Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχθές το παρήγγειλα(To2c.com) και σε pm που του έστειλα μου είπε ότι η μπαταρία είναι 3000 mah το γράφει και στο σαϊτ του πληροφοριακά σήμερα μου έστειλε το tracking number :)
[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To2c.com ή minideal.net από που είναι καλυτέρα λέτε;

Βασικά ποιο αξιόπιστο διότι έχουν σχεδόν ίδια τιμή μόνο που το to2c έχει περισσότερα gifts.

Link to comment
Share on other sites

To2c.com ή minideal.net από που είναι καλυτέρα λέτε;

Βασικά ποιο αξιόπιστο διότι έχουν σχεδόν ίδια τιμή μόνο που το to2c έχει περισσότερα gifts.

 

το πρωτο το μαθαινουμε τωρα,περιμενουμε και πρωτες αξιολογησεις απο οσους αγορασουν,το αλλο το ξερουμε,το καλο με το πρωτο ειναι οτι ειναι εδω ο αντιπροσωπος και σου απανταει σε καθε προβλημα,εγω αν αγορασω νεο κινητο απο εκει θα το παρω διοτι το μινιντιλ εχει παρει ψηλα τον αμανε.

Link to comment
Share on other sites

2φορες πήρα απο μινιντιλ χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντως θα δοκίμαζα και το άλλο μαγαζί. Στήν επομένη παραγγελιά μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

μια ερώτηση σας παρακαλώ, έχω το 3Gs και τα sms περιορίζονται στους 60 ελληνικούς χαρακτήρες. μήπως γνωρίζει κάποιος τη ρύθμιση για να χωράει 160 χαρακτήρας όπως όλες οι συσκευές?

 

ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

μια ερώτηση σας παρακαλώ, έχω το 3Gs και τα sms περιορίζονται στους 60 ελληνικούς χαρακτήρες. μήπως γνωρίζει κάποιος τη ρύθμιση για να χωράει 160 χαρακτήρας όπως όλες οι συσκευές?

 

ευχαριστώ πολύ !!!

 

Handcent sms από το Playstore έχει υποστήριξη ελληνικών 160 κανονικά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Handcent sms από το Playstore έχει υποστήριξη ελληνικών 160 κανονικά

 

Ναι, αλλα δεν υποστηριζει dual sim, δλδ τα μηνυματα τα στελνει παντα απο την πρωτη sim, ετσι δεν ειναι;

 

Η λυση ειναι να στελνεις μηνυματα με κεφαλαια, χωρις τονους. Αν δεν κανω λαθος, ετσι πανε σε ολα τα κινητα με 160 χαρακτηρες.

Ή κοβεις τελειως τα SMS (εγω αυτο εκανα)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα δεν υποστηριζει dual sim, δλδ τα μηνυματα τα στελνει παντα απο την πρωτη sim, ετσι δεν ειναι;

 

Η λυση ειναι να στελνεις μηνυματα με κεφαλαια, χωρις τονους. Αν δεν κανω λαθος, ετσι πανε σε ολα τα κινητα με 160 χαρακτηρες.

Ή κοβεις τελειως τα SMS (εγω αυτο εκανα)

 

πράγματι, το δοκίμασα, δεν με ρώτησε από ποια sim στέλνει και δεν μπόρεσα να καταλάβω...

δοκίμασα κεφαλαία ελληνικά, πάλι τον ίδιο περιορισμό είχε.

 

δεν έχει νόημα να κόψω τα sms επειδή δεν τα υποστηρίζει η συσκευή, η τεχνολογία πρέπει να προσαρμόζεται στα δικά μας δεδομένα, όχι εμείς στα δικά της ;)

 

στο samsung galaxy ace που είχα, υπήρχε μια ρύθμιση αν θυμάμαι καλά... εδώ δεν μπορώ να τη βρω. αν κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας έως τώρα! :love:

Link to comment
Share on other sites

πράγματι, το δοκίμασα, δεν με ρώτησε από ποια sim στέλνει και δεν μπόρεσα να καταλάβω...

δοκίμασα κεφαλαία ελληνικά, πάλι τον ίδιο περιορισμό είχε.

