayu και προβληματίζομαι για την αξιοπιστία της συγκεκριμένης φίρμας, σε σχέση με αυτές που προανέφερα.

Τι λέτε γι' αυτό, να το τολμήσω και να πάρω το G3S ή να προτιμήσω για παράδειγμα το ΖΤΕ 967s στα ίδια χρήματα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

κι αν μείνω ικανοποιημένη

Εγω που βεβαια δεν εχω τρελλες απαιτησεις, δεν εχω να πω τιποτα κατα του τηλεφωνου. Καλη ποιοτητα κατασκευης και ολα δουλευουν τελεια και χωρις κανενα προβλημα. Μη ξεχναμε οτι ειναι μια εξελιξη του παλιοτερου μοντελου (G3 dual core) που ηδη υπηρξε καλο. Οποτε πιστευω καθε ενας θα μεινει ικανοποιημενος/η.

 

Ξέρει κανείς ποιες είναι ακριβώς οι διαστάσεις του κινητού ?

135 x 65x10.8mm

Το G3S υπερεχει απο τον ανταγωνισμο λογω μεγαλης μπαταριας και gorilla glass αλλα και η ποιοτητα κατασκευης του ειναι πολυ καλη.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...