 

δεν έχει νόημα να κόψω τα sms επειδή δεν τα υποστηρίζει η συσκευή, η τεχνολογία πρέπει να προσαρμόζεται στα δικά μας δεδομένα, όχι εμείς στα δικά της ;)

 

στο samsung galaxy ace που είχα, υπήρχε μια ρύθμιση αν θυμάμαι καλά... εδώ δεν μπορώ να τη βρω. αν κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα, ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας έως τώρα! :love:

 

Δεν υπάρχει, τη θυμόμουν κ εγώ αυτή κ την έψαχνα αλλά τζίφος..

Link to comment
Share on other sites

Λίγες πληροφορίες για το θέμα, που εφαρμόζονται και στο "δικό μας" G3S, αλλά και σε οποιαδήποτε Android συσκευή αγοραστεί εκτός Ελλάδος και δεν υποστηρίζει το παραπάνω.

 

Λίγη θεωρία...

Τα SMS κανονικά μπορούν να αποτελούνται από μέχρι 160 χαρακτήρες του 7-bit GSM (03.38) συνόλου χαρακτήρων. Αυτό σημαίνει ότι το 'βασικό' σύνολο μπορεί να περιέχει μέχρι 128 διαφορετικούς χαρακτήρες, με τους οποίους πρέπει να καλύψει την ανάγκη για γράμματα (λατινικό αλφάβητο), αριθμούς, σύμβολα, αλλά και 'εθνικά' σύνολα χαρακτήρων, όπως τα ελληνικά, κυριλλικά κλπ.

Για να επιτευχθεί αυτό, έχουν περιληφθεί στο σύνολο χαρακτήρων *μόνο οι κεφαλαίοι* χαρακτήρες από κάθε γλώσσα που δε χρησιμοποιεί το λατινικό αλφάβητο, και -προφανώς- μόνο αυτοί που *διαφέρουν* από τους αντίστοιχους λατινικούς.

Γι' αυτό λοιπόν, για να γράψει κανείς μήνυμα σε μια τέτοια γλώσσα, μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο τους κεφαλαίους χαρακτήρες.

Έτσι, για τα ελληνικά π.χ, υπάρχουν 'έξτρα' στο GSM alphabet το Γ, το Δ, το Θ, το Λ, το Π κλπ, ενώ για τα υπόλοιπα χρησιμοποιούμε τους (κεφλαίους πάντα) χαρακτήρες που είναι κοινοί στο δικό μας και το λατινικό αλφάβητο (π.χ. Α, Β, Ε, ...).

 

Πληροφοριακά μόνο, το GSM alphabet υποστηρίζει μερικούς ακόμα ('shifted') χαρακτήρες, που μπορούν να παρασταθούν με δύο χαρακτήρες, συνδυασμό ενός ειδικού "shift" χαρακτήρα, ακολουθούμενου από ένα από τα 'απλά' υπόλοιπα σύμβολα.

 

Τα νεώτερα λειτουργικά συστήματα που χρησιμοποιούνται (και) σε τηλέφωνα, όπως το Android, υποστηρίζουν πλέον τα περισσότερο 'εκτεταμένα' σύνολα χαρακτήρων, όπως το unicode, που παρέχουν πλήρη υποστήριξη για 'εθνικά' αλφάβητα - αλλά ατυχώς (για την περίπτωσή μας) χρησιμοποιούν και περισσότερα από 1 bytes για την αναπαράσταση του κάθε χαρακτήρα.

Σε αυτό οφείλεται αυτό που παρατηρούμε, ότι όταν 'γυρίσουμε' σε Ελληνικά και αρχίσουμε να γράφουμε κεφαλαία-μικρά (όπου στην πραγματικότητα χρησιμποιούμε unicode), οι διαθέσιμοι χαρακτήρες σε ένα SMS περιορίζονται ξαφνικά σε 70 (από τους 160 που περιμέναμε).

 

Για τα τηλέφωνα (όλων των κατασκευαστών) που εισάγονται επίσημα στην ελληνική αγορά, ο εισαγωγέας φροντίζει (σε συνεργασία με τον κατασκευαστή) για το localisation ('εξελληνισμό' θα μπορούσαμε να πούμε στην περίπτωσή μας) των συσκευών.

Στα πλαίσια αυτά, τροποποιούν ελαφρώς και το πληκτρολόγιο, ώστε να γυρίζει αυτόματα σε κεφαλαία όταν 'αντιληφθεί' ότι γράφουμε μέσα στο κείμενο ενός SMS (για λόγους... συνέπειας με το τελικό αποτέλεσμα - what you see is what you get, που λέγαμε και οι πιο... παλιοί!), και -κυρίως- τροποποιούν τη messaging εφαρμογή (Mms.apk) ώστε με το που 'δει' ελληνικά, μετατρέπει *όλο* το περιεχόμενο του μηνύματος από unicode στο GSM character set, μετατρέποντας όλα τα μικρά σε κεφαλαία, και τους όποιους ελληνικούς χαρακτήρες (όχι κοινούς με λατινικούς) στους σχετικούς χαρακτήρες (κεφαλαίους πάντα) που περιέχει το GSM char. set.

 

Τι μπορούμε να κάνουμε τώρα, σε περίπτωση που βρεθούμε με συσκευή που δεν έχει δεχθεί ανάλογη... περιποίηση ελληνικής αντιπροσωπίας:

 

Εφαρμογές από το Android Market

Αναγνωρίζοντας τη σχετική ανάγκη, αρκετοί developers εφαρμογών έχουν ενσωματώσει πλήρη υποστήριξη για Ελληνικά (με όλα τα όσα περιγράφονται παραπάνω) στα προϊόντα τους. Έτσι, μπορείτε π.χ. να κατεβάσετε το Go SMS Pro ή το Handcent SMS (τα οποία αντικαθιστούν τη messaging εφαρμογή της... 'μαμάς') και να έχετε κανονικά ελληνικά (κεφαλαία μόνο, βέβαια, όπως και έχουμε συνηθίσει) με 160 χαρακτήρες κλπ.

 

Προσωπικά, ως οπαδός του 'stock' look and feel, δεν τα έχω δοκιμάσει, οπότε δεν μπορώ να σας πω περισσότερα (απ' ό,τι έχω δει όμως, υπάρχουν αρκετά posts που περιγράφουν τις απαραίτητες ρυθμίσεις και όλα τα σχετικά, οπότε νομίζω πως δε θα έχετε πρόβλημα να βρείτε την απαραίτητη πληροφορία).

 

Ελληνικό πληκτρολόγιο

Μια άλλη προσέγγιση είναι αυτή ενός 'έξυπνου' πληκτρολογίου, το οποίο θα αναγνωρίζει μόνο του (όμοια με τα τροποποιημένα πληκτρολόγια στις εξελληνισμένες ROM των επισήμως εισαγομένων συσκευών) ότι ο χρήστης γράφει ένα SMS, και θα γυρίζει *κατευθείαν* σε GSM character set, παράγοντας απευθείας κείμενο στο επιθυμητό 7-bito σύνολο χαρακτήρων (και χωρίς να απαιτεί μεταγενέστερη επεξεργασία από την messaging εφαρμογή του τηλεφώνου).

 

Μια τέτοια εφαρμογή (και πολύ καλή προσπάθεια, θα προσέθετα!) είναι το Greek IME που μπορείτε να βρείτε στο Market.

Φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά. Μόνο "μειονέκτημα" ότι, απ' ό,τι βλέπω, ότι δεν έχει ενημερωθεί από το 2009...

 

Μια άλλη ανάλογη εφαρμογή είναι το Greek Keyboard. Εδώ, η εφαρμογή δεν αντιλαμβάνεται μόνη της ότι βρίσκεται 'μέσα' σε SMS, το πλήκτρο αλλαγής γλώσσας όμως παρέχει τη δυνατότητα επιλογής ελληνικών *για SMS*, εκτός από 'κανονικά' ελληνικά - οπότε ο χρήστης πρέπει να έχει το νου του και να επιλέξει ο ίδιος την κατάλληλη ρύθμιση.

 

Δεν είμαι (επίσης) οπαδός του auto-correction / suggestion από τα πληκτρολόγια (αν και χρησιμοποιούσα μετά μανίας το T9 στα παλιά καλά τηλέφωνα με το αριθμητικό πληκτρολόγιο), οπότε δεν μπορώ να σας πω επίσης πώς τα πηγαίνουν τα δύο αυτά πληκτρολόγια σε αυτόν τον τομέα, της διόρθωσης / υπόδειξης κειμένου.

 

Αποτελούν πάντως μια καλή και εύκολη λύση - εγκαθιστάτε ένα από αυτά και έχετε κατευθείαν ελληνικά SMS!

 

Αντικατάσταση της -stock- messaging εφαρμογής

Η πιο ριζική λύση (και αυτή που προτιμώ εγώ :)) είναι η τροποποίηση της stock (ή... 'μαμίσιας') εφαρμογής μηνυμάτων, ώστε να υποστηρίζει την επιθυμητή λειτουργία, της αντικατάστασης κειμένου σε unicode Ελληνικά με το αντίστοιχό του σε GSM character set.

Προϋπόθεση όμως είναι να είστε root στο τηλέφωνο (κανένα πρόβλημα για μας - τα ωραία μας G3S έρχονται rooted! :D)

 

Προς την κατεύθυνση αυτή, εχει κάνει μια εξαιρετική δουλειά ο "δικός μας" (Έλληνας, εννοώ!) Theos0o στο xda-developers:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1591989.

Εδώ θα βρείτε μια κατάλληλα τροποποιημένη εκδοχή της εφαρμογής μηνυμάτων, Mms.apk, σχεδόν για κάθε έκδοση λειτουργικού που μπορεί να έχετε.

 

Ο συμφορουμίτης gerstavros2 έχει εντοπίσει (από το τεράστιο, ομολογουμένως, thread στο xda) την εκδοχή για δίκαρτα τηλέφωνα όπως το δικό μας, και εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4508107#post4508107

περιγράφει και από πού θα την κατεβάσουμε, αλλά και πώς θα την εγκαταστήσουμε.

(Thanks, Σταύρο!)

Το συγκεκριμένο είναι από Android 4.1.1, αλλά μην το αφήσετε αυτό να σας... πτοήσει - λειτουργεί άψογα!

Ο Theos0o έχει επίσης αφαιρέσει την ενοχλητική... συνήθεια του Android να μετατρέπει μεγάλα μηνύματα, άνω των 3 συνεχόμενων SMS, αυτόματα σε MMS! Και μόνο γι' αυτό, αξίζει να το εγκαταστήσει κανείς! :D

 

 

Όπως βλέπετε, υπάρχουν διαθέσιμες λύσεις για όλα τα γούστα, διαλέγετε και παίρνετε!

 

Ένα τελευταίο hint...

...σχετικό με πληκτρολόγια - αν και όχι άμεσα σχετικό με τα Ελληνικά (αλλά χρήσιμο ελπίζω).

Θα παρατηρήσετε ότι όταν γράφετε ένα SMS, το πληκτρολόγιο *δεν* παρέχει τη δυνατότητα να εισάγετε ένα carriage return - αλλαγή γραμμής (το αντίστοιχο του πλήκτρου 'Enter' - το οποίο περιέργως όμως *είναι* διαθέσιμο όταν γράφετε κείμενο οπουδήποτε αλλού!).

 

Κάποιος... εγκέφαλος στην Google έκρινε ότι όταν γράφουμε SMS, χρειαζόμαστε να έχουμε άμεση πρόσβαση (από ειδικό πλήκτρο!) σε μενού με smileys, αλλά δε χρειαζόμαστε να εισάγουμε αλλαγή γραμμής!

Έτσι αντικατέστησε ('hint' από το λειτουργικό προς την εφαρμογή του πληκτρολογίου, όταν βρίσκεται μέσα σε SMS) το πλήκτρο Enter με πλήκτρο για smileys(!!!)

Κάποιοι κατασκευαστές (όπως η HTC και η Samsung, νομίζω...) παρέχουν τη δυνατότητα να επιλέξει ο χρήστης (από το μενού ρυθμίσων του SMS) τι θέλει, Enter ή smilies. Το stock Android όμως δεν το κάνει (και μαζί και το Jiayu μας...).

*Ευτυχώς*, το stock ('μαμά') Android πληκτρολόγιο παρέχει τη δυνατότητα να 'γυρίσουμε' το πλήκτρο με τα smileys σε Enter πατώντας το Shift!

(δυστυχώς τα δύο ελληνικά πληκτρολόγια -Greek IME και Greek Keyboard- που περιγράφω παραπάνω δεν το υποστηρίζουν... :()

Χάρηκα τόσο όταν -επιτέλους- βρήκα αυτήν τη λεπτομέρεια, που είπα να τη μοιραστώ μαζί σας! :D

Link to comment
Share on other sites

Λίγες πληροφορίες για το θέμα, που εφαρμόζονται και στο "δικό μας" G3S, αλλά και σε οποιαδήποτε Android συσκευή αγοραστεί εκτός Ελλάδος και δεν υποστηρίζει το παραπάνω.

 

Ευχαριστώ παααααααρα πολύ για το χρόνο σου και για όλη αυτή την ανάλυση που έκανες.

θα την μελετήσω βράδυ στο σπίτι (γιατί εν ώρα εργασίας δεν μπορώ να εμβαθύνω τόσο) και θα επανέλθω αν έχω απορίες ή χρειάζομαι κάποια επιπλέον βοήθεια.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι, εξαιρετικές πληροφορίες!!!!!! :respect:

Link to comment
Share on other sites

"Ο συμφορουμίτης gerstavros2 έχει εντοπίσει (από το τεράστιο, ομολογουμένως, thread στο xda δουλειά απο τον έλληνα theos0o) την εκδοχή για δίκαρτα τηλέφωνα όπως το δικό μας, και εδώ:

http://www.myphone.gr/foru...07#post4508107

περιγράφει και από πού θα την κατεβάσουμε, αλλά και πώς θα την εγκαταστήσουμε.

(Thanks, Σταύρο!)"

Αυτες τις οδηγιες τις εχω εφαρμοσει, μονο που η πραξη φαινεται (ισως χωρις να ειναι) καπως διαφορετικη απο το link. Θα τις γραψω οπως το εκανα και δουλευει θαυμασια.

 

1. Κατεβάζουμε το αρχείο mms.apk

2. Με μια εφαρμογή διαχείρισης αρχείων με πρόσβαση root, (πχ ES File Explorer) πάμε στο /system/app

3. Μεταφέρουμε (αποκοπη-επικολληση, οχι αντιγραφη) για καλό και για κακό το mms.apk και το mms.odex που υπάρχουν στον φάκελο /system/app, σε ένα δικό μας φάκελο backup

4.Ανοιγουμε το αρχειο που κατεβασαμε ωστε να γινει εγκατασταση. Θα εγκατασταθει μονο του στον φακελλο /data/app.

5. Κάνουμε επανακίνηση το κινητό, και πλέον μπορούμε να στείλουμε ελληνικά μηνύματα έως 160 χαρακτήρες, με την στοκ εφαρμογή σε Dual Sim και εχουμε τελειωσει. Το εικονιδιο messaging θα εξακολουθησει να υπαρχει στο κινητο μας.

Το τηλ ειναι ενταξει τωρα, αλλα για λογους ταξης και συμφωνα με την συμβουλη του φιλου μας w2o4ts αφου καναμε ολα αυτα, συμπληρωματικα βρισκουμε το νεο αρχειο mms.apk που εγκατασταθηκε μονο του στο /data/app και (αφου ρυθμισουμε τις σχετικες permissions) το κανουμε αποκοπη/επικολληση μεσα στο /system/app οποτε ετσι ειμαστε απολυτως οκ.

 

Υ.Γ. Εγινε καποια τροποποιηση, οσοι το εχουν κανει ηδη, μπορουν να εφαρμοσουν οτι εχει προστεθει (με εντονη γραφη), εκ των υστερων.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ξανά τη μέθοδο που περιγράφει ο gerstavros2.

Με αυτήν αντικαθιστάς το mms.apk σαν εφαρμογή συστήματος.

 

Η μέθοδος που ακολούθησες εσύ δουλεύει μια χαρά μεν, αλλά απλώς κάνει εγκατάσταση το mms.apk σαν user application (το είπες κι εσύ, το εγκατέστησε στο /data/app - και θα έχει βάλει και ένα .dex file στο Dalvik cache).

Θα μπορούσες να είχες πετύχει το ίδιο αφήνοντας το downloaded mms.apk κάπου στην κάρτα μνήμης και εγκαθιστώντας το από κει - δεν ήταν ανάγκη καν να το μεταφέρεις στο /system/app.

 

Για να δουλέψει σωστά αυτό που περιγράφει ο Σταύρος, πρέπει να... απαλλαγείς και από το mms.apk και από το mms.odex (το 'μαμά' mms.apk είναι odexed και έχει και τα δύο αυτά αρχεία) που βρίσκονται κάτω από το /system/app

(τα μεταφέρεις σε κάποιο άλλο directory, ή τα αφήνεις εκεί που είναι και τα μετονομάζεις σε κάτι άλλο - εγώ ας πούμε προσέθεσα ένα extension .bak και στα δύο).

Εν συνεχεία, μεταφέρεις το 'καινούριο' mms.apk κάτω από το /system/app, και του αλλάζεις τα permissions ώστε να φαίνονται σαν rw-r--r-- (ή 644 για τους πιο... hardcore! :)).

 

Με αυτά θα πρέπει να είσαι έτοιμος. Κάνεις ένα reboot για να φτιάξει το λειτουργικό ένα entry στο Dalvik cache για την καινούρια εφαρμογή και θα εμφανιστεί κανονικά στο application drawer.

 

Όλα αυτά λίγο εγκυκλοπαιδικά βέβαια - και όπως το έκανες εσύ, δουλεύει τελικά μια χαρά! :D

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, μετά αφού ότου έκανα τα βήματα που ανέφερα και ειδα ότι είχα 160, από μόνος μου για λόγους τακτικής μετέφερα το mms.odex μαζί με το πρωτότυπο mms.apk στην αποθήκη και το καινούργιο mms.apk μέσα στο system/app

Σωστά?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου ακούγεται!

 

 

Μια ερώτηση και από μένα...:

Έχω βάλει την τελευταία ROM 20130813-093005, και βλέπω τώρα ότι δε μου δουλεύει το notification LED για χαμένες κλήσεις ή μηνύματα.

Μόνο το (απολύτως ενοχλητικό! :-) κόκκινο όταν η μπαταρία πέσει κάτω από 15%!

 

Έχει δει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο...;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου ακούγεται!

 

 

Μια ερώτηση και από μένα...:

Έχω βάλει την τελευταία ROM 20130813-093005, και βλέπω τώρα ότι δε μου δουλεύει το notification LED για χαμένες κλήσεις ή μηνύματα.

Μόνο το (απολύτως ενοχλητικό! :-) κόκκινο όταν η μπαταρία πέσει κάτω από 15%!

 

Έχει δει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο...;

 

Ψαξε στο xda για το gravitybox mod και εγκατεστησε το. Εχει επιλογη για να ξηλωσεις το ενοχλητικο led αυτο της μπαταριας αλλά και πολλα πολλα άλλα.

 

Για τα led στις χαμενες κλησεις δεν εχω παρατηρησει κατι. Την επομενη φορα που θα εχω κατι χαμενο, θα το κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο xda για το gravitybox mod και εγκατεστησε το. Εχει επιλογη για να ξηλωσεις το ενοχλητικο led αυτο της μπαταριας αλλά και πολλα πολλα άλλα.

 

Για τα led στις χαμενες κλησεις δεν εχω παρατηρησει κατι. Την επομενη φορα που θα εχω κατι χαμενο, θα το κοιταξω.

 

Ευχαριστώ! Το gravity box το είχα βάλει παλιότερα που έψαχνα τρόπο να 'πειράξω' τα animation και transition speeds και άλλα τέτοια - μου το είχε προτείνει τότε και ο συμφορουμίτης bbbb.

Όντως έχει αρκετά ενδιαφέροντα tweaks (και υποθέτω / ελπίζω ότι ο dev θα προσθέσει ίσως κι άλλα στο μέλλον).

Με είχε ανησυχήσει λίγο που κατά την εγκατάσταση (του xposed framework, που θέλει για να τρέξει) ανέφερε πως αντικαθιστά κάμποσα βασικά κομμάτια του λειτουργικού.

Μετά είδα ότι -χωρίς να έχω πειράξει κάτι άλλο- είχα χάσει περίπου... 1200 μονάδες στο Antutu και υποψιάστηκα ότι τα 'πειραγμένα' κομμάτια του xposed (που φαντάζομαι θα βασιζόντουσαν σε AOSP sources) ίσως αντικατέστησαν κάποια αντίστοιχα 'πειραγμένα΄και βελτιστοποιημένα από τη Jiayu (ή τη MediaTek), τα οποία να έδιναν το... κάτι τι παραπάνω σε απόδοση.

Καθώς το xposed, εκτός του ότι αντικαθιστούσε τα κομμάτια αυτά, ανέφερε ότι τα κάνει και backup, δοκίμασα να το κάνω uninstall (οπότε και όντως ανέφερε "restoring component xxx..."), αλλά δυστυχώς το performance του τηλεφώνου δε βελτιώθηκε - στο Antutu όλα αυτά βέβαια - σιγά μην έβλεπα πτώση απόδοσης σε καθημερινή χρήση με το τετραπύρηνο... τερατάκι μας!

 

Εν πάση περιπτώσει, μετά από αυτό πήρα το xposed/gravitybox λίγο από... φόβο, και τώρα που έχω καινούρια ROM (και καινούριο τηλέφωνο - βρέθηκα με ένα με τον 6589Τ και την 3000mAh μπαταρία! :D), είπα να αποφύγω τον... συγκεκριμένο πειραματισμό.

 

Το αναφέρω εδώ για την περίπτωση που και κάποιος άλλος παρατήρησε κάτι παρόμοιο (γιατί υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο η απώλεια απόδοσης που είδα με το xposed να οφειλόταν σε κάποια άλλη συγκυρία που απλώς δεν πήρα... χαμπάρι!)

Link to comment
Share on other sites

Για να σε καθησυχάσω, εγώ έχω Gravity Box και βλέπω Antutu >16500

(33 apps, MicroSD class10) 6589T, 3000mAh, 20130811 firmware

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

@ asot:

Thanks! Με καθησυχάζεις όντως! Μάλλον θα ξαναδοκιμάσω... την τύχη μου! :p

 

 

@ nikchris:

(άσχετο με τα παραπάνω: ) Μιας και -νομίζω- ρωτούσες σε κάποιο παλιότερο post (και είχαμε ξανα-αναφερθεί στο θέμα και παλιότερα), πήρα πρόσφατα αυτήν τη θηκούλα από το e-Shop: http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.014201

 

Παλιότερα είχα πάρει μία σαν αυτή: http://www.ebay.co.uk/itm/Leather-Pull-Tab-Slip-Pouch-Case-Cover-Accessory-For-Samsung-Galaxy-S4-i9500-/181209669064 (σαν αυτή - δεν μπόρεσα να ξαναβρώ το ίδιο ακριβώς listing...)

 

Λοιπόν, η θήκη από το eBay ήταν μάλλον πιο ποιοτική από αυτήν του e-Shop, αλλά θα έπρεπε να συνοδεύεται και από ένα... κόκκαλο για τα παπούτσια για να βάζεις το κινητό μέσα! Πολύ στενή - και τελικά και περίπου ένα δάχτυλο από το πάνω μέρος του κινητού έμενε απ' έξω, εκτεθειμένο (τη δοκίμασα μάλιστα και με ένα Samsung S4 -μιας και γι' αυτό υποτίθεται ότι προοριζόταν- αλλά τα ίδια... χάλια είχε).

 

Αυτή του e-Shop του ήρθε κουτί! Μπαινοβγαίνει με άνεση, χωρίς από την άλλη να 'κολυμπάει' και να φοβάσαι ότι θα γλιστρήσει από μέσα και θα σου πέσει, ενώ επίσης μπαίνει και ολόκληρο μέσα και προστατεύεται καλύτερα.

 

Οπότε, για όποιον ψάχνει κάτι σε αυτό το στυλ, η συγκεκριμένη κάνει τη δουλειά της αρκετά άξιοπρεπώς...!

Link to comment
Share on other sites

@ asot:

Thanks! Με καθησυχάζεις όντως! Μάλλον θα ξαναδοκιμάσω... την τύχη μου! :p

 

 

@ nikchris:

(άσχετο με τα παραπάνω: ) Μιας και -νομίζω- ρωτούσες σε κάποιο παλιότερο post (και είχαμε ξανα-αναφερθεί στο θέμα και παλιότερα), πήρα πρόσφατα αυτήν τη θηκούλα από το e-Shop: http://www.e-shop.gr/product?id=TEL.014201

 

Παλιότερα είχα πάρει μία σαν αυτή: http://www.ebay.co.uk/itm/Leather-Pull-Tab-Slip-Pouch-Case-Cover-Accessory-For-Samsung-Galaxy-S4-i9500-/181209669064 (σαν αυτή - δεν μπόρεσα να ξαναβρώ το ίδιο ακριβώς listing...)

 

Λοιπόν, η θήκη από το eBay ήταν μάλλον πιο ποιοτική από αυτήν του e-Shop, αλλά θα έπρεπε να συνοδεύεται και από ένα... κόκκαλο για τα παπούτσια για να βάζεις το κινητό μέσα! Πολύ στενή - και τελικά και περίπου ένα δάχτυλο από το πάνω μέρος του κινητού έμενε απ' έξω, εκτεθειμένο (τη δοκίμασα μάλιστα και με ένα Samsung S4 -μιας και γι' αυτό υποτίθεται ότι προοριζόταν- αλλά τα ίδια... χάλια είχε).

 

Αυτή του e-Shop του ήρθε κουτί! Μπαινοβγαίνει με άνεση, χωρίς από την άλλη να 'κολυμπάει' και να φοβάσαι ότι θα γλιστρήσει από μέσα και θα σου πέσει, ενώ επίσης μπαίνει και ολόκληρο μέσα και προστατεύεται καλύτερα.

 

Οπότε, για όποιον ψάχνει κάτι σε αυτό το στυλ, η συγκεκριμένη κάνει τη δουλειά της αρκετά άξιοπρεπώς...!

 

Και εδω δεν ειδα διαφορα με το xposed, επρεπε πριν το βαλεις να κανεις Backup απο CWM.

 

Ξαναβαλτο, οσο παει ο καιρος ολο και προσθετει πραγματα ο παιδαρος, εγω θα του κανω donate οταν μπορεσω.

 

ΥΓ

 

Ευχαριστω πολυ για την θηκη, θα δοκιμασω 2-3 φτηνες απο ebay και αν δεν κανουν δουλεια, θα αγορασω αυτη απο το e-shop.

 

Προς το παρον εχω αυτη εδω:

 

http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=121108276574

 

και μου αρεσει, αν και προσθετει πολυ ογκο.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένης της δελεαστικής τιμής αγοράς του, σκέφτομαι εάν θα πρέπει να το προτιμήσω έναντι του THL W200 ή του λίγο ακριβότερου G4. Ποια είναι η γνώμη των χρηστών; Με προβληματίζει η σχετικά υψηλή τιμή SAR και ο όγκος του (ίσως εσφαλμένα θεωρώ ότι είναι αρκετά πιο ογκώδες από το W200). Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο σκιζει και ειναι και πολυ τιμιο για τα χρηματα του.

Διαβασε αν θες παραπανω οπου γραφονται πολλα και αναλυτικα...

 

Ερωτηση για τους γνωστες:

Γιατι οταν κανω εκκινηση σε recovery mode ειναι στα κινεζικα και η οθονη του κινητου ειναι αναποδα (δεν με πειραζει)?

Πρεπει να κανω κατι και τι ειναι αυτο? Υποψιν οτι στο Rom Manager λεει οτι ειναι εγκατεστημενο το CWM Recovery 5.xxx

Αν μου εχει ξεφυγει και το γραφεται καπου εδω παρακαλω καντε μια παραπομπη, δε ξερω να διαβαζω κινεζικα !!!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το Αγγλικό 6 Recovery, βγάζεις το img αρχείο στην Root of SD card και κάνεις εγκατάσταση/αναβάθμιση με MTKMobileUncle Tools

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

:thanks::thanks::thanks:

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...